Schagen T exel HELDERSCHE COURANT .VAN ZATERDAG 21 MAART 1936 Nachtelijk auto ongeluk te Geldrop. „Opoe" bestolen. i >\J •>'t .f DE SIANTAU. Zestigduizend huizen weggeslagen door bandjir. Belastingverhooging Salarisverlaging gemeentepersoneel. Visscherij GEMENGD NIEUWS Een millioen van de Mdivani's BINNENLAND Wat voor weer vandaag? Zuiderzeefonds aanvaard. Minister Oud in den Wieringermeerpolder. Weer een mooie opdracht voor Nede-landsche sleepers Luchtvaart Bommenwerper in zee gestort. De postvluchten van en naar Indië Officieele mededeelingen van de K.L.M. Eerste Kamer Begrooting van landbouw goedgekeurd. DEFENSIE. Zware brand te Dreumel, Boter wederom duurder ii Moray-Flrth maakten (Jan ook lage benoe mingen. De heer v. d. Steen bepleit in „Toenadering* voor verbetering in het haringbedrijf. <t£ Het doet goed aan te constateeren, dat in breeder kringen van het bedrijf het besef levendig wordt, dat het alechta in onderling overleg mogelijk zal zyn om tot verbetering van het geheel te kunnen komen. Dat dit Idee meer veld wint, ontstaat door de moeilijkheid in het bedrijf want men is al dieper overtuigd, dat in alleen i groeps- bemoeiingen geen succes meer mogelijk is. Deze tijd schijnt achter den rug te zijn, maar nu is het betreden van andere paden eisch. En telkens duikt uit de verschillende groe-1 pen het geluid op, om tot samenwerking te komen. Nu zou men denken dat dan alles in kruiken en kannen zou zijn; helaas is dat niet het geval, omdat men niet altijd nog zoover is gekomen, dat hetgeen enkelen uit dejze groepen als gewenscht beschouwden, daarom de geheele groep tot verwezenlijking brengt. Maar met geduld hopen we dat het eenmaal zoover komt. i I De heer Tusenius heeft een brochure ge schreven over „Bevroren Visch". Het boekje]is een overdruk uit het vakblad „Koeltechniek". We hopen er binnenkort op terug te komen. De heer Tusenius wijst op de gunstige moge lijkheden voor opslaan van visch en dan ge bruik te maken van onze koelhuisinrichtingen. Deze bevroren visch, mits in zoo versch moge- lijken staat opgeslagen, blijft uitermate goed voor de consumptie. De kosten van koelhuis opslag berekent de heer Tusenius op gemid deld 3 cent per pond, hetgeen niet hoog kan worden geacht. De schr. geeft enige voor beelden hoe op deze wijze uitstekende wii^ten kunnen worden gemaakt. Bijv. makreel in October en November gekocht voor 2.60 a 3.per kist, werd eind December verkocht voor a 10. Tong gekocht in April en Mél voor 0.30 a D.3S per kg bracht maanden later 0.80 f 1 op. Haring, tarbot en ook andere soorten visch gaven voor den handel uitmuntende resultaten. Gedurende 1935 werden tienduizenden, kilo grammen van bovengenoemde vischsoortén door middel van bevriezing geconserveerd en op deze hoeveelheden werd, zonder uitzonde ring een goede winst gemaakt. i Overal ter wereld werd visch in koelhuizen opgeslagen, maar dat is hier te lande nog niet voldoende doorgedrongen i Vooral wanneer coöperatief werd overge gaan de visch te laten bevriezen in koelhuizen zouden de kosten uiterst minder kunnen zijn. De kwaliteit behoeft er niet onder te lijden, mits, zooals gezegd, in zoo versch mogelijken staat de visch in de koelhuizen zou worden ge bracht. Ook de heer Stevenson heeft meermalen op vergaderingen de wenschelijkheid betoogd van opslag van visch in koelhuizen als er groote aanvoer is, ter voorkoming van daling van prijzen. Een zekere stabiliteit in prijs zou daar mee kunnen worden bereikt. Bovendien heeft het het groote voordeel, dat uit de koqlhuis- voorraad kan worden geput, wanneer er eens een geringe aanvoer is. Ofschoon toen van andere zijde wel is be toogd, dat zooiets niet mogelijk is, bewijst nu de brochure van den heer Tusenius, dat dit wel degelijk is te verwezenlijken. Maar het Is goed, dat van deskundige zyde hierop nog eens klaar de aandacht wordt ge vestigd. i ejj as' MARKTOVEKZICHT. De markten beginnen'' weer aardig op te leven. De handel in vette koeien was goed, iets duurder, tot 24 ets. De aanvoer van kalfkoeien was belangrijk, de handel had een kalm verloop, geldckoeiep matig. Er is de