tot 1 April gratis. "AKKERTJES" tweede blad WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant hkldersche courant van dinsdag 17 maart 1936 Stadsnieuws De koorts daalt onmiddellijk. De besmetting wordt gestuit. De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met (AKKER-CACHETS) Recept van Apotheker Dumont Uit het politie-rapport Visscherij Kaartavondje wreed verstoord. InlichtingenKANAALWEG 120. j museum-nieuws. Wij brengen gaarne nog een verzoek van het Bestuur van het Natuurhistorisch Museum aan onze lezers over. Het gebeurt nJ., veel vuldig, dat er vogels vliegen in het staande want onze visschersschepen, dan in zee stor ten en verdrinken. Daar zijn vaak mooie en zeldzame exemplaren bij. Als er nu onder onze visschers en andere varenden belangstellenden gevonden worden voor de vogelwereld, laten zij dan die dieren meenemen en afstaan aan het Museum. Ze zouden er het toestuur een grooten dienst mee bewezen. Bovendien nog iets. Het is schoonmaaktijd en dan gaat onze aandacht wel eens langs voorwerpen, die eigenlijk elders grooter be- teekenis zouden kunnen hebben. Wij noemen hjv. geweien, die als gangversiering dienen, horens, schedels, enz., die in een vergeten hoekje neergezet zijn. Misschien, dat er onder onze lezers zijn, die ook daarvan afstand wil len doen ten bate van het Museum. En thans nog het laatste. Zaterdag a.s. komt Dr. van der Sleen (hier ter stede be kend door de verdwenen vereeniging A.G.O.), met de prachtige film van Burdet over de vogelwereld. Er zijn voor de filmvoorstelling in Tivoli nog kaarten beschikbaar. Dat men zich haaste om deze hoogst interessante opna men te kunnen bezien. Tivoli moet, als het kan, vol zijn. »ing. H geefsch ot. d£ Icidir •v»Hon 1 17 Maart. Er is eeiheratel cn eerherstel.., Maar het eerherstel van Carlos Barany uit Boekarest is zeker de allerzonderlingste re- tablitatie, die ooit is voorgekomen. Carlos Barany h-_.it een zege bevooliten, waarop hg trotsch is en die hem gelukkig maakt Ziehier de geschiedenis: Op een helderen winteravond var. het jaap 1932 dwaalde hij door Boekarest, op zoek naar „werk". Plotseling bleef hij gefascineerd staan voor den gevel van het Astoria Hotel. Want Carlos was van professie inbreker, met de bijzondere onderscheiding van: geveltoerist. En op de 2de etage stond een raam open, en het licht was uit. Hjj nam snel de situatie op. Niemand in de buurt. Het costuum dat hij aanhad, een soort ski-pak. maakte hem tot een schaduw. Er was risico aan de onderneming verbonden, maar in dit métier mag men tegen resico niet opzien. Met de behendigheid van een kat werkte hij zich naar boven. Plotseling ontdekte zijn spiedende blik een nachtwaker. Roerloos als een spin bleef Car los tegen den muur geplakt zitten. Maar hij kon het geoefend oog van den waker niet verschalken. Een alarmfluit snerpte door den nacht en hij werd gedwongen tot een smade- lijken terugtocht. Voor den rechter nam Carlos een verras sende houding aan: „Van mijn prilste jeugd af, Edelachtbare, ben ik maanziek geweest. Bij heldere maan wordt het rnjj vreemd te moede. Ik weet niet wat ik doe, ik leef alfl In trance, ik moet gewaagde dingen onder nemen... Zoo was het ook dien nacht. Wie zou er nu gaan inbreken wanneer de maan zóó helder aan den hemel staat? Neen, Edel achtbare, ik was maanziek, ik was niet ver antwoordelijk voor wat ik deed!" De rechter was een ongeloovige Thomas. Hj liet zich door Carlos Barany niet in de luren leggen en de koene klimmer werd veroordeeld tot drie jaar opsluiting. Had Car los hoop op herziening van het vonnis? Blijk baar wel, want hij zette ook in de gevangenis