tot 1 April gratis. Gezichtsharen, Dames? GRATIS reizen naar AMSTERDAM Onze nieuwe burgemeester WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws Predikbeurten Koopt dan Uw bi, FILM S Ontwikkelen - Afdrukken F0NGERS en koopt bjj een vakman. Fa. H. J. VAN GRUNNINGEN, DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 MAART 1936 Op' en ondergang van Zon en ttjd van hoog water (Texel). Lichten op voor alle voertuigen Het nieuwe hoofdbureau van politie in gebruik genomen.. Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigee, Tel. 399. 30 - 45 en 60 cent. j INLICHTINGEN: MA1S0N GERRITS Heldersche visschersver. „Samenwerking". Zondag 22 Maart 1936 InlichtingenKANAALWEG 120, LUXE en HUISHOUDELIJKE ARTIKELIN Fa. H. J. VAN GRUNNIN GEN Tel. 265 - Keizerstraat 54-56 Het afscheid van Leeuwardens raad en van den Vrjjz. Dein. Bond. m de Leeuwarder Raadsvergadering van Dinsdag is a^cheid genomen van den wet houder van financiën, den heer G. Ritmeester, die met ingang van 1 April is benoemd tot burgemeester van Den Helder. De voorzitter sprak daarbij als volgt: Waar dit de laatste vergadering is, die de heer Ritmeester als raadslid medemaakt, wil jk eenige woorden tot hem richten. Wij weten, dat hij op zijn te kennen gege ven verlangen benoemd is tot burgemeester van Den Helder. Uit naam van allen richt ik dus in de eerste plaats een gelukwensch tot u; moge de vervulling van dit nieuwe ambt ook in deze moeilijke tijden tot voldoening van u zelf en uwe gemeente zijn. Ik geloof, dat ik ook uit naam van u allen spreek, als ik bjj dit afscheid, bij dezen gelukwensch, een woord van dank uit voor alles wat de heer Rit meester in de 8V2 jaar, die hij hier wethou der geweest is, voor de gemeente gedaan heeft. De tijd van hoogconjunctuur was wel over, maar in het begin was de financieele toestand toch nog zoo, dat de gemeente zich vrij ruim kon bewegen; langzamerhand ls dit anders geworden en daarmede ging gepaard een in tensievere arbeid van den wethouder van financiën. Gij hebt u altijd goed op de hoogte gehou den van al de financieele verhoudingen met het rijk en andere instanties, die er waren of die er kwamen en die steeds ingewikkelder werden en bovendien nogal eens van tijd tot tijd veranderden. Ik weet, dat gij zelf het ook niet goed vond, dat w\j steeds met de aanbieding en behande ling der begrooting de wettelijk voorgeschre ven data overschreden, maar fi werkte daar Ook toe mede; omdat gij wist dat financieele verhoudingen en toestanden beterte beoor- deelen waren op hét oogenblik, waarop de in diening in werkelijkheid plaats vond dan op de veel vroegere door de wet voorgeschreven data. Ten slotte moest ook tegen uw zin overge gaan worden tot allerlei maatregelen, waar van de burgerij ernstig de gevolgen onder vond. In de Ujden, toen de middelen wat ruimer waren, maar ook later, hebt u altijd geadvi seerd wat eenigszins mogelijk was uit de ge wone middelen te betalen; het is anders zoo verleidelijk bij posten, waarbij zoo'n beetje twijfel kan ontstaan, de uitgaaf te boeken op den kapitaaldienst; wij kunnen niet anders dan die adviezen apprecieeren, te meer, om dat daardoor dan wel eens een uitgaaf, die leder eigenlijk noodig acht, In gevaar wordt gebracht. Gij moet zelf wel gemerkt hebben, dat uwe öpmerkingen. uw uiteenzettingen om trent financiën of financieelen toestand hier in den raad gaarne worden aange boord en op hoogen prijs worden gesteld. t l !