Als Engeland zijn koning kroont De ster aan het plafond. PAG. 2 ZATERDAG 28 MAART 1936 'T JUTTFRT.IP Opmarsch der vorsten aller landen Drie kronen en één hoofd 1 De oude eedsformule is niet meer geldig. „Bespreekt tijdig Uw kamers 1'. TOB NOOIT HOEKJE Populaire Rubriek Alle bijgeloof ten spijt zal op den tweeden Maandag van de maand Mei 1937 te Londen de feestelijke kroning plaats vinden van Koning Edward XVIII. Een dezer dagen zal de commissie van voorbereiding tot de feestelijk heden in een vergadering btjeen komen. Een ongekroonde koning regeert. Vanuit het Buckingham Palace en de vorstenwoning in St. James wordt wel vlijtig geregeerd over Groot-Brittannië en voor de diplomatie gaat alles wel volgens de beste wenschen. doch de Britten missen nog iets aan de heerschappij van Koning Edward VIII, vorst van Engeland en kei zer van Britsch-Indlë; zij missen n.1.: de koningskroon. Een mdssa ingewikkelde voorschriften, rouwmaanden en andere formaliteiten die nen eerst in acht te worden genomen en daarmee gaan anderhalf Jaar heen. In het geval van Edward VIII compliceeren zich bovendien eenige zuiver binnenlandsch- politleke redenen, om de kroning van den Jongen vorst tot het midden van het vol gend jaar uit te stellen. Het is evenwel reeds zoover, dat men heeft kunnen vast stellen, wanneer deze gebeurtenis zal plaats vinden; de kroning geschiedt op den tweeden Maandag van de maand Mei van het volgend jaar. Op dien dag zal Edward VXH den kroon op het hoofd krij gen, ofschoon deze in werkelijkheid reeds lang op het vorstelijk hoofd rust. Drie kronen op één hoofd. Reeds 14 dagen na den dood van Koning George arriveerde de hofjuwelier in gezel schap van vier beambten van Scotland Yard op een morgen in het Buckingham Palace, om besprekingen te voeren over den nieuwen kroon. Een en ander ging met eenig ceremonieel gepaard. De Britten houden zich nu eenmaal angstvallig aan ceremonieën en traditie. En de bespreking over de levering van een nieuwe kroon is trouwens een gebeurtenis op zich zelf. En daar het hoofd van Edward VIII aanmer kelijk smaller is dan dat van zijn overle den vader, dient de massieve, met Juwee- len bezette kroon, die reeds zoovele vor stenhoofden sierde, kleiner te worden ge maakt En dat is het werk van den hof juwelier. De oude eed is niet meer geldig. Vóór dien gedenkwaardigen dag in Mei 1937, zal de Britsche Wetgevende Raad echter nog veelvuldig bijeenkomen, om een nieuw reglement te „componeeren". Dit reglement geldt voor den eed, welke de koning bij zijn kroning zal moeten uit spreken en waaraan hij zich gedurende ge heel zijn verder leven heeft te houden, zoo lang de regeering van Groot-Brittannië en zjjn dominions op zijn vorstelijke schou ders rust. Tientallen, ja honderdtallen van jaren is de eedsformule dezelfde gebleven. Wij ge waagden echter reeds hierboven van de politieke veranderingen in het Britsche rijk, die deels ook oorzaak zijn van de lange uitstelling der kroning. Men dient n.1. niet over het hoofd te zien de gewijzig de situatie in Ierland en de wijzigingen, welke hebben plaats gevonden in de Brit sche dominions. Dat alles maakt een alge- heele herziening van de eedsformule nood zakelijk. Deze herziening zal geschieden door den Britscnen Wetgevenden Raad en zal door den Aartsbisschop van Canter- bury voor zoover noodig, worden goedge keurd. Zooals men weet