de simulatie voort. De maan kon niet helder in zjn cel schijnen, of hij liep als een dolle man heen en weer en woedde als een bezetene. Het was jammer, dat de rechter het niet zag. De „rechterlijke dwaling" bleef nu onher- roepen, en pas na 3 jaren kwam Carlos vrij. Toch had hij zrjn rol zóó goed gespeeld, dat men hem vóór zijn vrijlating eenigen tijd had opgenomen ln de gevangeniskliniek. Men wil de die zaak dan toch wel eens nader onder zoeken. Het drong zelfs door tot de openbaar heid, "Carlos Barany werd een „geval". Maar de geschiedenis pakte een beetje an ders uit dan Carlos wenschte: toen hij vrij gelaten werd, verscheen er in een grooto Boekarester krant een artikel, waarin ge waarschuwd werd voor het groote gevaar, een maanzieke die niet verantwoordelijk was voor zijn daden, op de maatschappij los te laten... Carlos voelde den grond onder zijn voeten wegzinken. Een maanzieke? Hjj een maan zieke Als de menschen dót geloofden, kon hjj nooit van z'n leven meer een baantje krij gen! Het was doodeerljjke simulatie-uit-nood- weer van hem geweest. Maar hij was een ge wone inbreker, en had z'n 3 jaar behoorlijk uitgezeten! Dit was laster, dit was smaad, dit was benadeeling van zijn belangen! Er bleef hem niets anders over dan tegen de krant een actie tot schadevergoeding in te Stellen. De actie leed jammerlijk schipbreuk. Geen cent kreeg hij los. Maar de redactie van het blad had toch mededoogen met hem. Zjj plaatste de volgende rehabilitatie: „Wij hebben er geen bezwaar tegen, te ver klaren, dat wij ons ln zake het geval Carlos Barany ten zeerste hebben vergist. De zaak is opgehelderd. Wij nemen de verdachtmaking terug en verklaren hiermede, dat de heer Ba rany volkomen gezond is, en niets anders is dan inbreker en geveltoerist van den eersten rang". Nu is Carlos tevreden. Hjj kan het bericht niet vaak genoeg overlezen... Ltchi op voor alle voertuigen. Dinsdag 17 Maart18.30 Woensdag 18 18.38 Overal bij Apothekers en Drogisten 12 stuks in koker 52 cent, 3 stuks in zakdoosje 20 cent. Nederlandsch Fabrikaat BEZOEK van burgemeester RITMEESTER, Naar wij vernemen bezoekt onze nieuwe burgemeester, de heer G. Ritmeester, heden onze stad. Het uur van aankomst, alsmede de terugkeer van den heer Ritmeester naar Leeuwarden, was nog niet bekend. AFSCHEID VAN DEN HEER L. BERGWERFF, ONDERWIJZER AAN SCHOOL No. 10. Zaterdag jX heeft, wegens het bereiken van de.i pensioengerechtigden leeftijd, de heer L. Bergwerff, onderwijzer aan school No. 10, Vischmarkt, afscheid genomen van het Hoofd en personeel en leerlingen van die school. je heer Bergwerff is 40 jaar bij het onder ga werkzaam geweest, waarvan 30 jaar on afgebroken aan de school aan de Vischmarkt, .1 den loop van den morgen kwam dé heer Föringa, Inspecteur van het lager onderwijs, persoonlijk afscheid nemen van den scheiden den onderwijzer. Later is de heer Bergwerff door het hoofd der School, den heer M. van der Horst, in lnl'::.i:n kring toegesproken, waarna hem éen'ge geschenken werden overhandigd na mens het personeel en de leerlingen. De heer Bergwerff dankte geroerd voor deze blijken van sympathie en memoreerde de aangename samenwerking, die er op deze school heerscht tusschcn het Hoofd en 't per- so onderling. de heer Bergwerff nog lang van zjjn y - rust moge genieten. MET JAN P. STRIJBOS NAAR IJSLAND, Een intellect-film ln Rialto, waar iets van te Ieeren viel. Het was de heer Strijbos, vermaard jour nalist en natuur-historicus bij uitnemendheid, die Zondagmorgen op het podium van Rialto stond om voor een goed gevulde zaal tal van wetenswaardigheden te vertellen betreffende zijn