DE GEBROEDERS „GOOCHEM" It innam Raadsels F AG. 7 De sterkte van een eierschaal. Nieuwe Raadsels. MAART 1936 De hoofdtooi van Winetou. Een aardige knipprent. TJUTTERTJE ZATERDAG 28 M" -mj De meeste huisvrouwen hebben een grote angst voor de eieren, die zij in haar boodschappentas of mand mee naar huis moeten nemen, omdat deze zo breekbaar zijn en dikwijls waren zij kwaad op de kip pen, die zulke dunne schalen om haar eieren heen legden. Dn toch hebben zij die kippen onrecht aangedaan, want een eier schaal is juist een wonder van sterkte. Een ei heeft een zeer groot uithoudings vermogen, tenminste als men het niet tegen een muur aangooit, want dan is het zo kapot. In verschillende wetenschappelijke labo ratoria heeft men de kracht van een eier schaal geprobeerd en ook haar veerkracht. Men heeft daarvoor een ei uitgeblazen en de lege schaal, die men op de punt zette, van boven met gewichten verzwaard. Eerst bij een belasting van 36 tot 38 pond brak de schaal. Ook tegen druk van binnen is de schaal bijzonder bestand. Voor dit ex periment deed men door de kleine opening een gummiballon, welke van buiten af met water werd gevuld en de druk werd nu zoo vermeerderd tot men een druk van 30 37 atmosferen kreeg voor de schaal uit elkaar sprong, dat is dus een druk van 5 pond per kubieke oentimter, voorwaar een bewonderenswaardig uithoudingsvermogen. OPLOSSINGEN RAADSELS VORIGE WEEK. L Japan. IL Mareoni. m. 1, want die is een el lang. IV. Zijn koetsier. V. Februari. Goede oplossingen ontvangen van: Zilverschoon, Rietje W., Tineke W., Fietje K., Jantje K., Rie de K., Harmpje de V., Riek M., Annie M., Truus M^, Jan K. L Rloemenraadsel. Zet de letters in de goede volgorde en je krijgt de namen van bloemen: I lug load. Meet neit vreg. Agoebin. Kobist pernom. n. Verborgen dierennamen. Henk vreesde geen spoken; wel was hij nieuwsgierig of er een of andere knaap, die zich voor een spook uitgaf, de moed had dergelijke grappen met hem uit te halen; die kon dan bizonder veel plezier van Henk beleven. Proberen jullie eens hoeveel dierenna men er in deze zin verscholen zitten. Moeder, tot Toosje, die pas op school is en het alfabet heeft gehoord; Welke letter komt er na de O? Toosje: Ja! Onderwijzer: Tom, is broek enkelvoud of meervoud Tom (na even te hebben nagedacht): Van boven enkelvoud en van onderen meervoud mijnheer. BJNNENLAND. Onze nieuwe burgemeester. Op Woensdag 1 April as. zal onze nieu we burgemeester, de heer G. Ritmeester, zjjn ambt als burgemeester dezer ge meente aanvaarden. BUITENLAND. Dultschland en de Locarno-staten. De vorige week heb ik jullie gezegd, dat het nog lang geen koek en ei was tussen Duitschiand en de Locarno-staten. Na tot is het nóg niet. De Locarno-sta ten (Italië, Frankrijk, België mi Enge land) hebben Duitschiand voorwaarden gesteld, die het hoogstwaarschijnlijk niet alle zo maar voetstoots zal aanvaarden. Gedurende de verdere onderhandelingen zou Duitschiand o.a. moeten toestaan, dat een strook van 20 km breedte langs de Frans-Belgische grens gedemilitariseerd (kennen jullie dat woord nog?) zou wor den. Deze streek zou dan bezet moeten worden door Engelse en Italiaanse troe pen. Tot op heden heeft Duitsland hierin nog niet toegestemd en of de Locarno-staten hun zin wel zullen krijgen in dit opzicht? In elk geval zijn de landen nog druk aan 't onderhandelen en moeten we de verdere gang van zaken maar afwachten. Hoogst waarschijnlijk zal men wel tot een ver gelijk