Defensiebehandeling voortgezet De Vlootovereenkomst geteekend. BINNENLAND BUITENLAND DE BLAD Het onder de wapenen houden van dienstplichtigen De motordienst. Vrijgezellen en groote gezinnen. De reisbelasting Het avontuur van dr. v. Schelven bij Kworam. Zeventien leden van de Roode Kruis-wacht zouden daarbij gedood zijn. De betrekkingen tusschen Nederland en België. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG a6 MAART 1936 Eerste Kamer :t Land- en Tuinbouwnieuws. Nu de Hollandsche narcis weer naar Amerika mag. Heftige tegenkanting. Invoer van aardappelen in Engeland. De beteekenis van het accoord der Locarno. mogendheden. De Engelsche brief nopens den wederkeerigen bijstand is nog niet verzonden. De herbezetting van het Rijnland. De verdeeling van de grondstoffen. De uitbreiding van de Italiaansche luchtmacht Een rede van generaal Valle. De bijzetting van Venizelos Een somber oordeel uit de Ver. Staten. De Engelsche kerk en de politiek. Niet van toepassing voor de artil lerie en cavalerie; deze gaan 28 Maart gewoon met groot verlof. De minister van staat, minister van defen gte a. i. heeft een circulaire aan de burge meesters doen toekomen betreffende het groot verlof aan dienstplichtigen. De minister deelt daarin mede, dat de maatregel van het langer in werkelijken dienst houden, bedoeld in art. j van het Kon. besluit van 11 Maart j.1. niet gal worden toegepast op dienstplichtigen van de artillerie en de cavalerie, voor wie de eerste oefening op 28 Maart eindigt. Deze dienstplichtigen zullen derhalve op laatstge noemden datum in het genot van groot ver lof worden gesteld, voor zoover zij niet om een andere bijzondere reden in werkelijken dienst moeten blijven. De bepalingen inzake vrijwillige indiensttreding en vervanging. In een legerorder betreffende vrijwillig ver blijf in werkelijken dienst machtigt de mi nister van defensie den commandant, bij wiens corps dienstplichtigen langer in wer kelijken dienst worden gehouden krachtens het Kon. besluit van 11 Maart 1936 om aan groot verlofgangers van hun corps te ver gunnen vrijwillig in werkelijken dienst te komen voor den tijd, dien de verlengde wer kelijke dienst nog zal duren, voor zoover zij anderen, voor wie de werkelijke dienst is ver lengd en die spoedig met groot verlof zouden willen vertrekken, kunnen vervangen. De corpscommandant verleent de vergun ning slechts aan dienstplichtigen, die zich in verband met gedrag en wijze van dienstver vulling een dergelijke vergunning waardig hebben gemaakt. Aan de dienstplichtigen, die krachtens deze regeling vergunning krijgen tot vrijwillig verblijf in werkelijken dienst wordt niet toegestaan dezen dienst tusschen- tijds af te breken. Dit moet met nadruk on der hun aandacht worden gebracht. Zijn er dienstplichtigen langer in werkelij ken dienst gehouden, voor wie het naar het oordeel van den corpscommandant van groot belang zou zijn om spoedig met groot verlof te kunnen vertrekken en is op 1 April voor hen nog geen gelegenheid ontstaan om te worden vervangen, dan zendt de corpscom mandant een opgaaf van hen aan den minis ter van defensie, in welke opgaaf bij eiken naam afzonderlijk in het kort wordt vermeld, om welke reden vertrek met groot verlof voor den dienstplichtige van groot belang zou zijn. Overwogen zal dan worden om der gelijke dienstplichtigen te doen vervangen door grootverlofgangers van andere corpsen, voor wie geen plaats bij hun eigen corps be schikbaar is. De tweede ploeg van de lichting 1935 gaat niet met groot verlof. De Msb. meldt, dat de dienstplichtigen van de lichting 1935, tweede ploeg, van den motordienst te Haarlem, op 4 April niet met groot verlof lullen vertrekken. Bij informatie te bevoegder plaatse werd ons dit bericht bevestigd teekent de Red. van de N. Rott. Ct. hierbij aan. Voorstellen van r.k. zijde tot een heffing voor de eersten ten bate van de laatsten. