De oorlog in Abessinië. Laatste berichten BUITENLAND' Een nieuw Italiaansch succes. BINNENLAND Wat voor weer vandaag? GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 APRIL 1936 De eventueele samenvoeging van De Zijpe en Callantsoog. Tweede Kamer Visscherijberichten WEEDE BLAD Een Italiaansche inval in Aoessa. De verbindingen met de kust gaan nu gevaar loopen. De slag bezuideu het Asjangimeer. De toegang tot Dessie vrij. De kosten van den oorlog. Een Italiaansche ambulance beschoten. Bondsdienstplicht in Oostenrijk. Oostenrijk herneemt zijn volledige souvereiniteit. De slachtoffers van de ramp van de Ui ver. Een nieuw schip voor de K.PM. Plaatsvervanging van dienstplichtigen. De drie r.-k. ministers in het kabinet. Zoute plekken in de .Wieringermeer. Invoerrecht op bloembollen in Engeland. Stoomvaartberichten. Binnenland Overval met berooving te Amsterdam. Boerderij te Grootebroek in vlammen opgegaan. De trainer van Be Quick doodelijk gewond. Brand te Vianen. Verkiezing van een Nevenraad. Bfl de op Dinsdag, SI dezer plaats gehad hebbende candidaatstelling ter verkiezing van de leden van de commissie, bedoeld in artikel 158 der Gemeentewet (z.g. nevenraad, in ver band met eventueele samenvoeging van de ge meenten Zjjpe en Callantsoog) is één candida- tenlijst ingediend, waarop candidaten van de verschillende politieke partijen in deze ge meente voorkomen. Candidaat gesteld zjjn de heeren: J. E. J. Kramer, Burgerbrug (r.k.); D. Jon- gejans, St. Maartensbrug (v.d.); B. Elzer, 't Zand (r. k.); J. Komen, Oudesluis (r. k.); J. P. Geensen, Petten (s. d; a. p.); H. Rens, Burgerbrug (s. d. a. p.); J. Schouten, St. Maar tensbrug (s. d. a. p.A. Nannis, Oudesluis (s. d. a. p.). Aangezien er evenveel candidaten op de lijst voorkomen, aM het akntal tè vervullen plaat sen bedraagt (11), zullen alle candidaten wor den benoemd verklaard, zoódat er dus geen stemming behoeft plaats te vinden. De aanneming van een amendcment-Gosellng ontneemt de nieuwe salarisregeling terug werkende kracht. Vergadering vaft Woerisdag 1' April. Kon Paketv Maatschappij. Omblin, 30 Maart te Batavia. Van Rees, pass. 30 Maart Thursday Isles, Stcomv. MoïImu Neder.and. Johan de Witt, u., 31 Maart v. Algiers. Chr. Hujjgens, t., 1 April v. Colombo. Marnix van St. Aldegonde, 1 April te A'dam, Poelau Laut, u., 1 April v. Suez. Poelau Tello, t., 30 Maart te Singapore. Tarakan, u., 1 April v. Antwerpen. 81 Maart. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0, Schol p. kist 4, Schar 1. Door haringvisschers: Versche haring p. tal „0. Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 0. Levende garnalen p. lit 1. 1 Affril. Aangebracht door korders: 'Tongeii p. kg 0. Slips 0, 'Schol p. kist 4. Schar 1. Door haringvisschers: Versche haring p. tal 0, Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 0. Levende garnalen p. lit 1, 70—0.55 40 -1.60 30 70—0.50 16 25 80—0.60 ,40—0.22 00—2.90 00—0.50 ,70—0.46 16 ,25 Het Italiaansche legerbericht van gisteren ochtend bevat zeer verrassend nieuws. Sardo, de hoofdstad van Aoessa, bev.ndt zich reeds ginds 10 Maart in Italiaansche handen. .Dit betcekent, dat de Italianen nu ook van het Oosten Abessinië zjjn binnengerukt. Men zal zich herinneren, dat in het begin van den oor log Italiaansche troepen uit Assab, waren.op gerukt en den Moessa Ali hadden bezet. Een verdere opmarsch bleek toen onmogelijk en vermoedelijk hebben zij dit punt later weer ontruimd. Maanden lang heeft men toen niets meer van het Oostelijk front verdomen. 