Abonneert II op dit blad De oorlog in Abessinië. De overstroomingen in de Ver. Staten. GEMENGD NIEUWS HKLPERSCHE COURANT VAN DONDFRDAG 26 MAART 1936 De DardanelJen-kwestie weer aan de orde? Een verklaring van Hirota Hij wil geen oorlog. Het nationale directorium der fascistische partij. Van het Zuidelijk front. Mussolini eischt opheffing van de sancties. De toestand aan de fronten. Admiraal Boyie Somerville vermoord. De communisten in Stansi rukken steeds verder op. Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië De Fransche transatlantische luchtlijn. Binnenland OSS' MISDADIGERS IN HOOGER BEROEP. Er zijn nog verdachten die ontkennen zy zeiden in beroep te zijn gegaan omdat de officier het ook had gedaan. In den nacht van 14 op 15 Juli 1934 hebben zij te Heeswjjk b(j een onden man ingebroken en geld en hor loges gestolen. Ceelen, die ook by de inbraak betrokken was, doet het verhaal van den dief stal. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis, waarna de verdediger cle mentie pleitte. Knoeiende gemeente architect. Een krankzinnige ontsnapt. Motorschade en stranding van de Jos. Maria voor Egmond. Een merkwaardig verschijnsel op het Ijselmeer. Treinontsporing bij Barend recht. Een oude man bijna in de modder gestikt Oude man in een aardappel- bergplaats opgeborgen. Winkel geplunderd te Amsterdam. Via kelder binnengedrongen Buitenland De zaak-Hauptmann. De Queen Mary verlaat Glasgow. 12 Naar verluidt, heeft de Turksche minister van buitenlandsche zaken den leden van den Volkenbondsraad Dinsdag laten weten, dat de Turksche regeering er op zal staan, dat de Dardanellen weer versterkt worden. In dien de voorstellen der Locarno-mogendheden werkelijkheid zullen worden. De News Chronicle meent te weten, dat de Dardanellenkwestie nog niet openlijk in den raad naar voren is gebracht, doordat de voorzitter, Bruce, den Turkschen minister duidelijk heeft gemaakt, dat het vraagstuk niet na zoo weinig voorbereiding op de agen da kon worden geplaatst. Bij de ontvangst der buitenlandsche journa listen heeft Hirota nog het volgende gezegd: „Toen ik minister van buitenlandsche zaken was, heb ik beloofd, dat er geen oorlog zou uitbreken zoolang ik die functie bekleedde. Deze belofte blijft van kracht, nu ik minister president ben geworden. Er zal geen wijzi ging komen in onze buitenlandsche politiek, maar wij zullen regeling van alle binnenland- sche en buitenlandsche vraagstukken bespoe digen, daar het mij voorkomt, dat de bestaan de crisis het gevolg is van het versnelde tempo des levens. Ik verheug mi) over de woorden van mijn vriend Molotof, den voor zitter van den Russischen raad van volks commissarissen die verklaard heeft, dat de RussischJapansche betrekkingen in den laatsten tijd zijn verbeterd. Evenals hij, ge loof ik, dat het tijdstip, waarop ik aan het hoofd der regeering sta, het beste is voor de regeling der tusschen beide landen bestaande geschillen." DE KLEINE ENTENTE KOMT TE PRAAG BEGIN APRIL BIJEEN. Begin April zullen de ministers van buiten landsche zaken van de kleine entente te Praag bijeenkomen ter bespreking van de ge volgen, die de besluiten van Italië, Oostenrijk en Hongarije van Rome voor de politiek der Kleine Entente hebben. Zondag bijeen. Stefani meldt uit Rome: De vice-secretaris van de fascistische partij heeft het nationale directorium tegen Zondag a.s. bijeengeroepen in het Palazzo Littorio, den zetel der partij. Het directorium zal zeer belangrijke kwes ties behandelen, welke betrekking hebben op het leven der natie en der parQJ. DE VREDESPOGINGEN. Wolde Mariam bj) Madarlaga en Avenol. Wolde Mariam is Dinsdag te Londen op het Et. James Paleis door De Madariaga en Avenol ontvangen. Het onderhoud was, naar Reuter meldt, van korten duur. De vertegen woordigers van den Volkenbond stelden Wolde Mariam den tekst van de resolutie der com missie van dertien ter hand en onderhielden zich met hem over de mogelijkheid van onder handelingen tot staking van de vijandelijk heden. In Abessijnsche