Met de feestdagen een R.S" fiets ZULSTRA Onder Rijkstoezicht F.C.RAN Ad'jtytocïen doet mkoopat een goede van Zijlstrd DE GEBROEDERS „GOOCHEM" De oud-burgemeester van Den Helder vertelt uit den zeiltijd van de marine. TE HUUR Kleurenweelde langs Hollands duinvoet Brakkeveldweg 102. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 APRIL 1936 Een gehaaide hofmeester werkt metschragen en bloemen. - Waarom de jonge Carthageensche officieren lauwe champie aan boord van de Sommelsdijk kregen. Hoe U de bollenvelden het beste ziet. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Nu is het tijd, om naar uw rijwielhandelaar te stappen en een „R.S" fiets uit te zoeken. Dat is een keus, die U nooit zal berouwen, want een betere fiets dan „R.S" zult U moei lijk vinden. Het geheim van het succes van deze „nationale fiets" schuilt in de massa-productie. Doordat de „R,S"-en bij series van tienduizend vervaardigd worden, kan op alles worden be zuinigd, hetgeen ten goede komt aan de klant, die voor een minimumprijs een superieur rijwiel kopen kan. Profiteert daarvan! D.K.W. Model RT gediplomeerd Schoenhersteller Beleefd aanbevelend, Breestraat 4 en 9. aangeboden 5e k cL&naeb&hn Te huur RIANT HEERENHUIS Singel 91, Spaarzegels bij koffie» thee» cacao* en 150 andere artikelen iEen cassabon van elke aankoop^ voor f 10.— bons 4 spaarzegels Voor de spaarzegels linnengoet^ serviezen en vSekvrlj tafelzilver! 75 KRUIDENIERSWINKELS (door YVEL DLAWNURG). XI „Dat was een leelijke geschiedenis daar, in Carthagena, burgemeester, 't zal geen huis vrouw overkomen, wat er daar aan boord ge beurde!" „Zes porties visch, een diner klaargemaakt voor zes personen en ineens komen er 14 eters opdagen". De oude kolonel kuchtte veelbeteekend. 't Waren bij ons op de „Sommelsdyk" nog wel officieele eters en daar kan Je toch niet tegen zeggen: ,,'t Spijt me wel, maar jullie vinden den hond in den pot, er is niet genoeg!" Direct naar de eetzaal toegaan, ging niet. Alleen uitstel kon redding brengen. De hofmeester had nogal zoo zijn best ge daan! Een keurige en fijne tafel had hij ge reed gemaakt, met bloemen en groenen kaarsen. Tijd winnen is alles dacht ik en ik noodigde de heeren uit, om eerst eens een cocktail Hollandais echt gemoedelijk, buiten de eetzaal te drinken. Een paar jonge Hollandsche zeeofficieren van den „Sommelsdijk" die ook aan zouden zitten, liet ik weten, dat er voor hen geen graatje visch te kluiven zou zijn en dat ze maar niet aan het diner moesten deelnemen. Dat waren dan al een paar gasten minder. De hofmeester van den „Sommelsdyk" gaf ik een veelbeteekend knipoogje. Die had de heele Situatie echter reeds overzien. Een hofmeester van de marine is een „manusje van alles!" Toen die goochemert uit de patrijspoort ge keken had en die heele invasie van 14 man had gezien, was hij als den drommel naar zijn tafel gerend, had er schragen met planken tegen aangezet met bloemen en groen be legd en 8 couverts bijgezet. Als een duivel had die hofmeester gewerkt! Ik won tijd met mijn cocktail en in den scheepskeuken werkten ze met man en macht. Laat ik je zeggen, toen we de eetzaal bin nen kwamen, wist ik niet wat ik zag, maar... het w&s dik voor elkaar! Holland kon zijn Car thageensche gasten reusachtig ontvangen, dank zij den handigen hofmeester! Die had wel als een