De oud'burgemeester van Den Helder vertelt uit den zeiltijd van de marine. II AT door Yvel Dlawnurg. De kettingjongens waren in trek op Balt# - Waarom de oude heer Houwing „op zijn strot stond, Een kinderlijk volk. hen treurspel, De Balische Radjah, gevolgd door zijn in 'i wit gekleede adel, wijdt zich ten doode, De Poepeltan. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG K.N.V.B. Beverwijk. N.H.V.B. Helder kwijt zich van haar sportleven plicht. Watervogels bijna kampioen. Zaandijk-Helder 2-3. H.R.C lll-Alkm.Vitr. III4-1 SuccesB.K.C. 21. Overzicht le klasse. E.L.T.O. kampioen. IX „Wat typisch, burgemeester," onderbrak ik den ouden Kolonel, dat de marine daar op die Balische expeditie kettingjongens meenam! ,Dat zijn toch gevangenen, misdadigers! Waren lie wel betrouwbaar?" Ze waren op die expeditie voor ons zeer noodig en nuttig, merkt de oude heer Hou wing op. 't Moge misschie^ vreemd klinken, maar die keuinggangers waren zoo in trek, dat de land macht, ze allemaal alleen voor zich wilde heb ben en aan de marine geen enkele wilde af staan. Zoo ik je reeds vertelde vervolgt de oude kolonel, waren die kettinggangers be stemd om het geschut te dragen. Dat w\j ze eerst niet kregen voelde ik weer als een mlskennning van de standing der Marine! De Marine, die zoo vaak de kastanjes uit 't vuur moest halen, werd altyd ais stiefkind behandeld. Ze dachten de Jannen van m de Ma rine kunnen zelf wel hun geschut dragen, maar ik stoof er over op, ik stond op mijn Strot! Alle drommels, zei ik tegen de landmacht, jullie stikken in de kettinggangers, er zyn er nota bene achttienhonderd, by elke compagnie hebben jullie er negentig, dachten jullie soms, dat de Pikkers van de Marine sjouwerlui waren en jullie de deftigheid zelf? wy moeten ook 90 kettingjongens hebben... en heel deftig. Als je maar op je poot speelt en schoorvast biyft staaii, tandakken ze naar je pijpen, dus kregen we 90 van die jongens, 't waren gestrafte Atjehers en Lombokkers, die een ketting met een kogel aan hun been voortsleepten. Niet erg lollig burgemeester! Die Jongens vinden 't wel lollig, want na zoo'n expeditie kregen ze vermindering van straf en kwaad waren ze meestal, ais ze by ons waren, niet. De matrozen hadden echter nog meer schik, dat ze zoo netjes geholpen werden. Alle drommels, zy kwamen toch ook niet om te pitten. Hadden ze er ook geen recht op, dat lk voor ze in de bres sprong, zegt de oude heer Houwing driftig. Ze waren op Bali krijgslieden en geen sjouwerlui. Nee... we lieten ons niet op Bali door de landrotten bij den wind brassen. Maar dat waren eigeniyk allemaal inter mezzo's... Die heele expeditie werd een groot treurspel. Die verbrande weduwe van den Radjah volgde niet alleen haar man in den dood. 't Leven beteekent voor den Balinees heel weinig. Wy Westerlingen kunnen ons die mentaliteit niet indenken. Ze zyn kinderiyk in hun opvattingen. In hun huistempels wor den de Balische Goden en de voorouders ver eerd. Ze zijn echter natuurkinderen en bidden ook bergen en boomen aan, ook vereeren ze dieren. )e slang en de groote schildpad, stellen zy zien voor als dragers der aarde, 't zyn de heilige dieren van god Wisnoe. Waarmee ik maar wil zeggen, dat ze nog heel primitief, In onze oogen althans, denken ..uist dit primitieve denken was aanleiding toe dit Ingrepen geworden. De Radjah had zgn moeder verbrand... deze, in onze oogen groote, barbaarschheid moest ophouden... Opnieuw, voor het groote treurspel aan ving, poogden wy de Ballneezen te overreden, toe te geven, 't Liep weer op niets uit... en toen had het noodlot zyn loop... moest het zyn loop hebben. De generaal, die de leiding had, rukte op over Kesiman, Met donderend geweld, had de Marine de poert van den Sultan beschoten. Drie dagen en drie nachten had dit bombar dement geduurd, Een granaat van 21 cm had de zware toe gangsdeur in splinters geslagen. Toen kwam de generaal voor de poort der Poert en toen had een wonderlijk tafereel plaats... een tafereel, dat allen die het by- woonden nimmer zullen vergeten. De Balische adel wydde zich ten doode. Voorop de Radjah! Overgeven zouden ze zich nimmer, liever sterven. Een 2e Radjah, die krankzinnig was, werd eveneens aan 't hoofd van den adel, op een zetel vooruit gedra,|.n... den vyand tege moet. Een huivering doorvoer ons. 