laatste weken een goede han del in paarden. Nuchtere kalveren goed,' oude vette schapen 1822.handel goed. Over- houders tot f 17.50; een flinke handel. D)s fokschapen werden goed verkocht, tot 21. Er kan vermeld worden dat de bekende han delaar, de heer S. v. d. Hagen, alhier, iit één koop 60 verkocht. Vette varkens prijshoudend, met een matigen handel, het gevolg dat het met de biggen ook zeer kalm was. In kippen, enz. een gewone gang, geen verhooging. genoodzaakt ten einde den toestand die zeer critiek was geworden meester te worden, een charge uit te voeren. Daarbij werden rake klappen uitgedeeld. Eerst laat in den avond is de rust eeniger- mate teruggekeerd. Twee dooden. Donderdagnacht heeft te Geldrop een ern stig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan twee jongemannen het leven heeft gekost. Uit de richting Helmond naderde een vier- persoons Ford, bestuurd door den heer Meyer. Naast dezen zat de heer de Meester. Achter in den auto zaten de heeren J. Hegge en H. Verberne. Alle vier waren afkomstig uit Eind hoven. De wagen, welke met zeer groote snelheid reed, botste door nog onbekende oorzaak tegen de betonnen Dommelbrug, waarbij het linker- achterwiel werd afgeslagen. De auto sloeg hierdoor over den kop en kwam in een slobt langs den weg terechi. In de buurt wonende personen snelden te hulp en wisten na veel moeite de heeren Meyer en de Meester onder den wagen vandaan te halen. De personen achterin kon men niet bereiken. De hulp van politie en brandweer werd ingeroepen en na een half uur gelukte het de brandweer den wagen te lichten. Het bleek toen, dat de heeren Hegge en Verberne, belden ongeveer twintig jaar oud, reeds waren overleden. Waarschynljjk zyn zy in den mod der gestikt. TRAWLERS TEGEN ELKAAR GEVAREN. De Nederlandsche trawlers „Timor" YM 491 en „Clasina Luther" YM 59 zijn tijdens het visschen op de Noordzee door tot dusver nog niet vastgestelde oorzaak met elkaar in aan varing geweest. Beide vaartuigen liepen ave rij op aan de voorsteven. Aangezien zij geen water maakten, konden zij op eigen kracht naar Ymuiden terugkeeren. DE INBRAAK IN HET REMBRANDT- THEATER. Vier jaar gcëischt. Tegen twee verdachten, die hebben terecht gestaan wegens de inbraak in het Rcmbrandt- theater te Amsterdam in eind November 1935, is tegen ieder vier jaar gevangenisstraf ge- eischt; voor een derde is vry spraak gevraagd. Zy bewaarde 700 in de kachel! Te Amsterdam is een 70-jarige alleen wonende vrouw beroofd van haar spaarduitjes (een bedrag van ongeveer 700), die zy in een busje, geplaatst in de kachel, bewaarde. Hoewel de oude vrouw, die in de buurt als „opoe" bekend staat, eerst Donderdag by de politie aangifte van den diefstal heeft gedaan, is het feit reeds Dinsdagavond gepleegd. Dien avond kwam de oude vrouw, die nog geregeld uit werken gaat, 's avonds laat thuis in haar woning, op een bovenverdieping in de Lange Houtstraat. Zij keek in de kachel, enhaar geld was gestolen! Buitenland Nog niet vlot. Reuter meldt uit Londen: Men heeft gisteren tevergeefs getracht het motorschip Siantar vlot te brengen. De ge heele ladihg zal gelost moeten worden. De Tapanoeli wacht op gunstig tij, om dan op nieuw te probeeren het schip vlot te krijgen. ELF DOODEN, 30 GEWONDEN, S VERMISTEN. By verkeersongeluk in Egypte. Te Nikla, in de provincie Giza (Egypte), is een goederentrein in botsing gekomen met een vrachtauto met 45 arbeiders, van wie elf ge dood en 30 gewond werden, 3 worden vermist. Nader wordt gemeld, dat door de bandjirs bij Menado 60 huizen zijn weggeslagen en tal- looze huizen beschadigd zyn. Het Smeroe-fonds steunde met tweeduizend gulden. 