De oorlog in Abessinië. Wieringen Texel GEMENGD NIEUWS Oude moord opgehelderd BUITENLAND Wat voor weer vandaag? BINNENLAND Ingezonden HELDERSCHH COURANT VAN DINSDAG 17 MAART 1936 t zou zelfs oorzaak zijn, dat door deze re-cling, het contigent, hetwelk voor Frank rijk was toegestaan, niet eens vol gemaakt kan worden. En dat niet omdat er geen gar nalen voldoende zouden zijn, maar omdat het verleenen van deze licenties het struikelblok Vischafslag te Den Oever heeft een primeur. Overval niet roof te Westzaan. Van snoekenvangst en Jeugdige automaat dieven. Postbeambte gedood door seinpaal. Bloemenpracht in aantocht De Britsche marine- begrooting. Hervatting van den opmarsch in het Zuiden. Het bombardement van de Britsche ambulance. Aanval op de Nederlandsche ambulance? De sancties. Japans strijdkrachten. De toeneming is reusachtig. Japan zal een krachtige en onafhankelijke politiek voeren. Schepen in aanbouw voor de Italiaansche marine. Visscherijberichten belangryke oestercultuur tn dit zeegebied ont staan. Voor de omwonenden is dit van een zoo ver strekkende beteekcnis, dat al het mogelijke dient te worden gedaan zich van dit vraag stuk goed op de hoogte te stellen. In dit ver band zouden we willen voorstellen het gedaan te krijgen, dat, met steun van de overheid, Fransche oesters in de Waddenzee werden geplant. Proefondervinderlijk zou dan kunnen worden aangetoond of de Waddenzee weer de geschiktheid had gekregen om de oestercul tuur hier tot ontwikkeling te brengen. In de N. Visschery Courant is een ernstige klacht over de licenties voor den uitvoer van garnalen naar Frankrijk, waarvan de expor teurs niet alleen de dupe zijn, maar in hooge mate de visschers, die zich hun bestaan zien o omen. Eenvoudige plechtigheid aan de haven. Met ingang van Maandag 17 Maart wordt op den afslag te Den Oever gebruik gemaakt van een versterkte luidsprekerinstallatie, welke In een reeds lang gevoelde behoefte zal voorzien. Reeds bi) wijze van proef is de instal latie Zaterdag gebruikt doch de officleele ln- dienststelling heeft gisteren plaats gehad. Van de Waddenzeeharingafslagplaatsen is Den Oever de eerste plaats, welke van dit moderne middel gebruik zal maken. Maandagmorgen omstreeks tien uur bevon den zich in het kantoor van den afslag be nevens het bestuur van het vlsschersfonds en dat der visschersvereeniging D.E.T.V. een groot aantal belangstellenden. De heer J. Ttjsen Sr., Voorzitter van het vls schersfonds en D.E.T.V., tevens wethouder dezer gemeente, het woord nemende, spreekt als volgt: Nu wij het groot genoegen en voordeel sma ken, dat wfl hier op onze Oeversche haven over een omroep beschikken, nu mogen wij niet nalaten hierbij een kort woord ter opening uit te spreken. Toen In het jaar 1919 hier onze vischafslag werd geopend en in een zeer groote behoefte voor onze visschersbevolking werd voorzien, gevoelden wij ons reeds zoo modern Ingericht, dat wij een gevoel van ijdelheid niet konden onderdrukken. Zjjn er perioden ge weest, dat onze vischafslag maar weinig of geen nut veroorzaakte, daartusschen door zijn er ook tijden geweest, dat ztJ aan onze vis schersbevolking groote voordeelen afwierp. Geen wonder, want er heerscht steeds orde en recht en al trachten ze op andere plaatsen ons dikwijls een rad voor de oogen te draalen, wij van onzen kant zullen al het mogelijke in het werk stellen om onze welvaart voor zooverre het In de tegenwoordige tijdsomstandigheden welvaart genoemd kan worden, hoog te houden en zullen niet nalaten voor zoover het ons mo gelijk is de Wieringer visscherij en afslag steeds zooveel mogelijk te modernlseeren. Hier moet nu niet uitgeput worden, dat het onze visschersbevolking nu zoo voor den wind geuit, integendeel, de meesten hunner hebben het hard te verantwoorden, doch met eendrachtig samenwerken en saamhoorigheid kan men veel bereiken. Reeds lang hebben wij op een middel gezonnen om de tijden van afslag, dewelke en voornamelijk in de haringperiode, zeer verschil lend zijn, op een goede