Radio-programma De „Queen Mary". BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Vogeltrek. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 APRIL 1936 De Britsche vlootorders van dit jaar. belasting van nalatenschappen en schenkingen van nederlanders in het buitenland. De reisbelasting. De Nederlandsche vlag op Nederlandsche oorlogsschepen. De begrafenis van de slacht offers der Uiver. Vervolging van de verkoopers van „der stürmer"? De collecties van Zonnestraal. Uit de S.D.A.P. Binnenland De berooving in een Haagsch hotel. Vergiftigd vleesch. De misdadigers van Oss. Autobestuurder door slaap overmand. De moordaanslag op een colporteur van de N.S.B. Om Gloria Vanderbilt, een berouwhebbend moordenaar Professor Trapper Peddelaar is jong van hart, schoon wit van haar. Hij durft nog lange tochten aan maar dan alleen op zijn Germaan. De roof van de prinses van Monaco. Wie krijgt de Blauwe Winpel? 2 Japansch-Mantsjoerijsche afdeeling door bui- ten-Mongoolsche vliegtuigen een soldaat ge dood en vier man gewond. Volgens een ander bericht zouden drie Ja- pansche militairen door Bulten-Mongoolsche soldaten gevangen zyn genomen. Het grootste programma sinds den oorlog. Volgens de Daily Telegraph zal de Britsche regeering nog dit jaar den bouw der volgen de oorlogsschepen aanbesteden: 2 groote slag schepen, 5 kruisers, 1 vliegtuig-moederschip, minstens 12 torpedojagers en een nog niet bekend aantal duikbooten en patrouillevaar tuigen. Dit is het grootste vlootbouwpro- gramma voor 1 ja.ar, dat Engeland sedert den wereldoorlog heeft gekend. In den zomer van 1937 zullen waarschijnlijk orders voor drie kruisers gegeven worden. De genoemde schepen hebben een gezamenlyke tonnage van 175.000. De kosten van aanbouw bedra gen rond 35 millioen pond sterling. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot heffing van belasting van nala tenschappen van Nederlanders, die het Ryk metterwoon hebben verlaten en van door zoo danige Nederlanders gedane schenkingen. Een Nederlander, die ingezetene des ryks is geweest en binnen tien jaren nadat hy het ryk meterwoon heeft verlaten, is overleden of een schenking heeft gedaan, wordt geacht ten tijde van zijn overlijden of van het doen der schenking ingezetene des rijks geweest te zjjn, tenzij blijkt, dat hij op dat tijdstip zijn woon plaats had in Nederlandsch-Indië, Suriname of Curagao. Ernstige bezwaren in de Tweede Kamer. Het lot van het wetsont werp onzeker geacht. Dinsdagmiddag is het wetsontwerp tot hef fing van een reisbelasting in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht. Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, zijn er ernstige bezwaren tegen het wetsontwerp in gebracht. Ook zij, die in beginsel geen be zwaar hebben tegen een dergelijke heffing, oefenden critiek uit op de wijze van uitwer king van dit denkbeeld in het regeeringsont- werp. Het werd niet uitgesloten geacht, dat de bezwaren tegen het wetsontwerp-Oud van dien aard zullen blijken, dat het op de lange baan zal worden geschoven, tenzij de regeering in belangrijke mate aan de bezwaren der Kamer tegemoet zou willen komen. Geen Oranje-Blanje-Bleu op Hr. >Is. „Sumatra". Op vragen van den heer Schaepmani Is het juist, dat aan boord van Hr. Ms. kruiser „Sumatra" en ook aan boord van andere schepen der Koninklijke Marine bi) de overdracht van het commando over de vloot te Soerabaja in plaats van de Nederlandsche vlag een vlag Oranje-Blanje Bleu geheschen was? Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan maatregelen treffen, dat aan boord van Nederlandsche oor logsschepen geen andere dan de Nederlandsche Vlag geheschen wordt? Heeft de minister van Staat, minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van minis ters geantwoord: Het antwoord op de eerste vraag luidt ont kennend. In verband daarmede eisoht de tweede Vraag geen beantwoording. Begrafenis van prof. Walch te Haarlem. Onder zeer groote belangstelling heeft Dins dagmiddag op de algemeene begraafplaats te Haarlem de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van prof. Walch, hoogleeraar aan de Hoogeschool te Batavia, die bij de Uiverramp om het leven is geko men. De K. L. M. was op verzoek der familie niet vertegenwoordigd, doch had eén bloem stuk gezonden. Een zwager van wijlen prof. Walch heeft woorden van dank gesproken. Verdere verspreiding van het zal worden belet. Blykens minister Van Schaik's antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon, zal mogelijk tegen de verkoopers van het Duitsche weekblad „Der Stiirmer" te Amsterdam een strafvervolging worden inge steld, terwijl bij verdere verspreiding van „Der Stiirmer" in ons land onverwijld zal Worden ingegrepen. De besluiten van eenige gemeenten tot weigering van toestemming voor een collecte zijn tlians door de Kroon vernietigd. In de loop van Mei en Juni 1935 hebben de colleges van B. en W. van de gemeenten Breda, Princenhage, Klimmen, Lexmond en Boskoop afwijzend beschikt op verzoeken van de vereeniging „Zonnestraal te s Graven- hage tot het houden van een openbare inza meling in die gemeenten. Thans heeft de Kroon de besluiten van ge noemde gemeentebesturen vernietigd. Noch de omstandigheid, dat reeds vele collectes in de gemeente zijn gehouden, noch het feit, dat de werkzaamheden van de betrokken instelling Voor de inwoners van de gemeente geen direct belang hebben, mag een reden zijn de toestem ming tot een openbare inzameling krachtens art. 15 van de Armenwet te weigeren. Er moeten gewichtige redenen zijn voor weige ring van de collecties van een vereeniging als „Zonnestraal", welke een uitnemend volksbe lang als de bestrijding van de tuberculose be hartigt. Ontwerp-resolutie inzake politiek stelsel. Voor het Paaschcongres der S.D.A.P. heeft het partijbestuur de volgende ontwerp-reso lutie opgesteld, die ten congresse door mr. dr. G. van den Bergh zal worden toegelicht. Het congres der S.D.A.P., gehouden te Rot terdam, op 11, 12 en 13 April, 1. gezien het verslag van de door het Par tijbestuur ingestelde commissie tot vergelij kend onderzoek van politieke stelsels, zich stellend op den grondslag van dat rapport en de leidende gedachten daarvan aanvaardend; 2. verklaart opnieuw, dat de S.D.A.P. de democratie huldigt, niet alleen als methode in den strijd voor het socialisme, maar ook als beginsel en als doel, omdat slechts de demo cratie waarborgen biedt voor de geestelijke vrijheid, zoowel voor de verschillende groepen des volks als voor den enkeling, voor eerbie diging van de rechten der minderheden en mitsdien voor rechtvaardige behartiging van het algemeen belang; 3. verklaart nogmaals, dat de S.D.A.P. elke dictatuur verwerpt, als strijdig met de menschelijke waardigheid, met de medever antwoordelijkheid van elk individu voor het lot van volk en menschheid en met ieders recht op medezeggenschap, als vernietigend voor de -geestelijke waarden, die aan het leven hoogeren zin en beteekenis geven en bovendien als een bedreiging voor den vrede tusschen de volken; 4. veroordeelt het beginsel van den totalen staat, waaraan alle rechten en vrijheden der burgers Worden opgeofferd, en verlangt van den staat, dat hij zichzelf aan het recht zal onderwerpen en dat hij de gelijke rechten en vrijheden van al zijn burgers steeds meer zal erkennen en beschermen. Het congres spreekt voorts als zijn oordeel uit; 5. dat een organische of corporatieve grondslag voor de samenstelling van de volks vertegenwoordiging moet worden afgewezen, aangezien het algemeen belang niet mag worden opgevat als de som van bijzondere belangen en evenmin in bijzondere