buitenland De oorlog in Abessinië. De bespreking der Locarno- mogendheden Wat zullen de komende daqen brengen? BINNENLAND GEMENGD NIEUWS tvvehok blad Pe redevoeringen van en. gister De besprekingen der Locarno-conferentie. HKLDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 19 MAART 1936 Naar een beslissing? Hoe Frankrijk zich de verdere behandeling denkt Hitier spreekt te Konings bergen. Ras Desta nog strijdvaardig Gevechten bij den Amba Aladji Van het Zuidelijk front. De Ned. ambulance in Abessinië. De strijd tegen de werkloosheid in de Ver. Staten Elf millioen ontvangers van regeeringsgeld. Hoe reizen onze marinemenschen naar Indië. „De Joodsche Invalide". Beroep op Nederlandsche werkgevers. In verband met het onder dienst honden van dienstplichtigen. Eerste Kamer De begrooting van Waterstaat aangenomen. Carillonspelzonder klokken De moordaanslag op een colporteur van de NSB. De Ossche misdadigers in hooger beroep. De strijd tegen smokkelaars Zes en twintig runderen te Olst verbrand. Gehuwd man bedriegt Duitsch meisje. Schipper slaat overboord en verdrinkt. Voor de komst van de Duitschers. pe eter-correspondent van de „N.Rrt.Crt." telefoneerde gisteravond uit Londen aan zyn blad: pe redevoeringen, die vandaag in den Raad van den Volkenbond zyn gehouden, spreken voor zichzelf. Men kon er uit opmaken bj..a alle sprekers verklaarden het uitdruk- kelyk dat. alle staten, die aan het woord Kwamen voor de Fransch-Belgische resolutie zouden stemmen. urandl liet duidelijk blyken, dat Italië deze gedegenheid gaarne gebruiken wilde, om van oe sancties af te komen. Dat sprak vanzelf. Voorloopig is echter nog niet duidelijk, hce oat zou kunnen gebeuren. Zoozeer is men op het oogenblik nog niet van Italië afhankelijk. Terecht wees Grandi voor het overige er op, hoe de positie van Italië was. dat als gestrafte nog onder den druk van zijn straf, over ande ren recht moest spreken. Natuurlek drukte hy dat in andere termen uit. 'oorzichtigheid kenmerkte de verschillende redevoeringen, vooral die van Munch. den Deenschen minister van binnenlandsche zaken. Hy verklaarde voor de resolutie te kunnen stemmen, onder andere omdat deze niets be vatte wat Duitschland niet zelf bereid was toe te geven. Of Ribbentrop morgen dezelfde op vatting zal verkondigen? Pikanter was wat Beek. de Pool zelde. Hy moest tusschen allerlei politieke vriendschap pen en geschillen, beide tegelijk met dezelfde landen, heen schipperen. Hy was hartelijker tegenover Frankrijk, welks houding als bond genoot van Polen hy prees, hy was ook koeler tegenover Duitschland, waarmede hij niet meer dan correcte betrekkingen van hersteld respect koesterde, dan wij wel eens van hem gewoon zijn geweest. De politieke atmosfeer van Londen blijkt hem zeer te liggen, wat niet te verwonderlijk is, daar zijn tocht naar Brussel reeds deel uitmaakte van het zoeken van een weg naar het verste Westen van Europa. Hy speelt nu, aan de zijde van Enge land, de rol van bemiddelaar. Dat is voor hem buitengewoon nuttig. Uen bleef zichzelf ongeveer gelijk, door er op .e wijzen, dat het gebrek aan respect vcor verdragen, dat Duitschland had getoond, de waarde bedierf van de nieuwe Duitsche aan biddingen. Dat moest verholpen worden. ooiets verdraagt Berlijn nu wel van hem, EC-.