en duidelijke manier onder de handelaren bekend te maken, welke nu hier dan daar over Den Oever verspreid zijn. Eindelijk zijn wij daarvoor tot een oplos sing gekomen en wel door middel van een ver sterkte luidsprekerinstallatie. Men heeft zich hier in den afslag maar even voor de micro foon te begeven en kan daar zonder te roe pen, men spreekt daarvoor zooals men dage lijks gewoon is te spreken en de groote flinke roeper zorgt voor de rest. Wij mogen niet na laten een woord van dank te richten aan den technisch ambtenaar bij de Zuiderzeewerken, den heer Brouwer, die het voor elkander heeft weten te brengen, dat onze luidspreker hier op de haven geplaatst mocht worden, welke mede werking wij ten zeerste waardeeren. Wy mogen hierbij niet vergeten de familie Bruul, welke ons, somtijds op de meest ongelegen tijden altijd ten dienste heeft gestaan en wij zijn hun daarvoor dan ook ten zeerste erken telijk. Wat zal het nu straks een genot zijn ais er iemand voor de telefoon wordt geroepen, dan is het maar even voor de microfoon en het bericht klinkt den betrokken persoon zelfs op verre afstand in de ooren. Ook voor den heer Bruul zal dat een genot beteekenen, want de opgeroepene zal spoediger in de cel verschij nen. Moesten wij eertijds van de diensten van onzen wakkeren havenmeester, dien heer Brink man, gebruik maken, dan kwam het voor, dat hij op andere trajecten van zijn arbeidsveld was en hij eerst na zoeken was te bereiken. De heer Tijsen besloot zijn rede met de hoop dat de visscherij hier op Wieringen moge groeien en bloeien. Na de woorden van den heer Tijsen, spreekt de heer B. Kat, namens de handelaren. Spr. brengt woorden van hulde aan het bestuur van 't visschersfonds voor de energie en voort varendheid waarmede zi) steeds de belangen van visscher en handelaar behartigen. Verder memoreert spreker hoe men in 1912 begonnen is met een houten gebouwtje, dat in den winter op het ijs werd gebruikt en thans is dit uitge breid tot een flink gebouw. Spreker hoopt, dat dit alles zal medewerken tot bloei van vis scherij en handel. Daar heden aan alles een officieel tintje is gegeven is het spreker een genoegen namens handelaren, visschers, af- slagpersoneel en D.E.T.V. het bestuur van het visschersfonds een bloemenmand aan te bieden, daarbij de wensch uitsprekende, dat dit niet de laatste mag zijn die hij genoemd bestuur aan biedt. Vervolgens dankt de heer Tijsen den heer Kat voor zijn woorden waarmede deze een voudige plechtigheid wordt besloten. De instal latie is aangelegd door het bureau Spaander. De vette varkens op de boerderij zijn iets in prijs achteruitgegaan, betaald wordt thans 17 17% ct. per pond. Biggen op de markt deden gemiddeld 10.50 per stuk. Aan de eierenveiling zijn de kippeneieren, waar van de prijzen zich dit jaar tot heden wat beter lieten aanzien, thans sterk teruggeloo- pen, betaald werd een middenprjjs (eieren van 60 kg) van 2.25 per 100 stuks. MABKTO VERZICHT. De aanvoer aan de Texelsche markt was Maandag veel minder dan we dat in de laatste weken gewoon zijn. De runderhandel bestond slechts in een melkkoe, die 135 opbracht en een 9-tal n. kalveren waarvan de prjjs gemid deld 8.per stuk was. Schapen gingen voor prijzen van f 1222. Een ram bracht 22.op. Binnenland l)c daders aangehouden. Aan het Zuideinde van Westzaan, nabij den Westzanerdijk, is Zondagmorgen een brutale overval met berooving gepleegd. In dit vri) druk bewoonde gedeelte van het dorp, waar geregeld verkeer van autobussen en fietsers is, bewoont de 84-jarige emeritus predikant ds. Van Dokkum met zijn 28-jarige huishoudster mej. Tr. Staal een groot, ouder- wetsch heerenhuis, dat aan drie zijden door een ruimen tuin is omringd, terwijl de voorzijde achter een hooge heg verscholen gaat. Zijn gewoonte getrouw is de heer Van Dok kum naar een kerkdienst op korten af stand van zijn woning gegaan, de zorg van het huis overlatend aan de huishoudster. Het zal ongeveer half elf zijn geweest, toen zich twee mannen aan de deur vervoegden om