Julianadorp, Anna Paulowna. Van Ewijcksluis Wieringen Wieringerwaard. Schagen Texel Belastingverhooging Salarieering gemeentepersoneel. Visscherij Massificatie gemeente voor de heffing v»" de gemeentefondHbehMting B. en W. schreven aan den Raad. In onzen brief van 19 November 1935, waarbij wij u de ontwerp-gemeentebegrooting en de ontwerp-begrootingen van de bedrijven en diensten dezer gemeente voor het dienst jaar 1936 ter vaststelling aanboden, spraken wij er een zekere voldoening over uit, dat ondanks allerlei ongunstige factoren, welke zich, hoofdzakelijk als gevolg van de vorig jaar tot stand gekomen wijzigingen op het ptuk der financieele verhoudingen tusschen het Rijk en de gemeenten, ten aanzien van de financieele positie dezer gemeente hebben voorgedaan, door ingrijpende bezuiniging op de uitgaven, een sluitende ontwerp-bcgroo- ting aan uw College kon worden aangeboden, zonder dat wij genoodzaakt waren u voor stellen tot verhooging der belastingen te done. Zelfs zijn wü er in geslaagd de volgende, door den Inspecteur der Directe Belastingen enz. nader geraamde mindere belastingop brengsten over het boekingstijdvak 1936/1937, te weten 23.209 wegens personeele belas ting, inclusief opcenten, te verminderen met 200 wegens meerdere opbrengst grondbe lasting, en 4000 wegens mindere ontvang sten aan opcenten op de gemeentefondsbe lasting, mindere uitkeering uit het gemeente fonds en het werkloosheidssubsidiefonds, per saldo derhalve een berdag van 27.000 in totaal door verdere bezuinigingen op te van gen. Hierbij wordt door ons opgemerkt, dat voor dit bedrag geen dekking kon worden gevonden in het voor het dienstjaar 1937 ge reserveerde gedeelte ad. 30.000 van het batig saldo van den dienst 1934, ad. f 102.582.17, omdat Gedeputeerde Staten dezer provincie in hunne bij brief van 21 Jan. 1936 toegezonden nota van opmerkingen aan gaande het vooronderzoek van de ontwerp- begrooting 1936, den eisch hadden gesteld, dat het geheele saldo over de dienstjaren 1938, 1937 en 1938 moest worden verdeeld. Wij wenschen thans evenwel in het bijzon der uwe aandacht te vragen voor het volgende. Bij schrijven van 28/2 jX heeft de Directeur van den Dienst voor Sociale Zaken medege deeld, dat de in de ontwerp gemeente- begrooting geraamde uitgaaf ad. 300.000 voor steunverleening aan werkloozen on toereikend moet worden geacht, aangezien vooral den laatsten tijd het aantal werk loozen, dat voor steunverleening ingevolge de rijksregeling in aanmerking komt, zeer sterk is toegenomen, als gevolg van het nagenoeg geheel stilliggen van de bouwnijverheid in deze gemeente. Ter staving van dit beweren wordt in dat schrijven medegedeeld, "dat de uitgaven wegens steunverleening aan werkloozen over de eerste 8 weken van 1936 reeds 55.540.43 hebben bedragen, welk bedrag nog in gunstigen zin is beinvloed door de Uitkeeringen uit de werkloozenkassen .der vakbonden. u m-. 1 v 1 1 i Het Bestuur van het Gemeentelijk Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon heeft mede gedeeld, dat, de raming van den post voor ondersteuning aan werkloozen noodzakelijk tot 400.000, derhalve met 100.000 moet worden verhoogd. Deze verhooging vindt haar oorzaak, zooals reeds werd medegedeeld, in het feit, dat het aantal werkloozen, den laat sten tijd, tegen verwachting in, zoodanig is vermeerderd, dat momenteel ruim 800 per sonen ingevolge de rijkssteunregeling worden ondersteund, terwijl bij de oorspronkelijke raming gerekend is, dat gemiddeld 600 per sonen voor ondersteuning in aanmerking zouden komen. Rekening houdende met het percentage, waarnaar de uitkeering uit het werkloosheids subsidiefonds voor 1936 vermoedelijk zal wor den berekend, zal van deze verhooging een bedrag ad. 70.000 ten laste van dit fonds komen, zoodat f 30.000 voor rekening der gemeente blijft. In verband hiermede zijn wij genood zaakt geworden reeds thans dekking voor laatstgenoemd bedrag te zoeken, aangezien, wanneer de tjjd verstrijkt, zulks naar onze meening niet meer moge lijk zal zijn. En tn aanmerking nemende, dat op de begrooting voor 1936 niet ver der meer bezuinigd kan worden, zal het onzes inziens wel