GRATIS reizen naar AMSTERDAM De installatie van burgemeester Ritmeester Velthuijs Stadsnieuws. Jlocfi qiot De burgerij toont hartelijke belangstelling. Belangrijk Bericht Jtocfi 'Woaz fooft wc derde blad HELDERSCflR, COURANT. DONDERDAG 2 APRIL iqtf Scheepspassages naar Amerika, Afrika, Australië, China, Japan, Oost- en West-lndie enz. Licht op voor alle voertuigen. KNIP-DEMONSTRATIE Inlichtingen: KANAALWEG 120, Gisteren heeft onze nieuwe burgemeester, de heer G. Ritmeester, met z\jn echtgenoote «n dochter, zijn entree ln onze stad gemaakt. Of eigenlijk is dit niet juist, want den avond tevoren kwam de familie Ritmeester hier yeeds aan en logeerde in hotel Den Burg. poch gisteren was de officieele installatie, waarvoor een buitengewone raadsvergadering was belegd. Er waren voor het stadhuis een paar honderd belangstellenden tegen het uur dat de burgemeester en zjjn familie verwacht werden. Van het stadhuis woei feestelijk de driekleur en daaronder wapperde de stads- vlag. Vóór de installatie-zitting werd door den burgemeester aan den voet van het Marine- monument „Voor hen die vielen", alsmede bij het Helden der Zee-monument „Dorus Rij kers", een krans gelegd. Om tegen drie uui kwam de burgemeester met zijn familie ten stadhuize en werd ver welkomd door den gemeente-secretaris, mr. v. Bolhuis. De raadsleden en genoodigden waren toen reeds boven. De raad was voltal lig °P een tweetal leden na, de heeren v. d. Veer en Schoeffelenberger, die wegens onge steldheid verhinderd waren. Van het carillon deed de stadsbeiaardier, de heer Dito, zijn welkomstlied hooren, gevolgd door eenlge Nederlandsche liederen. Onder de genoodigden in de raadszaal merkten wij op den chef staf, overste Doorman, die den commandant van de Marine vertegen woordigde, en den adjudant van den marine- commandant, lult, ter zee der le kl, I. W. Reynierse. De garnizoenscommandant, over ste J. H. C. Bentz v. d. Berg, met zijn adju dant, kapitein Kalkman. De burgemeesters van Texel, Anna Paulowna en Wieringen, het college van B. en W. van Leeuwarden, den chef van de afd. financiën van Leeuwarden, «en broer van den burgemeester, alsmede zijn twee zusters met hun echtgenooten. Alle hoofden van takken van dienst hadden plaats genomen op de eerste rij van de publieke tribune, terwijl de chefs van de verschillende afdeelingen daarachter een plaats hadddn. Overigens was er op de publieke tribune, waarschijnlijk tengevolge van de reserve die het college had gemeend te moeten maken, weinig belangstelling. Om drie uur werden mevr. Ritmeester en mej. Ritmeester, door den gemeente-secreta ris binnengeleid en naar hun plaatsen ge bracht. Beide dames hadden een bouquet roze anjers. Even later, kwam de heer Ritmeester, be geleid door het college, de raadszaal binnen. Alle aanwezigen verhieven zich van hun Betels, tot de burgemeester had plaatsge nomen. De bode, de heer De Ruyter had tevoren bekend gemaakt, door middel van den luid spreker, dat de plechtigheid voor de aange slotenen van de H.R.C.O. zou worden ultge- tonden. Nadat alle gezeten waren nam de heer de Boer het woord. e L t De rede van loco-Burgemeester De Boer. Dames en heeren! Ik open deze bijeenkomst, U allereerst mede- deelende, dat de heeren Van der Veer en Schoeffelenberger wegens ziekte deze vergade ring niet kunnen bijwonen. Beiden zeggen daarbij: tot hun groote spijt. Dames en heeren! Ik heet U allen op deze bijeenkomst van harte welkom en wel aller eerst en zeer in het