GRATIS reizen J Jfocfi 'JocA 'Waai gaan wc firn? tot 1 April gratis. naar AMSTER0AM "AKKERTJES" Stadsnieuws WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heidersche Courant «JAAP BAKKER TWEEDE BLAD HKLDERSCHE COURANT VAN DINSDAG Gemeenteraad Inlichtingen: KANAALWEG 120. j De koorts daalt onmiddellijk. De besmetting wordt gestuit. De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: (AKKER-CACHETS) Recept van Apotheker Dumont Kaartavondje wreed verstoord. Uit het politierapport Visscherij UW KAPPER? Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 17 Maart Woensdag 18 18.36 uur 18.38 uur bezoek van burgemeester ritmeester. Naar wij vernemen bezoekt onze nieuwe burgemeester, de heer G. Ritmeester, heden onze stad. Het uur van aankomst, alsmede de terugkeer van den heer Ritmeester naar Leeuwarden, was nog niet bekend. AFSCHEID VAN DEN HEER L. BERGWERFF, ONDERWIJZER AAN SCHOOL No. 10. Zaterdag jJ. heeft, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, de heer L. Bergwerff, onderwijzer aan school No. 10, Vischmarkt, afscheid genomen van het Hoofd en personeel en leerlingen van die school. De heer Bergwerff is 40 jaar bi) het onder- Wija werkzaam geweest, waarvan 30 jaar on afgebroken aan de school aan de Vischmarkt. in den loop van den morgen kwam de heer Feringa, Inspecteur van bet lager onderwijs, persoonlijk afscheid nemen van den scheiden den onderwijzer. Later Is de heer Bergwerff door het hoofd der School, den heer M. van der Horst, in lnticmen kring toegesproken, waarna hem eenlge geschenken werden overhandigd na mens het personeel en de leerlingen. De heer Bergwerff dankte geroerd voor deze blijken van sympathie en memoreerde de aangename samenwerking, die er op deze school heerscht tusschen het Hoofd en 't per soneel onderling. Dat de heer Bergwerff nog lang van zijn we ve—""Je rust moge genieten. DE „HA~*uiELL" NA EEN DRIEDAAGSCH VERBLIJF VERTROKKEN. De Engelsche poUtiekruiser zet z'n rondreis voort. overmorgen 10 uur, is de „Harebeli", de Engelsche politiekruiser, die 3 dagen in onze haven vertoefd heeft, vertrokken. In tegen stelling met de aankomst was de belangstel ling van de zijde van het Heidersche publiek thans heel wat grooter, wat geen wonder is, daar de Engelsche zeelieden zich in deze paar dagen zeer populair hebben weten te maken. Er heersche omstreeks half tien reeds een heele drukte rond de Harebeli, al stond de koude Noord-Wester leelijk op den wal. Som ber stemden de vlaggen, die halfstok ge- heschen waren op het Commandementsge- böuw en op alle oorlogsschepen by gelegen heid van de begrafenis van den Engelschen admiraal Beatty. Circa kwart voor tien zagen we overste P. J. M. Cikot, commandant van Hr. Ms. Nautilus, de valreep van de Harebeli be stijgen om afscheid te nemen van kolonel Tudway en zijn officieren. Ook de overige officieren van de Nautilus namen afscheid van hun Engelsche collega's. Nadat deze formaliteiten vervuld waren, werden de trossen losgesmeten en stoomde de Harebeli weldra de haven uit. Bij het pas- sccren van het collega-schip Nautilus werd nog het saluut gebracht, waarna de Harebeli zee koos en koers zette naar Ostende. Dit buitenlandsch bezoek behoort dus weer tot 't verleden. RECLASSEERIN GS ARBEID „LEGER DES HEILS". Lezing van adjudant V. Eeken, Van den groo>.en tak van maalschappelyken aroeid van het Leger des Heils is een van de voornaamste onderdeelen wel de reclas- seeringsarbeld. Een arbeid die in breeden kring sieeds meer de belangstelling trekt. Hr zal dan ook zeker voor de lezing vdie een van ue leiders van dezen arbeid van het Leger des Heils, Donderdag 8 uur a.s. in het geoouw aan ue Spoorgracht hoopt te houden, gr ote belangstelling bestaan. --et belooft een interessante en leerryke avond te worden, aangezien o.m. gesproken zal worden over celbezoek, Kerstfeestviering j° gevangenissen, voorwaardelijke veroordee- voorwaardelijke invryheidsstelling, wat na ontslag voor gevangenen gedaan wordt, etc. etc, toegang