Radio-programma Abomiesrt II op dit M rJedeKem beuwndeït de PALM O LIVE TEINT! HELDERSCHE COURANT DINSDAG 17 MAART 1936 VOORTREFFELIJK Hitier spreekt te München Een eigen beroep van Eden op Hitier? De toestand zeer ernstig geacht. Feestdag voor de Duitsche weermacht. De bezetting van het Rijnland is symbolisch volgens Duitschland. De inhoud van de ontwerp resolutie-Van Zeeland. Een voorstel van Flandin. De bijzetting van admiraal Beatty. BINNENLAND De begrooting van het Zuiderzeefonds. De toekomstige visscherïj in het IJselmeer. 10.4512.OO Gramofoonplaten. De pensionneering van spoorwegpersoneel. Werklooze Nederlanders in Duitschland. Wordt de haven van Harlingen gerestaureerd Commissie voor georganiseerd overleg zeemacht. 2. het voornemen om een tropenhoofddek- sel in te voeren voor korporaals en man schappen; Oost-Indië Een stem uit de vakbeweging van Deli. Voor den Politierechter te Alkmaar. uïnüüïTTTverkrijgbaar in d® oranje-bandbuisjeivan' 8 20 labl. 70 cl», ao oranjazakjat van 2 labl. a 10 cl». Zou men eenmaal, nadat de Volkenbonds raad de schending van Locarno zou hebben vastgesteld, hiervan een volkenbondsaange legenheid willen maken en b.v. probeeren, behalve de Locarnisten ook de overige honds leden tot deelneming aan sancties tegen Duitschland te bewegen, dan ware het onzes inziens inderdaad zeer onwaarschijnlijk te achten, dat Nederland zich zou laten vinden voor een maatregel als Reuter in verband met een Fransch plan vermeldde. Hitier heeft Zaterdagavond in het hoofd gebouw van de tentoonstelling op de There- sienwiese ten noorden van München een nieuwe rede gehouden. In de hal waren ongeveer 20.000 menschen aanwezig, maar binten op het reusachtige amusementsterrein stonden volgens schatting 280 tot 300.000 menschen. De rede werd hier door luidsprekers doorgegeven. De zender München zorgde voor verbreiding naar bulten. Openingswoord van gouwleider Wagner. Gouwleider Wagner sprak een inleidend woord, waarin hij de heidenen, Joden en com munisten die voor de ineenstorting van 1918 verantwoordelijk waren de gebruikelijke ver wijten deed. Driehonderd duizend mannen en vrouwen staan hier thans om te protesteeren tegen de huichelarij der wereld die Hitier wegens zjjn daad van 7 Maart verwijten doet, zoo zeide Wagner. Wat Hitier op 7 Maart ge daan heeft, was en blijft voor alle eeuwig heid recht. Ik zeg tot u, Leider: dat de 300.000 menschen hier aanwezig, een vlam mend protest uiten tegen het feit, dat vreem de staatslieden uw daad van 7 Maart als verdragsschending voorstellen. Zy zien inte gendeel uw daad als het herstel van het vol kenrecht in het algemeen. Zjj zien in u den hersteller van de Dultsche rechtsgelijkheid en daarmee de rechtsgelijkheid van alle vol ken. Intusschen was Hitier van het vliegveld komend het terrein genaderd. Er klonken saluutschoten en het reusach tige veld werd met een zee van rood licht ■overgoten. Precies te half negen (A.T.) kwam Hitier per auto uit de Wodanstraat aan den ingang der Wiese. Onder ontzag lijk gejuich reed de wagen naar den ingang van de Rumeshalle. Rede van Hitier. „Voor de derde maal ben ik gedwongen u te vragen de Dultsche regeeringspolitiek goed te keuren door uw stemmen op 27 Maart," zoo begon Hitier zijn rede. Spr. herinnerde eerst aan de vorige gelegenheden: de machts aanvaarding en de uittreding uit den Volken bond, en thans moest spr. opnieuw bewijzen dat achter hem het geheele Duitsche volk stond: „Dan zal ik zijn moedige en trouwe strijder blijven, dan neem ik alles voor mijn verantwoording." Eén ding had ik mij vast voorgenomen: nooit te capituleeren als het de eer en vrijheid van het Duitsche volk betrof. Steeds had ik het