Gemeenteraad van Den Helder DE WEEK: GRATIS KNIPPEN J. H. KOOPMAN J. J. J. H. KOOPMAN pelkdzchndsch'hridfmsta HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2t MAART 1936 ALLEEN KRIGEE 1 Onze Mantels naar maat IO bakt Gemberbroodü Uitingen van erkentelijkheid. Bij acclamatie werd daarna besloten om als uiting van erkentelijkheid voor het vele, dat zij voor de vischers doen, namens de verga dering, een dankbetuiging te zenden aan het Gemeentebestuur en aan Maatschappelijk Hulpbetoon. Geen tweede „vuilnisschuit". Uit de vergadering kwam vervolgens een klacht tegen het voornemen van B. en W. om een tweede „vuilnisschuit" aan te schaffen. Alle aanwezigen sloten zich hier hartstochte lijk bij aan, want volgens hen moet de vuil nisstorting langs de kust afschrikwekkende vormen aannemen. Een der aanwezigen stelt voor, dat de autoriteiten maar eens mee moeten gaan, dan zal hy zijn net eens laten zien als hy dat ophaalt. Het biykt duidelijk, dat de visschers bij de vangst veel last van deze storting ondervinden. Daar de visch allicht van het vuil vreet, verdient het ook van die zijde aanbeveling, om het stuk der vuilstorting duchtig te bezien. De voorzitter zegt toe een en ander onder de aandacht van den Gemeenteraad gebracht zal worden. Finantiee! verslag. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: Inkomsten: bestaande uit contributies, extra bijdragen der leden, donaties en extra ontvangsten 1507,54. Uitgaven: aan administratiekosten, verga- derkosten, porti, telefoonkosten, contributie landelijke vereeniglngen, telegrammen, reis kosten, bodeloon en drukwerken 1560,69; zoodat de jaarrekening sloot met een nadee- lig saldo van 53,15. De opmerking, welke de heer Slot deed, was zeer juist De heer Stevenson is nJ. ook voorzitter van andere vereenigingen, als de Zuiderzeevereeniging. De reiskosten, die hij maakt, kunnen dus wel over die andere ver eenigingen verdeeld worden. De voorzitter antwoordde, dat dit het komende jaar zal geschieden. De verschillende afdeeüngen zul len naar rato in de kosten bijdragen, zoodat hopelijk de finantieele toestand van „Samen werking" aan het einde van het volgend boekjaar beter zal zijn. Bestuursverkiezing. Nadat eerst nog een statutenwijziging was aangenomen, waarbij bepaald werd, dat voortaan bij het verkiezen van het bestuur een vrije stemming zal worden gehouden in de vergadering, volgt verkiezing van het be stuur. Met overgroote meerderheid worden herkozen: Joh. W. Stevenson als voorzitter, Adr. van de Ree als secretaris en G. Wezel man als penningmeester, Jan de Boer en Jac. Ruiten worden aangezocht om in de controle commissie plaats te nemen. Contributierverhooglng. Het was te voorzien dat dit punt van de agenda wel de noodige deining te weeg zou brengen, want alles „wat meer moet kosten" wordt in deze tijden door den visscher met energie bestreden! Het had dan ook heel wat voeten in de aarde eer een regeling voor elkaar was. Maar die is tenslotte toch geko men al is het een voorlooplge: De eerste drié maanden zal een kwartje per week per schip opgebracht worden. Nadat dit belangrijke voorstel gepasseerd waa, volgde nog de rondvraag, welke niets vermeldenswaardigs opleverde, en daarna kon de heer Stevenson de laatste hand leggen aan deze stemmige vergadering. Zij nog vermeldt, dat wethouder W. de Boer bericht van verhindering gezonden had. IETS NIEUWS OP RIJWIELGEBIED. Een versnelling met tandwiel overbrenging. Hetzelfde als b|j een auto. De vinding waarop gewacht werd. Op onze open wegen, met altijd een stevige wind voor of tegen, is het rijden per rijwiel niet steeds een genoegen. Het vermoeiend zware trappen beneemt ook zelfs den groot- sten rijwielenthousiast den moed om „tochten" te maken. En toch is zoo'n rij wiel tocht door ous mooie land een buitengewoon genoegen. Wij spreken uit ervaring als wij dit beweren. Er zijn zoo tal van mooie plekjes, die op de fiets zoo gemakkelijk te bereiken zijn, dat een fietstocht verre te prefereeren is boven een tocht per auto, mits... de wind niet vaak als spelbreker optrad. Welnu, wind of geen wind, oneffenheden en hoogten zijn geen bezwaar meer. De