Stadsnieuws. a SkcmjA&tbm Jtooiï bij ïïeemsteïbM terecht b &otokaaiten Predikbeurten 13 Lichten op voor alle voertuigen Installatie Burgemeester RITMEESTER, Receptie, enz. 3-4 uur. RAADSVERGADERING voor de installatie. 4-5 uur. KENNISMAKINO 5-7 uuri R E C E P T I E. de heer w. h. elinga a.s. woensdag 28 jaar gemeentelijk voorman- tuinier. tr '8 gewoon Krentenbrood en er is Krenlenbrood van KrigéeJ U wenscht 100°/o waarde? Fa. H, J. VAN GRUNNINGEN, Toonkunst Matthaus Passion. $aron?etcrö. Qouden en £iCverwcrRc0. 'Rcparatiën. LUXE en HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN Fa. H. J. VAN GRUNNINGEN Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel). Wintertijd. Zon Hoogwater Maart op: ond.: sm. aam. Z 29 5.43 18.27 0.52 1.06 M 30 5.41 18.29 1.36 1.53 D 31 5.38 18.30 2.39 3.09 W 1 5.36 18.32 4.01 4.31 D 2 5.34 18.34 5.24 5.52 V 3 5.31 18.38 6.35 6.54 Z 4 5.29 18.38 7.26 7.45 - Zaterdag 28 Maart Zondag 29 Maandag 30 18.55 18.57 e 18.59 Met het oog op de beperkte plaatsruimte in de Raads zaal worden slechts enkele personen uitgenoodigd, als de Commandant der Marine, de Garnizoenscom mandant, Burgemeesters van omliggende gemeenten, familieleden en goede ken nissen van den nieuwen Burgemeester. De publieke tribune blijft vrij tot een redelijk aantal plaatsen; alleen worden daarop plaatsen gereser veerd voor de hoofden van takken van dienst der ge meente en de afdeelings- chefs ter secretarie. en samenzijn van den nieuwen Burgemeester met de Raadsleden en genoo- digden in de Trouwzaal. De ingezetenen en vereeni- gingen hebben dan gelegen heid met den nieuwen Burgemeester kennis te maken. Met Ingang van 1 Mei a.s. U, la de plaats van den heer W. Ybes, welke op dien datum den dienst met pensioen zal verlaten, benoemd tot deurwaarder der plaatselijke belastingen de heer P. T. Dijkstra, ambte naar ten kantore van den gemeente-ontvan ger. GEEN SPREEKUUR VAM OS WETHOUDERS. In verband met de Maandagmiddag te hou den Raadszitting zQn alle Wethouders ver hinderd het gebruikelijke spreekuur te houden. HET RAADSVERSLAG. In het Raadsverslag, voorkomend in de Held. Courant Donderdag JI„ ls op pagina 5 (tweede blad) na de rede van den heer Uithol de regel weggevallen: Rede van den heer Eyl- deri (A.R.). Het gesprokene, dat met „Onze gasfabriek" begint ls dus voor rekening van den heer Eylders. A.s. Woensdag, 1 April, zal de heer W. h. Elinga den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar als tuinier bij de gemeente ln dienst trad. De jubilaris, die thans 59 Jaar oud ls, staat terplaatse bekend als een zeer kundig vak ban, doch die ondanks zijn beroep toch niet >,aan-den-weg-tlmmert". Als een bewijs voor jUn kundigheid vermelden wij o.a. het verleden jaar bij de onthulling van het Reddingmonu- m®Qt aangelegde parkje, dat qua tuinierswerk zeker een juweeltje was. Ook zijn werkzaam heden bij de overige plantsoenen getuigen »an groote vaardigheid en inzicht. Vermelden wij, dat hij reeds als jongen van jaar bij 't vak kwam, tuinknecht was op verse buitenplaatsen en per 1 Januari 1920, wrect in vasten dienst, tot voorman-tuinier henoemd werd. Het zal den heer Elinga, die op het Dijkje o. 23 woont, Woensdag zeker niet aan be- ogstelling ontbreken, Diverse voorteekenen "ijzen er tenminste reeds op. APOTHEKEN. v»n hedenavond 10 uur tot Maandagmor sen ls alleen geopend de apotheek van h. J. Ro°tUeb, Binnenhaven. yan Maandag 30 Maart tot 0 April wordt en Zondagsdienst waargenomen door firma SmeetsSnel, Weststraat. JAARLUKSCHE BIJEENKOMST DER BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. 