dominé te spreken. Zy zeiden te komen van de Bank. Dat de heer des huizes niet thuis was, vonden zij geen bezwaar; als de huishoudster maar zoo vriendelijk was hen binnen te laten, dan zouden zij wel zoo lang wachten. Eenmaal binnen gingen de heeren genoeglijk aan tafel zitten, rookten een sigaar en genoten van de inmiddels gepresenteerde koffie. Vermoedelijk om zich wat te kunnen oriën- heeren vroegen ztj naar de W.C. Toen zij hier van terugkeerden, meenden zij wel aan het eigenlijke doel van hun bezoek te kunnen be ginnen. Een van hen trad, gewapend met een groot breekijzer, op de verbouwereerde huishoudster toe en eischte „je geld of je leven". In haar angst begon het meisje te schreeuwen. Om dit hulpgeroep niet tot den weg te laten door dringen greep de man haar bij de keel en gaf haar eenlge slagen met een breekijzer. Inmiddels doorzocht nummer twee het ge- heele huis. Laden en kasten werden openge broken en de inhoud werd op den grond ge gooid. Een gouden heerenhorloge was het eenige van waarde wat hij vond. Twee meisjes hadden het hulpgeroep ge hoord en dit thuis verteld. De vader van een van hen, de heer Moetj, ging de ouders van de huishoudster verslag uitbrengen van hetgeen zijn dochtertje hem verteld had, en de heer Staal sprong op zjjn fiets om zijn dochter hulp te gaan verleenen. Bij de woning aangekomen zag hij al spoedig wat er aan de hand was en hij sommeerde een van de indringers hem bin nen te laten. Tegelijk dat hy de deur open trok, dacht de man langs den heer Staal naar buiten te glippen. Een vechtpartij volgde, doch de ongeveer 60-jarige heer Staal moest het tegen den jeugdigen inbreker opgeven. Achtervolgd door den heer Staal vluchtte de man in de richting van den Westzanerdijk, doch hjj werd door toesnellende omwonenden gevat. De andere, die in de richting van de Noord was gevlucht, kon door den auto van de Rijksveldwacht worden achterhaald. Op den Westzanerdijk werd nog een derde man van het complot gearresteerd, juist toen hy bezig was zijn auto te starten. De drie mannen zijn ongeveer 30 jaar en afkomstig uit Amsterdam. Het zijn P. H., J. G. P. en H. D. B. OOK DE BURGEMEESTER VAN AMBT- HARDENBERG MOET ZICH VERANTWOORDEN. Naast den reeds eenige maanden in voor arrest verblijvenden ex-ontvanger van deze ge meente, H. B„ zal zich op 17 April a.a ook te verantwoorden hebben de burgemeester van Ambt-Hardenberg, de heer H. H. W. De heer W. wordt namelijk verdacht van medeplichtig heid aan de verduisteringen en van heling van de verdwenen bedragen. Woonwagenbewoner gearresteerd te Grave. De burgemeester heeft met behulp van de marechaussee uit Geffen en de gemeentepolite uit Oss, een moordzaak tot klaarheid ge bracht, die eenige jaren geleden de gemeente In opschudding heeft gebracht. In den avond van den 9den November 1933 werd de 35-jarige straatkoopman J. van Box- tlel uit Uden, bijgenaamd „Jan van Mina van Oss", in het café „Het Zwaantje" van den heer v. d. W. door eenige cafébezoekers on verhoeds met een mes ln de borst gestoken, ten gevolge waarvan het slachtoffer kort daarna is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van negen kinderen. Er rees weldra verdenking tegen zekeren J. Swinkels uit Uden, destijds wonende te Oss, tot wiens arrestatie men nog dienzelfden avond overging. De politic was overtuigd van zjjn schuld en stelde den verdachte, die zich in het welbekende Ossche zwijgen hulde, ter beschikking van de justitie, waarna hij naar de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch werd overgebracht. Drie maanden vertoefde de verdachte in voorarrest. Na deze periode moest hy echter wegens onvoldoende bewijs weer ln vrijheid worden gesteld. Burgemeester Offermans heeft zich Zater dag met de Ossche gemeentepolitie naar Grave begeven, waar hij verdachte in het kamp aantrof. Swinkels werd naar Oss over gebracht en aan een streng verhoor onder worpen. Bekentenis. Daarbij bleek de arrestant zoo verbouwe reerd te zjjn door zijn onverwachte aanhou ding, dat hij al spoedig