'Tot nu plotseling het bericht komt, dat troepen, afkomstig uit Assab en Beilul Aoessa, zijn binnengevallen en de hoofdstad hebben bezet Het gaat er nu voor de AbessiniërS in strate gisch opzicht leelijk uitzien. Niet .alleen.dat zjj een krijg moeten voeren op drie fronten tegenover machtige legers, terwijl zij niet over voldoende goed georganiseerde troèpen beschikken, om op de drie fronten tegelijk weerstand te bieden en hun ook d^ communi catiemiddelen ontbreken om snel troepen van het eene naar het andere front te fcendenj ge- lük de Duitschers dat in den grooten oorlog geruimen tijd met zooveel succes jiebben ge daan, ook in andere opzichten komen zij in de knel. De toestand in het Zuiden begint nu mis schien nog neteliger te worden dan die in het Noorden. Wanneer straks Graziani uit het Zuiden naar Dzjidzjiga en Harrar oprukt, zul len ras Nassiboe en Wehib pasja niet meer uitsluitend hun aandacht kunnen bepalen op het afslaan van dien aanval, maar zullen zij ook terdege rekening moeten houden met de bedreiging van de Italianen in hun rug te Aoessa, De bezetting van Sardo kan voor de Abes- gtjnen zeer ernstige gevolgen hebben. Zij kan de inleiding zijn van een nieuwe grootsche actie, welke Abessinië geheel van de zee zal afsluiten en daarmee zijn voornaamste toe voerwegen onbruikbaar zal maken. Maarschalk Badoglio telegrafeert: „De negus heeft Dinsdag in het gebied ten Zuiden van het Asjangi-meer met zijn beste troepen een grooten veldslag ingezet. Deze slag, die fazen van buitengewone hevigheid kende, is geëindigd met de overwinning van onze troepen. In een volgend communiqué zul len nadere bijzonderheden worden gegeven". Nadere bijzonderheden, Maarschalk Badoglio seint: „In de streek van het Asjangi-meer, In de richting van Kworam, ontwikkelde zich 81 Maart een groote veldslag. „Het leger van den negus met de keizer lijke gardetroepen, voorzien van moderne wapens van allerlei aard, viel onze stelling aan ten Zuiden van Maiceu. „De dag eindigde met een volledige over winning voor onze wapenen. „De Abessijnsche aanval, die verwacht was, ontwikkelde zich van 'a ochtends 6 uur tot 's avonds 6 uur in een reeks van front- en zi)-aanvallen, die werden afgeslagen. In den loop van den middag deden onze Italiaansche en Eritreesche troepen een tegenaanval, waarbij zij den vijand in verwarring brach ten, die ln wanorde terugtrok door het dal van den Meman, gebombardeerd door vlieg tuigen en geschut. „De verliezen van de troepen van den negus zijn heel zwaar; men schat het aantal ge sneuvelden op 7000, o.w. verscheidene onder- hoofden. Wij maakten vele gevangenen en vermeesterden zeer aanzienlijke hoeveelheden wapens. „Onze verliezen zijn bij elkaar: 12 officieren gesneuveld en 44 gewond, 51 Italiaansche soldaten gesneuveld en 552 gewond, 800 Eri treesche manschappen gesneuveld en gewond. „Onze luchtmacht nam dapper en met succes aan den veldslag deel, en was het doel van een levendig anti-luchtvaartvuur, waar door verscheidene toestellen werden getroffen. „Volgens inlichtingen van een gevangene waren de Abessijnsche troepen, die aan den "'ag deelnamen, ongeveer 20.000 man sterk en leidde de negus zelf den aanval tegen onze linkerflank. „In den Westelijken sector zijn onze troepen, die van Adi Remoz (ongeveer 50 km bezui den den Amba Birkoeton) in Zuidelijke rich ting oprukten, met betuigingen van sympathie door de bevolking ontvangen. Alle hoofden uit het uitgestrekte gebied van Wolkalt, tot aan den bergstroom Casa hebben zich aangemeld hij ons commando te Adi Remoz om hun onderwerping aan te bieden. In deze plaats heeft zich ook een groep notabelen uit Tsegg- hede (de Zuidelijke landstreek van Woldebba op den rechteroever van de Angareb) aan gemeld om namens hun bevolking hun eerbied te komen betuigen. „De luchtmacht uit Somallland heeft bij Boelale, ten Zuiden van Dagaboer, het hoofd kwartier van het Abessijnsche leger uit Harrar gebombardeerd en colonnes, die opruk ten langs het bed van de Jerer. „Hoewel de weerstand van het anti-lucht- Vaartgeschut bijzonder hevig was, konden de vl'cgtulgen al hun doeleinden hereiken". De Italianen bezetten Gondar. j ^aar te Rome wordt medegedeeld heeft een tkliaansche gemechaniseerde colonne gister avond Gondar bezet. (Gondar is gelegen op hm ten Noorden van het Tana-meer). Reuter meldt uit Addis Abeba: He