recente trip naar IJsland, waarover men reeds veel gehoord en gelezen heeft, doch waarvan men thans ook de filmische impres sies kon aanschouwen. Strijbos is een allerprettigst verteller, geestig in zijn interessant betoog doch die zijn publiek niet alleen onderhoudt, maar ook onderwijst. Spr. ving zijn inleiding aan met de mede- deeling, dat IJsland het slechtst bekende land van Europa is. Men weet zoo ongeveer dat er geysers zijn, dat men er op ponny's rjjdt en dat hun mythlogie de „Edda" heeft. Daar bljjft het echter bij, alhoewel er nog sommigen zijn, die de inwoners voor Eskimo's aanzien... Evenwel, de IJslander weet drommels goed, dat de Hollanders niet altijd op klompen wan delen, dat we er niet allemaal als Volen- dammers en Markers uitzien en dat we in Colijn een hartstochtelijk strijder voor den gaven guldën hebben. Dat is het verschil! Strijbos vertelt dan, hoe de bevolking van IJsland, welke bestaat uit de nazaden van de oude Vickingers, hier gekomen is en dat de naam van dit land feitelijk Groenland had moeten zijn (en van Groenland IJsland...). Eveneens, dat er tusschen de bewoners en die van ons land merkwaardige parellenen te trekken zijn. Reykjavik is de hoofdstad en doet als „grootstad" niets onder voor welke ander metropool van 110.000 inwoners. Men heeft er banken, pompeuze hotels, bioscopen, dancings en verkeersagenten, terwijl de zwakke sexe nóg gevaarlijker beschildert, dan in tal van andere „beschaafde" landen. Heeft aan den eenen kant echter de moderniseering haar entrée gemaakt, anderzijds bezit IJsland nog zijn prachtig tradtionalisme, dat dit land en volk zoo bij uitstek interessant doet zijn. Na hierover tal van wetenswaardigheden vertelt te hebben zien we eerst een serie lantaarnplaatjes, welke zonder uitzondering buitengewoon knap gefotografeerd zijn door Strijbos zelf, en die ieder op zich een aardige kijk geven op het land, waar het op z'n hoogst 3 graden vriest (en geen 30 of 40 zooals de gangbare meening is!) en waar de jonge meisjes er al even tip-top uitzien als ln de beste modezaak van bijv. Amsterdam. Dan volgt de film, gedeeltelijk en onder niet altijd ideale omstandigheden door Stro bos opgenomen. We maken een trip dwars over het eiland, en krijgen een idéé, hoe hier het volk leeft, en wat de bestaansmogelijk heden zijn. Na een kort bezoek aan Reykjavik gaan we het land op. Het land, met zijn watervallen en spuitende warm-water-bronnen Gaan langs de Almannagjó, de diepe kloof, waarin het oudste parlement ter wereld ver gadert en het Thingvallavatn, het machtige IJslandsche meer. Het is niet doenlijk al deze dingen te rele- veeren, doch een uitzondering maken we voor de merkwaardige methoden van visschen, en niet te vergeten van het beoefenen der land bouw, en het bemachtigen der zeevogels op de vogelbergen. We aanschouwen het huive ringwekkend bedrijf van den o.i. roekeloozen vogel-jager en de fantastische lavaformaties ln de omgeving van het „Muggenwater". Wij willen besluiten met onze voldoening uit te spreken over deze intellect-film, (die inderdaad een „intellect" (d.w.z. „om-van-te- ieeren") was,) en tevens de hoop, dat het niet de laatste maal geweest zal zijn, dat we Jan P. Strijbos hier gehoord hebben. Deze man heeft meer interessante pijlen op z'n boog... TWEEDE WINTER-CONCERT STEDELIJK MUZIEKKORPS. Zaterdagavond is in „Casino" het tweede winter-concert van ons Stedelijk Muziek corps gegeven en alvorens tot een meer ge-, detaiileerde beschouwing der nummers af zonderlijk over te gaan, willen wij de aan dacht vestigen op de merkwaardige omstan digheid, dat het eerste gedeelte van dit con