- -I 1 Ook in de vergaderingen van het college van B. en W. heeft, ondanks verschil van meening, vrede en kalmte geheerscht en ik geloof niet, dat gij u kunt beklagen, dat er geen of te weinig aandacht aan uwe adviezen is besteed; integendeel, ik geloof, dat zij over het geheel genomep, zijn opgevolgd. Moge dan de appreciatie, die ik zelf voor uw werk heb, evenzeer: als ook de leden van den raad, namens wie ik hier mede gespro ken heb, die hebben, ook uw deel zijn in uw nieuwe gemeente: ik ben er van overtuigd, dat u het daar dan even goed zult hebben, als u het hier, naar mijn oordeel, hebt gehad. Wethouder Ritmeester dankt den voor zitter voor zijn hartelijke woorden. Spreker neemt met gemengde gevoelens afscheid van Leeuwarden. Hij heeft hier achter zich acht en een half jaar intensief werken en heeft hierbij steeds ondervonden de vriendelijkheid van den raad. Straks in Den Helder zal spre ker den loop der zaken in Leeuwarden steeds met belangstelling volgen. Hij hoopt, dat Leeuwarden in de toekomst weer mag groeien en bloeien. Hij dankte de raadsleden en ook de verslaggevers voor de ondervonden medewer king en wenscht allen voor zich en hun gezin het beste. Het afscheid van den V.-D. Bond. In de vergadering van den Vrijz.-Dem. Bond, die eveneens Dinsdagavond gehouden werd, werd ook afscheid genomen van den heer Ritmeester als federatie-voorzitter. Aan het verslag in de „Leeuwarder Cou rant" ontleenen wij het volgende: De voorzitter, dr. A. Veenbaas, sprak den vertrekkenden federatie-voorzitter o.m. onge veer als volgt toe. Het zou wel allerdroevigst van ons zijn, als wij niet onzen hartgrondigen dank uitspraken over alles wat de heer Ritmeester voor ons heeft gedaan. Reeds voor uw komst, toen het echter bekend was, dat u in ons midden zou komen, werden wij van onverdachte zijde voor bereid en ingelicht, dat u iemand zou zijn, die stond, waarvoor hij kwam, „een knaap", die uit het goede hout gesneden was, en dat bleef. U toonde dat en bleef dat: „Eikenhout is eikenhout". Strijder voor het volksonderwijs, voor de Staats pensionnee ring, voor de ontwa pening, ehzoovoorts. Voordat u bij ons kwam waren we met on zen bescheiden invloed in het politiek Fries land tevreden, totdat door u „de pook in de kachel werd gestoken". Onze zetels in den raad namen spoedig toe en u werd zelfs de Wethouder van financiën. Uw optreden is daarbij geweest hetgeen ten goede is gekomen aan de geheele demo cratische partij een optreden van bestrij- welke ik zou willen noemen: op ethische wijze. Bij de propaganda werd er nimmer tever geefs een beroep op u gedaan en trok u er mee op-uit of nam spreekbeurten waar naar ver en dichtbij. Wij zullen u zeer missen. Zich tot mevrouw Ritmeester wendende, ze.de spreker: Buitengewoon dankbaar zijn wij u, die uw man zooveel en zoo dikwijls aan on3 heeft moeten afstaan. Ten bljjke daarvan jueenen wij u daarvoor hier hulde te moeten brengen. Een fraai bloemstuk werd hierop aan me vrouw Ritmeester aangeboden, onder warm aPplaus der vergadering. Tenslotte sprak de voorzitter den wensch urt, dat de heer Ritmeester in zijn nieuwe ambtsvervulling moge vinden, wat hjj zich voorstelt «n dat hij nimmer berouw zal mogen "ebben van den grooten stap, dien hij heeft gedaan. Spreker houdt zich overtuigd, nooit tevergeefs een beroep op hem te zullen doen als het gaat om onze Friesche belangen. Namens de raadsfractie voerde de heer J. Turksma het woerd. De afscheidswoorden van den burgemeester, gesproken in den raad, al dus de heer Turksma, mocht men beschouwen als te zijn gesproken namens alle fracties. Spreker noemde het afscheid een verlies voor Leeuwarden, dat een man zal moeten missen van groote verdienste, van bijzondere be kwaamheden, speciaal bij de financieele moei lijkheden van de gemeente Leeuwarden. Spre ker meende ook een persoonlijk woord van dank te moeten brengen voor wat de heer Ritmeester voor hem heeft gevoeld en voor den raad en steun, dien hij mocht ondervinden. De heer Ritmeester, het woord verkrijgende, verzocht zich té mogen bekorten in het uit spreken van zijn dank voor de hem gebrachte hulde, t Is zeide hij zoo langzamerhand moeilijk geworden in Leeuwarden. Inderdaad is de positie hier als bij veel steden; bij voor zichtig beleid is het schip voor