firma Qeorg GUnthert, Koningstraat alhier, heeft den alleenverkoop gekregen van een Adler- frame, waarin drie versnellingen zijn inge bouwd, zoo degelijk en zoo solide, zoo aan alle eischen voldoende, dat we dit rijwiel voor ons „open land" een toekomst voorspellen. Tot op heden werd weinig gebruik gemaakt van ver- enellingsnaven, omdat zij tamelijk teer waren en zeer voorzichtig moesten worden behan deld. De bekende Duitsche Adler-fabrieken, die een wereldreputatie bezitten, hebben nu evenwel een versnelling gebouwd naar auto model, een versnelling dus door tandwielover brenging, niet door kettingoverbrenging als de bestaande versnellingen. Deze versnelling ls van zeer solide constructie en practisch ge sproken onverslijtbaar. Het vorige jaar zijn eenige rijwielen als proef met deze versnelling in den handel ge bracht en voldeden zoo uitstekend, dat men nu tot het in den handel brengen ervan is overgegaan. Met de proefrijwielen werden bergterreinen met succes bereden. Men had niets dan lof. Toen we gisteren een proefritje maakten konden we ons overtuigen, dat het rijwiel met gemak tegen de helling oprijdt en dat de groote versnelling by „wind mee" zeer verdienstelijk is. Zooals we zelden heeft de firma Giinthert den alleenverkoop voor Ne derland. Het eerste rijwiel werd hier ter stede reeds verkocht. De heer Gilnther zal voor belangstellenden de nieuwe vinding gaarne demonstreeren. NIEUWS UIT HET TAXIBEDRIJF. De zwarte Citroen. Gisteren heeft de A.S.T.O.-tax, Ruyghweg do. 38, tel. 636, een belangrijke aaowinst ge kregen in de moderne Citroen, welke klein van stuk, doch van binnen zeer ruim is. De wagen maakt een vlotten indruk, is zwart gelakt en heeft stalen meubilair. Dit alles, alhoewel van beteekenis, is toch niet het voornaamste. In tegenstelling met de oudere modellen is n.l. de aandrijving op de voorwielen gebracht, waardoor de wagen vaster op den weg ligt, het bochten-nemen haast ongemerkt voor den passagier (zooals wij konden ervaren) plaats vindt. Zoowel voor als achter zijn de wielen onafhankelijk van elkaar geveerd, wat ook heel belangrijk is. we uwe mantel, Indien U de stof bij ons koopt. We zijn U gaarne ten dienste met passen, bewerken, enz. Koningstraat 93. daar het stooten door „heuvelen en dalen" van den weg aanzienlijk verminderd ls. Met dezen netten wagen, die sterk opvalt, zal de A.S.T.O.-tax nog vele goede zaken kunnen doen. RECLASSEERINGSARBEID. Lezing van den Amsterdamschen kapitein van het Leger des Heil» S. J. Donker. Het samenkomstgebouw van het Leger des Heils was Donderdagavond nagenoeg geheel gevuld met belangstellenden, die opgekomen waren ter beluistering van adjudant van Eeken uit Amsterdam, die een lezing zou hou den over den reclasseeringsarbeid. Wat dezen spreker betreft, wachtte den aanwezigen evenwel een teleurstelling, daar de heer van Eeken plotseling verhinderd was en nog ter elfder ure den kapitein S. J. Donker verzocht had in zijn plaats het een en ander, dit onderwerp betreffende, te willen zeggen. Vandaar dat deze zjjn betoog aanving met het inroepen van de clementie der luisteraars, daar hj zich niet had kunnen voorbereiden en zijn lezing meer het karakter zou hebben van een geïmproviseerd praatje. Welnu, deze clementie was o. L geheel onnoodig, aangezien ook deze spreker tal van bijzonderheden uit eigen ervaring behandelde, welke hy op alleszins boeiende wijze in vertel vorm wist te gieten. Na de gebruikelijke opening met zingen en gebed ving de kapitein aan met de mede- deeling, dat de reclasseeringsarbeid over het algemeen verkeerd beschouwd wordt, aan gezien de gangbare meening hieromtrent is, dat deze uitsluitend en alleen gevangenis- arbeid betreft Ofschoon dit werk er inder daad een belangrijk onderdeel van is, omvat het toch ook slechts een „onderdeel". Spr. gaat historisch na hoe de reclasseering gegroeid is en hoe reeds eeuwen geleden een dergelijk iets bestond, zy het dan in een begin stadium. In het begin van den 16den eeuw was het Nederland, dat een voorbeeld gaf, hetwelk ln die dagen nogal wat opzien baarde: het ging namelyk over tot het oprichten van de z.g.n. „Rasp"- en „Spin"-hulzen, waar de gevangenen niet maar zonder meer in een kerker werden geworpen, doch waar respec- tieveiyk de mannen en vrouwen arbeid moesten verrichten en een belangryk beter cel-accomodatle hadden dan voorheen. Het was in 1823 dat eveneens in Holland het Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen gesticht werd en het Genoot schap, dat thans dus reeds meer dan 100 jaar bestaat komt, aldus kapt. Donker, wel bui tengewoon veel lof toe voor datgene, wat 't tot op heden presteerde. Het nam de reclasseering met energie ter hand. en het resultaat was, dat de regeering ln 1910 ook toestemming verleende aan andere Instellingen om zich met dit zoo heilzame werk te belasten. Na een aanvankeüjke wei gering behoort ook het Leger thans als een der belangrykste onder dezer 52 Instellingen. Spr. vertelt hoe men werkt: hoe men via het Centraal Bureau (waar alle gegevens van reclassanten verzameld worden) en een Reclasseeringsraad in den loop der jaren prachtige resultaten bereikte, en uit dit alles blykt welk een belangryk aandeel hierby het Heilsleger heeft gehad. Per jaar worden door het Leger niet min der dan 14 15.000 gevangenen (van alle godsdiensten en gezindten) bezocht en dan vertelt spr. interessante byzonderheden uit zyn ervaring als gevangenisbezoeker. Hoe uiterst moeliyk het veelal ls deze menschen te benaderen en wat men van deze ongeluk- kigen meermalen hoort Dit bezoek omvat evenwel slechts 5% van het geheele reclasseeringswerk, want de voor naamste arbeid vraagt het sinds 1916 be staande instituut der Voorwaartleiyke Ver oordeeling, welke veroordeeling gegeven kan worden, indien de straf niet langer dan één jaar ls. Deze menschen krygen geen vrijpspraak, doch ze worden onder toezicht van de reclas seering gesteld, die tydens hun proeftyd, welke gemiddeld 3 jaar duurt, nauwkeurig op hun gedragingen heeft te letten. Vergt dit al een enormen arbeid, evenzoo- veel het samenstellen der rapporten, welke men met de meeste accuratesse dient op te maken, daar ze by de rechtbanken van be slissende waarde zyn. De heer Donker verklaart vervolgens waar om deze reclasseering zoo belangryk is: hoe velen, die voor de rechtbanken terechtstaan, niet ln de gevangenis thuis behooren. In tegendeel: die, onder leiding geplaatst, tot 100% goede staatsburgers vervormd kunnen worden. De heer Donker besluit zyn beschouwingen met een aanbeveling om den komenden Reclasseerings-collecte-dag te gedenken, daar dit zegenryk werk zeer veel geld eischt en de Rykssubsidiea reeds belangryk gekort zyn. EEN NIEUWE ZAAK. Heden opent de heer P. Arts, van Galen straat 55, een zaak ln Koek, Banket, enz. Wy brachten er een bezoek en het viel ons op, dat de heer Arts een zeer smaakvolle sorteeriog koek en gebak voorradig heeft, alles zelf vervaardigd uit prima grondstoffen. Vooral het nieuwe gebakje Mazurka, een eigen vinding van den heer Arts, zag er zeer smakeiyk uit. In de étalage trekt een speciale Paasch- reclame zeer dé aandacht. Het ls een bewys van vakkennis en 15-jarige ervaring op dit gebied, waarvan 4 jaar hier ter stede. De winkel is gevestigd in het pand van Galenstraat 55 en maakt een zeer goeden lDdruk. Iedere kooper komt in aanmerking voor een speciale reclame ter gelegenheid van de opening. Wy twyfelen er niet aan of velen zullen tot de vaste clientèle van den heer Arts gaan behooren. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Een prettig bericht. Wy kunnen de taUooze verbruiksters van Sunlight Zeep er op wyzen, dat zy thans, be halve de fraaie cadeaux, die de moeite van het sparen der bons dubbel en dwars waard zijn, voor de omslagen waar de Sunlight Zeep ingewikkeld zit, bovendien nog een fraai modern ontbytservies ten geschenke kunnen bekomen! „DAT DOET IE WEER GOED." Lot» Bandy op k'ii beat Den Helder kent de N.V. Nationale Revue en het kent eveneens dien merkwaardige» man, die naar den min of meer Engeisch klinkenden naam van Lou Bandy luistett, doch in wezen een ras-Hollander ls. Met beide maakte het reeds lang geledén kennis en weet dus zoo ongeveer wat het te wachten staat op de drie avonden, op welke men hier zal optreden met de