cert ongetwijfeld aan gerechtvaardigde cri- tiek onderhevig was, doch dat het laatste daarentegen op alleszins bevredigende wijze uitgevoerd werd. Het laatste nummer (Ballet d'Isoline) was zelfs een succes, en de meer dan hartelijke wijze, op welke het publiek hierop reageerde, was zeker niet geforceerd. Mogen wij tenslotte nog de aandacht ves-i tigen op een drietal nummers, welke door het korps ln eerste uitvoering geven werden:! het zijn Berlioz „Marche Hongroise" de „Ca- vatine" van Raff en „Das Herz am Rhein" van Hill. Dat was geen doel! Door den secretaris van een sportvereeni- ging werd aangifte gedaan dat een zes-tal ruiten van een consumptie-tent op een sport terrein waren vernield. „Strop". Door een bewoner van de Boerhaavestraat werd aangifte gedaan dat hij uit zgn porte- monnaie en uit de portemonnaie zijner vrouw een bedrag aan geld vermist, groot 10.50. Beide portemonnaies hadden dien nacht in de woonkamer gelegen. Crisis! Door de politie wordt proces-verbaal opge maakt tegen een bewoner van den Konings weg, die een frauduleuze aansluiting op het radio-distributienet had aangebracht. Dief of boomen-maniak Door een bewoner van den Singel werd aangifte gedaan dat uit den voortuin zijner woning een hulstboompje van pl.m, 2 meter hoogte is ontvreemd. Einde dispereert niet Door een bewoner van het Ankerpark werd aangifte gedaan, dat hij zQn rjjwiel vermist. Pamflettisten op de koffie! Tegen een twee-tal personen werd proces verbaal opgemaakt terzake het verspreiden van pamfletten, waarin uitlatingen en een afbeelding voorkomen in beleedigende vorm over het Openbaar Gezag, n.1. den Minister- President Z.E. Dr. H. Colgn. Een aantal pamfletten werd in beslag genomen. Hét was de heer J. Bruy», voorzitter van, het korps, die in zijn openingswoord hét welkom toeriep, aan de vele aanwezigen, waaronder zien de loco-burgemeester, de heer' W. de Boer, en de heer Van Loo, eere-voor- zitter, bevonden. Na een veelzeggende beschouwing over des korps financiën sprak hij een woord van dank ten aanzien van een aantal Zeevaart school-leerlingen, die met medewerking van enkele dames een ballet zouden opvoeren, na het traditioneele tooneelstukje, dat ditmaal heette „Een mal geval". C3 „ÏL^JLL" NA EEN DRIEDAAGSCH VERBLIJF VERTROKKEN. De Engelsche politlekruiscr zet z'n rondreis voort. -morgen 10 uur, is de „Harebell", de Eugelache politiekruiser, die 3 dagen in onze haven vertoefd heeft, vertrokken. In tegen- s.elling met de aankomst was de belangstel- Lig van de zijde van het Heldersche publiek thans heel wat grooter, wat geen wonder is, daar de Engelsche zeelleden zich in deze paar dagen zeer populair hebben weten te maken. Er heersche omstreeks half tien reeds een hsele drukte rond de Harebell, al stond de koude Noord-Wester leelrjk op den wal. Som- tor stemden de vlaggen, die halfstok ge- he3chen waren op het Commandementsge- bouw en op alle oorlogsschepen bjj gelegen heid van de begrafonis van den Engelschen admiraal Beatty. Circa kwart voor tien zagen we overste p. J. M. Cikot, commandant van Hr. Ms. Nautilus, de valreep van de Harebell be stijgen om afscheid te nemen van kolonel Tudway en zijn officieren. Ook de overige officieren van de Nautilus namen afscheid van hun Engelsche collega's. Nadat deze formaliteiten vervuld waren, w.rdsn de trossen losgesmeten en stoomde de Harebell weldra de haven uit. Bij het pas- sceren van het collega-schip Nautilus werd nog het saluut gebracht, waarna de Harebell zee koo3 en koers zette naar 03tende. Dit buitenlandsch bezoek behoort dus weer t<" 't verleden. Het concert. Na Urbach's welhaast tot het