zinken te be hoeden. Als wethouder van financiën is het my buitengewoon moeilijk thans het schip te verlaten. Ondanks de slechte tijden had ik nog gaarne een paar jaar willen blijven. Ambtelijk gesproken zou met een paar jaar mijn verplaatsing naar elders geschied zijn. Nu ik gelegenheid kreeg te solliciteeren in Den Helder, heb ik dit moeten aanvatten, ook was ik dit verplicht tegenover mijn gezin. Toen ik indertijd te Leeuwarden kwam, waren de velden nog niet wit, wel geploegd en gezaaid. Toen de tijd tot oogsten kwam, hebben wij het samen gedaan. Gij hebt mij de leiding gegeven. Ik hoop, dat het Leeuwarden goed zal gaan, en als er één is buiten Leeuwarden, wien dat ter harte gaat, dan zal ik dat zijn. In Friesland zijn de oogen op Leeuwarden gericht, de raadsverslagen worden gelezen, wat niet altijd zoo geweest is. Dat moet zoo blijven! Menschen kunnen weggaan, ideeën blijven! Friesland en Leeuwarden moeten de mocratisch gezind blijven, Ik laat ze niet los, daar heb ik overwegende bezwaren tegen. Laten we bij elkander behooren, bedenkende hoe democraten dienen te zijn, n,j, „voel wat voor een ander, doe wat voor een ander". Dan zullen wij verder komen. De afsluitdijk ligt straks tusschen ons; laten we indachtig zijn aan wat daar op het monument staat gebeiteld: „Een volk, dat leeft, werkt aan zijn toekomst". Dames en heeren, ik hoop vele malèn te zullen terugkeeren en dank u allen. Met een kort woord van den voorzitter ein digde de officieele samenkomst. J n i r Zon Hoogwater Maart op: ond.: sm. nam. Z 22 6.00 18.15 8.18 8.42 M 23 6.58 18.17 9.05 9.30 D 24 5.55 18.18 9.51 10.17 W 25 6.53 18.20 10.34 10.59 D 26 6.51 18.22 11.14 11.32 V 72 6.48 18.23 11.38 00.00 Z 28 5.46 18.25 0.13 0.26 Zaterdag 21 Maart Zondag 22 Maandag 23 9 9 9 o o 9 0 9 9 9 18.43 18.45 9 9 9 9 9 18.47 CARILLONBESPELING. Met het oog op het intreden van de lente zal de stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, Maandagavond van 8 tot 9 uur, het carillon op het Zeehelden-monument bespelen. LEZING MEVROUW W. L. BOLDINGH— GOEMANS. A.s. Woensdagavond zal onze oud-stad- genoote de bekende letterkundige Mevr. W. L. BoldinghGoemans een lezing houden over „Heeren, Knechten en Vrouwen", het nieuwste boek van Jo van AmmersKüller, voor de leden van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Ook niet-leden kunnen van dezen buitengewoon mooien litterairen avond genieten. Voor bijzonderheden leze men de advertentie in on3 blad van Dinsdag a.s. APOTHEKEN. Van hedenovond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor- wordt avond- en Zondagsdienst waargeno men door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. DR. STRAATSMA VOOR DE CHR. VROUWENBOND. We verwijzen naar ne advertentie in dit blad van de afdeeling Den Helder van den Ned. Chr. Vrouwenbond, waarin gemeld wordt, dat Woensdagavond kwart voor 8 voor haar hoopt op te treden Ds. A. K. Straatsma van Den Haag. Waar Ds. Straatsma door zijn boeken en door de radio voor velen geen onbekende is, verwachten we dat de belangstelling groot zal zijn. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Met verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie worden de leden van den Bijz. Vrjjw. Landstorm er aan her innerd, dat de bijeenkomst voor de prijsuit reiking op 25 Maart aanvangt om kwart over acht. Dit is op de convocatiekaart verzuimd te vermelden. Door den WelEerw. heer Bangert, Vloot- aalmoezenier alhier, zal een opwekkend woord worden gesproken. Door eenige leden van den B.V.L. zal een stukje worden opgevoerd, zoodat deze bijeen komst naast een nuttig, tevens een gezellig karakter zal dragen. Aiet Skcmbtcïbceï'é khk Op tijd steeds present. Per uur uitgerekend, Kost hij geen cent. Eerte gedeelte thans klaargeko men. De twee kenmerkende eigen- schapjien: practisch en comfortabel. Van cel tot eommissarlskamer. alles