A Julianadorp. Cailantsoog Anna Paulowna. Wieringen Wieri nger waard. Schagen Texel Oude moord opgehelderd HELDER.SCHE COURANT VAN DINSDAG 17 MAART i< Breezand, Vischafslag te Den Oever heeft een primeur. Land-' T uinbouwnieuws Bedrijfsraden tuinbouwbedrijf. GEMENGD NIEUWS Overval met roof te Westzaan. Van snoeken vangst en Jeugdige automaat dieven. Postbeambte gedood door seinpaal. Bloemenpracht in aantocht belangrijke oestercultuur in dit zeegebied ont staan. Voor de omwonenden is dit van een zoo ver strekkende beteekenis, dat al het mogelijke dient te worden gedaan zich van dit vraag stuk goed op de hoogte te stellen. In dit ver band zouden we willen voorstellen het gedaan te krijgen, dat, met steun van de overheid, Fransche oesters In de Waddenzee werden geplant Proefondervindelijk zou dan kunnen worden aangetoond of de Waddenzee weer de geschiktheid had gekregen om de oestercul tuur hier tot ontwikkeling te brengen. In de N. Visscherij Courant Is een ernstige klacht over de licenties voor den uitvoer van garnalen naar Frankrijk, waarvan de expor teurs niet alleen de dupe zijn, maar in hooge mate de visschers, die zich hun bestaan zien ontnomen. Het zou zelfs oorzaak zijn, dat door deze regeling, het contlgent, hetwelk voor Frank rijk was toegestaan, niet eens vol gemaakt kan worden. En dat niet omdat er geen gar nalen voldoende zouden zijn, maar omdat het vertocnen van deze licenties het struikelblok fancï-faib voor volksonderwijs. Op 20, 21 en 22 Maart houdt de afdeeling Juuanadórp van Volksonderwijs een fancy-fair in het lokaal van den heer A. Kossen, waarvan de opbrengst zal dienen om het vervoer van de vèrafwonende kinderen naar de O. L. Schooi te Julianadorp te bekostigen. Wie eenigszins met de groote afstanden in Koegras op de hoogte is, weet, dat de kinderen vanaf de Kolk- sluis tot voorbij het Vliegkamp deze school be zoeken en dat het vooral voor de jongsten on doenlijk is, dezen afstand te voet af te leggen. Voor deze kleintjes heeft de afdeeling van Volksonderwijs dan ook een vervoermiddel aan geschaft, dat nu juist niet modern mag heeten, een autobus bespannen met een paard rijdt dagelijks door den polder. Het bestuur van Volksonderwijs had liever een moderner voer tuig gehad, maar om de hooge kosten heeft ze daarvan moeten afzien. Zelfs de kosten aan dit vervoermiddel verbonden, zijn te hoog om door de betreffende ouders geheel te kunnen wor den gedekt. Wy weten echter, dat de inwoners van Koegras voor het openbaar onderwijs ge- Voelen en daarom vertrouwt het bestuur, dat velen door het bezoeken van deze fancy-fair een steentje zullen bijdragen om haar in staat te stellen met haar werk voort te gaan. U zult hier verschillende attracties aantreffen. U kunt er uw geluk beproeven in de schiet tent, met het pyramidespei, met sjoelen, met koekhakken, met visschen, aan het rad van avontuur, terwijl u kunt raden naar de naam van de pop, naar het aantal boonen in een fles. Ook bestaat er gelegenheid een kopje thee te gebruiken. De fancy-fair wordt Vrijdagmiddag 4 uur officieel geopend. Zater dagavond zal de Harmonlevereeniging de zaak met muziek opluisteren, terwijl er Zondag ge legenheid is voor een dansje, waarvoor een vol ledige jazzband is geëngageerd. Een keur van handwerken wordt ten verkoop aangeboden, zoodat we u aanraden een bezoek aan deze fancy-fair te breneren. eindles van den 2-jarigen land- bouwwintercursu8. De eindles van den 2-jarigen landbouwwin- tercursus werd Maandagavond gehouden in het gewone leslokaal van de O. L. School no. 1 alhier, onder leiding van den landbouwonder- wijzer, den heer I. J. Schroevers. Mede was aanwezig namens den Rijkslandbouwconsulent te Schagen, de heer Ir. J. E. Muntinga, be nevens de Commissie van Toezicht en het be stuur der Afdeeling Den Helder van de Hoi- landschc Maatschappij van Landbouw bestaan de uit de heeren C. J. Maters, A. Grin, 8. Ertks en P. Pluister. ie heer Schroevers heette allen hartelijk welkom letèen werd begonnen met de les, die zoo als begrijpelijk, een vraag- en antwoordenspel is. Achtereenvolgens werden alle vakken: schei kunde, bemesting, plantenteelt, graskuilen, veevoeders, veeteelt enz. behandeld en werd blijk gegeven, dat inderdaad van alles