huismoeder gezorgd, dat de soep, bedoeld voor zes personen, ruim voldoende was geworden voor 14 personen. De waterkraan er boven gehouden, bur gemeester De heer Houwing lacht... Dat weet ik niet, zegt hij, dat was een keukengeheim, maar de Carthageners vonden de soep uitstekend en al waren er 100 man gekomen, de soep was er ge weest. Je moet denken: wij Hollanders houden van veel en vet eten, maar die Spaansch sprekende Carthageners waren aan weinig en aan mager eten gewend, Visch, dik in de boter, daar ge bruiken ze maar heel weinig van en de eerste officier en ik waren dien avond onder onze 14 gasten, heel erg bescheiden... en bovendien, alles was zóó feestelijk gedecoreerd, dat onze gasten werkelijk meer dan tevreden waren. Toen we gezeten waren, speelde het eigen muziekcorps van de „Sommelsdijk" het „Wil helmus" en het „Columbiaansche Volkslied", dat ze reusachtig goed hadden ingestudeerd. Dat viel in goede aarde en toen ik een dronk gewijd had aan H, M. de Koningin en den President van Columbia, toen was het diner bijzaak geworden. De gemoederen waren vol en de maag- leeg, kolonel, zeg ik ironisch. Laat ik je vertellen, dat er nog visch over bleef, herneemt de oude burgemeester en de Spanjaarden vonden het werkelijk een over vloedig maal. Een feit is, dat een Spanjaard tegen een Hollandsch diner opziet, zie je, ze zijn bang hun maag te overladen vanwege de vettigheid... misschien had de hofmeester daar op gespeculeerd. Den volgenden avond zou er weer feest zijn aan boord. De generaal in Carthagena had ik uitgenoodigd. Ik denk: nu voorzichtig zijn, dat er niet te veel komen, zooals gisteravond en ik stuur daarom een kleine sloep naar den wal. Maar het gaf niets, want de mare, dat op de „Sommelsdijk" zoo'n overvloedige gastvrijheid werd uitgeoefend, had zich blijkbaar als een loopend vuurtje door Carthagena verspreid, zoodat de kleine sloep barstend vol dien avond de „Sommelsdijk" naderde. Niet alleen de generaal, maar al zijn offi cieren kwamen naar onze schuit. Daar had je het dus weeren de hof meester had maar één flesch champagne in het ijs gezet. „Hoe moet ik nu aan met onze ijschampagne, commandant", vraagt de hofmeester, „die eene flesch is zoo soldaat gemaakt?" „Alleen de generaal van Carthagena en je commandant geef je de lekkere ijsgekoelde champagne, de andere officieren laat je maar lauwe cham pagne drinken", commandeer ik. De generaal en ik vonden de champie fijn, dat kon je denken en dat was hoofdzaak, hoe wel ik meneer Steffelaar, mijn eerste officier, ook wel graag een goed gekoelde champie had gegund inplaats van dat door de zon ,,ge- lauwde" vocht. Want meneer Steffelaar had op Curaqao Spaansch geleerd en toen de generaal op zijn Spaansch een redevoering hield, om den commandant van de „Sommelsdijk" en Holland" voor zijn schitterende ontvangst te bedanken, toen nam meneer Steffelaar het woord. Hij sprak zoo vloeiend en warm in het Spaansch terug, dat alle jonge officieren van den Columbiaanschen generaal vergaten, dat hem niet gekoelde champie geoffreerd was. Maar een feit is, dat ons bezoek aan Cartha gena veel heeft bijgedragen om de vriend schapsbanden tusschen Columbia en Holland tot meerdere vriendschap te verstevigen. Ik was, zoo je weet, eigenlijk naar Columbia ge gaan, om over dat scheepje uit Curagao, waar op ze