in de puntjes verzorgd. Wij behoeven er waarlijk niet over uit 'te wijden, dat de voormalige huisvesting van ons politioneel korps in de Prins Hendriklakn sedert jaar en dag in schreeuwend con trast was met iederen eisch van comfort en de geringste luxe. Het was' een oud gebouw, met alle ellende eraan verbonden, die ou'do gebouwen kenmerken, en men zag met ver langen er naar uit dat dé tijd zou komen, die onze plaatselijke Hermandat een waardiger en meer passend onderkomen zou verschaf fen. Dit besluit nu werd verieden jaar genomen: de aanbesteding vond plaats en de bouw ge gund aan den heer De Graaf te Julianaldorp. Wat dit bouwen betreft, stond men voor een aantal niet te onderschatten moeilijk heden, aldus Commissaris van der Hoever, die wij een dezer dagen bereid vonden ons het een en ander van het nieuwe gebouw te verhellen. Men stond voor liet feit met het bestaande gebouw tijdelijk te voorzien in ^e hu'svesting van het geheele korps aange zien men uit zuinigheidsoverwegingen de kos tenrekening zoo min mogelijk wenschte op te voeren. Welnu, wij hebben ons hier allen moeten behelpen en' zijn blij dat we overgaan, doch een woord van grooten lof voor de medewer king van den Directeur van Gemeentewer- ken, den heer Dokter en den gemeente-op-- zichter, den heer Boogert, is hier zeker niet misplaatst. j Alvorens wij dan een. rondgang do,or het-, gebouw, in begeleiding van de heeren Van: der Hoeven en Boogert'maken, krijgen wij* eenige inlichtingen over het nieuw toege paste systeem huistelefoon, waarvan men ge bruik gemaakt heeft. Het is een nieuwe vin-, ding, vaderlandsch fabrikaat en die tal. van- belangrijke voordeeien boven het i oude: systeem bezit. De bediening is even eenvbu-* dig als doeltreffend,tèrVrijl men in dirèbt contact met hét groote bedrijfsnèt sthat. Maar er is nog'iéts:'als dit systeem ov8r eenigen tijd in werking zal worden gezet, Zal het Hoofdbureau niet meer via één lijn te be reiken zijn' (no. 26!) doch ook langs een tweede en wel no. 125. Indien een der ntim- mers in gesprek is wordt automatisch het andere verbonden.: Deze telefonische uitbreiding was hQog- noodig, zoodat ook hierin thans een belang rijke verbetering komt. Alvorens het gebouw door te wandélen werd dé voorzijde van het pand in oogen- schouw genomen. Direct in 't oogloopend zjjn de magistrale letters, in brons uitgevoerd, en waarop men de beteekenis van deze justitioneele woning leest. De ingang is fraai: hier heeft men alles uitgevoerd in teak-hout, terwijl voorts tochtdeuren aangebracht werden. De hal is ruim en hierin bevinden zich de diverse deu ren, welke toegang tot de afdeelingen geVen. Allereerst brachten wij een bezoek aan den Brigadierswacht, welke zich bij het binnen komen direct rechts van den ingang bevindt. In licht groen uitgevoerd en donker gebiesd, maakt dit ruime vertrek, dat in verband met het overzien van gang, hall en cellenhuis ge deeltelijk een glazen wand heeft, een alles zins prettigen indruk. Het is tevens het dienst-centrum van het Hoofdbureau, daar men van hieruit alle apparaten bedient en met alle afdeelingen, zoowel binnen als buiten, in contact staat. Hier is ook de telefoon-centrale. Ofschoon een brandmelder nog aange bracht moet worden is de sirene, welke het geheele personeel moet alarmeeren, reeds in werking. Demonstratief drukte de heer Van der Hoeven op het knopje en oorverdoovend loeide het door het gebouw. Het is volkomen uitgesloten dat één agent, ook al slaapt hg als een marmot, hiertegen bestand is... Wat deze brandmelding betreft, het is be kend, dat er ingrijpende veranderingen op 'het P'an staan van dezen tak van dienst en bij ons bezoek aan het bureau hebben wij persoonlijk kunnen constateeren, dat het den autoriteiten ernst is. Ofschoon wjj over en kele maanden meer in extenso op de appera- tuur zulen terugkomen, vermelden wij