een ern stige studie was gemaakt. .Iet woord was daarna aan ir. Muntinga, die èn de heer Schroevers èn de leerlingen geluk- wcnschte met het behaalde succes, bewonde ring uitsprekende voor de docenten der land- bouwcursussen. Ook namens den Rijksland bouwconsulent brengt hij de felicitaties over. Daarna werden de diploma's uitgereikt en de cursisten geluk gewenscht. De heer Schroevers neemt daarna in harte lijke woorden afscheid van zijn leerlingen en hoopte, dat er een band tusschen hen en hem zou blijven bestaan, waaraan hi) trouwens niet twijfelde. De heer H. van der Wenden, als oudste cur sist zegt namens allen, den heer Schroevers hartelijk dank voor het gegeven onderwijs, dat hen op zulk een aangename en prettige wijze is "ebracht. Is bilijk van waardeering en ter herinne ring aan dezen cursus biedt hij den heer Schroevers een courantenstandaard met een portefeuille aan. VERKIEZING NEVENRAAD. Vrijdagavond jJ. vergaderde ten Raadhulze de gezamenlijke besturen van de plaatselijke csvereenigingen. De bedoeling van deze ver- dering was om te geraken tot het indienen u één lijst voor de verkiezing van den Neven pad inzake een eventueele samenvoeging van a.iantsoog en Zijpe. De fractie der S.D.A.P. stelde voor om in te dienen een lijst waarop uitsluitend zouden voorkomen de namen van tegenstanders der samenvoeging. Tot een accoord is men niet gekomen, zoodat op 6 April de verkiezing voor de samenstelling zal plaats vinden. aanbesteding. Zaterdag werd in café Steenvoorden door het R.K. Parochiaal Kerkbestuur aanbesteed het uitbreiden van de r.k. school met een klassélokaal. De inschrijvingen luidden: Doedens en Schilder, 't Zand 7487; Ran en Vermeulen, Den Helder 6760; Schutte. Den Helder 6500; Lutjeharms, Schagen 6488; Gebr. Boersen, Hippolytushoef 6480; J. Apeldoorn, Egmond-Binnen 6380; P. Broers, Breezand 6292; Bouwbedrijf Doorn, Den Helder 6268; Hoogzaad, Spanbroek t 5999; W. Uiterdijk, Wieringerwaard 5985. Hot werk ls nog niet gegund. „DE STEM DES VOLKS" Op de uitvoering, die „De Stem des Volks" Zaterdagavond in Veerburg gaf, nam de her denking van het tienjarig bestaan een be langrijke plaats in. In z'n openingswoord herinnerde de voor zitter der vereeniging, de heer Oltmans, na tuurlijk al aan dit feit. Het geluid, dat hjj echter liet hooren, was niet erg feestelijk: de vereeniging lijdt wat het ledental betreft een kwijnend bestaan en als daar geen ver betering in komt, zag hij haar nog ter ziele gaan. Den heer C. W. Rusting, die de vereeni ging vanaf het begin leidde en dus ook een jubileum had te herdenken, bood spr. namens „De Stem" een mooien bloemenmand aan. Ook in den zang, die volgde, misten we den feestelijken, bezielenden klank, hoeveel goeds we er overigens in waardeerden. „Morgen rood" b.v., het eerste lied, dat de vereeniging leerde en daarom ook als eerste nummer op het programma prijkt, hebben we vroeger met meer overtuiging door de vereeniging hooren zingen. Maar overigens, zooals we reeds zeiden, merkten we heel veel goeds op. De zuiverheid was zeer goed, er was even wicht in de stemverhouding, er werd be schaafd gezongen en men liet zich niet, wat zoo gemakkelijk met een klein koor ge schiedt, verleiden tot geforceerd zingen. Vooral naar „In Mei" en „Zomermorgen", bei den van Olman, hebben we met genoegen ge luisterd. Mej. A. Kater droeg tusschen de zangnum mers een vroolyke schets van Nono voor en na den zang werd „Gjjs verwacht succes" op gevoerd, waarin de heer Hamelink en de dames der vereeniging op origineele wijze op wekten om lid te worden. Verschillende afgevaardigden van diverse onderafdeelingen van party en vakbond voer den nog het woord. Hierna werd nog een klucht van Broedelet „Burgerwacht" opge voerd (waarom harteiyk is gelachen) en zoo was het kwart voor twaalf eer de heer Olt mans, dankend voor de ondervonden belang stelling, het slotwoord sprak. 