0b»»ificatU> sier gemeente voor de heffing van de gemeentofo«d»bo>a»Uug, B. en W. schrijven aan den Raad. jn onzen brief van 19 November 1935, waarby wij u de ontwerp-gemeentebegrooting en de ontwerp-begrootingen van de bedryven en diensten dezer gemeente voor het dienst jaar 1936 ter vaststelling aanboden, spraken wij er een zekere voldoening over uit, dat ondanks allerlei ongunstige factoren, welke zich, hoofdzakelijk als gevolg van de vorig jaar tot stand gekomen wijzigingen op het ptuk der financieele verhoudingen tusschen het Ryk en de gemeenten, ten aanzien van de financieele posiUe dezer gemeente hebben voorgedaan, door ingrypende bezuiniging op de uitgaven, een sluitende ontwerp-begroo- ting aan uw College kon worden aangeboden, zonder dat w(j genoodzaakt waren u voor stellen tot verhooging der belastingen te done. Zelfs zyn wij er in geslaagd de volgende, door den Inspecteur der Directe Belastingen enz nader geraamde mindere belastingop brengsten over het boekingstydvak 1936/1937, te weten 23.200 wegens personeele belas ting, Inclusief opcenten, te verminderen met 200 wegens meerdere opbrengst grondbe lasting, en 4000 wegens mindere ontvang sten aan opcenten op de gemeentefondsbe- lasting, mindere uitkeering uit het gemeente fonds en het werkloosheidssubsidiefonds, per saldo derhalve een berdag van f 27.000 in totaal door verdere bezuinigingen op te van gen. Hierby wordt door ons opgemerkt, dat voor dit bedrag geen dekking kon worden gevonden in het voor het dienstjaar 1937 ge reserveerde gedeelte ad. 30.000 van het batig saldo van den dienst 1934, ad. 102.582.17, omdat Gedeputeerde Staten dezer provincie in hunne by brief van 21 Jah. 1936 toegezonden nota van opmerkingen aan gaande het vooronderzoek van de ontwerp- begrooting 1936, den eisch hadden gesteld, dat het geheele saldo over de dienstjaren 193S, 1937 en 1938 moest worden verdeeld. Wij wenschen thans evenwel in het bijzon der uwe aandacht te vragen voor het volgende. Bij schryven van 28/2 jX heeft de Directeur van den Dienst voor Sociale Zaken medege deeld, dat de in de ontwerp gemeente- begrooting geraamde uitgaaf ad. 300.000 voor steunverleening aan werkloozen on toereikend moet worden geacht, aangezien vooral den laatsten tyd het aantal werk loozen, dat voor steunverleening ingevolge de rijksregeling in aanmerking komt, zeer sterk is toegenomen, als gevolg van het nagenoeg geheel stilliggen van de bouwnijverheid in deze gemeente. Ter staving van dit beweren wordt in dat schrijven medegedeeld, dat de uitgaven wegens steunverleening aan werkloozen over de eerste 8 weken van 1936 reeds 55.540.43 hebben bedragen, welk bedrag nog in gunstigen zin is beinvloed door de liitkeeringen uit de werklozenkassen der vakbonden- u i:^ j 1 Het Bestuur van het Gemeentelijk, Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon heeft mede gedeeld, dat, de raming van den post voor ondersteuning aan werkloozen noodzakelijk tot 400.000, derhalve met 100.000 moet worden verhoogd. Deze verhooging vindt haar oorzaak, zooals reeds werd medegedeeld, In het feit, dat het aantal werkloozen, den laat sten tyd, tegen verwachting in, zoodanig is vermeerderd, dat momenteel ruim 800 per sonen ingevolge de rijkssteunregeling worden ondersteund, terwijl by de oorspronkelyke raming gerekend is, dat gemiddeld 600 per sonen voor ondersteuning in aanmerking zouden komen. Rekening houdende met het percentage, waarnaar de uitkeering uit het werkloosheids subsidiefonds voor 1936 vermoedeiyk zal wor den berekend, zal van deze verhooging een bedrag ad. 70.000 ten laste van dit fonds komen, zoodat 30.000 voor rekening der gemeente blyft. In verband hiermede zyn wy genood zaakt geworden reeds thans dekking voor laatstgenoemd bedrag te zoeken, aangezien, wanneer de tyd verstrykt, zulks naar onze meening niet meer moge lijk zal zyn. En in aanmerking nemende, dat op de begrooting voor 1936 niet ver der meer bezuinigd kan worden, zal het onzes inziens wel geen nader betoog behoeven, dat de noodige middelen slechts door belastingverhooging gevonden kun nen worden, een maatregel, welken wy nog gaarne dit jaar hadden vermeden, en welken wy, zooals uit het vorenstaande reeds blykt, dan ook noode by uw College aanhangig maken. Na ampele overweging van de vraag op Welke wyze en in welken vorm deze extra lasten van de ingezetenen gevraagd zouden moeten worden, meenen wy, dat gebruik ge maakt kan worden van de mogeiykheid, welke art. 14 der wet van 15 Juli 1929, Staatsblad 388, biedt, nX om de gemeente voor de hef fing der gemeentefondsbelasting