consumptiemelk, HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 MAART 1936 Kwakzalver gearresteerd. De wonderdokter Fick. Wist niet wat hij zijn patiënten voorschreef. Zijn broer met een mestvork in het hoofd gestoken. Buitenland Zijn vrouw in brand gestoken. Oude inbraak te Eindhoven opgehelderd. Straatroover gegrepen. De inbraken in het Gooi. De Atlantique. Hevige aardbeving in Oost-Turkije. Duizenden menschen dakloos. Eerste Kamer Een Duitsch legervliegtuig boven Venlo. Een zwendelzaak. De was van de Ohio tot staan gekomen. De zaak-Hauptmann. Dinsdag a.s. terechtgesteld? f De Italianen bezetten Mal Tichmet art. aan de I akazze. ingevolge besluit van de dageiyksch bestu^ Tweede Kamer De communistische invasie in Sjansi. Zal Japan ingrijpen? De rede van Hitier te Essen Visscherijbenchten Oost-Indië Het textieUproefbedrijf op Java. Land- en Tuinbouwnieuws. Vliegongeluk in Duitschland. Wat voor weer vandaag? Burgerlijke Stand van Den Helder Haven van Nieuwediep. Marktberichten IO te Utrecht veroordeeld tot 200 boete subs. 50 dagen hechtenis. Het hof heeft J. H. en mr. S. A. v. L„ resp. redacteur en hoofdredacteur van Volk en Vaderland, vrijgesproken, evenals dit te Utrecht is geschied. De procureur-generaal had tegen hen resp. 100 boete en 1 maand gevangenisstraf ge- eischt. Er zouden twee van zyn patiënten zijn overleden, tengevolge van z\jn I' behandeling. Naar aanleiding van een brief van dr. Zu- bll te Dedemsvaart aan de marechaussee te Hardenberg, is de z.g. Duitsche dokter F. ge arresteerd, daar hy volgens den arts den dood van twee zijner patiënten op zijn geweten zou hebben. F. had in NoOrd-Oost-Overijsel, waar hy ge regeld zittingsdagen hield, een zeer drukke praktijk. Hij gaf zijn patiënten medicamenten in den vorm van genummerde fleschjes, na dat hij hun kwalen uit de oogen gelezen had. In beide gevallen, die aanleiding tot zijn arre statie waren, schijnt het, dat de patiënten in het leven te houden waren geweest, indien zij zich aan de voorschriften van hun arts had den gehouden. Door F. te consulteeren, hebben zij zich hieraan geruimen tijd onttrokken en toen zij tot den huisarts terugkeerden, was het te laat. Het betreft hier de vader en de moeder van een gezin. Had ook te Groningen „praetijk". De Duitsche wonderdokter F., van wien dr. Zubli te Dedemsvaart in een open brief heeft beweerd, dat hij door toepassing van zijn kwakzalversmiddelen de ndood van een zijner geregelde vrouwelijke patiënten zou hebben verhaast, heeft ook te Groningen „gewerkt". Hij hield daar Dinsdag spreekuur in een café' in het centrum van de stad en had grooten aanloop van menschen uit de provincie. Al vorens echter de politie aan zijn optreden een einde wilde maken, had de caféhouder hem het verdere houden van zittingen in zijn café verboden. De politie heeft naar aanleiding van een ge val van wetsovertreding proces-verbaal tegen F. opgemaakt, zoodat hy zich ook voor den Groningschen kantonrechter zal hebben te ver antwoorden. „De Telegraaf" schrijft nog over dezen wonderdokter: Karl Fick had een uitgebreide praktijk in ons land opgebouwd. Ht) is een zgn. Augen- diagnostiker, d.w.z. hij zegt aan de oogen te kunnen zien welke kwaal de mensch heeft. Verder onderzoek behoeft hij niet te doen. Hij is een flink gebouwd man van even in de dertig jaar met een doordringenden oogopslag. Van de medische wetenschap heeft hij, zooals hy trouwens ook toegeeft, niet het minste verstand. Hij heeft alleeh een langdurigen cursus in de „Augendiagnostik" gevolgd en meent daaraan zyn bevoegdheid om menschen te helpen te kunnen ontleenen. Zijn roep is zeer groot. Een medicus uit deze streek zei mij: Ik heb vele kwakzalvers gezien en ik zal er zonder twtjfel nog vele sien. Maar nimmer was er één, die zoo driest Apel, Steenwijk, Gramsbergen, Hardenberg. was en zoo'n groote praktijk had als Karl Fick. Hij had spreekuren in alle plaatsen, Ter Dedemsvaart, om maar