heerlijk Radio-programma Op en om het Binnenhof. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS 222. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 MAART 1 Eerste Kamer Bescherming tegen lucht aanvallen. Binnenland De verduistering ten nadeele van de Gron. Orkestvereniging. De Amsterdamsche politie slaat een goeden slag. 'ÊDEREEN beWONDEÖ-^-^ALMOyYILl^lNT'7 J COLL. ARBEIDSOVEREENKOMST TYPOGRAFIE. De Ned. kalli. organisatie aanvaardt het gowy-zigde collectieve contract. In de Woensdag te Utrecht gehouden vak groepvergadering van den Ned. Kath. Grafi- schen bond ter bespreking van de wijzigingen van de collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie en het rasterdiepdrukbedryf, is na een uitvoerige gedachtenwisseling, waarbij Vooral tot uiting kwam het groote en belang- jrijke offer, dat van de gezinnen wordt ge- eischt door de ingrijpende loonsverlaging, het gewijzigde collectieve contract aanvaard. DE NIEUWE BA<'ONREGELING. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ingang van 30 Maart a.s. de nieuwe bacon- regeling in werking zal treden. Voor en aleer tot een individueels inschrijving zou worden overgegaan heeft de Minister van Landbouw en Visscherij aan de baconfabrieken de gele genheid gegeven, gezamenlijk in te schrijven op de door hem vastgestelde voorwaarden. De overgroote meerderheid der baconfabrieken beeft hieraan voldaan en er is een overeen komst bereikt op een bedrag van 2.80 per 100 Kg. geslacht gewicht, waarbij voorts aan de fabrieken geen belemmerende bepalingen ten opzichte van hun bedrijven meer zijn ge legd. Het bedrag kon lager zijn dan het tot nu toe geldende, omdat geen rekening ge houden wordt met de vermindering van de slachtingen ten gevolge van de uitvoerbelem- meringen en de daardoor vrijgekomen capa citeit. Bij het bedrag is in aanmerking ge nomen een bezetting van de fabrieken, die bet uiteindelijk noodzakelijk zal maken, wil men met deze bedragen rondkomen, dat con centratie van slachtingen bi) verschillende bedrijven zal plaats hebben, waardoor de noodzakelijke saneering wordt verkregen. Dit zou bi) een individueel© inschrijving ook bereikt zijn, maar daar op de thans gekozen wijze een geleidelijker saneering kan worden bereikt, heeft de Minister gemeend, aan deze wijze van behandeling de voorkeur te moeten geven. Voorts kon een verlaging van het oor spronkelijk door de Nederlandsche Veehou derijcentrale in uitzicht gestelde bedrag in overweging worden genomen, omdat besloten ie, geen bijzondere vergoeding voor het ex- portrecht te geven. Door deze twee verande ringen zal het mogelijk zijn, een zeer aanzien lijke besparing te verkrijgen op de kosten van slachting. De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer van het ontwerp van wet tot be scherming van de bevolking tegen luchtaan vallen is het volgende onUeend: De bedoeling van het ontwerp is: het van overheidswege geven van leiding, hulp en raad aan de burgerbevolking, die zich zoo veel doenlijk tegen de gevolgen van even tueel© aanvallen uit de lucht wenschte te be schermen. De bezwaren. Wat zijn nu de bezwaren? De organisatie en vooral de oefeningen Kouden de meening opdringen, dat de oorlog iets onafwendbaars is en dat beloften van de staten, aanvallen uit de lucht op de bur gerbevolking achterwege te laten, waarde loos zijn. De regeering acht zich niet verant woord, een voorziening tegen een aanwezig gevaar na te laten op grond, dat een oor log een af wendbaar en verdwijnend gevaar zal worden en dat luchtaanvallen dan ook sullen uitblijven. Z(j is aangewezen op de nuchtere werkelijkheid en draagt daarmede in verband staande verantwoordelijkheid. Zij moet het oog houden op wat kan gebeuren cn zegt daarmede geenszins, dat het ook zal gebeuren. Integendeel. Ook zij tracht te be reiken, dat ons