belangen kan worden ontbonden, weshalve een organi sche of corporatieve samenstelling van het parlement in tegenstelling is met het begin sel der volksvertegenwoordiging, die hoedster moet zijn van het algemeen belang; 6. dat er evenwel binnen het kader der parlementaire democratie wel behoefte be staat aan en ruimte is voor nieuwe organen, waarin naast vertegenwoordigers van het al gemeen belang vertegenwoordigers van bij zondere belangen worden opgenomen en waar aan een taak kan worden opgedragen bij de voorbereiding en bij de uitvoering van maat regelen voor bijzondere gebieden van het staatkundig en maatschappelijk leven; 7. dat door de instelling van zulke nieuwe organen ook kan worden voorkomen, dat de leiding van het oeconomische leven, welke de gemeenschap in toenemende mate in handen zal moeten nemen, uitsluitend zal uitgaan van een centraal staatsgezag en zal worden be reikt, dat aan die leiding in ruime mate zal worden medegewerkt door deskundigen en vertegenwoordigers van belangengroepen, uit het vrjje maatschappelijk leven voortgekomen; 8. dat echter de vólksvertegenwoordiging moet blijven berusten op het rechtstreeksch algemeen kiesrecht van mannen en vrouwen en op de vrijwillige groepeering van staat kundig gelijk-gezinden, zoodat daarin de ver schillende bij het volk levende rechtsovertui gingen tot uitdrukking kunnen komen; 9. de partfl blijft krachtig werkzaam ter voltooiing van de democratie in den hier boven aangegeven zin en zij zal aan elk stre ven om de rechten en vrijheden des volks aan te tasten en de democratische grondslagen van de volksvertegenwoordigende lichamen te verzwakken, onverzettelijk weerstand bieden. (Volk). 2 dieven deden zich voor als recher cheurs van politie. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag uit spraak gedaan in de zaak tegen de drie man nen, betrokken by de opzienbarende berooving, gepleegd in den nacht van 30 op 31 Augus tus in Hotel Américain in Den Haag. waarbij de 31-jarige chauffeur H. M., de 25-jarige kantoorbediende H. K. en de 34-jarige C. G., dit hotel binnendrongen onder voorwendsel rechercheurs van politie te zijn, belast met onderzoek naar de aanwezigheid van twee aldaar verblijvende Italianen, bij welke gele genheid zy één van deze vreemdelingen van een bedrag van ongeveer 1100 beroofden. De officier van justitie had tegen ieder der verdachten 3 jaar geëischt wegens oplichting en diefstal. De rechtbank veroordeelde hen conform den eisch. met bepaling dat ten aanzien van K. en G. 5 maanden en ten aanzien van M. drie maanden voorloopige hechtenis in mindering komen. Oververmoeide gevederde trekkers vinden den dood. In den nacht vari Vrydag op Zaterdag zijn groote vluchten vogels, komende uit het Zuiden, over Overijsel getrokken. In Zwolle waren in den nacht duidelijk groote vluchten waar te nemen van vogels, die, hun instinct volgend, Noordwaarts trokken, nu de lente in het land is. Zooals het evenwel vaker pleegt voor te komen bij trekkende vogels, vergen de zwakken evenveel van hun krach ten als de sterken kunnen presteeren en zoo geschiedde het, dat op vele plaatsen de vogels door of stervend nedervielen. Het valt moei lijk te schatten, hoe vele onderweg aldus het leven lieten, maar het moet er gezien de berichten, die wij te Zwolle van links en rechts kregen over gevonden doode vogels vele zijn geweest. De trek duurde ook uren en dus zijn er wellicht ook tien-, ja honderd duizenden vogels over gevlogen, De vogels, die uiterlijk veel op lijsters ge leken, bleken te zijn koperwieken (turdus iliacus), met dofglanzenden grauwen rug en staart, witten buik en bruine strepen over den hals, uitloopers van het koperbruine on der de vlerken, en een lichte streep boven de oogen. Een jonge vrouw, wonende in de Anjelier straat 7 te