enkele te noemen. Ook bezocht hij menschen aan het ziekbed. Het staat dus vast, dat hij onbevoegd de genees kunst uitoefende en wel op groote schaal. Te verwonderen is het wel, dat men nimmer hier heeft ingegrepen en dat men gewacht heeft tot een patiënt onder de handen van den won derdokter is bezweken. handelen en zelf bij de behandeling tegen woordig bleef. Onder de oogen van dezen gezagsdrager werd dus de Nederlandsche wet keer op keer overtreden. DOOK EEN VRACHTAUTO OVERHEDEN EN GEDOOD. Gisteravond om zes uur is het 10-jarige zoontje van A. v. d. Kolk te Ridderkerk, toen het den Molendijk opliep, aangereden door een vrachtauto, uit Nieuw-Lekkerland. Ern stig gewnd is het de woning van dr. Wijn bin nengebracht, waar het enkele oogenblikken later is overleden. Een tragisch ongeluk met doode- ljjk gevolg. Terwijl de beide ongehuwde broers H. en J. Haze, die een boerderij bewonen aan den Varelscheweg te Hulsthorst, bezig waren de stal uit te mesten, had J. Haze het ongeluk zijn 68-jarigen broer met een mestvork in het hoofd te steken. De verwondingen, welke deze tengevolge daarvan opliep, bleken zoo ernstig te zijn, dat de man, hoewel terstond genees kundige hulp werd ingeroepen, Donderdag avond aan de gevolgen is overleden. Onmiddellijk hierna zette het eenmotorige toestel, dat gemerkt was met de letters D- E.F.V.A., koers in de richting van de Duitsche grens, en het was toen weldra uit het gezicht verdwenen. Naar wij vernamen, was het toestel niet uit de richting van de grens gekomen, doch uit ongeveer noordelijke richting, waaruit men afleidt, dat het ook verder het land in is ge weest. De garnizoenscommandant heeft van het ge beurde telefonisch aan de legerleiding mede- deeling gedaan. Fick's „recepten" Ais hy in de oogen van zijn patiënten had gekeken en de kwaal, die bijna steeds op „vergiftige nieren" neerkwam, had vastge steld, schreef hij een recept. Daartoe, aldus is bij het onderzoek komen vast te staan, had hij een lijstje bij zich van de chemische fabriek Schröder uit Keulen. Hier stond een aantal kwalen op met cijfers er achter. Stelde hij nu vast, dat b.v. iemand aan kanker leed, dan keek hij naar het cijfer en schreef dit met het adres van den patiënt aan den depothouder en hoofdvertegenwoordiger van Schröder in Keu len, de firma Dijkstra, Klimopstraat 13 te Zwolle. Deze zond dan direct of via een ver tegenwoordiger de medicijnen onder rembours met het recept naar den patiënt. Het zijn zgn. complex-homoeopathische middelen, die uit meer dan één bestanddeel bestaan. Zij worden in den handel gebracht in den vorm van druppels, poeders of zalven. Duizenden fleschjes zijn op deze wijze over het platteland verspreid. Een detailverkooper, E. Wind uit Hoogeveen, had een jongen in zijn dienst, die deze geheele streek afreisde en de patiënten van Fick gelukkig maakte met de medicijnen onder rembours. Het recept was er dan bijgevoegd en op dit fraaie stuk papier prijkte naast de reclame het portret van den wonderdokter. Bjj zijn verhoor door de marechaussee deed Fick nog de ontstellende mededeeling, dat hij niet weet wat de medicijnen bevatten. Hij schreef ze maar voor omdat ze op zijn lijstje stonden. Van den fabrikant ontving hij 15 k 20%. De patiënten betalen hem voor een visite 1.— k 2.50. Deze wonderdokter schreef dus medicijnen voor, waarvan de sa menstelling hem volkomen onbekend was en de handelaren haastten zich om deze dingen thuis te brengen Een schandelijk bedrijf, dat Fick hier jarenlang heeft uitgeoefend. Fick is Woensdag gearresteerd in het café Lenten te Hardenberg. De marechaussees ver voegden zich 's middags bij het café, doch toen was de man niet thuis. Een uur later zagen zij hem voor de ramen loopen. Zij zijn toen in burger naar binnen gegaan en zeiden patiënten te zijn. Fick ontving ze in zijn eigen kamer in het café. Zij zijn daarop tot zijn arrestatie overgegaan. In zijn zak werd een lijst gevonden van