land voor de ellende van een oorlog gespaard blijft. Het is dan ook niet Juist, dat door de voor gestelde maatregelen de burgers worden voor- WERD BIJNA DOL VAN DE HOOFDPIJN. Nu is hij een ander mensch. Na eenige jaren in de tropen geweest te pijn, keerde de schrijver van onderstaande brief terug, lijdende aan voortdurende hoofd pijn en constipatie, terwijl hy bovendien veel te zwaar was geworden 102 K.G. Hij ■egt, dat Kruschen hem geheel veranderd beeft. ,,Ik was te zwaar en mijn geheele gezond heid was ondermijnd. Ik leed voortdurend aan hoofdpijn, die mij bijna dol maakte en had bovendien steeds last van constipatie en voelde mi) ellendig. Ik woog bijna 102 K.G. Ik begon toen Krusohen Salta te nemen en reeds na 10, 12 dagen voelde ik mi) een ge heel ander mensch. De constipatie was ver dwenen en ik voelde mij Jonger en fitter, mijn hoofdpijnen hielden op. In een maand ver minderde mijn gewicht tot 80 K.G., terwijl ik gisteren tot mijn groote vreugde bemerk te, dat mijn gewicht was gedaald tot 88 K.G. Vanzelfsprekend ben ik van plan met Kru schen door te gaan, nu ik er zooveel baat bij gevonden heb." Hoofdpijnen ontstaan bijna altijd doordat het bloed door in het lichaam opgehoopte afvalstoffen verontreinigd is. Uit deze afval stoffen ontstaat bovendien het gevaarlijke urinezuur, de oorzaak van de gevreesde rheu matische pijnen, zooals jicht en ichias. Zorg er voor, dat gij deze afvalstoffen kwijt raakt en zorg er tevens voor, dat zij zich niet meer kunnen ophoopen. Er bestaat hiervoor geen boter middel dan de dagelijksche dosis Kru schen Salts. Niet alleen dat bfl regelmatig gebruik in korten tfld de pijnen zullen ver dwijnen, ook Uw geheele gezondheidstoe stand zal verbeteren: gij zult U energieker ei. krachtiger voelen. Een Kruschen kuur maakt U inderdaad jaren jonger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, do naam Rowntrce Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) bereid op en toegerust voor het voeren van den oorlog, z(j het ook een defensieven oor log. De regeering ontkent, dat de maatregelen volledig nutteloos zijn en wijst op de erva ring in het buitenland gedurende den wereld oorlog opgedaan. Zij kan niet inzien, hoe ge- moeds- en gewetensbezwaren kunnen rijzen tegen maatregelen, gericht op 't behoud van menschenlevens en het verzachten van de ge volgen van dreigend gevaar. De overheid mag ieders medewerking eischen althans vorde- deren, dat hij niet zal tegenwerken wan neer het erom gaat, de bevolking, die dat in overgroote meerderheid wenscht, te instru- eeren, hoe zij zich in gevaar heeft te gedra gen. Intusschen wil de regeering rekening hou den met de mogelijkheid, dat gemoeds- en gewetensbezwaren, welke het karakter van achtbaarheid niet missen, aanwezig zijn. De lndeeling in klassen. Als criteria voor de indeeling in klassen geldt in het algemeen, dat de gemeenten het meest zullen zijn blootgesteld, welke be langrijke knooppunten van verkeer, openbare rijksgebouwen of inrichtingen of andere aam trekkingspunten voor een luchtaanval bevat ten. De regeering geeft als voorbeeld van ge meenten der hoogste gevarenklasse Amster dam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Vel- sen, Vlissingen, Zaandam. Voor de tweede gevarenklasse komen pro vinciale hoofdsteden, garnizoensplaatsen, ge meenten met spoorwegknooppunten en water overgangen in aanmerking. Naar zeer globale schatting zullen deze categorieën een 100 ge meenten bevatten. De overige gemeenten zullen tot de mini- mumgevarenklasse behooren. Van een bedrag van 17.000. Na een voorloopige hechtenis van ongeveer drie maanden heeft Donderdagochtend voor de rechtbank te Groningen terecht gestaan de heer N. de J., oud-wethouder van Groningen. Hem is ten laste gelegd dat hij, in den loop van de jaren 1926 tot en met 1935, opzettelijk