0r~^a verzoekt ons mede te deelen dat het door dat tot het strijkje behoorde, gratis ton„ u flrraa Strang, Koningdwarsstraat 22, waa beschikbaar gesteld. Fr DIPLOMA-UITREIKING AMBACHTS SCHOOL, Gevolgd door mededeeling van de bevordering naar tweede en derde leerjaar. Gisterenmiddag ls aan een aantal leerlin gen der Ambachtsschool het einddiploma voor het volgen van den geheelen cursus uit gereikt, terwijl tevens de uitslag bekend ge maakt werd van de overgangen naar respeo- tievelyk tweede en derde klasse. Zooals telken jare de gewoonte ls, vindt deze plechtigheid plaats in het bijzijn niet alleen van aUe leerlingen, doch ook in dat van het bestuur der school en de leeraren. In een der teekenlokalen waren ze present: al die jongelui, waarvan de een wat meer en de ander wat minder angstig naar de tafel zat te kijken, waarachter het bestuur zat Het was natuurlijk zeer humaan van dit college, om de spanning niet al te lang te rekken en dus nam even over tweeën de voorzitter der vereeniging, de heer R. Kaste- lijn, het woord, teneinde een kort toepasselijk woord te spreken. Spr. ving aan met er op te wijzen, dat deze dag zoowel voor directeur als leeraren een feestdag is, aangezien het tot vreugde stemt, dat wederom een jaar met succes verstreken is. Temeer, waar het herhaaldelijk blijkt, op welken prijs het diploma gesteld wordt door werkgevers. Dit zal dan ook voor de leer lingen steeds een aansporing zijn om met ijver den cursus te volgen, want alleen dah heeft men een goede kans om practlsch in dezen tijd te slagen, als zoowel theorie als praktijk ln orde zijn. Van de 47 leerlingen, die den volledigen cursus volgden, waren er 21 smid-bankwerker, 14 electrlcien, 10 timmerman en 2 meubel maker. Aan 44 hiervan kon men het diploma uitreiken, terwijl dit aan twee onthouden moest worden. De nlet-geslaagden geeft spr. ernstig in overweging nog een jaar 't onder wijs te blijven volgen. Het is de heer Smit, de directeur, die ver volgens de diploma's uitreikt. Een voor een komen ze, de een wat wit en de ander een tikje rood, maar allen uitermate ln hun schik met het waardevolle document. Af en toe krijgt er een een vriendelijke of quasl-vermanende opmerking te lncasseeren, en somt gaat er een gemompel van adhaesie op onder de groote schare van jonge am bachtslieden. Enkele jongelui, wier prestaties daarvoor in aanmerking kwamen, worden vervolgens be dacht met een prijs. De een krijgt een boek, dat in zijn branche te pas komt, een ander een electro-technische kalender en een derde weer een booromslag. Ook deze prijzen wor den, zooals te begrijpen, dankbaar aanvaard! De heer Kastelijn neemt hierna nog even het woord: namens het bestuur wenscht hij allen hartelijk geluk met hun succes en wijst hen er op, dat dit diploma nu het fundament ls, waarop men ln de practijk verder moet gaan. De eerste stappen zullen niet meevallen, doch indien men het leven ernstig tegemoet treedt, zal het ongetwijfeld meevallen. Spr. hoopt, dat alleen spoedig een werkgelegen heid zullen mogen vinden, ondanks het feit, dat de tijden niet rooskleurig zijn. Dit is tevens de wensch van directeur en; leeraren, welke spr. dankt voor hun ijver, ook dit jaar weer voor de school betoond. Vervolgens ls de jongere garde aan bod: het ls zeker een indrukwekkend aantal, dat thans verneemt of het al dan niet overgegaan of blijven zitten ls, en het ls wederom de moeite waard het reageeren op deze mededeeling gade te slaan. Dat dit ook door de jongelui op prijs gesteld wordt, blijkt wel uit het daverend applaus, dat deze woorden van den directeur onder streept. De voorzitter sluit hierna de bijeenkomst. Hieronder laten wij de namen volgen van hen, die het diploma behaalden en vervolgens van de overgangen naar tweede en derde leerjaar. Leerlingen, welke zijn toegelaten op 1 April, le klasse. Smeden-bankwerken: H, J. Keizer, D