Amsterdam, heeft Dinsdagochtend bij een koopman op de Noordermarkt aldaar gekookt vleesch gekocht. Toen zij en haar man gisteravond van het vleesch een gedeelte hadden gebruikt, voelden zij zich onwel wor den. Er deden zich verschijnselen van vergif tiging voor. De geneeskundige dienst bracht beide patiënten over naar het Wilhelmina- gasthuis. Zij maakten het Dinsdagochtend vrij goed. De politie heeft de resten van het vleesch voor een onderzoek in beslag geno men. Het vleesch was op het abattoir voor den verkoop voorwaardelijk goedgekeurd. Andere vergiftigingsgevallen hebben zich niet voorgedaan. Twee arresten van het Gerechtshof ln den Bosch, Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren arrest gewezen tegen P. N. v. d. W., landbouwer te Oss, ter zake dat hij in den nacht van 6 op 7 Mei 1933 tezamen en in ver eeniging in de woning van C. v. d. Burg een bedrag van 700 heeft weggenomen. De dief stal was vooruitgegaan door geweld tegen v. d. Burg, die krachtdadig werd vastgegrepen, ge bonden en neergeworpen, waarna beddegoed op hem werd gestapeld. Het Hof veroordeelde verd. tot 5 jaar ge vangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Vervolgens heeft het Hof uitspraak gedaan in de zaak tegen A. S., verzekeringsinspecteur, door de rechtbank veroordeeld tot 5 jaar ge vangenisstraf, omdat hij eenigen tijd voor den nacht van 16 op 17 Mei 1933 aan P. J. d. B., L. v. d. H., A. H. en L. V, opzettelijke inlich tingen had verstrekt voor den diefstal te Gaf fel, waar in het gemeentehuis een brandkast met veel geld zou staan en die gemakkelijk te bereiken viel en verder ter zake van het opzet telijk behulpzaam zijn by het plegen van dief stal door genoemde mannen in den nacht van 11 op 12 Januari 1934 te Langenboom, door hen in een automobiel op de plaats des mis- drijfs te brengen en het raam aan te wijzen van een woning, waar geld te stelen was. Ten slotte zou hij een door deze diefstallen verkre gen bedrag van 375 ten geschenke hebben aangenomen. De eisch van den advocaat-generaal was 7 jaar gevangenisstraf. Het Hof veroordeelde verdachte tot 6 jaar gevangenisstraf, met af trek van de voorloopige hechtenis. Vier gewonden tengevolge van botsing. Dinsdag omstreeks middernacht heeft op den Geldropschen weg onder Eindhoven een ernstig ongeluk plaats gehad. De heer M. W. Lemmens uit Eindhoven, die met zijn drie dochtertjes van Blerik terugkeerde, is ver moedelijk door slaap overmand, tengevolge waarvan hij de macht over het stuur kwijt raakte en plots in vollen vaart tegen een boom op reed. De auto werd geheel vernield. Alle inzitten den liepen kwetsuren op. Een 5-jarig dochter tje kreeg een schedelfractuur, een vierjarig kind werd met een hoofdwond opgenomen, en een tienjarig meisje en de heer Lemmens zelf liepen eenige snijwonden en lichte ontvellin gen op. Nadat eerste hulp verleend was, werden de slachtoffers naar het r. k. binnengasthuis ver voerd. De vader en het oudste dochtertje kon den gisterenmorgen weer ontslagen worden. De toestand van het 9-jarige kind is zeer zorg wekkend. De vierde kamer der rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 40-jarigen C. F. B., die op 30 September met revolverschoten een colporteur van de N.S.B. voor den ingang van het Centraal Station te Amsterdam ernstig heeft gewond. De recht bank veroordeelde verdachte wegens poging tot moord tot een gevangenisstraf van 1 jaar, verminderd met 6 maanden voorloopige hech tenis. Bovendien kan verdachte ter beschik king van de regeering worden gesteld, ten einde te worden verpleegd. De rechtbank overwoog in haar vonnis op grond van het psychiatrisch rapport, dat ver dachte in beduidende mate verminderd toe rekeningsvatbaar moet worden geacht. De eisch was 5 jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regeering. Men