Abessijnsche regeering ontkent de juist- cid van het bericht, dat meedeelde, dat Gon- 1 hi handen van de Italianen was gevallen, Mc t de nederlaag van de keizerlijke garde •Hl het Asjiangmeer lijkt het lot van de Abessynen bezegeld. Volgens de Italiaansche cominuniqué's zijn alle toegangswegen naar Dessie thans vrij en kan de opmarsch naar die stad plaats vinden. Het moreel van de Abessijnsche troepen, dat toch al zwaai' geschokt was door de eerste Italiaansche overwinningen, zwaarder al, dan men aanvankelijk kon vermoeden, zal door deze nieuwe nederlaag wel opnieuw een ge- voeligen knak gekregen hebben en het ziet er voor de Abessjjnen dan ook uitermate duister nit. Wat de Abessijnen nu nog kunnen doen, is in hooge mate onduidelijk. In het Noorden is dedzjazhiatsj Ayele nog noöit verslagen, maar waar hij is, weet niemand, zoomin als men weet wpar de.andere Abessjjnsche legers zich bevinden, Men kan dit zelfs nauwelijks vermoe den. Alleen Is zeker,' dat dè Italianen op het ©ogenblik een'heel groot gebied bezet moeten houden en dat zij nog weer langer verbindlngs- linies hebben en dit is de eenige Abessijnsche mogelijkheid, om in leder geval nog eenige gctie t^ ontwikkelen, waarbij van 6611 geregel- den oorlog echter weinig sprake meer zal zijn. Gondar gevallen. Het D.N.B. 'meldde gisteravond uit Asmara: Van Italiaansche zijde deelt men hier mede, dat Gondar, door de Italiaansche troepen is bezet. Geen politieke beteekenls. Reutér meldt uit Rome: In officieele kringen verklaart men, naar .aanleiding van berichten in sommige buiten- landsche bladen, dat de actie van de Italianen op Gondar en het gebied 'om het Tanameer geen politieke, doch enkel een strategische be- teekenis heeft. Men herinnert in dit verband aan de verklaringen van Mussolini, dat de Britsche belangen op alle punten gerespecteerd zouden worden. 7,120,000,000 Ure. Reuter meldt uit Rome: De oorlog in Oost-Afrika heeft tot dusver uitgaven noodig gemaakt, die thans het be drag van 7,120 millioen lire hebben bereikt. Van deze uitgaven komen ten laste van het departement van oorlog 3,380 millioen, van marine 725 millioen, van luchtvaart 850 mil lioen, van koloniën 2.100 millioen, van bin- nenlandsche zaken 164 millioen, van buiten- landsche zaken 350,000 lire. De effectieven, die op het oogenblik aan de campagne deelnemen, groeien nog steeds. Naar schatting zijn meer dan 450.000 man blanke troepen op het oogenblik over de belde fronten in Abessinië verdeeld, daaronder be grepen de arbeiders. Het totaal-cijfer was op 1 Februari 360.000, de inheemsehe troepen niet medegerekend. Sedertdien hebben nog geregeld vertrekken plaats gevonden. Het aantal divisies is slechts 14, doch de niet in- gedeelte effectieven zijn aanzienlijk, vooral ook met het oog op het belang van de diensten, die noodig zijn in verband met den methodi- schen opmarsch in een land zonder wegen en verkeersmiddelen. Opnieuw manschappen onder de wapenen geroepen. Reuter meldt uit Rome: De onderofficieren en minderen van den motordienst en de luchtmacht van de lichtin gen 1911 en '12 zjjn onder de wapenen geroe pen, evenals de onderofficieren van het com missariaat van de luchtvaart, van de lichtin gen 1902, '03, '04, '05 en '06. Naar Stefani meedeelt, heeft het Italiaan sche hoofdkwartier in Oost-Afrika meegedeeld, dat een van de Italiaansche ambulances Maan dag door vijandelijk geschutvuur is getroffen. De voorzitter van den Oostenrykschen Bondsdag heeft, naar Reuter uit Weenen meldt, een wetsontwerp van de regeering voorgelezen, waarbtj de bondsdienstplicht wordt ingevoerd, krachtens welken alle Oostenrijksche burgers tusschen 18 en 42 jaar verplicht zijn „het vaderland met of zonder wapenen te dienen". De Bondsdag heeft de wet bi) acclamatie aangenomen. De maatregel zou beoogen: 1. Oostenrijks civiele en militaire defen sieve bewapening op het peil te brengen, dat de spanning in Europa en Oostenrijks aard rijkskundige ligging vereischen. 