De oorlog in Abessinië. JtocA ijtot Jtocfi zat, Waa* gaan wa frmf! BUITENLAND Gobba gebombardeerd. Luchtvaart BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HRLDRRSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 MAART r^6 DERDE BLAD De aanval op de Neder landsche ambulance. Dr. van Schelven naar Nederland vertrokken. De toestand aan de fronten. hergroepeering aan het Noordelijk front. Troepenverplaatsingen aan het Noordelijk front. Zweedsche ambulance opnieuw getroffen. De rede van Eden. Hitier spreekt te Leipzig. Een nieuw Russisch- Japansch grensincident. Dooden en gewonden aan beide zijden. De zomertijd in België. Minister Thomas acht geen gevaar voor oorlog aanwezig. De moord op Admiraal Somerville, De radio in dienst van den vrede. Een vliegtuigongeluk in Engeland. Vijf dooden. VLIEGRAMP BIJ MEXICO. Veertien dooden. De vlucht der Zeppelins. De salarissen van de rijks ambtenaren. Van verschillende aangekondigde maatregelen wordt afgezien. Groot verlof dienstplichtigen. Rede van minister Slinge- berg over bestrijding van de werkloosheid. Reglement rundveeteelt-regeling. De redacteuren van Volk en Vaderland en Nieuw Nederland De reisbelasting. Binnenland Italiaansche propaganda. Naar Keuter uit Addis Abeba meldt, heb ben vanochtend om 9 uur Italiaansche vlieg tuigen gevlogen over Burkot, by Harrar. El ders hebben Italiaansche vliegtuigen strooi biljetten uitgeworpen, waarop stond: „Volken van Tigré en Godjam, als uw kerken by bom bardementen verwoest zyn, geschiedde dat tegen onze bedoeling. Wanneer wy zullen zegevieren, zullen wy ze des te schooner herbouwen." De prinses van I'iemondt vertrekt naar Oost-Afrika. Naar Stefanl uit Napels meldt, vertrekt de prinses van Piemont gisteren met het hospi taal-schip Cesarea naar Oost-Afrika. Reuter meldde Donderdag uit Addis Abeba: Inzake den aanval op de Nederlandsche ambulance wordt nog nader gemeld, dat dr. van Schelven het bevel voerde over de reserve-eenheid van de ambulance by Dessié, op weg naar Waldia. Gedurende dezen tocht werd de ambulance hevig door vliegtuigen bestookt. In den nacht, welke hierop volgde, werd dr. van Schelven gewekt door den kreet „Zar- raf", den oorlogskreet van de Abessynsche bandieten. Door zijn bedienden verlaten, wachtte de geneesheer alleen de bandieten af. Hy zeide hun, dat hij tot het Roode Kruis behoorde, doch de bandieten sloegen hier geen acht op en begonnen te plunderen. Dr. van Schelven werd kwaad en waarschuwde de bandieten. Een van hen beantwoordde dit door van dicht bij op den dokter te schieten, waarby een long werd geraakt. Den volgenden dag keerden de bedienden terug en zy droegen dr. van Schelven naar bet naastbij gelegen dorp, vanwaar hy per muildier naar Dessié werd vervoerd. Per vliegtuig ging de gewonde verder naar Addis Abeba. Dr. van Schelven is Donderdagochtend naar Nederland vertrokken. Zijn toestand Is niet ernstig. De Negus heeft een strafexpeditie gezon den, welke de bandieten gevangen heeft ge nomen; de leiders zyn opgehangen. In het Noorden schynt men het gewicht van 't Noordoosten naar 't Noordwesten verlegd te hebben. In het Noordwesten gebeurt nameiyk niets meer en te Addis Abeba verluidde gis teren, dat de negus zich met zyn troepen van de vlakte van Kworam in Noordwestelijke richting heeft begeven om de verdediging van Sokota op zich te nemen. Tevens neemt hy hier strategisch een veel betere positie in. omdat hy. als dit noodig zou zyn. dan een ge deelte van zyn troepen naar Gondar kan zen den. dat op het oogenblik door de Italianen bedreigd wordt. Wat er echter in het Noordwesten moet gebeuren is niet zeer duidelyk. De Italiaan sche troepen by den Amba Aladjt en het legercorps, dat reeds geruimen tyd geleden naar Sokota is opgetrokken, bevinden zich hier ongetwijfeld nog. Nu is het mogeiyk, dat