zal zich herinneren dat de moeder van Gloria Vanderbilt by rechterlyk vonnis be roofd van het recht zelf haar dochter te mo gen opvoeden, van die uitspraak in hooger beroep was gegaan. Thans heeft het Opper ste Gerechtshof der Ver. Staten de uitspraak van den rechter in een vroegere instantie, be vestigd. De opvoeding van het meisje blijft toevertrouwd aan een tante, mevr. Whitney. Het meisje, Gloria, is zeer gefortuneerd. De moeder werd door den rechter niet de ge schikte persoon geacht om haar dochter op te voeden. Een zekere Stefan Kolkzac heeft de te Warschau wonende weduwe Meinfeld en hare vier kinderen door bemiddeling van een advo caat te Warschau de som van 10,000 dollars dóen toekomen. Kolkzac had in 1919 aan een Jodenpogrom deelgenomen waarby de man van de weduwe Ï0V Een Germaan is het ideale rijwiel voor toerisme. Prijzen vanaf f 37.- - Olympia vanaf f 29.75 M.V.RIJWIELIND.F.kJ.vanWERVEN MEPPE!. VRIJDAG 8 APRIL 1936. Hilversum n, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 KRO-Melodisten en gramofoonplaten. I.45 Orgelconcert en Gramofoonplaten. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 KRO-Kamer-orkest. 4.45 Gramofoonplaten. 5.15 KRO-orkest. 6.05 Causerie. 6.25 KRO-orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.15 Sted. orkest Maastricht en soliste. 9.00 Gramofoonplaten. 9.10 Schaak-interview, 9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. 10.3512.00 Gramofoonplaten. Hilversum I. 1875 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.30 Gramofoonplaten, II.10 Voordracht. 11.30 Gramofoonplaten, 12.00 Cantabilé-orkest, I.45 Voordracht. 2.15 Omroeporkest en solist. 4.00 Orvitropia en Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuur. 5.30 Gramofoonplaten. 6.05 De Flierefluiters, 7.00 Causerie. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Berichten. 8.00 Berichten. 8.05 Causerie. 8.30 Zang en piano. 9.00 Lezing. 9.30 Gramofoonplaten, 10.00 Toespraak. 10.15 Causerie. 10.45 Berichten. II.00—12.00 Gevar. programma. ZATERDAG 4 APRIL 1936. Hilversum I. 1875 m. KRO-uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sportpraatje. 3.00 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 KRO-Boys. 5.30 Esperanto. 5.45 KRO-melodisten. 6.20 Lezingen en Gramofoonplaten. 8.00 Berichten, reportage, gramofoonplaten. 8.30 KRO-orkest. 9.15 Lezing. 9.30 KRO-orkest en sopraan, 10.00 Voordracht. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. 10.3512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht en gramofoonplaten. 12.00—1.45 VARA-orkest, en gramofoonpl. 2.00 Lezing. 2.20 Vervolg orkestconcert. 2.50 Gramofoonplaten. 3.10 Schaakpraatje. 3,30 R'damsch Philh. Orkest en zang, 4.30 Filmpraatje. 4.50 Vervolg orkestconcert. 5.40 Lezing. 6.00 VRO. 7.00 Opera-uitzending, m.m.v, solisten, koor en orkest. 7.15 Film Theater. 7.25 Vervolg opera-uitzending. 7.40 Toespraak. 7,50 Vervolg opera-uitzending, 8.05 Berichten. 8.20 Vervolg opera-uitzending. 8.45 Berichten, gramofoonplaten. 9.00 VARA-orkest. 9.45 'Causerie. 10.00 Nieuwsberichten, 10.05 VARA-Orkest, 11.0012.00 Gramofoonplaten, Meinfeld werd gedood. Onmiddellijk na dezen moord was Kolkzac naar Amerika gevlucht. Thans heeft hy door toezending van deze geldsom het berouw over zijn misdaad willen toonen. De Jour geeft nadere bijzonderheden over het huiselijke drama, dat zich enkele dagen geleden in het regeerende huis van Monaco heeft afgespeeld. De regeerende prins had last, gegeven zyn kleindochter, Antoinette aan de hoede van haar vader, Pierre de Polignac, te onttrekken. De ontslagen kinder juffrouw deed de 15-jarige daartoe den och tend van 6 Maart te Parijs in een auto stap pen onder voorgeven een laatste tochtje met haar te willen maken, waarna ze het meisje naar het gezantschap van Monaco