zal deze geeste lijke den eed van den jongen vorst afne men. „Bestel thans reeds uw ver trekken Bulten de kroningscommissie zal een tweede commissie tot ordening van het te verwachten vreemdelingenverkeer en tot onderbrenging der bezoekers in de Engel- sche hoofdstad ln Mei 1937, worden samen gesteld. Ofschoon alle uit te noodigen vor sten en vorstinnen, die het kroningsfeest zullen bijwonen, slechts ten hoogste 10 da gen in Engeland zullen verblijven, dient men thans toch reeds aanvang te maken met de voorbereidingen van de ontvang sten. In de groote hotels kan men thans reeds apartementen bespreken voor Mei 1937! In de Engelsche dagbladen vindt men thans reeds advertenties, waarin ruime vertrekken, prachtige uitzichten, enz. wor den aangeboden met het oog op het a.s. kroningsfeest! De groote opmarsch van de Maharad- ja's, de Europeesche vorsten, de troepen en vlootcontingenten naar de Britsche hoofdstad bij de laatste huwelijksfeesten in het Engelsche huis en bij het zilveren jubileum van George V, zou slechts een voorproefje zijn van die, welke de Britten in 1937 te zien zullen krijgen... Vliegtuigen met „aanhangwa gens" uit Australië. De „Imperia! Airways" houden zich be zig met de idee, voor de eerste maal ln de geschiedenis der luchtvaart, z.g. luchttrei nen, d.w.z. vliegtuigen met enkele glijtoe stellen, in te stellen op de groote interna tionale luchtroute Australië Indië Egype Engeland. Natuurlijk zal ook het Trans-Oceaan-luchtverkeer meerdere ma chines toegevoegd krijgen. Verder zullen speciale booten Engel- schen uit alle deelen der wereld naar Lon den brengen. Veertien maanden van voorbereiding kan England, zooals men ziet, best gebrui ken. Reeds stelt de Aartsbisschop van Can- terbury de nieuwe eedsformule op. Reeds worden de galakleeren besteld, waarmede de vorstelijke personen zich zullen tooien. Volgens de meening van de Britten staat Engeland in het jaar 1937, op den tweeden Maandag van de maand Mei, voor een zij ner grootste gebeurtenissen der twintig ste eeuw! Bruin (tot den schrobbenden Smit): Dat zou mfl nooit gebeuren. Smit: Mij ook niet maar het idéé komt van m'n vrouw. GEDACHTEN KRACHT. Een veel-misbruik te kracht, waarvan wij ons te weinig be wust zijn. Onze gedachten maken ons tot wat wij zijn. Zij drukken hun stempel op ons uiter lijk zoowel ais op ons innerlijk, en voeren ons of het geluk of de wanhoop tegemoet. Neen, schudt niet ongeloovig uw hoofd. Kijkt liever eens in den spiegel, de eerste keer de beste dat u weer zoo'n mopperbui heeft, dat er van het heelal niets deugt U zult dan zien, dat u er ouder, onaan trekkelijker en onvoordeeliger uitziet Het is onmogelijk, om ontevreden ge dachten te koesteren en er voordeelig uit te zien. Raadpleegt daarentegen uw spiegel eens in een stemming, dat u een buitenkansje gehad heeft en de heele wereld wel aan uw hart zoudt willen drukken. U lijkt tien Jaar Jonger met die heldere oogen, die opgewekte glimlach en de weerspiegeling van de gedachte: „ik voel mij zelf zoo prettig, wat kan ik anderen nu eens voor aangenaams aandoen?" U zoudt er altijd zoo uit kunnen zien en u ook zoo kunnen voelen, wanneer u zich meer bewust was van de kracht der gedachten en daardoor die kracht steeds in de juiste (opbouwende) richting zoudt aanwenden. Hetgeen wij zeggen, is een directe of In directe weerspiegeling van onzen gemoeds toestand. Het