de negus Zuidelijk van den Amba Aladjl zoo veel van het terrein verwacht, dat hy hier de Italianen met behulp van guerilla-troepen het verder trekken onmogeiyk denkt te kun nen maken, door niet zoozeer de Italianen zelf aan te vallen, als wei hun transporten te bedreigen. Het is ook mogeiyk, dat de Italianen wei nig succes verwachten van een actie op Addis Abeba, via Kworam en Dessié. omdat de moeilijkheden van het terrein hier zoo ont vettend groot zyn, zoodat zy het liever willen probeeren, langs Gondar in de richting van het Tanameer en door de provincies Amhara en Salaé, die veel minder ernstige moeliyk- heden opleveren, dan het gebergte in het Noordosten. De Italiaansche troepen bewegen zich langs de grens van den Britschen Soedan en Zuide lijk van de Takazze, waar zy Mai Tlchmet reeds bezet hebben. Tevens trachten zy Se- mlen, dat geüjk men weet in onherbergzaam heid weinig voor Temblen onderdoet en waar vich de troepen van ras Immeroe moeten be vinden, te omsingelen om op den linkervleu gel gevrijwaard te blijven voor verrassingen Van Abessynschen kant. Het D.N.B. meldt uit Addis Abeba: Aan het Abessynsche Noordeiyke front zyn de laatste dagen uitgebreide hergroepceringen bitgevoerd. die. aldus wordt hier verklaard, doen concludeeren tot actieve plannen. De Abessynsche stellingen zyn krachtig ver sterkt. Men spreekt over operaties onder per- *°°niyke leiding van den negus. Reuter meldt uit Addis Abeba: Rallaansche vliegtuigen hebben gisteren Gobba, ten Noorden van Magalo in de provin- c'e Bali gebombardeerd. Br waren talryke slachtoffers te betreuren. De leden van de Zweedsche ambulance, die hier gevestigd was, trokken zich bij de nadering van de vliegtui gen terug in het bosch, doch de ambulance ®fb9nt getroffen te zijn. Het Abessijnsche Roode Kruis heeft naar aanleiding van dl. onibardement opnieuw te Genève geprotes teerd. Neville Chamberlaln besluit het debat. Noville Chamberlaln, die het debat besloot, zeide: Het huis geeft zich duideiyker dan vroeger rekenschap van de omstandigheden, die een einde hebben gemaakt aan het be staan van de gedemilitariseerde zone en van den angst en de vrees, die hierdoor is ont staan in België, Frankryk en Nederland. Chamberlaln herinnerde de leden van het Lagerhuis aan het belang, dat Groot- Brittannië by een onafhankeiyk Neder land heeft. Met betrekking tot de vraag, hoe de situa tie zou zyn, Indien Duitschland tot een niet uitgelokten aanval op Tsjechoslowakey of Polen of eenige andere mogendheid in het Oosten overging, zeide Neville Chamberlaln, dat een dergelijke aanval onmiddellyk maat regelen van den Volkenbond tengevolge zou hebben, en dat Engeland, gebonden aan den Volkenbond, tezamen met de andere mogend heden van den bond, zyn verplichtingen zou nakomen. Op een vraag van een van de afgevaardig den, of het contact tusschcn de Britsche en de Fransche generale staven, voor Groot- Brittannië de verplichting met zich mede bracht, om tezamen met Frankryk de Duit- sche troepen weer uit het Rijnland te zetten, zeide Chamberlaln met nadruk: neen, zeker niet Het contact is alleen een garanUe tegen een niet uitgelokten aanval. Het debat werd hierna in alle kalmte ge sloten. Men was in de wandelgangen van het par lement algemeen van opvatting, dat de re geering een goeden dag had gehad voor het debat DE FRANSCHE PERS OVER DE REDE VOERING VAN EDEN. Tamelijk voldaan. Havas meldt uit Parijs: Het schynt, dat de woorden van Eden op de pers een nogal gunstigen indruk hebben ge maakt In het algemeen zyn de bladen van oor deel, dat de goede dingen de overhand hebben op de kwade. Het oude Engeland, zoo zegt de Matin, en andere bladen zeggen hetzelfde, zal het woord, dat het aan Frankryk en België ge geven heeft, gestand doen. Op de meest duide- ïyke en kategorlsche wyze heeft Eden