verschillende bedragen, in totaal ruim 17.000 welke hij uit hoofde van zjjn dienstbetrekking als administrateur van de n.v. de Groninger Orkestvereeniging, voor die n.v. onder zijn berusting had, zich wederrechtelijk heeft toe geëigend. Requisitoir. De officier van justitie herinnert er aan dat deze zaak nogal wat stof heeft opge jaagd, omdat verdachte in het openbare leven een vooraanstaande positie had en zich ook op politiek terrein bewoog. Spr. heeft een reclasseeringsrapport om trent de levensomstandigheden van verdachte laten opmaken. Dit geeft een beeld van zijn verleden, karakter en persoonlijkheid. Hij wordt er in geschetst als een populair figuur, welke populariteit hem noodlottig is gewor den. Ht) kreeg vrienden, die een veel betere financieel© positie hadden dan hy. Dat leidde tot een te royaal leven. Hjj was een goede man, hij gaf gul en steunde graag veel. Dat was verkeerd, omdat het niet ging van eigen gelden. Verdachte is als het ware langzaam gegleden in het misdrijf 611 zag niet meer wat mocht en wat verboden was. Het is uiterst moeilijk hier naar billijkheid de straf te bepalen. Men mag niet voorbij zien, dat in het nadeel van dezen verdachte onder deze omstandigheden is, dat hij een ontwikkeld mensch is, dat hij een vertrouwens positie had, een openbare functie bekleedde en het vertrouwen op schandelijke wijze heeft beschaamd. Spr. requireerde tenslotte een gevangenisstraf van een Jaar en zes maanden. Pleidooi. De verdediger, mr. M. Koppius, geeft toe, dat de verduistering wettig en overtuigend is bewezen. Het maximum verduisterde bedrag in de dagvaarding genoemd is 17.000. Dat was inderdaad het geval op den dag waarop de verificateur de boeken controleerde. Het spijt pleiter, dat de officier van justitie van dat maximum tekort is uitgegaan. Billijker tegenover verdachte ware geweest het bedrag aan te nemen, dat er op 3 December te kort was, toen het ruim 7000 bedroeg. Verdachte moet gestraft worden, maar is geen misdadiger. Spr. verzoekt ten slotte een straf, die niet langer zal zijn dan de reeds ondergane voor loopige hechtenis. Mocht de rechtbank dit niet willen, dan wil hy aandringen op een voor waardelijke straf. Weekkroniek Bewogen defensie-debatten in de Eerste Kamer. - Groote ver scheidenheid van inzicht - Dr. Colijn wijst op de noodzakelijke defensie-versterkingen. „Wij hebben geen leger I" - Rumoerige replieken. Achttien jongelieden in een café te Amsterdam aangehouden. Woensdagmiddag vervoegde zich aan het politiebureau aan de Warmoesstraat te Am sterdam, een Jongeman, die mededeelde, dat in een café aan de Koningstraat een groot aantal Jongelieden bijeen was, die onder el kander verhalen deden van de vele inbraken, die zjj gepleegd hadden en daarover hoog op gaven. De politie vond in deze mededeeling vol doende aanleiding om een onderzoek in te stellen en even later reeds deed een aantal manschappen en rechercheurs, onder leiding van een inspecteur, een inval in 't café, waar inderdaad achttien jongemenschen werden aangetroffen, die zich onledig hielden met hazardspel. Allen werden aangehouden en naar het bureau gebracht. In het onmiddellijk ter hand genomen onder zoek naar de antecedenten van deze jongelui, heeft de politie aanleiding gevonden, vijf van hen vast te houden, jongens van 20 tot 22 Jaar, tegen wie inderdaad ernstige vermoedens bestaan, dat zij zich gedurende geruimen tijd aan diefstallen en insluitingen in wijken van het centrum der stad hebben schuldig ge maakt. Een van hen werd ook nog gezocht door de politie van een der andere afdeelin- gen in de stad. Het gaat hier in hoofdzaak om z.g. „krui meldieverij", als het lichten van muntmeters, het stelen van postzegels en kleine bedra gen. Den Haag, 26 Maart '86. Op den laatsten „winterdag" van dit voor- Jaar maakte de Senaat