24-UURS RIT. Naar wy vernemen zullen een aantal deel nemers aan de 24-uurs oefenrit van de Vrij willige Amsterdamsche Burgerwacht op 21 Maart a.s. tusschen 4.15 en 5.25 voorm. deze gemeente passeeren. RIJKS VELDWACHT. Men deelt ons mede, dat J. Bood, sluismees- ter, J. Tysen, sluismeester, P. Kooij Mzn., sluismeester, N. Scheltis, kantonnier, J. Rot gans, kantonnier en O. Ottens, waker, allen zyn benoemd tot onbezoldigd rijksveldwach ter in tydeiyken dienst. MANDOLINECLUB O.K.K. Dir. «Ie heer P. Jongkind in ooo- Op den 2en Paaschdag a.s. zal voornoemde Mandolineclub deelnemen aan het bondscon- cours, dat gehouden wordt te 's-Graven- hage. O.K.K. komt uit in de Eere-afdeellng. Oosterland. NIEUWBOUW. Men deelt ons mede, dat de voormalige kaasfabriek „De Eendracht" te Oosterend by verkoop ia overgegaan in handen van den heer Jb. Cz Lont en zal worden verbouwd in woon- en winkelhuis, annex smedery, zoodat aan den Hoofdweg een mooi pand zal verrij zen. Den Oever. Eenvoudige plechtigheid aan de haven. Met ingang van Maandag 17 Maart wordt op den afslag te Den Oever gebruik gemaakt van een versterkte luidsprekerinstallatie, welke in een reeds lang gevoelde behoefte zal voorzien. Reeds by wijze van proef is de instal latie Zaterdag gebruikt doch de officieele in- dienststeliing heeft gisteren plaats gehad. Van de Waddenzeeharingafslagplaataen is Den Oever de eerste plaats, welke van dit moderne middel gebruik zal maken. Maandagmorgen omstreeks tien uur bevon den zich in het kantoor van den afslag be nevens het bestuur van het visschersfonds en dat der visscherevereeniging D.E.T.V. een groot aantal belangstellenden. De heer J. Tyaen Sr., Voorzitter van het vis schersfonds en D.E.T.V., tevens wethouder dezer gemeente, het woord nemende, spreekt als volgt: Nu wy het groot genoegen en voordeel sma ken, dat wy hier op onze Oeversche haven over een omroep beschikken, nu mogen wy niet nalaten hierby een kort woord ter opening uit te spreken. Toen in het jaar 1919 hier onze vischafslag werd geopend en in een zeer groote behoefte voor onze visschersbevolking werd voorzien, gevoelden wy ons reeds zoo modern ingericht, dat wij een gevoel van ijdelheid niet konden onderdrukken. Zyn er perioden ge weest, dat onze vischafslag maar weinig of geen nut veroorzaakte, daartusschen door zyn er ook tijden geweest, dat zy aan onze vis schersbevolking groote voordeelen afwierp. Geen wonder, want er heerscht steeds orde en recht en ai trachten ze op andere plaatsen ons dikwijls een rad voor de oogen te draaien, wy van onzen kant zullen al het mogeiyke in het werk stellen om onze welvaart voor zooverre het in de tegenwoordige tydsomstandigheden welvaart genoemd kan worden, hoog te houden en zullen niet nalaten voor zoover het ons mo gelijk is de Wierlnger visschery en afslag steeds zooveel mogeiyk te moderniseeren. Hier moet nu niet uitgeput worden, dat het onze visschersbevolking nu zoo voor den wind gaat, integendeel, de meenten hunner hebben het hard te verantwoorden, doch met eendrachtig samenwerken en saamhoorigheid kan men veel bereiken. Reeds lang hebben wy op een middel gezonnen om de tyden van afslag, dewelke en vooraameiyk in de haringperiode, zeer verschil lend zyn, op een goede en duidelijke manier onder de handelaren bekend te maken, welke nu hier dan daar over Den Oever verspreid zyn. Eindelijk zyn wy daarvoor tot een oplos sing gekomen en wel door middel van een ver sterkte luidsprekerinstallatie. Men heeft zich hier in den afslag maar even voor de micro foon te begeven en kan daar zonder te roe pen, men spreekt daarvoor zooals men dage lijks gewoon is te spreken en de groote flinke roeper zorgt voor do rest. wy mogen niet na laten een woord van dank te richten aan dert sh ambtenaar by de Zuiderzeewerken, sr Brouwer, die het voor elkander heeft i te brengen, dat onze luidspreker hier op ren geplaatst mocht worden, welke mede- ig wy ten zeerste waardeeren. Wij mogen hierby niet vergeten de familie Bruut, welke ons, somtijds op de meest ongelegen tyden altyd ten dienste heeft gestaan en wy zyn hun daarvoor dan ook ten zeerste erken- teiyk. Wat zal het nu straks een genot zyn als er iemand voor de telefoon wordt geroepen, dan is het maar even voor de microfoon en het bericht klinkt den betrokken persoon zelfs op verre afstand in de ooren. Ook voor den heer Bruul zal dat een genot beteekenen, want de opgeroepene zai spoediger in de cel verschy- nen. Moesten wy eertyds van de diensten van onzen wakkeren havenmeester, dien heer Brink man, gebruik maken, dan kwam het voor, dat hy op andere