dit in zyn energiek en helder betoog bevestigd, zoo dat er te Parijs en te Beriyn geen twyfei kan bestaan over den trouw van Engeland en zyn verplichtingen, Duitsche persstemmen. De Duitsche bladen, die gisterenochtend reeds opmerkingen over de rede van Eden maken, zyn weliswaar Ingenomen met den geest van verzoening die er uit sprak maar uiten zich uiterst gereserveerd over Eden's aansporing aan Duitschland om een bydrage te leveren voor het overwinnen van de moeiiykheden die uit den Dultschen stap van 7 Maart zyn ont staan. De Boersenztg. schrijft, dat Eden den toe stand heeft beoordeeld van formeel Juridisch standpunt en niet voldoende rekening heeft gehouden met Duitschlands nationale en mo- reele rechten op souvereinitelt op eigen gebied. Ook heeft de Engelsche minister aan het feit, dat het Fransch-Russisch verdrag het verdrag van Locarno had ondermynd, geen genoegzame aandacht geschonken. Met voldoening getuigt het blad evenwel, dat Eden recht heeft laten wedervaren aan de vredesvoorstellen van Hitier en dat hij de waarde van het tegen aa. Dinsdag toegezegde Duitsche memorandum waarin Hltler's denk beelden verder zullen worden uitgewerkt, niet miskent. Een nieuw gezichtspunt. Rykskanseiier Hitier heeft gisteren te Leipzich naar het D.N.B. meldt, een rede voering uitgesproken. Sprekende over de ver overing van de Duitsche vryheld en onafhan- kelykheid. de Duitsche eer en de volledige souvereinitelt van het ryk, zeide Hitier dit maal: Het was een zware en gevaarlijke taak, maar wy zyn het lot er dankbaar voor, dat het ons de bevryding niet gegeven heeft air een geschenk van een conferentie of van een Volkenbond, maar dat het ons in staat heeft gesteld de Duitsche wederopstanding zelf te bevechten. Nooit zal onze natie zich datgenen laten ontnemen, waarom het zoo zwaar heeft moeten stryden. Ik wist dat de wereld zou protesteeren. De wereld heeft zich aangewend in de Duitsche niet-geiyk- gerechtigdheld een bydrage te zien tot de pacificatie van de wereld. Hieraan zullen wy een einde maken. Geen einde zullen wy ech ter maken aan de bydragen tot de wereld vrede. Wy zyn bereid een veel grootere by drage daartoe te geven, maar die zal niet meer gepaard gaan aan een eerloosheid van dit volk. Uit Chabarowsk wordt officieel mededee- ling gedaan van een nieuw Russlsch-Japansch grensincident, waarbij verscheidene Russische en Japansche soldaten zyn gedood in een botsing by Hoengtsjoeng, waar de Rus- sisch-Mantsjoerysch-Koroaansche grenzen el kaar raken. Een patrouille bestaande uit zeven soldaten is Woensdagmorgen ruim 200 meter de Rus sische grens overgetrokken. Het vuur is ge opend op vyf grenswachten. Na een scher mutseling van een half uur, zyn de Japan ners teruggetrokken, twee dooden, een officier en een mindere, achter latend. Zes uur later is een detachement Japansche soldaten, met lichte en zware machinege weren bewapend, weer de grens, ongeveer op dezelfde plaats, overgetrokken. Zij beschoten een Russisch blokhuis. De Russen deden een tegen aanval en tegen het vallen van den avond moesten de Japanners terugtrekken, nadat aan beide zijden dooden en gewonden waren gevallen. De Russische gezant te Tokio zal een pro test Indienen en bestraffing van de schuldigen vragen. Intrede op 19 April. De correspondent van de N. R. Crt te Brussel meldt, dat de zomertyd dit Jaar in den nacht van Zaterdag 18 op Zondag 19 April om 2 uur zal intreden. Van officieuse zyde is dezer dagen betreurd dat, op dit ge bied, tot dusver geen volledige overeenstem ming met de buurstaten van België kon wor den bereikt. Het ideaal zou zyn, den zomertyd zoowel in België als in Nederland. Frankryk en Enge land op denzelfden datum te zien Ingaan. Niet onmogelyk ls het dat, van Belgische zyde, binnen kort stappen in dien zin zou den worden gedaan. In