klassiek re- pertoir gaan behoorende bravour-marsch „Per aspera ad Astra", welke kortgehouden en met alleszins verdienstelijken „Schwung" ten gehoore gebracht werd (uitstekend werk van het koper!) volgde de ouverture van Weber's opera „Peter Schmoll", welke wij eenige ja ren geleden eveneens van dit korps moch ten beluisteren. Deze „Peter Schmoll" is volkomen „Webe- risch", dat wil zeggen, een harmonische een heid van zoet vloeiende melodieën, welke deze muziek steeds preferabel doen blijven. De; eerste satzen werden uitstekend gespeeld.' Het hout is echter niet op dreef, en ziet geen kans een eenheid te bleven: dan is daar de bekende hobo-ciarinetpassage, waar eveneens nogal het een en ander op aan te merken viel. Men vergete natuurlijk niet, dat er in dit stuk uitermate moeilijke passages voor komen, alhoewel dit ook natuurlijk weer geen excuus is voor een vertolking, welke wij eenige Jaren geleden beter mochten hooren. Uit de jaarrede van den voorzitter der Reedersvereeniging voor de Ned, Haring- visscherg op de 21ste algemeene vergadering, stippen we o.a. dit aan, dat ook in die krin gen als vanzelf de vraag rjjst of het niet de moeite waard zou zijn, de mogelijkheid van conserveering van haring in Nederland zelf te overwegen. Nu toch gaat veel versche haring voor de conserven-industrie naar Duitschland, We halen dit speciaal aan, omdat van allerlei kant wel is beweerd, dat de door onze vloot gevangen visch niet geschikt zou zijn voor conserveering. Dit argument kan dus niet gelden en zoo stijgt dus de meening, dat het toch eindelijk tot conseiveering van visch hier te lande zal moeten komen. Wat betreft de beperking der haringvangst ln het vorige jaar zeide de voorzitter, dat een dergelijke contingenteering, verleden jaar ge ïntroduceerd doör de Ned. Visscherg-Cen- trale, wel geen voortgang meer zal hebben. „Naar mag worden aangenomen", zoo zeide de voorzitter, „zal dit systeem van beper king voor goed zijn rustplaats hebben ge vonden in het archief der Ned. ordening. Door het onvoldoende kwantum haring, dat is aangevoerd, is er afzetgebied ln ge vaar gebracht. Dat de afzet van haring naar Duitsch land sterk afnam, vindt zgn oorzaak in de uitbreiding der Duitsche haringvloot van 52 op 102 schepen. In 1932 ging van den ha- ringuitvoer 40.4 naar Duitschland. In 1935 bedroeg dit 10.9 Ander afzetgebied ligt in Finland en Rus land, naar welke landen van de zrjde der vereeniging reizen tot dat doel werden ge maakt. Prof. L. F. de Beaufort heeft voor de Ver. van Zuiderzeegemeenten een lezing gehou den over de toekomstige visscherij in het IJsselmeer en o.a. van de bot gezegd, dat de paainïng van bot in dit watergebied wel als uitgesloten mag worden beschouwd. Wat de paling betreft, was spr. ook niet bijster hoopvol; alleen door het binnentrek ken van glasaaltjes of het uitzetten van aal zou de palingstand op peil kunnen worden gehouden, Voor snoek en snoekbaar zouden de voor waarden in het IJselmeer langzamerhand gunstiger worden. „Marche Hongroise". I Volgde die „Marche Hongroise". Natuurlijk was men gespannen wat dit worden zou, op welke wijze men de Hongaarsche esprit zou demonstreeren en of men inderdaad de harts tocht van Berlioz in de vertolking zou be naderen. Welnu, gaarne hadden wij deze laatste nóg méér geprononceerd gezien, Tenslotte is dit Hongaarsche muziek, waarin het bloed in snel-1 Ier Jacht gaat dan in de Hollandschemu ziek, die naast een fijn genuanceerd tusschen- spel, na een precieus piano losbarst in de orkaan van een mee-sleepend en vastgrijpend allegro, dat in één davering U klaar voor den geest moet zetten het land