een begin aan de debatten over de begrooting van Defensie en de voorstellen nopens het scheppen van een Weerfonds. Veel verschil van inzicht leverde die dag niet op; slechts kwam een drietal voorstanders van de ontwerpen aan het woörd, namelijk de heeren De Savornin Loh man (C.H.), Blomjous (R.K.) en Van Rap- pard (V.B.). De verscheidenheid van Inzicht moest dus naderhand komen enbleef dan ook zeker niet uit! Zelfs ontstond er herrie en wonderlijk genoeg in hoofdzaak...... tus- schen de vrienden van de Regeerlngsvoor- stellen.' Vooral mr. Briët (A.R.) maakte het wel wat bont, zoodat zelfs een rustig man als mr, Van Lanschot (R.-K.) opvloog om president De Vos ter herinneren aan zijn censuur- bevoegdheid, wat echter niet hielp. Misschien zag men wel 'n beetje over het hoofd, op dat emotioneele oogenblik, dat niet alleen het weerfonds aan de orde was, maar eveneens daarmee gecombineerd de De fensie-begrooting. De heer Briët kon dus wel degelijk verder gaan dan het bespreken van de materieele defensie-belangen. Echter, de oorzaak van de plotselinge be weging was de wijze, waarop de Senator on verhoeds, met volledig voorbijzien van het momenteel geldende „politieke bestand" tus- schen de „Regeeringspartijen" van rechts en links, zeer vijandig ten opzichte van de libe ralen, en ook allesbehalve vriendelijk voor de Katholieken uit den hoek kwam Aanleiding tot dit van tactisch oogpunt bezien onbegrijpelijk optreden was geweest de heer d'Ansembourg (N.S.B.), die in zijn rede, waarin hij o.a. verklaarde, ditmaal de Regeering te zullen steunen, had verzekerd, dat de nationale opleving en de groeiende waardeering voor onze weermacht samen vielen met de opkomst van de N.S.B. Daarop vatte mr. Briët vuur. Hij zocht de oorzaak van den groei der N.S.B. bijde liberalen. Is de opkomst dier Beweging niet voor een groot deel te wijten aan de oppo sitie quand méme der liberalen in het ver leden tegen de coalitie?! zoo riep de afge vaardigde uit. De liberalen hielpen in '23 de Vlootwet verwerpen, en eveneens het gezant schap bij den Paus, zoogenaamd voor de kos ten, doch in werkelijkheid om de coalitie te treffen. En aan die tactiek werden de mari tieme belangen opgeofferd. Het Kabinet-Heemskerk had een beteren kijk op de werkelijkheid dan een De Beaufort en een Troelstra, aldus vervolgde de heer Briët, doelend op de vóór-oorlogsche jaren. Toen kwam hij tot de houding van S.D.A.P. en R.K. S.P. Mevrouw Pothuis-Smit (S.D.) had opnieuw betoogd, dat haar party vast houdt aan het Ideaal der nationale ontwape ning en ook nu tegen de defensie-voorstellen zou stemmen op de gronden, door ir. Albarda in de Tweede Kamer aangegeven. Intusschen houdt een commissie uit;de SD.A.P. zich met het vraagstuk bezig. Mr. Briët nu wees in dit verband op het verschil tusschen Socialisten en Katholieken. De combinatie Roomsch-Rood is als water en vuur, aldus de Senator, en in Duitschland werd zy dan ook compleet weggevaagd Het was op dit moment, dat mr. Van Lan schot gemeiyk interrumpeerde. Dat de heer De Zeeuw (S.D.) even kwam protesteeren tegen de wyze, waarop mr. Briët had gesproken over de ontkerstening van ons volk, door de S.D.A.P. en over de vergiftigde mentaliteit der Socialisten, was begrijpeiyk. Maar nogmaals waarom de afgevaardigde den genoemden politieken vrede zoo ruw meende te moeten verstoren, biyft een raadsel. Het muisje zal dan ook wel een staartje hebben! Het eigenlijke debat leverde een groote ver scheidenheid van inzicht op. Dat de S.D.A.P. met de Regeeringsvoor- stellen niet mee zou gaan, kon worden ver wacht. Anders stond het met de N.S.B., doch de heer De Marchant nam allen twyfel weg. Voorts werd met belangstelling uitgezien naar het Vryz.