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft het hoofdbestuur van den R.K. Bond van groote gezinnen aan de r.k. Tweede Kamerfractie een rapport gezonden, behelzende een tot in onderdeelen uitgewerkt ontwerp tot het in stellen van een heffing voor vrijgezellen. Dit ontwerp, dat thans een object van stu die in de fractie uitmaakt, beoogt verminde ring van de personeele belasting van groote gezinnen door een extra aftrek van 10 pet. van de hoofdsom voor elk kind en daarvoor in de plaats een heffing voor vrijgezellen tot het bedrag, wat een gehuwde zonder kinde ren aan personeele belasting betaalt. Om psychologische redenen wordt in het rapport de opvatting verdedigd, dat er geen Om psychologische redenen wordt in het geroepen, doch een heffing van extra-opcen- ten op de gemeentefondsbelasting voor vrij gezellen. De gemeentefondsbelasting is in dit ver band gekozen, omdat de heffing ten goede moet komen aan de gemeenten, aangezien ook de vermindering van de personeele be lasting ten laste van de gemeenten komt. Het rapport, dat tal van staten en bere- rekeningen bevat, is, naar wordt medege deeld, door het hoofdbestuur van den R.K. Bond voor groote gezinnen opgesteld op ver- Zoek van de r.k. Tweede Kamerfractie en speciaal van de financieele commissie uit de fractie na een onderhoud met mininister Oud, waarbij deze zou hebben toegezegd een eventueel door de r.k. fractie in te dienen Voorstel van bovenbedoelde strekking in ern stige overweging te zullen nemen. Eenige reisvereenigingen vragen gunstiger bepalingen voor in groepsverband reizenden. De Ned. Chr. Reisvereeniging, de Ned. Reisvereeniging voor katholieken, de afd. Na tuurvrienden van het instituut voor arbeids- ontwikkellng en de Algemeene reisvereeni- ging voor Nederland hebben aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zjj gun stiger bepalingen ten aanzien van de reis- helasttng vragen, speciaal voor ln groepsver band reizenden. COLLECTIEF CONTRACT IN HET BOUWBEDRIJF. De Bondsraad van den Alg. Ned. Bouw- hrbeidersbond heeft Dinsdag te Amsterdam Vergaderd. Met 5518 stemmen is het voor stel van het bestuur aangenomen, om de hieuwe collectieve arbeidsovereenkomst te Aanvaarden. HET ROODE KRUIS OP CURAQAO. Leden van verdienste. Blijkens een mededeeling van het centrale comité van de afdeeling Curaqao van Het Nederlandsche Roode Kruis, heeft het hoofd bestuur dezer vereeniging zijn goedkeuring geschonken aan het voorstel van dat comité, om de heeren dr. K. E. Feher, dr. H. E. Winkel ®n J- J. Fens, allen op Curagao, tot leden van verdienste te benoemen van de afdeeling Curagao. Dr. van Schelven, het lid van de Roode Kruis-ambulance in Abessinië, die kortgeleden by een ontmoeUng met roovers in de om geving van Kworam werd gewond, is blij kens een telegram van de „United Press" gisteren in Addis Abeba gearriveerd. Bij zjjn aankomst vertelde hij bijzonderheden over den overval, die een geheel ander licht werpen op men tot nu toe uit de ontvangen gerust stellende mededeelingen zou mogen afleiden. olgens dit United Press telegram werden b(J den overval niet minder dan zeventien leden van de Ethiopische troe pen, die opdracht hadden de Nederland sche ambulance te besehermen, gedood. Dr. van Schelven toonde bij zijn aankomst in Addis Abeba een uniform, dat nog de sporen droeg van het avontuur. De jas had op ettelijke plaatsen kogelgaten. Ook dr. Veeneklaas moet bij het treffen licht gewond zijn. Dr. van Schelven wordt thans in het ziekenhuis te Addis Abeba verpleegd voor eenige niet ernstige wonden in borst en sehouder. „De Telegr.". Ter sprake gebracht bij de be handeling van de begrooting van buitenlandsche zaken ln de Belgi sche Kamer. Gistermiddag is in de Belgische Kamer de behandeling van de begrooting van buitenland sche zaken voortgezet. Oud-minister-president Carton de Wiart heeft hulde gebracht aan de maatregelen, genomen door minister-president Colijn, na Hitler's rede van 7 Maart. Oud-minister van Cauwelaert, leider van de Vlaamsch-katholieken, heeft een reëele samenwerking tusschen België en Neder land aangeprezen. Hij achtte dezesamen- werking een waarborg voor het behoud van den vrede. IJ Sinds eenigen tijd doen de bloembollen- kweekers in de Vereenigde Staten, meer spe ciaal van Oregan en