POPULAIR BIJVOEGSFI VAN DE HELDFRSCHE COURANT preiburg de parel van het Zwarte Woud AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN BergtopPen lokken rondom Aantrekkelijk joor alle jaargetijden. Waar de zorgen vlieden en het leven zonnig wordt Uit onzen lachsproeier. Wanneer de Schooltijd e eindigt. ZATERDAG 21 MAART 1936 £en centrum van lenteweelde en winterpracht. r E Door een gelukkige speling van het lot is Freiburg de hoofdstad van het Schwarzwald geworden, het middelpunt van een van de mooiste plekjes van puitschland. Aan den eenen kant wordt de stad door de bergen van het Schwarz wald, die als trouwen vazallen de stad van de wouden, den wijn en de gotiek om ringen, aan den anderen kant strekt zich de wijde Rijnvlakte uit, die op den ach- tergrond de donkere keten van de Voge- ggn raakt. De vlakte wordt slechts onder broken door den Kaisterstuhl met zijn wijnstokken. Dit is een getuigenis van dui zenden jaren geleden, toen de geweldige onderaardsche kracht deze heuvelen uit de diepte te voorschijn riep. Trotsch verheft zich het groote gedenkteeken van Frei burg, de majestueuse pyramide van zijn dom, boven de andere torens en boven de spits toeloopende daken en wijde koepels van de oude stad, met haar intieme hoe ken en steegjes, waarvan iedere steen ver haalt van het leven en sterven van vroe gere geslachten. Door: Marie Falkenheim deze prachtige landstreeken tfe overdrijven: de natuur zelf heeft hier superlatieven ge schapen. De geneugdén van den winter. Men moet een winterin het Schwarz- wald meegemaakt hebben om een indruk te krijgen van zijn volle schoonheid. Alle oneffenheden zijn dan door het witte, lichte sneeuwdek weggevaagd. Zwaar en dicht vallen de schaduwen van de met sneeuw beladen dennen op het witte, schit terende sneeuwdek, dat in tallooze re flexen het licht der zon- weerkaatst. Uit de besneeuwde boerenhoeven stijgen rook wolken omhoog, steil gaan links en rechts van de straten de hooge sneeuwmuren, die de sneeuwruimers opbouwden. Helder en ijl is de lucht. Met verrukking laat men zijn blik gaan over de aantrekkelijke om geving en als bij tooverslag voelt men zijn zorgen en beslommeringen verdwijnen. Vrij en koen staan in de verte, in het Zuiden, de eeuwig met sneeuw bedekte Alpentoppen, die in de avondschemering De kabelbaan FreiburgSchauinsland, die maximaal 600 personen per uur kan vervoeren. Aantrekkelijk in elk jaargetijde. Er is geen jaargetijde dat aan Freiburg en haar karakterieke omgeving niet een bijzonder cachet geeft. Of het voorjaar zijn bloementooi om de tuinen en weiden weeft en aan de duizenden kersenboomen hun vróolijk en kleurig aanzien verleent, waar tegenover de witte sneeuw op de hooge bergtoppen een bijzondere tegenstelling vormt, terwijl de stuifsneeuw de voort- suizende skiërs omhult of de zomer over de donkere hellingen en de vroolijke dalen zijn licht uitstraalt en kleur en fleur schenkt aan duizenden geraniums, fuchsia's of rozen, welke uit de tuinen of de gevels van de oude huizen U vriendelijk toelachen of de herfst de bergen en bos- schen met de prachtigste kleuren tooit, van het zachtste groen tot het helste r°od, terwijl de wijn in de vaten van de hellingbewoners gist of dat de winter de bergen en dalen met meters hooge sneeuw bedekt: steeds en in ieder jaar getijde hebben de zwerftochten door deze streek hun bijzondere bekoring. Het is niet mogelijk bg de beschrijving van een rood-glanzenden schijn afwerpen. In het Westen stapelen dé kammen der Vo gezen zich op, oneindig ver strekt zich daarvoor de wijde Rijnvlakte uit. Suizend worden de bèrgliefliebbers op hun ski's over de heuvels en hellingen gedragen. Men hoort van den straatweg het belgerin kel van een slede. Uit de bosschen klinken de korte klanken van de hardwerkende houthakkers en voerlieden en daarboven vinden de menschen van de groote stad rust in de zort. Bloesemweelde tusschen be sneeuwde bergtoppen. Men is'in Freiburg in de benijdens waardige positie, met ver te hoeven gaan om zijn ski's "te kurtnen aandoen te mid den van een; waar sneeuwparadijs. Men komt van beneden uit de stoffige vlakte in een zuivere, stofvrije berglucht, men ademt vrijer en dieper in de droge atmos feer en men geniet van de krachtige zonnestralen, die in uitwerking die van de vlakte overtreffen. Er is nauwelijks een andere stad in Duitschiand aan te wijzen, die zoo nauw met de wintersport is ver bonden als Freiburg. Tot vlak bij de stad naderen de bergen van het Schwarzwald en tot ver in het voorjaar wedijveren de met sneeuw bedekte bergtoppen met schit terende bloesempracht, die zich over de stad en haar omgeving heeft uitgespreid. Men stapt midden in de stad in de tram en men heeft na drie kwartier dan reeds het 1284 M. hooge Schauinsland bereikt, in het centrum van het sneeuwgebied. Van hieruit zijn er zeer veel mogelijkheden voor wandelingen en tochten. In korten tjjd is de Feldberg te bereiken, die vooral op zijn steile Noordelijke hellingen gele genheid tot vele aanlokkelijke uitstapjes biedt. Of men