bijzonder U, Mevrouw Rit meester, de echtgenoote van onzen nieuwen burgemeester en U, mej. Ritmeester, zijn doch ter, hier uitsprekende de hartelijke hoop, dat gij in ons Den Helder een woonplaats zult mogen vinden, waarin gij U gauw thuis zult gevoelen, waarin gij tegemoet gaat een tijd van geluk en van vrede, U onder ons gevoe lende volkomen op Uw plaats. Ik heet vervolgens hier ook welkom U, fami lieleden van onzen nieuwen burgemeester, U, die wjj verder hebben ultgenoodigd, autoritei ten van Marine en Leger, U, ambtenaren onzer gemeente en evenzeer U, die verder onze tri bune vult. Van harte welkom natuurlijk ook Si), heeren leden van onzen Raad, die hier voor de zooveelste maal ln zeer korten tijd samen gekomen zijt in dit, Uw gebouw, in deze, Uw Baal. Wel zeer in het bijzonder richt ik een woord Van welkom tot U, mijnheer Ritmeester, onzen Hieuwen burgemeester met ingang van heden. Mijnheer Ritmeester, gij zijt burgemeester geworden onzer gemeente, welke «ich uitstrekt *an de Noordelijkste punt van ons Holland, om geven en omkneld door de zeeën, welke vooral •an onze stad haar eigenaardig, haar mooi en •choon karakter geven. Gij zijt burgemeester geworden van onze gemeente, de eerste, de Voornaamste, de grootste marinebasis in ons Vaderland, waardoor al weer op deze stad ge bukt wordt, dat eigenaardige cachet, dat gij nergens anders zult vinden in ons Nederland. Gij zijt burgemeester geworden onzer ge meente, welke in het Westen een kleine, vrien delijke, mooie, vroeger zoo aardig oplevende ^plaats bezit, n.1. Huisduinen. Deze badplaats »ordt wel heel sterk getroffen door de slagen Van dezen tijd en zal zeker noodig hebben ons mier aandacht, in de eerste plaats ook de Uwe. Mijnheer Ritmeester, gij zijt burgemeester geworden ook van een groot landelijk gedeelte, t zich uitstrekt in het Zuiden van onze ge meente, nog niet zooveel tientallen jaren ge- eden bekend als het onvruchtbare, bijna waar- delooze bultenveld, maar sedert eenige jaren geworden tot een streek, waar menschenhand ®n menschenverstand aan hebben kunnen geven een zeer groote waarde en een zeer groote be ekenis, welke misschien mag zijn vermin- end in dezen tijd van crisis, door alles wat onzen landbouw en onze bloembollenteelt ge- noffen heeft, maar waarvan wü allen zoo zeer k en kopen, dat het straks weer zal kunnen ^er even en dan weer zal kunnen worden, wat Y eens was, en vooral beloofde te zullen zijn. an dat alles zijt gij geroepen, mijnheer Rit- Pf'ster, burgemeester te zijn. Gij aanvaardt e taak in een gemakkelijke periode. De Waar'n alles naar boven ging, de jaren Von h'°ei' ''K&en<ie tusschen 1929 en 1934 zijn r Ö- Ue tijd, waarin onze stad zich uitlegde Wa (j"t0 zijde, waar dit mogelijk was, de tijd, Wie 1! ^aacl' en wiJ. College van B. en W., (je s °nden doen om de bewoonbaarheid en ^ant rekkelijkheid van deze, noordelijke stad ergrooten, dio tijd is heengegaan. Ue magere jaren zijn eindelijk ook tot Den Helder gekomen. De magere jaren, waarin wij jaar lijks minder krijgen uit het Centraal Gemeen te-fonds, de jaren, waarin wij nu telkens meer en telkens zwaarder gevoelen, dat onze belas ting niet meer kan opbrengen, wat zij vroeger deed; de jaren, waarin ook hier ter stede stijgt het leger der werkloozen, dat vraagt en moet vragen natuurlijk, van wie nog wel kan arbei den en verdienen, door hun groeiend aantal hoe langer, zoo meer. Gij aanvaardt, burgemeester, Uw ambt wel in een moeilijken tijd. Uw taak zal U