bewustzijn: je draagt de eer van het Duitsche volk op je schouders! En naast de eer staat de vrijheid. Voor mij ligt de weg duidelijk: Mèt de wereld zoolang zij in ons een gelijkgerechtigde ziet, zonder de andere wereld als zij ons als politiek minderwaardig blijft aanschouwen. Ik ben niet verplicht voor dit of dat internatio nale recht op te komen. God de almachtige heeft mij als Dultscher geschapen en hoe gaarne ik dit volk met de andere wil samen brengen, nooit op een voet van onvrijheid en rechtsongelijkheid. Men gelooft in deze dagen mij of door complimenten of door waarschuwingen x tot een andere zienswijze te kunnen over- halen. Geen waarschuwing, geen dreiging 1 - deert mij. Ik ga den rechten weg die de Voorzienigheid mij heeft aangewezen voor mijn volk. Wilt u dan geen enkele geste maken T vraagt men mij. Ik wil veel meer dan een ge baar maken, ik wil een vrede die niet opge bouwd is op geweld, onderdrukking, leugen of bedrog. Wij willen geen oorlog en geen nieuwe of fers. Wij kennen een anderen weg: wij willen de koloniale vragen aan het gezonde oordeel der wereld onder werpen, maar wij laten ons niet behandelen als een negerstam, niet nu en nooit Wij willen ieder vergelijk aanvaarden, op voorwaarde dat wij door de achterdeur wor den binnengelaten. Wij willen niet voor internationale ge- j rechtshoven gesleept worden, als het I recht zoo duidelijk aan onze zijde is. Wij mengen ons niet in de politieke systemen van andere volken, maar wij willen hetzelfde van hen: over Duitschland moet het Duitsche volk regeeren. Wanneer men nu ergens ter wereld samen komt om over ons recht te spreken, dan zeg Ik: Boven lederen eerlijken rechter staat God, en de stem des volks is de stem van God en daarom zjjt gfl, mijn Duitsche volk, alleen mijn rechter. Ik heb gedaan wat ik moest, en gij zult nu over mij richten. Daarom heb ik den Rijksdag ontbonden en ik weet hoe gij over mi) oordeelen zult! (minutenlange, storm achtige toejuichingen en Heli-geroep), Met het Duitschland-Ued werd de samen komst gesloten. Nog 10 redevoeringen. Hitier zal in de verkiezingscampagne nog 10 redevoeringen houden, o.a. te Beuthen, Neukir- Chen, Keulen, Hamburg en Berlijn. Naar Vernon Bartlett in de „News Chro- hicle" meedeelt, zou Eden Zaterdag een par ticulier en persoonlijk beroep op Hitier hebben gedaan om zich in den raad van den Volken bond te laten vertegenwoordigen. Sir Eric Phipps, de Engelsche gezant te Berlijn, zou dit beroep in besprekingen met Hitier en von Neurath hebben overgebracht. Volgens Bartlett is dit beroep waarschijn lijk van meer invloed geweest dan de ultnoo- diging van den raad die men te Berlijn be schouwde als een formaliteit, nu eenmaal door het verdrag van Locarno en het handvest van den Volkenenbond voorgeschreven. Naar Reuter uit Londen meldt, wordt de toestand in Volkenbondskringen zeer ernstig geacht. Men is van meening, dat het jongste Duitsche antwoord de zaak er niet op heeft verbeterd. Duitschland heeft de laatste dagen twee maal de gelegenheid gehad, met weinig kos ten een ontspanning te begunstigen. Aan den anderen kant kan Frankrijk zijn eenmaal ingenomen standpunt niet met waar digheid en eer prijsgeven en bijgevolg moet de spanning wel voortduren en zou ieder onge lukkig incident zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Het D.N.B. meldde gisterenochtend uit Berlijn: Alle Duitsche garnizoenen vieren heden den eersten verjaardag van het herstel van den militairen dienstplicht. Van alle gebouwen der weermacht waait de oorlogsvlag. In de hoofdstad is gisterenochtend in de kazernes van de Pruisische garde, van het re giment Goering en van het 67ste regiment in fanterie van Spandau