neemt van Schainland uit den weg naar Belgen, waar men op stille wegen bijzonder kan genieten van d.e fraaie natuur. Schauinsland, zelf biedt den beginneling zachtglooiende hellingen, waar hij zonder gevaar zich kan oefenen, terwijl de meer gevorderden kunnen genieten van verscheidene moeilijker hellingéh. Bijzon dere aantrekkingskracht hebben gedurende de laatste jaren <Je witte uitloopers van Schainland gehad, die naar beneden leiden naar het dal-station van de zweef baan. Hier heeft men de mogelijkheid om met behulp van den trein zelfs eenige keeren per dag den prachtigen tocht over Gies- hübel, Gerstenhalm en Horbente maken. Behalve Schauinsland lokken echter nog verscheidene andere bergtoppen van het Zuidelijke en hoogste deel van het Schwarzwald. Zij kunnen van Freiburg uit alle in betrekkelijk korten tijd bereikt worden. De Höllentalbahn brengt ons mid den in de winterheerlijkheid van het Hochschwarzwald, op zijn steile toppen, in de groote witte vlakten, die gelegenheid geven tot het beoefenen van allerlei tak ken van de wintersport en die het hart van de echte wintersportliefhebbers snel ler doen kloppen. Niet ver hiervan ver wijderd is de 1500 M. hooge Feldberg, de hoogste berg van 't Schwarzwald, waar de candidaten voor de Olympische spelen ge oefend "hebben. Het is::-' niét dëenlifk de plaatsjes en bergen allé te nbemeh, die een dorado voor de wintersport zijn. Men moet het zelf zien. En wie eèns de betoo- vering van een winter in het Schwarzwald beleefd' heeft, behoudt hieraan een onver getelijke herinnering. Gast: Er schijnt iets te mankeeren aan die kerry. Ober: Maar, mijnheer, we hebben van alles, wat we in de keuken hebben, iets ingedaan. Slim. Onderwijzer: Wim, hoe laat is het als de klok zeven slaat? Wim. Half zeven, meneer. Onderwijzer: Weet je dat wel heel zeker.? Wim: Ja, meneer, want mijn moeder zet de klok altijd een half uur voor. Jan: Zeg, weet jij het verschil tussen een viool en een muis Kees (na lang nadenken): Neen hoor, dat weet ik niet. Jan: Nou zeg, koop dan maar nooit een viool, want dan stoppen ze je beslist een muis in je handen. De Kaas. Lena: Moeder, die kaas lust ik niet, die zit vol gaatjes. Moeder: Kind, dat geeft toch niets, log de gaatjes op je schoteltje en eet alleen de kaas op. In de oorlog. Zoon: Vader wat was u in de oorlog? Vader: (trots) Ik was sergeant-majoor van een batterg. Zoon: Hoog- of laagspanning, Vader? Vrouw: Als je nu weer om 1 uur thuis komt vannacht, zal ik geen woord meer tegen je spreken. Echtgenoot: Dat is erg aardig van je, lieve. Welk beroep wordt gekozen? Oude en jonge generatie. -Wanneer de meisjes dé U.L.O„ M.U.U50, Lof middelbare scholen bijna doorloopen hebben, dan rijst meermalen de vraag; wat nu Iedere moeder zal toegeven, dat met het ouder worden, hare dochters haar in zekeren zin ook meer ontgroeien. De jeugd is tegenwoordig zeer zelfstandig en meer malen hebben zij bij de keuze van een be roep moeders raad niet noodig. Zij hebben zelf haar keus reeds gedaan. Toch moét de moeder zich door een dergelijke zelf standigheid niet pijnlijk getroffen ge voelen, doch bedenken, dat wij in onze jeugd toch ook een meening hadden. Hebben wij allen niet eens het gevoel gehad van een heerlijke vrijheid, die ein delijk aan zou breken? Alleen... wij heb ben ons in onze jeugd niet zóó geuit als de jeugd van heden dit doet! Het is het recht der jeugd deze vrijheid niet onmid dellijk mét de ernst en onvermijdelijke zorgen op één lijn te stellen. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat aan een gekozen beroep slechts dan uitvoering gegeven kan worden, indien de geldmid delen voor de studie aanwezig zijn. Vele beroepen zijn er, die zich voor meisjes leenen, doch vóór en aleer zij zich hiervoor bekwamen is het zoo nuttig, dat zij eerst de huishouding grondig leeren. Het meerendeel der werkende jonge vrou wen trouwt later en bij velen staan de handen dan geheel en al verkeerd. Soms wordt nog „even" voor het trouwen een cursus gevolgd, doch het practische werk moeten zij nog leeren. Het beste is, dat zij, indien het geld voor een huishoudschool ontbreekt, in een vreemde huishouding een leerjaar door maken. Het leeren van de huishouding thuis is meestal half werk, want soms zijn de móeders wat ongeduldig en doen de dingen gauwer zelf en in andere gevallen zijn zij te goedig en geven te veel vrijheid. Het is trouwens uitstekend voor jonge menschen om eens een tijd van huis te zijn. Zij leeren dan veel dingen anders zien en tevens, het ouderlijke huis te ap- precieeren. Soms valt een beroep als hulp in de huishouding de meisjes erg mee en zoeken zg als zoodanig een werkkring. Is dit niet het geval dan kunnen zij zich be kwamen voor steno-typiste, winkeljuf frouw, verpleegster, analyste, tuinarchi- tecte en voor veel meer beroepen. De practische huishoudelijke opleiding, die zij gehad hebben, komt haai echtei altijd te pas, ook wanneer zij niet trouwe» en zelf eenmaal op kamers gaan wonen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 17