tot deze lezing is vrij. Men zie de advertentie in dit nummer. -voW NUTSSPAARBANK. De gunning voor het bouwen van de Nuts- spaarbank is gegeven aan den laagsten in schrijver, den aannemer G. Groot, alhier. °E KAMER VAN KOOPHANDEL EN DE KLEINE MIDDENSTAND. De Ka.aer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier besloot in "are dato 10 Maart j.1. gehouden vergadering, behoudens goedkeuring van den betrokken minister, voor duizend gulden deel te nemen h het reservefonds van het op te richten orgsteiiingsfonds voor den middenstand in •oBands Noorderkwartier' en het Fonds in 1936'tevens een bijdrage van honderd gulden e Verleenen voor haar werkkapitaal. ÏNSCHRijvingeN handelsregister van 10—17 Maart 1936. Nieuwe zaken D2n Helder: Nic. Zijp, 2e Vroonstraat 18, schilder en behanger. Wijzigingen: D°n Helder: de N.V. Heidersche Uitgevers- ^Lj., Kanaalweg 83, drukkerij; in liquidatie getreden. I ONZE KRUISWOORD-PUZZLE. Tot onzen spijt bevinden zich in de opgave r 1 deze week enkele onnauwkeurigheden. 1 de laatste verticale kolom (welke met begint dus) moet het 8ste vakje zwart 'jn Evenzoo het 10de hoekje van de verticale i °m> die met 2 begint. Beroep van K. Duiiiker tegen de weigering eener bouwvergunning. Na in kennis te zijn gesteld van de gedane uitspraak, waarbij de Raad besloot het door hem ingestelde beroep tegen de vermeende weigering eener bouwvergunning niet ont vankelijk te verklaren, verzocht de bouw ondernemer K. Duinker opnieuw hem ver gunning te verleenen thans tot het bouwen van een zestal dubbele woonhuizen aan den Middenweg, 0p het terrein dat omsloten wordt door genoemden weg en den Alkmaar- aerweg. Overeenkomstig het advies van de Commis sie van bystand vooor de Publieke Werken en Plantsoenen hebben B. en W. de gevraagde vergunning geweigerd op grond van eenige overwegingen. Bij schrijven komt Duinker tegen deze weigering in beroep bij den Raad, verzoe kende hem de gevraagde vergunning alsnog te willen verleenen. Bedoelde bouwaanvrage van Duinker moest, daar zij na 1 Juni was ontvangen, beoor deeld worden volgens de bepalingen van de nieuwe bouwverordening. De eerste volzin van het eerste lid van artikel 22 luidt als volgt: „Geen gebouw mag worden opgericht, an ders dan aan een weg, die voldoet aan het bepaalde in artikel 9". En art. 9 behelst weer bepalingen, waaraan een weg, waaraan ge bouwd zal worden, moet voldoen. O.a. moet zoodanige weg voorzien zijn van rioleering. Van het verbod, neergelegd in den aange- haalden volzin van artikel 22, kunnen B. en W. vrijstelling verleenen, onder meer voor het oprichten van vrijstaande woningen en niet ter bewoning bestemde gèbouwen, mits deze niet gelegen zijn binnen een afstand van 100 m van andere niet op hetzelfde erf geplaatste gebouwerl. Onder de werking van de nieuwe verorde- ning zal dus de bouw van vrijstaande wonin gen aan wegen, welke niet aan de eischen voldoen, door B. en W. mogen worden toe gestaan, mits gebouwd wórdt op tenminste 100 m afstand van andere, niet op hetzelfde erf gelegen gebouwen. Daar deze afstand bij het bouwplan niet in acht genomen wordt, moet volgens de be palingen der Woningwet, afwijzend op het verzoek worden beschikt. B. en W. stellen daarom voor aldus te be sluiten. Voorstel om over te gaan tot het aanschaffen van 'n tweede vuilnistransportschip en tot het vergrooten van het bestaande storthuis aan de Bassingracht, resp bouw van een tweede stortbuis. B. en W. schreven aan den Raad: Zooals U bekend is wordt, krachtens ver gunning van den Minister van Waterstaat, de vuilnis afkomstig uit deze gemeente in zee gestort, door middel van een speciaal daar voor gebouwd transportschip, via het storhuis aan de Bassingracht. Gedurende eenige jaren wordt bovendien de vuilnis, afkomstig uit de gemeente Anna Paulowna op deze wijze naar zee vervoerd. Aanvankelijk was de totale aangevoerde hoeveelheid vuilnis zoodanig, dat met één maal storten per dag kon worden volstaan. Tegenwoordig wordt echter