't Was de Balische Poepeltan. Statig naderde de stoet, allen waren in 't wit gekleed; in groote lange gewaden, in vol ornaat, wilden ze zich ten doode wyden zelf zouden zy zich in de krissen werpen, om aldus volgens hun opvatting eervol te sterven. Dansend kwamen ze nader maar heele- maal zonder meer zich overgeven zouden ze zich niet, want dreigend zwaaiden ze hun 10 meter lange lansen. Dichter en dichter nader den ze. Nog viel er geen schot van onze zijde. Wij riepen herhaaldeiyk geef jullie over... doch dreigend naderden ze onze troepen... toen moest er geschoten worden, 't Was beroerd... we konden niet anders... er waren ook vrou wen by, maar die waren even gevaariyk als de mannen, want toen een luitenant, diep ge schokt en gedeprimeerd, zich over de neer liggende vrouw in 't witte gewaad heenboog, om haar te helpen, nam ze een kris en ster vend stak ze daar mee, vol haat in zijn lichaam, zoodat hy zwaar verwond werd en tochde zeemacht was er kapot van Ze stierven toch dapper, burgemeester! Ze vreesden den dood niet! De heer Houwing knikt, ze waren zonder vrees inderdaad, maar dat de Radjah van de Poeri en zijn gevolg zich ten doode wijdde, was volgens hun eer noodzakelijk. Veracht door alle eilanders zou hy hebben moeten voortleven. Den Radjah van Lombok, die zich b.v. niet ten doode wilde wyden, zich zelf niet wilde krissen, dit indertijd zeer kwa lijk genomen. Na zes weken was 't verzet gebroken op Bali. In hoofdzaak was 't alleen tegen den adel geweest, De bevolking was welwillend en handelbaar, want 't typische was, dat een dag na deze „poepeltan", dit ten doode wyden, van den Ba- lischen adel, de Marine een... hanengevecht op Bali bywoonde, tusschen de Balineezen. Toch was 't verschrikkeiyk kolonel. De oude burgemeester knikt, 't Was ver schrikkeiyk al konden wy niet anders hande len. In oorlog is 't safety first. Onze Jannen hebben ook vrouwen en kinderen in Holland. De landmacht en zeemacht konden niet rustig afwachten tot ze zelf gespiest op een lans zouden worden. Wy hadden al 't verlies van een adjudant te betreuren, maar inderdaad, iedereen bleef lang gedeprimeerd en onder den indruk. 's Avonds zegt luitenant ter zee v. d. Bosch tegen me, Houwing, zoo'n poepeltan hoop ik nooit meer mee te maken. Het achtste artikel werd opgenomen in ons nummer van Zaterdag 7 Maart j.l. (Wordt vervolgd). Derde klasse Helder heeft ons niet teleurgesteld. Zooals Wy Zaterdag reeds schreven, zou zy haar Uiterste best doen om een zoo zuiver moge lijke beslissing te verkrygen, ook al had zy zelf geen kans meer. En zoo werd er tegen Zaandijk, tot vóór Zondag nog één van de drie kampioenscandidaten danig van leer ge trokken, zoodat de thuisclub in een zwaar ge speelden wedstryd met 32 de meerdere in Helder moest erkennen, wy fellciteeren de wit- hemden met deze sportieve prestatie, waar mede zg getoond hebben een ploeg met ka rakter te zyn. De withemden bewezen hun p.aatsgenooten een grooten dienst, want ook Zaandjjk is thans uitgeschakeld, zoodat Voie- wyekers alleen nog de Racers kan bedreigen. De Amsterdammers hadden n.1. wel de ver wachte moeite met Purmersteyn, doch wisten toch op het kantje af de overwinning te be halen. Helder—HRC en HRCVolewyckers zijn van het grootste belang, voor Helder is het te hopen, dat eerstgenoemde wedstryd het eerst gespeeld word1 hwe 16 ii 3 2 4826 25 Volewyckers H 9 X 4 47—25 19 Zaandyk 15 8 a S 31—20 18 Holiandia 15 8 i 6 30—24 17 Held-r 15 6 5 4 37—34 17 Hjirmersteyn i5 2 8 38—43 12 Alkm. Boys 15 5 2 8 27—38 12 KW '5 3 5 7 27—38 II Beverwyk 15 4 a 9 24—40 IO Succrg 15 4 i IO 21—40 9 Wy laten hieronder nog volgen de wedstry den, welke door de clubs nog gespeeld moeten Worden: HBO. Thuis: De Volewyckers: uit: Helder De Volewyckers. Thuis: Helder; uit: HRC Holiandia en Succes. leider thuis: HRC; uit: De Volewyckers, I WFC IU IJ 7' 4 a 37—23 