de groote reveille ge blazen die op een meer dan honderdjarige traditie terug kan zien. Overal op straat worden door de stad trek kende soldaten luide door de bevolking toe gejuicht. Troepenvlaggen voor de weermacht. Voorts heeft Hitier de volgende dagorder tot de weermacht gericht: „Vandaag op den eersten verjaardag van de wedergeboorte der Duitsche weerbaarheid verleen ik de weermacht troepenvaandels. Aan den roemrijken ontwikkelingsgang van de oude weermacht is door de gebeurtenissen in 1918 een einde gemaakt. Een waarachtige, door de eeuwen heen beproefde soldatengeest echter kan in tijden van nationalen nood wel onderdrukt, doch nooit overwonnen worden. De nieuwe vaandels mogen daarvan een zinne beeld zijn". Een mededeeling van de Duitsche ambassade te Londen over de sterkte van de troepen. De Duitsche ambassade te Londen heeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat zich langs de geheele Duitsche grens van de Noordzee tot aan Zwitserlaitd op het oogenblik 36.500 soldaten bevinden, hierbij inbegrepen de georganiseerde politie. Dit in tegensteling met „zekere onjuiste verklaringen" inzake de sterkte der Duitsche troepen in het Rijnland, dat btj het verdrag van Versailles werd gedemilitariseerd. In dit gebied bevinden zich noch gepant serde gevechtseenheden, noch bombarde mentsvliegtuigen. Indien men dit gebied beschouwt, dan ziet men, dat hier een vijfde van de geheele Duit sche bevolking woont, d.w.z. 14% millioen. Het omvat van het Duitsche grondgebied en hierin liggen de belangrijke steden Keu len, Dusseldorf, Mainz en Mannheim. Uit het bovenstaande aantal troepen blijkt wel, dat de bezetting slechts symbolisch is, zegt de ambassade. In z(jn berichten over den toestand deelt de Times mee, dat de conclusies van de ontwerp resolutie-van Zeeland als volgt luiden: le. Eenparig wordt erkend, dat Duitschland zijn vrijwillig op zich genomen verdrags verplichtingen heeft geschonden; 2e. Er bestaat overeenstemming onder de delegaties dat de toestand niet mag worden verscherpt; 3e. De kwestie van een Engelsche bijdrage tot de veiligheid van Frankrijk en België moet worden opgelost. De Locamo-mogendheden hebben zich Vrij dag den geheelen dag bezig gehouden met de in deze drie punten samengevatte conclusies. Volgens de Petlt Parisien. Verwijzing naar Haagsche Hof. De medewerker voor de buitenlandsche po litiek van de Petit Parisien meent te weten, dat de Fransche regeering een plan zal voor stellen, dat zoowel van het Engelsche als van het Belgische voorstel zou afwijken. Flandin wil voorstellen het geheele con flict met Duitschland te verwijzen naar het Haagsche Hof om vast te stellen of de door de Duitsche regeering voor haar handelwijze uitgesproken motiveering de ratificatie van het Fransch-Russische verdrag de op zegging van het verdrag van Locarno en de bezetting van de gedemilitariseerde Rijn zone rechtvaardigt. H(j rust naast Jellicoe. Gisterenochtend is het stoffelijk overschot van admiraal Beatty bijgezet in de krocht van den St. Paul naast de tombe van Beatty's gewezen chef Lord Jellicoe en tegen over de tombes van Nelson en andere groote figuren uit Engelands geschiedenis. De hertog van York, die vergezeld was van den hertog van Kent, vertegenwoordigde den Koning by deze indrukwekkende begra fenis. De admiraalsvlag, die in den slag van Jutland van de Lion heeft gewaaid, dekte de kist. Verscheidene buitenlandsche regeeringen waren by de begrafenis vertegenwoordigd. De Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot vaststelling van de be grooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzee-fonds voor het dienstjaar 1936 wordt het volgende ontleend: De droogmaking en de werkloosheid. Hoewel uiteraard niet kan worden voorzien, of de huidige ernstige werkloosheid binnen afzienbaren tijd in zoo belangrijke mate zal afnemen, dat de daarmede verband houdende uitgaven goeddeels zouden komen te vervallen, zal niettemin bestrijding daarvan door uit voering van werken als de N.O.