patiënten. Hierop komen tal van namen voor van menschen, die bijna nog nimmer met een gewonen dokter in aanraking zijn ge weest. Velen zijn direct naar Fick gegaan en uit alle kringen. Zoo is er een burge meester, die zijn vrouw door Fick liet be- Petroleumventer in arrest gesteld. Dinsdagmorgen omstreeks vijf uur ls brand ontstaan in de woning van den petro leumventer J. v. T. aan den Dijk, nabij het café „De Zwaan" te Echteld. De vrouw van Van T. liep daarbij zulke ernstige brandwon den op, dat zij, na vervoerd te zijn naar het ziekenhuis te Tiel, aldaar is overleden. De petroleumventer is in arrest gesteld onder verdenking zyn vrouw in brand te hebben gestoken. Dinsdagavond werd Van T. gearresteerd en opgesloten. Bij zijn aanhouding toonde de man zich zeer onverschillig. Verschillende feiten, gevoegd bij de vreem de omstandigheid, dat hij de toegesnelde om wonenden de toegang tot zijn woning ont zegde, vormen een ernstige grond voor het vermoeden, dat hier aan een misdrijf moet worden gedacht. Daar komt nog bij, dat de man in de omgeving van zijn woonplaats als zeer ongunstig bekend staat en dat de ver houding tot zijn vrouw slecht was. Twee arrestaties. Het is de Eindhovensche politie gelukt, thans licht te brengen in een inbraak, die ca. Kerstmis 1929 ten huize van Th. Pasch in de Nieuwstraat aldaar werd gepleegd en waarbij een bedrag van 3600 werd buitgemaakt. Thans zijn verdacht van deze inbraak aange houden de 34-jarige W. V. en de 29-jarige K. v. d. W., beiden wonende te Eindhoven. Zij hebben bekend de inbraak te hebben geplegd en zijn in arrest gesteld. Zij zullen ter beschikking van de justitie naar 's-Hertogenbosch worden ge bracht. Donderdagmiddag liep een dame, die daar in de buurt woont, over het Minervaplein bij den Stadionweg te Amsterdam, toen haar rakelings een wielrijder voorbijfietste. De man ontrukte haar handtasch en begon dadelijk daarna te spurten. De van haar tasch beroofde dame maakte nu luide alarm. Zij riep: „houdt den dief" en op dezen vele malen herhaalden kreet, begon nen passeerende burgers den vluchteling te achtervolgen. Weldra slaagden de burgers, waartoe mede een Amsterdamsche rechter behoorde, er in den roover te grijpen en staande te houden. Op het tumult kwamen ook twee surveilleerende rechercheurs toe gesneld, die den dief nu overnamen en naar het bureau op het Leidscheplein overbrachten. De man is 33 jaar oud en werkloos kellner. Hij had de tasch, waarin een bedrag van f 13 was geborgen, nog in zijn bezit. Hij beweerde uit geldnood te hebben gehandeld. Een arrestatie te Laren. De deskundigen door de Compagnie Sud Atlantique aangewezen, om de vergoeding vast te stellen verschuldigd voor de redding van de Atlantique hebben hun rapport uit gebracht. Het wrak werd tegen 4.250.000 frank ver kocht. De deskundigen staan aan de redders 2 millioen frank van dit bedrag toe. Dit bedrag moet aan twee Fransche, een Nederlandsche en een Duitsche sleep-onder- neming worden uitgekeerd. Een vreeselijke aardbeving heeft Kars verwoest. Honderden andere huizen zijn geteisterd. Een honderdtal hulzen zijn dermate beschadigd, dat zij dreigen in elkaar te storten. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. PARACHUTESPRINGSTERS VERONGELUKT. Uit Moskou wordt gmeld, dat twee Jeug dige parachutespringsters, Berlin en Ivanowa, bi) een parachutesprong omgekomen zyn. Zij hebben resp. 49 en 46 sprongen gemaakt. Een dezer dagen zag de op Crailoo onder Blaricum gestationneerde rijksveldwachter Post, dat een man, de woonwagenbewoner S. V. uit Laren, zich op verdachte wijze ophield in een sparrenbosch, grenzend aan den tuin van de sedert langen tijd leegstaande villa van den heer F. J. Zeeger aan de Prins Hen driklaan te Blaricum. De man zeide een stok te hebben gesneden en reed daarna weg. Bij een nader onderzoek bemerkte de rijks veldwachter dat door middel van verbreking van een ruitje ingebroken was in de villa van den heer