bracht, vanwaar het naar haar moeder en grootvader te Monte Carlo is vervoerd. De vader was wettelyk belast met de hoede over het kind en de zorgen voor haar onderwijs sinds de tusschen hem en zyn vroegere gade uitge sproken scheiding. De kinderjuffrouw zei, dat zoo de wil van het meisje was. De bedoe ling van den roof zou zyn, het kind een andere dan de Fransch gerichte opvoeding te laten geven, die het kind en haar jongere broer Reinier tot dusver genoten. Prins Pierre heeft nu een klacht tegen de ontrouwe juf Katherine Wanstall, ingediend. De Jour vindt, dat de Fransche overheid in dezen niet flink genoeg opgetreden is. De Quai d'Orsay zou zich er mee moeten be moeien. Een beschrijving van het vlagge- schip der Cunard-White Star Llne. Het nieuwste, grootste en ongetwijfeld mooiste schip van de Britsche Koopvaardij vloot en waarschijnlijk ook van alle passa giersschepen, die de wereldzeeën bevaren, de „Queen Mary" van de Cunard White Star Line, is van de Clyde te Southampton aan gekomen, waar het ter voltooiing van de laatste technische werkzaamheden zal worden gedokt in het nieuwe, reusachtige King George V Doek is geen gewoon droogdok, doch is uitgegraven in den rotsgrond en loopt met behulp van sluizen vol, terwijl het met pompen drooggepompt kan worden. In het begin van de week werd officieel bekend gemaakt, dat de inhoud van de „Queen Mary" 80.773 bruto register ton is. Ongeveer tegelijkertijd maakte de Fransche regeering bekend, dat na de verschillende wij zigingen, die aan boord van de „Normandië" zijn uitgevoerd, een nieuw onderzoek heeft uitgewezen, dat de inhoud van het Fransche luxe-schip 82.799 bruto register ton bedraagt, terwijl de waterverplaatsing 86.496 ton is. Het schijnt, dat ook de lengte over alles van het Fransche schip iets grooter is dan van de „Queen Mary", die over alles ruim 300 meter moet, doch welker lengte aan den waterspiegel iets grooter schijnt te zijn dan die van de „Normandië", Zoo is dus eigenlijk al voordat de Engel- sche concurrent in de vaart is gebracht, de concurrentie tusschen de beide rivalen begon nen, waarby de Engelschen met stelligheid verwachten, dat de „Queen Mary", met haar geschatte snelheid van 30 knoopen per uur, er in zal slagen den blauwen wimpel, die mo menteel in het bezit is van de „Normandië", voor Engeland te heroveren en daarmee den snelsten tocht over den Atlantischen Oceaan te volbrengen. Voor het bereiken van deze snelheid be schikt men over een energie van 180.000 P.K., die worden voortgebracht door 16 turbines met in totaal 257.000 schoopen en een maxi mum-capaciteit van 200.000 P.K. De stoom wordt geleverd door 27 ketels met tezamen 160.000 stoombuizen. Alleen reeds om de machtige machines en alle overige bewegende machinedeelen aan boord van het schip te smeren zijn 108.000 gallon smeerolie per uur noodig, die uit den bodem van het schip wor den opgepompt en onder druk naar de bewe gende deelen worden gevoerd. Begrijpelijkerwyze is de „Queen Mary" voor zien van de modernste navigatie-middelen en vindt men op de ongeveer 35 meter lange en zeer ruime brug naast de nieuwste instru menten het grootst mogelijke comfort. De reeling aan de voorzijde van het onoverdekte gedeelte aan weerskanten van de breede stuurhut is zoodanig gestroomlijnd, dat de lucht die er door de vaart van het schip tegen aan wordt gedrukt, loodrecht omhoog stijgt en daardoor een windscherm vormt, dat zelfs den regen tegenhoudt en over de hoofden van degenen, die aan de reeling staan, heenvoert. De „Queen Mary" is het eerste schip, dat volledig dukbelbestuur- baar is. Naast elkaar in de stuurhut staan twee aan elkaar gelijke stuurinrichtingen met twee stel volledige controle-apparaten, zoodat by defect- raken van een stuurinrichting onmiddellijk de andere kan worden