2. Het onttrekken van een zoo groot moge lijk aantal burgers aan verderfelijke politieke Invloeden en versterking der actie van het Vaderlandsche front. De nieuwe dienst, die geen zuivere militaire dienstplicht is, zal „Bundesdienstpflicht" heeten. De Bondsdag heeft de dienstplichtwet met algemeene stemmen aangenomen en den bondskanselier stormachtige ovaties gebracht. De voorzitter verklaarde, dat de dag van heden voor Oostenrijk van historische betee- kenis is, omdat hij Oostenrijk zijn volledige souvereiniteit heeft weergegeven. Hierop hie ven de leden het Oostenrijksche volkslied aan. Volgens de Oostenrijkers niet in strijd met het verdrag van St. Germain. Naar Havas uit Weenen meldt, betwist men daar dat de wet op den verplichten bonds- dienst gelijk zou staan met herstel van den algemeenen militairen dienstplicht. Men legt den nadruk op het zuiver defensief karakter van de wet en uitsluitend om dit defensieve karakter, zoo zegt men, is er niet alleen sprake van enkel civielen dienstplicht, maar zoo noodig ook van gewapenden. Men voegt hieraan toe, dat Oostenrijk her haaldelijk te Genève gelijkheid van rechten heeft geëischt, wat het land is toegekend door de staten-onderteekenaars van het verdrag van St. Germain, waarmee volgens de opvat ting van de Oostenrijksche ambtenaren het onderhavige ontwerp dan ook niet in strijd zou zijn. Ter-aard»-bcsl(e41ing van Beekman en prof. Waleh. Gisterenmorgen vroeg is het stoffelijk over schot van den eersten vlieger W. Beekman, uit de chapelle ardente op de' begra&fplaatè Zorg- vlied te Amsterdam, waar het met dat van d« drie andere laden der Uiver-bemanning opge-; steld stond, vervoerd naar Muiderberg, en daar op de familie-begraafplaats, dicht bij het ouder lijk huis, ter aarde besteld. De droevige plech-: tigheid droeg een treffend eenvoudig karakter. Achter de baar ging, ondersteund dóór haar naaste familieleden, de weduwe van den ver ongelukten vlieger. Een familielid heeft met een kort woord alle aanwezigen voor de betoonde belangstelling be dankt. Teraardebestelling Van Steenber gen, Van Zadelhoff en Walewijn. Gistemiddag om twee uur heeft op Zorgvliei te Amsterdam de begrafenis plaats gehad van de 3 slachtoffers van de' Uiverramp, den 2den gezagvoerder Steenbergen, Van Zadelhoff en Walewijn. De drie kisten stonden in de aula van de begraafplaats, waar zich de familie leden en vrienden verzamelden. Zij waren overdekt met bloemen en op elk lag een groote krans met de K,L.M.-kleuren^ In de aula werd het eerst het woord gevoerd door den heer Plesman, die herinnerde aan de dagen van 19 en 20 December 1934, toen de glorie van de Uiver overschaduwd werd door de gebeurtenissen, die daarop volgden. Vier van onze beste mannen gingen verloren, zeide spreker. Het zal een troost zijn voor de nabestaan den, dat nu vijftien maanden later het stoffe lijk overschot van de omgekomenen zal rusten dicht bij hun verwanten in hun laatste rust plaats. Moge God hun ziel genadig zijn en de overbUjvenden sterken. Mr. G. Haspels, burgemeester van Nieuwer Amstel, bracht namens het gemeentebestuur een laatsten groet aan de wakkere mannen. Ons leven is in de hand van God. Die overtuiging moge den achterblijvenden steun en kracht geven, met behulp van God, zonder wien niets mogelijk is. De vader van Steenbergen sprak vervolgens eenige woorden. Zeer onroerd zeide hij: Je was een held ln de lucht, een kind op den grond, rust zacht. Namens de overige familieleden sprak ver volgens nog de heer Kunst. De Ned. Herv. predikant, dr. J. C. Konings berger, sprak vervolgens naar aanleiding van Joh. 19 23—28. De kisten werden uitgedragen onder zachte orgelmuziek en neergelaten ln het gemeen schappelijke graf. Mr. Haspels sprak nog een enkel woord tot afscheid. Opdracht voor den bouw gegeven aan De Maas te Slikkerveer. De N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschap pij heeft aan de N.V. Internationale Scheeps bouw Maatschappij de Maas (Internaat) te Slikkerveer, opdracht gegeven tot den houw van een motorschip, te noemen Minjak. De hoofdafmetingen zijn: lengte tusschen loodlijnen 214'6', breedte 34', holte 17', bruto- inhoud 975 register tonnen. De voorstuwing zal geschieden door een zes- cylinder viertakt Werkspoor Dieselmotor met een vermogen van 550 as pk. Het schip is speciaal bestemd voor het ver voer van verpakte benzine in Ned.