in een nume riek hoogere klasse, i.c. de derde klasse, te rangschikken. In het onderhavige geval moet onzes in ziens aan dezen maatregel, boven alle andere, de voorkeur worden gegeven, wanneer in aan merking genomen wordt, dat deze vorm van belastingverhooging voor de contribuabelen bet minst ongunstig is, daar zij in totaal extra zullen worden belast met een bedrag groot f 43.400, waar tegenover voor de gemeente een meerdere bate staat van 44.350 over ®en vol jaar. Van laatstgenoemd bedrag zou dan ten voordeele van den dienst 1936 komen een bedrag ad. 29.567, a- opcenten op de hoofdsom der gemeente fonds belasting 10.267 b. uitkeering uit het gemeente fonds, berekend per aange slagene in de gemeentefonds belasting 15.467 0. Uitkeering uit het werkloos heidssubsidiefonds, berekend per aangeslagene in de ge meentefondsbelasting h 3.833 Totaal 29.567 Öet Is noodig, dat reeds thans tot ver hooging met 100.000 van den post „steun verleening aan werkloozen" door u wordt be sloten, daar voigens de rijks voorschriften van geraamde overschrijdingen der uitgaven voor steunverleening tijdig kennis aan den Minister van Sociale Zaken moet worden gegeven, wit de gemeente voor de bijdrage uit het werk loosheidssubsidiefonds tn aanmerking komen en daarvoor i.c. voorkomen, dat het geheele aanvullende bedrag ad. 109.000 tenslotte ten laste van de gemeente komt, hetgeen uiteraard van eminent belang moet worden geacht. Wy stellen u daarom voor dienover eenkomstig te besluiten. B. en W. schry ven aan den Raad: In Uwe vergadering van 30 Januari 1936 werd door Uwen Raad besloten, om niet over te gaan tot verlaging van de salarissen van het gemeente-personeel. Van dit besluit werd door B. en W. mededeellng gedaan aan Gede puteerde Staten dezer provincie. Dit College deed B. en W. toekomen een afschrift van het Koninkiyk Besluit, waarby de Raad wordt aangemaand, binnen een termyn van drie maanden, gerekend van den dag, waarop dit besluit te zyner kennis zal worden gebracht, de wedden en loonen van het personeel dier gemeente te herzien overeenkomstig de door den Minister van Binnenlandsche Zaken in zijne aanschryvingen van 4 September 1935, no. 23805, en van 7 November 1935, no. 24784, beide afdeeling ambtenarenzaken, gegeven richtlynen. In de considerans van dit Besluit wordt ojn. overwogen: „dat de Rijksnormen, waaraan de salarissen „van de ambtenaren der gemeente Den Helder* „zyn getoetst, op 1 Januari 1936 met 5 ten „honderd zyn verlaagd; „dat het voor het herstellen van juiste ver houdingen wenschelyk is, de salarissen van „de ambtenaren van bedoelde gemeente in het „algemeen eveneens een verlaging van 5 ten „honderd te doen ondergaan." Ten einde een zoo juist mogelyk inzicht te krijgen omtrent hetgeen door den Minister wenschelijk werd geacht, zoomede, om te in- formeeren naar de strekking van de woorden „in het algemeen" in de laatstaangehaalde overweging, hebben B. en W. onmiddellyk na de ontvangst van bovenbedoeld schryven een onderhoud aangevraagd met den chef der af deeling ambtenarenzaken van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, welk onder houd heeft plaats gevonden op Dinsdag, 10 Maart jX Ondanks de pogingen, welke de delegatie van B. en W. aanwendde, om te doen wat maar eenigszins mogelyk was tot behoud van het tegenwoordige salarispeil, werd van Departe mentale zyde vastgehouden aan den eisch om tot verlaging te geraken. B. en W. zyn van meening, dat in de ge geven omstandigheden aan den wensch van den Minister gevolg moet worden gegeven en dat derhalve stappen moeten worden gedaan, om tot verlaging der salarissen, met in het algemeen 5%, te geraken. Nochtans meenen B. en W., dat getracht moet worden, om deze verlaging in te voeren in twee termynen, zulks in de verwachting, dat de Minister daarmede wel accoord zal kunnen gaan. B. en W. stellen daarom voor, om op de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel toe te passen: v ai een verlaging van 2%%; gerekend naar den toestand op 31 Maart 1936, met ingang van 1 April 1936; b. een verlaging van 5%, gerekend naar den toestand op 31 