Schagen Ingezonden Marineberichten Vrachtschip bij Huil gezonken. Wagon met dynamiet in de lucht gevlogen. DONDERDAG 26 MAART 1936 13 Qc gevangen zendelingen in de provincie Sjansi. Hongerige vcssen dringen Siberische dorpen binnen. Tweehonderd dooden? B j instorting in Britsch-lndië ten blijde mare? Wat voor weer vandaag? Verbeterde Waddenzee. Eieren, eierveilingen en Pluimveehouders. Marktberichten 471ste STAATSLOTERIJ De M. A. de Ruyter- medaille. Oefeningsreis Hr. Ms. „Hertog Hendrik" Laatste berichten Zes van de 20 opvarenden gered. Twintig dooden en zestig gewonden. m de omgeving van Tyler, in Texas, en In Noordelijk stroomgebied van de Missia- gippi hebben cyclonen groote schade aange- f pe afgevaardigden van vijftien door de vei stroomingen geteisterde staten hebben in Huis een motie Ingediend, waarin wordt aangedrongen op de instelling van een ge- inengde congrescommissie over de uitwerking y.in "een omvattend plan tot steunverleening tot permanente bestrijding van het over- 8troomingsgevaar. De toestand In Sjansi ernstig. Tien zendelingen, t.w. zes Engelschen en vier Amerikanen, alsmede twee kinderen, be vinden zich te Hoengtoeng in Sjansie. Zij zijn gevangen genomen door de communistische troepen aldus meldt een te Peking ontvan gen telegram uit Toeng Koean. Omtrent hun lot is niets bekend. Te Pingjan-foe zijn bo vendien acht Engelsche zendelingen en vier hinderen door de invallende „roode" troepen geïsoleerd. De Britsche gezant in China heeft een be roep gedaan op de regeering van Nanking en op den gouverneur van de provincie Sjansi, om de bescherming der zendelingen te verkrijgen. In Sjansi zijn vijf divisies troepen i n de centrale regeering te Nanking aan- g 'tomen, ter versterking van de provinciale troepen. De toestand blijft hier ernstig. In de streek van Karimskata worden bui tengewoon veel vossen waargenomen. Deze dieren dringen de laatste dagen, gedreven door den honger, zelfs de dorpen binnen en vallen menschen en dieren aan. Verscheidene personen zijn gewond. De boeren organiseeren groote jachtpartijen en maken een kostbaren buit. Tengevolge van het Instorten van het dak van een in aanbouw zijnde Jute-splnneriJ ln Népal zouden 200 inheemsche arbeiders ge dood en tal van anderen gewond zjjn. DE SCHRIK VAN HOLLYWOOD. Kidnappers bedreigen thans Kay Francis. Hollywood staat weer eens in rep en roer: een van de beste en rijkste stars uit de film- stad, Kay Francis, wordt met ontvoering be dreigd en de politie heeft haar onder perma nente bewaking gencmen. De wereld kan gerust zijn. Wat men ook praat van donkere wolken te Londen, van oorlogsdreigingen en wat al meerdaar komt niets van. Stel u gerust, lezer, er is veel beter nieuws. Het. komt uit Inverness. Heeft die naam geen bekenden klank voor u. Ja, zeker, het is dat plaatsje aan het Loch Ness. O, nu begrijpt u het al? Inderdaad, men heeft het monster weer gezien, het monster van Loch Ness. Nu moet immers alles goed worden! Hoe kan er nog iets belangrijker ter wereld gebeuren als de Engelsche pers weer haar aandacht aan dit voorwereldlijke, steeds on grijpbare, maar toch zoo levende en alom tegenwoordige monster wijden moet? Laten wij dus hopen, dat wij niet met een „canard" te doen hebben, met een laffe po ging om het slinkende vreemdelingenverkeer te Inverness weer wat te prikkelen, maar met de zuivere waarheid en niets dan de waar- he'd. -Vis het monster van Loch Ness zich echt vertoont, kan er in de wereld verder niets meer van belang gebeuren. (Nw. Rott. Crt). HANDELS-WINTERAVONDSCHOOL. Aan de volgende leerlingen werd het diploma ui' gereikt Klasse LI. J.(muntend: K. Blaauboer Schagen, Nel Wardenaar Schagen, A. de Wit en T. de Wit W.eringerwaard, Gr. Blaauboer Kolhorn, Gr. Slot Alkmaar, C. Nap Winkel, H. Kuiper Valkoog, L. v. d. Loo Winkel, J. Bakker Waarland. 