18 Helder H 14 r 4 1 34—3i 18 Z.F.C. Ut 13 6 '4 3 28—15 16 Kennemers XX 11 6 a 3 33 20 14 Holiandia H i3 4 S 4 28—30 13 Alcm. Vlo. Ut iJ 5 t 7 27—33 11 HR C. IU iS 4 3 8 24—40 11 Purmersteyn tl 13 4 1 8 32—42 9 KW n 13 3 a 8 25—34 8 Eerste klasse D. Watervogels' kampioenschap is op één punt na safe. Zondag hadden de mannen van den Ouden Helder anders erg veel te stellen met JVC, dat op bezoek was, daar de blauw zwarten zich met hand en tand verdedigden. Toch trokken de vogels aan het langste eind, n.1. met 21, zoodat zy zich zelf een onaan gename verrassing bespaarden. Wieringer- waard hield de race goed vol (welk een prachtig seizoen maken de roodbroeken door!) en sloeg HRC 4 dat kranig party gaf, met 32. Atlas behaalde de verwachte over winning op Succes 2, de cyfers, 30, laten geen twijfel! PettenHeld, Boys ging niet door. Watervogels t6 14 I 1 50—25 29 Helder 3 16 11 3 3 4220 25 Wieringerwaard IS 11 0 4 59-27 22 J.V.C. 18 6 4 8 38—44 16 H.R.C. 4 15 7 0 8 36—36 14 Held. Boys 16 5 4 7 26—35 14 Atlas 16 3 7 6 2128 13 Petten 16 6 1 9 26—35 13 Schoort 17 4 a ii 30—55 10 Succes 2 14 I 2 11 23—43 4 Purmersteyn thuis: Holiandia; uit: KW, Zaandijk. Alkmaarsche Boys thuis: KWuit: Zaandyk, Beverwijk. KW thuis: Purmersteyn; uit: Succes, Alkm. Boys. Beverwijk thuis: Alkm. Boys, Helder; uit: Succes. Succes thuis: De Volewyckers, KW, Be- verwyk. Vierde xlasse A. AndijkStrandvogels 31. Nieuwe NiedorpSchagen 11. Hes. tweede klasse A. DWV werd door Blauw Wit 3 uitgeschakeld (01), maar KFC 2 toonde duidelijk aan, haar booze plannen te willen volvoeren: West Frisia 2 ging in de Koog met 10—1 ten on der! De Volewyckers 2Alc. Victrix 2 42. D.W.S. 2 14 8 3 3 36—19 19 H.R.C. 2 15 8 3 4 39—35 19 K.F.C. 2 13 8 2 3 36—iS 18 D.W.V. 2 15 7 2 6 40—29 16 Volewyckers 2 •5 6 3 6 33—36 IS Bi. Wit 3 13 S 2 6 16—27 12 Alcm. V. 2 14 4 4 6 35—34 12 WFC 2 12 3 1 8 1626 7 W. Frisia 2 11 0 4 7 17—45 4 la». 3e klasse A De uitslag van HRC 3—Alcmaria 3 schynt aan de groote bladen verkeerd doorgegeven te zyn, want niet Alcmaria won met 41, doch de thuisclub. Een resultaat overigens, dat we voorspeld hebben en waarmede de rood-witten verdiend revanche genomen heb ben voor de in Alkmaar geleden 3—0 neder- laag. De Kennemers 2—ZFC 3 eindigde in een draw (22), vat al weer niet ongunstig voor Helder 2 is, biykens onderstaanden stand, waarin ook Holiandia 2—Purmersteyn 2 (6-0) verweckt is. -2. Tweede klasse F. De kampioenen klopten Helder 4 met 41. Zoo deed HRC 6 met Texel 2. 6—2. De overige uitslagen waren: Zeemacht 2HRC 7 50. BKC 3—Succes 3 3—2. Watervogels 2HRC 6 51, Derde klasse Oudesluis 2Cocksdorp 2 11- Watervogels 3Texel 3 n.g. Vierde klasse G. Oudesluis 2—BKC 4 4—3. Succes a—Helder d 23. Succes bHelder e 04. V riendbschappeiyk. HRC 2—Texel 1 1—0. Succes 1—BKC 1 2—1. Helder-comb.Harebeli 5—2. AFDEELING I le Uiasse: XerxesKFC 11. Ajax—RCH 6—2. HDVSVSV 3—3, 2e klasse A: AFC—EDO 2—1. 't GooiBloemendaal 33. VriendenschaarZeeburgia 4- 2e klasse B. West-Frisia—OSV 6—0. WFCBFC 1—1. De SpartaanHercules 42. AFDEELING II. le klasse: FeyenoordBlauw Wit 21. VUC—DWS 1—4. ZFC—HFC 1—0. AFDEELING Hl. le klasse: HeraclesWageningen 11. Ensch-. BoysZAC 13. AGOW-Go Ahead 2—2. PECEnschede 15. SCH—Tubantia 3—2. AFDEELING IV. le klasse: BW—NAC 0—3. 1 PSV—Longa 1—2. 1 NO ADEindhoven 32. AFDEELING V. Ie klasse: j LeeuwardenHoogezand 1—4. SneekVeendam 15. Achilles—HSC 1—4. Be QuickFriesland 42. i PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. I SuccesBeverwijk. Alkmaar-BKC, AndijkTexel. HPC 3—Ho"-ndia 2. Na een meer spannenden dan fraaien stryd zyn de witjakken er in geslaagd Zaandyk j met de oneven goal te kloppen. Dat er van fraai spel geen sprake kon zyn, is niet te wijten aan de spelers zelf, want het zware veld smoorde iedere poging daartoe in de kiem. Vooral voor de rust, toen beide ploegen nog eenigszins onwennig tegenover deze handicap stonden, bleef het een wedstryd, die wel ryk was aan spannende momenten, maar die zich niet verheffen kon boven mid delmatig 3e klasse peil. Helder heeft dit treffen gewonnen, dank zij haar beter