beslag hadden gelegd, te confereeren, Maar zóó in hun sas met mijn vriendschaps- bezoek waren de Carthageensche autoriteiten, dat zonder ik er één woord over gekikt had, het scheepje vrijgelaten werd. Men vangt beter vliegen met honing, dan met azijn, burgemeester, zeg ik. Ze moeten u naar Genève sturen. Als ze daar wat minder gekoelde champie dronken en meer waterige „Sommelsdijk"-soep nuttigden, dan zouden de diplomaten ook meer water in hun wijn doen en de koppen minder verhit zijn. Aan politiek doe ik niet, zegt de oude kolonel wijsgeerig. Als je aan politiek gaat doen, kom je in alle mogelijke strubbelingen, dat heeft de gouverneur Lohman, een broer van den grooten Lohman, op Suriname, in den tyd, dat ik daar was, ondervonden. Dat is nog een heele geschiedenis geweest. Een formeel oproer, waarbij de marine ook nog is opge treden. Het tiende artikel werd opgenomen in ons nummer van Donderdag 26 Maart j.1. (Wordt vervolgd). In ons vaderland is het pas écht-definitief lente, wanneer de dikke laag stroo, die gedu rende den winter de velden bedekte, verwij derd is en de bloembollenrechthoeken weer een tinteling van kleuren vertoonen. Nauw lettend volgt men alom in den lande de ont wikkeling dezer gewassen en zoodra de tijd rgp geacht wordt, vinden ware volksverhui zingen plaats. Dan zijn de wegen tusschen Haarlem en Den Haag overvol en de tram maakt weer winsten. Onafzienbare colonnes van wielrijders trekken erop uit, en alles, wat maar eenige motorische kracht heeft, wordt méér dan bemand: zoo oud kan een vehikel niet zijn, of het is nog wel goed ge noeg om den klassieken rit langs de bollen velden te maken. Vcf wille van He overiichtolijkbeid ie op dit kaartje elechu OÉO route aangegeven. De groote wegen, He toegangsroute# r» He algemeen bekende eentra ale Linie en Hillegom «no om dezelfde reden weggelaten. al hebben de crisisvoorschriften den aanPlant ook beperkt, er is ook dit jaar nog Jneer dan genoeg te zien al zal de ware natuurliefhebber als het even kan liever een rustigen ochtend uitkiezen voor zijn tocht dan zoo juist werd beschreven! Inderdaad, de van ouds beroemde „Bloembollenzondag" is wel uitermate ongeschikt om op reis te gaan. Wie eenigszins kan, blijve dan liever thuis, want een hyacinthenveld moge nog zoo on afzienbaar zijn en nog zoo z'n best doen om de lentelucht met zoet parfum te verzadigen, koning motor wint het dan nog gemakkelijk! Het is trouwens ook heelemaal niet noodig, aldus schrijft ons de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. om zich te beperken tot het meest bekende bloembollen gebied: de streek tus schen Leiden en Haarlem. Want ook ten noorden van laatstgenoemde stad is heel wat te zien en héél wat te genieten! Vooral in de laatste jaren is de bloembollencultuur sterk gedecentraliseerd. Men vindt de bloemen velden o.m. in het z.g. „Westfriesche deel" van Noord-Holland (de streek n.1. in den driehoek HoornMedemblikEnkhuizen), in den Anna Pauwlownapolder, in het gebied tusschen Haarlem en Alkmaar, in den Haar lemmermeerpolder, ja zelfs in het noordwes telijke gedeelte van Noord-Brabant, op Texel en de Zeeuwsche eilanden en ook hier en daar in Groningen en Friesland. In de laatstge noemde streken zijn bloembollenvelden ech ter min of meer rara aves; de route, die op b(jgaand kaartje in beeld is