verklaringen deed, die het bewijs leverden van zijn schuld. Hij viel spoedig geheel door de mand en legde ten slotte een volledige bekentenis af. Hij noemde ook nog den naam van een me deplichtige, zekeren Michael Reuvers, bijge naamd „De Kauw", die te Berghem zou wo nen. Ook deze man bleek echter sinds kort vertrokken te zijn. Men slaagde er echter in ook hem op te sporen. H(j werd aangehouden te Ravenstein, vanwaar hy naar Oss werd overgebracht. Reuvers ontkende halsstarrig Iets met den moord te maken te hebben. Daar de aanwijzingen tegen dezen persoon eveneens zeer bezwarend zijn, zal ook hy ter beschikking van de justitie worden gesteld. Belde arrestanten zjjn 35 jaar en staan bij de politie zeer ongunstig bekend. Men verdenkt hen ervan nog aan tal van andere misdrijven medeplichtig te zijn. Vermoedeiyk zullen na de onthullingen van het „Henneke" nog andere personen worden gearresteerd. Swinkels heeft nog verklaard, dat er tusschen hem en het slachtoffer een oude veete had bestaan. De visscher H. te Nieuwkoop heeft het seizoen geëindigd met een mooie vangst. Met de zegen bemachtigde hjj drie grooie snoe ken, welke tezamen het wel zeer zeldzame gewicht hadden van 59 pond! Gemakkelijk was de vangst echter niet, want by het ophalen van de zegen, sprong een der snoeken met zoo'n kracht uit het water, dat H., die zich juist over het visch- tuig hcenboog, een slag ln het gelaat kreeg, waardoor hy vry ernstig aan den mond werd geblesseerd. Een winkelier aan de Molenstreek te Veen- dam was herbaaldeiyk lot de ontdekking ge komen, dat uit verscheidene vakken van de automaa. levensmiddelen waren gehaald zonder dat de vcreischte geldstukken in de gleuf waren gedaan. Hy stelde de gemeenie-politie met hei geval in kennis en het gelukte haar niet minder dan zes jongens van 14 15 jaar als de daders op te sporen. Zy waren er ln geslaagd een middeltje in praktyk te brengen, waardoor de automaat werkte zonder betaling van geldstukken, üe politie heeft tegen de listige dieven proces-verbaal opgemaakt. Op korten afstand van het station Bergen op Zoom is Zaterdagochtend een zeer ernstig ongeluk gebeurd: Op dit oogenblik gaf de stationschef het sein tot vertrek van trein 6.52 bestemd voor Vlissingen. Ter zelfder tyd sloot de postbeambte op den trein, van Meert ge naamd, het portier van een postwagen. Ver- moedeiyk heeft echter het portier aan de andere zijde open gestaan en op het moment dat van Meert deze deur wilde sluiten ls het portier ln botsing gekomen met een sein paal met het noodlottig gevolg dat van Meert met het hoofd tusschen deur en styi bekneld raakte. Daardoor werd het hoofd gedeelteiyk ver brijzeld en van Meert moet toen ln bewuste- loozen toestand uit den trein zyn gevallen. Ongelukkigedwijze kwam hy daarby nog terecht op een wisselblok. Onmiddellijk kwamen van verscheidene zyden menschen toesnellen en werd van Meert in stervenden toestand naar het stationsge bouw overgebracht, waar hy later overleed. Ondanks de snerpende Maartsche koude geeft de duinstreek weer teekenen dat het voorjaar in aantocht is. Het waren eerst de sneeuwklokjes, gevolgd door de winter aconieten, welke reeds begin dit jaar enkele boerenerven en akkers sier den en thans worden de velden reeds getooid met de diverse soorten van crocussen, welke vooral te Limmen geëxploiteerd worden door bollenkweekers uit Overveen. Overal waar bloembollen geteeld worden ziet mee bedekking weghalen en verrijzen oudergewoonte de rietmyten. Vele narcissen beginnen al te knoppen en het wachten if op een paar zachte dagen en dan zitten wy weer spoedig voor een week of drie, vier temidden van de bloemenweelde. DIEF AANGESCHOTEN. Vrydagavond in den Ham by de Duitsche brens, gemeente Kerkrade door een korpo raal van de militaire politie de 21-jarige A. Rosch uit Kerkrade, die met zyn broer bleten had gestolen uit een myt aangeschoten. De kogel ging hem door het lichaam heen. Hy werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar direct operatief werd