aanpassingsvermogen en, vooral in de tweede helft, door hun onver- zettelijken wil om den verkregen voorsprong te behouden. Sterke verdediging. Wel waren de blauwhemden het meest in de meerderheid, maar de Helderschen bestre den hen met het systeem, dat zy zoo vaak zelf met succes hadden toegepast. Vanaf het begin van de tweede helft hebben de witjak ken Zaandyk den aanval opgedrongen en hierdoor raakt ze zoo de kluts kwijt, dat onze stadgenooten met 2 snelle aanvallen een achterstand, dien ze met rust moesten boeken, in een voorsprong wisten om te zetten. En toen zorgden Kiesewetter c.s. er wel voor, dat de geiykmaker uitbleef. Keeper Kossen heeft ook een zeer groot aandeel in de overwin ning gehad en zijn zekere optreden gaf de achterhoede zooveel steun, dat ook deze er al beter en beter inkwam en tenslotte vry- wel onpasseerbaar bleek. Iu de voorlinie was het vooral B. de Boer, die la Smit van achteren naar voren sjouw de en aldus een zeer nuttigen schakel vormde tusschen de voorhoede en middenlinie. Boven- 'ien was hij, wanneer het er op aan kwam. oor het Zaandyk-doel aanwezig, om zyn mede liniegenooten in hun strijd tegen de Zaandijk-backs te helpen. De wedstrijd begon met een heftig offensief der witjak- ken, waarby het vooral Kiljaa was, die door iets te slordig spel eenige serieuze kansen ongebruikt liet voorbijgaan. Langzamerhand herstelden de Zaankanters zich en hun mid denvoor, die door zyn taktisch opstellen voortdurend vry spel had, vormde een voort durend gevaar voor de witte verdediging. Hy zou het ook zyn, die na eenige vergeefsche pogingen zijn club met een hard schot, dat Jan Kossen volkomen verraste, de leiding gaf. Veel plezier zouden de blauwhemden er niet van hebben, want nauweiyka 5 minuten later had B. de Boer met een scherp hoog schot op uitstekende wyze den Zaandyk- keeper verschalkt. Verwoed kwamen de gast- heeren nu opzetten, maar door ongelukkig schieten bleef een doelpunt voorloopig uit. Even voor de rust was het weer Engel, die een solo-ren zwaar gehinderd door Burger, met een hard schót besloot, dat via den paal doel trof. De tweede helft werd evenals de eerste geopend met een Helder-offensief, waarbij tenslotte Godschalk na eenige minuten spelen onhoudbaar den gelykmaker in het net joeg. Langzaam drong Zaandyk de gasten nu in de verdediging terug, iets wat dezen zich maar al te graag lieten aanleunen. Het bleek al spoedig, dat alles van den middenvoor moest komen, maar deze kreeg tegen den uitstekend spelenden Burger geen schyn van kans. Penalty. Toen echter Leo Trap bij een schermutse ling in het strafschopgebied den bal met de hand wegsloeg, dreigde het aspect van den stryd te veranderen in het voordeel van Zaandyk. Het tegendeel gebeurde echter. Goalgetter Engel schoot den strafschop naast en het waren de witjakken, die van dezen tegenslag profiteerden en onmiddeliyk daar na, dank zy goed doorzetten van Kiljan, die der. te ver uitgeloopen keeper met een zu1- ver gericht schot passeerde, de leiding wisten te nemen. Hoe de Zaankanters ook zwoegden, tegen den levenden muur, die Helders ach terhoede vormde, was geen kruid gewassen. In de allerlaatste minuut van den stryd kregen ze nog een serieuze kans, maar de vrije schop, even buiten het strafschopgebied, werd slecht genomen en zoo kwam tenslotte het einde met 32 voor Helder. De eerste 25 min. van deze ontmoeting die, in een miezerige motregen gespeeld werd gaf een vrywel over- en weergaand spel te zien. Wel was H's veldspel beter, maar de Alkmaarsche defensie met den rechtsback als de beste, wist het te korte spel der Racers veelal met succes te breken. In de Alkmaar sche voorhoede moest het in hoofdzaak alleen van den middenvoor komen, die wel handig was, maar in de wy'n c.s. zyn meerdere moest erkennen. In de laatste 20 minuten had de thuisclub een volstrekte meerderheid, die zich aftee- kende in tallooze doelworstelingen voor het A-doel, waar de keeper wel goed werk deed, maar hy tevens beschermd werd door een groote dosis geluk. Eerst in de allerlaatste minuut slaagde HRC er in den ba! over de doellyn