-sr zich boos te maken. Beriyn is voor loopig voorzichtig en inschikkelijk. et een neutrale bezetting van de Dultsch- Fransch-Belgische grens blijkt, zooals te ver wachten was, niet veel te beginnen. Men wilde het nu niet zoo uitdrukkelijk bedoeld hebben, het denkbeeld zou opgedoken zijn in een dis cussie en nu weer verdwenen zyn, met de kans soms opnieuw boven te komen, maar dit weet men alvast, dat het niet als permanente ir^ollir.g bedoeld kan zyn. "u komen de Duitschers. Morgen (heden) 0..1 tien uur zal de Raad voor hen vergaderen. Zuilen ztj leven brengen in de brouwerij De wenschen van Engeland. Een speciale correspondent van Havas meld de gisteravond laat uit Londen: on neemt hier te weten dat het Engelsche kaj.net nog seeds op het standpunt blijft staan, dat het direct reeds heeft ingenomen. Engeland in de Fransche openbare moening. Volgens de laatste berichten gaat het te Londen niet best. De Fransche en Engelsche z.ensvvyzen lieten zich nog niet overeenbren gen. De moeilijkheden betroffen het geheel van de hangende geschilpunten. Voor de Fransche delegatie vooral is dit een krachtproef, Flan- din, door Sarraut voorgegaan, had de Engel- schen terstond voor oogen gesteld op welke Unie hij niet verder zou wyken. redevoering van De Vandaag een Von Ribbentrop. speciale correspondent van Havas ftiftldt uit Londen, dat op verzoek van de Fransche delegatie de vergadering van den P-aad zoolang geduurd heeft totdat alle in geschreven sprekers het woord hadden ge ve- aaneer vandaag de zitting begint zal Von R-ooentrcp onmiddeliyk het standpunt zyner regeer,ng kunnen uiteenzetten, en daarna kan ("ari misschien over de Fransch-Belglsche re- 80 'Jt:e worden gestemd. adat de raad het eerste gedeelte van zijn aak zal hebben vervuld, zal de zitting wor- öen verdaagd, hetzij tot Zaterdag 21, hetzy 0Maandag 23 dezer. a deze tweede zitting zou de Volkenbonds- *"aad z:ch bezighouden met het plan, dat door e v:cr Locarno-landen gemeenschappelijk ■wordt opgesteld als basis voor de lnternatio- a e act:e in verband met den coupe de force Va"> Hitier. tijd, die verloopen zal tusschen hel coOnblik, waarop de vier Locarno Janden het ens geworden zullen zijn over de gronds'a- en van hun gemeenschappelijke actie en aat, ra^r°P een resolutie bij den Volkenbonds- a zal worden ingediend, zal eenerzljds d°?r de deskundigen gebruikt worden om de •a!ls; betreffende de redactie te regeicn, Jror-'ii?^8 door de m'uisters om de definitieve dring hunner regeering op de plannen zj'i Verkl%en. Nadat de Volkenbondsraad zoo uit ®'c'1ee'e taak zal hebben vervuld, zal hy n bunnen gaan. re^n ®'ransche kringen verklaarde men giste- ter besprekingen, die om tien uur gis- fc^Vond moesten beginnen, beslissend zouden Flandin heeft duideiyk medegedeeld, zonder in bijzonderheden af te dalen, dat een be paald resultaat zou worden bereikt Doch welke beslissing ook zou worden ge troffen. zy moest, naar Flandin verklaarde, aan de toestemming van de Fransche regee- cing worden onderworpen. Aan de pers is meegedeeld, dat de houding van de Fransche delegatie nog even stand vastig was als in den beginne. Naar de speciale correspondent van Havas te Londen meldt, denkt Frankrijk zich den loop van zaken, nadat Duitschlands schending van het verdrag van Locarno zal zyn vastgesteld, als volgt: le. Duitschland zal worden uitgenoodigd de kwestie van de onvereenigbaarheld van het Fransch-Russische verdrag met dat van Lo carno te onderwerpen aan het Internationale Gerechtshof en zich te verbinden de uitspraak van het Hof te aanvaarden. 2e. De vier andere mogendheden moeten het eens worden over de handhaving van het ver drag zonder Duitschland. Se. De schending van het verdrag door Duitschland zal gestraft worden met een ver mindering van de bezetting, het terugtrekken van zekere troepen en het terugzenden van de zware artillerie tot 50 km beoosten den R(jn. 4e. Er zullen onderhandelingen met Duitschland worden aangeknoopt, ver- moedeiyk in de maand Mei, onder voor waarde, dat Duitschland de eerste drie voorwaarden aanvaardt en eeriyk uitvoert. 