gebruikt. Dank zy een vernuftig hydraulisch kracht-overbrengings systeem kan men van de brug af met een lichte handbeweging het 140 ton wegende roer gemakkelyk in beweging brengen. Hier vandaan kan men ook de drie ankers laten zakken of hieuwen, die elk 16 ton wegen, ter wijl men nog over een reserve-anker van 12 ton beschikt. Natuurlijk bevindt zich ook op de brug de automatische piloot of gyroscopische stuur inrichting, die het mogelijk maakt een be paalde koers uit te zetten, waarna het schip zonder menschelijke controle nauwkeurig deze koers volgt. Een der belangrijkste navigatie-middelen is voorts de radio-peilinrichting, die het moge- lyk maakt, met behulp van landstations on middellijk de positie van ht schip te bepalen, doch waarmee men ook de positie ten opzichte van andere schepen kan bepalen, zoodat met behulp hiervan ook by dikken mist aanvarin gen met andere schepen voorkomen kunnen worden. De verantwoordelijkheid voor de navigatie van dit reusachtige schip laat de Cunard- White Line dan ook deelen door twee volledige bevoegde kapiteins, wat nog nooit aan boord van andere schepen is voorgekomen. De veiligheid aan boord. De „Queen Mary" is door ontelbare water dichte schotten verdeeld in onnoembaar veel vakken, die by de minste noodzaak automa tisch waterdicht gesloten kunnen worden, zoo- dat een eventueel lek slechts schade in een zeer beperkte ruimte kan veroorzaken. Bijna overal is brandvrij gemaakt materiaal ge. bruikt en het schip is voorzien van cie modernste brand-alarmeerings- en brandblus- schings-apparaten, terwyl bovendien een goed geoutilleerde brandweer aan boord is. De reddingsbooten kunnen niet zinken en zijn van staal gebouwd. Zij bieden plaats aan 145 personen en zijn alle voorzien van een 18 pk Dieselmotor in waterdichte kasten, die de boot een snelheid van 6 knoopen per uur kan geven. In elke reddingboot bevindt zich een vol doende hoeveelheid stookolie voor verscheidene uren, een watertank met eenige liters water voor elk der opvarenden en een rantsoen van ongeveer 5 kg scheepsbeschuit voor ieder. En kele van deze reddingbooten zijn bovendien uitgerust met een draadlooze installatie. In elk der 500 statiehutten bevindt zich een telefoontoestel, waarmee de gesprekken van de hut uit gevoerd kunnen worden. Ook kan men natuurlijk onderling spreken, wat gezien de afstanden aanboord, geen overbodige weel de is. Voor degenen, die in hun hut niet over een eigen telefoontoestel beschikken, staan op verschillende plaatsen in het schip open bare telefooncellen. Concerten en voordrachten, die aan boord van de „Queen Mary" gehouden worden, kun nen draadloos worden uitgezonden, zoodat zij zoowel in Amerika als in Engeland kunnen worden ontvangen, waartoe het schip een in stallatie aan boord heeft, die elke omroep, studio het kan benijden. Uit de scheepshuishouding. Om passagiers en bemanning van dit reus achtige schip, dat een stad op zichzelf vormt, van alle noodzakelijke behoeften te voorzien, zijn reusachtige voorraden noodig. De victualie- meester A. L. Gosling schat, dat hij, wanneer het schip een jaar in de vaart is, aan proviand zal hebben gebruikt ongeveer een millioen pond vleesch, 21.000 flesschen whisky, 400.000 pond visch, 42.000 gallon melk, 6400 gallon room, 165.000 pond boter, verschillende hoe veelheden van 400 soorten levensmiddelen en verder 725.000 flesschen bier, 285.000 flesschen mineraalwater, 11.000 flesschen likeur, 2000 flesschen brandewijn, 5800 flesschen jenever en 20.000 flesschen champagne. Verfynde luxe by de inrichting. Het grootste gerief vinden de passagiers in het feit, dat zy beschikken over meer ruimte dan aan boord van eenig ander schip. Een der 'promenade-dekken is bijna 250 meter lang of zooals de op vergelijkingen beluste En- gelschman zegt tweemaal