gebracht leidt echter langs een overdaad van kleurenpracht. Dit geldt óók voor den rondrit door het Westland, waar deze cultuur zelfs vrij in tensief beoefend wordt. In het bekendste bollengebied (Leiden— Haarlem) is de teelt sterk gerationaliseerd, d.w.z. dat de bloembollenvelden er niet zoo schilderachtig liggen als verder noordwaarts, waar men b.v. in plaats van de eternieten afscheidingen nog veel vuldig de natuurlijke heggen toepast wat aan de entourage in be langrijke mate ten goede komt. Wanneer? Dank zij de vele echte lentedagen, die wij dit jaar gehad hebben, zijn de bollenvelden aan den vroegen kant. In het algemeen kan gezegd worden, dat de crocussen omstreeks half Maart beginnen; de gele soorten zijn er het eerst, daarna komen de paarse en de bonte. De omgeving van Uitgeest en Bever wijk is hiervoor beroemd (welke mededeeling de lezer in zijn ooren mag knoopen met het oog op het volgende bloeiseizoen, want de crocussen zijn thans vrijwel afgeloopen). Direct daarna komen de kortstelige narcis sen, begin April gevolgd door de hyacinthen, die hun kleurenpracht weer moeten „afstaan" aan de korstelige tulpen. Als het lang koud blijft kan men het wel eens treffen, dat déze hyacinthen en tulpen ongeveer gelijktijdig bloeien; dit jaar zal er wel een groen inter val tusschen beider bloeiperioden liggen. En tenslotte prijken de late tulpen dikwijls nog tot het einde van Mei en zelfs wel tot begin Juni. De in ons land nog altijd voortwoekerende lintbebouwing heeft het uitzicht op de bollen velden van de groote wegen af niet verbe terd. Veel meer schoonheid vindt men dan ook langs de binnenwegen, welke grooten- deels gevolgd worden door de route op ons schetskaartje, er zijn natuurlijk vanuit de bekende centra langs den „grooten weg" (Hillegom, Lisse, enz.) nog vele andere uit stapjes te maken. De prachtige (ofschoon zeer bochtige en smalle en daarom op drukke dagen niet on gevaarlijke) binnenweg, welke van Aerden- hout over Zilk, Noordwijkerhout en Noord- wijk naar Katwijk en Wassenaar voert, biedt een overdaad aan natuurschoon. Van dezen weg leiden talrijke verbindingen naar den Rijksstraatweg Oegstgeest-Sassenheim, Lis- se, Hillegom. Heemstede, Bennebroek, Haar lem. Zeer bekend (en befaamd) is b.v. de weg, die langs het fraaie kasteel Keukenhof bij Lisse voert. Langs deze verbindingswegen vindt men een rijke verscheidenheid van bollenvelden, omdat ze niet alle even beschut liggen daarom de diverse stadia naast elkaar te zien zijn. In de omgeving van Hillegom en Lisse vindt men de meeste hya cinthen, de narcissen zijn het rijkst gezaaid in de buurt van Sassenheim (ook wel nabij Noordwijk en Wassenaar). Zitting 31 Maart. Uitspraken. Gerrit B., gedet., Wijk aan Zee en Duin, voorheen te Schagen, brandstichting; eisch 2 jaar gevangenisstraf; uitspraak 1 jaar gev. voorw. Jac V. en KI. de W., visschers te Enkhuizen, meineed, eisch: vrijspraak; uitspraak: con form. Abraham B., Zuid-Scharwoude, toebrengen van zwaar lichamelijk letsel (aanrijdirig) eisch 100 of 60 dagen met 1 jaar ontzegging van rijbevoegdheid; uitspraak: 25 of 15 d,. met 3 m. i Neeltje H., Koedijk, zedenmisdrijf; eisöh; 6 mnd. gev.; uitspraak: 6 mnd. gev. voorw Arie K„ Oosthuizen, gedet., verduistering in dienstbetrekking; eisch: 1% jaar gev.; uit spraak: onderzoek hervat. Hendrik