-polder in de eerstvolgende jaren haar uitwerking niet missen. Met den aanleg van den N.O.-polder zal de meest mogelijke spoed worden betracht. Windbemaling komt voor den N.O.-poldef niet in aanmerking wegens de hooge eischen, welke aan het drooghouden van den polder moeten gesteld worden. De overeenkomst met de Stichting Joodsche Arbeid. De voor een tijdvak van drie jaren met de stichting tot opleiding van Joodsche uitge wekenen Joodsche Arbeid te Amsterdam ge sloten pachtovereenkomst voor een boerderij in de Wieringermeer loopt 1 November a.s. af. Nagegaan wordt, of na afloop van dezen termijn, de overeenkomst voor verlenging in aanmerking komt Een wel gegrond oordeel omtrent de resul taten van de in het werkdorp genoten oplei ding kan op het oogenblik nog niet worden gevormd, omdat de meeste Joodsche kolo nisten eerst tegen het einde van het vorige jaar naar het buitenland emigreerden. Wel is reeds bekend, dat 28 naar Palestina vertrok ken personen aldaar passend werk vonden, terwijl 5 naar Argentinië geëmigreerde leer lingen reeds als kleine boeren in dat land werkzaam zijn. In het werkdorp Nieuwesluis zjjn thans 137 personen opgenomen, waarvan dit voorjaar 25 voor emigratie in aanmerking komen. Het grootste gedeelte zal naar Palestina vertrek ken; enkelen zullen naar Zuid-Amerika of Zuid-Afrika gaan. Dat zij zich op den duur hier zouden vesti gen, is practisch uitgesloten te achten. Het chloorgehalte van het water ln het IJsselmeer. Betreffende het LJsselmeerwater kan worden vooropgesteld, dat verschillende eigenschap pen van dit water als b.v. zuiverheid en hardheid buiten beschouwing kunnen blij ven, omdat de inpoldering daarop geen waar neembaren invloed zal uitoefenen.De eenige eigenschap, welke tot bezwaren aanleiding zou kunnen geven, is het chloorgehalte. De verschijnselen, welke zich in het IJssel meer voordoen, worden nauwkeurig waarge nomen. Daaruit is thans reeds gebleken, dat bjj zorgvuldig beheer van den watervoorraad in het IJsselmeer het chloorgehalte na ont- zilting van de drooggelegde gronden zoo laag zal zijn, dat een verhooging met enkele tien tallen miligrammen per liter, behoudens uit zonderingen van tydelijken aard, de grens niet noemenswaardig zal doen overschrijden. De waarnemingen, verricht in 1935 en in de eerste weken van 1936, hebben de zekerheid hieromtrent nog aanmerkelijk vergroot. Afgezien van de eerste jaren na het droog- malen, wordt thans van het tot stand bren gen van den N.O.-polder een verhooging van het chloorgehalte in het IJsselmeer verwacht van omstreeks 25 mg/liter, geleidelijk terug- loopende tot minder dan 10 mg/liter, welke laatste waarde eerst na omstreeks zeventig jaar bereikt zou zijn. In de-eerste jaren is ten gevolge van de ontzilting van de bouwvoor in den nieuwen polder een grooter chloor gehalte van wellicht 10 mg/liter te ver wachten. De vordering van de ontzilting stemt tot voldoening. De ontstane achterstand van ruim 9 maanden aan het einde van de droogte periode 1933-1Ó34 ten opzichte van de ont zilting welke by normalen regenval had mogen worden verwacht, is thans teruggeloopen tot omstreeds 6 maanden. Het chloorgehalte van 5900 mg/liter in 1932 was in het begin van dit jaar reeds afgenomen tot ongeveer 400 mg/liter. Evenwel mag niet verwacht worden, dat reeds in 1937 het zoutgehalte van het IJsselmeer zoo laag zou