5e. De vier overige onderteekenaars van het verdrag van Locarno zouden den grondslag voor verdere onderhandelingen vaststellen, zoodra de Fransche denkbeelden zyn aange nomen. „Het verdrag van Versailles bestaat niet meer, omdat het Duitsche volk ontwaakt is, en voor zyn rechten op komt." Gisteravond heeft Hitier zijn vierde ver kiezingsrede gehouden in het Schlageter Huis te Koningsbergen, welke rede door den zen der Heilsberg werd uitgezonden. Hitier begon met de uiteenzetting waarom Duitschland niet onder een dictatuur leeft, maar wel dege lijk onder de democratie, die echter van an deren aard is, dan de z.g. Westersche Demo- cratiën. Ik heb den moed gehad, zoo zeide Hitier, de historisch zwaarste taak op myn schou ders te laden, die ooit een Duitsch staatsman opgelegd werd, en ik hoop, dat ook de andere staatslieden eindelijk zullen inzien, dat ons volk niet langer behandeld kan wor den als in de afgeloopen 15 jaar. Het verdrag van Versailles bestaat niet meer, omdat het Duitsche volk ontwaakt is en voor zijn rechten opkomt Er is een man opgekomen, die een geheel volk achter zich heeft, en die nu den anderen volken de hand reikt tot verzoening en verstandiging. Wie de verantwoordelijkheid kan dragen deze hand af te wijzen, die moet de verant woording dan maar aanvaarden! De Abessijnsche regeering heeft gisteren meegedeeld, dat ras Desta aan het hoofd is gesteld van de nieuwe versterkingen, die in Sidamo zijn gelegerd. Van alle geruchten, dat ras Desta gediskwalificeerd zou zijn, blijkt dus niets waar te zyn. Het is dan ook de vraag of de Italiaansche vorderingen na de bezetting van Neghelll er reden toe gegeven hebben. DE COMMISSIE VAN DERTIEN VANDAAG BIJEEN? Het D. N. B. meent uit Londen te kunnen melden, dat de commissie van dertien, ter bestudeering van het Italiaansche en het Abessynsche antwoord op den vredesoproep, die in het begin van deze maand is verzon den, hedenmiddag een zitting zal houden. Volgens berichten uit Addis Abeba, die niet officieel bevestigd zijn, moet zich, naar Reu ter meldt, by den Amba Aladji een groote slag hebben ontwikkeld. De Abessijnsche troe pen* zouden onder het opperbevel van den ne gus staan. Aan beide zyden zouden ernstige verliezen worden geleden. Een bombardement over het ge- heeie front. Naai' Reuter uit Addis Abeba meldt, heeft men daar gistedenochtend officieel medege deeld dat er een hevig bombardement begon nen is op het heele Zuidelijk front. Men denkt dat dit de inleiding is tot een nieuw offensief van generaal Graziani. Vooruitgeschoven onderdeden op Dessié teruggetrokken. Van dr. Winckel, den leider van de Neder- landsche ambulance in Abessinië, is telegra- phisch bericht ontvangen, dat de beide voor uitgeschoven onderdeden van de ambulance in verband met de omstandigheden, op Dessié worden teruggetrokken en dat voor bezorgd heid ten aanzien van dr. Van Schelven geen grond bestaat. Haring-trekken Dij den Helder Gedurende enkele weken hebben de visschert handenvol werk. De buit wordt binnengehaald Roosevelt vraagt een crediet van 1500 millioen dollar. In een boodschap aan het congres vraagt president Roosevelt om een crediet van 1500 millioen dollar voor de uitvoering van groote werken, teneinde de werkloozen in het met 1 Juli a.s. beginnende jaar te hulp te komen. De Amerikaansche regeering verricht ge regelde betalingen aan 11.120.920 personen, hetgeen 9 millioen meer is dan twee jaar ge leden, zoo meldt de Nationaal Industrial Con ference Board. Van deze personen zyn er ruim 3 millioen tewerkgesteld bij de werk verschaffing, 5.7 millioen zijn steuntrekkers en 296.258 zijn tewerkgesteld