2eer goed: J. Kejjzer Schagen, A. Eriks Barsingerhorn, G. Blaauboer Kolhorn, H. Kie- zeling Schagen, G. L. v. d. Loo Winkel, W. v. Essen Winkel, G. Stoop Waarland, C. Jaspers Waarland, J. W. Blom Haringhuizen, A. Butter Wiokel. Goed: J. Visser enN. Saai Wieringerwaard, P- Houter Sint Maarten, K. Dam Dirkshorn, A. Broekhuizen N. Niedorp, S. Plukker en J. Peetoom Schagen, P. Dekker en P. Beemster- boer Waarland, S. Baken en G. J. de Wit Cal- lantsoog, W. den Engelsen Wieringermeer- polder, L. K. van Djjk Schagen. Ruim voldoendeN. J. Blaauboer en C. J. Kossen Schagen, C. Beemsterboer Waarland, P- de Ruiter Schagen, S. de Best Zjjpe. Overgang van klasse I naar II: O. Schene, A. Rentenaar, H. W. Poldermans, H. t e Jong, a. J. v. Weelde, M. N. Brouwer, C. Gootjes, K. de Geus, G. de Ruyter allen te Schagen, I. Brugman, G. Brugman, C. Speets, A. de Vries allen te Winkel, D. Otsen Bar- k'ngerhorn, J. Stammes, E. Kooy, R. Arts allen te Nieuwe Niedorp, Y. Edam Hoogwoud, J. be Beurs, J. Raven, J. Mosk, J. Bergman, N. oroot, T. Bioothooft, J. Dalenberg allen te Upe, R. Kant, J. Verstraten, Jb. Slotemaker "en te Harenkarspel, H. Frans Sint Maarten. Voor de talen bevor erd van le naar 2e asse: G. Nobel en D. Beers Schagen, Paarl- betg Krabbendam. Esperanto: einddiploma: B. Haan, E. v. etei en a. <le Wit Schagen. F ®vorderd van le naar 2e klasseJ. Kruit, Kruit, en D. Beers Schagen. Waar waarneming verricht in den morgen van 26 Maart. Medegedeeld door net Koninklijk Meteorologisch Instituut. verwachting: Matige tot zwakke O. to Z. wind. Betrok- en tot zwaar of half bewolkt, mogelijk Wei'"6 re"en be'; Zuiden, in het Noorden Ow»ni?' *>een regen. Iets zachter des nachts. aK weinig verandering in temperatuur, ■barometerstand te Den Helder 755.0. (Bulten verantwoordelijkheid van ce Redactie, Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden). In verband met den toestand der Visscheri) en aanverwante bedrijven rond de Wadden zee, zooals die nu is en ln de toekomst, als gevolg van den Afsluitdijk zal ontstaan, ver zoek ik Uw aandacht voor de volgende op merkingen. De toestand van de Waddenzee is momen teel reeds van dien aard, dat een loonend vischbedrijf niet meer mogelijk is. Oorzaken daarvan zijn een te felle stroom, waarvan de Intensiviteit van dien aard is, dat de kleine oppervlakte hevig overspoeld wordt, met het gevolg, dat de voor voedsel en broed plaats benoodigde stoffen geen gelegenheid hebben zich te zetten of te ontwikkelen. Dit was ln de voormalige Zuiderzee wel het ge val, waarvan wiervelden, rustige warrelge tijden en vele plaatsen met tijdelijken stil stand van het water getuigden. Hier konden de verschillende vischsoorten zich niet alleen voeden, maar zij vonden het er zoo goed, dat zij er meerdere dagen, soms weken ver bleven. Waar nu geen wier, geen fossielen, geen plankton en andere benoodigde stoffen zich kunnen handhaven in de Waddenzee en waar deze verder dreigt te verzanden en te ver slikken, zelfs mosselen, krukels enz., hier weldra tot het verleden behooren, verdient mijns inziens het volgende te moeten worden overwogen, te meer daar de President van den Ministerraad onlangs zeide, dat elk idee of plan, dat mogelijk bleek te kunnen worden uitgevoerd ln het belang van een streek of deel van het Rijk, zonder andere belangen te schaden, te berde moest worden gebracht. Ik geef derhalve in overweging: Als w\j iets zullen schrijven over eieren en eierveilingen, dan putten wjj ons cijfermate riaal, voor zoover noodig, uit het ver slag van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier. Wjj nemen dan niet juist deze cijfers omdat het de eenige zijn, of de beste, maar wjj nemen deze cij fers. omdat deze van het meeste belang zijn voor de lezers, die ik door dit schrijven hoop te bereiken: de kippenhouders in Hol lands Noordpunt plus Wieringen en