Het accoord der Locarno mogendheden Jh d De overstroomingsramp in de Ver. Staten. Spoedig vrede in Abessinië Pittsburgh onder water HUIDUITSLAG met jeuk die dol maakt KL00STERBALSEH Duitschland zal niet buigen voor geweld. tweede blad vereorzaakt vurige woud Het is weinig waarschijnlijk, dat Hitier de voorstellen zal aannemen Fransche en Engelsche regeering keuren accoord goed. Ook België keurt het accoord goed. Aldus sprak Hitier. Einde van de vijandelijk heden en de sancties. De internationale politiemacht. Zeer groote schade. Niemoeller voorzitter van den Raad van de Belijdeniskerk. Gömbös en Von Kanya naar Rome. Program der Japansche Marine ingediend. Neer dan 150 slachtoffers van het hooge water 5 JfedSfid Dank zj| den KLOOSTERBALSEM verdwijnt wond en huiduitslag AKKERS ORIGINEEL TER INZAQU De executie van Hauptmann. De inhoud van het Britsche witboek Reuter geeft de volgende samenvatting van het gistermiddag gepubliceerde witboek, over te Londen gehouden besprekingen tusschen de vier Locarno-mogendheden, Frankrjjk, Bel gië, Italië en Engeland. Het witboek bestat uit twee deelen. Het eerste deel behandelt het aocoora der Locarno- mogendheden, met betrekking tot hun gedrags lijn gedurende en na de crisis. Dit deel begint met het votum van den Volkenbond3raad van Donderdag, en legt er den nadruk op, dat dit votum gesteund werd door de mogendheden die het verdrag van Locarno garandeerden. Verder bevat het eenige algemeene principes, waarop internationale betrekkingen moeten zijn gegrondvest en de ontoelaatbaarheid van een zijdige schending van verdragen. Verder ver klaart het, dat Duitschlands handelwijze met deze principes in strijd is. Duitschlands ge baar schept geen recht, doch bedreigt de Euro- peesche veiligheid. Vervolgens bevestigen de Locarno-mogend heden, dat het verdrag van Locarno van kracht blijft, en dientengevolge zal onmiddel lijk een accoord tot stand komen tusschen de resp. generale staven, betreffende de tech nische uitvoering van den wederkeerigen bij stand, mocht het pact van Locarno op dit Stuk toegepast moeten worden. De Locarnomogendheden verzoeken Duttsch- land het geschil (nopens het Fransch-Russi- Bche pact en het verdrag van Locarno Red.), aan het Permanente Hof van Internationale justitie voor te leggen, en er in toe te stem men zich bij de beslissing van het Hof neer te leggen. Bij dit eerste deel zijn gevoegd „conservatoire maatregelen", d.w.z. maatrege len, noodig om In bet grensgebied de veilig heid te handhaven, zoolang het geschil ln Den Haag in behandeling is. Deze maatregelen voorzien in: le Handhaving van het aantal Duitsche troepen in het gedemilitariseerde gebied op het aantal, genoemd in de officieels Duitsche mededeellng, 2e. handhaving op hetzelfde peil van de para-militaire or ganisaties (andere dan de Reichswehr) in het Rijnland, op dezelfde sterkte, 8e. handhaving van den status quo, met be trekking tot de versterkingen. 4e. Schep ping van een internationale politiemacht, samen te stellen uit Engelsche en Ita- liaansche troepen, ten Oosten van de Fransch-Belglsche grens op een gebied ter breedte van 12 Eng. mijl. Een Inter nationale commissie zal op de uitvoering van deze maatregelen toezicht oefenen. Indien Duitschland de arbitrage door het Haagsche Hof aanvaardt, en ook de opge somde voorzorgsmaatregelen, dan zullen de Locarno-mogendheden Duitschland uitnoodi- gen deel te nemen aan besprekingen op den Volgenden grondslag: 1. Onderzoek van de voorstellen nos. 2 tot 8 van het Duitsche memorandum van 7 Maart (Hitier's voorstellen). Batten de be sprekingen worden in bedoeld stadium dus gelaten Hitler*s voorstellen nopens een Ooste lijk non-agressie pact en betreffende den terugkeer in den Volkenbond. 