zorg baren, Uw taak zal van U vragen grooten ernst, grootste toewij ding en grooten arbeidslust. Uw taak, zeg ik nog eens, zij zal van U vragen geheel den mensch en geheel den man. Wij weten het, wij, die het voordeel hebben U althans eenigszins nader te kennen, dat gij bezit de eigenschappen, noodig, om hier in onze gemeenschap te zijn het hoofd en ook de lei der. Wij weten (en wij weten dit tevens uit allerhande berichten, welke ons ook mochten bereiken, komende uit de stad, welke U zoo noode ziet heengaan), dat gij hier zult kunnen zijn de rechte man op de rechte plaats, dat gij dat zult kunnen zijn, wanneer hier maar kan geweven worden tusschen U en tusschen ons die mooie, die innige, die hechte band, welke alleen brengen kan voor U succes voor Uw arbeid, voor ons daarvan de zegeningen. Wij prijzen ons gelukkig burgemeester, dat de keus der hoogste overheid voor dit burge meesterschap mocht vallen op U. W(J prijzen ons daarin gelukkig, omdat wjj weten, dat gjj de man zijt, dragende die deugden, die kennis en die geschiktheid, noodig voor de taak, ge legd op Uw schouders. Houdt U er van verzekerd, dat van de zijde van het College van B. en W., en zooals ik uit eigen ervaring weet, ook van de zijde van den Raad, waarover straks de heer Biersteker nader spreken zal, gij zult vinden ln ons mid den al die medewerking, al die tegemoet koming, waarop gij moogt kunnen rekenen. Wij weten, dat gjj, vreemdeling, komende tot ons, niet kennende nog wat hier leeft en is, dia medewerking niet zult kunnen ontberen. Wij zullen U die geven zoo hartelijk en zoo gaarne en wfl hopen dan dat, wanneer gfl straks iets langer zijt hier te midden van ons allen, wan neer gij straks beter inzicht, betere kennis hebt gekregen van alles, wat van U wordt ge- eischt en verlangd, dat gij dan zult kunnen zeggen als eerlijk mensch: mijn arbeid in Den Helder is mij lief geworden. Lief geworden om alles, wat hier kan worden gedaan en ver richt, ook om de toewijding, om de waardee ring en om de dankbaarheid, welke gij dan zult gevoelen rondom U. Ik wil hiermede eindigen, ons allen geluk- wenschende met de keus der hooge Regeering en U toewenschende, dat gij moogt slagen in den arbeid, waarvan ik weet, dat gij dien zult beginnen met de grootste! toewijding, met het geven van U zelf en alles, waarover gü. be- sohikt aan kracht van geest en aan kracht van het lichaam. Burgemeester ik wensch U geluk en van harte welkom ln ons midden! Ik dank U! Rede van den heer Biersteker. Mijnheer de Burgemeester, Nu U door onzen oudsten wethouder als Voorzitter van onzen Raad zflt geïnstalleerd, acht ik het een voorrecht de eerste te mogen zijn, om U in den Raad welkom te heeten. Welkom in "de volle beteekenis van het woord. U ls voor den Raad nog een vreemde; wij, raadsleden, zijn voor U nog onbekenden. Dat wij U welkom heeten geschiedt in het volle vertrouwen, dat wü in U een goed voorzitter en een goed Burgemeester zullen vinden. Reeds den eersten dag van Uw benoeming bereikten ons allerlei mededeelingen over Uw werkzaamheid, die ons tot tevredenheid konden stemmen. Nu weten we allen wel, dat men op courantenberichten niet steeds af mag gaan, doch het feit, dat U in de gemeentelijke huishouding sedert een reeks van jaren een vertrouwenspost hebt bezet, kan ons vooral hoopvol stemmen, dat wjj in U een voorzitter van den Raad zullen bezitten, die uit ervaring weet welke de Juiste verhoudingen zijn. Wü behoeven er U niet aan te herinneren, dat