Texel. Allereerst spreken de cijfers dan van een grooten achteruitgang van het pluimveebe- drjjf. Te Alkmaar zijn ln 1935 599.264 eieren minder geveild, op Texel 214.505 minder en te Schagen 776.325 minder. Alzoo zijn er op de 3 genoemde veilingen 1.580.094 eieren in 1935 minder geveild dan ln 1934. Alleen de Stichting Heldersche Eierveillng maakt daar een gunstige uitzondering op, omdat daar ln 1935 113.016 eieren meer zijn geveild dan in 1934. Deze ruim 100.000 eieren meer, we gen echter niet op tegen de groot anderhalf millioen minder, zoodat wij om van het Noorderkwartier te spreken en om ronde ge tallen te gebruiken, kunnen zeggen, dat er anderhalf millioen eieren minder zijn gepro duceerd. Wij spreken nu alleen maar over den achter uitgang in 1935, hoewel ln 1934 al een groote achteruitgang was te constateeren en ook dat dit ln 1933 reeds aanving. Maar wjj laten '33 en '34 in dit schrijven maar achterwege, omdat er toen nog factoren werkten, die de bedrijfsuitkomsten iets minder ongunstig maakten. Wij bepalen ons dus tot 1935, en dan zien wij dat de bedrijfsresultaten over dat jaar allerbedroevends zijn. Er is besomd 2.70 per 100 eieren. Wij houden dezen prijs maar weer aan om een rond getal te hebben, maar als we de prijzen van Texel, Den Hel der en Schagen gemiddeld nemen, komen wij daar nog beneden. Alkmaar geeft het bedrag niet op, maar die kan den prijs van 2.70 toch ook niet gunstiger beïnvloeden. De boer heeft dus ontvangen voor elke 100 eieren die hij gaarde, zoowel ln den winter als in den zomer en den herfst, 2.70. Hoeveel bie ren zijn er nu, die 200 eieren per kip en per jaar kunnen garen?... Ik kan mijn vraag beter zoo stellen: Zijn er boeren die in hun pluimveestapel dieren hebben, welke 200 eieren per jaar leggen? Alle pluimveehou 'ers zouden graag teekenen, voor het halve el, d.w.z. 180 eieren per kip en per jaar De boeren weten dat wel, maar ook veel „stadslui" zullen dit lezen en die moger ook wel weten, hoe allertreurigst de toestand van den kippenhouder in 1935 ls geweest. Wij stadsmenschen eten ons eitje en als het ons smaakt nemen wij er nog een, omdat ze zoo goedkoop zijn. Maar wij weten niet en kunnen er ook niets aan doen, dat met dat goedkoope eitje, wat wij ver beneden den kostprijs consumeeren, een groote tak van Hollands welvaart ten gronde gaat. Maar plaatsen wij ons nu eens In den ge moedstoestand van den kippenboer. Hij heeft Het leggen van een afsluitdijk van onge veer uiterste punt van Kaap Hoofd in de richting b.v. ten Westen van het dorp Den Hoorn op Texel (bedoeld wordt de as van den dijk). Tegelijkertijd het maken van een door gang langs het vasteland van Texel, welke Schulpengat met de haven van Nieuwediep in verbinding stelt. Deze toegang (zie bij gaande kaart) zou b.v. 250 M. breed en 10 M. diep moeten zijn om het water in zijn loop te breidelen. De „doorgang" is nu 2200 M. breed en 10 45 M. diep. Dan heeft men ook een min dere toevoer van zoutwater en hebben visch- scholen voldoende ruimte om ongehinderd te trekken. Een engte van 250 M. breed en 10 M. diep, zonder bruggen en sluizen, heeft te vens voldoende capaciteit voor de bewegingen van Marine en Handelsvloot Door een nieuwe vlsschershaven aan te leggen (zie kaart) met moderne opslag plaatsen, afslag, vischmeel fabriek, conser- venfabriek, scheepswerf, herstelplaats voor motoren en berghaven, is het mogelijk, dat Den Helder een Zee- en Vlsschershaven krijgt van den eersten rang. De spoorlijn zou dan doorgetrokken moeten worden via een brug, naast de tegenwoordige Postbrug, achter en over den dijk (welke dan niet meer zoo zwaar behoeft te zijn) naar de nieuwe haven. De Marine kan dan geheel beschikken over Buitenhaven en Binnenhaven en wordt niet meer gehinderd door visschersschepen. Zoo is het ook andersom. Behalve de beteekenis voor een aanzienlijk