Maart 1936, met ingang van 1 October 1936. Door den chef der afdeeling ambte narenzaken van meergenoemd Departe ment werd de verwachting uitgesproken, dat er geen bezwaar tegen zou worden gemaakt, indien ook voor de ambtenaren op weekloon een korting van 5% zou wor den toegepast, omdat het voor deze ge meente, met haar groot aantal Rijks werklieden, niet onbillyk werd geacht, dat het loon van deze werklieden by de be rekening van het loon in het particuliere bedryf in acht wordt genomen. Nadien is B. en W. nog gebleken, dat wei geen bezwaar zal worden gemaakt tegen de in twee étappes voorgestelde verlaging der loonen en salarissen. Ten aanzien van de voorgestelde korting meenen B. en W. voorts overeenkomstige toepassing te moeten doen verleenen aan de in art. 7 der Salaris-verordening 1935 vervatte overgangsbepaling, met dien verstande dus, dat het salaris en het loon van een ambtenaar op 1 April niet meer dan 10%, en op 1 October 1936 niet meer dan 20% lager zal worden dan het was volgens den toestand op 30 September 1935 (dus onmiddellyk vóór het in werking treden van de salarisverordening 1935). B. en W. meenen verder, dat voorbedoelde korting ook moet worden toegepast op de salarissen van de overige in dienst der ge meente werkzaam zynde ambtenaren, voor zoover hun salaris door de gemeente wordt geregeld. Hieronder zullen dan vallen het per soneel van den Franschen cursus, de vak- onderwyzers enz. B. en W. merken hierby op, dat het boven omschreven voorstel moet worden aangemerkt als een voorstel van de meerderheid van het college. De minderheid is van oordeel, dat de salarissen en loonen thans zoodanig zyn, dat verlaging daarvan niet gemotiveerd is, en dat derhalve van gemeentewege geen poging daar toe behoort te worden gedaan. De commissie van georganiseerd overleg is niet tot overeenstemming kunnen komen. De nieuwe loonvoorwaarden houden de ge moederen ernstig bezig, hetgeen niet te ver wonderen is, want de loonen gaan gemiddeld 9.5% naar omlaag. Omdat deze voorwaarden den laatsten tijd toch al niet aan den hoogen kant waren, heerscht er te IJmuiden een ge drukte stemming, die zich demonstreert, vol gens het Dagblad voor IJmuiden in talrijke ingezonden stukken, die de redactie toegezon den krygt en die deze redactie dan ook heeft samengevat in een artikel, waarin de zaak in algemeene trekken is uitgeplozen. Deze week daalden de prijzen voor kabel jauw te IJmuiden zéé sterk, dat er zelfs kabeljauw werd verkocht voor 5.— per 125 kilo. Als men dan met een behoorlyk winstpercentage deze goedkoope visch zou kunnen koopen, zou het aantal afnemers al licht verdubbeld kunnen worden. Nu echter heeft de recder er het nadeel van te dragen, want met dergelijke marktpryzen is er geen loonend bedrijf te maken. De booten van de IN EEN PUT VERDRONKEN. 1 Donderdagmiddag is op eeu hofstede in Ougeren, in een onbewaakt oogenblik, een 3-jarig zoontje van den heer F. Hopman ij) een regenput gevallen. De vader kwam zelf tot de vreeselyke ontdekkiDg, hy zag nl. een mutsje en een paar klompjes in den put dry ven; toen het ventje er was uitgehaald bleken de levensgeesten reeds geweken. Binnenland De nalatenschap van Serge. Prins Serge Mdivani, die Zondag in Flo- rida om het leven gekomen la, heeft de helft van zy'n vermogen, dat op een millioen dollar geschat wordt, bij testament nagelaten aan zyn' weduwe, vroeger Louise Astor van Alen, e de rest aan zijn broer David en zijn beide zusters. Naar waarneming verricht in dén morgen van 21 Maart. Medegedeeld door net KonuiKiyic Meteorologisch Instituut. Hoogste stand 774.3 te Riga. Laagste stand 744.9 te Vestmanoer. Verwacnting Meest matige O. tot Z. wind. Licht of half bewolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. Barometerstand te Den Helder: 762.2. De Eerste Kamer heeft gistermiddag de be grooting van het Zuiderzeefonds met 33 tegen 5 stemmen aanvaard. Tegen de begrooting hebben gestemd drie Chr. Historische leden, te weten de heeren Van der Hoeven, De Gyselaar en Ter Haar en de twee N.S.B.