de Raad de vertegenwoordiging is van de burgerij, in al zqn geledingen. Des Raads taak vindt U zoo juist uitgedrukt in het devies, dat achter U op den schoorsteen mantel ls aangegeven: „Vertegenwoordig ons en leid". Om deze taak naar behooren te vervullen, ls het voor den Raad van het grootste belang, dat hü daarbij een goed voorzitter heeft, die als leider met gezag, doch met onpartijdig heid, de debatten ln de Juiste banen weet te houden. Welnu, wü, als leden van den Raad, stellen ons vol vertrouwen onder Uw leiding. Wü be groeten U als voorzitter en leider, niet als een Ritmeester over een esquadron huzaren, die slechts kan commandeeren, doch integen deel als een leider, die met den Raad de be langen van de burgerij ten volle wil behar tigen in den geest van onderling overleg en samenwerking. De taak van de overheid- ia in den bewogen tüd, waarin wü thans leven, er niet gemak kelijker op geworden. Ook ln onze stad onder vinden we dit maar al te zeer. In zekeren zin mogen wü ons gelukkig achten, dat door een zekere stabiliteit van inkomen van vele inge- gezetenen, het evenwicht niet al te zeer is ontwricht. Toch mag niet vergeten worden, dat ook hier het belastbaar inkomen per inge zetene met meer dan 1/7 is teruggeloopen en thans nog slechts bedraagt ruim 1800. Gisterenavond is nog het besluit genomen tot verdere salariskorting, maar tevens tot belastingverhooging, zoodat de druk ook hier reeds zwaar gevoeld wordt. Deze wetenschap moge U, Münheer de Voorzitter, tot een voorzichtig financieel be heer onzer Gemeente aanmanen. Het is niet mün taak, U de positie onzer Gemeente te schetsen, daarom wil ik volstaan met deze enkele aanhaling en refereer ik in vele op zichten aan het door Wethouder de Boer ge- SPEenC'cnkel woord moge ik nog wijden aan het brandende vraagstuk van dezen tijd: de werkloosheid. Ook in onze Gemeente onder vinden wc den zwaren druk hiervan. Was tot voor kort hier het percentage slechts 3 der bevolking, thans nadert dit reeds de 4%In vergelüking met andere gemeenten, waar dit negen en meer procenten bedraagt, mogen wü ons gelukkig prijzen. Toch, M. de V., verdient ook bü ons dit vraagstuk büzondere aandacht en wü hopen, dat vooral door Uw toedoen het eigen brood verdienen door arbeid zal mogen worden be vorderd. Vooral om de ellende van het niets doen te verlammen.; Als tolk van den Raad begroet ik U met Hollandsche openhartigheid. Wü hopen, dat U met Uw vrouw en dochter, zich spoedig in onze stad zult thuis gevoelen en dat U met ons Uw liefde wilt verpanden aan de ver zorging van de belangen van onze stad en daarmee dienen het belang van al onze inge zetenen, onder het reeds door mü genoemde devies „Vertegenwoordig ons en leid". Burgemeester Ritmeester. U is op de mid daghoogte van Uw leven geroepen tot een belangrijke, verantwoordelüke positie, doch tevens tot mooien arbeid. Er zün in onze Gemeente eigenaardige ver houdingen, die den noodigen tact en een groot aanpassingsvermogen eischen. Wq hopen, dat U in Uw nieuwen werk kring voor Uzelf voldoening zult vinden en dat Uw werk voor onze Gemeente zegenrijke gevolgen zal mogen hebben. Namens onzen geheelen Raad, ik weet, dat ik hier uit aller naam tot U spreek, al mag U daaruit niet opmaken, dat hier altüd zoo'n eenstemmigheid heerscht, geef ik U de ver zekering, dat wq allen U gaarne onze mede werking en voor zoover noodig onzen steun willen verleenen, om U den arbeid alhier aan genaam te doen zijn. Toespraak