-ïndië. Het moet in December 1936 worden opgeleverd. Vragen van den heer K. ter Laan aan den Minister van Defensie. In strijd met de dienstplichtwet. Het Tweede Kamerlid, de heer K. ter Laan, heeft aan den minister van defensie a.i. de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat een dienstplichtige, diè volgens besluit van de regeering langer onder de wapenen zou moeten blijven, van de verdere vervulling van zijn dienstplicht kan worden ontheven, indien hij een anderen dienstplichtige in ztjn plaats kan stellen 2. Zoo ja, is de minister dan bereid onver wijld aan deze mogelijkheid een einde te maken, daar deze in strijd is met het beginsel van de dienstplichtwet, die geen plaatsvervanging kent? En de politieke crisis bi den zomer van 1935. Ons Noorden (r. k.) maakt melding van een aan genoemd blad in verband met de in r. k. kring uitgeoefende kritiek op de houding der drie r. k. ministers tijdens de politieke crisis in den zomer van 1935 geworden mededee- llng, dat toen de drie demissionnaire r, k. mi nisters van dr. Colijn het verzoek kregen op nieuw tot zijn kabinet toe te treden, zij op Dinsdag 30 Juli een langdurig onderhoud heb ben gehad met prof. Aalberse, den partijleider, wiens advies zij hebben gevraagd. Eerst nadat hij hun in positieven zin had geadviseerd toe te treden, hebben zij dr. Colijn meegedeeld, op nieuw bereid te zijn met hem in zee te gaan. Het blad betreurt het, dat hieraan door de r. k. partijleiding nooit ruchtbaarheid is ge geven. Mocht het niet juist zijn, dan dringt Ons Noorden, hoewel het zelf geen aanleiding heeft aan de juistheid van de mededeeling te twijfelen, op een heldere verklaring aan, opdat volkomen rech* worde gedaan aan het weder- optreden van de r. k. ministers. De Morgen, die van de mededeeling in Ons Noorden melding maakt, vraagt ook, of het advies van prof. Aalberse samenviel met het oordeel der Tweede Kamerfractie, waarvan hij voorzitter is. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Naar waarneming verricht ln den morgen van 2 April. Hoogste barometerstand 768.6 te Thorshaven Laagste barometerstand 742.8 te Haparando Verwachting: Matige tijdelijk toenemende W. tot N.W.- wind. Zwaar bewolkt met regen- of hagel buien. Kouder. Barometerstand te Den Helder 755.9. VICE-ADMIRAAL VAN DULM TERUG IN ONS LAND. Gisterenochtend is mét de „Marnix van St. Aldegonde" van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" de afgetreden commandant van de zeemacht ln Indië, vice-admiraal M. H. van Duim, in het vaderland „teruggekeerd. Zoodra de loopbrug was uitgelegd, ging ter begroeting aan boord de luitenant ter zee le klasse J. A. Bost Ufterweer, adjudant van den Minister van Defensie a.i. Ook werd de teruggekeerde admiraal welkom geheeten door den ondercommandant van de marine te Am sterdam, kapitein ter zee J. E. Meyer Ranneft. De directie van de „Nederland" was vertegen woordigd door den heer F. de Boer. 6e aankomst aan het etablissement van de „Nederland" droeg een zeer eenvoudig ka rakter. - („De Teleg."), - In het pas verschenen Driemaandelijksch Bericht betreffende de Zuiderzee-werken wordt het volgende gezegd over de „Ontzilting". B(j de zoutkarteering in het voorjaar 1935 was gebleken, dat, behalve op de zoogenaamde kwelplekken, de grond overal zoover ontzilt was, dat van het zout geen belangrijke hinder meer bjj de cultuur te wachten was. Niet tegenstaande de zomer in het algemeen droog was, is dan ook nergens zoutschade van eenige