kringen krijgt men den In druk. dat het voorbarig ls over vredesvoor waarden te praten, zoolang de tegenstand van Abessinië niet is gebroken. Een Italiaansch vliegtuig ver ongelukt Maarschalk Badoglio seint: „De toestand is ongewijzigd op het Eri- trecsche ^ront en op dat van Somaliland. „Een onzer vliegtuigen is bij het opstijgen verongelukt De vier inzittenden zijn om gekomen." Dzjidzjiga ten derde male ge bombardeerd. Volgens een bericht uit Addis Abeba moet Dzjidzjiga Dinsdagochtend voor den derden keer zijn gebombardeerd. Het bombardement werd uitgevoerd door een twintigtal vliegtuigen en duurde 2 uur. Onder de bevolking zijn vele slachtoffers ge vallen, vooral vrouwen en kinderen. Een Italiaansche gift, die niet op de plaats van bestemming kwam. Reuter meldt uit Addis Abeba: Italiaansche vliegtuigen, die over Godjam Vlogen, hebben aan parachutes 4 mitrailleurs en 40.000 patronen uitgeworpen, bestemd voor het leger van Dedzjazmatsj Kwessesse, dat tegen de regeering in opstand zou zijn. De wapenen zijn echter onder de regeeringstroe- pen terecht gekomen. De Italiaansche aanval begonnen. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, is daar een bericht uit Harrar ontvangen, dat de Italiaansche opmarsch in Ogaden zou zijn begonnen en dat Sasa Baneh reeds in Itali aansche handen zou zijn gevallen. Er viel echter geenerlel officieele bevestiging in de hoofdstad te verkrijgen. Naar welingelichte Fransche kringen te Londen verzekeren, zou Mussolini aan den Franschen gezant te Rome hebben meege deeld, dat hij de voorstellen van de Locarno- staten niet zal teekenen, voor hij een besliste verzekering heeft ontvangen nopens den da tum van het eindigen der sancties. Het schijnt, dat het Italiaansche offensief in het Zuiden thans begonnen is. De voor bereidingen voor dit offensief hebben zeer langen tijd geduurd en zij hebben een groote organisatie en het aanleggen van wegen van Italiaansch Somaliland naar Gorrabel en Gerlogoebi noodig gemaakt, om de ravitail leering van de troepen, die naar het Noorden trekken en die voor zeer moeilijke terreinen komen te staan, In ieder geval zoo gemak kelijk mogelijk te maken. Volgens een bericht uit Addis Abeba is gis teren Sasah Baneh door een afdeeling inlandsche soldaten bezet Sasah Baneh is in het begin van den oorlog ook reeds door de Italianen bezet geweest, doch toen konden de Italianen zich daar niet handhaven. Daar is thans meer kans op, omdat de omstandig heden voor de Italianen thans gunstiger ge worden zijn. De Abessijnsche troepen, die bi) het bezetten van Sasah Baneh zoo goed als geen tegenstand hebben geboden, zijn voor een groot gedeelte slechts 30 kilometer Noordelijker gelegerd, tusschen Dagaboer en Dagamodo, ongeveer 60 kilometer Oostelijk daarvan. Hier moeten de Abessijnen versterkte linies hebben, welke ver sterkingen generaal Nassiboe heeft kunnen aanleggen, ondanks de voordurende bombar dementen. Vermoedelijk zal dan hier ook wel het eerste gevecht geleverd worden. Het doel van dezen Italiaanschen opmarsch is zonder twijfel in de eerste plaats, de lijn HarrerDzjidzjiga—Berbera. Hierlangs komen de voorraden Abessinië binnen, dus hier zal ook de Abessijnsche verdediging het sterkst moeten zijn. De Abessijnsche verdediging zal bovendien in staat moeten zijn om daar sterk te zijn, zoodat generaal Nassiboe wel niet te veel risico zal willen loopen bij een energieke verdediging van Dagaboeg. Verder zijn de Italianen in het Noordwesten van Abessinië opgerukt. Deze week maakte het legerbericht reeds melding van den bouw van een brug over de Takazze en thans blijken de Italiaansche troepen Kafta in Wolkait, on geveer 100 kilometer Noordelijk van het Tana- meer, bezet te hebben. Hun actie in de richting van Godjam gaat dus voort en het zal interes sant z|jn de bewegingen van ras Ayele in het Noordwesten van Abessinië thans te volgen. Omdat hij Ieren werf de voor het Britsche leger en de Britsche vloot. De 72-jarige admiraal Henry Boyie Somer ville is gisteravond in