zooveel vuilnis aangevoerd, dat het vuilnistransportschip meerdere malen per dag moet uitvaren om al het vuil te kunnen storten. Het zou mogelijk zyn al de vuilnis naar zee te vervoeren, indien per week negen maal zou kunnen worden uitgevaren. Dat kan evenwel niet, zoodat meermalen de vuil nis moet worden gebracht naar het beltter rein. Dit laatste brengt echter zeer hooge kosten met zich mede. Deze kosten zijn uiter aard niet precies vast te stellen, daar ze afhankelijk zijn van de hoeveelheid te ber gen vuilnis. De Directeur van den dienst der Reiniging en Plantsoenen raamt over een jaar deze kosten op rond 10.000.Hij wijst er op, dat het bergen van de vuilnis op het beltterrein met veel moeilijkheden gepaard gaat en dat er klachten komen over weg waaien van papier en ander licht vuil o.a. van de zijde van den Rijkswaterstaat. Van daar dat reeds geruimen tijd wordt over wogen over te gaan tot het aanschaffen van een tweede transportvaartuig, om het daar door mogelijk te maken, dat weder, evenals voorheen, al het vuil naar zee kan worden gebracht, Hiermede zou moeten gepaard gaan een vergrooting van het bestaande storthuis of het bouwen van een tweede stort huis. De Directeur berekent, dat de exploitatie van een tweede schip en de grootere stort- huisruimte rond 9.000.— per jaar zal ver gen. Uit een financieel oogpunt bezien moet deze uitbreiding van materieel derhalve wor den aanbevolen. Er is intusschen nog een andere, klemmen de, reden, waarom tót uitbreiding van het materiaal en van het storthuis zal moeten worden overgegaan. Zoo mag voortaan slechts in de daguren worden gestort, hetgeen er in de praktijk op neerkomt, dat meestal slechts ééns per et maal kan worden uitgevaren; bovendien moet het storten verder in zee gebeuren dan tot dusver was toegestaan, waardoor dikwijls het gebruik van een grooter, althans meer zee waardig transportschip, noodig zal blijken. Indien dus het materiaal niet zou worden uitgebreid, zou de hoeveelheid naar het belt terrein te vervoeren vuilnis belangrijk groo ter worden dan nu reeds het geval is. Het bedrag zou derhalve de genoemde som van 10.000.per jaar ver overtreffen, waarbij de noodzakelijke afvoer van het in den loop der tijden op het beltterrein verzameld en op getaste vuil met de daaraan verbonden kos ten buiten beschouwing is gelaten. De direc teur raamt dé kosten van vervoer van de belt naar een vaartuig opr 0.60 per m3. Met verwijzing naar de terzake betrekke lijke stukken, stellen B. en W. voor hen te machtigen tot het aanschaffen van een tweede transportvaartuig en het vergrooten van het bestaande of het bouwen van een tweede storthuis en voor een en ander een credlet toe te staan van resp. 48.5o0.— en 40.000.—. per luxe Touringcar. V Overal bij Apothekers en Drogisten 12 stuks in koker 52 cent, 3 sluks in zakdoosje 20 cent. Nederlandsch Fabrikaat TWEEDE WINTER-CONCERT STEDELIJK MUZIEKKORPS. Zaterdagavond is in „Casino" het tweede winter-concert van ons Stedelijk Muziek corps gegeven en alvorens tot een meer ge detailleerde beschouwing der nummers af zonderlijk over te gaan, willen wy de aan dacht vestigen op de merkwaardige omstan digheid, dat het eerste gedeelte van dit con cert ongetwijfeld aan gerechtvaardigde cri- tiek onderhevig was, doch dat het laatste daarentegen op alleszins bevredigende wyze uitgevoerd werd. Het laatste nummer (Ballet d'Isoline) was zelfs een succes, en de meer danhartelijke wyze, op welke het publiek hierop reageerde, was zeker niet geforceerd. Mogen wij tenslotte nog de aandacht ves tigen op een drietal nummers, welke door het korps in eerste uitvoering geven werdén: het zijn Berlioz „Marche Hongroise" de „Ca- vatine" van Raff en „Das Herz am Rhein" van Hill. Het was de heer J. Bruyn, voorzitter van het korps, die in zijn openingswoord het welkom toeriep, aan de vele aanwezigen, waaronder zich de loco-burgemeester, de heler W. de Boer, en de heer Van Loo, eere-voori zitter, bevonden. Na een veelzeggende beschouwing over des korps financiën sprak hij een woord van dank ten aanzien van een aantal Zeevaart school-leerlingen, die met medewerking van enkele dames een ballet zouden opvoeren, nat het traditioneele tooneelstukje, dat ditmaal heette „Een mal geval". 