beteekenis opgetreden. Alleen op de kwelplekken blijft het zout gehalte de aandacht vragen, nl den loop van den zomer liep dit hier weer sterk op, zoodat aan het einde van den zomer veelal voor de cultuur, totaal ongeschikte zoutgehalten ge vonden werden. Er waren zelfs plekken, waar het zoutgehalte even hoog was als in den herfst 1934. Bij andere was het echter sindsdien merkbaar gedaald; de omvang van dit kwaad neemt dus af. Ook op het terrein ziet men blijkens de uitgevoerde karteeringen deze zoute plekken, welke te herkennen zijn aan een saliene vegetatie of aan het ontbreken van een begroeiing, merkbaar kleiner worden. Er zijn dit jaar enkele proeven genomen om na te gaan, of het mogelijk is de capillaire ver zouting op de kwelplekken in den zomer tegen te gaan. Hierbij is o.a. gebleken, dat stroo- bedekking de verzouting practisch volkomen belemmert. Het ligt in de bedoeling, de proe ven over dit vraagstuk in 1936 uit te breiden. ALKMAARSCHE KAMER VAN KOOP HANDEL TEGEN DE REISBELASTING. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar, richtte de navolgende adressen tot de Tweede Kamer: a. een adres, waarin zij haar bezwaren naar voren bracht nopens het wetsontwerp tot heffing eener reisbelasting. Verzocht werd o.m. alle zakenreizen vrij te stellen. b. een adres, waarin zij een soepele toe passing bepleitte van de wet, beoogende het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen, zoodat het bedrijfsleven daarvan geen onnoodlge binder zal kunnen ondervinden. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Dinsdag 31 Maart 1936 werd behandeld het aan den grond loopen van den stoom trawler „Utrecht" IJM. 73, op de Haaks- gronden op 18 Februari 1936. De kapitein werd gehoord op schuldvraag. Het bestek was opgemaakt, nadat 24 uur was gevischt. Het was steeds slecht weer. De koers werd genomen W.Z.W. en na 1% uur stoomens Z.Z.W. Even daarvoor was 13 va dem gelood, de schipper vermoedde bezuiden lichtschip „Haaks" te zijn. Nadat de schipper er zich van had overtuigd, dat het schip Z.Z.W. voor lag, is hij naar zijn hut gegaan. De matrozen B. en H. bleven op de brug. Het echolood stond niet meer bij. Te 2.10 des middags liep het schip aan den grond. De pres. verbaast zich, dat het echolood niet door den kapitein steeds is bijgezet en gecontroleerd. Door raadsheer P. wordt aangevoerd, dat, Indien, bij looding van 18 vadem met een af- gelegden afstand van 38 mijl Oostwaarts, dan reeds aan den grond moest worden ge varen, terwijl de kapitein verklaart, dat toen 12 vadem werd gelood. Aangevoerd wordt, dat het echolood door den kapitein werd afgezet, terwijl dat toen het meest noodig was, terwijl als W.Z.W. ge stuurd is gedurende 1% uur dan het schip midden in Texel moest zijn terecht gekomen, zelfs be-oosten Texel. De Inspecteur-Gen. zegt, dat al eerder uit de verklaringen is gebleken, dat schipper en get. het niet eens zijn. De schipper had het echolood voortdurend dienen te controleeren, doch hij heeft dit af gezet. Als de schipper blijft volhouden aan zijn verklaring, dat W.Z.W. koers moet zijn ge gaan, dan dient hij te erkennen, dat dan het schip midden in Texel of beoosten daarvan had moeten belanden. Het is fout, dat een der mannen, zonder voorkennis van den schipper van de brug gaat. Daardoor is de ton niet tijdig waarge nomen. De schuld van het vastloopen moet dan ge weten worden aan de slechte navigatie van den schipper, en aan onvcldoende controle op hetgeen zijn mannen verrichten. Uitspraak later. Reuter meldt uit Londen: De Raad van advies voor de Invoerrechten maakt bekend, dat een invoerrecht per pond geheven zal worden op bloembollen en bloemzaden, De heer v. d. Heide (s.d.) staat tegen over het wetsontwerp in zijn geheel zeer koel. Hij is echter uiterst Bceptisch ten aan zien van den invloed van strafbepalingen op de sexueele moraliteit. De wetgever is be trekkelijk onmachtig tegenover sexueele de licten. Wat