te werken. Rust 10. Na rust was het eerst weer een poos een verdeeld spel, met aan beide zyden eenige mooie kansen. De vleugels van Alcmaria vie len nu meer op, maar de schoten die gelost werden, waren te tam om gevaarlijk voor den keeper te zyn. De HRC-schutters deden dat beter, maar het zat hen ook nu niet mee. Na 18 min. spelen moest de Alkmaarsche doel man voor de tweede maal visschen. Eén mi nuut later ontstond van rechts het tegenpunt. HRC bleef druk uitoefenen, maar de voor hoede der tegenparty was daarom nog niet werkeloos. Eerst in de laatste 10 min. van den strijd werd H's superioriteit eerst recht be loond door 2 mooie doelpunten, waarvan het laatste van Beneker zeer fraai was. Met 41 kwam het einde, een juiste uitslag. Het terrein was glad, doch zeer goed bespeel baar. Watervogels IJ.V.C. I 21. Met uiterste krachtsinspanning is het de Vogels gelukt JVC er onder te houden. Als scheidsrechter Goudswaardt, welke uit stekend voldeed, laat beginnen, trappen de Watervogels het eerst af en zyn dadelyk op rechts weg. De Vogels weten de leiding te nemen, als de rechtsbuiten de heele JVC- achterhoede passeert en den keeper geen schyn van lcans geeft. JVC komt onstuimig opzetten de W.-achterhoede moet dan ook alles in het werk stellen om erger te voor komen. Beide ploegen ondernamen gevaarlijke aanvallen, maar er komt geen verandering in den stand voor de rust. Na de rust valt JVC meteen goed aan, dringt W. in de verdediging terug. Een schot van den JVC-midvoor heeft de W.-keeper niet ai te klenivast, een JVC-speler stormt toe, schiet den bal in het doel, 11. Watervogels is nu heelemaal de kluts kwyt, maar JVC pro fiteert hier niet al te best van. Als W. het spel een beetje verplaatst volgen weer eenige aanvallen, maar er is haast geen doorkomen aan, vooral de l.-back van JVC speelt een uit stekende partij. Toch komen de Vogels terug, de W.-midvoor schiet op doel, de bal springt van de borst van den keeper het veld weer In, waar de W.-linksbinnen met een zuiver schot de overwinning tot een feit maakt. JVC zet nu nog alles op alles om gelijk te maken. Maar het lukt niet, zoodat het einde komt met een 21 overwinning voor de Vogels. WieringcrwaardH.K.C. 4 32. De wedstrijd Wieringerwaard 1HRC 4 is in een 32 overwinning geëindigd voor de thuisclub, de winnende goal werd in de laat ste 5 min. gemaakt. Na den aanvang werd er direct door beide ploegen flink aangepakt en we kregen dan ook een zeer mooien strijd te zien. HRC zit er geweldig op, doch ook de roodbroeken geven goed partij. Na 15 min. spelen onderneemt W.W. een mooie aanval, de bal wordt naar den rechtsbinnen Blaauboer gespeeld, deze maakt zich vry en kogelt onhoudbaar in den linkerbovenhoek, 10. Als is afgetrapt, trek ken de roodbroeken onmiddeliyk weer ten aan val, door den r.-buiten wordt de bal naar Ha- zeloop doorgegeven en deze zorgt, dat no. 2 in de touwen wordt gejaagd, 20, HRC, niet ontmoedigd, neemt het spel in handen en uit een vryen schop maakt zy het eerste punt, 21. Geen 2 min. daarna faalt keeper Rezel- man en de stand is 2—2. Tot de rust biyft de stand 22, en ook na de hervatting is het langen tyd 22 geweest. HRC speelde meer veidc 0 end dan aanvallend en dit maakte, dat de roouoroeken er geheel uit waren, vyf min. voor het einde scoorde Hazeioop het winnende punt. Scheidsrechter Snyders leidde zeer goed. CALLANTSOOG-NIKUWS. Zondag j.l. speelde C. 1 haar iaatsten thuis- wedstryd in deze competitie. De toch eervolle tweede plaats werd niet in de weegschaal ge steld en vanaf het beginsignaai speelde C. voor wat ze waard was. De gasten (Nieuwe Nie dorp 3) Ueten zich echter niet gemakkelijk in een hoek dringen en verdedigden hardnekkig. Toch was C. onbetwist de sterkste en wist deze meerderheid met twee doelpunten uit te druk ken. Na de rust weer hetzelfde spelbeeld. Reeds spoedig maakt C. 30. Toen tegen het einde de middeniinie mee ten aanval trok, vielen onmiddeliyk een tweetal doelpunten (50). Nieuwe Niedorp wist de eer te redden met een mooien kopval. Eindstand 51. C. 2 trok naar Wieringerwaard 2 met 9 man en