dat er een aansluiting met de Heldersche Radio Centrale is, waardoor diegenen, welke bij het politie- of brandweerpersoneel behooren, mid dels een bel in verbinding met het Bureau staan. Een volledige uitrusting voor de brandweer zal worden opgesteld in de Garage van het Hoofdbureau, zoodat ieder der 5 groepen (3 groepen politie-brandweer en 2 groepen van gemeentewerklieden) zich in een minimum van tjjd kan voorzien. Naast den brigadierswacht (welke voorts van alle denkbare gemakken is voorzien: schrijfbureaux, toiletten, kasten, enz. enz.) bevindt zich die der agenten, welke met hun huidige verblijfplaats niet minder in hun ncpjes zullen zijn. Ook hier tal van kasten, waschgelegenheid, een afgeschoten hoekje om te kooken en niet te vergeten de verblijf plaats van de „Eerste Hulp"-bénoodigdheden. Overal is natuurlijk thans centrale verwar ming aangebracht, terwijl men gebruik ge maakt heeft van No Nail- (spijkerlooze) vloeren. Op de gang treffen we verder aan de wachtkamer voor het publiek en voorts de kelder voor de centrale verwarming, waarin zich een tweetal kachels bevinden, die be diend zullen worden door den agent-mecha- nicien. Voorts de douche kamer, en de toi letten voor brigadiers en agenten. Dioning *Wihteï mduUyxt, Jfimjtf £cntc vmcfiifnt Koningstraat 29 1 - Ga naar den vakman voor het 1 Wet beterniet duurder!\ uiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiitimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiitiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïï Het geheel maakt een buitengewoon solie- den indruk, terwijl het ook qua uitvoering een prettig cachet draagt. Via een hoog geel-geschilderd stalen hek gaan wij over de „brug-der-zuchten" en be landen in de ar'restantenafdeeling, waar een zestal cellen (3 aan iedere zijde) op dezelver bezoekers wachten. .Zij zijn voorzien van Lips-gevangenissloten, Centraal verwarmd en volkomen geblindeerd. De zitplaats is vast aan den betonnen grond verbonden, evenals de brits en het klap tafeltje, Daar is een uitstekende acc- modatie inzake licht en lucht, de inte- reurs zijn frisch geschilderd en, wat een be langrijke verbetering is, er bevinden zich in de cellen geen W.C.'s. Op deze afdeeling bevinden zich eveneens de beddenbewaarplaatsen, behoorende bij deze cellèn. Vermelden wij nog, dat de mu ren pit z.g, Glan3beton bestaan, geleverd doo: de faa Nierstrasz uit Haarlem én de vlqeren uit een preparaat, genaamd Uratex Egypto, van dezelfde firma. Via het trappenhuis, waarvan de treden een rubberbedekking bezitten, bezoeken wij vervolgens de Theoriezaal, waar les gegeven wordt in de diverse zaken, die des agents zijn en de Commissariskamer. De heer Van der Hoeven blijkt hoogelijk tevreden met zijn nieuwe ambtsvertrek, dat voorzien is v n geluiddempende vloer en muren, dat keu rig gemeubileerd is en een smaakvol be tegelde schouw bezit. Volgen de kamers van den Hoofdinspec teur, evenals ae vorige voorzien van een eikenhouten betimmering en een magnifieke verlichting, en die van de inspecteurs. Öp deze etage bevindt zich eveneens het admi- nistratievertrek, hetwelk evenwel nog met een gedeelte uitgebreid moet worden. Ook de recherchekamer is nog niét in het eind-sta dium van uitvoering, alsmede die het Spe ciale Diensten. Wederom stijgen wij en belanden in de buurt van de hanebalken, waar men op ver rassende wijze met de ruimte gewoekerd heeft. Hier nemen wij nog een kijkje in de Fotokamer, waar in de toekomst foto's en vingerafdrukken genomen worden, en de Donkere Kamer. Tenslotte is hier ook een bergplaats en het archief ondergebracht, be névens de slaapvertrekken voor den agent- mecaniciën. Dit was het einde van onze wandeling door het nieuwe Hoofdbureau van Politie, waarvan wij kunnen verklaren, dat men zon der eenige overdrijving van kosten een resul taat bereikt heeft dat ongetwijfeld naar de kwalificatie „uitstekend" mag luisteren. Óver enkele maanden komen wij nader op dit onderwerp terug, als ook de andere afdee lingen, waaraan men thans met bekwamen spoed gaat beginnen, hun voltooiing bereikt hebben. Doch reeds nu is zoowel ons plaatselijk politiekorps als het aspect van de Prins Hen driklaan belangrijk vooruitgegaan. BACH's MATTHAUS PASSION. 