trajecten van zyn arbeidsveld was en hy eerst na zoeken was te bereiken. De heer Tijsen besloot zyn rede met de hoop dat de visschery hier op Wieringen moge groeien en bloeien. Na de woorden van den heer Tysen, spreekt de heer B. Kat, namens de handelaren. Spr. brengt woorden van hulde aan het bestuur van 't visschersfonds voor de energie en voort varendheid waarmede zy steeds de belangen van visscher en handelaar behartigen. Verder memoreert spreker hoe men in 1912 begonnen is met een houten gebouwtje, dat in den winter op het ys werd gebruikt en thans is dit uitge breid tot een flink gebouw. Spreker hoopt, dat dit alles zal medewerken tot bloei van vis schery en handel. Daar heden aan alles een officieel tintje is gegeven is het spreker een genoegen namens handelaren, visschers, af- slagpersoneel en D.E.T.V. het bestuur van het visschersfonds een bloemenmand aan te bieden, daarby de wensch uitsprekende, dat dit niet de laatste mag zyn die hy genoemd bestuur aan biedt Vervolgens dankt de heer Tysen den heer Kat voor zyn woorden waarmede deze een voudige plechtigheid wordt besloten. De instal latie is aangelegd door het bureau Spaander. NED. BIJBEL GENOOTSCHAP; Afd. WieringenAnna Paulowna. Naar wy vernemen zal de propaganda-avond Donderdag half acht in de Geref. Kerk te Den Oever door den Voorz. Dr. H. W. Meihuizen geopend worden met een korte toespraak, ter- wyl de heer Brugmans van Amsterdam ver der de avond zal vullen met vertellingen by de lantaarnplaatjes. De heer van Eerden zal het slotwoord spreken. EEN AANBESTEDING. Voor rekening van den heer O. Doves Dz. werd j.L Zaterdagavond ten zyne huize aan besteed het bouwen van een burgerwoonhuis aan den Gesterweg. Ingeschreven werd door de navolgende aannemrs: 1. de heer P. Evz. Bakker, Wieringen, voor 2360.— 2. de heeren Gebr. Hegeman, Wieringen, voor 2320. 3. de heeren Dekker en Lont, Wieringen, voor 2090. 4. de heer W. Stadig, Wieringen, voor f 1996.— 5. de heeren D. Bakker en Zoon, Wieringen, voor 1899. 6. de heer W. Hermans, Wieringen, voor 17.30. Gegund aan den laagsten inschryver. UITVOERING „OLYMPIA". Voor de jaariyksche uitvoering der Gymn.- Ver. „Olympia" Zondagavond was wederom zeer groote belangstelling. De zaal van Mevr. de Wed. H. van der Woude was geheel gevuld, toen de Voorzitter, de heer Jb. Kaan, zyn openingswoord uitsprak. Aan dezen avond werd medewerking verleend door de keur- turnera, de kampioenen 19341935, de heeren P. van Dam en F. Wedel. Het geheel is voor „Olympia" een schitte rende en succesvolle avond geweest, waarby we de leiding in haar geheel, hulde toeroepen voor de organisatie. SCHAGER KOGGE. Onder voorzitterschap van den heer D. P. Timmerman, dijkgraaf te Schagen, vergader den Zaterdag Dykgraaf, Heemraden en: Hoofdingelanden van het Heemraadschap de Schager Kogge in het lokaal van hotel Vre- delust. De voorzitter heette allen hartelyk wel kom en in 't bijzonder de heeren H. C. Kooij te Harenkarspel en Jb. de Veer te Schagen, welke voor 't eerst ter vergadering aanwezig zyn. Ingekomen stukken, Mededeeling van Ged. Staten dat over 1934 voor den aanleg kanalen Stolpen SchagenKolhorn betaald zal moeten wor den 68,24 van 800,— of wel 545,92, hetwelk Inmiddels is gebeurd. Overeenkomst betreffende de Spoor- (tram)wegmaatschappy WieringenSchagen (in liquidatie), teneinde deze maatschappy (in liquidatie) te ontslaan van de verplich ting tot het onderhouden of wegnemen van de spoorbrug aan den Westgraft onder de ge meente Barsingerhorn, om de betreffende brughoofden van die maatschappij over te nemen tegen betaling van een bedrag van 200,—. By verkoop door de maatschappij van de baanvakken aan weerzyden te bedin gen, dat de koopers en hunne opvolgers In den eigendom het recht zullen hebben deze binnen 6 maanden als ry- en voetbrug te doen inrichten. Gedeputeerde Staten willen verder, dat indien van het recht to het leggen van een brug gebruik wordt gemaakt, en de landhoofden niet zullen worden verwyderd, het bedrag van 200,voor bestryding rentegevend zal worden belegd. Batig saldo 1934 bedroeg 3583,58. Ont vangen werd een bedrag van 15593,16, uit gegeven 13746,27, zoodat het batig saldo over 1935 1846,89 bedroeg. De heeren D. Bas van St. Maarten en J. Nagelhout van Oude Niedorp werden belast met het nazien der mandaten. De begrooting 1936 sloot met een ont vangst en uitgaaf van 13435,70. Post on voorzien 851,58. De omslag werd vastge steld op 3.50 per hectare. Over de begrooting vroeg de heer J. Schenk van Barsingerhorn of by de post elec- triciteit van 3000,gerekend was op de 'verlaagde P.K.N.