zijn huis in het graaf schap Cork (Ierland) vermoord. De admiraal wilde zich juist te bed bege ven, toen zich aan de woning Iemand ver voegde, die hem wenschte te spreken. Kort daarop werd de admiraal door den onbekende doodgeschoten. De dader wist in een auto, waarin zich vier medeplichtigen bevonden, te ontkomen. De politie zette onmiddellijk den omtrek van het huls af, doch tot dusver zt)n nog geen arrestaties verricht. Het motief voor dezen moord is, naar men gelooft, het feit, dat de admiraal de recru- teerlngscampagne der regeering steunde, het geen ontstemming had gewekt. Nog geen spoor van de daders. Tot gisteravond 9 uur was de politie van het graafschap Cork er nog niet in geslaagd eenig spoor te ontdekken van de personen, die betrok ken zijn bij den moordaanslag op admiraal Somerville in zijn woning aldaar. Berichten, uit Chineesche bron, te Peking ontvangen, bevestigen, dat de „roode* troe pen bezit hebben genomen van Hoengtoeng en Pingjangfoe. Men verkeert in het onzekere omtrent het lot van de 26 Engelschen en 4 Amerikanen, die in deze steden woonden. De sterkte der roode troepen bedraagt 5000 man, en naar het schijnt, hebben zij weinig tegenstand ontmoet. De gouverneur van Sjansjl heeft aan twee divisies bevel gege ven, naar Hoengtoeng en Pingjangfoe op te rukken. Uit Chineesche bron wordt nog gemeld, dat een leger van 3000 communisten nabij den spoorweg tusschen Kweihoea en Paoteoe is verschenen. Zij z(jn na een licht gevecht te ruggeslagen, doch in de hoofdstad Soeijoean heerscht een hevige paniek. De Sperwer is op de terugreis 25 Maart van Batavia vertrokken en denzelfden dag te Me- dan aangekomen. De „Nachtegaal" (heenreis) vertrok 25 Maart van Schiphol en arriveerde denzelfden dag te Rome. De „Oeverzwaluw" (terugreis) vertrok 25 Maart van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Athene. De „Kievit" (heenreis) vertrok 25 Maart van Jodhpoer en arriveerde denzelfden dag te Rangoon. Te La PalUce bi) La Roche zal een vllegbootbasls worden aange legd. Reuter meldt uit Parijs: Men zal binnenkort het vraagstuk van den aanleg van een basis voor vliegbooten, welke bestemd zijn voor den toekomstlgen trans- atlantischen dienst tusschen Europa en de Ver. Staten bestudeeren. Naar verluidt hebben de deskundigen uit de burgerlijke luchtvaart het plan om te La Pallice in de buurt van La Roche, waar thans eenige stoomvaartlijnen naar Centraal en Zuid-Amerika aanvangen en dat door een spoorweg ls verbonden met de spoorlijn ParijsBordeaux, vliegbootenbasis aan te leggen. Twee vuurtorens geven het gebied aan, dat vrij 13 van elk obstakel. Verder leent het ge bied bij de haven zich bij uitstek voor den aanleg van een radiobaken en een vlieg veld. In de gistermorgen gehouden tweede extra strafzitting van het Gerechtshof te 's-Herto- genbosch hadden zich weer zeven Ossenaars te verantwoorden, onder wie de meest be ruchte van de oude garde, de 42-jarige werk man Petrus Johannes de Bie, bijgenaamd Peer, uit Oss, en de 43-jarige L. A. v. d. Heuvel, bijgenaamd den Brus, vrachtrijder te Heesch, die eerst terecht stonden. Na de opening der zitting van het Hof vroeg de president, jhr. mr. E. A. E. van Meeuwen, den verdachten, waarom zij in hooger beroep zijn gegaan. Beide verdachten antwoordden: omdat wij met de heele bewe ging niets te maken hebben. Verdachten stonden terecht wegens een roofoverval en twee diefstallen, waarvoor zij door de rechtbank alhier veroordeeld zijn tot veertien jaar gevangenisstraf, nadat de offi cier zestien jaar had geëischt. Eerst werd de roofoverval behandeld, die gepleegd is in den nacht van 16 op 17 Maart 1934 te Mariaheide in de woning van M. Scheepers, waar zestien honderd gulden werd weggenomen, eigendom van Scheepers en van de Coöperatieve Roer- mondsche Eierveiling. Beide verdachten trachtten het Hof te over tuigen, dat zij zich onmogelijk hebben kunnen schuldig maken aan dezen roofoverval. Vervolgens werd de diefstal in het gemeen tehuis te Gassel behandeld, waar in den nacht