2. Herziening van het statuut van het Rijn land en sluiting van een verdrag van weder keerigen bijstand, ter vervanging van het ver drag van Locarno. Dit nieuwe pact voorziet de organisatie van onmiddellijken militairen bijstand in geval van aggresste. Gedurende de besprekingen over dit onderwerp zal men eveneens spreken over eventueele afschaffing W beperking van de versterkingen in het Rijnland. Het tweede deel van het witboek preciseert dat de Volkenbond uitnoodlglngen zal zenden *an de mogendheden, ter bijwoning van een «onferentie met het volgende programma: L organisatie van de collectieve veiligheid; 2- nauwkeuriger omschrijving van de ver plichtingen en de toepassing van artikel 16 van het Handvest; 8. beperking van de be wapening; 4. versterking en uitbreiding van de oeconomische betrekkingen, organisatie van het oeconomische en financieele verkeer; onderzoek van de voorwaarden voor den terugkeer van Duitschland in den Volken bond, en de tot stand komtng van een Ooste- bJk pact van non-agressie, zooals daarvan gesproken ls in het memorandum van Hitier, met betrekking tot Oostenrijk cn Tsjechoslo- Walqje. °ok is in het tweede deel gehandeld over «en actie van den Raad gebaseerd op art. 11 van het Covenenant en de resolutie van den tbaad van 17 April 1935. De Raad zal het geheiligde karakter van verdragen opnieuw bevestigen en een commissie benoemen, die °P de ontwikkeling van den gang van zaken ®al toezien. Annex aan deel twee worden maatregelen voorzien voor het geval Duitschland de hler- boven genoemde voorwaarden weigert. De twee garandeerende mogendheden, zullen ln dat ge- onmiddellijk brieven richten tot de gega randeerde mogendheden, waarin gezegd wordt, riat onmiddellijk de in die omstandigheden te Pamen maatregelen onderzocht zullen worden «a waarin voorts de garandeerende mogend- beden zich verplichten de gegarandeerde Mogendheden te hulp te komen, op alle wijzen e ln gemeenschappelijk overleg zullen worden vastgesteld. ZiJ zullen evenzeer in een accoord maat- «gelen voorzien, tot bescherming van de ge garandeerde staten tegen een eventueele niet tgelokte agressie en aan de generale staven opgedragen worden onmiddellijk maatrege- oa te nemen, door de omstandigheden voorge geven. Aan slot van den Franschen ministerraad, die Donderdag om 11 u. 40 eindigde, werd het volgende communiqué gepubliceerd: „De ministers kwamen om negen uur onder voorzitterschap van president Lebrun in het Elysée bijeen. Flandln bracht verslag uit van de resultaten der te Londen begonnen onder handelingen. De raad keurde met algemeene stemmen het exposé van Flandin goed en wenschte hem en Paul Boncour geluk met de energie waarmede zij de belangen van Frankrijk en den vrede hebben verdedigd, Flandin zal morgen een mededeeling in de Kamer doen". Het Britsche kabinet vergaderde van 10 uur tot 11.30 uur en keurde het plan goed, waarop de vertegenwoordigers der 4 Locarnomogend heden het eens zijn geworden. Gisterenmorgen om 10.20 uur is minister president Van Zeeland per vliegtuig te Brussel aangekomen. Onmiddellijk begaf de heer Van Zeeland zich naar het paleis, waar hjj een onderhoud van ruim een uur met koning Leopold had. Even over twaalf begon de kabinetsraad, die tot bij half twee duurde. Nadat de minister-president uitvoerig ver slag had uitgebracht over het verloop van de I»ndensche besprekingen keurde het kabinet met algemeene stemmen de te Londen tus schen de Locarnomogendheden gesloten over eenkomst goed. Hitier heeft gisterenavond te Hamburg een rede