gedeelte der bevolking van Friesland en Noord-Holland, zou dit werk een zeer ge waardeerd object voor de werkverschaffing zijn. Reden waarom ik 't alle autoriteiten en belanghebbenden in welwillende overweging geef. Den Helder, Januari 1936. J. DAALDER. hokken renteloos staan. Deze en de hokken die hij in gebruik heeft, kan hij niet onder houden, omdat er geen geld voor is. Hij gaat gebukt onder de graanrechten, welke zijn voeder veel en veel duurder heeft gemaakt. Hjj werkt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op zjjn bedrijf, waar hij de volle risico van ziekte en sterfte van heeft te dragen. En ten slotte ontvangt hij, zegge en schrijve: 2.70 per 100 eieren. Toen de depressie zich in 1931 begon te laten voelen ln het pluimveebedrtjf, zei een pluimveehouder tegen ons: „Wat doet de regeering?" Wij antwoordden: „Wat doet gij zelf?" Thans „doet" de Regeering en wjj vragen den pluimveehouder: Wat doet gij? Er is ln Den Helder een Pluimveevereeni- ging. Deze pluimveevereeniging ls aangeslo ten bij den Bond van Pluimveehoudersver- eenigingen in Noord-Holland, de B. P. N. H. De Noord-Hollandsche Bond is weer lid van de Nederlandsche Pluimvee Federatie. De N. P. F. Door dus lid te zijn van de Helder sche Pluimveevereeniging is men lid van den B. P. N. H. en aangesloten bij de N. P. F. Zjjt gjj lid van die Pluimveevereeniging? Zjjt gij aangesloten bij den B. P. N. H. en de N. P. F. De N. P. F. is het lichaam, waaruit de Re geering haar adviseurs neemt. Het is dus van groot belang, dat de Noord-Hollandsche Bond de nooden en belangen van de N.-H. pluim veehouders kan kenbaar maken en bepleiten, wat ook met veel ijver en toewijding wordt gedaan. De B. P. N. H. staat goed aangeschreven, heeft contact met de Ned. Pluimveecentrale, heeft meermalen toegang tot de Regeerings- bureaux. Meermalen is het het Bondsbestuur gelukt de knellende banden van de regeeringsmaat- regelen iets te verzachten. Wellicht hebt gij er niets van bemerkt, toch is het waar. Het pluim veebedrijf heeft ook zulke uiteenloo- pende belangen. De pluimveehouder ln Wa terland heeft heel andere belangen, dan die in Koegras. Een piepkuikenfokker, een broe der en broedeierenverkooper van Noord-Hol landsche blauwen, een eendenhouder, een pluimveehouder voor consumptie-eieren, zij allen hebben verschilende belangen, maar allen hebben dit belang gemeen, dat zij moe ten eten uit hun bedrijf. De B. P. N. H. heeft ongeveer 1500 leden, dat is 1500 te kort. Begrijpt gij niet, dat een bestuur sterker staat, als het spreekt namens 3000 pluimveehouders dan namens 1500. Daarbij, u begrijpt toch wel, als er gewerkt moet worden, als er actie wordt gevoerd, dat dat geld kost. Welnu, deze kosten zijn ge makkelijker te dragen door 3000 dan door 1500 leden. De Pluimveevereeniging Den Helder en Omstreken houdt elk jaar een tentoonstelling en de .belangstelling van de beroeps-pluim veehouders is zoo groot, dat zij geen enkel dier inzenden, hoewel velen de dieren maar voor het grijpen hebben, die op een tentoon stelling geen slecht figuur zouden maken. Ja, velen achten het zelfs de moeite niet waard om eens te gaan kijken. Dat deze wijze van handelen niet goed is, moge te leeren zijn uit de handelingen van vele vooraanstaande particulieren, die onze tentoonstelling steunen, omdat wij een alge meen belang dienen. Onze pluimvee-vereeniging heeft pl.m. 70 leden en daar zijn gelukkig ook een paar be- roepskippenhouders bij. Verder zijn het men schen die kippen houden als bijverdienste of voor hun genoegen, en die konijnen, duiven of kanarievogels fokken. Al deze menschen zijn aangesloten bij den Noordhollandschen Bond. hoewel verreweg de meesten er geen belang bij hebben. Toch dragen zij jaarlijks 35 ct. contributie bij voor den Bond. Het spreekt vanzelf dat de Noordhollandsche Bond over wegend