van 16 op 17 Mei '33 de verdachten Bijs de Sijp, Dikke Toon de Soep en Pietje de Cock uit Eindhoven, vierhonderd gulden uit de brandkast hebben gestolen. In den nacht van '11 op 12 Januari 1934 hebben zij uit de wo ning van G. v. Huiseling te Langenboom veer tienhonderd gulden weggenomen. De verzeke ringsagent Snabel uit Nijmegen had aan de verdachten een tip gegeven, dat er te Gassel en te Lnagenboom geld zat. De verdachten, Bijs de Sijp en Dikke Toon, waren er met den auto van Snabel heengereden. Peer de Bie beriep zich op zijn ziekte in dien tijd, waardoor hy den diefstal niet heeft kunnen plegen, maar volgens wachtmeester De Gier was die ziekte niet van dien aard, dat hij zijn „nachtelijk handwerk" niet kon uit oefenen. Na Dikke Toon de Soep, die op zijn gewone, rustige wijze zijn getuigenis aflegde, werd de wielrenner Ceelen als getuige gehoord. Deze deed het verhaal van den roofoverval in een stortvloed van woorden. Het is duidelijk, dat het bekennen van zijn wandaden nog steeds een opluchting voor hem is. De verdachten bleven ontkennen, waarop de president opmerkte: Daarmee maak je het er niet beter op. Lambertus Vos, bijgenaamd Bijs de Sijp, vertelde op zakelijke, korte wijze over de in braken te Gassel en Langenboom. Zelfde straffen geëischt. Om elf uur nam de advocaat-generaal re quisitoir. Spr. achtte geen termen aanwezig om ver mindering van straf te vragen en hij eischte daarom bevestiging van het vonnis der recht bank, zonder aftrek van het voorarrest Als verdedigers traden op mr. Pulle en mr. Hengst, resp. uit Oss en 's-Hertogenbosch, die clementie vroegen. Daarna stond terecht de 39-jarige A H. de Louw uit Oss, die door de rechtbank te Den Bosch is veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf, nadat de officier twee en een half jaar had geëischt Op 7 Mei 1933 had hij met Peer de Bie, Dikke Toon de Soep en Bijs de Sijp uit de woning van N. W. M. de Louw een bedrag van 300 weggeno men. De advocaat-generaal achtte de straf wei wat laag, gezien den ernst van het feit en eischte twee en een half jaar gevangenisstraf wgens heling. Mr. 't Hooft uit Vught pleitte clementie. De 36-jarige gedetineerde arbeider J. de Veer uit Oss moest zich verantwoorden we gens uitlokking van brandstichting in zijn woning. De rechtbank veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf. Door., den officier was 1V4 jaar geëischt De advocaat-generaal meende, dat de straf van de rechtbank niet de juiste is geweest en eischte drie jaar en zes maanden gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht de 29-jarige A. H. den Brok en M. van Orsouw, beiden arbeiders te Oss, die door de rechtbank werden veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf, nadat de officier 8 jaar had geëischt. Uitspraak in deze zaken op 6 April. Gen verzonnen levering van 62.000 y steenen. I Het Gerechtshof te Amsterdam zette de behandeling voort van de strafzaak tegen den ex-gemeente-architect van Huizen, C. M., die op 24 October 1934 door de rechtbank te Am sterdam was vrijgesproken van de hem ten laste gelegde \«j.lschheid in geschrifte. Hem was ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 9 Febr. 1931 door den boekhouder der gemeente een certificaat van betaling had doen opmaken of vervalschen, waarin de kassier van het bedrijf van openbare werken werd opgedragen aan Gebroeders Loodsma te Amsterdam uit te betalen de som van 1364 wegens levering van 62.000 straatsteenen. Op 9 Febr. zou verdachte dit certificaat ter uitbetaling hebben aangeboden of doen aan bieden en hij zou het stuk voorzien hebben van de volgende verklaring: „Bovenstaand bedrag door mij ontvangen den 9en Februari 1931" en onderteekend hebben met den naam P. Loodsma. Bij een onderzoek, dat te Hui zen had plaats gehad, bleek, dat öf dc 62.000 steenen verdwenen, öf nooit geleverd waren, zoodat de 1364 aan „P. Loodsma", den schip per, die de steenen zou geleverd hebben, ten onrechte zouden zijn uitbetaald. Een „Spookschip". Doch deze schipper