ingegrepen. Levens gevaar ls nog niet geweken. HITLER SPREEKT TE FRANKFORT A. D. MAIN. Gisteren heeft Hitier zyn derde verkiezings rede te Frankfort a. d. Main gehouden. Om streeks acht uur kwam Hitier per vliegtuig aan. Tydens zijn tocht door de stad werd hy geestdriftig toegejuicht Hitier was verge zeld van von Blomberg, Goering en Raeder. De rede van Hitier kwam ln inhoud onge veer overeen met die, welke hy Zaterdag avond te Munchen heeft uitgesproken. Lord Stanley heeft gistermiddag de marine- begrooting ingediend, die 10 millioen hooger ls dan vorig jaar wegens vermeerdering van schepen en personeel. De minister zeide, dat later suppletoire begrootingen zouden worden Ingediend. De verhooging van thans zou voor al dienen tot verbetering der bewapening van de linieschepen tegen luchtaanvallen. De Zweedsche ambulance blijft tot Juli actief. Reuter meldt uit Stockholm, dat de Zweed sche ambulance in ieder geval nog tot het einde van Juni aan het Abessijnsche front werkzaam zal biyven. Er is nog geen besluit genomen wat er na dien tijd zal gebeuren. De contracten van het personeel zrjn nog niet tot na Juni verlengd. De versterking der Japansche bewapening. Een zesjaren-progranima met totale kosten van 200 millioen jen. Afgescheiden van het program tot verbe tering van het oorlogsmaterieel, belichaamd in de begrooting 1936 '37 overweegt, volgens de Nitsji Nitsji, het leger een zesjaren-program op te stellen ter aanvulling van de nationale verdediging tot een geraamd totaal bedrag van 200 millioen yen en aanvangende met het belastingjaar 1937/'38. Kworam, ten Zuiden van het Asjiangimeer, ls gisteren wederom gebombardeerd en thans grondiger dan tevoren, aangezien er een ge heel esquadrille vliegtuigen aan het bombarde ment heeft deelgenomen. Van gevechten in de buurt van het Asjiangimeer wordt echter nog geen melding gemaakt, zoodat het waarschyn- ïyk ls, dat de vorderingen van de Italiaansche troepen de laatste twee dagen niet zeer groot zyn geweest. Volgens berichten uit Addis Abeba, die ons gisteren bereikten, hebben er de laatste dagen gevechten plaats gevonden by Antalo en Sce- licot, welke plaatsen tusschen Makalië en den Amba Aradam liggen. De Abessynen zeggen uiteraard, dat de Italianen hierdoor in een moeiiyke positie zyn geraakt, doch zelfs als dit niet het geval is, is dit Abessynsche bericht toch veelzeggend. Dat er in de onmlddeliyke nabyheld van Makallé weer Abessynsche troe pen kans gezien hebben, tusschen de Italiaan sche linies te dringen, is uiterst belangryk. Het was wel te verwachten, dat de Abessy nen. zouden probeeren, dezen weg aan te val len, doch nu het aangenomen dat het Abes synsche bericht juist is inderdaad het geval ls, maakt het de positie voor de Italianen op nieuw onbehageiyk, te meer daar de troepen by het Asjiangimeer voor een slag staan met het leger van den negus die voor beide partyen van het grootste belang is. Boven op den Abessijnsche mededeellng van gevechten Zuideiyk van Makallé, komt even eens uit Addis Abeba, het laconieke bericht, dat ras Syoem en ras Kassa het Westen van Tembien en daarmede een gedeelte van de Takazze bezet houden. Dit is met de aanwezig heid van ras Immeroe ln Semlen, Zuidwestelijk van Tembien, ook een omstandigheid, die den toestand in het Noorden nog altyd onzeker maakt. Uit Rome komt het bericht, dat er een ge rucht is, volgens hetwelk generaal Graziani aan het Zuideiyk front Dzjidzjiga, ln den sec tor van Harrar, heeft bezet. Mogelijk heeft Graziani zyn actie op Harrar dus elndeiyk hervat. (Nw. Rott Crt.). Nog steeds geruchten over directe onderhandelingen. Reuter meldt uit Rome, dat de geruchten als zouden er directe onderhandelingen wor den voorzien tusschen Italië en Abessinië aanhouden. Ras Kassa zou Badoglio gepeild hebben, hoe deze over onderhandelingen dacht, waarby Kassa zich beschikbaar stelde om den negus op te volgen. Badoglio antwoordde hierop, door het leger van Kassa te verslaan. Op het oogenblik, zoo.verluidt te Rome, zou de negus om de