geen nader betoog behoeven, dat de noodige middelen slechts door belastingverhooging gevonden kun nen worden, een maatregel, welken wjj nog gaarne dit jaar hadden vermeden, en welken wjj, zooals uit het vorenstaande reeds bljjkt, dan ook noode bjj uw College aanhangig maken. Na ampele overweging van de vraag op welke wijze en in welken vorm deze extra lasten van de ingezetenen gevraagd zouden moeten worden, meenen wjj, dat gebruik ge maakt kan worden van de mogelijkheid, welke art. 14 der wet van 15 JuU 1929, Staatsblad 888, biedt, nX om de gemeente voor de hef fing der gemeentefondsbelasting in een nume riek hoogere klasse, i.c. de derde klasse, te rangschikken. In het onderhavige geval moet onzes in ziens aan dezen maatregel, boven alle andere, de voorkeur worden gegeven, wanneer in aan merking genomen wordt, dat deze vorm van belastingverhooging voor de contribuabelen het minst ongunstig is, daar zij in totaal extra zullen worden belast met een bedrag groot f 43.400, waar tegenover voor de gemeente een meerdere bate staat van 44.350 over een vol jaar. Van laatstgenoemd bedrag zou dan ten voordeele van den dienst 1936 komen een bedrag ad. 29.567, A opcenten op de hoofdsom der gemeente fonds belasting 10.267 b. uitkeering uit het gemeente fonds, berekend per aange slagene in de gemeentefonds belasting 15.467 Uitkeering uit het werkloos heidssubsidiefonds, berekend per aangeslagene in de ge meentefondsbelasting 3.833 Totaal 29.567 Het is noodig, dat reeds thans tot ver hooging met 100.000 van den post „steun verleening aan werkloozen" door u wordt be sloten, daar volgens de rjjksvoorschrlften van geraamde overschrijdingen der uitgaven voor steunverleening tijdig kennis aan den Minister van Sociale Zaken moet worden gegeven, wil de gemeente voor de bjjdrage uit het werk loosheidssubsidiefonds In aanmerking komen en daarvoor i.c. voorkomen, dat het geheele aanvullende bedrag ad. 100.000 tenslotte ten laste van de gemeente komt, hetgeen uiteraard van eminent belang moet worden geacht. Wij stellen u daarom voor dienover eenkomstig te besluiten. B. en W, schrijven aan den Raad: Aan den Raad. In Uwe vergadering van 30 Januari 1936 word door Uwen Raad besloten, om niet over te gaan tot verlaging van de salarissen van het gemeente-personeel. Van dit besluit werd door B. en W. mededeeling gedaan aan Gede puteerde Staten dezer provincie. Dit College deed B. en W. toekomen een afschrift van het Koninklijk Besluit, waarbjj de Raad wordt aangemaand, binnen een termjjn van drie maanden, gerekend van den dag, waarop dit besluit te zijner kennis zai worden gebracht, de wedden en loonen van het personeel dier gemeente te herzien overeenkomstig de door den Minister van Binnenlandsche Zaken in zjjne aanschrijvingen van 4 September 1935, no. 23805, en van 7 November 1935, no. 24784, beide afdeeling ambtenarenzaken, gegeven richtlijnen. In de considerans van dit Besluit wordt o.m. overwogen: „dat de Rijksnormen, waaraan de salarissen „van de ambtenaren der gemeente Den Helder „zijn getoetst, op 1 Januari 1936 met 5 ten „honderd zijn verlaagd: „dat het voor het herstellen van juiste ver houdingen wenschelijk is, de salarissen van „de ambtenaren van bedoelde gemeente in het „algemeen eveneens een verlaging van 5 ten „honderd te doen ondergaan." Ten einde een zoo juist mogelijk inzicht te krijgen omtrent hetgeen door den Minister wenschelijk werd geacht, zoomede, om te in- formeeren naar de strekking van de woorden „in het algemeen" in de laatstaangehaalde overweging, hebben B. en W. onmiddellijk na de ontvangst van bovenbedoeld schrijven een onderhoud aangevraagd met den chef der af deeling ambtenarenzaken van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, welk onder houd heeft plaats gevonden op Dinsdag, 10 Maart jX Ondanks de pogingen, welke de delegatie van B. en W. aanwendde, om te doen wat maar eenigszins mogelijk was tot behoud van het tegenwoordige salarispeil, werd van Departe mentale zijde vastgehouden aan den eisch om tot verlaging te geraken. B. en W. zijn van meening, dat in de ge geven omstandigheden aan den wensch van den Minister gevolg moet worden