17 j Het concert. I Na Urbach's welhaast tot het klassiek re- pertoir gaan behoorende bravour-marsch „Per aspera ad Astra", welke kortgehouden eri met alleszins verdienstelijken „Schwung" tèri gehoore gebracht werd (uitstekend werk van het koper!) volgde de ouverture van Weber's opera „Peter Schmoll", welke wij eenige ja ren geleden eveneens van dit korps moch ten beluisteren. Deze „Peter Schmoll" is volkomen „Webe- risch", dat wil zeggen, een harmonische een heid van zoet vloeiende melodieën, welke deze muziek steeds preferabel doen blijven. De eerste satzen werden uitstekend gespeeld. Het hout is echter niet op dreef, en ziet geen kans een eenheid te blijven: dan is daar de bekende hobo-clarinetpassage, waar eveneens nogal het een en ander op aan te merken viel. Men vergete natuurlijk niet, dat er in dit stuk uitermate moeilijke passages voor komen, alhoewel dit ook natuurlijk weer geen excuus is voor een vertolking, welke wij eenige jaren geleden beter mochten hooren. „Marche Hongroise", Volgde de „Marche Hongroise". Natuurlijk was men gespannen wat dit worden zou, op welke wijze men de Hongaarsche esprit zou demonstreeren en of men inderdaad de harts tocht van Berlioz in de vertolking zou be naderen. Welnu, gaarne hadden wij deze laatste nog méér geprononceerd gezien. Tenslotte is dit Hongaarsche muziek, waarin het bloed in snel- Ier jacht gaat dan in de Hollandschemu ziek, die naast een fijn genuanceerd tusschen- spel, na een precieus piano losbarst in de orkaan van een mee-sleepend en vastgrijpend allegro, dat in één davering U klaar voor den geest moet zetten het land en volk van ongetemde wilskracht en onbedwingbare geestdrift. Het koper presteerde in diverse passages goed werk, hoewel daar tegenover de klarinetten niet opgewassen bleken te zijn tegen de tempi. De finale was bevredigend en hierin werd nog veel goed gemaakt, van datgene, wat men aanvankelijk wel beter gewenscht zou hebben. Nummer 4a en b vermelden „Cavatine" en „Das Herz am Rhein", waarvan met name het eerste populair is. Hier begon het corps te merken, dat er nog iets goed te maken viel en ziedaar: óf men was ingespeeld, óf; gewend aan de voor-het-voetlicht-stemming, hoe het ook zij, het ging stukken beter dan in het begin. Ook het Duitsche nummertje, Duitsch-lyrisch als voornaamste karakter- j trek, bekoorde. Het was vriendelijk van toon, het klankgehalte der partijen liet weinig of; niets meer te menschen over en de accen- tueering van eenige onderdeelen was zelfs j onberispelijk. Na de wals „Ebrezza d'Amore" van W«sly, welke eveneens een waardige vertolking vond j (ook de veste der clarinettisten was er nu j uitstekend „In") en waarvan het introduction zeker een speciale vermelding verdient, volgde als laatste nummer het 0 i Ballet d'Isoline van Mesager hetwelk een practhige streep werd onder dit tweede wiriterconcert. Dit is een typisch FranSch ballet, uitermate bekoorlijk in haast alle onderdeelen, en fyn van toon. Vooral het moderato mogen wij als bijzónder geslaagd sigija- leeren en In het algemeen het werk der cla- rinetten en trompetten. Ook qua opvatting een woord van lof voor den heer Pala. En i hoewel wij niet verder zullen uitwijden over dit ballet, onze complimenten aan den sqlo- clarinettist, die zijn party op niet minder dan verrassende wijze ten uitvoer bracht. Nogmaals, een uitstekend einde van een concert, dat onder minder gelukkige omstan digheden begon. Het publiek was enthouisast en düs kreeg men nog een marsch extra, een marsch, die de goede stemming van de aanwezigen zeker tot nog meerdere geestdrift voor de dingen- die-volgden opgevoerd zal hebben. MET JAN P. STRIJBOS NAAR IJSLAND. Een intellect^film lil Rialto, waar Iets van te