nut-pluimveehouders telt, hoewel de sportmenschen er ook een plaats in hebben. En het is prettig te kunnen zeggen dat de Vereeniging „Den Helder", in den Bond de volle waardeering van de nut-mensohen ge niet. Het bij uitstek slechte jaar voor de pluimveehouderij 1935, heeft het bondsbe stuur, veel werk gegeven en zoo ik boven reeds zei, dat gaat met kosten gepaard, ook al legt men het nog zoo goedkoop aan. Rei zen kost geld, vergaderen kost geld Het ge volg was kastekort. Contributie verhoogen in zulk een slechten tijd gaat niet. dus werden de aangesloten vereenigingen verzocht om een vrijwillige bijdrage tot dekking van het tekort. Spontaan hebben de menschen met kanarietjes of konijntjes of duifjes meege- steund om een bedrag af te staan voor dek king van het kastekort, tot bijdrage van het geld dat uitgegeven is in het belang van de nut-pluimveehouders. Zoo, pluimveehouders, staat de pluimvee vereeniging tegenover uw belangen. En ook de veilingen, althans die van Alkmaar en Den Helder, steunen financieel de actie die voor uw belangen gevoerd wordt. Ook hebben wij altijd op het standpunt ge staan, dat de veiling aan de boeren behoort, maar nooit is het gelukt, er een te bewegen er financieel of moreel aan deel te nemen. Ook niet toen een ei op de veiling nog 13 ct. opbracht. Alleen maakt Wieringen daar een gunstige uitzondering op. Toen de prijzen van de eieren nog behoorlijk waren en de veiling nog klein en arm, hebben de Wieringer aanvoer ders 50 karton kisten beschikbaar gesteld voor de veiling. Van Wieringen heeft de vei ling ook steeds waardeering en vertrouwen gehad. Ons doel is geweest om van de boe ren in het bestuur en de leiding der veiling te hebben, maar wij stootten steeds op een onwil, die op wantrouwen gelijkt. Nu wil ik niet ontkennen, dat veilingen, waar de exportkoopers komen, vlugger, als er export is, reageeren wat prijsstijging be treft dan de Heldersche veiling. Maar daar staat tegenover, dat de minste storing ln den export de prijzen op die veilingen direct doet dalen, terwijl op onze veiling de prijzen nog weken op een hooger prijsniveau blijven en de daling geleidelijk gaat. Nu is het mogelijk, dat er pluimveehou ders zjjn, die nu niet zooveel van de Helder sche veiling houden. Waarom niet? daar kunnen wij geen ant woord op geven. Onze afrekening is altijd correct en op tijd, breuk of kneus komt bijna niet voor, met de meeste zorg worden elke 100 eieren gewogen en de kisten worden gratis in bruikleen gegeven. Maar afgezien van dat alles, als men zijn eieren niet naar Den Helder wil zenden zendt ze dan ten minste naar een veiling, want daar is de plaats waar de eieren de beste financieele opbrengst halen. Laat ieder, die in eieren handelt, op de veiling koopen, maar begin niet opnieuw den last om met opkoopers te scharrelen, want uw vermeende voordeel zal blijken een nadeel te zijn. Aan het eind van dit schrijven, dat in mi neur begon, kunnen wij een hoogeren toon laten hooren. Er zijn perspectieven, die voor de prijzen veel hoop geven. Te ver durven wij er niet op in te gaan, omdat alles ln dezen tijd even onzeker is. Maar het schijnt dat het werken der bonden zooveel heeft uitgewerkt, dat de export sterk is bevorderd. Laat ons van harte hopen, dat de export ook geleidelijk mag zijn en regelmatig, dat komt uw gemoedsrust en ook uw financiën ten goede. Laat ons werken en meewerken, dat het pluimveebedrijf ook weer een bestaan op kan leveren, hebt vertrouwen in u zelf, ln uw be drijf en in de menschen, die zich voor uw be langen interesseeren en vraagt u zelf ernstig af of gij uw heil van den opkooper kunt ver wachten. G. J. H. VERSTEGEN, Voorz. van de Stichting Heldersche EierveiUng. Overzicht van de aanvoeren en prijs per 100 over de laatste 5 jaren aan de Heldersche veiling. eieren bedrag gem. per 100 1931 812472 36.710,10 4.50 1932 886871 27.669,34 3,10 1933 824694 24.321,94 2,90 1934 1197347 33.667,22 2,86 1935 1310363 35.413,70 2.71 PURMEREND, 24 Maart. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 27,000 kg. Hoogste prijs 19. Han del matig. 5 stapels kleine boerenkaas 20 en 2 sta pels Goudsche kaas 21 per 50 kg en met rijksmerk; volvette kaas per 50 kg (met rjjksmerk) 22.50. Handel vlug; 881 kg bo ter 1.42—1.45 en weiboter 1.33—1.38 per kg. Amsterdamsche Aardappelprijzen. AMSTERDAM, 25 Maart 1936. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 160000 Kg. Amsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM. 25 Maart 1936. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 234 Vette kalveren, le kw. 5662 cent, 2e kw. 4454 cent, 3e kw. 30 42 cent per Kg. levendgewicht; 82 Nuchtere kalveren 3.506.50; 220 Varkens, vleesch- varkens, wegende van 90—110 Kg. 4243 cent, zware varkens 4041 cent, vette var kens 3940 cent per Kg. slachtgewicht. BROEK OP jANGENDIJK, 25 Maart '36. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 850 Kg. Roode kool 3.107.40; 75 Kg. gele kool 4.10—10.30; 775 Kg. D. Witte kool 4.50; 7700 Kg. Uien: gele drielingen 1.40 1.80, gele uien 1.802, grove 2.50; alles per 100 Kg. NOORDSCHARWOUDE, 25 Maart. Grove uien 2.30—2.40, uien 1.501.90, drielingen 1.401.50, gele nep 2.502.80; peen 33.10 en 1.20, alles per 100 kg. SCHAGEN, 26 Maart. 4 paarden 100250; 10 geldekoelen (ma gere) 90115; 38 geldekoeien (vette) 120—160; 50 kalfkoeien 140—190; 9 pin ken 3070; 439 nuchtere kalveren 410f 40 schapén (magere) 1621; 60 schapen (vette) 20—30; 105 overhouders 1418; 2 bokken en geiten 35.50; 8 varkens (ma gere) 16; 20 varkens (vette) p. kg 0.31 0.33; 89 biggen 813; konijnen 0.50 1.50; kippen 0.401.00. 471ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 2de lijst Trekking van D'nsdag 24 Maart 1936 Hooi, Prijzen 60UO14091 1500.— 13647 17410 1000.— 11363 16848 400.— 8109 200.— 17942 100.— 973 5028 11230 12156 12235 13751 19325 t'iyzea van 20. 42 71 108 110 149 160 217 22 240 247 264 274 280 387 394 44 500 512 649 557 558 575 624 62 675 700 723 759 770 862 867 92 961 981 992 1020 1048 1087 1150 122 1323 1326 1337 1363 1417 1422 1481 157 1604 1627 1635 1662 1705 1764 1808 181 1964 1970 1989 2008 2022 2023 2066 208 2096 2107 2108 2137 ?164 2167 2194 224) 2244 2315 2333 233b 2354 2355 2398 2428 2466 2493 2504 2516 2538 2559 2603 2609 2613 2646 2669 2739 2783 2825 2892 2910 2938 2945 2978 2996 3060 3066 3104 3105 3108 3171 3187 3204 3209 3238 3259 329' 3311 3372 3386 3419 3496 3502 3542 3546 3554 3534 3661 3711 3716 3755 3843 3854 3895 3922 3925 3942 3980 4036 4052 4060 4086 4104 4111 4159 4169 4179 4203 4243 4253 4292 4296 4315 4349 4362 4364 4388 4401 4408 4419 4447 4492 4496 4584 4621 4686 4090 4707 4740 4749 4786 4827 483) 4840 4873 4937 4939 4976 5032 5074 5C3 5098 5116 5144 5169 5215 5272 5341 o387 5406 5436 5440 5471 5517 5524 5548 555, 5553 5565 5568 5591 5605 5606 5653 5654 5855 5682 5683 5702 5703 5727 5747 5756 5775 5839 5849 5878 5906 5977 6)25 6116 6133 6146 6243 6244 6253 6281 6333 6397 6592 6594 6600 6645 6695 6696 6720 6743 6750 6776 6805 6833 6839 6915 6993 6998 7083 7078 7085 7102 7103 7117 7145 717 7177 7186 71C8 7191 7225 7246 7258 7306 7326 7327 7339 7359 73S3 7390 7397 7446 7485 7486 7490 7502 7643 7685 7740 7787 7806 7820 7844 7864 7873 7878 7899 7906 7916 7922 7931 7941 7944 7968 8046 8053 8057 8143 8156 8258 8263 8298 8342 8343 8350 8363 8381 8417 8428 8524 8537 854) 9547 8556 8532 8588 8622 8707 8725 8727 8747 8795 8814 8820 8865 8889 8894 8977 9033 9034 9063 9067 9076 9093 9099 9118 9121 9159 9183 9204 9210 9222 9244 9274 9280 9298 9329 9335 9367 9395 9401 940J 9420 9422 9470 9495 9502 9518 9528 9583 9589 9606 9620 9674 9694 9713 9723 9729 9752 9782 9784 9790 9805 9819 9835 9841 9843 9927 9976 9993 10039 10083 10085 10116 