Loodsma is ook bij her haalden pclitie-oproep onvindbaar gebleven, bovendien bleek de haven van Huizen op den dag door verdachte opgegeven als dag van aanvoer, met ijs bedekt te zijn geweest. Het „spookschip" was en bleef zoek. De verdachte hield zoowel voor Rechtbank als Hof zijn onschuld vol. l'/j jaar geëischt, De Procureur-Generaal mr. Versteeg, reca pituleerde kort het bewijsmateriaal tegen ver dachte. Eerst stond spr. stil bij de wijze, waarop de koop van de steenen zou tot stand zijn gekomen. Spr. meende, dat getuige Schaap op ver schillende punten onwaarheid heeft gespro ken: de grondslagen van het rapport zijn daarom ten eenen male ondeugdelijk. Spr. requireerde wegens valschheid in ge schrifte, meermalen gepleegd en wegens ge bruikmaken van het valsche geschrift een gevangenisstraf van anderhalf jaar, met bevel tot gevangenneming bi) het uitspreken van het arrest. Vrijspraak bepleit. Vervolgens hield de verdediger, mr. Von- kenberg zijn pleidooi. Uitvoerig besprak pi. de wijze, waarop de steenen zijn gebruikt, de waarde van de ma gazijnbonnen, de metingen, de aanteekenin- gen van den chef-werkman, waarop hij tot vrijspraak concludeerde. Neergeschoten door de politie. Gisternacht werd de politie ln De Bilt ge waarschuwd, dat er uit de Willem Arotz-hoeve ln Deo Dolder een krankzinnige ontsnapt was. Kort na dit bericht kreeg de politie telefonisch bericht, dat de bewoners van de r.k. pastorie te Bilthoven vermoedden, dat er inbrekers aan wezig waren. Zij hadden een knal gehoord en voorts was een ruit gebroken. De politie was spoedig ter plaatse en bij onderzoek bleek, dat men een zwaar deksel van een water- leidingput door een ruit had gegooid. Men vermoedde, dat dit het werk van den krank zinnige was. De politie zocht den omtrek af, maar vond niets. Even later werd de politie weer gewaar schuwd door den heer S., bij wien de ruiten van zijn serre vernield waren Van den dader echter geen spoor. Nauwelijks was de politie aanwezig of men werd opgeroepen Daar het gebouw van den Boerenbond aan de Rem- brandtlaan, waar een in nachtgewaad gekleed persoon bezig was de ruiten te vernielen. Men was nu den man dicht op de hielen, doch plotseling was hij weer verdwenea. Het bleek, dat hij de boerderij van W. aan den Leiensche- weg tot plaats voor zijn werkzaamheden had gekozeD. De boer, die den man Diet durfde beetpakken, verdreef hem. Hjj had getracht den boer bang te maken door te roepenIk ben de duivel. Tenslotte ontdekte een agent den man op de boerderij Op den Hoef aan den Soestdyker weg. Hij zwaaide met een ijzeren staaf in het rond, doch voordat de politie hem kon grijpen, was hy verdwenen in de bosschen. Waarschuwingsschoten konden hem geeD vrees inboezemen. Vervolgens trok hij in een van de woningen van het Spinneweb, bij de familie R. Ook daar zwaaide de man met een groote ijzeren staaf in het rond. Op zolder lag een kind van drie jaar, dat erbarmelijk huilde. De politie, die vreesde, dat de man het kind zbu vermoorden, trad onmiddellijk handelend op. Eenige waarschuwingsschoten werden ge lost, doen hadden geen resultaat. Toen de man zich even voor het venster vertoonde, nog steeds met de staaf zwaaiend, schoot een agent hem neer. Bij onderzoek bleek, dat de krankzinnige ernstig aan zijn schouder was gewond, zoodat men voor zijn leven vreesde. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer ver leende eerste hulp, waarna hij naar het stads en academisch ziekenhuis te Utrecht werd overgebracht. Het op zolder slapend kiDd bleek ongedeerd te zijn. Later vernam men, dat de man bij verschil lende woningen is geweest zonder nochtans schade van beteekenis te hebben aangericht. Men moet echter verbaasd zijn over het uit houdingsvermogen van den krankzinnige, die in zoo korten tijd een geweldig eind heeft geloopen, daar de plaatsen, waar hij gesig naleerd werd, ver uiteenliggende punten van De Bilt en Bilthoven waren. De politie was den geheelen nacht in touw, Ernstige fouten. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan ln de zaak van de motorschade op reizen gedurende de maand Augustus 1935 ondervonden, en de stranding van het vaartuig op de Neder- landsche kust bezuiden Egmond aan Zee op 2 December. De raad kan de oorzaak van de motor schade niet mét zekerheid vaststellen, maar meent, dat bij voldoende toezicht de onregel matige werking van den motor spoediger was opgemerkt. Het te groot zijn van de schroef bladen acht de raad geen aannemelijke oor zaak. De stranding is in de eerste plaats aan het stilstaan va" motor te wijten. Tegen het advies va: ert bij de scheep vaartinspectie, apitein naar zee ge gaan, zonder de en van de brandstof regelaars door betere te doen vervangen. De motorist was door onkunde niet ln staat den druk op de aanzetdrukketels tot de noodzakelijke spanning op te voeren. De Raad kan het niet goedkeuren, dat de kapitein van 11 tot 2 uur het schip heeft laten drijven, terwijl het vaartuig om de West moést en hij hoe langer hoe meer de kust naderde. Ook had de kapitein eerder nood signalen moeten geven. MARGARINE MAKEN DOOR PARTICULIEREN. De Haarlemsche kantonrechter veroordeelt een vrouw tot 0.50 boete. Twee weken geleden heeft een 36-jarige huisvrouw uit Heemstede voor den Haarlem- schen kantonrechter terecht gestaan voor een principieele zaak. Zij had in Januari te harer huize margarine geproduceerd. De amb tenaar van het O.M. had 6 boete subs. 6 dagen hechtenis tegen haar geëischt. Giste ren heeft de kantonrechter uitspraak ge daan en haar veroordeeld tot 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. Met het verweer van den raadsman, dr. Donker, dat het nooit de bedoeling van den wetgever is geweest de particuliere fabricage te verbieden, kon de kantonrechter zich niet vereenigen. Het crisisbesluit staat slechts het vervaardigen van margarine toe aan aange sloten fabrikanten. Er is echter rekening mee gehouden dat verdachte onkundig was van de strafbaarheid van het feit, om welke reden de minimum straf is opgelegd. Men schryft uit M&kkum: Een eigenaardig natuurverschijnael werd Maandagavond boven het IJselmeer waarge nomen. Tegen den horizon stonden schuin verticale donkere strepen, die zich voortbe wogen als onder den druk van een orkaan, alsof daar ter plaatse een geweldige storm woedde, die het water huizenhoog opjoeg. De Indruk werd nog daardoor versterkt, dat de boveneinden uit elkaar gerafeld werden, als of de wind de golfkammen uit elkaar scheur de. Het vreemdste was echter, het met dit ver schijnsel gepaard gaande buitengewoon goede richt. Dingen, die anders van hieruit met het bloot oog niet z(jn waar te nemen, waren nu duidelijk te zien, b.v. een gedeelte van de recht tegenover Makkum gelegen Hollandsche kust, boomen en gebouwen op Wieringen en de gebouwtjes op Breezand. Veel verkeersverwikkelingen; vrfl groote materieele schade; geen persoonlijke ongelukken. Een treinontsporing bij Barendrecht die tenslotte nog goed ls afgeloopen heeft gisteravond het spoorwegverkeer met het Zuiden van het land, en dus tevens het inter nationale verkeer, ernstig ln de war gestuurd. Door de ontsporing van een electrischen trein om 12 minuten voor achten, vlak by het station Barendrecht, werden beide spoorbanen versperd en over een grooten afstand zwaar beschadigd, zoodat onmiddellijk overal maat regelen genomen moesten worden om het treinverkeer uit Rotterdam en Den Haag via de Betuwe naar het Zuiden te voeren en de treinen uit Amsterdam via Utrecht Hetzelfde geschiedde natuurlijk ook ln omgekeerde rich ting. Tal van treinen hadden groote ver traging. In zooverre is de ontsporing nog goed af geloopen, dat geen der passagiers van den trein, noch iemand van het personeel ls ge wond. De sterke stalen rijtuigen. De stalen rijtuigen van den electrischen trein hebben zooals een Ingenieur het uit drukte de harde proef glansrijk doorstaan. De bovenbouw van de wagons heeft hoege naamd niet geleden, slechts enkele ruiten ver toonden een barst. Zoo bleven dus de interieurs van de wagens geheel