-tarieven. Voorzitter beves tigde dit. i Begrooting daarna z.h.s. aangenomen Volgde rondvraag en comité-verg adering. BEDANKT. Ds. J. Eikema heeft de benoeming van voorganger van de Vryz Herv. Gem, te Kampen, niet aangenomen. opgedragen. Aan de heeren Joh. van Harskamp en J. Hoeyes te Obdam-Oterleek, is in verband met den aanleg van den provincialen weg, het maken van een brug in gewapend beton, met bykomende werken over de Miede opge dragen. Oosterend. KERKNIEUWS, Naar wy vernemen zal Candidaat Berger, die by de Geref. Kerk te Oosterend eenigen tyd werkzaam is, binnenkort deze gemeente weer verlaten; slechts voor twee maanden heeft de heer Berger zich nog verbonden hier op Texel te blyven, daarna zal hy weer vry zyn voor mogeiyk beroep in een andere gemeente. Hoogstwaarschyniyk zai hier opnieuw een can didaat naast ds. Van der Leer worden aan gesteld, daar de diensten te Den Burg en te Oosterend voor één predikant wei wat zwaar z(jn. BIN NENBRANDJE. Den Burg. Maandagmorgen vroeg ontstond, waarschijn- iyk doordat een brandend petroleumstel te dicht by enkele meubelstukken was geplaatst een begin van brand in een perceel, bewoond door den heer T. Bakelaar in de Molenstraat, alhier. De brand liet zich aanvankeiyk zoo hevig aanzien, dat de bewoners verschrikt naar bulten vluchtten, men kon echter spoedig het vuur blusschen. Naar men ons mededeelt, was de inboedel niet verzekerd. Het woonhuis, dat weinig schade béliep, wel. MABKTO VERZICHT. De aanvoer aan de Texelsche markt was Maandag veel minder dan we dat in de laatste weken gewoon zyn. De runderhandel bestond slechts in een melkkoe, die 135 opbracht en een 9-tal n. kalveren waarvan de prys gemid deld 8.per stuk was. Schapen gingen voor pryzen van 1222. Eeu ram bracht 22.op. De vette varkens op de boerdery zijn iets in prijs achteruitgegaan, betaald wordt thans 17 17(4 ct. per pond. Biggen op de markt deden gemiddeld 10.50 per stuk. Aan de eierenveiling zyn de kippeneieren, waar van de pryzen zich dit jaar tot heden wat beter lieten aanzien, thans sterk teruggeloo- pen, betaald werd een middenprya (eieren van 60 kg) van 2.25 per 100 stuks. DE EERSTE BLOEMKOOL. De eerste bloemkool is Vrydag op de vei ling te Monster aangevoerd door den kwee- ker B. A. Damen, Zij bracht 2050 ct. per stuk op. Het ligt in het voornemen van den minister van sociale zaken, de instelling te bevorderen van een drietal bedryfsraden voor het tuin- bouwbedryf en wel: le voor het bloembollenbedrijf, 2e. voor het tulnbouwbedryf in Noord-Holl. 3e. voor het tulnbouwbedryf in Zuid-Holl. De minister heeft de werkgevers- en werk nemers-organisaties in het tulnbouwbedryf gevraagd, of zy aan de samenstelling van de bedryfsraden wenschen deel te nemen en zoo ja, wie zij als leden in de te stellen bedrijfs raden wenschen te benoemen. DE LOONBIJSLAGREGELING IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Onder voorzitterschap van den burge meester der gemeente HUIegom, heeft in de concertzaal van Het Wapen van Friesland aldaar, de vergadering plaats gehad, belegd op verzoek van genoemden burgemeester, tusschen de vertegenwoordigers van 18 ge meentebesturen in de bloembollenstreek, Haarlem en Leiden inbegrepen, den ryks- inspeeteur, de inspecteur der werkverschaf fing en de afgevaardigden van werkgevers- en werknemersbonden. Op deze by eenkomst werd de loonby slag- regeling besproken, zooals deze tot 1 Januari j.L heeft gewerkt en de resultaten, welke na genoemde datum hiervan in de bloembollen streek by de einde 1 Januari gewijzigde rege ling mogen worden verwacht. De vergadering was unaniem van oordeel, dat de regeling, zooals deze op 17 Juni j.L on gevraagd en volkomen onverwacht aan de ge meentebesturen werd voorgelged, een vol slagen mislukking is gebleken en de beoogde werkverruiming niet heeft gebracht. De regeering heeft de aandrang van diverse deskundigen dan ook na 1 Januari een ge wijzigde regeling het licht doen zien. Over de werking hiervan was men voorloopig niet ontevreden, zoodat werd besloten geen ver dere stappen te doen. Naar de ryksinspecteur ter vergadering rriededeelde, wenscht de regeering een offici eele contact-commissie, waarmede de inspec teur en het departement regelmatig voeling kunnen houden. Deze commissie zal bestaan uit 3 afgevaardigden der werkgevers-organi saties en 3 der werknemersbonden, alsmede 3 vertegenwoordigers uit de gemeentebesturen. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN EN BLOEMEN. Onze uitvoer van bloembollen, knolsierge wassen en vaste planten (wortelstokken, knol len en wortels) heeft biykens de maand- statistiek van den in-, uit- en doorvoer, be werkt door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, in Februari bedragen 1028 ton (waar van 700 ton naar Groot-Brittannië en 134 ton naar Frankryk) ter waarde van 425.000, tegen 973 ton ter waarde van 416.000 in Februari 1935. Aan afgesneden bloemen, bladeren, groen takken, enz. van siergewassen is in do vorige maand uitgevoerd 251 ton( waarvan 158 ton naar Groot-Britannlë) ter waarde van 298.000 tegen 244 ton ter waarde van 287.000 in Februari van het vorige jaar. VUUBBESTRWDING BIJ TULI'EN. De aandacht van tulpenkweekers wordt ge vestigd op het groote belang, dat zy hebben by het stekers zoeken, als middel ter bestry ding van het vuur in de tulpen. De stekers toch vormen n.L reeds spoedig na het boven komen een bron van besmetting voor de ge zonde planten, waardoor het geheele gewas ernstig bedreigd kan worden. Het verdient aanbeveling de zieke planten, zoodra ze als zoodanig herkend kunnen wor den, met bol en al uit den grond te trekken, doch als dat niet gelukt in eik geval de boven- aardsche deelen van het veld te verwyderen en te verwyderen en te vernietigen. Dit kan gedaan worden, door de zieke deelen in een kuit te werpen en daarby een flinke hoeveel heid kalk (laagsgewys) te voegen. Het is zeer te ontraden om ze in een sloot te werpen, daar ze wellicht later met de bag ger weer op het land terugkomen, waarna ze na eenige jaren zelfs nog een bron van be smetting kunnen zyn. Naast een geregelde verwijdering der stekers, kan ook bespuiting van het loof met Shirlan A.G. worden aanbevolen. Men dient met spuiten vroegtydig te be ginnen, n.L uiteriyk zoodra men de allereerste verschynselen van vuur waarneemt. Beter is het om te beginnen voor dat de ziekte is opgetreden, doch de weersomstandigheden zoodanig zyn, dat een spoedige Botrytisaan- tasting verwacht kan worden. Men moet ge regeld blyven spuiten b.v. om de 10 dagen. By vochtig weer is het zelfs raadzaam weke lijks te spulten. De resultaten van het spuiten zyn echter niet van dien aard, dat het stekers zoeken mag achterwege blyven. DE STEUN AAN DE TUINDERS IN NOORD-HOLLAND. Te Langendyk is Zaterdag een vergadering gehouden, waar ongeveer 500 tuinders aan wezig waren, ten einde een protest te laten hooren tegen de wyze, waarop de grove tuin bouw in Noord-Holland wordt gesteund en tegen den naar het oordeel van de vergadering te geringen steun van f800.000 aan de tuin ders, die door misoogst weinig of niets hebben geteeld. Deze vergadering ging uit van den kring Langendyk en omstreken van den Ned. Tuindersbond. Gesproken hebben de heeren N. Kaan, P. Hart en A. Hoogland. Het vorige jaar is een belangryk gedeelte van de doorgedraaide vroege aardappelen in Noord-Holland door de telers ingekuild om later door de groenten- en fruitcentrale te worden afgenomen, zy ontvingen daarvoor ten tyde van het doordraaien den halven mi- nimumprys, vermeerderd met f0.50 per 100 K.G. bewaarloon. By verscheidene tuinders ontstond echter in de door hen ingekuilde aardappelen aardappelenziekte. Aan het ver zoek van de stands- en veilingsorganisaties deze tuinders tegemoet te komen heeft de regeeringscommissaris thans voldaan. Binnenland De daders aangehouden. Aan het Zuideinde van Westzaan, nabij den Westzanerdyk, is Zondagmorgen een brutale overval met berooving gepleegd. In dit vry druk bewoonde gedeelte van het dorp, waar geregeld verkeer van autobussen en fietsers is, bewoont de 84-jarige emeritus predikant ds. Van Dokkum met zyn 