gehouden. Hij zeide in hoofdzaak het volgende: Wat er ook gebeure, wü zullen geen centimeter terugwijken van ons recht. Ik wil medewerken aan de Europeesche orde, maar er is geen Europeesche orde zonder gelijke rechten. Ik beklaag de staatslieden, die gelooven, dat een samenwerking voor de nieuwe orde moet worden ingewijd door nieuwe vernederingen. Duitschland zal niet buigen voor maat regelen van geweld. Het zal dit 29 Maart bewijzen. Wü willen een herziening van den geest van Versailles en het psychologisch einde van den oorlog. Indien men dit niet wil begrijpen, zal Duitschland alleen blijven. Dit besluit is onwrikbaar. Ik handhaaf mijn edelmoedig aanbod, aldus Hitier, indien de wereld „Ja" zegt, is het goed. De wereld heeft niet het recht te spreken van de schending van verdragen. In de parlementen van Engeland, Frankrijk en België zijn Vrijdag de resul taten bekendgemaakt van de besprekin gen, welke de Locamo-landem te Londen hebben gevoerd. Het belangrijkst was de verklaring van Flandin, wyi deze bet vooruitzicht opende van een spoedig herstel van den vrede ln Abessinië. De Fransche minister zelde o.m. bereikt te hebben, dat onderhande lingen zullen worden aangeknoopt, die nam bij hoopte, zullen leiden tot een op schorting van vijandelijkheden en sanc ties en tot de herleving van het front van Stresa. Van Italiaanscho zjjde ls deze mede deellng aldus gecommenteerd, dat een staking der vijandelijkheden slechts kan afhangen van het oordeel der militaire autoriteiten ln Oost-Afrika. Over het ontwerp der Locarno-mogendheden zal Rome later zijn meening te kennen geven. In officieele kringen te Parijs verluidt, dat deze verklaring van Flandin niets anders be- teekent dan een Fransche suggestie. Flandin heeft te Londen geen enkele bespreking met Grandin gevoerd over deee aangelegenheid. Flandin gaat voort met zijn pogingen om een psychologisch gunstige situatie te schep pen voor het tot stand komen van den vrede. De commissie van dertien komt pas Maandag bijeen. Reuter meldt uit Londen: De commissie van dertien is tegen Maan dag half 11 bijeengeroepen. Een „symbolisch" karakter? De internationale politiemacht, die men zich voorstelt naar de Duitsche grenszone te zenden zou, naar in gezaghebbende Britsche kringen vernomen wordt, niet meer zijn dan een „symbolische troepenmacht". Het Duitsche antwoord pas over een paar dagen verwacht. De inhoud van het accoord van de vier mo gendheden van Locarno is te Berlijn ln zorg vuldige en ernstige overweging genomen, doch Duitschland kan niet toestemmen ln eenzijdige maatregelen, aldus werd gisteren in Duitsche kringen te Londen aan Reuter verklaard. Pas over een of twee dagen wordt uit Ber lijn antwoord verwacht. De regeling van de principieele kwesties zal wellicht geruimen tijd duren en als Duitsch land een weigerend antwoord geeft, zal de Raad van den Volkenbond waarschijnlijk een resolutie aannemen inzake de onschendbaar heid van de verdragen en dan uiteen gaan; om het aan de diplomaten over te laten een basis voor een accoord te vinden. De ontvangst van het accoord ln Duitschland. Het optimisme, dat zich in den afgeloopen nacht in nationaal-socialistische kringen open baarde op ontvangst van de onvolledige in lichtingen uit Londen, heeft, naar Havas meldt, slechts kort geduurd. Men meende, dat Londen de bjjeenroeping zou voorsteilen van een groote vredesconferentie, op basis der voorstellen van Hitier en het voldongen feit der herbezetting zou erkennen. De Duitsche correspondenten te Londen gelooven, dat de geruchten van eergisteravond een manoeuvre waren om de Duitsche meening te vertroe belen. De officieuze