gegeven en dat derhalve stappen moeten worden gedaan, om tot verlaging der salarissen, met in het algemeen 5%, te geraken. Nochtans meenen B. en W., dat getracht moet worden, om deze verlaging in te voeren in twee termijnen, zulks in de verwachting, dat de Minister daarmede wel accoord zal kunnen gaan. B. en W. stelle® daarom voor, om op de salarissen en loonen van het gemeentepersonefel toé te passen: i a. een verlaging van 2%%, gerekend haar 'dëh toestand óp 31 Maart 1936, met ingang vah 1 April 1936; b'. een Verlaging van 5%, gerekend naar den toestand op 31 Maart 1936, met ingang van 1 October 1936. Door den chef der afdeeling ambte narenzaken van meergenoemd Departe ment werd de verwachting uitgesproken, dat er geen bezwaar tegen zou worden gemaakt, indien ook voor de ambtenaren op weekloon een korting van 5% zou wor den toegepast, omdat het voor deze ge meente, met haar groot aantal Rijks werklieden, niet onbillijk werd geacht, dat het loon van deze werklieden bij de be rekening van het loon in het particuliere bedrijf bi acht wordt genomen. Nadien is B. en W. nog gebleken, dat wel geen bezwaar zal worden gemaakt tegen de in twee étappes voorgestelde verlaging der loonen en salarissen. Ten aanzien van de voorgestelde korting meenen B. en W. voorts overeenkomstige toepassing te moeten doen verleenen aan de in art. 7 der Salaris-verordening 1935 vervatte overgangsbepaling, met dien verstande dus, dat het salaris en het loon van een ambtenaar op 1 April niet meer dan 10%, en op 1 October 1936 niet meer dan 20% lager zal worden dan het was volgens den toestand op 30 September 1935 (dus onmiddellijk vóór het in werking treden van de salarisverordening 1935). B. en W. meenen verder, dat voorbedoelde korting ook moet worden toegepast op de salarissen van de overige in dienst der ge meente werkzaam zijnde ambtenaren, voor zoover hun salaris door de gemeente wordt geregeld. Hieronder zullen dan vallen het per soneel van den Franschen cursus, de vak onderwijzers enz. B. en W. merken hierbij OP. dat het boven omschreven voorstel moet worden aangemerkt als een voorstel van de meerderheid van het college. De minderheid is van oordeel, dat de salarissen en loonen thans zoodanig zijn, dat verlaging daarvan niet gemotiveerd is, en dat derhalve van gemeentewege geen poging daar toe behoort te worden gedaan. De commissie van georganiseerd overleg is niet tot overeenstemming kunnen komen. De nieuwe loonvoorwaarden houden de ge moederen ernstig bezig, hetgeen niet te ver wonderen is, want de loonen gaan gemiddeld 9.5% naar omlaag. Omdat deze voorwaarden den laatsten tijd toch al niet aan den hoogen kant waren, heerscht er te IJmuiden een ge drukte stemming, die zich demonstreert, vol gens het Dagblad voor IJmuiden in talrijke ingezonden stukken, die de redactie toegezon den krijgt en die deze redactie dan ook heeft samengevat in een artikel, waarin de zaak in algemeene trekken is uitgeplozen. Deze week daalden de prijzen voor kabel jauw te IJmuiden zóó sterk, dat er zelfs kabeljauw werd verkocht voor 5.per 125 kilo. Als men dan met een behoorlijk winstpercentage deze goedkoope visch zou kunnen koopen, zou het aantal afnemers al licht verdubbeld kunnen worden. Nu echter heeft de reeder er het nadeel van te dragen, want met dergelijke marktprijzen is er geen loonend bedrijf te maken. De booten van de Moray-Flrth maakten dan ook lage besom mingen. De heer v. d. Steen bepleit in „Toenadering" voor verbetering in het harlngbedrijf. Het doet goed aan te constateeren, dat in breeder kringen van het bedrijf bet besef levendig wordt, dat het slechts in onderling overleg mogelijk zal zijn om tot verbetering van het geheel te kunnen komen. Dat dit idee meer veld wint, ontstaat door de moeilijkheid in het bedrijf zelf, want men is al dieper overtuigd, dat in alleen groeps- bemoeiingen geen succes meer mogelijk is. Deze tijd schijnt achter den rug te zijn, maar nu is het betreden van andere paden eisch. En telkens duikt uit de verschillende groe pen het geluid op, om tot samenwerking te komen. Nu zou men denken dat dan alles in kruiken en kannen zou zijn; helaas is dat