H., ged. zedenmisdrijf; 2 jaar gev. Inbraak in de zuivelfabriek te 'tZand. I Op 4 Februari stond terecht de Amster dammer St. A. H., verdacht van de inbraak in de zuivelfabriek te 't Zand, onlangs ge pleegd. Het onderzoek is daarna hervat en heden voortgezet. De man had in Utrecht een veroordeeling van anderhalf jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk gekregen wegens in braak te Barneveld; hier in 't Zand was hij de eenigste, die de Justitie te pakken kon krijgen, dank zij een voetafdruk, die in de fa-' briek van hem was gevonden. De ëeclassëe- ringsambtenaresse mej. Hudig adviseerde elen» voorw. veroordeeling, doch de Officier voelde daar heel weinig voor. Het was een brutale inbraak geweest, waarbij de brandkast aan de achterzijde was opengescheurd. De „heereii" uit Amsterdam moesten maar eens even aan de weet komen, dat We op hun bezoek hiier in de provincie niet gesteld zijn. Rekening houdende met de straf, die verd. in Utrecht had gekregen requireerde spr. hier 9 maan den gevangenisstraf. •J I Zedenmisdrijf. Met gesloten deuren stonden terecht de 36-jarige T. B. uit Uitgeest en W. M. uit Den Helder, wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarigen; tegen de laatste werd 10 mnd. geëischt. Hooger beroep. VERZEKERD VAN EEN PLAATS IN HET OLYMPISCH STADION. Aantrekkelijke obligaties van het Ned. Sportpark. Men schrijft ons: Alweer heeft de kaarten-aanvraag vóór HollandBelgië dien fameuzen omvang aan genomen, waaraan men de laatste jaren gë- wend is geraakt. De situatie is welbekend: veertigduizend bezoekers binnen de muren van het Olympisch Stadion, en vele malen veertigduizend begeerige adspirant-bezoekers buiten dié muren! Eerlang zal het Olympisch Stadion zijn ca paciteit vergrooten door een aanmerkelijke uitbreiding aan de noord- en zuidzijde. De voor deze uitbreiding noodige gelden Zullen voor een gedeelte verkregen worden uit de opbrengst van een door de N.V. Het Ned. Sportpark uitgeschreven obligatieleening. De leening is groot 250.000, verdeeld in 2500 obligaties, eik groot 100. Zie hier twee zaken, die iederen Nederland- schen voetballiefhebber interesseert en waar- tusschen op een o.i. gelukkige wijze verband is gelegd. Het Ned. Sportpark is n.1. bij het uitschre ven van bovengenoemde obligatieleening van het standpunt uitgegaan, dat een groote categorie interlandwedstrijdbezoekers niets liever wenscht dan: ontslagen zijn van de soe- sah, welke de wedstrijd om entree-biljetten met zich brengt. Men besloot nu om aan obligatiehouders géén rente uit te keeren in geldswaarde, maar in den vorm van zeker heid van een zitplaats l>y K.N.V.B.-interland- wedstrijden in het Olympisch Stadion te spelen. Dit wil zeggen: iedere houder van een of meer obligatie(s) ad 100.heeft voor iedere obligatie recht op een gratis zitplaats (zijvak) bij alle, -an 1 Januari 1937 af dooi den K.N.V.B. te spelen voetbal-interland wedstrijden. Indien in eenig jaar géén inter landwedstrijd mocht worden gehouden wordt 2 V-i rente uitgekeerd. Het zal niet noodig zijn de voordeelen van dit aantrekkelijke obligatiehouderschap irt den breede uit te meten. Die voordeelen springen onmiddellijk in het oog: de weten schap ten allen tijde over plaatsen te kunnen beschikken by NederlandBelgië en andere K.N.V.B.