eenheid ln Abessinië te kunnen bewaren, bereid zyn een Italiaansch protectoraat te aanvaarden. Belde zoons van Mussollni gedecoreerd. Maarschalk Badoglio heeft gisteren den Duce getelegrafeerd: „Heden heb Ik de zilve ren medaille verleend aan uw beide zoons, die gedurende 110 uren gevechtsvluchten heb ben uitgevoerd en daarby bewijzen van dap perheid hebben geleverd. Ik wilde dit onmid dellijk aan uwe excellentie meedeelen. De medaille werd op het slagveld verleend." Verloven by het Italiaansche leger. Uit Rome wordt gemeld, dat de eerste helft van de lichting 1915 onder de wapenen ls ge roepen, om de eerste helft van de lichting 1914 te vervangen, die in April met groot verlof zal gaan. Er komt dus geen wyziging ln het contingent, dat onder de wapenen is. De lichting 1915 ln Italië opgeroepen. Zaterdag werden, naar Reuter uit Rome meldt, ln Italië decreten gepubliceerd om de lichtingen 1915 onder de wapenen te roepen, welke ongeveer 260.000 man omvat Onbevestigde berichten. Volgens een bericht uit Djiboeti van het Italiaansche nieuwsbureau Stefani welk bericht echter van andere zyde niet ls beves tigd zouden Abessiische plunderaars een ambulance-afdeeling van de Nederlandsche Roode Kruis-missie hebben aangevallen op den weg tusschen Waldla en Collo. Deze ai- deeling stond onder leiding van dr. A. van Schelven, die door de plunderaars zou zyn ge wond Het bericht van het agentschap Stefani over de Nederlandsche Roode Kruis-ambulance ls ook door het departement van Buitenlandsche Zaken niet bevestigd kunnen worden. Men heeft daar geen enkel bericht ontvangen, dat er op wyst, dat de overval, als waarvan Ste fani melding maakt, is geschied. By het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te 's Gravenhage was gisterenavond nog geeneriet bericht ontvangen betreffende boven staand gerucht. Synthetische vervaardiging van bedrijf sstoffen. Te Rome is een maatschappy opgericht met een kapitaal van 40 millioen lire, die zich ten doel stelt de ontwikkeling van de productie van synthetische bedryfsstoffen ter vervan ging van die, welke uit het buitenland worden ingevoerd. Deze maatregel vormt, naar Stefani be weert evenals het besluit der regeering, ben zine te mengen met in Italië geproduceerde alcohol een nieuwe schrede voorwaarts in het streven van Italië zich onafhankehjk te maken van het buitenland, dat tot dusver alle be- noodigde bedryfsstoffen leverde. Naar waarneming verricht ln den morgen van 17 Maart. Medegedeeld door het Koninkiyk Meteorologisch Instituut. Hoogste barometerstand 769.8 te MUnchen. Laagste barometerstand 744.7 te Isafjord. Barometerstand te Den Helder 766.9. Verwachting Zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind Nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Lioe Pal-min, professor in de Japansche ge schiedenis, deelde ln een lezing mede, dat Japan een staand leger heeft van slechts 276.647 man, in tyden van oorlog echter 1.000.000 man kan mobiliseeren. Lioe, een erkend Chineesch kenner van Japan, zeide, dat de Japansche militaire stryd- krachten en de Industrie-paraatheid een byna ongelooflyke toeneming hebben getoond sinds den Japansch-Chineeschen oorlog van 1894/'95. Van het staande leger zyn er 17 divisies, be staande uit ongeveer 187.000 man, in Japan zelf, terwyi de overige 159.000 man zyn ver deeld over Formosa, Mantsjoerye en Noord- China. Deze strijdkrachten bestaan uit 17.348 officieren en 259.304 soldaten. Japan ls tevens de derde zeemogendheid. Het bezit 269 oorlogsschepen met een totale ton nage van ruim één millioen ton en Lioe voor spelde een snelle voltooiing van het tweede aanvullingsbouwprogramma, dat voorziet ln den bouw van twee 8500-ton kruisers, 14 1400- ton torpedojagers, 6 onderzeebooten en een aantal torpedobooten. De Japansche militaire luchtmacht bestaat uit ongeveer 1000 toestellen, terwyi de marine luchtvaart 24 vliegtulg-afdeelingen heeft met 10.000 manschappen en officieren. Het aantal vliegtuigen der Japansche marine ls echter onbekend. Hirota, de