Washington hun uiterste best het per December van dit jaar opge heven embargo op den invoer van Nederland sche narcissen vrijwel ongedaan te maken door ingrijpende gezondheidsmaatregelen te eischen, schrijft de Haarl. corr. van „De Tel." aan zijn blad. Eén van deze gevreesde maatregelen zou dan zijn, dat alle narcissenbollen bjj de haven van invoer een warmwaterbehandeling zouden moeten ondergaan. Zooals men weet wordt die methode in ons land inderdaad met veel succes toegepast om het „altjesziek" en de narcisvlieg te bestrijden. Het schaadt de bol len niet in het minst, doch dit veranderd, wanneer een scheepslading bij aankomst zou moeten worden „gekookt", omdat men dan tot de meest ongewenschte resultaten kan komen, namelijk bij een verkeerde behande ling, hetgeen gemakkelijk kan geschieden, omdat de bollen voor verschilende doeleinden verschillend zijn voorbehandeld. Men is in Nederlandsche vakkringen steeds bevreesd geweest, dat er maatregelen als deze genoemde zouden worden genomen dm het embargo practisch ongedaan te maken, doch deze warmwaterbehandeling zou, indien zjj drastisch werd toegepast letterlijk de deur dicht doen. Hoever het met dit maatregelen nemen zal komen, weet op het oogenblik nog niemand, maar men houdt er rekening mede, dat de heeren van de quarantaine en anderen sterke bevoegdheden hebben. In feite is de heele zaak onbegrijpelijk, omdat door het nog steeds hooge invoerrecht van 6 per duizend de concurrentie van het Nederlandsche pro dus niet groot kan zijn. Een groot aantal soorten kweekt men in de V. S. bovendien nog heelemaal niet en plantgoed kan men nog evenzeer gebruiken. De tegenwerking is sterk, maar of de actie zal slagen is nog geheel onzeker gelukkig. Hoopvol voor onzen export. Met ingang van morgen vrij. Naar aanleiding van een bericht, dat de invoer van aardappelen in Engeland met in gang van morgen vrij zal kunnen geschieden, verneemt de N. R. Crt., dat de Engelsche autoriteiten zich tot dezen maatregel genoopt hebben gezien, wegens een tekort aan aard appelen daar te lande. De oorzaak van het tekort is misoogst en daarom heeft men eerst de contingenteering verruimd en thans ook het invoerrecht opgeheven. Een en an der zal ongetwijfeld onzen export stimulee- ren. De nieuwe aardappelen vallen weliswaar buiten deze regeling, doch aangezien het nog eenigen tijd zal duren, eer dat deze aan de markt komen, is de verruiming van onzen export naar Engeland niet zonder beteekenis. .en met zijn indere been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis. Heden spreekt minister Coljjn. Defensie. Voortgezet wordt Woensdag de behande ling van de begrooting van het departement van defensie en eenige kleinere militaire be-i grootingen, alsmede van het wetsontwerp tot instelling van een defensiefonds benevens de begrooting van dit fonds. De heer Van Embden. De heer Van Embden (v.d.) zegt, dat: de regeering instelling van een defensiefonds voorstelt met een beroep op de noodzakelijk-; heid van veiligheid voor ons land, maar dat alle landen hun bewapening versterken en: toch het veiligheidsgevoel niet toeneemt. 1 Voorts zegt men, dat de voorstanders van1 nationale ontwapening hun standpunt moeten herzien in verband met de internationale om-; standigheden. Voor spr. is nationale ontwa pening het prijsgeven van een zelfstandige; verdediging van het grondgebied door een na-, tionale weermacht. Voor spr. is nationalei ontwapening echter niet het prijsgeven vanj elke verdediging, zelfs met wapengeweld. Zij is niet het prijsgeven van een militaire ve-r-, dediging in een algemeen kader van collec-| tieviteit en met gebruikmaking van wapens, die zedelijk niet ontoelaatbaar zijn. In 1924 heeft spr. reeds doen uitkomen, dat er nog wel oorlogsgevaar bestond. An-I ders had het toch geen zin gehad om te zeg gen gelijk hij deed dat bewapening hetl oorlogsgevaar aantrok. Zoo lang de Volken bondsactie zich niet ontwikkelt op de wijze, die Van Vollenhoven wilde, zal zij moeten, werken met behulp van de nationale weer-; machten. Maar op deze manier kan een mili-j taire