zijn geworden, dat winning van goed leidingwater uit het meer mogeiyk zal zijn. Dit werd ook nimmer ver wacht. Lezing van prof. L. F. de Beaufort. In een drukbezochte vergadering van de Vereeniging van Zuiderzee-gemeenten heeft Zaterdagmiddag prof. L. F. de Beaufort een causerie gehouden over het vraagstuk welke vischsoorten voor de toekomstige bevissching van het IJsselmeer van belang zijn. Hij ging eerst den toestand na, zooals die vroeger, vóór de afsluiting, in de Zuiderzee was. Deze was buitengewoon rjjk aan planten en dieren, tengevolge van de hooge tempera tuur. Er kwam veel plankton in voor, en daarnaast ook veel bodem-fauna, dus veel voedsel voor de visschen. jSoodoende bood zjj dus een gunstige gelegenheid voor het broe den, het groeien en het leven daar van de vis schen. Als „broeders" noemde spr. de Zuider zee- haring en de ansjovis; als „blijvers" de spiering en de paling. De afsluiting was oorzaak, dat haring en ansjovis werden uitgesloten. Ze trachtten wel benoorden den dyk te paaien, maar tot vesti ging daar is het niet gekomen. Wat betreft het plankton zijn de gevolgen, gelukkig mee gevallen. Het plankton in het IJsselmeer is nog even ryk als dat in de Zuiderzee was. Dit is verheugend, want dit voedsel is dus aan wezig gebleven en wy hopen dat het zoo ble ven zal! Anders staat het met de bodem - fauna. Daarin is wel degelijk armoede te constatee- ren. Dieren als de hartschelp en de strand- gaper bijv. zyn in het IJsselmeer uitgestor ven. In leven gebleven zyn een aantal wor men, waaronder de groote zeepieren, die nog ingroote hoeveelheden aanwezig zyn. De bodem-fauna zal niet gauw worden aan gevuld. Op den duur misschien met zoet- waterniosselen-slakken. Maar dat gaat heel langzaam. Wat de bot betreft zijn er nog enkele exemplaren in het IJsselmeer achtergebleven, maar er is natuurlyk geen of nauwelyks nieu wen aanvoer. Bovendien is het de vraag, of die bot wel voedsel zal vinden, gezien de veran- ming van de bodem-fauna. Spr. noemde de kans, dat bot in het IJssel meer zal paaien zoo goed als nul. Ook de kwestie van het voedsel is niet gunstig voor de bot. Misschien ware, als er wat beter fauna komt, te overwegen jonge botten in de Waddenzee te vangen en in het IJsselmeer uit te zetten. De garnalen zijn geheel uitgestorven. Rest de spiering. Die zullen we wel in het IJssel meer kunnen houden. Hy komt namelijk in zout- tot zoetwater voor. Over het algemeen blijft spiering in zoetwater donkerder en klei ner. Met die mogelijkheid zal men dus reke ning moeten houden. In elk geval bUjft de spiering als voornaam voedsel voor de andere WOENSDAG 10 MAART. Hilversum I. 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Causerie en gramofoonplaten. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 VARA-orke^t. I.301.45 Gramofoonplaten. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Variatieconcert. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakes. 6.15 E. Walis en zyn orkest. 7.00 Sportuitzending. 7.15 De Roodborstjes. 7.40 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.15 Willy Derby en de Flierefluiters. 8.45 Radiotooneel. 9.05 VARA-Orkest. 10.00 Zang. 10.10 Berichten. 10.15 Orgelspel en bas. 10.35 Gramofoonplaten. 10.40 Mignon-kwintet. II.00 Gramofoonplaten, en pianospel I. Ros- sican. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 11.15 Klarinet en piano. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 OigelspeL 1.30 Hollandsch Harpkwartet. 3.00 Chr. lectuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Sopraan en piano. 5.00 Kinueruur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Lezing. 7.30 Causerie. 8.00 Berichten. 8.15 NCRV-Orkesl. 