van den nieuwen burge meester. Mijne Heeren, Het is mü in de eerste plaats een diep ge voelde behoefte, uiting te geven aan mün eer biedigen dank aan Hare Majesteit de Koningin voor mün benoeming tot Burgemeester dezer gemeente. Voor Uw woorden van welkom hier, mün heer de Loco-Burgemeester en U münheer Biersteker als oudste lid en namens den Raad, ben ik U zeer erkentelük. Het geeft mü vreugde hier te mogen be groeten den vertegenwoordiger van den Com mandant der Marine en den Garnizoenscom mandant, alsmede hunne adjudanten, mede als vertegenwoordigers van Zee- en Landmacht. De belangen der bevolking zün met de- eerste marinebasis van ons land ten nauwste verbonden. Het zal mü verheugen als die band nauwer zal kunnen worden aangehaald, waar toe ik gaarne de krachtigste medewerking toezeg. Dank aan mün ambtgenooten van Anna Paulowna, Texel en Wieringen, die door hunne aanwezigheid blijk geven van hunne belang stelling voor de zustergemeente; bü onze samenwerking in het belang onzer gemeenten zoo noodzakelük, zal zeker nimmer vergeefs op mü een beroep worden gedaan. Het doet mij zeer goed, dat nüjn zusters en zwagers hier aanwezig zijn. Erkentelük ben ik voor de aanwezigheid van mün vrienden uit Leeuwarden en in het büzonder voor die van het College van Bur gemeester en Wethouders van Leeuwarden, waarmede de lange jaren van vruchtdragende samenwerking steeds tot mijn aangenaamste herinneringen zullen blüven behooren. In den donkersten tüd, müne Heeren Leden van den Raad, kom ik hier; de gemeente leeft onder grooten druk, de belastingen stügen, de werkloosheid, constante zorg van den Raad, neemt toe. De economische toestand dwingt het Rük maatregelen tot zelfbehoud te nemen, waardoor de gemeenten zich nog meer offers moeten getroosten, dan anders wellicht het geval zou zün. Niet alles wat men wil kan, niet alles wat in tüden van hoogconjunctuur in het leven is geroepen, zal blüven voortbe staan. De taak van den gemeentebestuurder ls moeilüker dan ooit, eenerzüds rust op hem de plicht speciaal het oog te houden op heri, die reeds langen tüd onder den geesel der werkloosheid gebukt gaan, voor hen te zorgen en hen het bestaan zoo draaglük mogelük te maken, anderzüds heeft hij rekening te houden met dat andere gedeelte der burgerü wier be- staansstrüd eveneens zwaar is, terwijl hü ook het verlangen blüft koesteren alles wat dóór de jaren heen op cultureel en sociaal gebied is gewrocht te handhaven én te 'beschermen. Die taak is dus zwaar, maar men mag daar voor niet terugdeinzen, men moet doortastenJ en men moet als zoovelen: „den weg terug". D&t beseffen, dit onder het oog zien, ls reeds, een stap in de goede richting. Moge de Raad dezer gemeente erin slagen den goeden weg te vinden; op mün krachtige medewerking kan steeds worden staat gemaakt. Maar deze alleen is niet voldoende, daarbü dient te worden gesteund op allen, die die naren zün van deze gemeente en dan twüfel ik niet münheer de Secretaris of van u met! uwe afdeelingschefs en ambtenaren zal die steun in ruime mate worden ontvangen, even als ik mü verzekerd acht van dien van de Hoofden der Bedrijven, hun ambtenaren en werklieden. Als Hoofd der Politie en Brand weer zal ik zeker nimmer vergeefs een be roep doen op de medewerking van den Com missaris van Politie en zün onderhoorlgen. Bü mü zal men steeds een gewillig oor vin den voor alle wenschen, alle bezwaren, alle voorstellen. Inderdaad, müne Heeren Leden van den Raad, het is voor mü