bladeD van de Wilhelmstrasse zeggen o.a. het volgende: De D. A. Ztg.: de resoluties der Locarno mogendheden kunnen voor Duitschland niet het onderwerp van bespreking vormen. De Berliner Börsen Ztg. verklaartde voor stellen der Locarno-mogendheden zijn onbe schaamd, en besluit; Duitschland heeft geen gedelegeerden gezonden om, zooals op school, strafwerk tè ontvangen. Wij wijzen op grond van de rechtsgelijkheid de oude méthoden, bestaande uit oplegging van een dictaat, van de hand. Te Pittsburgh hebben de overstroomingen een catastrophaal karakter aangenomen. De warenhuizen, theaters en groote kan toorgebouwen staan onder water. Op veiS scheidene plaatsen staat het water 3 meter hoog. Honderden employé's en personen, die win kelden, zijn door de plotselinge overstroo mingen in de gebouwen opgesloten. Twee groote electrische centrales hebben hun bedrijf moeten stopzetten, terwijl oók het tram- en autobusvérkeer geheel stil staat. Doordat het bedrijf der electrische centrale te Pittsburg ls gestoord, is de stad zonder licht. De inwoners kunnen hun huizen niet verlaten. Ook kan niet worden voorzien in de behoefte aan brandstoffen en levensmid delen. Het geheele trein- en autobusverkeer naar het Oosten ligt stil. De verbinding tus schen Pittsburgh en New York wordt slechts bediend door eenige vliegtuigen. Wat Mary- land betreft zijn de gevolgen van de over stroomingen, naar uit de spaarzame berich ten kan worden opgemaakt, het ernstigst in het gebied van de Potomac. Woensdag is deze rivier 6 meter ge stegen, zoodat het water thans 12 meter hoog staat. Talrijke runderkadavers, brokken steen en hout en zelfs geheele bruggen werden door den stroom mee gevoerd. De bestuurders van de ter asistentie uit gezonden vliegtuigen melden, dat in uitge strekte gebieden van West Maryland nog slechts de schoorsteenen en kerktorens van de dorpen te zien zijn. Ook in dezen staat ligt het treinverkeer volkomen stil, doordat rails en bruggen zijn weggespoeld. De ver woestingen ln Nieuw Engeland zijn door de golven van de Connecticut weggeslagen. De in de nabijheid liggende huizen staan onder water, zoodat de bewoners op de daken hun toevlucht hebben moeten zoeken. In het lager gelegen deel van Deerfield in Massachusetts zijn alle hulzen volkomen onder water wa ter verdwenen. Men weet op het oogenblik nog niet of alle bewoners zijn gered. Geen dijkdoorbraak te Johnstown. De berichten, waarin melding werd ge maakt van het bezwijken van een grooten dijk bij Johnstown, worden gedementeerd. De rivieren Susquchanna en Chenango zijn eveneens buiten de oevers getreden. De zakenwijk van Binghamton (Staat New York), een stad van 67.000 inwoners, staat geheel onder water. Ook het water van den Hudson staat zeer hoog. Gedeelten van Albany zijn over stroomd. De materieele schade moet buitengewoon groot zijn. Alleen reeds voor Pennsylvanië zou de schade 35 millioen dollar bedragen. Het water dicht by het Witte Huis. Uit Washington wordt gemeld: De overstroomingsramp in de Oostelijke Staten neemt steeds grooteren omvang aan. In Washington zijn thans 2500 werkloozea opgeroepen, die ter bescherming van de re- geeringsbureaux een zes meter hoogen dijk opwerpen. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VENIZELOS. Twee torpedoboot jagers naar Brindisi. Bevestigd wordt dat het stoffelijk overschot van Yeniselos per specialen trein naar Brin disi zal worden vervoerd en daar aan boord zal worden gebracht van een der twee tor pedojagers die de Grieksche regeering der waarts zal zenden met delegaties van de liberale en de republikeinsche partij. Reuter meldt uit Berlijn, dat ds. Niemoeller ls benoemd tot voorzitter van den raad van de (oppositioneele) Belijdeniskerk. De vroegere voorzitter van den Broederraad, ds. Karl Koch, wordt opgevolgd door ds. Müller van de gemeente van ds. Niemoeller. Stefani meldt uit Weenen, dat Gömbös en von Kanya Donderdagavond in gezelschap van Schuschnigg en Berger-Waldenegg alsmede van de Italiaansche gezanten te Boedapest en Weenen, naar Rome zijn doorgereisd. De geheele Italiaansche pers wijdt zeer veel aandacht aan de aanstaande besprekingen. De bladen leggen er den nadruk op, dat de vriend schap en de samenwerking tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije daardoor verstrekt zullen worden. De „Nitsji Nitsji" meldt: In het program van de marine dat aan het kabinet is voor gelegd wordt er de nadruk op gelegd, dat de toekomst van het Japansche ras niet alleen moet afhangen van de expansie naar Azië, maar ook van de vreedzame uitbreiding naar het Zuiden. Andere punten die naar voren worden ge bracht zyn ten eerste: Amerika er toe te breDgen Japan als mogendheid te erkennen die in staat is een stabielen toestand in het Verre Oosten te scheppen en ten tweedemet Engeland duurzame vriendschappelijke be trekkingen te vestigen gegrond op de respec tievelijke rechten en belangen ln het Verre Oosten. Het Wite Huis ligt op een afstand van slechts 400 meter van den dijk. Gedeelten van de departementen van han del, van arbeid, en van marine worden even eens bedreigd. De toestand te Pittsburgh. In Pittsburgh hebben 1000 man van de nationale garde een gordel getrokken om de overstroomde wijk. Particulieren worden hier niet toegelaten. Twee dagblad-dfukkerijen en de beide groot ste warenhuizen staan tot aan de tweede ver dieping onder water. Hetzelfde lot viel de Jenkins Arcades te beurt, waar zich de beste zaken bevinden. De toevoer van levensmiddelen is eenigszins verbeterd, maar daartegenover begint thans gebrek aan drinkwater te ontstaan. De burgemeester heeft levensmiddelenwoe keraars gedreigd met zware straffen. Tengevolge van een benzine-ontploffing is een geheel blok huizen in vlammen opgegaan. Gelukkig slaagde de brandweer er nog in den brand te bereiken en te beperken. De schade in Pittsburgh alleen wordt geschat op 25 millioen dollar. Steeds weer doen zich gasontploffingen voor, waardoor branden ontstaan. In Wheeling is tengevolge van zoo'n gas- explosie een huis in de lucht gevlogen. Hierbij kwamen dertien menschen deels door verdrinking om het leven. De menschen wier huizen onder water staan, worden in openbare gebouwen in hooger gelegen ge deelten der stad ondergebracht. Hierbij wor den ook kerken gebruikt 65 Lijken geborgen. Bij Vernon is een gat in den dijk geslagen. Werkloozen en vrijwilligers zijn in koortsach tige haast bezig de breuk te herstellen. Uit alle overstroomde gebieden tezamen zijn tot dusverre 65 lijken geborgen, vele personen worden nog vermist. De gouverneur van Pennsylvanië, die in het Overstroomde gebied is aangekomen, heeft verklaard, dat hij ooggetuige is geweest van vreeselijke tooneelen. Ook hijzelf was bijna om het leven gekomen. De dijk te Rice-City nabij Uxbridge is door gebroken. Het water bereikte een hoogte van 15 voet en stroomt in de bedding van de Blackstone rivier. Roosevelt doet een beroep op de openbare liefdadigheid. President Roosevelt heeft een beroep gedaan op de openbare liefdadigheid om het Ameri- fcaansche Roode Kruis te helpen, teneinde een fonds van drie millioen dollar te stichten om de slachtoffers van de overstroomingen in het Oosten te hulp te komen. De president ver klaarde, dat de overstroomingen onmetelijke schade in elf staten