Prins, I. Boon, J. J. v. d. Gaag, H. Korver, J. W. Jas, W. Hekelbode, K. F. Flink, A. Sturk, H. Webellng, G. Roost, Ch. C. v. Eeke- len, F. J. v. Gelder, J. Peperkamp, K. C. Klaver, P. P. Hoornsman, P. J. de Beurs, B. Jansen, W. Metselaar, C. M. Wisse, A. Keizer, J. A. Otter, L. de Jong, P. J. de Kramer, J. J. Hillen, Ph. M. Klaassen. Electrotechnlek: D. J. Snaphaan, C. J. Mantje, C. Zegel, A. J. Melief, I. de Werker, J. P. Stevan, J. P. Boot, C. B. de Greuter, J. F. v. d Berg, A. Berkhout, P. Scheurleer, S. Krijnen, A. de Jonge, W. Bekker, C. J. Kries, H. L. Kroes, A. Frleling, B. J. N. Zwart, H. P. Stam, J. v. Bodegraven, Motorrijtuig-rijwlelherstellen: P. Koning- steln, W. Bierman, J. de Wit, P. de Beurs, J. J. C. Lub, A. v. d. Vliet, M. D. v. Steen bergen, H. Izendoorn, P. M. Boon, W. H. de Longte, E. Bos, M. C. Jobse. Timmeren: E. Koning, C. Bakker, E. Laag land—Winter, L. J. Weijdt, P. Kos, M. Faas, D. P. Huizlnga, C. Kalksma, B. Fr. Deute- kom, J. Verblauw, C. P. Rol, A. Engel, H. J. v. d. Zande, A. de Gier. Meubelmaken: W. C. v. d. Berg, A. J. de Smit, C. J. Jansen, H. Tjittes, T. Verkerk v.w., C. Ewalt v.w, 2e klasse. Smeden-bankwerken: J. C. Frledrich v.w., J. W. Gebbink v.w., G. J. Broeke. Electriclens: J. C. Dros. 3 e klasse. Smeden-bankwerken: M. Bouma. Bevorderd naar de 2e klasse, Smeden-bankwerken: P. Augustin, K. Bethlehem, P. Boer, Th. J. de Boer, F. Boon, R. C. v. d. Bosch, TJ. Brlnksma, J. Bijlsma, J. Chrispijn, J. Colfln, S. Dekker, R. Delver, J. P. v. Doorn, L. Feenstra, P. Gorree, C. Hendrlse v.w., A. G. Keuris, C. Labohm, J. V. Lit, S. A. Lubsen, A. Massëus, D. Marbus, Dan kiest U een FONGERS en koopt bij een rak man. Gediplomeerd Mr. Rijwielhersteller (V.V.A.), Telefoon 265 Keizerstraat 54-56 H. Mufle, P. A. Palmkoek, A. A. Roels, L v. d. Sloot, J. Schong, P. J. de Wolf, P. v. d. Werf, S. v. d. Gaag, P. Selier, I. Seller, J. Tompot, J. J. Thomas, D. Veerdig, E. Ver» hoog, A. Th. Wilmink, N. Woud, D. Weijderq H. G. Wijnants, M. G. Goutier; niet bevor derd 7. Electrotechniek: S. Bonte, A. Dorlijn, J» Guliker, C. de Groot, Ch. de Groot, S. Keijzer, K. J. Keijzer, A. de Leest, A. Molijn, J. Thf Orello, A. J. Revier, D. Sturk, J. W, Salijj M. W. Smelt, J. P. Scheurleer, E. A. Taijlor^ T. v. Tweel, J. L. Warbout, J. Westdorp, H. v. d. Woude, A. Haagen; niet bevorderd 1. Timmeren: G. de Beurs, J. Coenen, A. G. v. Gastel, H. Himpers, J. Hendrikse, H. J. Keijzer, J. Ch. Kwlnkelenberg, L. Kramer, P. J. Koorn, J. H. Mutje v.w., M. Niese, Pl Timmer, J. v. d. Voorde v.w., J. de Vlieger, J. de Wit, A. G. v. IJzendoorn, F. v. Zeijlen, E. L. Zonneberg; niet bevorderd 3. Meubelmaken: G. Franse, H. L. v. Vuuren, J. W. C. v. Leeuwen. Bev.orderd naar de 3e klasse. Smeden-bankwerken: C. Asjes, J. P. v. d. Akker, J. K. Baats, J. Bakker, F. Böeseken, J. J. Been, G. K. Boot, J. de Boer, J. Dekkersi, P. v. Es, J. A. Frleling, P. Guldemeester, A. W. Gleles, J. Hart, C. 't Hart, H. Heer- baart, J. Heemsbergen, J. J. Kroes, H. Beksma v.w., P. J. Keesom, J. Koek, Sr Keijzer, C. Kooi), L. S. Mullens, A. B. Mink, A. Moens, S. du Porto, C. Pieters, H. J. v. Reek, H. de Roo, N. H. F. Rikaart, H. Tim- mers, C. Visser, J. C. Vroom, J. Verhorst, P. Verhagen; niet bevorderd 8. Electrotechniek: Th. A. Asselman, W. den Baas, H. Grimme, J. J. Heemskerk, H. Jor- werda v.w., J. E. C. Kemna, P. Koster, A. v. Leeuwen, H. Pronk, A. Reekers, J. Winter, J. de Wijn; niet bevorderd 4. Timmeren: J. de Beurs, H. J. Bouchier, N. Godschalk, J. v. d. Heide, A. Koeleman, J. Raven, H. Rensmaag, C. J. Reinders, D. Renden, W. J. Grimijzer v.w. A. Zwolsman; niet bevorderd 1. Meubelmaken: H. Jansen v.w., J. Pols v.w., M. Gorter v.w.; niet bevorderd 1. Getuigschrift werd uitgereikt aan: Smeden-bankwerken: J. Bos, J. C. Dros, P. C. Duvaloois, J. L. Geerling, C. G. v. Gelder, H. J. v. Hall, H. Hoveling, F. Him pers, T. Hoefnagel, G. Jansen, M. Janssen, G. Oostdijk, C. Pape, T. v. d. Meulen, H. J. Nijens, R. Petterson, H. Paardekooper, Ci Roetman, K. Druif, J. Erkelens; afgewezen 1, Electrotechniek: J. de Boer, P. v. Buren, P. v. d. Ende, D. Hartingsveldt, H. J. Holtz, J. S. Huitingan, W. Janssen, W. N. A. F. K. H. Lodewijk, J. v. d. Made, P. G. Schoorl, J. v. d. Sande, A. Teeckelenburgh, R. J. Teeckelen- burgh, G. Warbout. Timmeren: G. W. Aaldernk, A. Bals, L. Dob, W. H. Heeres, J. de Man, J. C. de Wit, J. D. Koning, C. Ch&telaln, A. H. Hillen, J. Bakker. Meubelmaken: J. v. d. Waal; afgewezen L Prijzen werden toegekend wegens goede vlijt en gedrag aan de leerlingen: H. Hove ling, H. Paardekooper, K, Druif, D. Hartings veldt en J. de Man. Al dat poetsen - wrijven - schuren^ Is een ware plaag. Neem Zilmeta-Garnituren t Want: de prijs is laag. (Uitvoeringen 2 en 8 April ln de nieuwe kerk ana de Weststraat). De sopraan, Ankie van Wickevoort Crommelin als Bachzangeres. Het Vaderland, Den Haag. De soll en obligaten waren bijna alle dezelf de. Alleen de sopraan van mevr. Van Wicke- voort-Crommelin hoorden we hier in de Matt. Passion nog niet Zij handhaaft haar plaats' met eere naast groote voorgansters. Ik heb haar zelden zoo "goed gehoord, soms ontroe rend van eenvoud en echtheid. (Uitv. M. P. ln de Willemskerk door de K. Z. Excelsior). Nieuwe Rott. Courant: Ditmaal zong Ankle van Wickevoort-Crom- melin de veeleischende sopraanpartij. Deze jonge zangeres, die ln het bezit ls van een zeer soepel helder en verdragend geluid, heeft zich te dezer gelegenheid (Matt. Passion) krachtig en met glans gehandhaafd. Maasbode: Mevr. van Wickevoort-Crommelin zong ln: de Matt. Passion de sopraanpartij en zij kweet zich zeer goed van die zware taak. De blanke zuivere stem, waarover in deze kolommen on langs naar aanleiding van een Rotterdamsche Bachuitvoering nog met zooveel lof werd ge schreven, is zeer geschikt voor de taal van Bach, haar voordracht was doorvoeld en door dacht. En verder: Hdndel-Herdenking in het Concertgebouw (Amsterdam). „Acis and Galatea" onder leiding van Bruno Walter. Het Alg. Handelsblad schrijft: Ankie van Wickevoort-Crommelin leverde een zéér fraaie, heldere en muzikaal expres sieve prestatie. (Die terecht met bloemen werd beloond). H. R. Betreffende haar laatste optreden (eenige weken geleden) b(J Toonk. ln het Concertge- bouw, onder Bruno Walter, ln Psalm 80 van 'Roussel en het Requiem van Mozart, roemen „Telegraaf" (Arntzenius), „Handelsblad" (H. .Rutters), „De Nederlander" (G. van R.), „Maasbode" (Kr.), „Rotterdammer" en „Tijd' d. Bijl) als om strijd het uitnemend solo kwartet met Ankie van Wickevoort-Commelln sopraan. Het is een verheugend feit mee te kunnen deelen, dat de kaartverkoop voor beiden avon den (2 en 3 April) zeer naar wensch gaat, zóódat het aan te raden ls, dat de bezoekers zich tijdig van plaatsen voorzien, welke ver krijgbaar zijn bij de leden van Toonkunst en den Boekhandel. De solisten en het Bachorkest zullen ter repetitie reeds Donderdag (2 April) op den dag arriveeren, teneinde 's-avonds geheel pa raat te zijn. FILM-PROPAGANDA-AVOND VAN DEN HELDERSCHEN BESTUURDERSBOND. gfir;v G. v. d. Hauven speekt. Hoofdfilm; „20.000 jaar Slng-Sing". Donderdagavond is ln „Tivoli", uitgaande van den Helderschen Bestuurdersbond, een film- propaganda gegeven en hoewel er zoowel door den spreker van den avond, den heer C. v. d. Hauven (H.B.