- afgevaardigden de heeren De Marchant et d'Ansembourg en Van Vessem. De minister van financiën, mr. P. J. Oud, heeft gisteren een bezoek aan den Wieringer meerpolder gebracht, waarby hy vergezeld was van den secretaris-generaal van zyn departe ment, jhr. mr. van Asch van Wyk. en den chef van de afd. domeinen, mr. de Boer. De minister werd rondgeleid door den direc teur van de Wieringermeer, ir. Smeding. Na een bezoek aan het Joodsche werkkamp Nieuwesluis werden eenige pachtboerderyen alsmede het nieuwe dorp Wieringerwerf be zichtigd. De bouw van boerderijen in de Wieringermeer, Ten kantore van de directie van de Wierin- ger meer té Alkmaar is gisteren aanbesteed de bouw van tien boerderyen en vier schuren in den Wieringermeerpolder. Laagste inschrij vers Hartog Wakker, te Wieringerwerf, in massa met 43.497. De gunning is aan gehouden. EEN CRISISHEFFING VAN 12 CENT PEK K.G. OP ONGEBRANDE KOFFIE. Van officieele zyde wordt het volgende ge meld: In aansluiting aan de vorige berichten ter zake, kan thans worden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, binnenkort een crisis heffing op alle koffies op basis van 12 cents per kg ongebrand in te voeren. Verwacht kan worden, dat deze heffing binnen een paar weken zal ingaan. Tot deze in werking treding blijft de invoer beperkt tot het strikt nood zakelijke. Navordering zal niet worden toe gepast. De contingenteering zal spoedig na de in werking treding weer worden opgeheven. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft L. Smit en Cb.'s Intern. Sleepdienst wederom een mooie opdracht in zicht. Binneükort zullen n.L drie sleepbooten zich naar Scapa-Flow begeven, teneinde den aldaar gelichten Duit- schen slagkruiser König Albert, die in 1918 door de eigen bemanning naar den bodem der zee was gezonden, naar den Blooper te Rosythe te brengen. De König Albert ligt met de klei naar boven, drijvende gehouden op groote luchttanks. Het is nog niet bekend, welke sleepers voor dit werk zullen worden aange wezen. Reeds eerder hebben Nederlandsche schepen eenheden van de oude Duitsche vloot van Scapa-Flow weggesleept, o.a. het slag schip Bayern. DE KON. NED. JAARBEURS GESLOTEN. De secretaris-generaal geeft te kennen, dat over het algemeen eenige verbetering wordt gevoeld. Donderdagmiddag is de 34ste Ned. Jaae- beurs te Utrecht gesloten. De secretaris-generaal heeft o m. het vol gende als zyn meening over deze beurs te kennen gegeven: De algemeene opvatting is, dat men tevreden kan zijn over de resultaten van de Jaarbeurs, die achter ons ligt. zy droeg een levendiger karakter' dan de vorige jaarbeurzen en lederen was het er over eens, dat er weer leven in de brouwerij komt Al gemeen had men het gevoel gekregen, dat het pessimisme, dat de laatste jaren heeft over- heerscht, is verdwenen en dat de menschen weer wat hoop en vertrouwen in den gang van zaken hebben gekregen. Voor zoover dit reeds nu was na te gaan. was het bezoek aan deze jaarbeurs 10 11 pet. grooter dan dat van de vorige voorjaars- beurs. Drie inzittenden verdronken. Een vliegtuig van de Royal Air-force Is tijdens bombardementsoefeningen in zee ge stort De drie inzittenden vonden den dood in de golven. De „Kwak" (heenreis) vertrok 20 Maart van Cairo en arriveerde denzelfden dag te Bagdad. Beperkingen van binnenlandsche diensten. Naar aanleiding van de verschillende pers berichten over het binnenlandsch luchtverkeer in 1936, deelt de K.L.M. mee, dat gedurende den zomer van dit jaar de luchtdiensten op Zeeland en Groningen tweemaal per dag ge vlogen zullen worden; bovendien zal gedurende het drukke seizoen de lyn naar Zeeland tot Knocke-Zoute worden doorgetrokken. Omtrent de luchtdiensten op Twente en Eindhoven zyn nog onderhandelingen met de betrokken instanties gaande. Binnenkort zal hieromtrent een beslissing vallen. In de gisterenochtend begonnen vergadering van de Eerste Kamer was aan de orde de be grooting van Landbouw en Visschery. De heer D'Ansembourg betoogt, dat familiebezit in een hand moet blyven. Wordt het verdeeld onder de kinderen dan strekt dit toch niet duurzaam tot hun voordeel. Op ge vaar af van beschuldigd te worden, een oratio pro domo te houden, wil