Zeegers. Onmiddellijk viel toen de verdenking op den woonwagenbewoner V., die niet meer te vinden was. Ook uit Laren was hij verdwenen. Bij een onderzoek, dat men toen instelde bjj den pe troleumventer Z. aan den Melkweg te Laren, alwaar de woonwagenbewoner en zijn broer hun hittenkarren stalden, bleek dat Z. onmid dellijk een deel van den looper uit de villa van den heer Zeegers herkende als een stuk van een 18 M. lange looper, die de gebroeders Visser bjj hem hadden verdeeld. Onmiddellijk werd toen B. V. in het woon wagenkamp gearresteerd en overgebracht naar het bureau van politie te Blaricum. Deze zeide medeplichtig te zijn aan den diefstal van den looper, die men in de heide nabij de Gooyersgracht te Laren zou hebben be graven. Zj)n broer, de dader van de inbraak, zou in Den Haag vertoeven. Foto's gemaakt van de Frederik Hendrik-kazerne Men meldt uit Venlo: Vrjjdagmidadg omstreeks half vijf heeft een Duitsch legervliegtuig op zeer geringe hoogte enkele malen gecirkeld boven de Frederik Hendrik-kazerne alhier, waarin de troepen van het tweede en zeventiende regiment in fanterie gelegerd zijn. Hierbij zette de vlieger boven het kazerncterrein den motor af, terwijl de waarnemer een beweging maakte, waarbij hy met zyn bovenlichaam betrekkelijk ver buitenboord van het toestel kwam. Vermoed wordt, dat de waarnemer foto's van de ligging van de kazerne heeft gemaakt. Reuter meldt uit Ankera, dat duizenden ini- woners van het getroffen gebied in tenten gaan wonen. Er ls veel vee verloren gegaan!. Vooral in het district Koetek, dicht bij de grens van de Sowjet-Unie gelegen, is groote schade geleden. Om een bedrag van 110 millioen frank. Het Journal meldt, dat het parket te Parys zich bezig houdt met een zwendelzaak, waar van houUeveranciers het slachtoffer zyn ge worden en die honderd en tien millioen frank zou omvatten. De zwendelaars richten zich bot kleine hout-verbruikers, als schrijnwerkers, meubelmakers, timmerlieden e.a., die op het punt stonden failliet te gaan. Zy lieten hen hout bestellen in véél grooter hoeveelheid dan noodig was. De leveranüe werd niet aan den besteller geleverd, maar ergens opgeslagen en de zwendelaars verkochten het hout gemak- kelyk voor veel lager prijs. De leveranciers van het hout ontvingen niets, want zij die de bestelling hadden gedaan, konden niets be talen; hen failliet te laten gaan hielp ook weinig, want het hout was toch reeds verdwe nen. Tegen elf meubelmakers en timmerlieden is een vervolging ingesteld, maar de hoofd personen der zwendelary moesten op geheim zinnige wijze verdwenen zijn. In het district Wheeling, in West-Virginië, zyn de herstelwerkzaamheden hervat, nadat de was van de Ohio, waardoor in de afge- loopen week 7000 menschen dakloos waren geworden, tot staan was gekoman. Harry Hopkins, heeft medegedeeld, dat het bedrag van 43.000.000 dollar, dat beschikbaar is voor de steunactie in de geteisterde ge bieden, wellicht tot 53.000.000 dollar zal wor den verhoogd. Hopkins zeide tevens, dat hy een voorstel, dat het aantal in de overstroomde gebieden tewerk gestelden met 260.000 zou hebben verminderd van de hand had gewezen. Weer een verzoek van Hauptmann. Hauptmann heeft een tweede verzoek ge richt tot het Hof van Gratie in den staat New Jersey, dat zyn eerste verzoek had af-| gewezen. De gouverneur van New Jersey Hof f man, heeft het voorstel van dr. Condon, om een onderhoud te hebben over het lot van Haupt mann, afgewezen. De gouverneur van New Jersey, Hoffman heeft op een vraag geantwoord, dat hy in het geheel niet voornemens was om Hauptmann gratie te verleenen, tenzij er zich nieuwe fei ten mochten voordoen, die den procureur- generaal van den staat ertoe zouden brengen aan Hoffman te verzoeken in te grijpen. Het is bepaald, dat Hauptmann, veroordeeld wegens het stelen en dooden van het kindje van Llndbergh, zal worden terechtgesteld in den nacht van Dinsdag op Woensdag a.s. Het schijnt