'Verwijzend naar de in dit blad geplaatste advertentie, veizoekt men ons medëtedeelen dat de Bach-lezing. waarvan de toegang ge- jheel gratis is, door den heer A. J Leewenszal :worden gehouden op Woensdag 25 Maart ten 8.30 in T gebouw van den R.K. Volksbond aan de Molengracht. Deze lezing zal omvatten. I. Een voorbe schouwing op historische gegevens. II. De in houd van Bach's Matt. Passion. III. De muzi kale bewerking. Wie iets meer wil verstaan van Bach's geniale schepping, verzuime deze lezing niét. 'Het werk van den meester zal meer tot hem ispreken, Zie voor medewerkenden de geplaatste advertentie. i SCHOONMAAKTIJD EN WELDADIGHEID. Een beroep van den Bond van Barmhartigheid. Elders in dit blad doet de Bond van Barm hartigheid een beroep op onze huisvrouwen in dezen tijd van het jaar, nu men het heele jhuis doorwerkt en tal van dingen tegenkomt, idie men wel wil missen, aan den bond te dénken. Er is nog heel veel leed in onze stad ite. lenigen en waar velen in het voorjaar iets nieuws aanschaffen en het oude voor een lappel of eer. ei van de hand doen, zal het be roep van den Bond zeker niet tevergeefs zijn. In tal van gezinnen heeft de Bond van Barm hartigheid dezen winter materieelen nood kunnen lenigen. Meermalen werd de bond ver- ibljjd door gaven van stadgenooten en vorige beroepen op de goede gezindheid van de Hel- derschen, om iets te geven, bracht steeds het gewenschte resultaat. Laat ook nu het beroep goed gevolgen hebben. Als u het geeft aan jden Bond van Barmhartigheid komen uw gaven zeker op de juiste plaats van bestem- iming. Huisraad, kachels, schoenen, heeren- kleeding, kindergoed, het is alles hartelijk iwelkom en wordt graag bij u thuis gehaald. Kom, stadgenooten, geef vandaag nog even een boodschap bij den secretaris, den heer 'Van Engelsdorp Gastelaars, Jan in 't Velt- jstraat 68, of bij het Leger des Heils en uw goede gaven worden gehaald. Nooddruftigen pullen u dankbaar zijn. Onder volle garantie worden die i blijvend verwijderd. Systeem wordt door H.H. Doctoren aanbevolen. SPOORSTRAAT 104/ 06 - TELEFOON 475. Rijdt veilig, rijdt Gedipl. Mr. Rijwielhersteller (V. V. A.). Telefoon 265 - Keizerstraat 54-56 De jaarvergadering. Donderdagavond waren bestuur en vele leden van de Heldersche Visschersvereeniging „Sa menwerking" in het Evangelisatiegebouw Vijzelstraat vereend tot het houden van de jaarlijksche algejneene vergadering. Het was de heer Joh. W. Stevenson, de ijverige voor zitter der vereeniging, die om ruim 8 uur de bijeenkomst opende met een kort woord, waarin hij zijn genoegdoening uitte over den strijd, die hij met z'n vereeniging tegen het monster crisis gestreden had. Nadat de secre taris, de heer A. v. d. Ree, de notulen voorge lezen had (welke onder dankzegging gearre steerd werden), deed de voorzitter mededee- ling van enkele ingezonden stukken, waarvan er één. n.1. dat van het Gemeentebestuur over de vergoeding van de garnalen-litten een dis cussie uitlokte. Uit de vergadering kwam n.1. protest van den heer Slot, die bij den afslag 2 vooi het gebruik van 75 haringkisten moest betalen. „Laten we dié niet meer beta len," aldus de heer Slot, „het kan heusch niet lijden!" De voorzitter vindt dit wel een al te a-soci ale maatregel, waarom hij het betracht er met den betrokken wethouder over te spreken. De litten van het afgeloopen garnalen teeltjaar zullen echter betaald moeten worden en daar de gemeente zoo coulant is om de afbetaling bij kleine beetjes toé té staan, verwacht