revue „Dat doet je weer goed". Zoo ongeveer, want volgens de pers moiet Bandy zichzelf ln eenige gedeelten van (|lit kleurig spel van zang, grappeen muziek overtreffen, Iets waar wy ln de volgende nummers nog wel op terug komen. Vermelden wy reeds thans, dat de revue g&at op 29, 30 en 31 Maart (Zondag tot fn met Dinsdag dus), dat de Inhoud, monteering en costumeering volkomen geiyk zyn aan die' van byv. de hoofdstedelyke opvoeringen én dat er een ballet van 16 jonge dames ln op treedt, dat het neusje van de zalm mo|et zyn. Voor Aefhebbers van finales dlene, dfrt er niet minder dan 6 stuks zyn. De plaatsbespreking voor Zondagavond vangt reeds Woensdagavond aan. Die voor alle drie avonden vanaf Donderdagavond'.1 BRIDGEN EN WELDOEN. Dames en heeren bridgers worden nogmaals opgewekt om deel te nemen aan de Bridge drive, welke 1 April a.s in het gebouw „Muils Sacrum" gehouden wordt. Het inleggeld per deelnemer bedraagt 1.De baten van deze drive komen geheel ten goede aan de plaat selijke afdeeling der Kinderherstellings- én Vacantiekolonles, welke, zooals men weet, zich ten doel stelt zwakke kinderen ter verkrygihg van gezondheid, uit te zenden. Er zal gespeeld worden in 2, 3 of meer groepen elk van 7 tafels, door loting in te deelen Voor elke groep worden 8 pryzen be schikbaar gesteld. wy doen een dringend beroep op alle dames en heeren bridgers om deel te nemen. Gy kunt U zelf een aangenamen avond, een mooie kans op fraaie prijzen bezorgen en. tevens een goed werk verrichten door mee te werken aan de uitzending van zwakke en hulpbehoevende kinderen. Het comité heeft bereids verschillende pry zen, waaronder voor dames, ontvangen; even wel nog niet voldoende, zoodat wy ook in dit verband onzen oproep om te steunen herhalen. Neemt allen deel aan deze drive! Men kan zich vóór 26 Maart as. opgeven by onder staande leden van het comité: Mevr. de BoerJongkees, Koningstraat 87. Mevr. GrünwaldPoppers. Kanaal weg 80. W. Biersteker, Prins Hendriklaan 5. Joh. Bakker, Loodsgracht 48. M. Quant, Weezenstraat 9. Het bestuur van de afdeeling Den Helder van het Centraal Genootschap beveelt deze drive by alle Heldersche bridgers warm aan. Het Bestuur: Dr. S. van Heerde, Voorzitter. T van Heusden, Secretaris. Mej. E. S. Held, Penningmeesteresse (gironummer 125726). Mevr. de BoerJongkees. SchreuderJanzen. v. d. Nieuwenhuizen Zwaanswijk. PotjewydRozema zijn altijd goed passend voor ieder figuur en kosten slechts f 35. Dameskleedermaker Koningstraat 93 TIVOLI-BIOSOÖOP. ii i Een laehprogranuna. In Tivoü draait deze week dat wU zeg gen tot en met Maandag, dus slechts 4 da gen een Engelsche humoristische film, waarvan de Hollandsche titel is „Schots en Scheef". Hierin spelen de belde komieken Stan Laurel en Oliver Hardy de hoofdrollen en leder, wie weet wat Engelsche humor ls en die deze twee wel eens meer gezien heeft, zal begrypen hoe harteiyk er byna onafge broken by deze film gelachen ls. Er waren onder de vrouwelyke bezoeksters enkelen, die niet tot bedaren waren te krygen, en nog doorlachten als alweer een heel andere scène aan den gang was. Het ls een onsamenhan gend, nonsensicaal verhaal, deze geschiede nis, maar de belde komieken zyn onbetaal baar en wie eens een avond aan zoo'n lach salvo behoefte heeft (lachen ls gezond, lezer, denk daaraan!) verzuime niet de twee grap penmakers te gaan zien. Ook het teeken filmpje, dat de geschiedenis weergeeft van Roodkapje ls zeer amusant en bovendien verbazend knap werk, ln kosteiyke kleurtee- keningen van Walt Disney. Het andere nummer ls een vlot-gespeelde, Amerikaansche geschiedenis, „de Brand ln Hótel Albion" getiteld, die ons een kykje geeft ln het rumoerige leven van de dagblad pers daar. Levendig, vol actie en goed ge speeld. Kegelaars kunnen hun of haar hart ophalen aan de film, die van d*ze mooie sport een aantal opnamen heeft gemaakt, die een goed denkbeeld ervan geven. Jammer ls het dat de kegelsport niet geschikt is om thuis te worden beoefend, maar een mooie, veel vaardigheid verelschende sport is het. In het journal o.a. prachtige opnamen van stormweer, voor een Jutter om z'n hart op te halen. RIALTO