leeren viel. Het was de heer Strijbos, vermaard jour nalist en natuur-historicus bij uitnemendheid, die Zondagmorgen op het podium van Rialto stond om voor een goed gevulde zaal tal van wetenswaardigheden te vertellen betreffende zijn recente trip naar IJsland, waarover men reeds veel gehoord en gelezen heeft, doch waarvan men thans ook de filmische impres sies kon aanschouwen. Strijbos is een allerprettigst verteller, geestig in zijn interessant betoog doch die zijn publiek niet alleen onderhoudt, maar ook onderwijst. Spr. ving zyn inleiding aan met de mede- deeling, dat IJsland het slechtst bekende land van Europa is. Men weet zoo ongeveer dat er geysers zijn, dat men er op ponny's rydt en dat hun mythlogie de „Edda" heeft. Daar blijft het echter bij, alhoewel er nog sommigen zyn, die de inwoners voor Eskimo's aanzien... Evenwel, de IJslander weet drommels goed,, dat de Hollanders niet altijd op klompen wan delen, dat we er niet allemaal als Volen- dammers en Markers uitzien en dat we In Colijn een hartstochtelijk strijder voor den gaven gulden hebben. Dat is het verschil! Strijbos vertelt dan, hoe de bevolking van IJsland, welke bestaat uit de nazaden van de oude Vickingers, hier gekomen is en dat de naam van dit land feitelijk Groenland had moeten zijn (en van Groenland IJsland...). Eveneens, dat er tusschen de bewoners en die van ons land merkwaardige parellellen te trekken zijn, Reykjavik is de hoofdstad en doet als „grootstad" niets onder voor welke ander metropool van 110.000 inwoners. Men heeft er banken, pompeuze hotels, bioscopen, dancings en verkeersagenten, terwijl de zwakke sexe nóg gevaarlijker beschildert, dan In tal van andere „beschaafde" landen. Heeft aan den eenen kant echter de moderniseering haar entrée gemaakt, anderzijds bezit IJsland nog zijn prachtig tradtionalisme, dat dit land cn volk zoo bij uitstek interessant doet zijn. Na hierover tal van wetenswaardigheden vertelt te hebben zien we eerst een serie lantaarnplaatjes, welke zonder uitzondering buitengewoon knap gefotografeerd zyn door Strijbos zelf, en die ieder op zich een aardige kijk geven op het land, waar het op z'n hoogst 3 graden vriest (en geen 30 of 40 zooals de gangbare meening is!) en waar de jonge meisjes er al even tip-top uitzien als in de beste modezaak van byv. Amsterdam. Dan volgt de film, gedeeltelijk en onder niet altijd ideale omstandigheden door Strij bos opgenomen. We maken een trip dwars over het eiland, en krijgen een idéé, hoe hier het volk leeft, en wat de bestaansmogelijk heden zijn. Na een kort bezoek aan Reykjavik gaan we het land op. Het land, met zijn watervallen en spuitende warm-water-bronnen Gaan langs de Almannagjó., de diepe kloof, waarin het oudste parlement ter wereld ver gadert en het Thingvallavatn, het machtige IJslandsche meer. Het is niet doenlyk al deze dingen te rele- veeren, doch een uitzondering maken we voor de merkwaardige methoden van visschen, en niet te vergeten van het beoefenen der land bouw, en het bemachtigen der zeevogels op de vogelbergen. We aanschouwen het huive ringwekkend bedrijf van den o.i. roekeloozen vogel-jager en de fantastische lavaformaties in de omgeving van het „Muggenwater". Wij willen besluiten met onze voldoening uit te spreken over deze Intellect-film, (die Inderdaad een „Intellect" (d.w.z. „om-van-te- leeren") was,) en tevens de hoop, dat het niet de laatste maal geweest zal zijn, dat we Jan P. Strijbos hier gehoord hebben. Deze man heeft meer interessante pyien op z'n boog... GEMENGDE ZANGVEREENIGING „MORGENROOD". Dir.: F. v. d. Mey. Bovengenoemde zangvereeniging geeft a.s. Zaterdag haar 2e concert in dit seizoen. Deze uitvoering wordt weer gegeven gezamenlijk met de jeugdafdeeling. Op 't programma prij ken een zevental nummers voor Morgenrood o.w. „Laatste Zonnestraal", van J. Paardekoper welk nummer we vroeger -1 eens van Morgen rood hcorden. De jcugdafi e g zingt 'n vijltal aardige tweestemmige nu..iuiers met piano begeleiding, welke