28-jarige huishoudster mej. Tr. 3taai een groot, ouder- wetsch heerenhuis, dat aan drie zyden door een ruimen tuin is omringd, terwyi de voorzyde achter een hooge heg verscholen gaat. Zyn gewoonte getrouw is de heer Van Dok kum naar een kerkdienstop korten af stand van zyn woning gegaan, de zorg van het huis overlatend aan de huishoudster. Het zal ongeveer half elf zyn geweest, toen zich twee mannen aan de deur vervoegden om dominé te spreken, zy zeiden te komen van de Bank. Dat de heer des huizes niet thuis wam, vonden zy geen bezwaar; als de huishoudster maar zoo vriendelyk was hen binnen te laten, dan zouden zrj wel zoo lang wachten. Eenmaal binnen gingen de heeren genoegiyk aan tafel zitten, rookten een sigaar en genoten van de inmiddels gepresenteerde koffie. Vermoedeiyk om zich wat te kunnen oriën- heeren vroegen zy naar de W.C. Toen zy hier van terugkeerden, meenden zy wel aan het eigenlyke doel van hun bezoek te kunnen be ginnen. Een van hen trad, gewapend met een groot breekyzer, op de verbouwereerde huishoudster toe en eischte „je geld of je leven". In haar angst begon het meisje te schreeuwen. Om dit hulpgeroep niet tot den weg te laten door dringen greep de man haar by de keel en gaf haar eenige slagen met een breekyzer. Inmiddels doorzocht nummer twee het ge heele huls. Laden en kasten werden openge broken en de inhoud werd op den grond ge gooid. Een gouden heerenhorloge was het eenige van waarde wat hy vond. Twee meisjes hadden het hulpgeroep ge hoord en dit thuis verteld. De vader van een van hen, de heer Moey, ging de ouders van de huishoudster verslag uitbrengen van hetgeen z(jn dochtertje hem verteld had, en de heer Staal sprong op zyn fiets om zyn dochter hulp te gaan verleenen. By de woning aangekomen zag hy al spoedig wat er aan de hand was en hy sommeerde een van de indringers hem bin nen te laten. Tegeiyk dat hy de deur open trok, dacht de man langs den heer Staal naar buiten te glippen. Een vechtparty volgde, doch de ongeveer 60-jarige heer Staal moest het tegen den jeugdigen inbreker opgeven. Achtervolgd door den heer Staal vluchtte de man in de richting van den Westzanerdyk, doch hij werd door toesnellende omwonenden gevat. De andere, die in de richting van de Noord was gevlucht, kon door den auto van de Ryksveldwacht worden achterhaald. Op den Westzanerdyk werd nog een derde man van het complot gearresteerd, juist toen hij bezig was zyn auto te starten. De drie mannen zyn ongeveer 30 jaar en afkomstig uit Amsterdam. Het zijn P H J. G. P. en H. D. B. ook de burgemeester van ambt- hakdenberg moet zich verantwoorden. Naast den reeds eenige maanden in voor arrest verblyvenden ex-ontvanger van deze ge meente, H. B„ zal zich op 17 April a.s. ook te verantwoorden hebben de burgemeester van Ambt-Hardenberg, de heer H. H. W. De heer W wordt namelijk verdacht van medeplichtig heid aan de verduisteringen en van heling van de verdwenen bedragen. Woonwagenbewoner gearresteerd Grave. n De burgemeester heeft met behulp van marechaussee uit Geffen en de gomeoiiteJ uit Oss, een moordzaak tot klaarheid bracht, die eenige jaren geleden de ^,.lru> e.6" in opschudding heeft gebracht In den avond van den 9den November werd de 35-jarige straatkoopman J, van B tiel uit Uden, bijgenaamd „Jan van Mina v*~ Oss", in het café „Het Zwaantje" van de» lieer v. d. W. door eenige cafébezoekera 0 verhoeds met een mes in de borst gestoke ten gevolge waarvan het slachtoffer kort daarna is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van negen kinderen. Er rees weldra verdenking tegen zekeren J. Swinkels uit Uden, destyds wonende te Oss. tot wiens arrestatie men nog dienzelfden avond overging. De politic was overtuigd van zyn schuld en stelde den verdachte, die ziCk In het welbekende Ossche zwygen hulde ter beschikking van de justitie, waarna hy naar de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch werd overgebracht. Drie maanden vertoefde de verdachte ta voorarrest. Na deze periode moest hy echter wegens onvoldoende bewys weer in vrijheid worden gesteld. Burgemeester Offermans heeft zich Zaten, dag met de Ossche gemeentepolitie naar Grave begeven, waar hy verdachte in het kamp aantrof. Swinkels werd naar Oss over gebracht