spreker opmerken dat, als men den toestand voor kasteelbezit- ters zoo maakt, dat zy hun kasteelen moeten verlaten, men later tonnen heeft te besteden voor de restauratie er van. Wat betreft de margarine-advertentie over de vitaminen, de regeering heeft gezegd, dat de vraag van den heer Van Vessem insinuee rend was, maar men kan moeilijk aannemen, dat de directeur van het Laboratorium voor do Volksgezondheid eigener beweging zulk een verklaring heeft afgegeven. Inrichting der productie. Handhaving van kleine zelfstandigen acht spreker alleen mogelyk ais de exportgelegen heid hun kans biedt, hun veredelingsproducten te blyven produceeren. Hoe wordt de voorlich tingsdienst ingericht? Heeft het overleg met Sociale Zaken over tewerkstelling van kleine boeren in het eigen bedryf al tot resultaat geleid? De N.S.B. aanvaardt de buitenlandsche con currentie van goedkoope producten, die onze boeren en tuinders niet tegen zoo'n lagen prya kunnen leveren. Dus kunnen, krygt de N.S.B, haar zin, onze eigen kleine boeren geen be staan meer hebben. Maar dan komen de N.S.B. ers den boeren weer naar den mond praten met betrekking tot de margarine-advertentie, het voorstellende, alsof de margarine zou kunnen verdwijnen, wat geheel onjuist is. Minister Decker» spreekt, De minister van Landbouw en Visschery, de heer Deckers, zegt, dat een bond nog niet verpolitiekt is, als hy geen N-S.B.-ers toelaat. Voor wie lezen wil, is het duidelijk, dat de regeering er niet aan denkt, eenig nadeel aan de boter toe te brengen. Dit in verband met wat de heer D'Ansembourg heeft gezegd over het antwoord der regeering op de schriftelijke vragen van den heer Van Vessem. Er is gee nerlei aanleiding voor de regeering der Neder landsche boter eer-herstel te geven. De eer was niet aangetast. De heer Ruiter zegt spreker, dat wy eener zij ds rekening moeten houden met de mogelyk- heid, dat wy meer voor de eigen markt moeten gaan werken, maar anderzyds den uitvoer zoo veel mogelyk moeten blyven bevorderen. De verstandhouding van den vaderlandschen land bouw moet ons daarbij als doel voor oogen staan. De heer Ruiter vroeg, of het niet beter is, een grootere hoeveelheid uit te voeren tegen minderen prijs. In sommige gevallen wel, maar de toestand is niet zoo eenvoudig, dat men ge makkelijk algemeene regelen zóu kunnen stellen. Spreker gaat niet over tot reorganisatie van den landbouwvooriichtingdienst, omdat hy on tevreden zou zijn over de ambtenaren. De om standigheden leiden er toe. De dienst voor kleine bóeren, welke ingesteld wordt, zal vooral werken met voorlichting van bedrijf tot be dryf en zal de bedryven geldelijk steunen, met bedragen, verband houdende met de opper vlakte van het bedryf en het aantal stuks vee. De heer Van Vessem (N.S.B.) zegt, dat een officieel regeeringsbureau heeft verklaard, dat de beste winterboter nog slechter is dan margarine, wat denigreerend is, zoodat de boter wel eerherstel van de regeering behoeft. Minister Deckers zegt den heer Van Vessem, dat uit het antwoord van den minister van Sociale Zaken is gebleken, dat de gang van zaken met de margarine-advertentie de in stemming der regeering niet heeft. Herhaling wordt voorkomen. Voor zoover eerherstel noo dig was, is het dus al gegeven. De Kamer keurt vervolgens de begrooting goed, met de aanteekening, dat de N. S, B, tegen is. Aan de orde zyn de wetsontwerpen begroo tingen van het departement van defensie, het vestingstelsel en het staatsbedrijf der artillo- rie-inrichting en, benevens instelling van eea fonds tot verbetering van de materieele uit rusting van de landmacht en de zeemacht, voor zooveel de kustdefensle van Nederland betreft; en de begrooting van het defensie- fonds voor 1936. De heer Blomjous (r.