niet het geval, omdat men niet altijd nog zoover is gekomen, dat hetgeen enkelen uit deze groepen als gewenscht beschouwden, daarom de geheele groep tot verwezenlijking brengt. Maar met geduld hopen we dat het eenmaal zoover komt. 1 De heer Tusenius heeft een brochure ge schreven over „Bevroren Visch". Het boekje is een overdruk uit het vakblad „Koeltechniek". We hopen er binnenkort op terug te komen. De heer Tusenius wijst op de gunstige moge lijkheden voor opslaan van visch en dan ge bruik te maken van onze koelhuisinrichtingen. Deze bevroren visch, mits in zoo versch moge tijken staat opgeslagen, blijft uitermate goed voor de consumptie. De kosten van koelhuis opslag berekent de heer Tusenius op gemid deld 3 cent per pond, hetgeen niet hoog kan worden geacht. De schr. geeft eenige voor beelden hoe op deze wijze uitstekende winsten kunnen worden gemaakt. Bijv. makreel in October en November gekocht voor 2.60 a 3.per kist, werd eind December verkocht voor a 10. Tong gekocht in April en Mei voor 0.30 a 035 per kg bracht maanden later 0.80 a 1 op. Haring, tarbot en ook andere soorten visqh gaven voor den handel uitmuntende resultaten. Gedurende 1935 werden tienduizenden kilo grammen van bovengenoemde vischsoortón door middel van bevriezing geconserveerd en op deze hoeveelheden werd, zonder uitzonde ring een goede winst gemaakt. Overal ter wereld werd visch in koelhuizen opgeslagen, maar dat is hier te lande nog niet voldoende doorgedrongen Vooral wanneer coöperatief werd overge gaan de visch te laten bevriezen in koelhuizen zouden de kasten uiterst minder kunnen zijn. De kwaliteit behoeft er niet onder te lijden, mits, zooals gezegd, in zoo versch mogelijken staat de visch in de koelhuizen zou worden ge bracht. Ook de heer Stevenson heeft meermalen op vergaderingen de wenschelijkheid betoogd van opslag van visch in koelhuizen als er groote aanvoer is, ter voorkoming van daling vap prijzen. Een zekere stabiliteit in prijs zou daar mee kunnen worden bereikt. Bovendien heeft het het groote voordeel, dat uit de koelhuiS- voorraad kan worden geput, wanneer er eens een geringe aanvoer is. Ofschoon toen van andere zijde wel is be toogd, dat zooiets niet mogelijk is, bewijst nu de brochure van den heer Tusenius, dat dit wel degeljjk is te verwezenlijken. Maar het is goed, dat van deskundige zijtje hierop nog eens klaar de aandacht wordt ge vestigd. OPENING VAN DE FANCY-FAIR VOOB „VOLKSONDERWIJS". Vrijdagmiddag om 4 uur was het oogenblik aangebroken, dat de fancy-fair, welke ge organiseerd is voor de afdeeling Julianadorp van „Volksonderwijs", geopend zou worden. In de zaal van het café „Prins Hendrik" was een groot gezelschap genoodigden, helpsters, enz. aanwezig. Medegedeeld zij, dat de meeste notabelen uit onze omgeving aanwezig waren, om door hun tegenwoordigheid luister aan deze gebeurtenis bij te zetten. Nadat allen op het podium, dat door bloemen en palmen van de firma Van Amesfoort uit Den Helder in een gezellig zitje was herschapen, hadden plaats genomen, werd loor een staf van jonge dames de thee met gebakjes geserveerd. Daarna nam de Voorzitter van de afdeeling Julianadorp van „Volksonderwijs" het woord. Groot is onze dank, zegt spr., aan al degenen, zoowel groot als klein, die onder leiding van den heer Tigchelaar deze fancy-fair hebben weten te organiseeren. Zij hebben waarlijk succes geoogst voor hunne moeite. Tallooze nijvere handen hebben een collectie fraaie handwerken vervaardigd, die gezien mag wor den. Vele artikelen zijn ons door verschillende firma's geschonken, en het is voor ons het bewijs, dat de bewoners van het Koegras veel, ja zelfs zeer veel met hun school op hebbert. Dit verheugt ons, maar het verheugt mij bovenal als „schoolmeester". De zaak waar het hier om gaat dat is onze bus. Dat is steeds als een strijd geweest. Laten wij zorgen, dat •onze kinderen naar de openbare school gaan, wij hebben de gelegenheid om daarvoor te zor gen, laat het dus gebeuren. De verkoop nam een aanvang, een keur van artikelen en atrracties, deze week reeds ver meld, is aanwezig, en alles zal zijn weg wel vinden. De bazar is ook Zaterdag en Zondag