-lid van den Metaalbewerkers- bond) als door den plaatselijken voorzitter, de heer Kraak dien avond verscheidene malen op gewezen ls, dat er in den Bond en daarnaast van de geheele moderne vakbeweging een ach teruitgang te bespeuren valt, waren zoowel zaal als balcon nagenoeg geheel gevuld. De heer Kraak sprak eenige inleidende woor den: hij wees er op, dat een dergelijken avond, vooral nu, hard noodig is. Door de crisis en de huidige verwording op economisch gebied zijn tal van arbeiders den wanhoop nabij. Onder hen zijn velen de meening toegedaan, dat hun plaats niet meer in de arbeidersbe weging is. De cijfers bewijzen het: alleen de plaatselijke afd. daalde o.a. van 1866 in het vorig jaar tot 1700 nu. Dit is een veeg teeken en spr. doet derhalve ëen beroep op allen, om te strijden voor het beginsel, te strijden voor de moderne arbei dersbeweging, die zich alleen dén recht kan verschaffen, als zij macht heeft. In het bijzon der dringt hij er op aan, dat ook de jeugd zich onder deze banieren zal scharen, welke cate gorie met name thans wel ln het bijzonder bewerkt dient te worden. Na deze woorden wordt een aanvang ge maakt met het eerste gedeelte van het film program, dat er, dit ft priori vermeld, zoowel qualitatief als wat variatie betreft, mocht zijn. Allereerst kregen we een documentaire, welke ons meevoerde naar de Zuidzee-eilanden, oorden van schoonheid en nog meer romantiek, om vervolgens opgenomen te worden door de vleugelen van een fantastisch teekenfilmpje (Looney Times), dat, zooals te begrijpen, de stemming in zaal en op balcon direct en hevig stimuleerde. Een belangrijk deel van het film-menu was, zooals te begrijpen, gewijd aan propaganda. Zoo kregen we het een en ander te zien en te hooren van de bekende „Centrale" (de Centr. Verz. Bank), welke met name voor de moderne arbeidersbeweging zooveel goeds tot stand heeft helpen brengen en opnamen be treffende de „Derde Arbeiders Olympiade" in Praag. Als entr'acte dan weer een groteske één- acter, gevolgd door opnamen van de even be kende als deskundige Cor Steyn en Albert de Booy, lievelingen van een groot V.A.R.A.- publiek (en nog wel anderen ook!). De heer v. d. Hauven; Nadat ook de HAKA nog gelegenheid ge kregen had op den celluloyd-band reclame voor haar producten te maken betrad de heer van der Hauven het podium, met als korte toespraak, getiteld „Naar het Licht". De heer v. d. H. ving zijn betoog aan met op de zoowel meteriëele als ideëele waarde van het Licht te wijzen en haalt in dit verband diverse uitspraken van grootheden (Diogenes, Goethe e.a.) aan. Het verlangen van den 1 mensch naar dit Licht treedt vooral op den voorgrond in perioden van depressie en vla deze inleiding komt spr. op het terrein van de Arbeidersbeweging. Ook deze spr. wijst dan op den achteruit gang van de moderne vakbeweging. Velen meenen, dat deze niet meer voldoet aan de in haar gestelde verwachtingen, doch Indien men het bewijs wil hebben, dat deze nog wel degelijk een zeer belangrijk lichaam in den staat ls, een lichaam, waar in alle kringen terdege rekening mede gehouden wordt. Evenwel, thans is het moeilijker dan ln tijden van voorspoed met cijfers de geleverde prestaties te illustreeren. Thans ls noodzake lijk zelfvertrouwen enidealisme. Spr. zegt, dat men nimmer achter de aan passingspolitiek van de huidige regeering zal staan en becriticeert in dit verband Colijn's beleid, welke zich nog steeds kant tegen het Plan van den Arbeid. Doch de heer Colijn kantte zich wel tegen andere dingen, die er later toch kwamen en spr. herinnert ln dit verband aan de Industriebank. Doch bij al het werken moet idealisme zijn, een Idealisme, dat tot het licht voert, en ten slotte een idealisme, dat vooral ln Troelstra een perfect voorbeeld biedt. De heer v. d. Hauven besluit met een op wekking om juist nu aan de beweging zijn steun te verleenen en pal te staan voor het eens gekozen beginsel. Voor de pauze draalde men tenslotte nog de