-k.) bespreekt de marinevoorzieningen. Op de fondsbegrooting komt 7% millioen voor, die, kwam het de fensiefonds niet tot stand, op de gewone De- fensiebegrooting zou moeten paraisseeren» Daarmee moet dus eigeniyk het totale bedrag van het nieuwe crediet worden verminderd. In het oosten stapelen de oorlogsbrand stoffen zich steeds meer op. Een vloot van 4 moderne kruisers, 14 jagers en 30 onderzee booten, met watervliegtuigen en mynleggera, met als bases Tandjong Priok en Soerabaja, in aansluiting aan de Britsche basis te Sin gapore, zou een zeer goede beveiliging vaa den vrede zyn. Onze doelstellingen van/1927, zyn niet voldoende meer. De heer De SavorninLohman (c.h.)] zegt, dat zijn fractie met voldoening heeft erkend, dat de regeering ronduit heeft erkend, dat het met de weermacht lang niet in orde is. Sedert er een stokje is gestoken voor anti militaristische propaganda in de weermacht, kan men niet meer zeggen, dat de geest van leger en vloot vergiftigd is. Spr huidigi de legerleiding. Hy huldigt ook de „K XVni" al beteekenen do prestaties van dit eene schip niet, dat het nu met onze geheele marine in orde zou zyn. De heer Van Rappard (lib.) pleit voor instelling van een weerbelasting. Verbeterd worde de toestand van oud-gepensionneerden. Zoo spoedig mogelyk worde tot een goed einde gebracht het overleg met Indië over ver sterking van zee- en landmacht daar. Men heeft gevraagd, of dit een tyd is om 53 mil lioen crediet te geven, maar de nationale on- afhankelykheid primeert. En een vreemd staatsgezag zou voor ons niet op het gebied van sociale wetgeving, onderwys en werkloo zen steun doen, wat de eigen regeering voor ons doet. Om kwart over vier wordt de vergadering verdaagd tot Woensdag 11 uur. Correspondentie. Den heer T. Uw ingezonden stuk is niet voor plaatsing geschikt. Het is te weinig za» kcl«k- Red. Held. Crt Dronkemans-vechtpartyen. Gistermiddag heett in het dorp Dreumel een zware brand gewoed, waarby een groote boer- dery met bybehoorende schuur, een café met aangrenzend kolen pakhuis alsmede een slagers4 winkel met aangebouwd woonhuis en tenslotte een yzerwarenwinkel eveneens met aangebouwd woonhuis in vlammen zyn opgegaan. De schade is zeer aanzienlyk. Alle bewon< rj waren tegen brandschade verzekerd De oorzaak moet vermoe Jeiyk aan onvoor zichtigheid worden toegeschreven van eenige kinderen, die met vuur in een schuur hadden gespeeld. Na den brand hebben zich in het dorp ernstige wanordelijkheden voorgedaan. Een groep dorpelingen, dat aanvankelyk by het blusschingswerk behulpzaam was ge weest, had kans gezien om uil het afgebrande café nog een kist met sterken drank te be machtigen, waaraan zy zich danig te buiten zyn gegaan. De beschonken lieden geraakten in een vechtparty gewikkeld, waarby de politie zich genoodzaakt zag krachtig in te grypen. Men ging tot arrestatie van den grootsten belhamel over, die met een geopend mes op den gemeenteveldwachter was afgegaan, dóch nadat deze in arrest was gesteld ging een groote menigte zich met het geval bemoeien en trok men naar het gemeentehuis om den gearresteerde uit zyn cel te bevryden. De burgemeesier van Dreumel vroeg assis tentie van ryksveldwachters uit de naburige dorpen en nadat zes politiemannen in het dorp waren gearriveerd, zag de burgemeester zich' DEITI.fi VOOR DE KONINGIN EN DE PRINSES. De Koningin heeft Donderdag in gezelschap van Prinses Juliana het défilé van het derde halfreglment huzaren op het Alexanderveld in Den Haag bygewoond. ZIEKENFONDS WEZEN. Bemiddelingscommissie in het leven geroepen. Naar het Alg. H.blad verneemt, is de Minis ter van Sociale Zaken voornemens een com missie tn te stellen, welke ten doel heeft de belangen, betrokken by de regeling van het ziekenfondswezen, o.m. by de samenstelling van het bestuur der ziekenfondsen, tot over eenstemming te brengen. Deze commissie is dus als een verzoenings- of bemiddelingscommissie te beschouwen. Donderdag is de officieele boterprys (Leeuwarder noteering) twee centen per kilo verlangd en, In antwoord daarep Is voor de zooveclste maal de boteraccijns met vyf cen ten verhoogd, waardoor de huisvrouw weder om drie centen per kilo méér moet betalen. De binnenlandsche groothandelsprys be draagt thans 43 cents plus 1.10 accyns, te zamen dus 1.53 per kilo. Onderwijl worden „kolossale hoeveelheden boter geforceerd naar Engeland geëxporteerd voor pl.m. 0.43 f 0.45 per kilo.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11