hebben aangericht en dat 200.000 menschen dakloos zijn geworden, ter wijl gevreesd wordt, dat in de komende 24 uur dit cijfer nog zal stijgen. Roosevelt, die op zijn jacht naar Florida zou gaan, om te visschen, heeft in verband met den ernst van den toestand zijn vertrek uit gesteld. By Pittsburgh zakt het water. Men meldde Donderdag uit New York: Te New York werd vanmorgen bekend, dat het water in het district Pittsburgh zakt. In vele deelen van het land ls de toestand echter ernstiger geworden vooral ln het Connecticut- dal en ook bij de Ohio, de Allehany en de Monoghela. Men vreest dat ook in West Vir ginia, Cicinati, Louisvilla en andere plaatsen aan den benedenloop van de Ohio de toestand ernstiger zal worden. Hetzelfde is het geval met de Mississlppi ten Zuiden van Cairo, waar de Ohio en de Mississlppi bijeenkomen. Het verkeer met Washington. Bijna alle bruggen, welke Washington met Virginia en het Zuiden verbinden, staan on der water, anderen moesten gesloten worden, wegens gevaar voor Instorting. Ook de ver keerswegen naar het Noorden en Westen staan blank of zijn versperd met auto's De Potomac-rivier heeft thans een zeer snellen stroom. Alle huizen langs de oevers staan onder water. Vele huizen zijn door de watermassa's weggespoeld. Het scheepvaart verkeer op deze rivier is geheel onmogelijk. Verscheiden schepen zijn vernield. Boomen worden door het water meegesleurd. Achtduizend arbeiders zijn sedert 24 uur bezig wallen op te werpen met zakken zand, ten einde het water te keeren. Men hoopt, dat Vrijdagmiddag het ergste gevaar voorbij zal zijn. Thans 100 dooden. Het aantal dooüen, tengevolge van de overstroomingen, is thans tot honderd gestegen. Honderden millioenen schade, honderd' duizenden dakloozen. De door de overstroomingen aangerich te schade wordt geschat op honderden mil lioen dollar; het aantal dooden bedraagt meer dan 150, het aantal dakloozen hon derdduizenden. De voornaamste spoorbrug over de rivier de St. John, tusschen Fredericton (Nieuw- Brunswijk) en South-Devón, is weggeslagen, doordat de stuwdam in den gezwollen stroom bezweek en daarmede doorgang verleende aan duizenden tonnen ijs, die met groot geweld tegen de brug aansloegen. De schade bedraagt anderhalf millioen dollar. Een deel van Fre dericton is overstroomd. Inzake de overstroomingen wordt verder gemeld, dat tot dusver 156 lijken zq'n gebor gen, dat het water blijft stijgen en dat draco nische maatregelen zullen getroffen moeten worden om plunderingen en ziekten te voor komen. De entrepots te Pittsburgh en Vandergrift worden door de nationale garde beschermd en reeds heeft men troepen hongerige leden met geweld moeten verdrijven. De burgemeester van Vandergrift deelt mede niet meer de verantwoordelijkheid voor incidenten op zich te kunnen nemen. In andere plaatsen is opgemerkt, dat bandieten met boot jes de onder water staande huizen plunderen. Te Springfield hebben de troepen instructie ge kregen niet te aarzelen om zoo noodig op plun deraars te schieten. Tengevolge van het breken van drie dijken loopen de industriesteden ln Massachusetts, New Hampshire, Connecticut en Rhode Island groot gevaar. Het geheele Connecticut-dal is overstroomd en de stortregens houden aan. Honderden fabrieken zijn gesloten en 100.000 arbeiders zijn werkloos. Bijna alle bruggen, welke Washington met Virginia en het zuiden verbinden, staan of onder water, of moeten gesloten worden wegens gevaar voor Instorting. Ook de verkeerswegen naar het noorden en westen staan of blank of zijn versperd met auto's. De Potomac-rivier heeft thans een zeer snel len stroom. Alle huizen langs de oevers staan