weer verzorgd wordt door mevr, Nymeijer—Moot man. Ter at wisseling geven de kinderen een Dalcroze-nummer, ter- wyl een aardig biyspedetje den avond besluit. Zoo men ziet: voor elk wat wils. Voor intro ductie enz. verwyzen wy naar de in dit blad voorkomende adverteniie. Auto ramt het pui. Terwijl de familie Kort op de Zuidstraat, alhier, Zondagavond gezellig zat te kaarten met kennissen, werd het gezelschap even na elf uur opgeschrikt dobr een knal, welke vol gens de kaartspelenden op het ontploften van een bom geleek. Men snelde naar bui.en en ont dekte daar, dat een huurauto van de fa. M., waarin een chauffeur en twee dames gezeten waren, het pui geramd had, waardoor dit plm. 30 cm ingedrukt werd. Het ongeval was ontstaan doordat de auto met een vaart van ca. 60 km de Weststraat afreed en de rich ting van de Zuidstraat wilde opgaan. Naby de bocht weigerden de remmen, waardoor de auto recht doorreed met het bekende gevolg. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. De chauffeur liep een gezwollen neus op. Het pui, dat pas nieuw was, is ech ter geheel vernield. In de kamer werd een beeld gebroken. MUSEUM-NIEUWS. Wy brengen gaarne nog een verzoek van het Bestuur van het Natuurhistorisch Museum aan onze lezers over. Het gebeurt n.1., veel vuldig, dat er vogels vliegen in het staande want onze visschersschepen, dan in zee stor ten en verdrinken. Daar zijn vaak mooie en zeldzame exemplaren bij. Als er nu onder onze visschers en andere varenden belangstellenden gevonden worden voor de vogelwereld, laten zy dan die dieren meenemen en afstaan aan het Museum. Ze zouden er het bestuur een grooten dienst mee bewyzen. Bovendien nog iets. Het is schoonmaaktyd en dan gaat onze aandacht wel eens langs voorwerpen, die eigenlyk elders grooter be- teekenis zouden kunnen hebben. Wy noemen bijv. geweien, die als gangversiering dienen, horens, schedels, enz., die in een vergeten hoekje neergezet zijn. Misschien, dat er onder onze lezers zijn, die ook daarvan afstand wil len doen ten bate van het Museum. En thans nog het laatste. Zaterdag a.s. komt Dr. van der Sleen (hier ter stede be kend door de verdwenen vereeniging A.G.O.), met de prachtige film van B u r d e t over de vogelwereld. Er zijn voor de filmvoorstelling in Tivoli nog kaarten beschikbaar. Dat men zich haaste om deze hoogst interessante opna men te kunnen bezien. Tivoli moet, als het kan, vol zijn. Dat was geen doel! Door den secretaris van een sportvereeni- ging werd aangifte gedaan dat een zes-tal ruiten van een consumptie-tent op een sport terrein waren vernield. „Strop". Door een bewoner van de Boerha-avestraat werd aangifte gedaan dat hij uit zijn porte- monnaie en uit de portemonnaie zijner vrouw een bedrag aan geld vermist, groot 10.50. Beide portemonnaies hadden dien nacht in de woonkamer gelegen. Crisis! Door de politie wordt proces-verbaal opge maakt tegen een bewoner van den Konings weg, die een frauduleuze aansluiting op het radio-distributienet had aangebracht. Dief of hoornen-maniak Door een bewoner van den Singel werd aangifte gedaan dat uit den voortuin zijner woning een hulstboompje van pl.m. 2 meter hoogte is ontvreemd. Ende dispereert niet Door een bewoner van het Ankerpark werd aangifte gedaan, dat hij zyn rywiel vermist. Pamflettisten op de koffie! Tegen een twee-tal personen werd proces verbaal opgemaakt terzake het verspreiden van pamfletten, waarin uitlatingen en een afbeelding voorkomen in beleedigende vorm over het Openbaar Gezag, n.1. den Minister- President Z.E. Dr. H. Colijn. Een aantal pamfletten werd in beslag genomen. Uit de jaarrede van den voorzitter der Reedersvereeniging voor de Ned. Haring- visschery op de 21ste algemeene vergadering, stippen we o.a. dit aan, dat ook in die krin gen als vanzelf de vraag rijst of het niet de moeite waard zou zijn, de mogelijkheid van conserveering van haring in Nederland zelf te overwegen. Nu toch gaat veel versche haring voor de conssrven-industrie naar