de heer Stevenson, dat deze zaak spoedig ver effend zal zijn. Jaarverslag secretaris Aan dit somber gestemde verslag ontleenen wè het volgende: Waar de beslissingen ten aanzien van schier alle zaken betreffende dé visscherij in het af geloopen jaar genomen werden in Den Haag, was een voortdurend reizen daarheen nood zakelijk. Daar is de kustvisscherij van Den Helder telkenmale verdedigd en het ligt heusch niet aan onvoldoende voorlichting of aan ge brek aan activiteit, dat er niet meer voor deeien zijn geboekt! Bovendien werd dit jaar de arbeid in het belang van den Ned., Visschersborid onverdro ten voortgezet en ook met succes bekroond. Op de onlangs gehouden jaarvergadering van dén Visschersbond in Den Haag smaakte men het genoegen, dat Zijne Excellentie de Minis ter van Landbouw eri Visscherij persoonlijk daar aanwezig wilde zijn, wel een bewijs, dat de Bond zich mag verheugen in de belangstel ling van de hoogste autoriteiten. De Bond, tel lende 15 afdeelingen langs de geheelé kust, is nu samengesteld uit een vijftal gewesten, waardoor de diverse takkei van kustvisscherij behoorlijk tot zijn recht kunnen komen. De bond geeft de afdeelingen en de gewesten een krachtigen steun in hun actie's, zonder den bond zouden we heel wat aan invloed inboe ten. De Minister wees daarop nog in de ver gadering en deelde als zijn meening mede, dat 'juist dé groote mate van verdeeldheid onder de visschers oorzaak was dat de Regeering niets wist te doen om deze te helpen. Blijft bij elkander en laat ook uit de bedrijfsgroepen zelf een eendrachtig samenstreven naar ver betering merkbaar worden, zoo luide 's Minis ters raad. Dat het Gemeentebestuur, ondanks de fi nancieele moeilijkheden voor welke het in de zen tijd gplaatst werd, de visschers toch zoo heeft willen helpen, moet op hoogen prijs ge steld worden. Dat de visschers dezen steun erlangden in het eigen uitkeeringslokaal, dankt zij aan het bestaan uunner vereeniging. Onverdroten heeft ook dit afgeloopen jaar de Wethouder van de Visscherij de zaak der vis schers ter harte genomen en deze Wethouder heeft moeite noch tijd gespaard om de actie der vereeniging te steunen. Eveneens heft de heer de Boer bij de lands- autoriteiten de zaak der visschers warm ver dedigd. Men raakt aan het goede spoedig ge wend. Maar de oudere visschers onder onze leden herinneren zich nog wel, hoe vroeger de winters zeer zorgelijk waren, toen er geen uitkeering bestond en er geen vereeniging was, die telkenmale op de bres stond de be langen der visschers te verdedigen. In dit jaarverslag willen we met een enkel woord de nagedachtenis eeren van Burgemeester Dries- sen, die eveneens zich intersseerde voor de zaak der. visschers. Het was wijlen Burgemeester Driessen, die de Visscherijcommlssie ten raadhuize Instal leerde. Deze commissie „Vibeno" was een uit vloeisel van een gehouden vergadering in het Kegelhuis, waar getracht werd in breedere groepen belangsteling te wekken voor de vis scherij en den vischhandel. De „Vibeno" stelt z ch ten doel te werken ln het belang van visscherij en vischhandel in Nleuwediep en omgeving Besluiten we dit jaarverslag met een iver- zicht van het vereen.* ingsleven Het ledental der vereeniging is eenigszins teruggeloopen. Bedroeg het hoogste ledental, dat bereikt is 140, thans telt de vereeniging 124 leden, een tweetal eereleden en 19 dona teurs. Het bestuur ls gedurende het geheele jaar ongewijzigd gebleven Wat de toekomst ons brengen zal weten we niet Maar één ding is zeker: ook in de toekomst kar een krachtige vereeniging niet worden gemist! Laten we daarom het reeds aangevangen 5de vereenigingsjaar trouw bij- ren blijven in onze organisatie haar steunen met ons aller hartelijke medewerking en mocht het Gode behagen, dat na al den druk der laatste jaren er weer eens een zekere mate van opleving en welvaart moge aanbre