bij openbare werken die uit de federale kas worden be taald. Het regeeringsbureaupersoneel in ge wonen dienst is in twee jaar gestegen van 815.000 tot 1.108.766, en het bureaupersoneel in buitengewonen dienst is uitgebreid van 224.500 tot 816.000. Militaire pensioenen wor den uitbetaald aan 858.694 personen en bur gerlijke pensioenen aan 50.422. (ttbl.). DE NEDERLANDSCHE VLAG OP NED. OORLOGSSCHEPEN. Oranje-Blanje-Bleu in Indië? Het Tweede Kamerlid Schaepman heeft aan den minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen ge steld: Is het juist, dat aan boord van Hr. Ms. kruiser Sumatra en ook aan boord van andere schepen der Koninklijke Marine bij de over- dracht van het commando over de vloot te een vlag van Oranje-Blanje-Bleu geheschen Soerabaja in plaats van de Nederlandsche vlag was. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan maatregelen treffen, dat aan boord van Nederlandsche oorlogsschepen geen andere dan de Nederland sche vlag geheschen wordt? Een nadere regeling. Bij beschikking van den minister van staat, minister van koloniën, van 12 Maart 1936, is met ingang van 1 April, de rangschikking in klassen van de landsreizigers naar en van Nederlandsch-Indië alsnog o.m. nader gere geld als volgt: I. Gerangschikt worden: in de eerste klasse: officieren met den rang van luitenant ter zee 1ste klasse en hooger; in de 2de klasse: officieren met den rang van luitenant ter zee der 2de en 3de klasse, onderofficieren, zoomede de jongelieden, bestemd voor het Koninklyk Instituut voor de Marine; In de 3de klasse: Onderofficieren met den rang van ser geant en hooger, voor zoover niet in de 2de klasse gerangeschikt; in de 4de klasse: militairen en schepelingen beneden den rang van sergeant. Trekking der loterij Noord-Holland. Het huis op No. 18214. De auto op No. 8826. Onder groote belangstelling zyn gisteravond in de Concertzaal van „Artis" de pryzen ge trokken van de lotery Noord-Holland de derde van de zes, waarvoor de „Joodsche In valide" een beroep t op het Nederlandsche publiek heeft gedaan. De vele honderden, die de zaal vulden, heb ben in groote aandacht het verloop der trek king gevolgd. Het huis, gevallen op No. 18214 is verkocht in het filiaal der H.E.M.A. te Nij megen, de auto, die op No. 8826 viel, in het lotendepot der J. I. aan het Rembrandtplein te Amsterda.m De directeur der J. I., de heer L Gans, heeft in den loop van den avond de aandacht gevraagd voor de lotery Overijsel, waarvan de trekking April a.s. zal plaats vinden. Hoofdprijs van deze lotery is een fraai heeren huis, Van Lennepweg 21, bij de Wittebrug te 's-Gravenhage. Loten worden door de Jood sche Invalide, Postgiro 10260 met gratis sur prise, gaarne franco toegezonden. demonstratie gegeven worden met zulk een nieuwe installatie. Gegeven zal worden carillon-muziek van J. Vincent, gespeeld op de carillons resp. van het Koninklyk Paleis te Amsterdam en den St. Libuinustoren te Deventer. Zoodoende kan elk dorp, dat geen klokkespel heeft, toch oarillonbespelingen geven. Met het oog op den internationalen toe stand heeft de Nederlandsche regeering beslo ten ongeveer vierduizend dienstplichtigen, die op 14 Maart j.1. naar huis zouden zyn ge gaan, voorloopig in dienst te houden. Men heeft kunnen vernemen, dat zulks noodzakelijk werd geacht, omdat er anders de eerste maanden een gemis aan geoefende infanteristen en wielrijders in werkelyken dienst zou bestaan. Om dit „vacuum" op te heffen, heeft de Regeering den bovenomschre ven voorzorgsmaatregel genomen. Op allen, die niet voor deze taak zijn aan gewezen, rust een moreele plicht tegenover hen, die momenteel de bedoelde ongewenschte leegte moeten