ging met 50 ten onder. Vriendschappelyk. Succes 1 speelde Zondagmiddag op eigen terrein een vriendschappeiyken wedstryd tegen BKC 1. Succes kwam uit met een ge heel gewijzigde voorhoede, v.l.n.r.: G, v. d. Wal, als invaller voor C. Lont, H. Groote maat, A. Schmldt, Jb. Kuiper en D. Kuiper. De plaats van den geblesseerden Jn. Lont werd ingenomen door J.'Iedema. Achterhoede en vooral middenlinie kunnen op een goeden wedstryd terugzien. In de voorhoede vlotte het echter niet al te best- De linkervleugel, anders de kracht van de voorhoede, was door het gemis van C. Lont zeer gehandicapt. Van der Wal schoot in tempo wat tekort, hetgeen wy hem, gezien zyn leeftyd gaarne vergeven. Hy had in beide door Succes gemaakte doelpunten een werk zaam aandeel. Jb. Kuiper kan op een goed debuut terugzien. De rechtervleugel is over het geheel genomen wel iets beweeglyker ge worden. Schmidt werd geducht bewaakt, doch brak enkele malen gevaariyk door. Grootemaat paste zich vrij goed aan. Deze voorhoede, met C. Lont, is zeker in staat doelpunten te maken. De wedstryd stond onder leiding van den heer Augustyn. Het is niet wel doeniyk een normaal verslag van dezen wedstryd te ge ven. Wild getrap, over en weer, was schering en inslag. Weinig spel, onsamenhangend, nu eens hier en dan weer aan gene zyde gevaar- lyke momenten; Reeds by den aanvang Konden wy zien dat BKC met de beste voornemens was bezïeld. Keer op keer vielen zy fanatiek aan en for ceerden een paar corners. Spoedig echter komt er teekening in de match. Succes doet het kalm aan. Achter hoede en middenlinie beheersohen het veld volkomen. De aanvallen van de S.-voorhoede loopen echter steeds dood op de stug verde digende BKC-achterhoede. De aanvallen van de BKC-voorhoede zyn wel gevaariyker, maar Schotting en Koorn weten steeds het terrein te zuiveren. Hun resoluut optreden wekte wel vertrouwen. Op fortuiniyke wyze komt BKC aan een doelpunt. J. Schipper stormt, zwaar gehin derd dooi Koorn, op het S.-doel af. Koorn zal wegwerken, doch via het ilchaam van Schipper rolt de bal In het doel. De tweede helft was ryk aan spannende momenten. Een oogenblik dreigde er voor Succes groot gevaar. De BKC-motor draaide toen op volle toeren, zoodat Succes dreigde te worden overspeeld. De achterhoede en vooral Posthumus hield echter stand. Kort achter elkaar doelpunt Succes 2 maal. Het laatste doelpunt, een vliegend schot van Kuiper, was zeer fraai. Het eerste werd in gekopt door Grootemaat. Na deze doelpunten kwam Succes sterk opzetten Men schiep nog menige gevaariyke situatie voor het BKC-doei, BKC hieid echter dapper stand. Het speelde voortdurend met teruggetrokken halfspelers en Maarten moest maar zorgen, dat de bal naar voren kwam. Dit ging hem goed af. De voorhoede was in de tweede helft zeer schotvaardig. Het was een weinig zeggende stryd. Van klasseverschil was echter geen moment sprake geweest. HELDER-COMB.—HAREBELL 5—2. Zondagmiddag had op het Helder-terrein voor een vry talryk publiek een vlotten wed stryd plaats tusschen een flinke Helder-com- blnatie, bestaande uit spelers van het tweede en derde elftal en het elftal van den Engel- schen politiekruiser „Harebeli", dat door een tweetal geblesseerden niet op volle sterkte verscheen. Zoowel spelers als toeschouwers (o.w. zich na de pauze de commandant van de „Harebeli" bevond) hebben een prettigen middag gehad, de eersten omdat het een ln alle opzichten sportieven wedstryd was en de tweeden, om dat zy, nadat Helder een flinken voorsprong verkregen had, behagen ^schepten in het luid ruchtig aanmoedigen van de Engeischen, die daardoor gesteund een tweetal doelpunten kon den scoren. Beide pariyen kunnen op een goed gespeel den wedstryd terugzien. Direct na het aan- vangssignaal, dat door scheidsrechter, de heer A. v. d. Heide, gegeven werd, trokken de En geischen ten aantal en overheerschten in de eerste minuten. Daarna ging het spel een poos geiyk op. Na een half uur spelen nam Helder de leiding met een goed schot van Byi, welk doelpunt direct gevolgd werd door een treffer van Beekhoven, die den bal van het midden veld had opgebracht. Rust 2—0. In de tweede helft is vrywei doorloopend het iniatief van de Harebeli uitgegaan, doch er werd door Helder stug verdedigd. Na een uitval wist Beekhoven opnieuw te scoren, waarna de Engelsche linksbinnen van een missen in de H.