-Democratische woord. Hoe zou prof. Van Embden op het recente interna tionale gebeuren reageeren? En: zou hy spreken namens de geheele fractie? Dat heeft hy niet gedaan, zyn partygenoot, mr. Werker, kwam naderhand verklaren, het met den ander, wat de houding tegenover de Regeeringsvoorstellen betreft, niet eens te kunnen zyn. Dus ook by de V.D. Eerste Kamer-fractie verdeeldheid Uit dit feit valt op te maken, dat prof. Van Embden er niet aan denkt, aan de uit- noodiging van mr. Van Rappard gevolg t® geven ende oude plunje van '21 aan te trekken. De verhoogde Internationale span ning van thans sterkt den afgevaardigde Juist in zyn eenmaal aangenomen houding. Wy moeten het thans meer dan ooit zoeken by de collectieve veiligheid, aldus biyft de stelling van den heer Van Embden, en wy mogen er niet meer op rekenen, by een even tueel conflict in West-Europa neutraal te kunnen biyven. Want dan zal het gaan om de democratie. Wordt z(j vernietigd, dan ls het toch met onze vryheid gedaan. Wy kunnen dus niet werkeloos toezien, zoogenaamd met beide partyen bevriend biyvend. Prof. Van Embden biykt „vechtlustiger" dan velen denken! Al zouden wy ons by een onverhoopt gewapend conflict bulten den stryd kunnen houden, dan nóg begeert de Se nator, dat wy party kiezen, al wil hy na tuurlek steeds de zijde van het recht, zooals de Volkenbond die zal hebben aangegeven. Juist omdat hy meent, dat neutraliteit voor ons in 't vervolg niet meer mogeiyk zal zyn, wenscht hy ook onze weermacht een andere doelstelling te geven dan die van nu. Hy ziet dualisme in het streven, onze onafhankeiyk- heid naar alle kanten te willen verdedigen en tevens zich beschikbaar te stellen voor èven- tueele Volkenbond-acties. De afgevaardigde wees op Engeland, dat heelemaal op den Volkenbond dry ft. Een all round weermacht kunnen we toch niet be talen en is ook niet noodig, aldus verder dr, ons land meer in een bondgenootschappelijke positie. Daarom zoo ging de afgevaardigde voort moeten we meer internationaal gaan den ken; de landsverdediging moet in ruimer verband worden bezien, want de landen zyn meer provincies van Europa geworden Zoo zou het kunnen gebeuren, dat wy onze troepen beschikbaar stellen om op het ln stra tegisch opzicht gunstigste terrein gezamen- ïyk den vyand aan te tasten. En dus niet direct aan onze grens, alleen door onze weer macht, wat waarschyniyk toch geen succes zal hebben, en de verwoesting slechts aan trekt. De rede van dr. Coiyn, ter verdediging van de Defensie-begrooting en de voorstellen no pens instelling van een Weerfonds, was weer een van die degeiyke oraties, waarin helder en onomwonden het standpunt der Regeering uiteen wordt gezet. Maar bepaald nieuws neen, dat heeft hy niet gebracht, kon ook moeliyk worden verwacht. Wel gebruikte de premier nu en dan uitdrukkingen, welke een bekend feit op nieuwe wyze belichtten en die daardoor toch frappeerden. Zoo de herhaalde verzekering: „Wy hebben geen legerl", waar mee de minister van Defensie a.i. bedoelde, dat van het slagen der mobilisatie afhangt, of wy een leger bezitten. Deze waarheid zal vermoedeiyk velen uit den droom helpen. Een en ander werd het ge volg van de legerorganisatie van '22, welke momenteel absoluut niet meer voldoet, wyi o.a. Duitschland zich tot de tanden gaat wa penen. Dr. Coiyn onderstreepte, dat deze om standigheid voor ons geen rechtstreeksch ge vaar oplevert, maar het politieke aspect in Europa werd daardoor grondig gewyzigd, wat het gevaar voor ons land vergroot En nu staat niet vast als in '14 dat een eventueele mobilisatie gunstig verloopen zal. Want: ls de legersterkte voldoende? En de eerste oefentyd? De materieele uitrusting vereischt door de radicale verandering in de oorlogvoering sterke aanvulling. Maar het eerst-noodige is nu: Verzekering der mobili satie en een voldoende materieele legeruit- rusting. Voor de luchtafweer zal 14.5 mill. beschikbaar worden gesteld. Hoe