0130 10244 10247 10251 10252 10284 10311 1037'; 0385 10409 10413 10118 10427 10432 10433 1044: 0460 10462 10475 10489 10583 10587 10592 1064' 0652 10701 10725 10741 10743 10744 10755 108' 0848 10864 10879 10920 10930 11027 11171 11222 1263 11267 11283 11323 11335 11343 11406 1141 1417 11434 11450 11456 11481 11496 11508 1154 1558 11564 11567 11573 11615 11650 11656 1165 11718 11768 11779 11839 11888 11926 11939 1198- 2105 12107 12114 12143 12182 12196 12214 122 "291 12297 12299 12306 12315 12344 12348 123( 2375 12465 12534 12561 12584 12635 12638 1269) 1731 12753 12767 12771 12869 12898 12925 1293 "948 12959 12974 12984 13009 13026 13052 1306 1114 13123 13157 13224 13253 132S4 13277 1329 3338 13382 13412 13434 13444 13490 13534 3546 13590 13703 13741 13748 13767 13799 138o 3873 13965 13994 14012 14013 14037 14052 1410 1149 14154 14177 14239 14331 14332 14338 1434 1504 14507 14517 14541 14554 14612 14321 1469 '706 14805 14827 14833 14837 15029 15100 1512 5123 15155 15179 15198 15200 15213 15217 1523t 3246 15286 15306 15377 15484 15570 15589 1559- "609 15726 15773 15799 15811 15859 15863 1589* 5939 16025 10029 16035 16041 16044 16056 1607: 3123 16159 16173 16195 16251 16271 16336 1633' 3395 16405 16416 16422 16451 16469 16518 16544 3620 16627 16638 16669 16674 16700 16705 1674: 6798 lb333 13839 16853 16890 16929 16932 1695 3971 17011 17029 17068 17070 17100 17110 17141 7183 17283 17298 17371 17381 17389 17503 17519 7535 17531 1753e i7S1fi 17636 17348 177C3 1777' 7795 7803 17882 17956 1.„, iaj5i ldt)6. 3089 18095 18161 18183 18206 18218 18223 18266 3321 18372 18410 18445 18477 18485 18551 1857U 18586 18626 18738 18757 18792 18840 18867 18886 18913 18919 18925 18987 19013 19015 19031 19101 19163 19167 19227 19229 19293 19296 19301 19363 19374 19400 19414 19427 19497 19501 19529 1953< 19536 19624 19636 19645 19712 19717 19724 19741 19831 19834 19842 19909 19939 19951 20016 20051 20079 20103 20106 20156 20182 20217 20219 20224 20255 20362 20422 20456 20472 20487 20512 20527 20554 20579 20597 20625 20134 20669 20710 20749 20765 20876 28338 2r>">2 7090" 20947 20955 (Niet officieel) lste klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 23 Maart 103$ Hooge Prijzen 400.— 20336 100.— 19560 Prijzen van 20. 131 220 321 338 405 724 86i 1163 1260 1408 1698 1755 1782 1818 1959 2403 2738 2829 2912 3015 3080 3087 3115 3164 3218 3637 4459 4742 4836 4886 5228 5813 5846 6254 6295 6418 6779 6791 6978 69S2 7048 7546 7599 7690 8112 8142 8447 8801 9054 9302 9307 9806 9838 9900 10135 10234 10319 10351 10679 10958 11549 11814 12101 12734 12818 12S89 13362 13676 13347 14321 14823 15349 15355 15486 15725 15896 16008 16017 16101 16485 16944 17199 17606 17662 17768 17791 17929 17934 17974 18201 18474 18541 18573 18592 18981 20619 20791 20989 Verbeteringen lste kl„ 2de lijst. 7103 m. ft. 9103; 20472 m. z. 20474. Uitreiking aan den sous-chef van den marinestaf. In de kamer van den chef van den marine staf, vice-admiraal J. de Graaff, heeft gis terenochtend een korte plechtigheid plaats gehad. In tegenwoordigheid van de offficie- ren bij de afdeeling marinestaf werkzaam en van den chef van de afdeeling personeel van het departement van defensie, den adminis trateur D. J. Sonne, heeft admiraal de Graaff de gouden De Ruytermedaille uitgereikt aan den sous-chef van den marinestaf, kapitein luitenant ter zee L. G. L. van der Kun. Admiraal de Graaff hield hierbij een toe spraak, waarin hij er op wees, dat het Dins dag de geboortedag was van Mich. Adriaans- zoon De Ruyter. Bij gelegenheid van de her denking van diens geboortedag ln 1907 is o.a. bepaald, dat zou worden ingesteld een eere- teeken voor hen, die zich door verdienstelijke daden voor de Nederlandsche scheepvaart hebben onderscheiden. Dit eere-teeken, de De Ruyter-medaille genoemd, wordt in goud, zilver en brons geslagen