film „Van Zon en Zomer" waarvan wij eenige weken geleden reeds een beschouwing in ons blad opnamen. Daarna werd de hoofdfilm van den avond gedraald, „20.000 Jaar Sing-Sing", een film, waarvan de ldée gebaseerd is op het boek van Lewis Lawes, directeur van het machtigste Amerikaansche gevangeniscomplex „Sing-Sing". Dit ls een nieuwe film en wij aanschouwden haar reeds geruimen tijd ge leden. Dit doet evenwel niets terzake wat be treft de waarde als cinematografische bijzon derheid, een waarde, welke belangrijker is, dan die van tal van laatstuitgekomen „talkie's". Het is een film, waarin men getracht heeft een Idee te geven van D e Amerikaansche ge vangenis, waarover de wereld een waandenk beeld heeft. Een denkbeeld, dat gevormd werd uit de nonaencica en stuiversromantlek van Lord Listers, Raffles' en andere rommel. De gevangenen liggen daar niet aan ketenen ge klonken, ze versmachten er niet ln duistere holen en men past er niet om den anderen dag de „third degree" toe. integendeel, het gaat er volkomen normaal toe (het ten tijde van het uitkomen van deze „BRIDGE". Bridgen is in onze dagen Méér dan het ooit is geweest! Was 't voorheen een klein genoegen, Tegenwoordig is 't een feest. Bridgen doen niet slechts de oud'ren 't Is een spel voor rijp're jeugd; En brengt in de huisgezinnen Nu gezelligheid en vreugd. Maar het bridgen is ook nuttig! In dienst der weldadigheid, Kan het steun aan zwakken geven, Helpen in hun levensstrijd, Voor de spelers trekt zoo'n avond Nog in meerd're mate aan; Want bij het spel kan men nog denken; 'k Heb een goede daad gedaan. 1 April is er een bridge-drive! Daar heeft U wel van gehoord 1 't Doel is: 't zwakke kind te zenden Straks naar een vacantie-oord. Voor die stakkers wordt het bridgen Dus ook letterlijk een brug! Meldt U allen brave bridgers! Meldt U aan en... doet het vlug! Ph. B. Polak. Als U soms een Klok wilt koopen Met een uurwerk grof en slecht, Dan kunt U onthoud dat evenl- film geleverde commentaar bewijst het), er ls veel humanisme achter oogenschijnlijks evenveel hards en kils, en hij, die zich niet al te recalcitrant toont kon het slechter treffen dan juist in dit „Sing-Sing" ook ai moet h(j er duchtig aanpakken en is het nu ook niet juist een uitstapje naar Coney Island Natuurlijk heeft deze film, waarin de hoofd rollen vertolkt worden door Spencer Tracy en Bette Daves, consessies moeten doen een „pu blic taste" den publieken smaak. Tenslotte lijkt het ons wel zeer onwaarschijnlijk, dat een gevangenis-directeur af en toe zijn pupil len gelegenheid geeft, zij het dan zeer drin gende, uitstapjes te laten maken, ook al vin den we dét in de film prachtig! Voorts vindt men hier en daar de laatste sporen van een nog niet geheel en al weggewerkte Amerikaan sche „bluff", wat evenwel niets aan de waarde van 't werk „an sich" af doet. Want dat is van buitengewoon goede kwaliteiten, daar is naast sensatie en moordende spanning een goed deel waarlijk prachtig geziene menschelijkheid en een visie op „het moreel" die men niet zou zoeken in een film van Hollywoodsche origine. Een goede film. 8-JARIG BESTAAN AFD. DEN HELDER VAN HET VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. Rede van Mr. Dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff. Gisteravond waren tal van Nationaal-Her- stellers in het Kegelhuis aan de Prins Hendriklaan tezaam gekomen, teneinde op In tieme wijze het 3-jarig bestaan van de plaat selijke afdeeling te vieren. Er heerschte onder de dames en heeren leden van het Verbond een zeer opgewekte stemming, welke gedeeltelijk zyn oorzaak zal hebben gevonden in het feit, dat het Verbond jubileerde en gedeeltelijk in het vooruitzicht van een prettigen avond, welken natuurlijk dit maal een extra