en aan een streng verhoor onder, worpen. Bekentenis, Daarby bleek de arrestant zoo verbouw», reerd te zijn door zyn onverwachte aanhou ding, dat hy al spoedig verklaringen deed, die het bewys leverden van zyn schuld. Hy viel spoedig geheel door de mand en legde ten slotte een volledige bekentenis af. Hy noemde ook nog den naam van een me deplichtige, zekeren Michael Reuvers, byge- naamd „De Kauw", die te Berghem zou wo nen. Ook deze man bleek echter sinds kort vertrokken te zyn. Men slaagde er echter in ook hem op te sporen. Hy werd aangehouden te Ravensteta, vanwaar hy naar Oss werd overgebracht, Reuvers ontkende halsstarrig iets met den moord te maken te hebben. Daar de aanwijzingen tegen dezen persoon eveneens zeer bezwarend zyn, zal ook hy ter beschikking van de justitie worden gesteld. Beide arrestanten zyn 35 jaar en staan by do politie zeer ongunstig bekend. Men verdenkt hen ervan nog aan tal van andere misdrijven medeplichtig te zyn. Vermoedelijk zullen na de onthullingen van het „Henneke" nog andere personen worden gearresteerd. Swinkels heeft nog verklaard, dat er tusschen hem en het slachtoffer een oude vee te had bestaan. De visscher H. te Nieuwkoop heeft het seizoen geëindigd met een mooie vangst. Met de zegen bemachtigde hy drie groote snoe ken, welke tezamen het wei zeer zeldzame gewicht hadden van 59 pond! Gemakkeiyk was de vangst echter niet, want by het ophalen van de zegen, sprong een der snoeken met zoo'n kracht uit het water, dat H., die zich juist over het vlsch- tuig heenboog, een slag in het gelaat kreeg, waardoor hy vry ernstig aan den mond werd geblesseerd. Een winkelier aan de Molenstreek te Veen- dam was herhaaideiyk tot de ontdekking ge komen, dat uit verscheidene vakken van de automaat levensmiddelen waren gehaald zonder dat de vereischte geldstukken in de gleuf waren gedaan. Hy stelde de gemeente-pollti» met het geval in kennis en het gelukte haar niet minder dan zes jongens van 14 15 jaar als de daders op te sporen, zy waren er in geslaagd een middeltje in praktyk te breDgen, waardoor de automaat werkte zooder betaling van geldstukken. De politie heeft tegen d» listige dieven proces-verbaal opgemaakt. Op korten afstand van het station Bergen op Zoom is Zaterdagochtend een zeer ernstig ongeluk gebeurd: Op dit oogenblik gaf de stationschef het sein tot vertrek van trein 6.52 bestemd voor Vlissingen. Ter zelfder tyd sloot de postbeambte op den trein, van Meert ge naamd, het portier van een postwagen. Ver moedelijk heeft echter het portier aan de andere zyde open gestaan en op het moment dat van Meert deze deur wilde sluiten is het portier in botsing gekomen met een sein paal met het noodlottig gevolg dat van Meert met het hoofd tusschen deur en styi bekneld raakte. Daardoor werd het hoofd gedeelteiyk vee- bryzeld en van Meert moet toen in bewust»- loozen toestand uit den trein zyn gevallen. Ongeiukkigedwyze kwam hy daarby nog terecht op een wisselblok. Onmiddeliyk kwamen van verscheiden» zyden menschen toesnellen en werd van Meert in stervenden toestand naar het stationsge bouw overgebracht, waar hy later overleed. Ondanks de snerpende Maartsche koud» geeft de duinstreek weer teekenen dat het voorjaar in aantocht is. Het waren eerst de sneeuwklokjes, gevolgd door de winter aconieten, welke reeds begin dit jaar enkele boerenerven en akkers sier den en thans worden de velden reeds getooid met de diverse soorten van crocussen, welk» vooral te Llmmen geëxploiteerd worden door bollenkweekers uit Overveen. Overal waar bloembollen geteeld worden ziet men bedekking weghalen en verrijzen oudergewoonte de rtetmyten. Vele narcissen beginnen al te knoppen en het wachten li op een paar zachte dagen en dan zitten wy weer spoedig voor een week of drie, vier temidden van de bloemenweelde. dief aangeschoten. Vry dagavond in den Ham by de Dultsch» brens, gemeente Kerkrade. door een korpo raal van de militaire politie de 21-jarige A- Rosch uit Kerkrade, die met zyn broer biet#» had gestolen uit een mijt aangeschoten, kogel ging hem door het lichaam heen. werd naar een ziekenhuis overgebracht, w direct operatief werd ingegrepen, Leve gevaar is nog niet geweken.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10