een rede te Derby heeft Thomas, de mi nister van koloniën, o.a. gezegd: „Alle leden van de regeering streven er naar, Engeland buiten den oorlog te houden, en den ingewikkelden en moeilyken interna tionalen toestand te verbeteren. In deze som bere en onrustige periode verklaar ik, niet te gelooven, dat binnenkort een oorlog te ver wachten is. Ik richt my tegen alle uitingen, waarbij sprake is van een oorlog. Ik geloor niet, dat het gerechtvaardigd is, aan te ne men, dat een oorlog aanstaande is. De re geering heeft den plicht en het voornemen, haar verplichtingen loyaal en trouw na te komen en zij zal trouw blijvende aan al haar beloften, haar werk voortzetten met den wensch den oorlog te verhinderen. Het motief. Naar Reuter meldt, staat het thans vast, dat de moord op vice-admiraal Boyle Somer ville zyn aanleiding vond in zijn actie voor de recruteering van jeugdige Ieren voor het Britsche leger en de vloot. De politie heeft nameiyk by het ter plaatse van de misdaad ingestelde onderzoek een kaart geyonden met de volgende woorden, gevormd door uit een krant geknipte en vervolgens opgeplakte let ters: „deze agent van Engeland heeft de laatste maanden 52 lersche jongens naar het Britsche leger gezonden. Dat zal uit zijn". Mevrouw Somerville verklaart aan den an deren kant, dat haar man geen agent van een recruteeringsorganisatie was. Hy had slechts aan enkele jongelui uit zijn omgeving, die zonder werk waren, den raad gegeven, dienst te nemen in het Britsche leger. De Volkenbondraad heeft op 20 Januari be sloten tegen 3 September te Genève een con ferentie bijeen te roepen voor het sluiten van een internationale overeenkomst voor het ge bruik van den radio-omroep in het belang van den vrede. EEN WAARSCHUWING VAN DE ÏT-UNIK Havas meld- .Moskou: Naar aanleiding van de verdaging van den Volkenbondsraad, wordt te Moskou levendige critiek geoefend op de schommelingen in de Engelsche politiek, die alleen verantwoorde lijk gesteld wordt voor het antwoord van Hitier. De houding van het Engelsche kabinet onvoldoende gesteund door de openbare mee ning, loopt groot gevaar om een algemeene vervreemding van den Volkenbond uit te lok ken. De Geneefsche Instelling, zoo zegt men. is op weg om een gevel te worden, waarach ter als voor den oorlog, de bondgenootschap pen tusschen twee of drie schuil zullen gaan, van welke bondgenootschappen de ervaring het rampzalige resulaat bewezen heeft. De conclusie is, dat de Sowjet-unie, zoo goed als andere werkeiyke vredelievende landen, alle consequenties zullen trekken, als zij be drogen worden ln de hoop, welke zy op den Volkenbond gevestigd hebben. Donderdagavond laat ls ln een dicht bosch naby Lyndhurst (Hampshire) een passagiersvliegtuig gevallen, waarby vyf menschen, onder wie een vrouw, om het leven zyn gekomen. Waarschijnlijk heeft de vlieger op een open plek in het bosch een noodlanding willen maken. De vleugels kwamen echter ln aanra king met de boomen en knapten af, met het gevolg, dat het toestel viel en zich met den neus diep ln den grond boorde. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat het toestel behoorde aan de Commercial Air Hire te Croydon, en dat het door het ministerie van luchtvaart voor oefeningsdoeleinden was ge huurd. Een zeer ernstig vliegtuigongeluk, waarby veertien menschen om het leven zyn gekomen, is Donderdagavond ln de nabyheid van het plaatsje Ameca- meca, niet ver van de Mexicaansche hoofdstad. Naar United Press meldt, zouden alle gedoode passagiers Duitschers zyn en wei bekende persoonlykheden uit de society. Zes hunner waren vrouwen. Een der slachtoffers was, naar de Duitsche legatie te Mexico-city mededeelt, prin ses zu Schaumburg Lippe. Het verongelukte toestel was een drie mo- torlg verkeersvliegtuig van de Pan American Airways. Het stortte