Volkenbondsactie op een wereldoor logj neerkomen. De mislukkig van de Ontwapenings-confe-i rentie is voor een klein deel ook onze schuld J (Tegenspraak.) Want onze delegatie erheen was sterk militair getint. De mislukking was voor een groot deel het gevolg van de hou ding van Frankrijk en Engeland, dié hun mi- llitaire raadgevers volgden. Thans echter zijnj Frankrijk en Engeland juist vredesmachten, door volksaard, territoriale verzadiging, wel-; begrepen eigenbelang, enz. Onze bijdrage aan een Volkenbondsactie: moet niet bestaan in het voeren van een na-| tionalen verdedigingsoorlog met uitputting! van alle hulpbronnen. Onze zelfopoffering zou,1 slechts dienen om den grooten mogendhedenl een paar uur meer tijd te geven. Tweeslachtig ook is de doelstelling onzer regeering. Wordt de weermacht gebruikt voor neutraliteitshandhaving, dan strekt ons territoir den oorlogvoerenden landen tot flankdekking. Dan is er preventie van oor logsgevaar. Maar een bondgenootschappelijke positie trekt het oorlogsgevaar aan. En zulk een positie is de eenig denkbare. Spr. ver-: onderstelt, dat Duitschland een aanval doeti op Frankrijk en diens bondgenootén. De heer De Savornin Lohman zei, dat men zich bij &e beoordeeling van het militair^ vraagstuk los moest maken van den angst voor zulk een aanval. Maar ais deze angst niet bestond, z^u de heer Lohman met zyn militaire propagan da geen voet aan den grond krijgen. Bewapenen wij ons land, dan zullen jwy meedoen aan een totalitaire landsverdediging, die verwoestend zal werken op onze stoffe lijke hulpbronnen. Omstreeks tien jaar gele den heeft de heer Heemskerk eens gezegd, dat er volkeren zijn, die een oorlog niet meer geestelijk zouden kunnen doorstaan. Onze so ciale wetgeving zou vernietigd zijn. En wat zou er van den godsdienst overblijven! Neen, defensie ten doode toe is niet meer hoogste vaderlandslievende plicht. De methoden van beveiliging moeten worden losgemaakt van nationale grenzen. Naarmate ons verzet tegen een schender van de oostgrens meer succes heeft, zal de frontlijn tusschen de twee oorlogvoerende partijen des te meer over ons land loopen. Als de aanval op de collectiviteit West- Europa toevalligerwijs begint met een sCheh- ding van ons grondgebied, moeten wij niet, onze weermacht als een zelfstandig geheel laten optreden, maar zullen wij den aanval eerst ontwijken om vervolgens ertegen op te treden in collectieef verband, in een lucht vloot of een marine. De landen van Europa zijn, militair ge sproken, provincies van Europa gewordeh. Spr. citeert, wat de heer Colijn in 1124 hééft gezegd, waaruit bleek, dat hij zeer helder inzag, dat de beveiliging van ons land inter nationaal moet worden bewerkstelligd, in het grootere verband eener collectiviteit. Spr. heeft zich de lessen van een zoo kundig leer meester ten nutte gemaakt. Minister C o 1 ij n Niet heelemaal Juist ge ïnterpreteerd! (Gelach). De heer Van Embden (v.d.) betoogt, dat het niet aangaat, 53 millioen beschikbaar te stellen, welke bedrag te veel is, omdat het toe weinig is. Kruiserbouw is goed geld naar kwaad geld gooien. Onze kruisers zouden niet eens wat vermogen tegen de twaalf kruisers, welke Duitschland volgens het vredesverdrag van Versailles mocht bouwen, om daarna nog steeds ontwapend te heeten. In De militaire spectator en in de Vereeni ging voor krijgswetenschap wordt herhaalde lijk de noodzakelijkheid betoogd van tanks, maar de regeering schaft geen tanks aan, bukkende voor den financieelen nood. Dit is begrijpelijk. Maar volgens deskundigen is ons leger zonder tanks aan afschrikwekkende verliezen blootgesteld. Alle regeeringsbladen schatten, wat Enge land in de laatste jaren aan bewapening heeft besteed, op 300 millioen pond. Stelt men het pond sterl. op 10 gulden, dan is dit 3000 millioen gulden. Wat beteekent daartegenover de 53 millioen, die wordt besnoeid op onder wijs en sociale wetgeving? En ook na beste ding van die 53 millioen blijft de defensie- dijk eindelooze gapingen vertoonen. De wa pens, ervoor gekocht helpen slechts geduren de den tijd, dien de oorlogsfabrikanten noo- dig hebben om anderen landen ander wapen tuig aan te praten. Spr. stemt tegen de wetsontwerpen. Mevrouw PolhuisSmit aan hel woord. Mevrouw PothuisSmit (s.