-verdediging gebruik maakte om het eerste tegenpunt te scoren. H.'s mid denvoor zorgde voor het vierde doelpunt, het welk kort daarop gevolgd werd door een goal van den Engeischen rechtsbuiten. Bakker was de maker van Helder's vyfde, waarby het bleef, ook al hunkerde de tribune nog zoo naar een derde Engelsch doelpunt. Texel-CombVliegkamp „De Mok", Op het sportterrein te Den Burg speelde Zon dagmiddag een sterk elftal van „De Mok" een vriendschappeiyken voetbalwedstryd tegen een sterke Texel I en H-comb. De militairen bleken over het algemeen buitengewoon snelle spelers, waaraan de Texelaars, waarvan er verschetde- nen des morgens ook reeds een wedstryd had den gespeeld, hun handen meer als vol had den. De rust kwam nog met een 21-voor- sprong voor Texel, doch direct na her vatting kwam reeds de gelykmaker voor „De Mok" en waren de gasten geruimen tyd over wegend sterker. Ten slotte wonnen de militai ren dezen opvallend snellen wedstryd met 32. ZWALUWEN— URUGUAY. Op Woensdagmiddag 8 April zal het elftal van de Zwaluwen op het terrein van Sparta te Rotterdam een wedstryd spelen tegen Uruguay. Prachtig ophalen van Ajax (10 p.) K.F.C. handhaaft zich. AFDEELING 1, De stand is thans: Ajax H.B.S. Sparta V.S.V. A.D.O. Haarlem R.C.H. K.F.C. Xerxes H.D.V.S, 17 10 3 4 53—31 23 17 10 2 48—32 22 16 8 5 3 44—34 21 17 8 3 6 37—38 19 16 8 O 8 34-35 16 17 6 4 7 45—42 16 '7 5 S 7 34—39 15 17 S 4 8 21—31 14 17 3 5 9 37—52 II «7 j 9 25—42 II Ajax welke reeds als uitgeschakeld werd beschouwd, heeft de laatste weken een ware tour de force verricht. Wei werd steeds de voorhoede gewijzigd en ook in andere linies geëxperimenteerd, maar dat nam toch met weg, dat viermaal achtereen met mooie cyfers werd gewonnen: Haarlem 43, VSV 4 2, Xerxes 3—1 en RCH 6—2! Eerst Sparta en daarna HBS zijn hierdoor verdrongen, 2 clubs die aanvankelyk ook Haarlem nog de beste papieren voor het kampioenschap heb- ben De Kraaien, de aloude club van Dénis, heb ben het wel niet zoo overweldigend gedaan als Ajax, want de Haagsche club won slechts in hetzelfde tijdsverloop 3 wedstryden en ver loor er 1 (op 9 Febr.). maar dat heeft toch dat resultaat dat ze het kampioenschap in eigen hand houdt, want... Ajax moet nog op bezoek by HBS. HBS—Ajax! de wedstryd die de thuisclub beslist winnen moet. Of het straks op Hou trust ook spannen zal! Sparta heeft haar kansen leeiyk vergooid, 3 wedstryden hebben de illusies wel wreed verstoord, 1 zege op Haarlem (43) en ne derlagen tegen VSV (34) en Hermes (12) Toch kan Sparta het nog best „halen". KFC stelde zich veilig door het geUjke spel in Rotterdam tegen Xerxes (11). Zoowel Xerxes als Hermes DVS wisten Zondag j.l. op eigen veld gelyk te spelen, waardoor voor beiden de laatste wedstryden de beslissing moet brengen. AFDEELING H. Wordt Feyenoord kampioen? Z.FJC. buiten gevaar. De stand Is: BI. Wit 17 12 2 3 36—14 26 Feyenoord 15 II a a 47—16 24 D.W.S. 18 8 4 6 41—35 20 D.F.C. 16 7 3 6 3'—32 17 Stormvogels 17 7 3 7 37—29 «7 D.H.C. 16 7 a 7 49—36 16 Z.F.C. 17 4 6 7 23—36 '4 Excelsior 16 S 3 8 27—42 IJ H.F.C. 17 3 4 IO 21—47 IO V.U.C. 17 3 3 11 29—55 9 Ais er geen wonderen gebeuren, kan Blauw Wit haar kampioensaspiraties voorloopig wel aan den vermaarden kapstok hangen. Eerst vorige week Zondag een nederlaag in IJmui- den (10) en nu te Rotterdam tegen Feyen oord met 21 klop gekregen, dus 4 kostbare verliespunten, waardoor Feyenoord de beste kansen maakt In de ondershte regionen wordt heftig ge streden ZFC, welke ook lang candidaat was voor de laatste plaats, n.1. door 3 achtereen volgende nederlagen, heeft door de overwin ning op ZFC (1—0), zich voorgoed buiten de gevaariyke zóne gezet, welk voorbeeld Excel sior reeds eerder gevolgd had. (overwinningen op Stormvogels 30, en DHC, 21. Biyven dus over HFC en VUC, die het samen zullen moeten