overbruggen. De Kon. Nat. Vereeniging tot Steun aan Miliciens (Stamil) doet daarom langs dezen weg een beroep op aller medewerking om te voorkomen, dat de dienstplichtigen van thans straks werkloozen worden. Vooral doet zij een krachtig beroep op de Nederlandsche werkgevers, bij wie een of meer groot-verlofgangers deze week in dienst zouden zijn teruggekeerd, een zoodanige op lossing te vinden, dat deze jongelieden eer lang toch de hun toegedachte plaatsen nog zullen kunnen innemen. In dat vooruitzicht zullen de miliciens, die zoo onverwacht hun dlensttyd hebben zien verlengd, stellig met blijmoedigheid het sup plementaire offer brengen, hetwelk thans de Staat, ter wille van ons aller veiligheid van hen verlangt! Het Hoofdbestuur der Kon. Nat. Ver. tot Steun aan Milicien. Vergadering van Woensdag 18 Maart. Waterstaat. Behandeld wordt de begrooting van water staat. De heer De la Bel la (s.d.): Verplicht worde gemaakt de naleving van de collectieve arbeidsovereenkomsten bij de bestekken voor rijkswerken. De minister wil de loonen niet doen naleven, wat spr. afkeurt. De zaak van het werkfonds is niet zoo forsch aangepakt, als mocht worden verwacht; zijn outillage is onvoldoende. Hoeveel arbei ders vinden nu werk door het werkfonds? Een aantal werken wordt in werkverschaf fing uitgevoerd, dat anders over een paar jaren toch zou worden uitgevoerd. Maar daarvoor dient de werkverschaffing niet. Vaak worden werken gesubsidieerd, die geheel self supporting waren. Ook worden werken in werkverschaffing uitgevoerd in gemeenten, die deze werken anders toch zouden laten uit voeren. Overleg worde gepleegd met de orga nisaties over loon, secundaire arbeidsvoor waarden en de vraag, welke arbeiders by werkverschaffing worden te werk gesteld. Rede van den minister van water staat. De Minister van Waterstaat, de heer Van Lidth de Jeude, zegt, dat voor weik- fondswerken van eenige beteekenis meesten tijds een zeer langdurige voorbereiding noo- dlg is. Men vrage niet steeds, hoevelen er op het oogenblik aan het werk zyn voor het Werk fonds. Men doet beter, acht te slaan op het aantal manweken, dat wordt besteed. Onge veer een kwart der gelden betreffen de directe loonen, die worden besteed. Rekent men erbij de loonen voor vervaardiging en transport van materialen, enz., dus de indirecte loonen, dan vindt een verdubbeling plaats van het loonbedrag. Van 60 millioen gld. hebben 20.000 man 42 weken werk in directen loondienst en 40.000 man in indirecten loondienst. Elk dorp, dat geen klokkespel heeft, kan toch het carillon laten spelen. De N.R.Crt. meldt: Geruimen tijd geleden hebben wy gemeld, by Philips een carillonspel gehoord te hebben, zonder dat er één enkele klok aanwezig was. Dat kan natuurlyk dooor de gramofoon, eiec- trische versterkers en luidsprekers te hulp te roepen. Vrijdag 27 Maart zal des avonds te 7 uur op den kleinen Stadhuistoren te Purmerend een De belangen der bouwarbeiders kunnen inderdaad wel eens in het gedrang komen door uitvoering van werken in werkverschaf fing. Maar het is niet gemakkelyk een scherpe grens te trekken tusschen werkverschaffing en werkverruiming. Er is echter een loon regelingscommissie, die het vertrouwen der arbeiders geniet en die de trait d'union is tusschen werkfonds en arbeiders. Op overleg met de organisaties stelt spr. wel degeiyk prys. Maar de loonen der collectieve contrac ten passen niet in zyn gedachtengang op dit punt. Er worden heel wat meer werken uit gevoerd ten laste van het werkfonds dan ten laste van den Rijkswaterstaatsdienst. De Kamer neemt de begrooting zonder hoofdelijke stemming aan, met aanteekenlng, dat de N.S.B. tegen is. Het