-d.) be pleit de belangen van de mobilisaticslacht-; de gewezen werklieden aan de vroegere Rijks werf te Amsterdam. Spr. bespreekt voorts de particuliere wa penindustrie. In Engeland heeft een Konink lijke commissie een onderzoek hiernaar inge steld, waarbij aan Vickers vragen zyn ge steld, waaruit wel bleek, hoe gevaarlijk Vlcker's rol was. En Vickers heeft een filiaal ln Den Haag. Bestaan de Nederlandsche staalfabrikanten te Utrecht nog en hebben zij nog relaties met Duitschland? Is er te Papendrecht een Duitsche fabriek? Hoe is het met de fabriek van Van Heyst? De firma Hazemeyer te Hengelo wordt voorgesteld als een onschuldige fabriek, maar is zij niet een voortzetting van de uitgeweken Siemens en Halske, die na het verdrag van Versailles niet mocht worden voortgezet? De firma Hazemeyer levert vuurleidingen aan de Ne derlandsche marine en aan andere marines. De regeering heeft een onderzoek toegezegd, maar de buitenlandsche relaties van de par- tieculiere wapenfabrieken, maar de fout van minister Colijn is, dat 'hij de- kwestie der par ticuliere wapenfabricage en bagatelle be schouwt. Wat betreft het algemeene militaire re- geeringsbeleid, verklaart spr., dat ons volk niet genoeg kan opbrengen voor een afdoende militaire weermacht. De heer Van Otters spreekt. Na Hervatting van de vergadering is het woord aan den heer Van Citters (a.r.) die opmerkt, dat wij op defensiegebied bereid en gereed moeten zijn. Gezien den eisch der Grondwet aangaande de bescherming van het grondgebied des rijks door een zee- en een landmacht, is het spr. niet duidelijk, hoe men stelselmatig tegen alle defensiecredieten kan stemmen, zonder met de desbetreffende grond wetsartikelen in strijd te komen. Volkomen bevestigend beantwoordt spr. de vraag, of wy voor een weermacht geld mogen uitgeven. Wij zullen 10 millioen per jaar uit geven voor winning van nieuw land in het IJsselmeer. Als de minister van financiën dit goed vindt, moet hij ook goed vinden, dat geld voor de defensie wordt beschikbaar gesteld, want de defensie is van primair belang. Meent de minister van financiën dat er voor de de fensie geen geld is, dan moet de regeering beginnen met af te zien van de landwinning. Wat de regeering voorstelt ten aanzien van de luchtmacht, is een zwak punt in het regee ringsvoorstel. Spr. zal niet trachten, haar ver der te dringen. Maar er zal een aanvulling noodig zijn voor de infanteristen. En willen wy onze weermacht vaardig maken, dan moet de persoonlijke geoefendheid worden verhoogd. Spr. vraagt, of er alles zal worden gedaan, wat mogelijk is, ter versterking van het Zui den en Oosten onzes lands, opdat daar geen vreemd leger kunne doortrekken. Speciaal Zuid-Limburg heeft twee kwetsbare plekken de gasvoorziening en de electrische centrale, die, als zij onbeschermd blijven, een gevaar beteekenen niet alleen voor de bevolking daar, maar ook elders. De heer De Marchantet d'A n s e m- De heer De Marchant d'Ansem- bourg (N.S.B.) betoogt, dat de dienstplicht algemeen moet zijn, maar dat daarnaast de geoefendheid, om met wapenen om te gaan, één der eerste rechten van den burger is. Het is wel typeerend, dit dit niet meer als een recht wordt beschouwd. Dit komt voort uit een mentaliteit, die spr. wil signaleeren. Het is overigens verheugend, dat er nu in deze mentaliteit een kentering is gekomen. Maar geheel onvoldoende Is een eerste oefentijd van 5% maand. De regeering moet de winterploeg onder de wapenen houden en toen dit bekend werd, drong plotseling tot ons volksbewust zijn door, dat ons land een groot deel des jaars weerloos is. Onze legermacht bestaat uit een veel te kleine kern. Spr. wenscht een lichting van 70.000 man, wat in oorlogstijd een leger van I millioen zal geven. Daarbij een oefentijd van 15 maanden. Beter ware één van 18 maanden, maar 15 maanden is eerder be reikbaar. De overheid zorge, dat het aanzien van het leger worde hersteld