dan ook onze mannen mogen niet bykans weerloos tegenover een modern bewapenden vyand worden gesteld, als eenmaal de nood aan den man komt. Ziehier ten slotte in enkele woorden de hoofdzaak uit het ministerieele betoog. Den meesten tyd had dr. Coiyn noodig om nog eens tegenover degenen, die beweren, dat de Volkenbond krachtig genoeg zal zyn om met succes een conflict in West-Europa te bezweren, ofwel, dat wy toch niet ln staat zyn, ons met kans op succes te verdedigen, zyn inzicht te verduideiyken. Om maar niet te gewagen van de opvatting, welke zich prin cipieel tegen elk gewapend verzet keert, zoo als mevr. Pothuis-Smit (S.D.) gisteren als haar persoonlijk gevoelen kenbaar maakte, De premier bleek voor die overtuiging zeker niet ongevoelig. „Wie uit diepe overtuiging spreekt, is altyd boeiend", aldus dr. Coiyn. Maar het spreekt wel vanzelf, dat in dit op zicht elke discussie overbodig was. Anders stond het met de houding der S.D.A.P. als partij en van dr. Van Embden (V.D.) als eenige „ontwapenaar" van zyn fractie. De premier verklaarde natuurlijk niet te kunnen wachten op conclusies, welke de Socialistische commissie inzake het defensie- vraagstuk zal trekken. En meer uitvoerig ging hy ln op hetgeen prof. Van Embden als zyn meening had te kennen gegeven. Dr. Colijn vond, dat de Senator onvoldoende met de werkeiykheid rekening houdt en over mogelijkheden theoretiseert, welke nooit vooraf bezien kunnen worden. Wie kan zeg gen, of Engeland wel altyd pro-Volkenbond zal blijven? En: als uit het huidige Locarno- conflict nu eens een oorlog ware voortge vloeid, had Nederland dan in ieder geval aan vreemde troepen doortocht moeten verleenen? Z.Exc. wenschte die vraag zeker niet thans te beantwoorden, doch tevoren kan men nooit uitmaken, wat in de toekomst in een gegeven oogenblik behoort te geschieden. Met klem hield de minister-president vol, dat er voor ons land wel degeiyk ln tal van gevallen neu traliteit mogeljjk biyft. Men vergete toch niet, dat Japan en Amerika geen lid van den Volkenbond zyn en dus zonder verdere in menging met elkaar slaags kunnen raken, wat weer voor ons Indië hoogst-bedenkeiyk zou zyn. Daarom moet zelfstandig optreden van onze weermacht mogeiyk biyven, vond dr. Coiyn, die de denkbeelden-Van Embden, aan gaande een by voorbaat internationaliseering van onze weermacht dus afwees. Doorgaande verzekerde de minister nog eens, dat de landsverdediging onze primaire taak is. Want rechtsschennis zal moeten wor den tegengegaan, en dat verzet staat dan in dienst van het recht en door het karakter van dit verzet wordt het geweld geadeld. Zeker, Nederland zal zich nooit alleen kun nen verdedigen tegen een Europeeschen kolos, maar ons land kan betrokken worden by een conflict, waartegenover de Volkenbond nog machteloos staat. Dr. Coiyn benadrukte het feit, dat naarmate de invalspoorten ln andere landen steviger gesloten worden, het gevaar voor ons groeit. Doch men mag aannemen, dat tegen Nederland nooit de hoofdmacht zal worden Ingezet. Een onverdedigd Nederland lokt de vreemde legers uit, om ons grondgebied als slagveld te gebruiken. Ondanks alles moet men het Volkenbonds- werk biyven steunen, aldus verder dr. Coiyn, want men bedenke maar eens wat er ge beurd zou zyn, 14 dagen geleden, als er geen orgaan ware geweest om den toestand te be spreken! Edoch: het onwankelbaar feit der onvolkomenheid van den Volkenbond biyft overeind staan. Zelfs vond de premier, dat de sancties tegen Italië achteraf biyken wel wat ln de verkeerde richting te hebben gewerkt... Aan het begin van zyn rede maakte dr. Coiyn al dadeiyk duidelijk, dat Nederland zeker niet spoedig zal afwyken van zyn af- wyzende houding Inzake politieke verdragen met vreemde mogendheden. En wat verschll- N.S.B.ers biyft gehandhaafd. De klacht aan gaande