verkeerofonds. Aan de orde is de begrooting van het ver- keersfonds. De heer Ter Haar (c.h.) kan zich moeiiyk vereenigen met de passieve houding van den minister tegenover het voortbestaan van de tollen. Dankbaar is spr., dat een proef zal worden genomen met automatische lichtsignalen op onbewaakte overwegen. Er kome een derde licht vóór op de loco motieven, opdat dezen van automobielen te onderschelden zyn. Er worde een uniform verkeersonderwys in gevoerd op de scholen in het geheele land. De heer Janssen over het tekort b(j de spoorwegen. De heer Janssen (r.k.) bespreekt de spoorwegtekorten in ons land. Er zullen o.m. verkeerscoördinatie en vermindering van kapi- taalslasten moeten komen. De bruto-ontvang- sten der Nederlandsche spoorwegen bedroegen 204 millien in 1920, 112 millioen in 1934 en nauwelyks 100 millioen in 1935. De exploitatie kosten waren 181 millioen in 1920 en 104 mil lioen in 1934. De commissie-Van Doorninck raamde den onproductieven kapitaallast op 229 millioen. De vergadering wordt verdaagd tot heden ochtend elf uur. Binnenland 5 jaar geëischt. Op het Stationsplein, juist voor den Ingang van het Centraal Station te Amsterdam werd op Maandag 30 September 's middags om 4 uur een colporteur, die ventte met het orgaan Volk en Vaderland door revolverschoten ern stig gewond. De kogels waren afgeschoten door den 47- jarigen C. F. B., die onmiddeliyk door twee agenten werd gearresteerd en naar het poli tiebureau in de Warmoesstraat werd overge bracht. By zijn aanhouding deed verdachte het aanvankelijk voorkomen alsof de agenten den verkeerde voorhadden, doch toen hy dit niet kon volhouden, koos hy een anderen weg en deed er op alle vragen het zwijgen toe. Tenslotte legde B. echter voor commissaris Hoogeboom een volledige bekentenis af. Hy deelde mede, zoo hevig tegen het fascisme te zijn, dat hy, toen hy den colporteur met Volk en Vaderland zag venten, in blinde woede ontstak en door zyn jaszak een van de twee automatisch pistolen, die hy bij zich droeg, op hem afvuurde. Later is gebleken, dat de dader van den moordaanslag, Rotterdammer van geboorte, sinds korten tijd verbiyf hield in een volkslo gement in de Sint Jacobsstraat. Hy was sinds korten tyd uit Frankrijk te ruggekeerd, waar hy 12 jaar gewoond en veel in anarchistische kringen had verkeerd. Het slachtoffer van den aanslag, de 34-jarige L. H G. D. werd ernstig, doch niet levensgevaar lijk getroffen: de schoten waren op zeer korten afstand gelost. De dader was in de drukte voor het station op onopvallende wyze den colporteur genaderd en voordat iemand er op verdacht was. knalden eenige schoten. Gisteren heeft B. zich voor de vierde kamer van de rechtbank te verantwoorden gehad wegens poging tot moord. subs. poging tot doodslag, subs. poging tot zware mishandeling. De justitie had een onderzoek doen instellen naar de geestvermogens van verdachte,, waar bij is komen vast te staan, dat hij in belang rijke mate verminderd- toerekeningsvatbaar moet worden geacht. De officier eischte 5 jaar gevangenisstraf, na afloop waarvan ter beschikking stelling van dê regeering wegens poging tot moord. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren eenige zaken tegen misdadigers van Oss in behandeling genomen. De overval met roof te Veghel. Behandeld werd de zaak tegen den 25-ja- rigen landbouwer F. N. v. d. W. (Frans de Brommert), die terecht stond wegens den overval in de woning van den 72-jarigen C. van der Burg te Veghel, gepleegd in den nacht van 6 op 7 Mei 1933. Op de vraag van den president, waarom hy in hooger beroep is gekpmen, antwoordt verd. dat hy de straf (vier jaar) zoo hoog vindt. De advocaat-generaal meent, dat het von nis vernietigd zal moeten worden. De opge legde straf acht spr. niet te hoog en hij cischt dezelfde straf, 4 j.iar, doch zonder aftrek van de voorloopige hechtenis. Uitspraak over veertien dagen. De doodslag op Hartogs. De 38-jarige Ossche arbeider P. W„ die door de rechtbank was vrijgesproken, had zich nu voor het Hof te verantwoorden. Hem was moord, subs. doodelyke mishandeling ten laste gelegd. Het slachtoffer was J. L. Hartogs, bij genaamd Jan van der Mast. De advocaat-generaal merkt op, dat deze zaak dateert van 1925 en de vraag is, nu welke wet zal moeten worden toegepast, de oude of de nieuwe. Volgens spr. zal, daar het vooron derzoek in 1925 geschiedde, de zaak volgens de oude wetgeving behandeld moeten worden. De zaak tegen den assuradeur. Zwaardere straffen geëischt. Voorts stond terecht de 43-jarige assura deur A. 8. uit Nymegen, die door de recht bank tot vijf jaren gevangenisstraf was ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan diefs lal door twee of meer vereenigde personen door middel van braak, tweemaal gepleegd, en wegens heling. Hem was ten laste gelegd, dat hy P. J, de B. (Peer), L. v. d. H. (den Brus), A. J. H. (Dikke Toon de Soep) en L. V. (Bys de Syp), de daders van den in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 in het gemeentehuis te Gassel ge- pleegden Inbraak, eenigen tyd tevoren inlich tingen heeft verschaft. Bovendien had hij de inbrekers naar de woning van den molenaar Huiseling te Langenboom gereden, waar zy in den nacht van 11 op 12 Januari inbraken. Hy zou 375 als zyn aandeel riebbcn ontvangen. De mededeelingen had hij kunnen verstrekken, doordat hy ais assuradeur op de hoogte was waar voor de misdadigers bult was te behalen. De advocaat-generaal noemde het heel erg, dat verd., die van een heel andere „standing" is en uit een heel andere omgeving komt, aan Ossche misdadigers inlichtingen gaf over do mogeiykheid van inbraak by menschen, die hy verzekerd had en waar hy te goeder trouw in huis kwam. Spr. vroeg verhooging der straf tot 7 jaar, zonder aftrek van de voorloopige hechtenis. Verd. zelf vroeg verlichting van zyn straf ter wille van zijn huishouden. De uitspraak werd bepaald op 1 April. Dageiyks maken de commiezen buit! Nog steeds nemen het vernuft en de ver metelheid van de smokkelaarsbenden die aan de Brabantsche-Belglsche grenzen opereeren toe. De ryksambtenaren. belast met het toe zicht en de controle zijn van lieverlede echter al even ingenieus en handig geworden en daarom eindigt de strijd dan ook al vaker en vaker in het voordeel van de dienaren van den fiscus. Zoo hadden twee ambtenaren, wier gebied van waakzaamheid ligt op het grondgebied van Alphen en Riel, er dezer dagen de lucht van gekregen, dat een groote groep smokke laars voornemens was een flinke buit uit Bel gië over den grens te brengen. Om hun slag te kunnen slaan, staken zy zich eveneens in het gore plunje dat hun tegenstanders plegen te dragen en verborgen zich zoo in een schuurke op Belgisch grondgebied, waar langs de bende moest heentrekken. Toen do greep, welbeladen arriveerde, wierpen zo eveneens elk een zak op den nek en na do „verkenners" hun loon te hebben uitbetaald, was de aansluiting spoedig verkregen. Een maal op Nederlandsch grondgebied, maakten de beide komiezen hun ware indentieteit bekend en dat gaf een verschrikte vlucht... zonder smokkelwaar. Twee smokkelaars S. en V. konden echter nog juist gegrepen wor den. Ruim 125 K.G. margarine werd do nachteiyke buit der eerlyke „bedriegers". Intusschen, niet alleen de frauduleuze in voer van allerlei levensmiddelen is hier een welig tierend bedryf, ook het smokkelen