en dat ieder défaitisme worde geweerd. Spr. critiseert het ontslag van reserve-offi cieren, die lid van de N.S.B. zijn. Minister Colijn kan Hezen toestand, dien hij niet ge schapen heeft, veranderen. Ondanks deze bezwaren tegen het regee- ringsbeleid stemmen wij voor de Defensiebe- grooting. De heer Briët. De heer Briët (a.r.) betoogt, dat het ver drag van 1839, waarbij België's neutraliteit werd gewaarborgd, nog altijd bestaat, al wil de regeering er geen beroep meer op doen, wat een zonderlingen indruk maakt. De waar borg, dien het Locarno-pact heette te geven, is door een handeling van Duitschland ver dwenen. En het volkenbondsverdrag wekt vol gens de regeering zelve niet het vertrouwen, dat het aanvankelijk scheen te kunnen wet tigen. Onder deze omstandigheden is het zeer Juist gezien van de regeering, dat wy in staat moeten zijn, onze verplichtingen na te komen, zooals wy dit in 1914 hebben gedaan. Tegenover den heer Van Embden betoogt spr., dat er wel degelijk gevallen denkbaar zijn, waarin Nederland ln geval van oorlog neutraal zal kunnen blijven. Volgens den heer Van Embden zullen wij meedoen met de rechtspartij. Maar wie maakt uit, wie de rechtspartij is? De Volkenbondsraad? Terecht zei de heer Blomjous, dat de nei ging der sociaal-democraten, om aan de de fensie mee te werken, niet ontstaan is uit overweging, aan 's lands belang ontleend, maar uit angst voor het nationaal-socialisme. Ook hebben de sociaal-democraten er de be doeling bij, met de katholieken te kunnen samenwerken. Een combinatie van katholie ken en sociaal-democraten is echter als water en vuur. De heer Van Lanschot (r.k.)Mijnheer de voorzitter, zijn wy hier aan de algemeene beschouwingen bezig? De Voorzitter: U hebt het woord niet! Als de heer Briët (a.r.) is uitgesproken, vraagt hem de heer De Bruin (r.k.): Is u nu vóór of tegen het wetsontwerp? De heer De Zeeuw (s.d.) komt op teggen wat de heer Briët gezegd heeft, n.1. dat de S.D.A.P. zou werken aan de ontkerstening van ons volk. Hij keurt voorts af, dat de heer Briët probeert te stoken tusschen de partijen, en vraagt, hoe de heer Briët, als hij nationale ontwapening als een gevaar voor het land be schouwt, stond tegenover het kabinet-Colijn bevatte, die voorstander van nationale ont wapening waren. De Minister van Defensie ai.,' de heer Colijn, maakt een aanvang met zijn rede, maar verzoekt ze Donderdag te mogen voort zetten, waarna de vergadering om half vyf wordt verdaagd tot vanochtend elf uur. offers, de gepasporteerde marinemannen lenin den tijd, dat dit twee vrijzinnig- democraten In officieele Britsche kringen is gisteren om trent de beteekenis van het accoord der Lo- carno-mogendheden het volgende meegedeeld: In de eerste plaats is men van meening dat de voorloopig vastgestelde maatregelen een onderwerp van besprekingen kunnen uitmaken, zoowel tusschen Engeland en Duitschland, als met Frankrijk, België en Italië. Wat de brief betreft, gevoegd by het accoord van 10 Maart, die betrekking had op den wederkeerigen bijstand, die brief is nog niet verzonden. Zij zal pas verzonden worden, zoo dra Italië het accoord heeft geratificeerd. Vandaag een debat in het Lager huis over buitenlandsche zaken. Minister-president Baldwin heeft aangekon digd, dat vandaag in het Lagerhuis het debat over binnenlandsche zaken zal worden geopend. Dank van de bevolking aan Hitier. Het D.N.B. meldt, dat 150.000 personen, die in de jaren 1923 en 1924 door de Fran- sche autoriteiten uit het Rijnland zijn gewe zen, een dankbetuiging aan rijkskanselier Hitier hebben doen toekomen, naar aanlei ding van de herbezetting van het Rijnland. In het adres wordt gezegd, dat door de definitieve bevrijding van het vroeger bezette gebied, het doel bereikt is, waarvoor 150.000 menschen, die Rijn- en Ruhrgebied hebben moeten verlaten, hebben gestreden en ge leden. De Fransche pers over het uiteen>- gaan van den Raad en over het ant woord van Duitschland. Havas meldt uit Parijs: De bladen stemmen ermee in, dat de Lon- densche zitting van den Raad van den Vol kenbond ten einde loopt. Zjj