geopend, voor ieder is er dus gelegenheid deze met een bezoek te vereeren. De Harmonie „Kunstzin" verleent ook hier weer hare ge waardeerde medewerking. VOORJAARSVERGADERING VAN DE P.O.C. DEN HELDER. Bovengenoemde vergadèring vond Vrijdag avond plaats in het café ,,'t Centrum". De opkomst der leden was, zooals dat elk ja«r het geval is, zeer klein. De voorzziter. de heer Th. A. A. Terra, heet de aanwezigen welkom, in 't bijzonder den heer M. C. Consemulder, ambtenaar van de Landbouw-Onderlinge. De secretaris, de heer I. J. Gaakeer Pz.. ge°f t een resumptie van de notulen, welke onveran derd worden geaccepteerd. Daarna komen in bespreking de punten van de agenda voor de gewone algemeene ledenvergadering der Land bouw-Onderlinge, welke op 6 April as. te Amsterdam wordt gehouden. Het bedrag voor kost en inwoning wordt vastgesteld op 7 per week. De voordracht, die dr. J. M. Keijzer tijdens de Algemeene Vergadering zal houden, wordt van veel belang geacht. Bij alle agendapunten diende zoo noodig de heer Consemulder van advies of gaf een i nadere uiteenzetting daarvan. Tot afgevaardigden worden benoemd dé secretaris en K. Wijnsma. Tot plaatsvervanr gers P. van der Veer en A. Verschoor. De periodiek aftredende P.O.C. leden Th. Al f A. Terra en I. J. Gaakeer Jz. worden herkozen j De heer A. Verschoor wordt definitief be^ i noemd. Daarna doet de secretaris nog tal van mededeelingen over het secretariaat in het afgesloten en looopende boekjaar, waarvan .met belangstelling kennis wordt genomen. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Op de gehouden tentoonstelling van het Alkmaarsch Comité voor Bakkers-Vakonder- wjjs A.C.O.B.A.V.O.van de werkstukken, vervaardigd oor de le jaarsleerlingen der Bakkerij-Cursus te Alkmaar, behaalde onze plaatsgenoot, de heer C. W. Slikker. 2 diploma's. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen Doopsbediening Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur, de heer Looy, van Rotterdam. p Aan den heer D. Stammes is door B. en W. vergunning verleend tot den bouw van een arbeiderswoning in een gedeelte van de voor malige kaasfabriek aan den Boermansweg. POLITIE. Gevonden: een paar laarzen, een hand schoen, een radiatordop. Verloren: een nummerbewjjs GZ 5268. NED BOND VAN BOERINNEN EN A. PL. VROUWEN. Vrijdagavond kon mevr. Keijzer weer een groot aantal dames welkom heeten op de ver gadering van bovengenoemden bond, die in Veerburg gehouden werd. Na lezing der notulen door mevr. Baken, werd medegedeeld, dat „Zonnestraal" in April een film zal vertoonen, geheeten: „De sterken voor de zwakken". Entree wordt niet geheven, doch ten bate van „Zonnestraal" zal een col lecte worden gehouden. Besloten werd een tocht naar het P.E.N.te Bloemendaal te maken. Daar het aantal leden „te groot" is om dit bedrijf gezamenlijk te bezoeken, zal dit in twee groepen op twee verschillende dagen gebeuren. Mevrouw Lovink kreeg hierna het woord om het een en ander over het dienstbodenvraagstuk te vertellen. Door Minister Slingenberg is te Haarlem een Provinciale Commissie geïnstalleerd. Vele dames, w.o. verscheidene burgemeestersvrou wen woonden deze installatie bjj. Mevr. Lovink en de echtgenoote van den burgemeester van Wieringen, vertegenwoordigden Hollands Noor den. De dienstboden zullen ondergebracht worden in een R. K. en een neutraal internaat De verschillende richtingen in het laatste blijven allen onder eigen leiding. De cursussen duren 3 maanden, waarna de meisjes als dienstboden geplaatst worden, terwijl ze eenigen tijd onder toezicht blijven van een nazorgcommissie. Na afloop van deze periode krijgen de meisjes een diploma. Mevr. Lovink verklaarde zich bereid nadere inlichtingen te verstrekken, aan haar, die wenschen voor plaatsing in aanmerking te komen. Nadat mevr. Keyzer dank had gebracht aan de spreekster, volgde nog eenige besprekingen o.a. over de uitleenbibliotheek. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur, Ds. E. Jansen. SNOEKBAARS IN HET AMSTELMEER. Woensdagmiddag werd hier door enkele bestuursleden en een lid der Vereeniging „Visschersbelangen" een zending van drie honderd pond snoekbaars in verschillende af metingen als pootvisch in het Amstelmeer losgelaten. Deze snoekbaars was afkomstig van de Reeuwijksche plassen en had een don kerder tint, dan die welke hier in het Amstel meer voorkomt De zending, welke in daarvoor speciaal vervaardigde tanks per vrachtauto werd aan gevoerd, stond onder leiding van den Opzie ner der Visscherijen, den heer Van der Hey- den. De visch kwam in prima toestand over en repte zich onmiddellijk na de te water- lating naar de diepere waterlagen. Deze zending werd verkregen door bemid deling van het Hoofd van de afdeeling Kust-, Rivier- en Binnenvisschcry-onderzoek aan het Rijksinstituut voor Biologisch Visscherij- onderzoek, dr. Havinga, welke hiertoe van de Domeinen in staat werd gesteld. Er bestaat vrij groote zekerheid, dat ook een flinke partij montée in het Amstelmeer zal worden uitgezet. PROPAGANDA-AVOND NED. BIJBEL GENOOTSCHAP. Donderdagavond was er een propagaoda- samenkomst van hel NeX Bijbelgenootschap in de Gereformeerde kerk te Oen Oever. Ds. H. W. Meihuizen sprak een openings woord en zeide o.a.: het Bjj belgenootschap wil den Bgbel brengen en daarin voldoet zij aan het bevel: „Predikt het evangelie aan alle creaturen". Op ons allen rust die plicht. De causerie van den heer Brugman van Amsterdam bjj de plaatjes door den heer Kuiper op het doek gebracht, was zeer inte ressant en leerzaam, zoowel van Nederland als Indië. De heer van Eerden sprak een slot woord en mocht met recht dankeh voor het gegeven. MELKVKKSTREKKING AAN I>E SCHOOL JEUGD. Door het raadslid D. Oden, is namens de Sociaal-Democratische Raadsfractie, aan den Raad voorgesteld, om aan alle schoolgaande kinderen melk te doen verstrekken. In de toelichting tot het voorstel, wordt er o.m. op gewezen, dat als gevolg van hel invoe ren van de rouleering voor de arbeiders werk zaam in de werkverschaffing, de koopkracht van deze groep van arbeiders sterk is ver minderd. In het bijzonder heeft hier onder le lijden, het toch al zoo ernstig onder de crisis omstandigheden ljjdende volkskind. Dringend is het daarom gewenscht, dat zoo spoedig moge lijk wordt overgegaan tot het verstrekken van melk aan de schoolkinderen. Wordt dit voorstel door den Raad aanvaard, dan zjjn hier niet alleen mee gebaat de schoolkinderen, maar is dit ook in het belang van de melk veehouderij, die momenteel in zeer moeilijke omstandigheden verkeerd, UITSLAG AANBESTEDING, Door den architect L. Saai uit Alkmaar werd Donderdag alhier aanbesteed het bouwen van een filiaal van Dros' Magazijn te De Koog (waarin ook een filiaal van ae slagerij Visser Zn. wordt gevestigd). Laagste inschrijvers waren voor Timmerwerk de heer Van 'l Hoog, metselwerk de heer H. Bakker, loodgieterswerk de heer S. v. X Vis, schilderwerk de heer J. Dekker. Verlichting werd nog niet aanbesteeX Timmerwerk, schil derwerk en loodgieterswerk zijn gegund. GEREF. VROUWENVER „ZUSTERHULP". Naar w(j uit goede bron vernemen, hoopt de Gereformeerde Vrouwenvereeniging „Zus- terhulp" te Hippolytushoef Woensdag 25 Maart a.s., 's avonds half acht, haar éénjarig bestaan feestelijk te herdenken in de Geref. kerk aldaar. Gezien het rijk voorziene programma be looft het een gezellige avond te worden. POLITIE. Gevondeneen bruin wollen handschoen en een radiatordop van een auto. Inlichtingen bij den gemeentebode, BURGERLIJKE STAND. Van 13—19 Maart 1936. GEBOREN: Cornelis, z. v. Jn. Gielis en P. Dujjnker; Grietje, d. v. J. Hensen en A Mod derman; Mejjert Simon, z. v. M. Heijblok en G. M. Snooij; Simkje, d. v. K. E. Vlieg en M. Top. ONDERTROUWD: D. Tijsen en G. Kuiper. GEHUWD: L. Zuidema en C. Ekelmans; H. Barelds en A. Rouwkema; J. Henstra en N. M. Halfweeg. OVERLEDEN: Neeltje Verfaille, 80 j. WeX Keijzer. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 'sMorgens 10 uur. de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned Herv. Gem. Den Oever) s Middags 2.30 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10 u.. Ds. H. W. Meihuizen Doopsgezinde Gemeente Den Oever (Kapel). 's Avonds 7.30 uur, Ds. Meihuizen. Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur, Cand J. van Eerden 's Middags 2.30 uur, Lezen. Geref. Kerk. (Den Oever). 