Japansche minister-president heeft naar het agentschap Domei meldt, gis teren de ambassadeurs van Frankryk en de Sowjet Unie ontvangen, die hem met de vor ming van een nationaal kabinet geluk wensch- ten. De Jiji Sjimpo meldt, dat Hirota in het onderhoud dat hy met de ambassadeurs heeft gehad, heeft herhaald dat de regeering een krachtige onafhankeiyke buitenlandsche poli tiek zal voeren, hetgeen niet wil zeggen, dat deze politiek in wezen veranderd zal worden. Hirota zette uiteen, dat de regeering voor nemens is, alle hangende kwesties met buiten landsche mogendheden op positieve wyze te regelen, en de tot nu toe gevolgde negatieve politiek te laten varen. Volgens een rapport van den minister van marine zyn op het oogenblik ln Italië de vol gende oorlogschepen in aanbouw: Twee slagschepen van 35.000 ton. Twee kruisers van 18.000 ton. Een torpedobootjager van 1676 ton, 7 torpedobooten van 705 ton. Een kleine motortorpedoboot van 46 ton. Een duikboot van 1356 ton. Twee mynenlegers, waarvan een van 1126 en een van 666 ton. Tien kleine duikbooten van 670 ton. Uit het begrootingsrapport biykt verder dat de begrooting voor het dienstjaar 1936/37 meer dan 1,610,000,000 Ure bedraagt. Dit is 300 mUlioen Ure meer dan het vorige jaar. WATERAFVOER EN BLOEMBOLLEN. Men meldt aan de N.R.Crt. uit Heemskerk: Nu de bloembollenkweekers velden geruimd hebben, is gebleken dat in de duinstreek de winterbedekking voor de waterafvoer op vele plaatsen niet voldoende is geweest, waardoor by vele narcissen verrotting is opgetreden. RIJKSMIDDELEN IN FEBRUARI. Ontvangsten beneden de ramingen. In Februari brachien de „Overige Middelen" (de niet-kohier belastingen) f 27.4 millioen op tegen f 29.2 millioeo het vorig jaar en f 30.9 millioen als '/M der raming. Dit achter- biyven by de raming komt voor ruim een millioen voor rekening van de Invoerrechten, en voor de rest op accyns. De omzetbelasting dekte vry wel de raming. De opbrengst over twee maanuen is f 6.7 millioen onder de raming. De kohierbelastingen toonen, vergeleken met het vorig jaar, een gunstig beeld. Op 81 Jan. 1935 was nl. f 28.6 millioen op 'kohier ge bracht voor rekening van het loopende be grotingsjaar. tegen f 86.71 millioen op 81 Januari 1.1. voor den dienst 1936. GOEDE AANVOER TE IJMUIDEN. Gistermorgen was voor de eerste reis te IJ muiden aan de markt de motorloggei SCH. 196, schipper M. den Heyer, van de reedery Jac. den Duik Zn. te Scheveningen, met een vangst van 140 kisten verscbe haring, waarvan f 800 werd besomd. Deze haring mag volgens regeeringsbesiuit niet gezouten aan gevoerd worden. Het komt zeer zelden voor, dat reeds zoo vroeg (begin Maartvoor de hanngvisschery wordt uitgevaren. Toch wordt in de Noordzee steeds baring gevangen, om dezen tyd is dit voornamelyk yle haring. Engelsche treilers komen ook thans regel matig met versche haring te IJmuiden markten. Bovengenoemd schip is de eenige logger der ScheveniDgsche vloot, die aan deze vis- schery deelneemt. (Buiten verantwoordeiykheid van de Redactt Niet geplaatste stukken worden 01 niet teruggezonden). Geachte Redacüe. Afgaande op hetgeen voortdurend onder d PoUUe-berichten gemeld wordt, zou men ze»6 gen, dat het in onze plaats nog al rustig sUl is, doch, als men let op de geruchten <]u voortdurend verspreid worden, blykt het, dat hier den laatsten tijd nog al gestolen wordt Nu is het getal agenten, die 's nachts dienst doen, niet groot en de stad uitgebreid en met het oog op de bezuiniging zal het wel niet gemakkelyk gaan, om het poltiiecorps uit te breiden. Zou het nu niet gewenscht zyn, dat hier een nachtveiligheidsdienst werd gevormd; er zullen zeker wel een aantal burgers gevon den worden, die wekelyks of maandelijks een bydrage willen geven, om de kosten, aan zulk een dienst verbonden, te helpen bestrij. den. Ik hoop, dat dit schryven aanleiding moge zyn, dat zulk een dienst gevormd wordt. U, geachte redactie, dank zeggend voor de plaatsing, verbiyf ik Met achting, Een abonné van uw blad. Wy