hopen, dat by de volgende zitting te Genève de atmosfeer beter zal zijn. Het antwoord van Duitschland Is met koelzinnigheid ontvangen. De bladen herhalen, dat het eenige, wat blyft, de over eenkomst is, welke de Locarno-mogendheden hebben gesloten. De Petit Parisien schrijft, dat de Fransche regeering van meening blyft, dat de Donder dag tot stand gekomen overeenkomst iets vertegenwoordigt, dat definitief is verkregen. Hieromtrent zou geen twijfel kunnen bestaan zelfs niet wanneer Italië de overeenkomst nog yiet bekrachtigde. De laatste plechtige zitting van de vlootconferentie in het paleis van St. James. Gistermiddag om kwart over vier is de vlootconferentie in het Paleis van St. James in een plenaire ziting bijeengekomen, ter onderteekening van het verdrag. Deze zitting werd gepresideerd door den eersten Lord der admiraliteit, Monsell. Eden was, door drin gende bezigheden, niet in staat de opening van de zitting bij te wonen, doch kwam vijftig minuten later. De zitting werd gehouden in de Queen Anne zaal van het paleis, waar ook de zitting van de vlootconferentie in 1930 heeft plaats gehad. Om 12 minuten over vijf begon men aan de onderteekening van het verdrag. Norman Davis, de vertegenwoordiger van de Vereenigde Staten, was de eerste die onderteekende en v|jf minuten later hadden alle vertegenwoor digers, behalve die van Italië, Zuid-Afrika en Ierland het verdrag geteekend. Een rede van Lord Monsell. Lord Monsell zeide in een rede, waarmede hij deze laatste zitting opende, dat het ver drag, dat men zoo straks zou onderteekenen, afweek van het vorige, omdat het geen enkele directe bepaling voor een quantitatieve be perking van de vloten en de bewapening be vatte. H|j zeide dit diep te betreuren. Wij zijn er niettemin van overtuigd, dat als alle mogendheden, die over een groote vloot be schikken, zich aan het nieuwe verdrag houden, het gevaar voor een overijlde bewapening van de vloten en den aanbouw van een nieuw type schepen, voor een aantal jaren uit den weg is geruimd. Verder zeide htj nog, dat het protocol over het gebruik van dulkbooten in tijden van oorlog, spoedig zou worden opgesteld. Norman Davis. Norman Davis, hierna het woord voerende, betreurde het eveneens, dat men tot geen enkele quantatieve beperking gekomen was, doch de Vereenigde Staten gaven de hoop niet op, dat men binnen afzienbaren tijd toch nog tot een dergelijke regeling zou kunnen komen. Ook de Fransche gedelegeerde betreurde het, dat het verdrag niet had opgeleverd, wat men ervan verwachtte, doch er is niets, zoo zeide hy, dat ons ervan zal weerhouden, om niet te werken aan een verdere ontwikkeling van het accoord. Het Italiaansche standpunt- De Italiaansche gedelegeerde Grandi be treurde het zeer, niet in de gelegenheid te zijn om het verdrag te onderteekenen, ondanks het feit, dat de Italiaansche delegatie een actief aandeel had genomen in de samenstelling van de technische details van het verdrag. Hij herinnerde er aan, dat hij aan het begin van de conferentie reeds openlijk verklaard had ,dat zijn regeering zich genoodzaakt zag om rekening te houden met de houding, die verschillende landen tegen Italië hadden genomen in verband met het Italiaan Abessijnsche conflict. Het debat in het Hoogerhula. In het Hoogerhuis heeft Lord Arnold (op positie) gisteravond de regeering om mede- wetking verzocht tot het verkrijgen van een betere distributie van grondstoffen. Wanneer men 25 onderscheidene soorten grondstoffen als onontbeerlijk voor het leven van een volk beschouwt, zeide Lord Arnold, dan had Enge land er 18 tot zijn dispositie, waarvan nog 7 met meer dan 75 procent der wereldproductie, Duitschland bezit er vier en Japan slechts drie en het was dus geen wonder dat die landen zich economisch achteruitgezet voelden. De regeering moest terugkeeren tot een soort vrijhandel en ten minste de in het Engelsche rijk verkrijgbare producten ter beschikking van allen stellen. Lord Ribblesdale verzocht, als de regeering op het verzoek van den vorigen spreker zou ingaan, tevens de zaak der Duitsche koloniën aan de orde