neer la het heuvelland ln de omgeving van twee vulkanen die Mexico'» hoofdstad beheerschen. De machine was onderweg naar Guatamala. Beambten van de Pan American Airways zyn op de plek van de ramp aangekomen om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak. Tien passagiers en vier leden van de beman ning werden gedood. De passagiers zyn: Prins Adolf zu Schaum burg Lippe en zyn echtgenoote, Sigmund Frei- herr von Sieber, mevrouw Dora Thein en haar dochter Victoria, dr. Elmer von Rohonczy, A. F. Siegler en de dames Harder, Schroer en Pust. De L.Z. 129, die Donderdagochtend met de Graf Zeppelin was opgestegen voor een vlucht over Duitschland, heeft zijn vlucht boven Stuttgart moeten onderbreken en ls naar Friedrichshafen teruggekeerd, waar een tech nische wijziging zal worden aangebracht. Daarna zal het luchtschip weer opstygen en zich by de Graf Zeppelin voegen. Ongelukkige opstijging van de L. Z. 129. De reden waarom de L. Z. 129 Donderdag morgen zyn kruistocht moest onderbreken en naar Friedrichshafen terugkeeren, is, naar Reuter verneemt, gelegen in eenigen tegen slag bij de opstijging, aangezien het gevaarte bij het verlaten van den grond door een wind stoot gegrepen en neergedrukt werd. Verschillende onderdeelen werden verbogen, en het luchtschip moest ai zyn waterballast weg laten loopen. Niemand werd echter ge wond. Een der leiders van de Zeppelinfabrieken deelde nog mede, dat het luchtschip op het oogenblik aan een grondige inspectie wordt onderworpen. De tocht voortgezet na herstel van de schade. Uit Friedrichshafen meldt het D.N.B.: Nadat het gat, dat de LZ 129 Donderdag morgen had opgeloopen voorioopig gedicht was met linnen, is het luchtschip gistermid dag om 15 uur 23 wederom gestart voor zyn tocht over Duitschland. Er werd koers gezet naar Saksen, teneinde aldaar den kleineren Graf Zeppelin te ontmoeten en dan gezamen- lyk den tocht voor te zetten. Door zyn sterkere motoren is de LZ 129 gemakkelijk in staat den Graf Zeppelin, die inmiddels reeds Miinchen en Neurenberg ge passeerd was, ln te halen. In de vergadering van de Centrale commis sie voor georganiseerd overleg ln ambtenaren zaken van Woensdag 25 Maart deelde de voorzitter mede, dat de regeering onder meer od grond van de desbetreffende aanbevelingen van de Centrale commissie besloten heeft: A. het denkbeeld van herziening der jeugd salarissen voorioopig prys te geven; B. af te zien van het voornemen de lj/£ millioen, welke de 5 pet salarisverlaging meer opbrengt, dan de na aanvankelyk by het wets ontwerp tot bezuiniging op de openbare uit gaven noodig geoordeelde tien millioen der salarisverlaging, te bestemmen voor een her ziening der salarisregelingen; C. eveneens af te zien van het voornemen om thans de salarisschalen met één Jaariyk- sche verhoogingen om te zetten in schalen met uitsluitend tweejarige verhoogingen. De regeering acht het nameiyk gr8" wenscht, dat voor het oogenblik eenige rust zal heerschen rondom de salarieering van het rijkspersoneel, doch is voornemens ln den loop van 1937 te overwegen, of alsdan een algemeene herziening van het bezoldigingsbesluit 1934 ter hand zal dienen te worden genomen. De regering acht geen voldoende aanleiding aanwezig om den ingang der 5 pet salaris- verlaging, welke voor de ambtenaren op maand- en weekloon in de gemeenten der vierde klas eerst op 1 Juli 1936, ln stede van zooals voor de overige ambtenaren op 1 Januari 1936 is gesteld, naar een nog lateren datum te verschuiven. Overheidspensloenen. De commissie stelde ln deze vergadering haar advies vast ter zake van een ontwerp van wet tot herberekening van de overhelds- aangelegenheid betreft was de grootst moge pensioenen. Wat de principieele zyde van deze ïyke meerderheid van oordeel, dat reeds ver leende pensioenen niet mochten worden aan