echter, dat degenen, de poogden Haupt mann van den dood te redden, hun actie nog niet hebben gestaakt. Dezer dagen hebben de gouverneur van New-Jersey, de procureur-ge neraal Wilentz en de advocaat van Hauptmann onverwachts een bezoek gebracht aan de vroe gere woning van Hauptmann. Dit bezoek hield j verband met de oude quaestie, dat gedeelten i van de ladder, bij de ontvoering van het kind geleverd, gemaakt waren van hout, gebroken uit den vloer van Hauptmann's zoldervertrek. De heeren hadden een timmerman meege bracht en lieten hem stukken hout uit de woning breken voor een nieuw onderzoek. Ook heeft dé gouverneur van Nieuw-Jersey nog een onderhoud gehad met dr. Condon, den bejaar den onderwyzer, die door Lindbergh was ge bruikt als onderhandelaar met den ontvoerder en die beweert, dat de geheimzinnige persoon wien hy het losgeld voor het kind had uitbe taald, Hauptmann was geweest, dien hy aan de stem had herkend. De naturalisatie van bankier Mannheimer. In haar Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp, dat o.m. betrekking heeft op de voorgestelde naturalisatie van den bankier Manheimer, betwist de regeering, dat zy geen voldoende toelichting zou hebben verstrekt. Het is niet juist, dat by de regeering in den aanvang ernstige bezwaren hebben bestaan tegen inwilliging van een aanvrage om natura lisatie, welke in 1923 zou zyn gedaan. De be trokkene heeft in genoemd Jaar, nadat hy hier te lande 5 jaar had gewoond, een verzoek om naturalisatie ingediend, doch korten tyd daarna zelf verzocht, de behandeling van deze aanvrage te schorsen. Dit hing samen met een hem kenbaar gemaakten wensch van toenmalige autoriteiten van de Reichsbank zijne oorspronkeiyke lastgevers die het niet in het Duitsche belang achtten, dat het huis Mendelssohn te Amsterdam, waarover tal van gewichtige oorlogsreparatiezaken liepen, niet meer geheel onder Duitsche leiding zou staan. Op de vraag of de bewering juist is, dat verzoeker zich heeft schuldig gemaakt aan handelingen, die de positie van den gulden bedreigden, vindt men in het bovenstaande een algemeen antwoord. De regeering wenscht echter met instemming van de Nederlandsche Bank nog eens nadrukkeUjk te verklaren, dat deze beschuldiging niet alleen uit de lucht ge grepen is, maar dat veeleer het omgekeerde juist is. Verzoeker heeft n.1. gedurende de enkele keeren, dat de positie van den gulden bedreigd scheen, zeer daadwerkeiyken steun verleend. De regeering is niets bekend, wat er op zou wyzen, dat verzoeker vergeefs zou hebben ge tracht, in Frankryk te worden genaturaliseerd. De Ambtenarenwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Ambtenarenwet. De regeering zegt in de toelichting, dat de practyk heeft doen zien, dat aan den derden titel van de wet eenige gebreken kleven. Daarom ls te dien aanzien een technische herziening voorgesteld. Ver volgens wordt een aantal wijzigingen voorge steld in verband met de gewyzigde Beroeps- wet. Tenslotte is de positie van de leden van de ambtenarengerechten nader bezien. Voorgesteld wordt thans ook te bepalen, dat ieder lid voor 6 Jaren wordt benoemd. Ook wordt voorgesteld, de pensioenen voor de eerste 400 gulden tot één zestiende en voor de volgende 400 gulden tot één achtste voor inhouding, beslag en korting vatbaar te ver klaren. gemeld: der, Mai Tichmet is ingenomen door de divisie Gran Sasso onder leiding van den graaf van Bergame. di utENLAND Minimumprijzen t Met ingang van morgen 29 Maai.i Uit Mai Tichmet aan de Takazze wordt yftn dc afdeeling zuivelsteun van de Ne<iCr landsche Zuivelcentrale voor de hierna Re! Q_ Italianen over de Ta- noemde door den minister van landbouw en De opmarsch van de Italiane visschery aangewezen gemeenten, met inKan» kazze en de Setit gaat in een snel tempo ve - 2g Maart 1936 de volgende minlmumprfL zen per liter voor den verkoop van consumptie] melk gelden: Noord-Holland. Alle gemeenten voor welke de voUedige