komen. door DE ROODE AASGIER. Vinden jullie het niet een pracht van een veren hoofdtooi, die Winnetou hier draagt. Ja, hij was zo vriendelijk om zich te laten tekenen met zijn mooiste tooi, die hij had. Zooals jullie zien, zijn het niet allemaal eendere veren, die er voor ge bruikt zijn, maar hebben zij allerhande vormen en kentekenen Wij willen jullie nu eens vertellen, wat deze kentekenen willen zeggen, vandaar dat er onder nog verschillende veren apart afgebeeld staan, die jullie, als je goed kijkt, ook in de hoofdtooi van Winnetou terug kunnen vin den. Alle heldendaden die een Indiaan tn zijn leven verricht worden vermeld in de veren, een andere Indiaan weet dus dade lijk met wat voor een held hij te doen heeft En niet alleen de heldendaden, ook verwondingen zijn er uit te lezen. Heeft een der veeren aan het uiteinde een kwastje van paardeha&r, dan beteekent dat dat de drager als eerste een vijand overwonnen heeft. Doch ook als tweede en derde mag hij dit nog vermelden, dan wordt er over een veer een dikke streep gezet, als hij als tweede overwonnen heeft, of twee strepen, als hij de derde was. Als hij kans heeft gezien een vijand te scal peren, dan krijgt een veer ongeveer op de helft een inkeping. Iemand die een ge wichtige tijding van den vijand naar ztjn kamp heeft kunnen overbrengen, mag een veer dragen, waarvan alleen het zwarte puntje overgelaten is, de rest wordt weg gesneden. Draagt een Idiaan een veer, die van boven gespleten is en daardoor uit twee deelen bestaat, dan is hij in de strijd met den vijand gewond geworden, doch niet overwonnen, e. als eerste een vijand overwonnen, 2. DE HANDIGE AUTOMOBILIST. Jan ging, het was zulk een prachtig weer, Eens rijden naar velden en dreven, Dat vond hij toch maar keer op keer De moeite waard in het leven. Zijn auto was maar erg klein, En kon niet heel veel lijden, Maar de zitplaats was er fijn, Hij kon er niet van scheiden. Daar reed hij plots over een steen, Stevig omklemde hij het stuur, Het wiel vloog naar de zijkant heen. Goede, raad was nu wel duur. Maar Jan is op een idee gekomen, Gered was de automobiel. H-j heeft zijn strooien hoed genomen, En had een prachtig wiel. als tweede, 3 als derde, 4. de vijand gescal peerd, 5. een gewichtige boodschap over gebracht, 6. verwond geworden in de strijd met den vijand. Hier zien jullie acht zwarte vlakken, deze moeten worden uitgeknipt en op de juiste manier tegen elkaar aangelegd, zo dat er een dier wordt gevormd. Wat voor een dier hebben jullie er van gemaakt? Jij Je zin, zei Pit en hamerde uit alle macht op e bewuste haak. Maar geen van beiden hadden er ësdacht, dat boven het fonteintje in de muur de ^terleidingpijp liep. Toen Pit dan ook de haak die- sloeg, kwam de punt even in de pijp terecht, 7®*rdoor er een lek ontstond. Uit alle kracht spoot Waterstraal naar buiten 58. Trien stond te schudden van het lachen. Oei, oei, kigk me die Pit daar eens een stortbad krijgen, ik lach me stuipen. Maar de bjjdehande Pit liet haar ook in de zondvloed delen, en dook keurig onder de krachtige waterstraal door... 69. Op een mooie zomeravond ging boer Pummels in gezelschap van Pit, Pat, en Dumpy een eindje wandelen. Hij deed de jongens hoogdravende verhalen uit zijn jeugd; hij was zó sterk en stoutmoedig toen, dat iedereen met bewondering over hem sprak. Wil len jullie geloven, snoefde hij, dat ik niet eens bang was voor een dolle stier.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 23