Intact, waaraan het dan ook stellig is te danken, dat de passa giers er zonder verwondingen en kleer scheuren zijn afgekomen. Vermoedelijk is de derde wagon van den trein of de vierde by het rijden over den wissel op de verbindingslijn geraakt, gevolgd door de andere rijtuigen. Zoo kwam dus het eene deel, het voorste, op de goede lijn te rijden en het andere deel op de verkeerde, wat de ontsporing veroorzaakte. De oorzaak. Te vroeg overhalen of overspringen van een wissel Direct na het gebeurde werd naar de oor zaak een voorloopig onderzoek ingesteld. Na het passeeren van den trein had men den wissel moeten overzetten, teneinde een goede rentrein te laten passeeren naar een zijlijn. Het staat vast, dat de wissel te vroeg ls overgesprongen of overgehaald. Hoe dit kan zijn gebeurd wordt nog nader door deskun digen onderzocht, waarbij tevens wordt nage- gadh of er mogelijk sprake van een schuld kwestie kan zijn. Uiteraard waren hierover gisteravond nog geen nadere inlichtingen te verkrijgen. Een geluk mag het ook nog heeten, dat op het moment, dat de trein ontspoorde, geen trein uit de andere richting naderde. Even te voren was nog een electrische op weg naar Dordt voorbijgekomen. Bestuurder van een electrischen trein bracht uitkomst. Toen de trein van 17.22 uur van de lijn RotterdamHoek van Holland gisteren het z.g. Hooge Stort nabij Hoek van Holland passeerde, ontdekte de bestuurder tot zijn schrik, dat op een langs de spoorbaan liggend opgespoten stuk grond een bejaard man tot halverwege het lichaam ln den modder was gezakt. De bestuurder bracht den trein tot stilstand. Het bleek, dat de man zonder red dingsmateriaal als planken of andere hulp middelen niet bereikbaar was. Daar de oude man het hoofd nog eenigen tijd boven den modder kon houden en slechts langzaam weg zakte, bleef er voor den treinbestuurder niets anders over dan tot de eerstvolgende boer derij door te rijden. Daar werden terstond eenige werklieden bijeengebracht, die met medeneming van eenig materiaal naar de door den treinbestuurder aangewezen plaats togen, zoodat de trein met eenige vertraging kon doorrijden. De werklieden slaagden er vrij spoedig in het slachtoffer, den 72-jarigen M. Verweij uit Hoek van Holland, te bevrijden. De ongelukkige was omstreeks halfvler ln deze benarde positie geraakt en had reeds den moed opgegeven te worden bevrijd. Te Bathmen vond de politie een 75-jarigen man opgesloten in een hut, dienend als aard appelbergplaats, 70 cm onder den grond ge graven. De deur was met een paal versperd. Het bleek, dat de oude man, die geestelijk niet geheel normaal en daardoor wat lastig was, door zijn familie, waar hi) inwoont, al dus tijdelijk was „opgeruimd". Men had den ouden man, die wat geld be zit, ln den kost maar sloot hem dikwijls in de aardappelkuil op om van hem af te zijn. De boer, W. B., die voor het geval ver antwoordelijk is, werd ln hechtenis genomen. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermorgen is op den Deventerweg te Raalte de 17-jarige B. van Rossum, die per fiets van de Landbouwwinterschool naar huls ging, onder een vrachtauto geraakt. De jongen was op slag dood. Een inbraak, die met veel zorg moet zH voorbereid, is gisterennacht gepleegd tn dames-ondergoederenzaak in de Leidseh straat. De dieven hebben een grooten h n behaald, waarvan de waarde bij benaderin* nog niet te schatten valt. Zi) hebben h werk met veel brutaliteit ten einde gebracht In de voortdurend bewaakte Leidschestraat moet een voertuig gestaan hebben, waarin de Inbrekers het gestolen goed hebben ver borgen. De auto moet vol geladen geweest zijn, toen de dieven met hun bult wegreden. Langs de keldertrap bereikten zy het ma gazijn, waar de dieven zich, gezien hun werk wijze, buiten schot gevoeld hebben. Hier sta pelden zij de gewenschte goederen op. Het moet een karrevracht geweest zijn. Verschil lende malen moeten zy naar den wachtenden auto geloopen zyn om daar het goed in t» verbergen. De winkel is tot twee uur gesloten ge- weest