wetteiyke consumptlemelit. Tembien en Scire zijn geheel verlaten door regeling voor het Westen des lands van kracht de Abessiniërs. De Takazze ls in het gebied lg (met uitzondering van Haarlem, voor welke waar de Italianen nu zyn, Ingesloten door de gemeente geen minimumprys geldt); voortg bergen van Tzemelli en Semien, welke belde Bergen, Blaricum, Castricum, Edam streken de Italianen trachten te omsingelen. Hell0 Den Helder, Hoorn, Laren, Monniken! De Italiaansche opmarsch heeft zich thans op dam purmerend, Uitgeest, 9 cent; Aalsmeer, sommige plaatsen over 300 kilometer uitge- Ankeveeni Anna Paulowna, Avenhorn, Barsirv! strekt. Hy ls mogeiyk geworden door de ver- gerhorn Beemster, Berkhout, Ooster- en Wes. nletiging van de legers van ras Kassa en ras ter_Biokker, Bovenkarspel, Broek op Langen. Syoem. Naar verluidt bevinden deze belde Callantsoog, Egmond Binnen, Egmond veldheeren zich in de buurt van Gondar met Kee Graft> 's-Gravenland, Grootebroek, een leger van ongeveer 1200 man. Harenkarspel, Heer-Hugowaard, Hoogkarspel, Koedyk, Kortenhoef, Limmen, Medembltk, Nlbbixwoud, Nieuwe Niedorp, Noord-Schar, woude, Oudorp, Oudkarspel, St. Pancras, De Ryp, Schagen, Schoorl, Terschelling, Texel, Wieringen, Winkel, Wognum, Zuid-Schar, woude, Zwaag, zype 8 cent. Bovengenoemde pryzen gelden niet voor den verkoop van melk aan wederverkoopers en aan degenen, die tenminste 100 liter melk of een zoodanige hoeveelheid melk en room, als overeenstemt met tenminste 100 liter melk, per week afnemen (z.g. grootverbruikers). Voor de omrekening van room in melk wordt 7 liter slagroom of 14 liter koffieroom geiyk gesteld met 100 liter melk. Nadrukkeiyk wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat niet, evenals voorheen by de uitvoering der z.g. half-vrywil. lige consumptlemelkregelingde overtreders van het pryzenvoorschrift herhaaldeiyk zullen worden gewaarschuwd alvorens strafmaat* regelen worden getroffen. By het constateeren van ontduiking van bo» vengenoemde minimum verkoopprijzen vooï consumptiemelk, gepleegd door by de Neder- landsche Zuivelcentrale georganiseerde melk- vergunninghouders, zal onmlddelüjk tot tucht, rechteiyke vervolging worden overgegaan, waardoor ongeacht eventueele andere op te leggen straffen een verdere ongestoorde uitoefening van het bedrijf der overtreders in gevaar wordt gebracht. Begrooting werkloosheidssubsidiefonds. Aan de Memorie van Antwoord aan de 'Eerste Kamer over de begrooting van het werkloosheidssubsidiefonds voor 1936 wordt het volgende ontleend: De regeering kan de meening niet deelen, dat er een groot gevaar in gelegen is, dat de besparingen op de kosten van werkloos- heidszorg voor een deel aan de gemeenten ten goede komen. Integendeel acht zy het alleszins billyk, dat een deel van de besparin gen, welke worden verkregen door maat regelen, die vaak zeer moeilyk zyn te nemen, het budget van de gemeente zelf helpt ver sterken. De juistheid van de opmerking, dat deze maatregelen buiten verlaging van steun- normen en van de loonen bij de werkverschaf fing alleen zouden kunnen bestaan in het staken van de werkverschaffing, moet worden ontkend. Ook de regeering staat op het standpunt, dat werkverschaffing beter is dan steunver- leening, maar het exhorbitante bedrag, het welk de werkloosheidszorg van de overheids kassen eischt, moet binnen zekere perken worden gehouden. In de gemeenten, die in het Peelgebied gelegen zyn, vindt voldoende werk verschaffing plaats. Er bestaat geen aanleiding voor de financie ring der werkverschaffing een ander systeem te kiezen. De vrees van sommige leden, dat vele ge meenten in de verleiding zullen komen, door te straffe toepassing van de nieuwe regeling zich te bevoordeelen ten koste van de werk- loozen, acht de regeering voorshands niet ge grond. Gisteren is te Nanking uiting gegeven aan de vrees, dat Japan maatregelen zal nemen om den opmarsch der „roode" troepen in Sjansi te