en volk van ongetemde wilskracht en onbedwingbare geestdrift. Het koper presteerde in diverse passages goed werk, hoewel daar tegenover de klarinetten niet opgewassen bleken te zijn tegen de tempi. De finale was bevredigend en hierin werd nog veel goed gemaakt, van datgene, wat men aanvankelijk wel beter gewenscht zou hebben. Nummer 4a en b vermeiden „Cavatine" en! „Das Herz am Rhein", waarvan met name het eerste populair is. Hier begon het corps te merken, dat er nog iets goed te maken j viel en ziedaar: óf men was ingespeeld, óf gewend aan de voor-het-voetlicht-stemming, j hoe het ook zjj, het ging stukken beter dan; in het begin. Ook het Duitsche nummertje, Duitsch-lyrisch als voornaamste karakter-1 trek, bekoorde. Het was vriendelijk van toon, i het klankgehalte der partijen Het weinig of niets meer te menschen over en de accen tueering van eenige onderdeelen was zelfs onberispelijk. Na de wals „Ebrezza d'Amóre" van Wesly, welke eveneens een waardige vertolking vond (ook de veste der clarinettisten was er nu uitstekend „in") en waarvan het introduction zeker een speciale vermelding verdient, volgde j als laatste nummer het RECLASSEERIN GS ARBEID „LEGER DES HEILS". Lezing van adjudant v. Eeken. Van den grooien tak van maatschappelijken ar.aij van het Leger des Heils is een van de voornaamste onderdeelen wel de reclas- eearingsarbeid. Een arbeid die in breeden kring steeds meer de belangstelling trekt. Hr zal dan ook zeker voor de lezing die een van de leiders van dezen arbeid van het Leger des Heils, Donderdag 8 uur as. in het 82-ouw aan de Spoorgracht hoopt te houden, 8r o.e belangstelling bestaan. -iet belooft een interessante en leerrijke avond te worden, aangezien o.m. gesproken zal worden over celbezoek, Kerstfeestviering rn gevangenissen, voorwaardelijke veroordee- Jlag, voorwaardelijke invrijheidsstelling, wat ootslag voor gevangenen gedaan wordt, 'e toegang tot deze lezing is vrij. Men zie K de advertentie in dit nummer. GEMENGDE ZANGVEREENIGING „MORGENROOD". Dir.: F. v. d. Mei). Bioscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht. Rialto-Theater, aanvang half acht. Bovengenoemde zang vereent ging geeft a.s. Zaterdag haar 2e concert in dit seizoen. Deze uitvoering wordt weer gegeven gezamenlijk met de jeugdafdeeling. Op 't programma prij ken een zevental nummers voor Morgenrood o.w. „Laatste Zonnestraal", van J. Paardekoper welk nummer we vroege- eens van Morgen rood hoorden. De jeugda'. e g zingt 'ri vijftal aardige tweestemmige ..ners met piano begeleiding, welke weer verzorgd wordt door mevr. NijmegerMoorman. Ter atwisseling geven de kinderen een Datcroze-nummer, ter wijl een aardig blgspeiletje den avond besluit. Zoo men ziet: voor elk wat wils. Voor intro ductie enz. verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende adverteniie. Dinsdag 17 Maart. Casino8.30 uur: 5e Abonnementsvoorstel- üng. Geb. Palmstraat, 8 uur: Filmvoorstelling Nat. Chr. Geheelonthoudersvereeniging, Woensdag 18 Maart. Casino, 8.30 uur: Marineconcert. Donderdag 18 Maart. Leger des Heils, 8 uur: Lezing reclassee- ringsarbeid, adj. Van Eeken. Volgens de N. Rt. Ct. heeft de Bond van Mosselkweekers te Brulnisse vergaderd naar aanleiding van een mededeeling vande be trokken regeeringsinstanties, waarin de wen- schelrjkheid wordt uitgesproken, teneinde overproductie in de Zeeuwsche mosselcultuur te voorkomen, de Waddenzee niet open te stellen voor het visschen van mosselzaad. Een audiëntie zal bij den betrokken minis ter worden aangevraagd om hiervan terug te komen, omdat men meent, dat dit funeste gevolgen zou hebben voor de