9.00 Lezing. 9.30 Vervolg concert, m.m.v. violist. 10.00 Berichten, dampraatje. 10.20 Vervolg concert. DONDERDAG 19 MAART. Hilversum I. 1875 m. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 8.p0 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Jonny Kroon. 12.15 Cantabilé-orkest en gramofoonplaten. 2.15 Voor de Vrouw. 2.45 Gramofoonplaten. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Causerie. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Moderne kamermuziek. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Operetteconcert m.m.v. solisten, koor en orkest. 9.30 Radio-tooneel. 10.00 Omroeporkest en soliste. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum II. 301 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV. 8.00—9.15 H. Mis. 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-Orkest. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bybellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.20 Solistenconcert (sopraan, altviool, plano) 6.30 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Cursus Psychologie. 8,00 Berichten. 8.15 Zang en orgel. 9,00 Relig. causerie. 9.30 Vervolg -ang en orgel. 10.00 Berichten. 10.0511.30 Gramofoonplaten. Vele vrouwen hebben haar bizondcr goede huid te dan ken aan regelmatige mas sage met het verzachtende schuim van Palmolive.de olijfolie-zeep. Gebruik ook voor Uw bad Palmolive, om jeugd en char me tebehouden. dieren. Heirop moeten we, met het oog op andere waardevolle visschen, rekenen. Daarby is dan in de eerste plaats te noemen de snoek baars een goede tafelvisch, die van spiering uitstekend kan leven. Snoekbaars heeft echter een begroeiden oever noodig om te kunnen paaien. Naast snoekbaars zyn er nog andere roofvisschen die in aanmerking komen, om in het IJsselmeer te worden uitgezet, n.1. •snoek en de Black Bass. De snoekbaars schijnt lekkerder te zyn, maar als er voor die vischsoort niet voldoende paaiplaatsen in het IJsselmeer te vinden zou den zyn, zou men het met de Black Bass kunnen probeeren. Die hebben niet bepaald begroeide oevers noodig. Een andere visch die grootendeels van spie ring leeft, is de paling. Kan die zich echter na de afsluiting voldoende handhaven! Aan vankelijk leek het wel, werd er zelfs veel meer dan vroeger gevangen. Maar dat kan het gevolg hiervan zyn geweest, dat ze zich in paartyd verzamelden om naar de Noordzee te trekken. En toen kon men ze tegen den dijk vangen. Den laatsten tyd komen er ech ter klachten pver de afneming van de paling.: Dit zou niet te verwonderen zyn, omdat dit] ook een „bodemvoeder" is, en de bodemfauna, men weet het is. achteruit gegaan. Mis schien kan hierin voorzien worden door ge regeld montée (jonge glasaaltjes) binnen te laten. En anders zou die kunnen worden uit gezet Tusschen de directie van de Nederlandsche Spoorwegen en den Personeelraad is thans over eenstemming bereikt inzake de pensionneering van personeel met het oog op de afvloeiing en wel op de volgende grondslagen: 1. De Directie krygt de bevoegdheid ieder lid van het personeel op 60-jarigen leeftyd ontslag te verleenen met dadelyk ingaand pensioen 2. Aan wachtgelders van 60-jarigen leeftyd of ouder zal op den datum van de in werking treding der gewyzigde pensioenwet dadelyk in gaand pensioen worden verleend; 3. Personeel van 55 jaar of ouder kan op eigen verzoek door de directie gepensionneerd worden 4. Aan wachtgelders van 55 tot 60 jaar zal indien zy binnen zes maanden na de in werkingtreding van de gewijzigde pensioenwet daartoe aan de directie het verzoek richten dadelijk ingaand pensioen worden verleend; 5. Ofschoon van de onder 1. bepaalde be voegdheid in het algemeen slechts gebruik