te stellen. Spr. kon de mentaliteit niet begrijpen van hen, die een volk van 68 millioen wilden blijven berooven van koloniën, die dit volk zeker niet minder goed bestuurd had dan andere kolo- niseerende mogendheden. Een groote mogend heid als Duitschland moest niet langer onder zijdelingsche contróle gehouden worden op deze manier. Uit Rome wordt gemeld: De staatssecretaris van luchtvaart, gene raal Valle, heeft Dinsdagmiddag in de Kamer een redevoering uitgesproken over de ver nieuwing en ontwikkeling van de Italiaan sche militaire luchtvaart. De generaal begon met te constateeren, dat by de bijzondere aardrijkundige ligging van het Italiaansche schiereiland, geen punt van de Middellandsche zee buiten de controle van het Italiaansche luchtwapen mocht val len. De totale aantallen vliegers in de jaren 1933 en 1935 staan tot elkander als 1 10. Achttien opleidingsscholen voor vliegers z|jn gebouwd. Generaal Valle deelde vervolgens mede, dat op het oogenblik op wensch van Mussolini overwogen wordt om verplichten dienst bij het luchtwapen in te voeren. Deze mededee ling oogstte luiden bijval. Het aantal vliegtuigeskaders is bijna ver dubbeld. Einde Mei zullen bombardementsvliegtui gen in dienst gesteld worden die met 1% ton bommen ieder punt van de Middellandsche zee zullen kunnen bereiken. HET ENGELSCHE HOOGERHUIS KEURT DE DEFENSIEPLANNEN GOED. Het Hoogerhuis heeft de resolutie, waarin de regeering om goedkeuring van de defen sieplannen, zooals die in het witboek zijn ge publiceerd, verzocht, met 1098 stemmen goedgekeurd. ZULLEN DE LOCARNO-MOGENDHEDEN TE LAUSANNE BIJEENKOMEN Von Ribbentrop zal vier vijf dagen te Londen blijven, meldt Reuter. Indien de onderhandelingen leiden tot een situatie, welke het vooruitzicht schept een regeling, is het waarschijnlijk, dat verdere zittingen der Locarno-mogendheden. te Laussane zullen worden gehouden. Dé Volkenbondsraad zal dan in Mei te Genèvè bfleen komen. De Duitschers weigeren naar Genève te gaan, zoolang geen definitieve regeling toé stand is gekomen. Het stoffelijk overschot recht streeks naar Kreta. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat de torpedojager, die het stoffe lijk overschot van Venizelos van Brindisi naar Griekenland zal overbrengen, recht streeks naar Kreta moet gaan zondeE Piraeus aan te doen. Deze beslissing is genomen uit vrees, dat het opbaren van het stoffelijk overschot té Athene tot incidenten aanleiding zou kun nen geven. De torpedobootjagers Psara en Kondoerio- tis zijn te Brindisi aangekomen. Het lijk van Venizelos zal op Kondoeriotis naar Kret& worden overgebracht. Pittman, de voorzitter van de Senaatcom- missie voor de buitenlandsche aangelegert- heden, heeft gisteravond in een radiorede ver klaard, dat Europa in afwachting was van het schot, dat den vreeselijksten oorlog in de ge schiedenis zou ontketenen. Daarom moeten dé Ver. Staten, teneinde hun eigen vrede te hand haven, hun neutraliteitswetgeving kunnen laten steunen op een leger en een vloot, dló voor geen andere ter wereld behoeven onder te doen. De Volkenbond was, zeide Pittman, onmachtig gebleken zjjn besluiten door te zit ten tegen machtige regeeringen. I Een brief van den aartsbisschop van Canterbury. I De aartsbisschop van Canterbury heeft een brief gericht aan den premier, waarin hij hen\ mededeeling doet van de overeenstemming van inzichten der Britsche Kerken ten opzichte van de buitenlandsche politiek. De aartsbisschop verklaart ten zeerste dat de houding van Duitschland onvercenigbaaï is met Locarno. Hij bepleit vervolgens de btJ- eenroeping eener internationale conferentie welke onder de auspiciën van den Volkenbond het beste middel zou zijn om een vredesfun- dament te vormen, rustend op gelijkheid at rechtvaardigheid. De Britsche, Schotschc en Welsche christe lijke Kerkgenootschappen, uit welker naam dó aartsbisschop schrijft, wenschen dat het moge lijk zal zjjn ln een betere sfeer een algemeene vermindering der bewapening te overwegen krachtens het Covenant van den Volkenbond,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11