getast. Wat de ontworpen regeling betreft, kan de commissie zich daarmede ln het algemeen wel vereenigen, behoudens dat men eenparig de in de regeling gestelde limiet van 800 beneden welke de pensioenen niet zouden worden be rekend, te laag oordeelde, mede met het oog op de vele invaliditeitspensioenen. Voorgesteld werd deze grens te verhoogen, doch dan daarby met neveninkomsten reke ning te houden. Ten aanzien van het beroep achtte de com missie het gewenscht, dat daarvoor ten op zichte van eventueele kwesties betreffende deze herberekening dezelfde regeling zal gelden als voor de vaststelling en berekening van het pensioengeld. Voorts behandelde de commissie nog enkele aangelegenheden van minder algemeenen aard. Het A.N.P. meldt: In sommige dagbladen ls vermeld, dat de dienstplichtigen van den motordienst, voor wie de eerste oefening begin April eindigt, voorioopig in werkelijken dienst moeten blij ven. Bij het departement van defensie wordt echter verzekerd, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. Zoodanige beslissing zal vermoedelijk eerst in het begin van de volgende week kunnen worden verwacht. Het zelfde geldt ten opzichte van andere dienst plichtigen, wier eerste oefening eveneens in het begin van April eindigt. In het klein-auditorium van het Academie gebouw te Leiden heeft de minister van So ciale Zaken, mr. M. SUngenberg, Donderdag avond voor de Leidsche Studentenvereeniglng voor sociale lezingen een lezing gehouden over: „Het samenstel van regeeringsmaatre- gelen tot bestryding van de werkloosheid en naar gevolgen". Mr. SUngenberg, het woord nemend, be toogde allereerst de noodzakelykheid de oor zaken der werkloosheid op te sporen. In West- Europa is een der voornaamste ervan de we reldoorlog, waarvan andere landen hebben ge bruik gemaakt om de eigen industrie uit te breiden en de wereldmarkt te veroveren. De lage prys van Oostersche producten sloot Westersche concurrentie uit. Gevolgen daar van waren afweermaatregelen in het Westen door sluiting der grenzen, ineenstorting van den groothandelsprijs tot beneden kostprijs en allerwegen mechanisatie en rationalisatie, waardoor steeds minder personen by het pro ductieproces werden betrokken. Spr. stelt de vraag of de regeering daar tegen maatregelen moet nemen. By vroegere crisis bleef de regeering tydeiyk toezien. On danks de vele ellende voltrok de aanpassing zich toen in een veel sneller tempo. De regee- ringsmaatregelen van thans dragen soms een dualistisch karakter. De omstandigheden noodzaken de regeering de handelspoUtiek volkomen te wyzigen, hoe zeer vele leden van het Kabinet, dr. Coiyn, aan het hoofd, voorstanders biyven van den vryen handel. Gelegenheid tot export hebben we alleen door geiyktydige maatregelen ten einde te voorkomen, dat ons land met goed- koope buitenlandsche producten wordt over stroomd. Gematigde autarkie is thans noodig. De heele steunverieening gaat uit van het principe, dat niet de staatskas moet subsi dieeren, maar dat de consument den produ- zou anders den staat ruim twee honderd mil- cent moet betalen. De steun aan den landbouw lioen hebben gekost. Spr. behandelde vervolgens den steun aan de scheepvaart en aan den middenstand en betoogde, dat zonder deze maatregelen de aanpassing ongetwyfeld veel sneller zou zyn verloopen, maar dat er dan veel meer slacht offers zouden zijn geweest. De industrialisatieplannen der regeering be rusten op de gedachte, dat onze handelsbalans een hooger invoercyfer vertoont dan dat van den uitvoer. Het zal nooit mogelgk zyn, die balans in evenwicht te brengen, doch het ver schil, in 1934 nog 327 millioen, kan worden verkleind en is in 1935 reeds teruggebracht tot 260 millioen. Beheerscht en langs lynen der gelel- deiykheid tracht de regeering derhalve het Nederlandsche volk naar