THEATER. i I - „De Student van Praag": een greep in het onbestemde. De film, die momenteel in Rialto draait, ls gebaseerd op een verhaal van Ewers. schryver van boeken, die men jonge menschen liever niet ter hand moet stellen en die ook de ouderen onder ons slapelooze nachten kunnen bezorgen (we spreken uit ervaring!). Ewers, de man van de meest krankzinnige ideeën,van de absoluut ongebreidelde fantasie, die met de metaphyslca goochelt, tot men er duizelig van wordt. „De Student van Praag"wel: men krygt het volle pond; Theodoor Loos speelt de rol van den met boven-aardsche machten incontact staande en Adolf Wohlbrlick die van den sentimenteelen student, die het wonder beleeft, zich van zyn normale „ik" te kunnen afscheiden, zy het dan met resultaat, dat hy krankzinnig wordt. Dit alles, dat heele wondere verhaal, speelt in het Praag van vele, vele jaren her, in Praag met zyn gothische gevels en zyn met roman tiek doordrenkt milieu; in Praag, waar eeuwen geleden de Golem door de morsige en bochtige stegen van het ghetto waarde. Qua film zal het velen van ons pakken, doch velen zullen het met humbug betitelen, al naar gelang van ons temperament By verbazend knap spel van Wohlbrilck is er evenwel ook nogal wat overdryving, en theatraliteit, die wy gaarne gemist hadden, Vooral daar, waar men de metaphysische uitbeelding wilde demonstreeren, schoot men tekort en deed het scenario o.L te veel ge forceerd aan. Doch daar is spel te zien, dat we zonder meer uitstekend mogen noemen en dat stuk ken en stukken boven de middelmaat staat. Liefhebbers van Poe en Meyrinck zullen er stil van zynzy, die het met Courths Mahler c.s. houden, kunnen wy het helaas niet adviseerenwant nogmaals: het is een kwestie van temperament! BELANGRIJKE VERBETERING INZAKE RIJWIEL-VERSNELLING. B(i rywielhandel Morée, Ruyghweg. Zooals bekend, bestaat er reeds sedert jaren voor rywielen een zg. „versnelling", welke versnelling men evenwel nog verre van ideaal kon noemen, en waarvan een verbetering in derdaad dringend noodzakeiyk was. Welnu, gisteren hebben wy ons by Rywielhandel Moree op den Ruyghweg deze verbetering, die thans een feit geworden is, laten demon streeren: het voordeel is, dat de gewone F. N. S.-torpedonaaf volkomen gehandhaafd .blyft, daar men thans in het rijwiel een speciaal versnellingsbakje heeft ingebouwd, met als gevolg dat de rem werking met ceze versnelling ln geen verband staat. Bovendien beeft men thans bereikt, dat er twee tn- plaats van één versnelling aangebracht konden worden (een normale en een grootere). Het Vitrlx-rywiel, welke deze inderdaad belangryke verbetering bezit, is voorts ge heel als tour-fiets „ausgeoutzt"het heeft uitermate lichte vellingen terwyl voorts di verse onderdeelen uitgespaard werden. Op verzoek van den heer Moree deelen wy nog mede, dat men belangstellenden voor deze «latest novelty" gaarne zonder eenige koop verplichting een en ander wil demonstreeren. WITTE BIOSCOOP. Die süsze Anni Om)ra... In de Witte Bioscoop draait deze week een film, die in de psychologisch meest juisl-ge- k tzen dagen hier ter plaatse draait: namelijk in de dagen, dat de gemiddelde huisvrouw aan het schoonmaken is (of is het nog te vroeg?) en als titel voert: „De groote schoonmaak". Het is een film van het bekende Duitsche operette-recept, een film, die naast een vry onbeduidende intrigue een overvloed van zoet gevooisde muziek offreert, en een serie min of meer amusant uitgewerkte „vondsten". Tenslotte is het een film van „die süsze Anni Ondra", een filmster, die ondanks een ster-loopbaan van reeds heel wat jaren, by het groote publiek nog steeds hoogeiyk en voque blijkt te zyn. Anni Ondra... met haar blond ponny-haar, haar geraffineerd pruimenmondje, haar schalksche lachjes en waarlyk betooverend figuurtje... Anni Ondra, lieveling van een massaal bioscoop-bezoekend publiek. De film, we zeiden het reeds, staat in het téeken der „onsterfeUjke" operette: het is alles even vroolyk (zy het dan meestal vry geforceerd) er is geen spoor van ernst te ontdekken en het demonstreert in anderhalf uur alle „Heiterkelt", die men maar in de ge middelde Duitsche „muzlkale-films" verwach ten kan. Men is echter verbaasd, als men ziet, dat het mogeiyk is dat de producers nog steeds dit materiaal met, iet wel, succes, zelfs gróót succes, aan de markt kunnen brengen. Deze film draaide voor kort ln een der belangrykste theaters van de hoofdstad en werd daar hoo- geiyk gewaardeerd Het is vvonderiyk, als men weet, dat on eindig beter materiaal, werk, dat inderdaad groote filmische kwaliteiten bezit, gladweg door ditzelfde publiek genegeerd wordt Men neemt het eenvoudig voor kennisgeving aan en schittert in de theaters, die den euvelen moed hebben dergelijke producten te draaien, door afwezigheid. In de Witte heeft men toch gedraaid een Dreigrochenoper, een Amok, een Sady Mackee, en de opkomst van het film-llevend publiek was bedroevend. Geef een operettefilm als deze met Anni Ondra, een paar knappe dames en wat aardige prinsen, dit alles besprenkeld met een paar lieflyke deunen en muzikale schlager, en het succes is verzekerd Het is alles even bedroevend en soms lykt het wel eens hopeloos. Er is evenwel één lichtpunt: zy die de hierin geponeerde meening zyn toegedaan, zyn verre in de minderheid. En u weet: de minderheid heeft altyd ongeiyk! Vermelden wy volledigheidshalve, dat de Witte deze week eveneens draait „Bruiloft aan de Wolfgangsee", een film, waarin npi een aantal buitengewoon goed geslaagde pa- tuuropnamen kan bewonderen. o De begrootkig komt ter tafel. De Raad der gemeente Den Helder verga dert op Dinsdag 24 Maart 1936, des namid dags 8 uur en zoo noodig volgende dagen, des namiddags en des avonds, ten Raadhuize. De agenda luidt: Notulen. Voorstel tot het vaststellen der notulen van de vergaderingen van 10, 11* en 20 December 1935 en van 30 en 31 Januari 1936. Ingekomen stukken. a. Brieven van Gedeputeerde Staten dd. 5 en 12 Februari j.L, houdende mededeeling, 'dat zy zich in beginsel kunnen vereenigen met de besluiten tot verhooging van het crediet voor het maken van steigers aan de Binnen haven resp. het verleenèn van een crediet van f 7.000.voor het vernieuwen van zinkers in de Koopvaardersbinnenhaven. b. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten óp: 1. de 21e wyzigingsbegrooting der gemeen te, dienst 1935; 2. het besluit van 11 December 1935 tot wyziging van de verordening, regelende de inning van ontvangsten Ingevolge art 122 der Gemeentewet. c. Goedkeuring van de Kroon op de beslui ten van 11 December 1935 tot: 1. wyziging van de verordening op de hef fing van rechten wegens verrichtingen ter Secretarie, van den Ambtenaar van den Bur- gerlyken Stand of ten kantore van den Com missaris van Politie; 2. wyziging van de verordening op de hef fing van begrafenisrechten. d. Adres van de Heldersche Verhuurders- vereeniging „Samenwerking", houdende ver zoek om vermindering van de lasten der huis eigenaren. e. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de raadsbesluiten van 30 en 31 Januari 1936 tot: 1. nadere vaststelling van de voorgevel- rooiiyn voor perceel Stationsstraat 1 en tot aanvaarding van een strookje grond van F. W. Schreuder; 2. nadere vaststelling van de voorgevel- rooilyn voor perceelen aan de Breestraat en de Gortersteeg en tot overdracht resp. aan vaarding van strookjes grond aan en van N. Schutte en P. Vermeulen. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). f. Verzoek om eervol ontslag van: 1. H. Brands, als hoofd van school 2; 2. D. Colpa, als hoofd van school 14; 3. IJ. Lunshof, als hoofd der Tuindorp- school; 4. L. Bergwerff, als onderwyzer aan school 10. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen, met dankbetuiging voor de bewezen diensten en met ingang van den door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum). Onderons. Voorstel tot verplaatsing van den onderwy zer L W. Sinke van school 1 naar school 14. Voorstel tot het aanwijzen van een gedele geerde in het bestuur der Handelsschool. Voorstel tot toekenning van een voorschot overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwys- wet 1920 aan de besturen van byzondere scholen. Voorstel tot het wyzigen van de verorde ning, regelende de subsidieering van het be- waarschoolonderwijs. Voorstel tot het toekennen van subsidies voor bewaarschoolonderwljs over 1936. Voorstel om de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in stand te houden. Voorstel inzake het maken van een toegang tot de rywielbergplaats by de byzondere scho len aan de Kolensteeg. Begrooting. Voorstel tot vaststelling van de 22e wyzi gingsbegrooting der gemeente, der 3e wyzi gingsbegrooting voor het electriciteitsbedryf, der 4e wyzigingsbegrooting voor de gasfa briek en voor de waterleiding, der 2e wyzi gingsbegrooting voor de reiniging, der le wy zigingsbegrooting voor het zwembad, der le wyzigingsbegrooting voor de Centrale Boek houding en der 10e wyzigingsbegrooting voor Gemeentewerken. Woningwet. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning Doolhof 25. Voorstel om afwyzend te beschikken op het beroep van K. Duinker tegen een beslissing van Burgemeester en Wethouders, waarby een bouwvergunning werd geweigerd, Huurveriaging. Voorstel tot het verlagen van de huur van de bovenwoning van het Roode Kruis-gebouw te Huisduinen. Voorstel betreffende huurveriaging van wo ningen der Woningstichting. Aankoop Bloemisterij. Voorstel tat aankoop van de bloemisterij van Th. Adriaanse. Watervoo rziening. Voorstel inzake de watervoorziening van de perceelen aan den Strooweg. Wegenbelasting. Voorstel tot het vaststellen van het derde suppletoire kohier der Wegenbelasting 1935. Benoemingen. Voorstel tot het benoemen van twee leden van het bestuur van het Gemeenteiyk Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, wegens periodieke aftreding van mejuffrouw J. Stof fer en van den heer R. N. van Os, Aanvevolen worden: In de vacature mejuffrouw Stoffer: 1. mejuffrouw J. Stoffer; 2, mevrouw K. HingstGeleynse, In de vacature Van Os: 1. de heer R. N. van Os; 2. de heer J. Kolster. Voorstel tot het benoemen van een lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim in de vacature Zoetelief. Aanbevolen worden: 1. de heer D. J. Snel; 2. de heer D. J. Boom. Voorstel tot het benoemen van een lid der Commissie van toezicht op het Lager Onder wijs wegens periodieke aftreding van den heer S. Jaring. Aanbevolen worden: 1. de heer S. Jaring; 2 de heer A. M. Engelmann. Voorstel tot het benoemen van vyf leden van de Commissie tot voorlichting by de Be roepskeuze wegens periodieke aftreding van mevrouw G. H. Teune—Van der vygh en de heeren P. A. Smits, K. Bouma, G. A. Minnes en W. de Boer. Aanbevolen worden: in de vacature mevrouw G. H. Teune—Van der vygh: 1. mevrouw G H. Teune-Van der Vygh- 2. mevrouw G. M. van der Hoeven- Posthuma; in de vacature P. A. Smits: 1. de heer P. A. Smits; 2. de heer W. de Boer; in de vacature K. Bouma: 1. de heer K. Bouma; 2. mejuffrouw J. L. Niemeyer; m de vacature G. A. Minnes: 1. de heer C. Steenlage; 2. de heer W. F. Langerak; in de vacature W. de Boer: 1. de heer W. de Boer; 2. de heer I. de Kloe. Voorstel tot het benoemen van twee leden en twee plaatsvervangende leden van de Com missie van beroep, bedoeld in art. 16 van de „Wachtgeldverorden'ng Ambtenaren". Aftre dend zyn de heeren Ir. A. L. Byi en Mr, A J. IN FEITEN EN F^AJSI T A S I E M Alhoewle het my ijsclyk zwaar valt de t sen van m'n schryfmachine in bedwang te i°6t" den. die op deez' heerlyk-schoonen lentecT1" waariyk een bejaarde hupsch-heid aan dag legt, en het schryver dezes eveneenï zwaar valt, dit alles week-ln, week- p cronyck-gewyzo op te teekenen (ook al va wege het lentelyk gebeuren! vergeef het he™" lezer...) zyn wy beiden, de Fortuna en ik* gedwongen ons te uiten in een tweetal ver! zuchtingen, waarvan het eerste slechts ee fantas'e ls, doch het tweede een feit. Wat de verzuchting aanbelangt: deze be- treft het onderwerp „Gemeentebcdryven Reclame", een samenvoeging waarover boek deelen te vullen zyn, doch die wij slechts et passant in een tiental regelen beschouwen. Het ls een erkend feit, dat alle over. heidsbedryven, welke en waar dan ook, steed* getuigen van een ontstellend gebrek aaa reclame-zin. Het maakt soms den indruk dat de bedryven te deftig zyn voor reclame, welk woord in deze kringen synoniem is met- humbug, bedriegery, dikdoenerij, opschroevel