'sMorgens 10 uur, Lezen. 'S Middags 3 u., Cand. J. van Eerden HANDELDRIJVENDE EN INDUSTRIEELE MIDDENSTAND. Donderdagavond vergaderde de Handel drijvende en Industrieele Middenstandsver- eeniging Wieringerwaard, ten huize van mevr. de Wed. H. v. d. Woude, onder leiding van den voorzitter, den heer C. Rezelman. Aanwezig 6 leden. Na de opening volgt voorlezing der notulen en Jaarverslag. Onder de ingekomen stukken kan worden vermeld, dat besptokett is een Credietleening aan kleine Middenstanders, door tusschen- komst van Bórgstellingsfondsen. Er werd besloten af te wachten hoe de N. M. bond zich hierover zal uitspreken. Ontvangsten met inbegrip saldo vorig jaar 74.63. Uitgaven 34.20. Batig saldo 40.43. Hierna volgde bestuursverkiezing. Aftre dend waren C. Rezelman en Jb. Haverkorn. Gekozen werden Jb. Kuissen en C. Rezel man. De voorzitter wensch te, alvorens tot slui ting over te gaan, den heer Zander het goede in zijn nieuwe woonplaats. Hierna volgt sluiting. SUCCESSEN VAN DE SCHAGEB BAKKERS. Op de tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd door leerlingen van de Bakkerij cursussen, uitgaande van de AC.O.BA.V.O. (Alkmaarsch Comité voor Bakkers-Vak-On derwijs) te Alkmaar, mochten de deelnemende Schager cursisten mooie successen boeken. In de afdeeling Verplichte inzendingen be haalde Jan Fransen den eersten prijs, S. Kuij- per den derden, Th. Meereboer 2 vierde en Jn. Schotten den vijfden prijs. In de afdeeling Vrije inzendingen behaalde Jan Fransen een tweeden prijs, S. Kuijper en Th. Meereboer beiden een derden prijs. Als men bedenkt, dat voor de afdeeling Verplichte inzendingen maar 5 prijzen be schikbaar waren en 4 Schager cursisten be halen 4 prijzen van de 5, dan is het succes wel zeer groot. HET WITTE KRUIS. Donderdag 19 Maart vergaderde de afdee ling Schagen van Het Witte Kruis in het lokaal van den heer J. K. Boontjes. De voorzitter, de heer J. P. Schoori, heet de 10 aanwezigen hartelijk welkom. Notulen vorige vergadering worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat in de maand Oc tober of November een cursus gehouden zal worden en Huiselijke Ziekenverpleging en eveneens een moedercursus. Ingekomen was een schrijven van de N.-H. afdeeling Het Witte Kruis betreffende ver kiezing aftredende bestuursleden C. Bos, A W. Michels en Dr. Beeker. Het bestuur stelt voor geen tegencandidaten aan te wijzen. Uit het jaarverslag van den secretaris mel den we, dat het ledental op 1 Jan. 1936 774 bedroeg of 18 meer dan op 1 Jan. 1935. Het magazijn is aangevuld met eenige artikelen; 666 stuks werden in gebruik afgegeven aan 438 personen, benevens 446 porties ijs aan 31 personen. De moedercursus werd gevolgd door 32 vrouwen en meisjes. Van de badinrichting was een grooter gebruik gemaakt, 9163 baden. Deze inrichting was in zeer goeden staat. Het jaarverslag voor de T.B.C.-bcstrjjding meldde, dat 400 maa' huisbezoek was ge bracht Twee personen zijn uitgezonden naar een sanatorium, hetwelk 1686 kostte. De rekening voor de tb.c.-bestrijding sloot met een tekort van 391.92, hetwelk alsnog door de gemeente Schagen zal worden betaald. Ontvangsten f 2377.85, uitgaven f 2769.07. De rekening van Het Witte Kruis sloot met een ontvangst van 2317.55, uitgaaf 1972.92. Batig saldo 344.63. Het verslag voor Ziekenzorg vermeldde: Verstrekt aan 36 personen 3619 liter melk, 30 personen 141 liter room en 660 liter room, 15 personen 1032 eieren en aan 8 per* sonen 420 ons vleesch. De lijsten hadden op gebracht 367.45. Nadat een schrijven van de financieele com missie was voorgelezen tot goedkeuring der rekeningen, volgde dit onder daakzegging aan de samenstellers der verslagen. De begrooting van Hel Witte Kruis 1936 sloot met een ontvangst en uitgaaf van 2270, idem T.B.C.