kunnen onzen abonné ter geruststel ling meedeelen, dat er nog geen enkele reden bestaat tot ongerustheid in onze stad, tenge volge van het toenemend aantal „inbraken". Van inbraken is n.1. geen sprake geweest, de gevallen uit Ambon- en Soembastraat, zyn eenige gevallen van brutale Insluiping ge- weesL Wel heeft dit de politie tot verhoog de waakzaamheid aangespoord en zyn de surveillancediensten uitgebreid. Een nachtveiligheidsdienst bestaat hier sedert een tweetal jaren. De leider daarvan is de h£er W. Muller, Tuinstraat 29. Red. Held. Crt Den Helder, 16 Maart 1936. Mynheer de Redacteur, Mogen we nog eens eenige regels plaatsen ln uw blad? By voorbaat onzen dank. Eenige dagen geleden zyn wy op huis bezoek geweest en troffen een net gezin aan, waar de kinderen wel dekking hadden, maar op de matrassen lagen. Wie wil ons helpen aan een bed voor dat gezin. Ook werd ons gevraagd om een wieg, en door een gevangene werd gevraagd, die met einde April ontslagen wordt of wy hem kunnen helpen aan een overhemd maat 16%, en een colbertjasje groote maat By voor baat onzen dank. A. Gooyjer, Californiestraat 7L C. Graaf, Spoorstraat 54. K. Geus, P. Heinstraat 46. GROTE JUBILEUM-VERLOTING. De Vereniging tot Bevordering der Gezond heid ln de Grafische Vakken in Nederland herdacht vorig jaar haar 25-jarig bestaan. Op het ter gelegenheid daarvan gehouden congres werd toen o.m. besloten, by den Mi nister van Justitie toestemming aan te vra gen, tot het houden van een Grote Landeiyko Verloting, waarvan de baten zouden strekken tot uitbreiding en verbetering van het her stellingsoord en het kinderhuis der vereni ging te Zeist. Deze toestemming werd bereids verkregen, en nu is de vereniging met haar werk zo ver gevorderd, dat de loten verkrygbaar zyn. De verloting omvat 50.000 loten met 1000 pryzen. Hierby zyn 50 Hoofdpozen en 950 andere fraaie prijzen, waarvan de minste toch altyd nog de dubbele waarde van het lot ver tegenwoordigt De eerste prys bestaat uit een Landhuis ter waarde van 7000.doch deze prys kan vervangen worden door een op naam gestelde bon ter waarde van dat bedrag, die kan worden besteed tot opname, oprichting of uitbreiding van zaken, het delgen van schulden, of het zich verschaffen van een middel van bestaan. Deze bepaling ïykt ons, juist ln deze crisistijd, van bijzonder groot be lang en zy zal dan ook wel een grote aan- trekkeiykheid voor deze verloting biyken ta vormen. Ook de tweede en derde prys, aanvankeiyk bestaande uit een Luxe Automobiel en een Salon-ameublement, kunnen door andere voorwerpen van geiyke waarde, naar keuze van de winners, worden vervangen. De prys der loten bedraagt 1.per lot, terwyl hy of zy, die een boekje van 10 loten tegeiyk koopt, daarvoor slechts 9.be hoeft te betalen. De trekking, die wordt gehouden ten over staan van Notaris L. J. van Roosendaal te Amsterdam, zal plaats vinden op een nader te bepalen dag vóór 1 December van dit jaar. De loten zyn door het geheele land ver krygbaar by de Afdelingsbesturen der ver eniging. Ook worden zy gaarne tegen ont vangst van postwissel of storting op post rekening 65780, ten bedrage van 1.P®f lot, verhoogd met 10 cent voor porti en trek- klngsiyst, door het kantoor der vereniging, Keizersgracht 409 te Amsterdam, toegezon den. Wy vertrouwen dat deze vereniging, die voor de gezinnen der bewerkers van boek en courant, in de 25 jaren van haar bestaan, al zoveel nuttig werk heeft verricht, by deze verloting ook op de steun van het buiten 't Grafisch bedryf staande publiek zal mogen rekenen. W. BUTER, v. Galenstraat 35, 14 Maart. Door korders: Tongen Slips Schol Scharren Wijting Door haringvisschers: Versche haring 15 Maart, Door haringvisschers: Versche haring 16 Maart. Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen Door haringvisschers: Versche haring 2 zalmen p. k.g. 0.90 0.74 0.30—0-28 pi'klst 4.5O-3.30 3.20l-2® 1.90-lW W p. tal 2.10 1-00 p. tal f 1.50-120 p. kg. 0.16 p. stuk^/ 28OO—25-00

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6