om het personeel gelegenheid te geven, na te gaan wat er vermist wordt. Uit het kasregister ls een bedrag van pi.m. 170 ge stolen. Gouverneur Hoffman noodigt dr. (iondon tot een bespreking uit Gouverneur Hoffman heeft dr. Condon ult- genoodigd hem een bezoek te brengen, ten einde hem iets over zyn leven te vertellen voor de affaire Llndberg, opdat opheldering kan worden verschaft in de klaarbiykeiyko tegenspraak tn zyn getuigenverklaringen tydens het proces tegen Bruno Hauptmann. Dr. Condon heeft de uitnoodiging aanvaard. In welingelichte kringen te Trenton verluid^ dat gouverneur Hoffmann den procureur- generaal Wilentz in een bespreking heeft voor gesteld, een gemeenschappelijken stap by het Hof van Genade van den staat New Jersey te doen, om te bereiken, dat het doodvonnis tegen Hauptmann wordt gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Het heet, dat Hoffmann nieuwe informaties betreffende het bewijs materiaal in handen heeft, waaruit zou blijken, dat er pressie is uitgeoefend op de ge tuigen k charge, zoodat zy ten onrechte zou den hebben verklaard, Hauptman te hebben herkend als medeplichtige aan de ontvoering. Ten aanschouwe van 1 millioen menschen. Prachtig weer en een goede wind hebben Dinsdagochtend het vertrek van de Queen Mary uit Glasgow begunstigd op dit eerste, maar moeilijke reisjes van 25 K.M. van Glas gow naar Greenock aan de Firth of Clyde, Langs de oevers van de Clyde stonden de men schen by tienduizenden, om het trotsche schip toe te juichen, toen het de rivier werd afge- sleept. Hun totale aantal schat Reuter op een millioen. Het bevel over het convool berustte by kapi tein Duncan Cameron, den hoofdloods van de Clyde, maar Sir Edgar Britten, de commodore van de Cunard-White Star Line. die het com mando krygt over het nieuwe schip, stond eveneens op de brug. Twee keer den grond geraakt Naar bekend geworden is, heeft de Queen Mary in de eerste 500 meter van haar reu tweemaal den grond geraakt. De eerste maal kreeg de wind vat op den romp, waardoor het schip naar stuurboord zwaaide en de boeg in de modder terecht kwam aan den Noordeiyken rivieroever, en het achterschip aan den Zuidelqken oever den grond raakt. Het duurde 20 minuten voor de sleepbooten het schip weder ln diep water hadden gebracht Vyf minuten later deed de wind geholpen door het gety, de boot naar stuurboord zwaaien en voor den tweeden keer stootte de boeg op den grond. Naar echter gemeld wordt, is geen schade aange richt De eerste proefvaart Na een proeftocht van 11 uur op ree, welke tocht diende o n de kompassen, de stuurinrichting en de machine te controleeren, bjj verschillende snelheden, is de Queen Mary gisteravond bj Gourock weer voor anker gegaan. 171 menschen verongelukt. De schade op 500 millioen dollar geschat Volgens de laatste schattingen bedraagt de schade, door de overatroomlng ln de Ver. Staten aangericht, een half milliard dollar. Er zyn 429,000 menschen dakloos geworden. Zoowat een half millioen werklieden krijgen arbeid bH het weer bewoonbaar maken van het getei sterd gebied. In totaal zyn 171 menschen ver ongelukt Het wassende water van de Ohlo heeft Maandag ln den staat Kentuckey dichtbj Loulsvllle groote gebieden overstroomd. De Ohlo zakt nog niet Ook overstroomingen langs de Mlud" alppl. Het water van de Ohlo heeft weer groots oppervlakten land overstroomd. Tientallen plaatsen ln het Zuidwesten van Ohlo, in Ken tuckey en Indiana staan blank. Door de nieuwe overstroomingen zyn 20.000 personen dakloos geworden, terwyi tien menschen om het leven zyn gekomen. Men vreest, dat de rivier opnieuw zal stij gen door den toevloed van water uit de Ma" honing en de Tuscarawas, die door zwaren regenval gezwollen zyn. Volgens de weer kundigen ls het gevaar voor nieuwen was ech ter niet groot. Ook de Mississippt stijgt snel en zonder onderbreking. Doordat verschillende zijrivie ren bulten haar oevers zyn getreden, z groote gebieden ln Wlsconsln overstroom

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 12