zoolang als het Buckingham Palace. De sportdekken bieden zeer veel ruimte en zijn meer dan 30 meter breed. Bij alle dekken zijn waranda's gebouwd, en de wanden der op de dekken uitkomende zalen zijn voor een zeer groot gedeelte van glas, zoodat deze zalen een ruim uitzicht bie den en zeer licht zijn. Op het C-dek bevindt zich de reusachtige eetzaal der eerste klasse, die ongeveer 55 meter lang, 35 meter breed en 9 meter hoog is en plaats biedt aan 800 per sonen, die hier tegelijkertijd den maaltijd kun nen gebruiken. Op het C-dek bevindt zich ook de reus achtige hall met winkelgalerij, waar tal van gerenommeerde zaken uit het Londenschö West-End filialen hebben. Men vindt er mode zaken, een kappers- en parfumeriezaak, een fotohandel, een sigarenmagazijn, en tal van andere van ruime voorraden en goed inge richte winkels. De „Queen Mary" is het eerste schip met twee zwembassins, en wel een zeer fraai uit gevoerd zwembad voor de eerste klasse. Dit zwembad heeft een galery, een duiktoren, springplanken, en ernaast bevindt zich een modem ingerichte badinrichting voor physi- sche therapie. Verder vindt men aan boord natuurlyk gymnastiekzalen, een volledig zie kenhuis met medisch personeel en operatie zaal, salons, schrijfkamers, kinderspeelplaat sen onder deskundige leiding, en zelfs een hondenkennel, met plaats voor 40 honden en een eigen afgerasterd stukje „hondendek". De totale kosten van de „Queen Mary" wor den geraamd op 6.000.000 pond sterling. Ook als men van meening is, dat de ontwikkeling van de scheepvaart niét gebaat is by het steeds verder opdrijven van de afmetingen en weelde der moderne Oceaanstoomers, zal men vervuld zyn van de bewondering voor het grootste bouwwerk, dat Engeland, niet ont moedigd door de periode van crisis, waarin men in 1930 den bouw begon, tot stand heeft gebracht. A.N.P. De „Queen Mary" krijgt nieuwe schroeven. Terwijl de „Queen Mary" te Southampton dokt, zal zijn voorzien worden van nieuwe schroeven. Deze schroeven blijken op den proeftocht niet voldaan te hebben. Sir Edgat' Britten, de eerste gezagvoerder van het schip, heeft gezegd, dat het schip ingevaren moet worden, net als een nieuwe auto wordt inge reden, maar dat er met de aanvankelijke schroeven nooit kans op zou zijn, dat het de „Normandie" in snelheid zou slaan. De kapi tein meende, dat het wel October zou worden, zoo niet later, voor men zal trachten den blauwen wimpel te veroveren. De kapitein be kende dezei dagen aan een correspondent van de Sunday Express, dat hij de helft van zyn schip niet gezien had. „Natuurlijk", zei hy, „zal ik elk hoekje en gaatje van myn schip moeten leeren kennen, maar het is een ver moeiende bezigheid en er zijn nog altijd heelo gebieden, die ik nog moet gaan ontdekken". Het verbiyf van de „Queen Mary" in het dok kost den bouwers 6000 pond sterling, t.w, 2000 pond voor de werkzaamheden bij het op nemen van het schip, 2000 pond voor de werk zaamheden bij het veriaten van het dok en 400 pond daags gedurende vyf dagen. Er hebben gisteren 25000 menschen een be zoek gebracht aan het dok om de „Queen Mary" eens van wat dichterbij te bekijken. Zij mochten nog niet aan boord, maar hadden er toch een entréeprys van ca. een gulden vooi' over om althans langs den rand van het dok om het schip heen te mogen loopen. Een snelheid van meer dan 29 knoopen Op haar reisje van de Clyde naar South ampton blykt de Queen Mary een korten tyd meer dan 29 mijl te hebben geloopen, terwijl de machines toen nog een groote reserve overhielden. Men heeft slechts kort die snel heid volgehouden, omdat men de nieuwe ma chines niet wilde forceeren. Het schip zal niet, gelijk eerst verwacht werd, vandaag het dok verlaten, doch daar zeker nog tot Maan dag in biyven,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2