stuiten en de invasie der commu nisten als voorwendsel zal aangrijpen om Noord-China te annexeeren. De woordvoerder der Japanners te Tientsin heeft gezegd, dat een communistische invasie in Hopel onver- mijdelijk tot een botsing met de Japansche troepen zou leiden. De Japanners willen maatregelen nemen tegen communisme. Uit Chineesche bron wordt bevestigd, dat de Japanners het voornemen te kennen heb ben gegeven, zelf de communistische activi teit in de provincies Hopei en Tsjahar te wil len onderdrukken. De grootste betooging van de verkiezings campagne heeft zich gistermiddag in de enor me locomotievenhal der Kruppfabrieken te Essen afgespeeld. Naar schatting stonden hier honderdduizend toehoorders opgesteld, toen rijksminister dr. Goebbels met enkele woorden het sein gaf, waarop in het geheele Duitsche rijk ten teeken van eenheid en verbondenheid de vlag zou worden geheschen Even later vingen de si renes aan te loeien en werd een minuut stilte in acht genomen. Alvorens Hitier het woord nam, richtte dr. Krupp von Bohlen und Halbach het woord tot Hitier, zeggende, dat op 29 Maart alle stem men zonder uitzondering voor Hitier zouden worden uitgebracht. Hitier ving zijn rede aan met uiteen te zet ten, dat hy voor deze groote betooging juist deze byzondere plaats had uitgekozen, omdat hij geen symbolischer plek kon vinden om het woord tot de Duitsche arbeiders te richten. In de Krupp-fabrieken worden niet slechts de wapenen van den oorlog ,doch ook die van den vrede gemaakt. Wy zoeken geen strijd met andere volken, men behoeft geen strijd te zoeken, maar men moet zich ook niet door een ander laten mishandelen. Dat ls het pro bleem dat vandaag den dag internationaal be sproken wordt. Hitier besloot met de woorden: ik zal de belangen van myn volk behoeden en ben te allen tyde tot den vrede bereid. Op 29 Maart moet de wereld zien: hier spreekt niet één man, maar hier spreekt een geheel volk. 26 Maart. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.850.60 Slips 0.40—0.16 Schol p. kist 3.702.Of' Schar j 1.25—-0.7.J Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 0.16 Levende garnalen p. lit 1.25 Door haringvisschers: Versche haring p. tal 1.10—0.70 4 zalmen p. stuk 25.00—20.00 27 Maart. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.770.56 Slips 0.25—O.lé Schol p. kist 8.000.60 Schar 1.000.5Ó Door garnalenvisschersi Levende garnalen p. lit 1.25 Door haringvisscherst Versche haring p. tal 0.70—0.BB In Tegal 7 Aneta verneemt uit Tegal, dat een beslissing genomen zou zijn ten opzichte van het Twent- sche textiel-proefbedryf op Java. Het besluit, dat een fabriek te Tegal zal wor den gebouwd, zou reeds gevallen zyn. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt nader gemeld, dat het plan tot oprichting van een textiel-proefbedryf als voorlooper van een textiel-industrie als groot-bedrijf, ondernomen door de gezameniyke Nederlandsche katoen industrie met de groote Indische Importhuizen, de Indische banken en de scheepvaartonder nemingen, in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. Het bericht, dat de vestiging Zal geschieden te Tegal, is echter uitermate voorbarig, zoo niet onjuist. De beslissing omtrent de vestigings-plaats zal pas over eenige weken kunnen geschieden. Twee dooden. Een vliegtuig van het garnizoen van Brom berg is tydens een proefvlucht boven het vliegveld van geringe hoogte neergestort, kort i na te zyn opgestegen. De twee inzittenden, een luitenant en een onderofficier, vonden den dood. onderofficier vonden den dood. Medegedeeld door het Koninklyk Meteorologisch Instituut. Naar waarneming verricht in den morgen van 28 Maart. Hoogste stand 768.8 te Stockholm. Laagste stand 751.5 te Valentia. Barometerstand te Den Helder 760.2. Verwachting: Zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind, zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BOTER. Heffing boter en vervoervergunning