-bestrijding met 2320. Voorgelezen werd het verslag van den afge vaardigde Dr. H. M. Nannenga, naar de alge meene jaarvergadering, gehouden te Amster dam. Een woord van dank wordt gebracht aan Mej. N. J. Leguit voor het slagen der Emma- bloem-collecte. In de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat in 1936 aangeschaft zal worden o. a. een zuurstofapparaat. Hierna sluiting. Burgerlijke stand van Schagen van 1219 Maart 1936. GEBOREN: Jacobus, z. v. P. Borst en O. Steur; Jenny, X v. C. D. Schmalz en A. Boon tjes. ONDERTROUWD: J. G. Lemmers, oud 26 j. en C. Schoori, oud 19 j., beiden te Schagen. GETROUWD: P. Dol en C. H. Bergmaus. OVERLEDEN: M. R. de Boer, oud 10 mnX, M. Groenewoud, oud 71 jaren, echtgenoote van P Boost. POLITIE, GEVONDEN: een portemonnaie, een fiets pomp, een handschoen, een onde-deel van een boor, 2 rijwielplaatjes; een taschje met gereed schappen. VERLOREN: 3 rijwielplaatjes, MARKTOVERZICHT. De markten beginnen weer aardig op te leven. De handel in vette koeien was goed, iets duurder, tot 24 ets. De aanvoer van kalfkoeien was belangrijk, de handel had een kalm verloop, geldekoeien matig. Er is de laatste weken een goede han del in paarden. Nuchtere kalveren goed, oude vette schapen 1822.handel goed, Over- houders tot 17.50; een flinke handel. De fokschapen werden goed verkocht, tot 2L Er kan vermeld worden dat de bekende han delaar, de heer S. -v. d. Hagen, alhier, in één. koop 60 verkocht. Vette varkens prijshoudenX met een matigen handel, het gevolg dat het met de biggen ook zeer kalm was. In kippen, enz. een gewone gang, geen verhooging. Burgerlijke stand van Texel van 14 t en m. 20 Mrt 1936. GEBOREN: Cornelis, z. van J. Smit en 3, B. M. van Beek; Jannetje, X van J. C. Bak ker en A. Maas. ONDERTROUWD: J. Kalf en P. Lok. GEHUWD: J. de Vey en M. Tgws. OVERLEDEN: G. J. Kruidhoed, 60 j.; J. Buys, 76 jaar, geh. m. F. Mets, P. Hopman, 2 jaar. POLITIE. GEVONDEN: 1 Sleutel, 2 Rijwielplaatjes, 1 pakje boorlint, 1 zilv. oorbel. GOUDEN JUBILEUM. Mej. Corn. Schaatsenberg, huishoudster bij den heer P. Maas te Den Burg, heeft giste ren iVrijdag) den dag herdacht, waai op zij voor 50-jaar in haar betrekking is gekomen. Op haar uitdrukkelijken wensch is deze dag in alle stilte voorbijgegaan. De bijna 70-jarige huishoudster is nog buitengewoon kras, zoo dat ze nog naast haar huishoudelijke plich ten gelegenheid vindt hier en daar ais werk ster op te treden. WIN KELNIEU WH. De heer J. van Zoelen opent hedenavond (Zaterdag) zijn nieuwe meubelzaak in de Weverstraat te Den Burg. Het gebouw, waar in voorheen de kruidenierswinkel van den. heer London was gevestigd, is geheel voor dit doel omgebouwd en heeft een keurig aan zien gekregen. Wij wenschen den heer Van Zoelen succes in zjjn nieuwe onderneming, „MOOI TEXEL" OP DE JAARBEURS. De stand, die de Tex. V.V.V. op de Jaar beurs te Utrecht heeft ingenomen, heeft naar men ons mededeelt, weder buitengewoon de aandacht getrokken, de vertegenwoordiger van „Mooi Texel" de heer Fhermann, die geholpen werd door zjjn echtgen., heeft buitengewone drukke dagen achter den rug. Succes voor onze gemeente zal waarschijnlijk ook nu' niet uitblijven, daar de sec re te raai van AI ooi Texel" in verband met den stand op de Jaar beurs honderden serieuse aanvragen in be handeling heeft gekregen. Den Burg. IN EEN PUT VERDRONKEN. Donderdagmiddag is op een hofstede in Ongeren, in een onbewaakt oogenblik, een 8-jarig zoontje van den heer F. Hopman tn een regenput gevallen. De vader kwam zelf tot de vreeseljjke ontdekking, hjj zag nL. een mutsje en een paar klompjes in den put drijven; toen het ventje er was uitgehaald bleken de levensgeesten reeds geweken. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser Maandcollecta OosterenX v.m. 10 uur, Ds. Kok. Waal, v.m. 10 u„ Ds. van 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Moen De Cocksdorp, v.m 10 u., Ds. Salra sav. 7 uur, Ds. Salm Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Scholle Koog, 's avonds 7.30 uur, Ds. v. 't Hooft Bevestiging KerkeraadstedeS Doopsgezinde Gemeente. Waal v.m 10 u., Ds. Vis. Avondmaal Den Hoorn, v.m 10 u. Ds. Smidts. Avondmaal Gereformeerde Kerk Den Burg, (Gebouw Fanfare) v.m, 10 uur, geen dienst o.m. 3 uur, CanX Berger OosterenX v.m. 10 u., Ds. v.X Leer Openb. geloofsbelijdenis. H. Avondmaal n.m. 3 uur, Ds. v.X Leer H. Avondmaal - Dankzegging Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3x,Preeklezea

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 15