ontslag van dienstplichtigen na dlenst- tyd achtte de minister overdreven. De burge meester van Amsterdam doet jaariyks een onderzoek plaats vinden, doch byna ln alle gevallen vond de dienstplichtige zyn vorige betrekking weer open staan. Intusschen zal de bewindsman eventueele klachten niet en bagatelle nemen. En mevr. Pothuis kreeg te hooren, dat de Kamers eerlang een rapport over de particuliere wapenindustrie in ons land zullen ontvangen. Dat de replieken soms byzonder rumoerig werden behoefde niet zeer te verwonderen. Niet het minst de rede van mr. Briët lokte protestklanken uit, en wel van den heer Van Rappard (V.B.), die verbolgen bleek over den onverhoedschen uitval, op het verleden der liberalen, van den A.R.-afgevaardigde. Mr. Van Rappard vond het uitermate vreemd, dat de ander de Vryheidsbonders te ïyf ging by het debat over een zaak, waaromtrent belde partyen het roerend eens zyn! „By de A.R. zit nog oud zeer over het verwerpen der Vlootwet", aldus de heer Van Rappard, die betwistte, dat de liberalen lndertyd om on zuivere motieven tegenstemden. Behoorde de huidige minister van Justitie niet tot de Katholieken, die de Vlootwet óók afwezen? zoo vroeg de Senator. Hy was uitermate ge griefd over het ophalen van „oude koeien", over het ontboezemen van stekeligheden, en dat ln een tyd, waarin saamhoorigheld ge boden ls. De Kamer hoorde deze repliek zwygenei aan, nog versch onder den Indruk van een ander gebeuren. Prof. Lohman (C.H.) had nameiyk den heer d'Ansembourg (N.S.B.) k faire genomen, zich fel verzettend tegen de geuite beschuldiging, als zouden de Christ. Historischen geen ernst met de defensie maken. Lang voordat de N.S.B. bestond kwam de Chr. Hlst. Unie voor de weermacht op, ook vóór den tyd, dat ds. Van Duyl lid was van „Kerk en Vrede", zoo riep de Hemu tor uit. Groote deining in de Kamer verwekte heer Lohman, toen hy inging op het feit j! de heer De Marchant zich met dr. Coiyn Mg „oud-stryder" vergeleken had. Immers fulmineerde mr. Lohman de heer CoiiT diende onder de Nederlandsche vlag, de h<® d'Ansembourg onder de Dultsche, en wel <m een oogenblik, dat wy met Duitschland te oorlog hadden kunnen geraken. Liever was 't den heer Lohman geweest, als het Neder, landscho mobilisatiekruls de borst van de afgevaardigde sierde... Nog zelden had de heer Lohman zooveel gehoor in de Kamer. En zyn laatste woorden ontketenden een koor van bravo's en hand geklap, ook op de publieke tribune. De heer d'Ansembourg vroeg het woord. Betwistte, dat men hem van mindere vader- landslievendheid kon beschuldigen. Heeft H.M. de Koningin het tegendeel niet bewezen door de benoeming tot burgemeester van een Nederlandsche gemeente? De Senator wees op onze vaderlandsche geschiedenis, waarin een Nassau kapitein-generaal der Unie en tevens in Prulsischen staatsdienst was. D« heer De Marchant verklaarde van zyn vier jaar Pruisischen dienst nimmer spyt te hebben gehad. En hy besloot met op te merken, dat de heer Lohman, biykens het applaus ook by de Sociaal-Democraten van zooeven, tot het een heidsfront tegen de N.S.B. behoort, welk front onder leiding staat van Dlmltrof. Daverend was het gelach, dat hierna op klonk in de Senaatszaal! Er werd eindeiyk gestemd, want van verder repllceeren zag men biybaar af. Dr. Coiyn kreeg zyn ontwerpen naturiyk binnen, met de stemmen der Socialisten en prof. Van Embden tegen. Misschien komt de Kamer vóór Pascheq nog 'n dagje byeen. Parlementariër, ZONDAG 29 MAART, Hilversum I, 1875 m. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00—12.00 AVRO. 8.65 Orgelspel. 9.00 Sport. Tuinbouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.45 Causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Remonstrantsehe Kerkdienst. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Omroeporkest. 1.00 Relais uit Indië. 