van sigarettenpapier en... vuurwapenen schynt een regelmatige en lucratieve transactie to zyn. Daarvoor komen de liefhebbers soms van ver uit het Noorden van ons land. Dezer dagen troffen de belastingambtenaren in de Zomerstraat te Tilburg een zekeren H. uit Den Helder aan, by hen bekend als ge patenteerd smokkelaar van sigarettenpapier. Op andere invoerdelicten was hy echter nooit betrapt. Bij fouilleering werd het gebruike lijke sigarettenpapier niet gevonden, maar do delinquent bleek zoodanig van streek, dat do kommiezen toch hun argwaan niet goed kon den prijsgeven. Hoe moest zoo iemand zonder geld op zak er in slagen huiswaarts to lceeren? Ze begaven zich dus yiings naar den Bosscherweg en zagen hoe hun kennis werd opgenomen in een vrachtauto. Dat was ver dacht. De auto werd aangehouden en onder zocht. maar bleek geen ongerechtigheden to bevatten. Dan nog maar eens den vreemde ling onderzocht, en jawel, drie Belgische revolvers met 75 patronen werden op hem, bevonden. Maandagnacht ontstond brand in een boer derij by Boxbergen in de gemeente Olst. Do bewoners konden nog juist aan het vuur ont komen, waarbij de echtgenoote van Mark voort brandwonden aan een been opliep. Men zag nog kans twee paarden uit den stal te redden, doch men moest de runderen, in totaal niet minder dan 26 koeien achter laten. Deze koeien vonden den dood in do vlammen. Er was geen brandweer aanwezig. De oor zaak van den brand wordt gezocht in kort sluiting. Alles was verzekerd. Een Duitsch meisje, wonende te Amster dam, kreeg eenigen tyd geleden kennis aan een jongen man. Zy kwamen at spoedig overeen te zullen trouwen en trokken daar voor naar Duitschland, waar in Beieren het huwelyk kerkelijk werd voltrokken. Beiden leefden van het spaargeld van het Duitsche meisje. Dezer dagen is zy te Am- sterdag teruggkeerd. Er kwam aan het licht, dat de man al getrouwd was en dat de huwelyksvoltrekking in Duitschland er een van schyn was geweest. Het was den man alleen te doen geweest goeden sier te maken van het geld van het Duitsche meisje. De man is thans in hechtenis wegens op lichting. Aan deze zaak zit nog de vraag vast hoe heeft deze jonge man den Duitschen geeste- ïyke kunnen bewegen het huwciyk kerkeiyk in te zegenen. Daarvoor heeft hy papieren noodig gehad, waaruit moest biyken, dat het huwelijk reeds voor den burgeriyken stand zyn voltrokken, ofschoon daar noo't sprake van is geweest. Men heeft het vermoeden, dat hij een trouwboekje heeft vervalscht en den Duitsche geestelijke heeft overtuigd, dat het huweiyk reeds burgerlijk was voltrokken. Het Duitsche meisje verkeerde na do kerkelijke huwelyksvoltrekking in de meening, dat zij wettig getrouwd was. Gisteren is op het Spul tusschen de Oudo Maas en het Haringvliet gelegen, een ongeluk gebeurd, waarby een schipper het leven heeft verloren. De botter van den schipper G. van den En gel uit Nieuw Beijerland, raakte in het Spul naby Zuidland vast op een zandplaat. De schip per besloot te wachten op den vloed om weer los te komen en wilde het anker in afwachting van den vloed uitwerpen. Hy ging daartoe met zijn knecht in een roeiboot om het ankertouw te vieren. Toen het anker reeds zonk, bleef het ankertouw vastzitten aan een haak van de roeiboot. De roeiboot kapseisde hierdoor. Beide mannen geraakten te water. De schipper, die niet zwemmen kon, verdween onmiddeliyk in de diepte. De knecht wist een balk te grypen en kon na een kwartier door een passeerenden schipper worden gered. Hoewel reeds vier uur naar den schipper gedregd ia, heeft men het ïyk nog niet gevonden. Schipper van den Engel waa 54 Jaar oud,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5