onder water, vele zijn door de watermassa's weggespoeld. Het scheepvaartverkeer op deze rivier is geheel onmogelijk. Verscheidene sche pen zijn vernield. Boomen worden door het water meegesleurd. Het A.N.P. meldt nog, dat het water in de Oostelijke staten een hoogte heeft be reikt als tevoren nog nooit was geregis treerd. Donderdag zijn verschillende nieuwe gebieden blank komen te staan, terwijl talrijke steden door het hooge water bedreigd worden. Donderdag is een mededeeling gepubli ceerd, volgens welke in de elf geteisterde staten ten minste 133 menschen om het leven waren gekomen, van wie 90 in Penn- sylvania en 21 in West-Virginia. Later ver klaarde men, dat het aantal dooden tot 163 was gestegen. Men heeft op het oogenblik den indruk, dat het overstroomingsgevaar voor Wash ington is geweken. Voorzoover men den toestand thans kan overzien, bedraagt het aantal dakloozen onge veer 300.000; alleen in het westen van Penn- sylvania al zijn 70.000 menschen zonder onder dak. De schade in het geheele geteisterde ge bied wordt geschat op 250 millioen dollar; het grootste deel daarvan is niet door verzekering gedekt. Te Johnstown en ln het district Pittsburgh zakt het water, terwijl de Ohio nog stijgt. Langs deze rivier staan vele steden blank. Het water zakt. New-York, 20 Maart. (A.N.P.) Nader wordt gemeld, dat het water in het grootste deel van het geteisterde gebied langzaam zakt, nu de regenval tengevolge van de daling der temperaturen heeft plaats gemaakt voor sneeuwval. Alleen ln Nieuw-Engeland blijft het water wassen. Meer dan honderd bruggen, waaronder vier groote spoorbruggen, zijn vernield. De toevoer van gas, electriciteit en water ls afgesneden. Het spoorwegverkeer ligt geheel stil. Op order van de federale regeering wordt aan het reddingswerk deelgenomen door 50.000 tewerkgestelden en door de kustwacht. Een vreeseiykc wanorde. Nu het water in de Oostelijke staten lang zamerhand weer zakt, wordt het duidelijk, welk een vreeselijke verwoesting ls aangericht. De slachtoffers van de overstrooming worden op het oogenblik bedreigd door hongersnood en tal van ziekten. In het geheele overstroomde gebied heerscht een ontzaglijke verwarring. De meeste men schen hebben gebrek aan het allernoodzakelijk ste en de verwarring neemt nog toe, doordat een groot aantal kinderen in de onrust van de laatste dagen hun ouders kwijt la geraakt. In den dierentuin te Manchester zijn 200 dieren verdronken. 21 M aart. Ik ben niet bijgeloovig. Wie is trouwens wel bijgeloovig? Niemand, wy zijn nuchtere, verstandige menschen. Wij ge looven aan atoomsplitsing, aan den Volken bond, aan Italië, aan Hitier. Maar niet aan bijgeloof. Dat laten wij met verachting over aan de bewoners van de Fidzji-eilanden. Toen ik klein was, spotte men met de amuletten, die de bewoners van de zuidelijke landen om hun hals hingen. Ik weet niet of wij er nóg om lachen, maar wij hebben nu hoefijzers voorin, en mascottes achter in on zen auto hangen. Waarom doet u dat, dokter? Ik weet niet eens, wie dat ding daar opgehangen heeft! Zullen we 't er niet afhalen? Och wel nee, het is er nu eenmaal. Ze doen dat tegenwoordig veel, en het ziet er wel aardig uit! We weten allemaal, dat 13 een getal is als ieder ander. Een beetje raar misschien en ondeelbaar, maar niet zoo leeg en nietszeg gend als alle andere getallen. En als we met z'n dertienen aan tafel zitten, vluchten we niet het huis uit, en zijn niet bang, er aan dood te gaan. Maar toch is er iet3 dat ons hindert en als we onze knappe tafeldame bourgogne over haar avondjurk morsen, heeft het cijfer 13 het gedaan. In vele hotels is er ook geen kamer 