ry en standing-loosheid. Deze zienswyze is fout: hopeloos fout. Het beste bewys ervoor zyn onze aan honderd chronische kwalen lydende Nederlandsch» Spoorwegen, waar men thans een groot- scheepsche reclame voor maakt Nietwaar- „reist per spoor", „veilig en vlug, „het spoor Uw vriend"enz. enz. Maar de andere bedryven?? Hopeloos. Mea gaat al maar door op d' ouden voet, in de hoop op betere dagendie nooit komen. Maardén ons plaatseiyk gasbedryf, Dét is tenminste een lichtstraal aan een egaal duisteren einder, déér is een bedrijf dat tenminste begrepen heeft wat reclame beteekent, wat haar psychologische waarde in verband met de publieke psyche is. Overal in onze stad ziet men thans de reclamebor den, zy het in de lichtende verten op deg watertorens trans, dan wel pittoresk bungp. lend aan de ïyntjes over de straten. Maar waar men ook is, steeds volgt ons het devies; Gas 4 en 5 cent Voor sommigen wordt het wellicht een obsessie en gaat men uit pure razernij inderdaad gas gebruiken! Natuurlyk zyn er nog ideeën te over. Toe vallig hoorden wy een dezer dagen uit be. voegde kringen dat men ook van slagzinnea en andere aanlokkelykheden gebruik gaat maken: byv. „Voor iederen tienden meter gas 1 gratis toegangsbewys Rialto of Tivoü", of: „hij of zy, die het eerste in één week 25 meters verbruikt heeft, één gratis reis naaf de Rivièra"; ook zyn er plannen een groots bridge-drive te organiseeren, nu eens niet „by candlelight", doch by „gas-light", en dat onder het motto „Bridgen- Gas- en weldoen", aangezien alle baten buiten de onkosten van het licht naar een filantropische inrichting gaan. Zoo moet het worden! Succes gega randeerd! Dit wat de fantasie betreft; volgt het feit. Wij vernamen, dat men zeer binnenkort over zal gaan tot de saneering van onze plaat selijke brandweer enwy juichen. Want het is hard en hard noodig, en als bewys hiervoor voeren wy aan de recente blusschingf by de firma Krul in de Koningstraat, welk» blussching aan critiek onderhevig was. Behalve dat een aantal blusschers een ont stellend gebrek aan blusch-inzicht demon streerden en met name aan de achterzijde van het huis in 't vuur van jeugdig enthou siasme dingen kapot sloegen, die o.L gevoe gelijk heel hadden kunnen biyven, was er oolc onder de spuitgasten nogal eens oneenigheid inzake het vasthouden der atraalpijpen t» ontdekken. Voilé; een kardinale tekortko ming. Deze brand was niet belangryk. Het had evenwei erger kunnen zyn! Om dit alles verheugen wy ons, dat de sa- neering voor de deur staat I DOOS 20 CT.-TUBE 40 EN 60 CT. I Veldman (leden) en de heeren Ir. B. W. A Bijvoet en H. A W. Meyer (plaatsvervangen de leden). Voorgesteld wordt de drie laatst genoemden ln hun functies te herbenoemen en in de plaats van den heer Byi te benoemen, den heer Ir. S Visman. Ter inzage. Ter inzage zyn gelegd: 1. Het overzicht van de ontvangsten en uitgaven voor de ziekenhuisverpleging ovef het jaar 1935. 2. Het antwoord op de vraag van den heef A. Uithol omtrent verkeersbeperking op de afritten van den dyk by het Helden der Zee- plein en by de Langestraat 3. Het antwoord op de vraag van den beef W. Biersteker om verdere aandacht te schen ken aan het auto-lawaai 4. Het antwoord op de vraag van den heef L*. F. van Loo omtrent de verkeersveiligheid naby de Werfpoort. Mededeeling. Medegedeeld wordt, dat door Burgemeestef en Wethouders hun voorstel tot wyziging va» de Verordening betreffende het beheer van d» Gemeentebedrijven wordt teruggenomen. Salarissen. Voorstel inzake salarisverlaging van óet gemeente-personeel. Belastingen. Voorstel tot rangschikking der gemeente ié de derde klasse voor de heffing van Gemeen' tefondsbela8ting. (Burgemeester en Wethouders stellen zich voor de belde laatste punten tegelyk met dé begrooting te behandelen). Begrooting. Behandeling der gemeente begrooting, ilienét 1936. met byiagen (wo. le en 2e nota va» wyziging). Reiniging. Voorstel inzake de aanschaffing vftn tweede transportvaartuig voor de reinig"'» en uitbreiding van het bestaande stortha (bouw van een tweede storthuts).

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14