de strafbepalingen betreffende porno grafische liederen of voorstellingen betreft, vraagt spr. of daaronder pok zullen worden gerekend een lied als onlangs voor de radio werd gespeeld: „Nur eine Nacht solist du mir gehören". Van 's ministers antwoord zal spr.'s stem over hét wetsontwerp afhangen. Mevrouw Bakker Nort (v.d.) denkt anders over het wetsontwerp dan de vorige spreker. Zij verwacht meer goeds van straf bepalingen op dit gebied. Maar de leeftijd van 16 jaar voor meisjes in art. 245 is te laag en moet 18 jaar worden. Deze leeftijd komt ook in andere artikelen voor. Zij zal nu geen amendement voorstellen om den leeftijd van 21 op 18 jaar te brengen in art. 248bis, omdat het nu buiten het kader van het wetsontwerp zou vallen, maar is de minister genegen, te zijner üjd toe te stem men in een dergelijke wijziging? Rede van den minister. De Minister van Justitie, de heer Van S c h a i k wijst erop, dat de bond voor kin derbescherming, niet de eerste de beste, zich met de quaestie heeft bezig gehouden en be roept zich op uitspraken van den heer Vos kuil, den chef der zedenpolitie te Rotterdam, en van mr. Cluysenaer, waaruit de noodzake lijkheid van dit wetsontwerp blijkt. Er zijn nu tal van gevallen, waarin een vervolging op niets uitloopt, terwijl veroordeeling behoorde plaats te vinden. Dit, omdat de tegenwoordige strafbepalingen een leemte bevatten. Tal van dossiers aan het departement getuigen daar van. Groot zijn gevaren, waaraan de pornogra fie de jeugd bloot stelt. De heer Van der Helde vreest, dat ten onrechte stukken of afbeeldingen onder pornografie zullen worden gerekend. Oude schrijvers hebben zinneprik- kelende passages geschreven, maar dan moet men voorzichtig zijn met jonge menschen zulke geschriften in handen te geven. Tegen verlaging van den leeftijd van 21 tot 18 jaar, ten aanzien van homoxesueele on tucht, heeft spr. overwegend bezwaar, omdat de gevaren daarvan voor de jonge menschen zoo groot zijn, dat z(j zoo lang mogelijk moe ten worden beschermd. Een amendement van den heer Gosellng. De heer Gosellng (r.-k.) verdedigt een amendement op art. 5 volgens hetwelk in art. 240 geschiedt, in art. 240bis de daarin om schreven feiten evenzeer strafbaar behooren te worden gesteld, indien de dader ernstige reden heeft om te vermoeden, dat het ge schrift, de afbeelding of het voorwerp aan- stootelijk voor de eerbaarheid is, dan wel dat het een middel betreft tot voorkoming of tot verstoring van zwangerschap. Minister Van Schalk merkt op, dat art. 240bis al belangrijk verruimd wordt. Wel zullen door het amendement krachtiger kun nen worden bestreden uitleenbibliotheken, waarvan de houders de boeken zeiven niet hebben gelezen. Deze zullen zich voortaan rekenschap moeten geven, wat zij aan de jeugd uitgeven. Zulks als gevolg van het amendement, dat spr. zeer aanvaardbaar acht. 5 Mei komt de Kamer weer bijeen. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Achilles, pass. 31 Maart Ouessant. Ajax ,31 Maart te Oporto. Alkmaar, u., pass. 31 Maart San Miguel. Amsterdam, t., 29 Maart v. Callao, Ariadne, 1 April v. A'dam. Barneveld, t., 29 Maart v. Corral. Berenice, 30 Maart v. Hamburg. Bodegraven, t., 31 Maart v. Liverpool. Calypso, 1 April te Burriana. Colombia, 1 April v. A'dam. Costa Rica, 30 Maart te New-York. Deucalion, 31 Maart v. Barcelona. Flroa, 30 Maart te Nev -York. Ganymedes, 30 Maart v. Alexandrië. Hermes, 31 Maart v. Salonica. Ino, 1 April te Bordeaux. Nereus, 1 April v. A'dam. Orpheus, 31 Maart te A'dam. Phea, 30 Maart v. Kopenhagen. Rhea, 31 Maart te Gdynia. Saturnus, 81 Maart v. Salonica. Stella, 31 Maart v. Malta. Tiberius, 1 April v. Dantzig. Titus, 30 Maart v. Portimao. Trajanus, 1 April v. A'dam. Venus, 31 Maart v. R'dam. Vulcanus, 31 Maart te Triest. Itotterdamsche Lloyd. Baloeran, t., 31 Maart v. Marseille. Indrapoera, 1 April v. R'dam. Kedoe, t., pass. 31 Maart Point de Galle. Kota Nopan, t., pass. 1 April Kaap Bno. Sibajak, 1 April v. Batavia. Sitoebondo, t., pass. 1 April Gibraltar. Soekaboemi, u., pass. 1 April Kaap de Goede Hoop. Tapanoeli, t., 1 April v. Padang. HR. MS. „HERTOG HENDRIK» TERUG IN NIEUWEDIEP. Hr. Ms. Hertog Hendrik, onder commando van kap.