bui- tenlandsche boter voor de week van 80 Maart tot en met 4 April 1.10 per kg. DE INVOER VAN AARDAPPELEN IN ENGELAND. Reuter meldt uit Londen, dat de Engelsche Vereen!ging voor den Aardappelhandel zich krachtig verzet tegen het besluit van de re geering om den invoer van aardappelen in Engeland vry te laten. De vereeniging acht den maatregel voor barig, gezien de bestaande voorraden. Reeds is een verzoek ingediend om het invoerrecht te herstellen. SLUITINGSTERMIJN TEELTOVERDRACHTEN BLOEMBOLLEN. De Nederlandsche Sierteeltcentrale maakt bekend, dat in het Bloembollensaneeringsplan 1935 (Teeltoverdrachtsbeschlkking) een zoo danige aanvulling zal worden aangebracht, dat verzoeken tot overdracht van teeltvergunnin gen, waarmede by de a.s. contróle te velde der bloembollenbedrijven nog rekening zou kun nen worden gehouden, by de Nederlandsche Sierteeltcentrale moeten zyn ingediend vóór of op 10 April 1936. Verzoeken, ingediend na dien datum, wor den eerst in behandeling genomen na afloop der contróle te velde bovenvermeld. In dat geval heeft de inwilliging van een verzoek tot teeltoverdracht geen terugwer kende kracht ten aanzien van de verrichte op meting. Men zy dus gewaarschuwd, dat by de con tróle te velde een verzoek tot overdracht staande de opmeting of oogenblikkeiyk na het bezoek van de controleurs, voorlooplg niet in behandeling wordt genomen, hetgeen dus beteekent, dat een eventueel door de controleurs geconstateerd teveel geplant niet achteraf kan worden weggewerkt. PRIJZEN VERSCH RUGSPEK. De Nederlandsche Veehouderij-centrale maakt bekend, dat de pryzen welke voor by haar ingeleverd versch rugspek worden be taald met ingang van Maandag 30 Maart a.s. verhoogd zyn en zullen bedragen: Per strook zonder wang: A-spek boven 28 kg f 0.52 p. kg, B-spek van 24—27, 9 kg f 0.51 C-spek van 18—23, 9 f 0.49 D-spek van 13—17,9 f 0.40 G-spek van 10—12,9 f 0.41 deze zon- H-spek van 8— 9,9 f 0.38 der ach- I-Bpek van 6— 7,9 f 0.36 terkinkel De overige voorwaarden zyn ongewyzlgd gebleven. van 26 en 27 Maart 1936. ONDERTROUWD: G. Slotemaker en J. 0L Drijver. GETROUWD: D. Timmerman en J. Kor» bar; K. Veenstra en M. C. Bakker; L, Ris» mers A. Boer; K. J. Dronkers en A. Zasburgt R. Koudenbrug en M. A. Kortenheoven; G. Roskam en H. Conneman. BEVALLEN: A. M. Bruin-Keet, d.; 3. f Bak-Prins, z.;W. v. d. Meyden-v. d Linde, z. OVERLEDEN: L. J. Duijzer, 24 J. 27 Maart 1936. Aangekomen van IJmulden met bestemming Terschelling het Ned. opleidingsschip „Prüv ses Jullana". •■A De Kaasmarkt. ALKMAAR, 27 Maart 1936. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 40 stapels, wegende 72500 Kg. kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volg Fabriekskaas, Kleine 21 en Commissie i 3U Boerenkaas, Kleine 18.50. Alles met rijks» merk. Handel stug. De graanmarkt. ALKMAAR, 27 Maart 1936. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 3 Hl's aangevoerd als: 17 Hl. voertarwe f rogge 7.50 128 Hl. gerst 5.80—5.87%; 1" Hl. haver 6—7.50; 38 Hl. boonen, w.o. paar de 6.50, bruine 811, citroen 12.50 -1 duiven 8.50—11 en witte boonen 12—11 1 Hl. karwyzaad, prijs niet genoteerd; 49 erwten, w.o.: kleine groene 8.509, Sraj^.- 1830 en vale erwten 2024.75. A per 100 Kg. Handel stug. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Maart 3. Aanvoer en pryzen waren heden als vo - 1375 Kg. Uien: gele drielingen 80 cent gele uien 2.10—2.20; 1325 Kg. Breekpc 2.30, alles per 100 Kg. EIERVEILING SCHAGEN. 26 Maart. Aangevoerd 70,000 kippencie^" 56—58 kg 2.20—2.30, 58—60 kg 2.30—2 60—62 kg 2.35—2.40, 62—65 kg 2-35—2 4000 eendeneieren 2.05—2.10. Alles p. luu HELDERSCHE EIERVEILING. 26 Maart. Aangevoerd 28,435 WpPenel,ST 85—57 kg 2.20—2.30, 58—60 kg 2-2^go; 61-63 kg 2.30—X 50, 64—67 kg 2.40-2 - 432 eendeneieren 2.10—2.30. Alles p. i"" NOORDSCHARWOUDE, 27 Maart. g0 Grove uien 2.80, uien 1.50, drielingen et., alles per 100 kg.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10