mag dan al zijn dat wij te genover vreemden of betrekkelijk vreem den niet spreken over onze zorgen of ons verdriet, zeker is het dat een beetje men- schenkenner aan zal voelen, dat ons iets drukt, ook al is die persoon dan een vreemde en al spreken wij ons niet uit. Wanneer iemand's tegenwoordigheid ons drukt, al doet of zegt hij niets om ons te hinderen, dan kunnen wij ervan overtuigd zijn, dat die persoon neerslachtige, ge drukte gedachten koestert. Welnu, went u af om dergelijke gedachten te koesteren, went u af om te tobben, want het leidt tot niets. Het beste middel tegen tobben is: actie. Gaat niet zitten piekeren, neemt iets onder handen en doet dit met hart en ziel. Liefst iets, dat u graag doet; is uw stem ming zoo beneden peil, dat u zich ver beeldt dat er niets is, dat u graag doet, dan maar het eerste het beste dat er al lang op wacht om gedaan te worden. Het gaat er niet zoo zeer om, wat u doet, als u zich maar dwingt om uw ge. heele aandacht eraan te geven. Dan blijft er niets over om mee te tobben! Weest opgewekt en opbouwend in uw uitlatingen en wanneer u daar eens geen kans toe ziet, zegt dan liever niets. Men kan in de put zitten of op den rand daarvan zweven, en dan is het dik. wijl een gezegde van een ander, dat ons in den put doet belanden of ons op een gezegenden afstand ervan brengt. Wanneer u zelf zich een dag niet geheel fit voelt, en u krijgt dan nog te hooren: „wat zie jij er slecht uit,", dan voelt u zich onmiddellijk nog onaangenamer. Uw eigen gedachten zijn reeds in mi. neur, en daardoor bent u gevoelig voor de negatieve suggestie die uitgaat van de woorden „wat zie jij er slecht uit!" Zoudt u inplaats daarvan b.v. te hooren krijgen; „ik heb goed nieuws voor je", dan zou uw stemming heel wat bijtrekken. Leeft in majeur! Staat zoo kort mogelijk stil bij onaangename kleinigheden. Wanneer u voelt dat negatieve gedachten vat op u krtjgen, zoekt actie. Doordrenkt uw ge dachten van gezondheid, geluk en even wicht, en deze drie positieve elementen zullen hun stempel op uw leven drukken. DR. JOS. DE COCK. Vóór de maan opkomt zal een don kere man verschijnen, die al uw geld zai meenemen. Dat kan. De kolenhandelaar met zijn rekening. „ORBIS" VOERT ESPERANTO IN Het grootste Poolsche reisbureau „Of- bis", dat in meerdere groote steden van Europa (in totaal 60) filialen bezit, b#11 Esperanto officieel Ingevoerd. Het heef- verschillende geïllustreerde catalogi in het Esperanto uitgegeven, in verband ®e het Algemeen Slavisch PadvinderscongT65 dat in Polen heeft plaatsgevonden. BW zoo over de bekende badplaatsen en va cantieoorden „Zakopane", „Tatry", nica", „Krakau", etc. Op aanvrage den alle inlichtingen gratis toegeze" Het adres is: rue de la Chassé ed u Paris. - v L.E.E-N Hoe Bert Stam zich „bemind" wist te maken. Een listig veroveringsplan. Wintersport-idylle. door L. M. A. Eilers. „Dat kan me niets schelen, dan ga ik maar weg." „Mag ik u een voorstel doen," vroeg bij smeekend. „Dan ruilen wij van kamer. Ik logeer op de tweede étage, en daar bent u zeker veilig." Zij keek hem lang wantrouwend aan, voordat zij zijn voorstel aannam. Maar voor een gezamenlijke ski-tocht was zij nog niet over te halen. Ze wilde bij het gezelschap blijven, en met tegenzin, ging hij ook maar kijken naar dat „ganzen- gewaggel", zooals hij de gemeenschappe lijke oefeningen noemde. ,s