ken. Rede van den voorzitter. De heer Stevenson vond in dit verslag aan leiding om nog het een en ander te zeggen: Het afgeloopen jaar is er een van teleurstel- lmg en tegenspoed geweest. Maar hoe slecht de resultaten ook waren, zij waren juist eeu spoorslag vooi spreker om voor het we zgn der visschers voort te werken Hg zou hen thans met in den steek kunnen laten, want momenteel maken zij de grootste depressie door Spr. resumeert dan dat het werk zoo ge heel anders geworden is. Vroeger had je al leen binnen de grenzen van de gemeente te conferéeren, e.d. en dan kon je met z'n allen nog wel eens op een behaald succes wijzen, maar tegenwoordig, nu de nood der visschers doorgedrongen is tot het kabinet, moet spr. dikwijls (in het afgeloopen jaar 65 maal!) naar den Haag om de belanger der visschers te behartigen. Ned. Hcrv. Gen». (Nw. Kerk, WesfstraatJ Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderw.: Het Koninkrijk van de Waarheid Geref. Kerk (Jullanapark). 's Morgens 10 uur, Ds. H. Retel, van Hoornslerzwaag (Fr.j 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5 30 uur, Ds. H. Retel Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.30 uur Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, geen dienst, 's Avonds 6.30 uur, Ds P. H. Borgers, Ev Luth. pred. te Apeldoorn, Onderwerp: „Goddelijke genezing" Daarna: Doopsbediening. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Maandagavond 8.15 uur, Gemeenteavond Evangelisatie Palmstraat 's Morgens 10 uur, de heer J. Luther Ramp 's Avonds 6 u., Ds. M. G. Blauw, v. Haarlem Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76), 's Morgens 10 uur. kerkdienst. j 's Avonds 7 uur, lfldensoverwegihg Evangetisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heillgings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7uur, Ds. M. van Wichen per luxe Touringcar. *)X)aaï gaan Bioscopen. Tivoli-Theateraanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht. Rialto-Theateraanvang half acht. Zaterdag ei Maart. Tivoli, 's middags 3 uur: Filmvoorstelling van het Natuur Historisch Museum. Musts Sacrum, 8 uur: Feestavond „E.L.T.O." Korfbalvereeniging. A. Rossen (Café Prins Hendrik): Fancy- fair Volksonderwijs. Casino, 8 uur: Uitvoering Vereen. „Morgen rood". Zondag 22 Maart. A. Rossen (Café Prins Hendrik): Fancy- fair Volksonderwijs. Musis Sacrum, 8 uur: Populaire Soirée. 1 Donderdag 26 Maart. Tivoli, 7 uur: Held. Bestuurdersbond, Film- vertooning: „20.000 jaar Sing Sing", Woensdag 25 Maart. Lezing A. J. Leewens, over: J. S. Bach. Vrijdag 27 Maart. Zeevaartschool, 8 uur: Lezing van Dr, Feen- stra Kuiper, over: „Verduisteringen". voor iedere beurs Als gevolg van de regeeringsbemoeiing is de bekende Visscherij Centrale ontstaan, wier ré gelend optreden echter buitengewoon moei lijk is, omdat in de visscherij de vrijheid vic torie kraait en de schipper koning op zgn botter is. De V.C. aldus spr., heeft tot nu toe niets dan laat veroorzaakt. Dat ligt 'm niet aan de adviezen, die hun verstrekt worden door mannen uit de praktijk. Spr. heeft dik wijls in Den Haag geageerd, zoo zelfs, dat het Gemeentebestuur, alhier, klachten ontving over het optreden van den heer Stevenson. Ge lukkig had het Gemeentebestuur alle aanlei ding om te zeggen, dat de heer S. op zijn beurt ontvreden kon zgn! Gelukkig kan spr. toch met één resultaat voor de vergadering treden: De Min. van Landbouw en Visscherij heeft n.1. gezegd: de kustvisscherij mag niet te gronde gaan: er kömf bedrijfssteun! (,,Hë, hè" verzucht de vergadering...) J „Laten we in vertrouwen verder gaapj" spoort de heer Stevenson aan, „bespaart me uitbarstingen van hen, die tijdelijk ontevre den zijn en laten we in eendracht, met voV haridng en ijver gezamenlijk ons best doeh, want ln de toekomst ligt ons succes." i'.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9