mosselcultuur. Men wil de Waddenzee zien opengesteld voor het halen van zaad gedurende tien we ken, liefst in de maanden Mei, Juni en Juli, daar het tekort aan mosselzaad in de Gre- velingen ongeveer 00 bedraagt. We hebben al meermalen gewezen op dit voor het Noorden zoo belangrijke vraagstuk. We meenen toch dat hier een belang voor werkverruiming ligt voor de menschen rond de Waddenzee. Als toch dit zaad noodig is om de mosselcultuur in Zeeland op peil te houden, doet zich de vraag voor of de om wonenden rond de Waddenzee hiervan niet mede profijt mogen trekken. Het zou immers zóó kunnen zjn, dat de levering van dit mos- Ballet «Tlsoline van Mesager hetwelk een practhige streep werd onder dit tweede winterconcert. Dit is een typisch Fransch ballet, uitermate bekoorlijk in haast alle onderdeelen, en fijn van toon. Vooral het moderato mogen wg als bijzonder geslaagd signa- leeren en in het algemeen het werk der cla- rinetten en trompetten. Ook qua opvatting een woord van lof voor den heer Pala. En hoewel wij niet verder zullen uitwijden over dit ballet, onze complimenten aan den solo- clarinettist, die zijn partij op niet minder dan verrassende wijze ten uitvoer bracht. Nogmaals, een uitstekend einde van een concert, dat onder minder gelukkige omstan digheden begon. selzaad naar Zeeland van hieruit zou kunnen plaats hebben, waardoor de baten van dit zaad hier ten goede konden komen. Er komt bovendien dit by, dat, nu de acht noordelijke provincies voor mosselzaadleve ranties ter beschikking zijn gesteld voor de Waddenmossel, er aanleiding is te overwegen of er niet en zekere zuinigheid moeten wor den betracht met dit zaad. In de Waddenzee zitten ook nog andere mogelijkheden, die aandacht verdienen; is het misschien niet dadelijk dan toch mogeljlt in de toekomst. De Waddenzee heeft thans weinig betee- kenls voor de oestercultuur, want het aantal op de natuurlijke banken is van geen beteeke- nis. Misschien dat het proces, hetwelk zich thans ln Zeeland schijnt te voltrekken, in do Waddenzee tot staan is gekomen, zoodat lang zamerhand de voorwaarden in de Waddenzee voor voortplanting en groei van de oesters beter zijn geworden. Als dit het geval is, kan er in de toekomst waarschijnlijk weer een Auto ramt het pui. Terwijl de familie Kort op de Zuidstraat, alhier, Zondagavond gezellig zat te kaarten met kennissen, werd het gezelschap even na elf uur opgeschrikt door een knal, welke vol gens de kaartspelenden op het ontploffen van een bom geleek. Men snelde naar bui,en en ont dekte daar, dat een huurauto van de fa. M., waarin een chauffeur en twee dames gezeten waren, het pui geramd had, waardoor dit plm. 30 cm ingedrukt werd. Het oDgeval was ontstaan doordat de auto met een vaart van ca. 60 km de Westsiraat afreed en de rich ting van de Zuidstraat wilde opgaan. Nabij de bocht weigerden de remmen, waardoor de auto recht doorreed met het bekende gevolg. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. De chauffeur liep een gezwollen neus op. Het pui, dat pas nieuw was, Is ech ter geheel vernield. In de kamer werd een beeld gebroken. ONZE KRUISWOORD-PUZZLE. ot onzen spijt bevinden zich in de opgave 1 deze week enkele onnauwkeurigheden. 1 de laatste verticale kolom (welke met begint dus) moet het 8ste vakje zwart JO Hvenzoo het 10de hoekje van de verticale m' die met 2 begint. Het publiek was enthouisast en düs kreeg men nog een marsch extra, een marsch, die de goede stemming van de aanwezigen zeker tot nog meerdere geestdrift voor de dingen- die-volgden opgevoerd zal hebben. per luxe Tourinscar.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9