Avonds, zaten zij weer aan het kleine tafeltje, in de groote rookerige zaal van bet hotel en dronken punch. De volle maan hield de wacht over de witte huisjes van het dorpje en de berghellingen glin sterden ln den lichten nevel. Zjj keek be- tooverd door het raam, naar de glasheldere sterren. „Er is hier een merkwaardig toover- kracht," meende Bert, en hij goot bedacht zaam het gloeiende roode vocht in de glazen. „Nooit zijn de sterren zoo helder als in een vriesnacht Geen wonder, dat er zooveel bjjgeloovigheid heerscht." „Wat voor bijgeloof?" vroeg ze nieuws gierig en ze griezelde plezierig. „Vaak komt er een ster in de kamer. Heusch waar, precies aan het plafond." Ze begon hartelijk te lachen. „Wat een onzin! Dan schijnt het toch door het raam!" „Dat zou geen kunst zijn", zei hij na denkend. „Neen, men vertelt, dat bij ver liefde mensehen 's nachts een ster aan het plafond schijnt." Zij keek hem weer wantrouwend aan, en dronk haastig, terwijl hij allerlei verhalen vertelde over spoken en sterren, zoodat haar een koude rilling over den rug gleed. „Jammer, dat u niet met mij wilt gaan skiën", zei hij bij het afscheid nemen. „Nu heb ik met een ander een afspraak moeten maken." „Natuurlijk", antwoordde ze koel ging naar haar nieuwe kamer. Eenige minuten later lag ze te bed, maar zoo snel kon zij niet inslapen. Laat hem toch uitstapjes moifap met wie hij wilde. Haar kon dat niets schelen. Verdrietig gooide ze zich in bed om, en opende de oogen. Met een gil vloog ze overeind. Aan het donkere plafond, midden in de kamer, stond een ster, en staarde haar aan. Met een ruk sprong zjj uit bed. Sidde rend van angst sloeg zij iets om, en liep naar de deur. De ster stond er nog altijd, onbewegelijk, en was nog grooter ge worden. Bert wist z'n kans waar te nemen. Hij stond geduldig bij den trap en wachtte. Toen Annie, met verwarde haren, en wijd geopende oogen uit de kamer rende, liep hij haar tegemoet. „Maar, juffrouw Annie", riep hij ver baasd, „wat is er gebeurd?" Zij dacht er niet over na, waarom hij op de gang was, en zocht ademloos naar woorden. „De ster", bracht zij eindelijk uit, „aan het plafond stond een ster?" Andere gasten kwamen hun kamers uit, en bekeken het merkwaardige paar met critische oogen, en plotseling drong het tot Anna door hoe ze gekleed was. Be schaamd rukte ze zich los, maar op den drempel van haar kamer bleef ze hulpe loos staan. „Het ia verschrikkelijk, morgen reis ik af", zei ze. met haar handen het gezicht bedekkend. „Maar dat brengen we wel weer in orde," troostte Bert haar en verwijderde zacht haar handen van het gesticht Plotseling had hij haar omarmd, en kuste ha1 den mond. „et „Wij hebben ons vanavond om- verloofd," verklaarde hij aan e standers, „en plotseling heeft nmn loofde een ster aan haar plafou staan. Bedenkt u eens, een ster- Een dikke heer met een boi liep naar het raam, en opende e Terstond was de ster verdwenen. rustig door slapen hoor," lachte het luik was een ster uitgesne ie de maan door schijnt Dat ia toovernarij." vef „Werkelijk," riep Bert en U® 0p loofde bij de hand. „Daar zou Uv 4er, gekomen zijn." Dat was Juist' vorigen avond ontdekt had, en lgtreK; klopte een beetje. Zou Annie kingen gaan maken? Maar, het goeden nacht zeggen, zachte lippen op de zijne voel<J®' hij dat de ster haar dienst EINDE-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 18