-lult. ter zee A. C. W&kerlin, is he denmorgen, 11 uur, van haar driema&ndelijk- sche reis naar de Canarische eilanden behou den ln onze haven weergekeerd. Ondanks het regenachtige weer was er vrij veel belang stelling. Vrouw mishandeld en bestolen. Gisterochtend is in een perceel aan de Geuzenkade te Amsterdam door een onbekend gebleven man een overval gepleegd op een 51-jarige bewoonster van dit perceel, die op weg was huur te betalen. De vrouw begaf zich naar den kelder onder het perceel, welke voor gemeenschappelijk gebruik dient voor de verschillende bewoners van dit huizenblok. Deze kelder geeft toegang tot den tuin, waarin een gebouwtje staat, waar de bewoners bij den opzichter de huur betalen. Toen de vrouw in den kelder was gekomen werd zjj plotseling tegemoet getreden door een onbekenden man. Deze gaf haar onverhoeds, een slag, zoodat zij kwam te vallen. De man ontrukte haar een handtasch, waarin zich een bedrag van f 41 bevond, uit de han den. Hiermede nam hjj vlucht naar de straat. De vrouw die om hulp riep, werd spoedig ge hoord door de medebewoners. Deze waarschuwden de politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg en spoedig waren rechercheurs en agenten aanwezig. De vrouw kon echter slechts een vaag signalement van den man opgeven. Zij had slechts enkele schrammen opgeloopen, doch was danig van streek. De politie vermoedt, dat de man op de hoogte moet zijn geweest van den plaatselijken toe stand en moet geweten hebben, dat de be woners op den eersten dag van de maand zich door dezen kelder moesten begeven om hun huur te betalen. Het onderzoek is in vollen gang. Zeventien bewoners vluchten ln nachtgewaad. Maandagavond omstreeks half tien ontdek ten enkele voorbijgangers in de Dorpsstraat te Grootebroek brand ln het woonhuis van den heer C. Koster, bewoond door den eige naar en de gezinnen Bakker en Out. In een ommezien stond het geheele perceel, een oude, met riet gedekte boerderij, in lichter laaie. De zeventien bewoners, die bijna allen reeds ter ruste waren gegaan, konden slechts door een overhaaste vlucht ln nachtgewaad het veege ljjf uit het brandende gebouw red den. Slechts enkele kleinigheden konden wor den gered. Om twaalf uur was de brand gebluscht. Hij schijnt te rijn ontstaan in de woning van den heer Bakker. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Tengevolge van auto-ongeIuh. Maandag tegen middernacht is een aut<>, bestuurd door den heer H. Boer, caféhouder aan den Verlengden Heereweg te Groningen, op den rijksstraatweg tusschen Harenermo len en Haren in volle vaart tegen een boom gebotst. De bestuurder kwam er vrij goed af; hi) werd aan de beenen gewond, en kon na voorloopige geneeskundige behandeling naar zijn woning worden vervoerd. Zijn mede-passagier, de ongehuwde 40-jarige John Donaghy, trainer van de voetbalver- eenlging Be Quick, ls met een ernstige sche- delfracteur opgenomen en is per auto naar het r.-k. ziekenhuis te Groningen overge bracht, waar hy eenige uren later ls over leden. Het van ouds bekende hotel-caf6- restaurant „Het Zwijnshoofd" afge brand. Gisterenochtend ca. 5 uur is brand ontstaan in het hotel café restaurant Het Zwijnshoofd te Vianen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat een uur later het grootste deel van het gebouw reeds was uitgebrand. Niets kon worden gered. De belendende gebouwen wer den ges,,rd. Verzekering dekt de schade. Vandaag zou het nu uitgebrande hotel in publieke veiling worden gebracht. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De hotelhouder heeft met zijn gezin voorlooplg onderdak gevonden bi) fami lieleden.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5