Duitschland. We halen dit speciaal aan, omdat van allerlei kant wel is beweerd, dat de door onze vloot gevangen visch niet geschikt zou zijn voor conserveering. Dit argument kan dus niet gelden en zoo stygt dus de meening, dat het toch eindelyk tot conserveering van visch hier te lande zal moeten komen. Wat betreft de beperking der haringvangst in het vorige jaar zeide de voorzitter, dat een dergelijke contingenteering, verleden jaar ge ïntroduceerd door de Ned. Visschery-Cen- trale, wel geen voortgang meer zal hebben. „Naar mag worden aangenomen", zoo zeide de voorzitter, „zal dit systeem van beper king voor goed zijn rustplaats hebben ge vonden in het archief der Ned. ordening. Door het onvoldoende kwantum haring, dat is aangevoerd, is er afzetgebied in ge vaar gebracht. Dat de afzet van haring naar Duitsch land sterk afnam, vindt zyn oorzaak in de uitbreiding der Duitsche haringvloot van 52 op 102 schepen. In 1932 ging van den ha- ringuitvoer 46.4 naar Duitschland. In 1935 bedroeg dit 16.9 Ander afzetgebied ligt in Finland en Rus land, naar welke landen van de zijde der vereeniging reizen tot dat doel werden ge maakt. Prof. L. F. de Beaufort heeft voor de Ver. van Zuiderzeégemeenten een lezing gehou den over de toekomstige visschery in het IJsselmeer en o.a. van de bot gezegd, dat de paainïng van bot in dit watergebied wel als uitgesloten mag worden beschouwd. Wat de paling betreft, was spr. ook niet bijster hoopvol; alleen door het binnentrek ken van glasaaltjes of het uitzetten van aal zou de palingstand op peil kunnen worden gehouden, Voor snoek en snoekbaar zouden de voor waarden in het IJselmeer langzamerhand gunstiger worden. Volgens de N. Rt. Ct. heeft de Bond van Mosselkweekers te Bruinisse vergaderd naar aanleiding van een mèdedeeling van de be trokken regeeringsinstanties, waarin de wen- schelykheid wórdt uitgesproken, teneinde ovérprqductie in de Zeeuwsche mosselcultuur; té voorkómen, de Waddenzee niet open te stellen voor het visschen van mosselzaad. Een audiëntie zal by den betrokken minis ter worden aangevraagd om hiervan terug te komen, omdat men meent, dat dit funeste gevolgen zou hebben voor de mosselcultuur. Men wil de Waddenzee zien opengesteld voor het halen van zaad gedurende tien we ken, liefst in de maanden Mei, Juni en Juli, daar het tekort aan mosselzaad in de Gre- velingen ongeveer 60 bedraagt. We hebben al meermalen gewezen op dit voor het Noorden zoo belangryke vraagstuk. We meenen toch dat hier een belang voor werkverruiming ligt voor de menschen rond Ce Waddenzee. Als toch dit zaad noodig is om de mosselcultuur in Zeeland op peil te houden, doet zich de vraag voor of de om wonenden rond de Waddenzee hiervan niet mede profijt mogen trekken. Het zou immers zóó kunnen zijn, dat de levering van dit mos- 17 Maart. Er is eerherstel en eerherstel... Maar het eerherstel van Carl03 Barany uit Boekarest is zeker de allerzonderlingste re- fcablitatie, die ooit is voorgekomen. Carlos Barany heeft een zege bevoelden, waarop hy trotsch is en die hem gelukkig maakt Ziehier de geschiedenis: Op een helderen winteravond van het jaar 1932 dwaalde hij door Boekarest, op zoek naar „werk". Plotseling bleef hij gefascineerd staan voor den gevel van het Astoria Hotel. Want Carlos was van professie inbreker, met de bijzondere onderscheiding van: geveltoerist. En op de 2de etage stond een raam open, en het licht was uit. Hij nam snel de situatie op. Niemand In de buurt. Het costuum dat hij aanhad, een soort ski-pak, maakte hem tot een schaduw. Er was risico aan de onderneming verbonden, maar in dit métier mag men tegen resico niet opzien. Met de behendigheid van een kat werkte hij zich naar boven. Plotseling ontdekte zijn spiedende blik een nachtwaker. Roerloos als een spin bleef Car los tegen den muur geplakt zitten. Maar hij kon het geoefend oog van den waker niet verschalken. Een alarmfluit snerpte door den nacht en hij werd gedwongen tot een smade- lyken terugtocht. Voor den