feestelijk cachet droeg. Opening door den voorzitter. Het is de voorzitter van de afd., de heer A. Uithol, die eenige woorden ter opening sprak en daarbij welkom heette den onder voorzitter van het Verbond, Mr. Dr, H. H. A. van Gybland Oosterhoff, die zich bereid ver klaard had een korte rede te houden. Vervolgens haalt hij eenige memoires aan uit de afgeloopen drie jaren, welke het Ver bond thans werkzaam is. Wat vóór dien tijd als een absurditeit gold, aldus spr., is thans een feit geworden; hoe was voorheen de nationale gezindheid, hoe was het onderwijs en hoe stond men tegen over de weermacht? In dit alles zijn thans belangrijke verbeteringen gekomen en hier mag dan ook het vele werk van het Verbond met eere genoemd worden. In het bijzonder de Heldersche afdeeling heeft in het H.B. een alleszins gunstige reputatie, een reputatie, die bestendigd diene te blijven. Spr. wekt op propaganda voor 't doel te maken. Weliswaar kan men reeds op succes bogen, doch er dient nog belangrijk meer ge daan te worden; dan diene men zich echter te geven, niet alleen met zijn sympathie of financieel, doch ook als practlsch propagan dist. Het valt niet te ontkennen, dat er in den lande een groeiende sympathie voor het Ver bond te bespeuren valt. Hiervan moet men thans gebruik maken en derhalve is het nood zakelijk, dat ieder voor zich een propagandist wordt voor de zaak, en waarbij het dan zeker is, dat men het doel bereiken zal. Nadat men op de rhythmen van het Kegel huis-trio een dansje gemaakt heeft, dit ter meerdere stimulatie van de stemming, geeft de heer Uithol het woord aan den spreker, den heer Gybland Oosterhoff. Rede Mr. Dr. van Gybland Oosterhoff. Aan diens, in verband met den tijd belang rijk gecomprimeerd betoog, ontleenen wij het volgende: Het ligt nog versch in het geheugen, dat in de maand November van het jaar 1932 in Den Haag een aantal personen bijeenkwamen, waarvan men met recht kon getuigen, dat zij met de landszaken op de hoogte waren. Men stelde zich ten doel een poging te ondernemen eens en voorgoed te breken met den geest van nationale lamlendigheid en slapheid, een poging, welke begunstigd werd door eenige ook thans nog wel bekende factoren. Al heel spoe dig werd overgegaan tot de oprichting van afdeellngen en het is hier, dat spr. een woord van hulde moet laten hooren, niet alleen ten aanzien van de Heldersche afdeeling, waar voor men ln het Hoofdbestuur zeer veel waar- deering heeft, doch ook voor haar praeses, den heer Uithol, die zich in de 3 verstreken jaren een hard werker voor de belangen van het Verbond toonde. Zondag 29 Maart 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat» 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Ziet, de mensch!" Westcrkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10 uur, Ds. J. W. Swaan, van IJ muiden. Bevestiging nieuwe leden. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Geref. Kerk (Renoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Meijnen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.30 uur Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Leesdienst. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, de heer Dun, van Alkmaar. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smldts Evangelisatie (Palmstraat). 'sMorgens 10 uur, ln de Westerkerk, Ds. J. W. Swaan van IJmuiden. Bevestiging van nieuwe lidmaten, 's Avonds vijf uur, in gebouw Palmstraat. Ds. J. W. Swaan, Bed. H. Avondmaal. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur. kerkdienst 'S Avonds 7 uur, lijdensoverweging Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatpredlking Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m, Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst 8 uur n.m Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u„ Heillgings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgéns 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 6 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. van af 11.75 (Koningsiraoi 29. voor Iedere beur* Tel. 265 - Keizerstraat 64*66 Het is een uitermate verheugend verschijn* sel, dat er thans steeds meerderen komën, die met sympathie tegenover het Verbond staan, met als direct gevolg, dat dit al meer zijn Invloed zal kunnen doen gelden. In dit verband wijst spr. reeds nu op de reeds in het verschiet liggende verkiezingen voor de Staten-Generaal; alles wijst er op, dat men dan met een stevig kiezerscorps voor den dag zal kunnen komen en men rekent op minstens 3 zetels. Zullen evenwel de afdeellngen onderling on energieke wijze propaganda hebben te maken, ook vanuit het centrale punt zal men niet stilzitten. Zoo staat voor de deur het plan om met een propaganda-auto een excursie door Noord-Hollandsch Noorderkwartier te maken, teneinde met het orgaan te colporteeren, aan gezien het niet ontkend kan worden, dat er nog met name in het binnenland te velen zijn, die niet met de doelstellingen van het Ver bond bekend zijn. Vervolgens zegt de heer Oosterhoff, dat men inzake de onafhankelijkheid van het Ver bond gerust kan zijn. Men zal niet met andere groepen in zee gaan en de meermalen beweerde sympathieën met zekere richting kan spr. ten stelligste ontkennen. Dan komt de vermaarde vergadering in het Heldersche Casino op 7 April 1933 op het tapijt, en spr. wijst op de radicale ver anderingen, welke er met name ln de S.D.A.P, heden ten dage te constateeren zijn: thans zijn er Sociaal Democraten, die het Wilhelmus zingen, eveneens, die beweren, dat niet de roode vlag hun vlag is, maar de rood-wit- blauwe, en daar is tenslotte het Plan van den Arbeid, waarin niet meer gerept wordt over klassestrijd. Geschiedenis wordt niet in een, of drie jaren gemaakt, doch indien men van een overwinning spreke, wie overwon dan dien avond? Tenslotte zegt de heer Oosterhoff nog het een en ander het koloniale vraagstuk be treffende en wijst daarbij 5 priori op de niet te ontkennen gunstige positie, waarin Neder land zich, in vergelijking met andere landen, bevindt. Evenwel, wat doet Nederland voor zijn overzeesch bezit, hetwelk door tal van landen met jaloersche oogen gadegeslagen wordt? Tot voor kort practlsch niets. Het is het Verbond, dat zich voor het bekende 100 Millioen-Fonds spande, een plan, waarvan men aanvankelijk den ontwerpers vroeg of het een grap was. En zie.reeds zijn er 53 millioen gefourneerd, terwijl over het restant nog slechts kleinzielige meeningsverschillen be treffende de draaglastige instanties bestaan. Met betrekking tot het dreigend gevaar voor ons koloniaal bezit in 't Oosten zegt spr., dat dit niet van Italiaansche, of Duit* sche, of Engelsche zijde zal komen. Het ls echter Moskou, waarvoor men op z'n hoed» diene te zijn, al vindt men deze meening ner gens in de groote pers vermeld. Het is het bolsjewistische gevaar dat onze koloniën dreigt en het is thans de tijd dit ge vaar, voor het zich verder ontwikkelen kan, te bezweeren. Ook dit, aldus besluit de spr. zijn rede, is het Ideaal van het Verbond voor Nationaal Herstel. De heer Uithol dankt den spreker voor zijn gehouden rede, waarna er gepauzeerd wordt. Het volgende gedeelte van den avond staat in het teeken der vrooiykheld: er is gelegen heid tot dansen, waarvan dankbaar gebruik gemaakt wordt, men kan zich vermaken aaft het schoone spel op het groene laken en even eens z'n geluk per sjoelbak probeeren, Hier voor is een aantal aardige prijzen beschik» baar.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13