zal worden gemaakt met betrekking tot overcom pleet personeel, behoudt de directie zich even-! wel de bevoegdheid voor, om personeel datj onder de thans van kracht zynde pensioenwet met vervroegd ouderdomspensioen ontslagen: kan worden, ten allen tyde op 60-jarigen leeftyd ontslag hiet dadelyk ingaand pensioen te verleenen. De verschillende personeelsorganisaties zul len zich over deze voorstellen moeten beraden. De personeelsraad beveelt aanvaarding aan' Mededeeling van een Zwitsersch blad. De Neue Zürcher Ztg. meldt het volgende uit Dusseldorp: „De arbeidsbeurzen in het Rynland en Westfalen hebben aan verscheidene firma's het verzoek gericht werklooze Neder landsche onderdanen in deze streek aan arbeid te helpen. Bedryven, welke zich met de wape ning in engeren zin bezig houden, zyn niet by dit verzoek betrokken. De houding van de be- dryfsleidingen en in het byzonder die van de personeel raden tegenover dit verzoek is afwy- zend, speciaal in die ondernemingen en op plaatseD, waar nog goede krachten beschik baar zyn. Algemeen wordt gezegd, dat de werklooze Nederlanders in Duitschland niet tot de beste elementen behooren en dat de Nederlandsche regeering op hun terugkeer niet byzonder prijs stelt, afgezien van Nederlands eigen moeilykheden op de arbeidsmarkt. De arbeidsbeurzen vestigen er de aandacht op, dat deze actie onvoorwaardelyk geheim gehouden moet worden, hetgeen practisch echter niet mogelyk is. Als motief voeren de Duitsche autoriteiten aan, dat in geval van weigering of niet-voldoen aan het verzoek de Neder landsche regeering Duitsche onderdanen in Nederland moeilijkheden in den weg zal leggen, b.v. door op Nederlandsche firma's druk uit te oefenen deze menschen te ontslaan. „Men vermoedt in Rynland en Westfalen", aldus nog steeds het blad, „dat de Nederland sche regeering geneigd zou zijn, in het byzonder die Duitschers te doen ontslaan, welke natio naal socialist zyn. Hiermede verklaart men dan ook het belangstellende opkomen van de Duitsche autoriteiten voor de plaatsing van werklooze Nederlanders in Duitsche bedryven". De haven van Harlingen wacht sinds ge- ruimen tyd op betere outtlllage. Wellicht mede tengevolge van het voorstel van Ged. Staten van Friesland inzake verdere restauratie van de Harlinger haven, met inbegrip van het plaatsen van enkele kranen aan de vernieuw de Willemshaven, is deze zaak thans ook on der de aandacht van den oeconomischen Raad gekomen. Twee leden van den Oeconomischen Raad, de heeren Zaalberg en Brutel de la Rivière, hebben een bezoek aan Harlingen gebracht. De heeren hebben geconfereerd met stedelyke autoriteiten en daarna de haven bekeken. DE KONINGIN EN PRINSES JUI.IANA TE DELFT. Zaterdagmiddag hebben de Koningin en Prinses Juliana een bezoek gebracht aan den Koninklijken grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft, in gezelschap van de vorsteiyke bezoek sters was de groothertogin van Oldenburg een zuster van wijlen Prins Hendrik, die diens begrafenis destyds wegens ziekte niet heeft kunnen bywonen. De commissie voor georganiseerd overleg Zeemacht heeft dezer dagen in Den Haag vergaderd ter bespreking van de volgende punten. 1. Het ontwerp van wet tot herberekening van pensioenen; 3. met het voornemen tot verbetering van de maritieme defensie verband houdende en in overweging zijnde maatregelen, als verhoo- ging van den leeftijd, waarop financieele voor- deelen bij het huwelijk worden genoten, ver laging van de soldij voor schepelingen be neden de leeftijdsgrens en wijziging van de regelen, welke gelden voor de toelating tot opleidingen. Nadat de leden over de genoemde punten hunne opmerkingen hadden gemaakt werden door de regeeringsgemachtlgden nadere toe lichtingen verstrekt. Een én ander zal onder de aandacht van den minister worden gebracht. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Optimistische stemming in de cul tures. Ontevredenheid over de ontwor pen regeling. Batavia. Met de Op ten Noort is aangeko men de secretaris-penningmeester van dn Vereeniging voor Assistenten in Deli, de heer de Ruyter, die hier besprekingen komt voe ren in verband met het voorstel voor de nieuwe plantersregeling dat by den Volksraad is ingediend. De heer De Ruyter verklaarde, ten aanzien van den huidigen toestand in Deli, in een in terview, dat over de geheele linie een opti mistische stemming valt waar te nemen. In de rubber wordt reeds exploitatiewinst ge maakt. De thee van Sumatra maakt nog al tijd goede pryzen. Voor de tabak is een nieuw verschiet geopend na de uitspraak van het hooggerechtshof in de Vereenigde Staten. In de tabak zyn het vorig jaar weer voor de eerste maal tantièmes uitgekeerd. De olie- palmen-cultuur wekt goede verwachtingen; te Belawan zijn nieuwe groote tanks gebouwd. De opleving heeft ook eenigen invloed op de personeelsvoorziening; hier en daar heeft reeds aanvulling van Inlandsch personeel met 30 40 man plaats gehad. In het vorige jaar zijn de salarissen op vele ondernemingen weer iets naar boven gegaan. Ten slotte deelde de heer de Ruyter het een en ander mede over de nieuwe verlofsregelin gen, welke in het ontwerp-plantersregeling zyn belichaamd en waartegen in Dell zeer ernstige bezwaren bestaan. Maandag 16 Maart, Oh, oh, die vrouwen. Johanna R., huisvrouw van A. K. te Cal- lantsoog, had op 10 Januari een open brief kaart gestuurd naar de 16-jarige Th. B., welke briefkaart zeer beleedigend van inhoud was, zoodat het meisje en haar vader hiervan aan gifte deden. Bekl. verklaarde heden, dat het haar be doeling was den vader te waarschuwen voor zyn dochter, die achter zyn rug om heel leeiyke dingen deed. De officier vond, dat ze dan den vader persoonlyk mondeling had kun nen waarschuwen, maar vond dit optreden zeer uit den booze, temeer daar verdachte als een twistzieke en kletsgrage vrouw bekend staat. Eisch 25 of 15 dagen. In deze zaak was ook nog een verdediger, die het opzet van beleedigen niet aanwezig achtte, temeer daar de vader zelf toegaf, dat z'n dochter verkeerd deed en vroeg derhalve vryspraak of in ieder geval een heel geringe straf. Uitspraak in dit onsympathieke zaakje 10 of 5 dagen. Burenriizletje. P. S., arbeider te Anna Paulowna, had op 11 December zyn buurvrouw A. H. eenige niet nader te noemen uitdrukkingen naar 't hoofd geslingerd. Ais in veie gevallen waren ook hier de kinderen oorzaak van dit kibbel- partytje. Eisch 15 of 10 dagen. Uitspraak 8 of 2 dagen. A Happy Ending. Klaas Pr., arbeider te Schagen, wilde op 22 Januari het huis van Guurtje Gr. op herhaald verzoek niet verlaten, wat hem als huisvrede breuk aangerekend werd. Gelukkig bleek uit het getuigenverhoor, dat alles op een misver stand berustte en dat de partyen zich met elkaar hadden verzoend, zoodat èn de offlcl01' èn de Politierechter gulweg tot vryspraak overgingen, met gevolg, dat we van alle kan ten verheugde en biyde gezichten zagen. Voor waar, heel wat waard in dezen crislstyd. Deu Helder ontbrak niet! wel Den Helder prykte ook op de lyst en met als beklaagde de 35-jarige J. de B., huwd met Pieter B. te Den Helder, die op 2® Januari haar buurvrouw M. de V-D. hebben beleedigd door haar eenige schel woorden toe te voegen. De officier was van dezelfde gedachte de politierechter achtte het ten laste 8 legde niet bewezen en elschte vrijspraak, tl spraak conform.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2