1.30 Gramofoonplaten. I.45 Boekbespreking. 2.15 Voetbalwedstrijd NederlandBelgië. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Sportnieuws en uitslagen. 5.50 Orgelconcert. 6.30 Gramofoonplaten. 7.00 De „Lucky Stars" en solisten, 8.00 Berichten. 8.00 Berichten. 8.15 Kovacs Lajos' orkest en soliten. 9,15 Radio-Journaal. 9.30 Gramofoonplaten. 9.50 Radio-hoorkrant. 10.30 Reportage 6-daagsche. II.00 Berichten. 11.1012.00 Omroeporkest, Hilversum II. 801 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwyding. 9.30 Gramofoonplaten. 9.50 Geref. Kerkdienst. Gramofoonplaten. 12.15 KRO-orkest en lezing. 2.00 Gramofoonplaten. 2.15 KRO-orkest. 2.45 De Band tusschen Koloniën en Moeder land. 8.15 Koorconcert en gramofoonplaten, 4.30 Zlekenhalfuur. 5.00 Gramofoonplaten. 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hlernai Grcun.pl. 7.45 Sportnieuws. Causerie. 8.10 Berichten. 8.20 Tholen en Van Lier. 9.00 KRO-Symphonle-orkest en solist. 10.00 Hoorspel. 10.80 Berichten. Gramofoonplaten. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 80 MAART. Hilversum I, 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwyding. VPRO. 10.15 Voordracht. 10.85 Gramofoonplaten. 11.00 Voordracht. 11.20 Gramofoonplaten. 12.00—1.45 De Bohemians en gramofoonDl. 2.00 Viool en piano. 2.30 Zang. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Orgelspel en gramofoonplaten. 4.30 Voor de scholen. 5.05 Gramofoonplaten. 6.30 Muzikale causerie, VARA-orkest pianosolist. 7.10 Lezing. 7.30 VARA-Orkest. 8.00 Berichten. en 11.00 Rep. v. d. Zesdaagsche en platen (tot 12.00), Hilversum H. 801 m. gramofoon- Van Embden. Da Volkenbondspolitlek brengt lende detailpunten betreft, de uitsluiting der 8.10 Radiotooneel. 9.00 Koorconcert en orgel, 10.00 Nieuwsber. 10.05 Gramofoonplaten. 10.15 Fantasia, NCRV- uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.80 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.8012.00 en 12.16 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie. 8.153.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bybellezing. 4.45 Het Stlchtsch Salonorkest, 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten, reportage. 7.80 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.15 Renkumsch Mannenkoor en gramofoonpt 9.00 Lydensoverdenkdng. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten. 10.05 Het Waleson-strykkwartet. 10.4512.00 Gramofoonplaten. DINSDAG 81 MAART, Hilversum I, 1875 m. AVRO-ultzending. 11.00 RVU, 5.80 VPRA 6.80 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Jetty Cantor, 11.00 Causerie. 11.30 Orgel- en cello-recital. 12.30 Dultsch Novelty Sextet. I.30 Omroeporkest en solist. 8.00 Knipcursus. 4.00 Zang en plano. 4.80 Kinderkoorzang. 5.05 Voor de kinderen. 5.80 Bybelvertelling. 6.00 Gramofoonplaten. 6.80 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Piano-recital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Gramofoonplaten. 9.05 Opera-concert m.m.v. solisten, koof éfl Omroeporkest. 10.00 Reportage 6-daagsche. 10.25 Schaakles. II.00 Berichten. 11.1012.00 John van BrUck's orkest, Hilversum II, 801 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur, 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 KRO-orkest. 1.15 Gramofoonplaten. I.80 KRO-Melodisten. 2.00 Vrouwenuur. 8.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonplaten en voordracht, 4.30 Revue-orkest. 5.00 Gramofoonplaten en voordracht, 5.30 Vervolg van 4.30. 6.05 KRO-Melodisten. 6.40 Esperanto. 7.15 Piano-recital en gramofoonplaten, 7.50 Berichten. 8.00 Lydensmeditatle. 9.00 Gramofoonplaten. 9.20 Viool en piano. 9.40 KRO-orkest en sopraan. 10.10 Viool en plano. 10.30 Berichten. 10.35 Sopraan en plano. 10.45 KRO-orkest. II.1512.00 Gramofoonplaten,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2