-interlandwedstrijden; de zekerheid^ dat men goede plaatsen heeft; het gemis van alle rompslomp, welke een lcaartenjacht pleegt aan te kleven. Gezien het groote getal dergenen, die zich gaarne met wat minder moeite en wat minder risico van een Stadion oetbalplaats zouden wenschen te verzekeren, wil het ons dan ook voorkomen, dat de opzet dezer leening alsj gelukkig dient te worden aangemerkt. De inschrijving is opengesteld van héden! af tot en met 16 April a.S. Alle „R.S" fietsen worden compleet geleverd met Dunlop banden, Dunlop patent- rubberzadel, kettingkast, celluloid-stuur, ta» met inhoud, buisbagagedrager, seinlicht, bel en wit achterspatbord. Op elke „R.S" fiets behoort een Berko-Erres lamp. Die kost slechts f 4.95. Met handrem en freewheel Omzetbelasting inbegrepen. 2$ P.K. Een ideale lichte motorfiets. Geen perso nele belasting. Wegen belasting f 10.— per jaar. Prijs slechts.... f205— Luxe uitvoering f 220— „DUYNWUYK" HUISDUINEN Nog eenige VILLA'S te huur of te koop aan den Singel en het Timorpark met centrale verwarming Adres: J. KREUGER, Huisduinen, Tel. 402. Te huur het ruime moderne Woonhuis Californiestraat 88, per week f 5.50, water vrij. Adres: Emmastraat 88. Te huur ruim Bovenhuis, 2 sl.- kamers, mooi uitzicht. Keizers gracht no. 17, per week f 3.75, water vrij. AdresLONDON, Hertzogstraat 52. Te huur hei flinke, ruime Winkelpand Walvischstaat 34 met vorstvrij Pakhuis, voor vele doel einden geschikt. Adres: Het Woningbureau, Weststraat 100 Te huur het woonhuis Te bevragen Joubertstraat 16. Te huur Binnenhaven 19 gemeubileerde Kamers of geheele Etage, str. w., voor 2 of 3 heeren 1 April vrij. WWwW§ WWt wW'w W9W0 w Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel minimum Niet voorultbet15 ct. p. regel49 en 60c. Te koop het mooie Woon huis Sternstraat 4. Goed ver huurd. Lage erfpacht. Prijs billijk. Te bevragen P. VLAS, Stern straat 17. Te koop Ramen, Deuren, Kozijnen, Timmerhout, Steenen, Dakpannen, Tegels, Putten, Buizen, enz. Adres: E. JANSEN en Zn., Javastraat 115. Telf. 628. Aan hetzelfde adres een goed loopend Biljart te koop. Te koop, in de Hal, STOELEN, TAFELS, FOR NUIZEN, KASTEN, enz. LANGESTEEG 12, nabij Casino. 4geb. en 4 losse complete Jaarg. (Focus) te koop aangeb. Brieven onder No. 559, aan het Bureau van dit blad. bevattende 7 Kamers, Badkamer, Keuken en groote Kelder. Te bevragen: Hoofdgracht 38. Enkele voorbeeldent «egel» Kop en schotel 8 Theelepeltje3 Ontbijtbord 5'f3 Melkbeker 4'/a cegefll Tafellepe! of vork. 6'/t Taartvorkje31/, Theedoek 4*l Badhanddoek 12 62. De bulldog kwam nu sluipend nader, 't Was werkelijk een gevaarlijk uitziend beest én Pit en Pat hielden zich wijse lijk achteraf. Pummels stapte een eindje naar voren, maar krabde zich toch aan ziin kin, toen hy de aanminnige blikken van zijn tegenstander opving. En toch zal ik moeten door zetten, murmelde hy by zichzelf. 63. Voorzichtig ging hy op zyn knieën liggen en begon met angstig gezicht en grote ogen de hond aan te kyken. Nu hij juist dat verhaal van dien wilden stier aan de jongen» gedaan had, was hy wei verplicht zyn lessen in praktyk ta brengen. De hond liet een vervaarlijk gegrom hooren en daarby kwam een gebit te voorschijn om van te rillen. Pas op baas, straks hapt hy een stuk uit je neus, riep een van de jongens,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3