een lager levenspeU te brengen. Emigratie ter bestryding der werkloosheid achtte de minister op zichzelf geen toe te juichen maatregel, die echter onder de huidige omstandigheden val te verdedigen. In het bij zonder besprak spr. de emigratie naar Zuid- Af ri ka, dat nog vele bestaansmogelijkheden biedt Spr. kwam daarna tot de werkverschaffing, waardoor regelmatig jaarlyks vijftig tot zestig duizend werkloozen arbeid vinden. Vele dui zenden hectaren woeste grond zyn tot cultuur gronden herschapen. Spr. wees daarenboven op de verbeterde afwatering in vele gewesten en schatte dat op deze wyze globaal een be drag van driehonderd millioen gulden aan de arbeidsmarkt is gekomen. Aan het slot van zyn rede stelde spr. de vraag of de toestand wanhopig ls of dat er perspectieven zyn. Wanhopig acht spr. den toestand niet en hy wees daarby erop, dat de kostprijzen in de Europeescne landen elkaar naderen. Hy wees voorts op toenemende activiteit van tal van Industrieën en vele gunstiger Jaarverslagen over 1935. Er is geen reden tot optimisme, maar even min mag men zeggen, dat de aanpassings politiek van het kabinet-Coiyn heeft gefaald. Spr. eindigde z'n rede met: Ende dispereert niet SALARISVERLAGING IN HAARLEM AFGEWEZEN. In de Woensdagavondvergadering van den raad van Haarlem zette weLhouder Kooden- burg (C.H.) zyn standpunt uiteen en verklaarde dal het z.i. niet toelaatbaar is voor den raad langer tegen de regeering ln te gaan. WeLhouder Reinalda (S.D.) verdedigde de voordracht. Spr. ontkende dat een conflict met de regeering daarvan het gevolg zal zyn. Er is ook geen conflict tusschen de regeering en de Staten van N.-Hotland. Vervolgens zetten ook de wethouders Van Liemt (R.K.) en Boes (V.D.) uiteen waarom zy vóór afwyzing zyn. De Voorzitter betoogde, dat z.i. verzet niet langer zin heeft. Na replieken kwam in stemming de voor dracht van B. en W. (afwyzing van de ver- laging). Ze werd aangenomen met 29 tegen 9 stemmen. Bezorgdheid in Oostenrijk. Naar het A.N.P. uit Innsbruck meldt ziet men in Oostenryksche hotel- en pension kringen met bezorgdheid de invoering van een reisbelastlng ln Nederland tegemoet- Men ge looft, dat het bezoek uit Nederland aan Tirol sterk zal verminderen indien het ontwerp inderdaad wet wordt. De Nederlanders zyn hier geziene gasten en vooral Innsbruck kan en wil hun bezoek niet missen. De Staatscourant van gisteravond bevat het reglement rundvee-teeltregeling 1936. De ten hoogste door elke landbouwcrisis organisatie in totaal toe te wijzen aantallen kalveren binnen het tydvak aanvangende met ingang van 1 November 1935 en eindigende met ingang van 1 November 1936 bedragen voor de landbouwcrisisorganisaties voor: Groningen 18.600, Friesland 55.132, Drenthe 24.804, Overijssel 43.627, Noord-Holland 25.064, Zuid-Holland 35.739, Zeeland 14.091, Utrecht 20.088, Gelderland 50.527, Noord-Brabant 43.431, Limburg 19.068. 28 Maart. We zeilen dus biykbaar met volle vaart een nieuwe internationale politie ke, economische, koloniale en financieele mon stervredesconferentie tegemoet. Dat is eea aangenaam vooruitzicht voor de 80.000 des kundigen die er werk door zullen vinden. Naar onze diplomatieke medewerker Klet- ziphax verzekert, zyn de uitnoodigingen ver» leden week ln zee 'gegaan en zyn er zelfs al vele antwoorden binnengekomen. Korea wenscht alleen ter conferentie te ver schijnen, als het zekerheid krygt, dat ln Ne derland niet het versche kadetje terugkeert. In Siam heeft één woord uit de uitnoodl- glng aanleiding gegeven tot misverstand. Dit is het woord sopon. In het Siameesch betee- kent dit „bloedzuigers", en men vroeg zich af, of de Engelsche regeering. van wie de uitnoodlging ls uitgegaan. het«volk van Siam heeft willen beleedigen. Volgens een andere lezing was dit in het Yorkshire dialect eea woord voor