13. Of ze heet beschaamd 12a. De hotelier weet, dat de dames er niet zouden willen slapen. Niet dat ze bijgeloovig zijn dat zou dwaas we zen maar het zou tactloos zijn, haar Juist deze kamer aan te bieden. Kan men dan 13 nog overslaan, met den Vrijdag gaat dat moeilijker. Men kan hem niet Voorloopige Zaterdag of Verlate Don derdag noemen. Men kan hem ook niet ver slapen, want dan gebeurt er zeker wat. Maar als men trouwt, zal men dat niet spe ciaal op 'n Vrijdag doen. Niet uit bijgeloof of angst maar men hoeft het noodlot nu ook niet te tarten. Voorzichtigheid is ten slotte een deugd! Wie wèl bijgeloovig zijn, er tenminste rond voor uitkomen, zijn tooneelspelers. Toen ik eens een repetitie bijwoonde en er uit flapte: „Dat wordt een reuze succes!" hie ven zijn smeekend hun handen op. „Dat mag je nooit zeggen!" bersipte de één. „Afklop pen!" riep de ander. Zijn vingers gingen tas tend over het stalen meubel waar hy op zat en toen hij geen hout vond, ging hij naar de deur, en klopte heimelijk een paar keer. Toen waren de booze geesten bezworen en kon het werkelijk (afkloppen) een reuzensucces wor den. Hoe zou het toch komen, dat dit bijgeloof niet uitsterft, dat het zelfs eerder toeneemt? Er moet dan toch iets in zitten! Er zit ook iets in. De ervaring geeft den bygeloovige gelijk. Er is geluk en ongeluk. Men kan het altijd weer constateeren. En als het geluk of het ongeluk ons heeft be zocht, redeneeren we terug: Zijn we onder een ladder doorgeloopen Zijn we tusschen een hooiwagen, links, en schapen, rechts, doorgeloopen? Is er een zwarte kat voor ons langs gevlucht? Zijn we met het verkeerde been uit bed gestapt? De oorzaak L. soms ook directer vast te stellen. Er is zout gemorst „Nu komt er ruzie" zegt de een. „Onzin, bijgeloof", zegt de ander. Men windt zich op, pro en contra, en in een oogwenk is het lieve leven aan den gang. Bekend is ook het aandoenUjke verhaal van den Russischen visscher, die een ring in het water verloor. Hij had gehoord, dat dit ongeluk bracht en zoch net zoo lang tot hij verdronk... Zoo zag ik op een avond een vallende ster. Ik wenschte mij allerlei heerlijks en had alles opgesomd wat lk wist, toen de ster nog steeds bleef vallen. Ik begon van voren af aan, toen de ster omdraaide en terugvloog; het bleek namelijk een nachtelijke vlieger te zijn. Al mqn wenschen zyn ln vervulling ge gaan, en sedert dien weet ik heelemaal niet meer, wat ik er van denken moet! .Ge moet er niet aan krabben, zeida men mij, als ih klaagde dat de uitslag, die ik op een kwaden morgen op mijn hand ontdekle, zoo verschrikkelijk jeukte. Maar door 't krabben ontstond een wond op mijn hand zoo groot als een kwartje, welke wond mij hevige pijn bezorgde. Toen niets hielp, nam ik Kloosterbalsem. Dadelijk vermin derde het jeukerige gevoel, de wond werd mooi zuiver, de uitslag vermin derde en verdween en ook de Wond genas geheelL /6 p „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wryfmlddel bij Kheumatick, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 31 ct Potten: 02Vi ct. cn 1104 en - vi In Pittsburgh haalde een groep van onge veer 300 menschen een trein, die geladen was met vruchten, leeg, om daarmede hun families van voedsel te voorzien. Vastgesteld op 31 Maart. Reuter meldt uit Trenton: De executie van Bruno Hauptmann is vast gesteld op 31 Maart, des avonds om acht uur. De terechtstelling zal worden bygewoond door de hoofdgetuigen uit het proces en door eenige journalisten. De gouverneur van New Jersey tracht tn dien tusschentyd een onderhoud met den getuige Condon tot stand te brengen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5