rechter nam Carlos een verras sende houding aan: „Van mijn prilste jeugd af, Edelachtbare, ben ik maanziek geweest. By heldere maan wordt het mij vreemd te moede. Ik weet niet wat ik doe, ik leef ais in trance, ik moet gewaagde dingen onder nemen... Zoo was het. ook dien nacht. Wie zou er nu gaan inbreken wanneer de maan zóó helder aan den hemel staat? Neen, Edel achtbare, ik was maanziek, ik was niet ver antwoordelijk voor wat ik deed!" De rechter was een ongeloovige Thomas. Hij liet zich door Carlos Barany niet in de luren leggen en de koene klimmer werd veroordeeld tot drie jaar opsluiting. Had Car los hoop op herziening van het vonnis? Blijk baar wel, want hij zette ook in de gevangenis de simulatie voort. De maan kon niet helder in zijn cel schijnen, of hy liep als een dolle man heen en weer en woedde als een bezetene. Het was jammer, dat de rechter het niet zag. De „rechterlijke dwaling" bleef nu onher- roepen, en pas na 3 jaren kwam Carlos vry. Toch had hy zijn rol zóó goed gespeeld, dat men hem vóór zyn vrijlating eenigen tyd had opgenomen in de gevangeniskliniek. Men wil de die zaak dan toch wel eens nader onder zoeken. Het drong zelfs door tot de openbaar heid, Carlos Barany werd een „geval". Maar de geschiedenis pakte een beetje an ders uit dan Carlos wenschte: toen hij vrij gelaten werd, verscheen er in een groote Boekarester krant een artikel, waarin ge waarschuwd werd voor het groote gevaar, een maanzieke die niet verantwoordelyk was voor zijn daden, op de maatschappy los te laten... Carlos voelde den grond onder zijn voeten wegzinken. Een maanzieke? Hij een maan zieke?? Als de menschen dót geloofden, kon hy nooit van z'n leven meer een baantje kry- gen! Het was doodeerlyke simulatie-uit-nood- weer van hem geweest. Maar hij was een ge wone inbreker, en had z'n 3 jaar behoorlijk uitgezeten! Dit was laster, dit was smaad, dit was benadeeling van zijn belangen! Er bleef hem niets anders over dan tegen de krant een actie tot schadevergoeding In te stellen. De actie leed jammerlijk schipbreuk. Geen cent kreeg hij los. Maar de redactie van het blad had toch mededoogen met hem. zy plaatste de volgende rehabilitatie: „Wij hebben er geen bezwaar tegen, te ver klaren, dat wy ons in zake het geval Carlos Barany ten zeerste hebben vergist. De zaak is opgehelderd. Wy nemen de verdachtmaking terug en verklaren hiermede, dat de heer Ba rany volkomen gezond is, en niets anders is dan inbreker en geveltoerist van den eersten rang". Nu is Carlos tevreden. Hy kan het bericht niet vaak genoeg overlezen... KEIZERSTRAAT 73. Parfumerieën. Bioscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht. Rialto-Theater, aanvang half acht. Dinsdag 17 Maart. Casino8.30 uur: 5e Abonnementsvoorstel ling. Geb. Palmstraat, 8 uur: Filmvoorstelling Nat. Chr. Geheelonthoudersvereeniging. Woensdag 18 Maart, Casino, 8.30 uur: Marineconcert. Donderdag 19 Maartl Leger des Heils, 8 uur: Lezing reclassee- ringsarbeid, adj. Van Eeken. selzaad naar Zeeland van hieruit zou kunneii plaats hebben, waardoor dé baten van dit zaad hier ten goede konden komen. Er komt bovendien dit bij, dat, nu de acht noordelijke provincies voor mosselzaadlcve- ranties ter beschikking zijn gesteld voor dé Waddenmossel, er aanleiding is te overwegen of er niet en zekere zuinigheid moeten wor den betracht met dit zaad. In de Waddenzee zitten ook nog andere mogelijkheden, die aandacht verdienen; is het misschien niet dadelijk dan toch mogelijk ijl de toekomst. De Waddenzee heeft thans weinig betee- kenis voor de oestercultuur, want het aantal op de natuurlijke banken is van geen beteeke- nis. Misschien dat het proces, hetwelk zich thans in Zeeland schijnt te voltrekken, in de Waddenzee tot staan is gekomen, zoodat lang zamerhand de voorwaarden In de Waddenzee voor voortplanting en groei van de oesters beter zijn geworden. Als dit het geval ls, kan er in de toekomst waarschyniyk weer een

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5