uitmaken. Van circa begin Febr. tot op heden heeft VUC 4 wedstryden gespeeld, waarvan die tegen de Vogels werd gewonnen, maar de anderen werden verloren, zoodat de laatste plaats bezet blyft. HFC daarentegen verloor wel van B.W., maar sloeg Excelsior (52) en DFC f32), zoodat als ook Zon dag j.l. in Zaandam van ZFC was gewonnen geworden, VUC gedoemd zou zyn degradatie- wedstryden te spelen. Het lot wou echter, dat HFC verloor en de oude Haarlemsch club treft het nu niet, dat ze haar laatste match (op eigen veld) tegen Feyenoord moet spelen. Een haast zekere nederlaag! VUC moet alleen nog in Zaandam tegen ZFC spelen. De lezer moet het slachtoffer nu zelf maar uitkiezen, Bravo, zwart-witten. Zondag is het reeds lang in de pen zijnde kampioenschap van onze plaatseiyke Korfbal- vereeniging ELTO een feit geworden. Voor een dankbaar publiek, dat in grooter aantal aanwezig was, dan by andere gelegenheden, hebben de zwart-witten eens gedemonstreerd wat zy wel in hun mars hebben. KZ ging met niet minder dan 80 ten onder, zoodat het kampioenschap in dezen wedstryd vrij ge- makkeiyk behaald werd. In de eerste plaats willen wy het kranige ELTO dat niet alleen jong van jaren is, maar ook door jeugdige personen geleid wordt, van harte gelukwen- schen met het schitterende resultaat. Want dat is 't: een ongeslagen kampioenschap van den NHKB! In de tweede plaats wenschon wy haar de kracht toe om de komende pro motiewedstrijden (tegen KZ 3?) in winst om te zetten, zoodat de promotie naar de derde klasse van den NKB een feit wordt. In de derde plaats hopen we, dat de kampioensfulf, welke Zaterdag ln Musls Sacrum plaats vindt, recht slagen mag. Wy weten, dat het geheele Heldersche sport leven zich verheugt op dit kampioenschap. Wel is voetbal dé sport hier, maar we weten toch uit ervaring, dat velen, die een voetbal wedstryd prefereeren, toch na afloop vragen: hoe zou ELTO het gemaakt hebben? ELTO heeft het goed gemaakt, lezers, uitstekend zelfs. Al blyft zy dan verstoken van de be langstelling, die andere sporten geniet, het deert haar niet, zy, op haar terrein, houdt de Heldersche sporteer hoog en zal dat biyven doen! Weldra zullen de couranten ln hun uit slagenrubriek ook de prestaties van onze korfbalsters en korfbaliers vermelden. Onze stad komt dus ook via de korfbalsport onder de aandacht van Nederland, bravo, Eltoërs, dat is jullie werk. Aangaande het treffen van Zondag melden we: Zooals de cyfers reeds doen ver moeden is het een stryd geweest tus schen de Elto-aanval en de KZ-vcrdedi- ging. De Eltoërs waren stuk voor stuk snel- der dan de nog vry jeugdige KZ-ploeg, wat in het middenvak duideiyk merkbaar was, In den aanval wilde het niet zoo byzonder vlotten, er werd nogal slordig geplaatst ea ook het schieten moet veel zuiverder worden, (Het pleit voor de dames, dat zy alle goals hebben gescoord!) Maar wanneer wy do ploeg in haar „eheel beschouwen en vergeiy- ken met die van het vorige seizoen, kunnen wij niet anders zeggen, dan dat zy stukken is vooruit gegaan. Vooral het werken met één hand hebben de Eltoërs zich vlug aange leerd, wat vooral den aanval ten goede komt. Over KZ kunnen wy kort zyn. zy hebben zich uitstekende verliezers getoond, maar hun spel maakte ,net veel indruk. Over het spelverloop het volgende: Als scheidsrechter v. d. Horst, die uitste kend leidde, het beginsignaai geeft, trekt on middeliyk Elto ten aanval. Na eenige goede schoten wordt de bal naar het middenvak gegooid, waar deze de KZ-aanval gelegenheid geeft om haar kunnen te demonstreeren. De EIto-verdediging is echter de sterk en al spoedig verdwynt de bal weer-maar het Elto- aanval vak, waar mej. Wagenmaker met een fraai schot Elto de leiding geeft. Enkele mi nuten later weer mej. Zondervan dezen voor sprong te vergrooten. Na vakverwisselen gaat het een tydje ge lijk op, totdat mej. Rudolfs overwacht op nieuw den voorsprong vergroot. Nu wordt het K.Z. toch te kras en pakt zy de zaken wat steviger aan. Tot rust gaat de stryd nu wat meer gelyk op en gelukte het geen dcf

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11