en aan een oranje lint op de borst gedragen. Jaarlijks worden bij den minister van waterstaat voordrachten tot toekenning op 24 Maart ingediend. Na afloop van den geslaagden tocht van Hr. Ms. K XIII was de minister van defen sie van oordeel, dat de commandant, evenals de toenmalige commandant van Hr. Ms. K XVIII aan welke officieren het niet tegenstaande de daaraan verbonden enorme moeilijkheden gelukt was hun notedopjes over de oceanen veilig naar Indië over de te brengen zich daar verdienstelijke daden hebben onderscheiden ook op het gebied van de Nederlandsche scheepvaart. De minister van waterstaat was van een zelfde meening en op voorstel van dien be windsman is dan ook bij Kon. besluit van 3 Maart het eere-teeken in goud door de Ko ningin toegekend aan den kapitein-luitenant ter zee der le klasse G. L. van der Kun en luitenant ter zee le klasse D. C. M. Hetter- schjj. Admiraal de Graaff sprak de hoop uit, dat de medaille voor overste van der Kun steeds een bijzonder aangename herinnering zal zijn aan het succes, door hem behaald, met de overbrenging van de eerste duikboot door het Panama-kanaal naar Ned.-Indië. Nadat ververschingen waren rondgediend, heeft overste van der Kun den admiraal dank gebracht voor zjjn hartelijke woorden en de aanwezigen voor hun gelukwenschen. Hr. Ms. HERTOG HENDRIK. Hr. Ms. Hertog Hendrik bevond zich 24 Maart om 12 uur, 90 mijl W. van Kaap. St. Vincent. Naar de Oostzee. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" zal dezen zomer een oefeningsreis naar de Oostzee ondernemen, waaraan torpedobooten en een divisie onder zeebooten zullen worden toegevoegd. Waar schijnlijk zullen Oslo, Kopenhagen, Stockholm en Helsingfors worden aangedaan. Volgens bjj de Firma Erhardt Dekker te Rotterdam, agent van de Societé Navale Cannaise ontvangen berichten is het vracht schip „Boree" van deze Fransche Maatschap pij ln den afgeloopen nacht tijdens mist in de nabjjheld van Huil gezonken, waarschijnlijk na nog eerst met een ander vaartuig in aan raking te zjjn gekomen. Wat het lot der be manning, die uit 20 personen beslaat, betreft, teschikt men alleen over de mededeeling, dat 6 der "opvarenden zjjn opgepikt door een van de Spaansche Mendibooten. Omtrent de overigen is nog niets bekend. Het schip, dat een laadvermogen van 3000 ton heeft, schjjnt op weg te zjjn geweest naar Frankrjjk. Verdere bijzonderheden over deze scheeps ramp zijn nog niet te verkrijgen. Uit Mexico City: Op het station Tultenango in het m|jn- district van de staat Mexico ls een wagon met dynamiet ln de lucht gevlogen. Twin tig personen zjjn gedood en 60 gewond. Het station is grootendeels verwoest Des nachts stond de trein, waarvan de wagen deel uitmaakte, nog ln brand. Ondertrouwd: J. H. JACOBS en C0RRY KOSSEN. Den Helder, 26 Maart 1936. Polderweg 32 Receptie: Zondag 29 Maart a.s„ van 3—6 uui. Huwelijksvoltrekking: 9 April a.s„ te lluur45. Toek. adres: Krugerstraat 78. Ondertrouwd: E. E. DY0A en H. J. RUTTEN. Den Helder, 26 Maart 1936. Keizerstraat 60. Hr. Ms „Schorpioen". Voor de vele blijken van deelneming, bij het overlijden van onzen beslen Vader, Be- huwd-enGrootvader,den Heer J. d. BEL0T, Betoond, betuigen wjj onzen op rechten dank Familie v. d. BELDT, Molenstraat 160. Voor de vele bewijzen van belangstelling, betoond bij het overlijden van onze lieve Vrouw, Aioeder, Behuwd- en Groot moeder. BUURTJE KAAN SELDERBEEK, beuiigen wij onzen hartelljken dank. In 't bijzonder aan den Wel- Ed. ZrerÜel. Heer L)r. J. B. Pkoost, voor de liefdevolle behandeling tijd n* haar ziekte e aan den WelEerw. Heer Ds. H. A. Enkl,aar voor de troostvolle woorden. Den Helder, Maart 1936. liuyghweg 24. l'it aller nuum, W. KAAN. 6 Con*«eKven-^obnttk. 7 V,schm»«IFobrl©Jc. Viachrookerij«« an droq9rij%n. 9 Handetftkodo

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13