draalmolenpaard. maar dit maak te de zaak niet veel duidetyker. Een Ier, die in Siam woont, verzekerde, dat sopon ln het Iersch kan beteekenen dwarskyker, achter ruit van een auto en salto-mortale. Dit heeft het incident nog Ingewikkelder gemaakt. Eea jongste bediende van het ministerie van bin- nenlandsche zaken, die een paar weken Ber litz-onderricht heeft gehad, heeft ten slotte ontdekt, dat sopon een tikfout was voor soon, spoedig. Er werd om „spoedig" antwoord verzocht. De Siameesche regeering heeft daarop van een scherp protest afgezien. Duitschland heeft gevraagd, of de confe rentie alleen een symbolisch karakter zou hebben. In dat geval zou het gaarne deelne men, onder voorwaarde, dat hier eens en voor altyd zou worden uitgemaakt, dat (als eea zaak van eer) verdragen alleen gelden zoo lang een staat ze ln zyn oplang acht. Enge land heeft dit toegezegd, en vermoedeiyk zut- len alle Duitsche ministers van Buitenland sche Zaken (Neurath, Rtbbentrop en Rosea- berg) een afgevaardigde zenden. Uruguay is bereid te komen, Indien het ver bod tot het slachten en vergassen van scheids rechters by Internationale sport ontmoetin gen wordt opgeheven. Chili wenscht, dat voortaan oorlog wordea gevoerd met koffie. De zee heeft n.1. door do groote koffievoorraden, die er allengs ln zya geworpen, zulk een hoog peil bereikt, dat do waterstand een gevaar voor het land dreigt op te leveren. Dit maakt een andere afzetmogeiykheld dringend gewenscht. De gouverneur van New Yersey heeft ver zocht, de zaak tegen Hoffmann voor het In ternationale Hof ln Den Haag te brengen, met voorrang boven de kwestie van het Fransch-Russisch verdrag, daar hierover do uitspraak toch geen Invloed kan hebben op den loop der diplomatieke gebeurtenissen. Haïti heeft gevraagd om een koeler klimaat en Liberia heeft zich bereid verklaard, zoo noodig deel te nemen aan een gemengde be zetting van IJsland. Dit laatste moet op eea verkeerd begrepen zinswending ln de invita tie berusten. Italië komt, als er geen Roode Kruisambu- lancea rondom de conferentiegebouwen gele gerd zyn en van Trlsta da Cunha ls geener lei antwoord ontvangen. Vermoedeiy'k is er niemand. Btoscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht. Bialto-Theater, aanvang half acht Zaterdag 88 Maart, Casino, 8 uur: Uitvoering M.S.V. „Zee macht". Zondag 89 en Maandag S0 Maart. Casino: Revue „Dat doet je weer goed". Musis Sacrum, 8 uur: Populaire Solrée. Dinsdag 31 Maart. Voormalige Zusterschool Jonkerstraat, 8 U.S Speeltulnvereenlging Den Helder, afcL Vlachmarkt Opening tentoonstelling. Woensdag 1 April. Casino, 2.30 uur: Kindermiddag. Musis Sacrum, 8.15 uur: Weldadigheids Bridge-Drive. Donderdag 8 April. Nieuwe Kerk, 8.15 uur: Muziekuitvoering Maatschappy tot Bevordering der Toon kunst „Matthftus Passion" van J. S. Bach, Vrijdag S April. Nieuwe Kerk, 8.15 uur: Muziekuitvoering Maatschappy tot Bevordering der Toon kunst „Matthëus Paaslon" van J. 8. Bach, Het hof heeft mr. van L. en S. H. vrijgesproken en de andere verdach ten tot een geldboete veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Don derdag arrest gewezen ln de zaken van de redacteuren van Volk en Vaderland en van den redacteur van Nieuw Nederland. Dr. E. G. H. V., redacteur van het natio- naal-socialistisch maandblad Nieuw Neder land, is wegens beleediging van minister Co iyn en van den ministerraad, tot 100 boete, subs. 50 dagen hechtenis veroordeeld. Mr. H. R., waarnemend hoofdredacteur van Volk en Vaderland, is wegens beleediging van regee ring, regeeringspersonen en regeeringslicha- men tot 100 boete, subs. 25 dagen hechtenis veroordeeld. Het vonnis van de Utrechtsche rechtbank ten aanzien van den eerste is dus door het hof gevestigd. Mr. R. was door de rechtbank

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9