een dag van groote be teekenis in mün leven, deze dag, waarop ik aan het hoofd van het bestuur dezer ge meente ben gesteld, ik besef het diep. En de gedachte, te mogen leven en werken te midden eener bevolking, wier daden van Vaderlandsliefde, trouw, zelfopoffering en menschenliefde door de tüden heen, door zoo vele bewüzen zün gestaafd, een bevolking, die zün dooden weet te herdenken, zün bel den te eeren, op de wüze als hier in Den Helder zoo monumentaal ls geschied, ls voor ons, mün vrouw, onze dochter en mü, een groote voldoening. Moge de vriendelükheid, waarmede men ons hier is tegemoet gekomen, door de jaren heen blüven bestendigd. Dat ik mü zelve als eerste taak stel een goed bur gervader te zijn, wien de nooden en belangen der bevolking zeer ter harte zullen gaan, ibü wien men steeds zooveel het maar mogelük is, op raad en steun zal kunnen rekenen, acht, ik schier onnoodig te zeggen. Müne Heeren, moge mij de kracht geschon ken worden om in het belang der gemeente te bereiken, datgene wat goed en van waarde voor haar is, mün geheele persoon zal j ik daarvoor met vreugde geven. Ik heb gezegd. ,t Intiem interme-flzo. Van kwart voor vieren tot kwart ovèr vier maakten velen nog gebruik om persóonlük in de trouwzaal met burgemeester Ritmeester kennis te maken. Er werden zoowel sigaren als thee en gebak geserveerd, zoodat het niet te verwonderen is, dat dit samenzijn een recht genoegelijk karakter droeg. Na een korte onderbreking ving om B uur de receptie aan, welke tot 7 uur duurde. Hiervan is door een zeer groot aantal plaat- sehjke vereenigingen en vooraanstaande stadgenooten gebruik gemaakt. Van de Ver. noteerden wü de volgende namen: Armenraad, Veilingsver. „Den Helder", Evangelisatie Palmstraat, afd. Den Helder Nederl. Padvindstersgilde, Kamer van Koop handel in Noordholl. Noord. Kwartier, Ned. Mij. van Nü'verheid en Handel, dep. Den Helder en Omstreken, Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Ambtelüke Personeel Ver., Hoofdenver., Com. v. Toezicht op de Bioscopen, Visscherü Comm. „Nibeno", Verbond voor Nationaal Herstel, Pluimveever., Heldersohe Eierenveiling, Alg. Begraf. Ver. „Den Helder", Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren, Bond van Ned. On- derwüzers, Hengelsportver. Den Helder, Chr. Oranjever., Economische Comm., Polder „Het Koegras", Burgerwacht, V.V.V. Helders Be lang, N.V. Zeebad Huisduinen, Nat. Hist. Mu seum, Oudercomm. MULO-school, Hoogere Handelsschool, Middenstandsver., Ver. Han delsschool, Comm. Marine concerten, Alg. Oranjever., Roode Kruis, Moed-Volharding- Zelfopoffering, best. M.V.Z., Consul A.N.W.B. Ver. Veilig Verkeer, Jeugdbew. De Graal, Jeugdbew. voor Kath. Actie, Toonkunst, Hel ders Mannenkoor, Watersportver. H.W.N., Bond van Kl. Handel., Vissch. en Haringbedr., O.K.K., Onderling Belang, Noorder Kunst kring, Bond van Leeraren b. h. Npverheids- onderwüs, Toerver. D.O.K., Best. A.R.K.A., Held. Zwemver. en Reddingsbr., H.F.C., V. D. Kiesver., Vr. Dem. Vrouwencl., Oranje Harm. Kapel, Nat. Verb. van Gemeente Ambten., Alg. Ned. Chr. Ambten. Bond, Held. Damcl., Esp. Ver. NOVA SENTO, R.K. Esperanto Club, Alg. Bond van Overh. Pers., Huisdul- ner Belang, Zang, Recit. en Orkestver. Har monie, Harm. Kap. Wlnnubst, Vrijmetselaars loge, Gymnast. Ver. Turrilust, Vrijz. Dem. Studiecl., Schoolvoetbalcomm., Speeltuinver. Den Helder, Chr. Mannenkoor en Sted. Mu ziekkorps. Hierbü zün nog niet opgenomen zooals wü zeiden het groote aantal particulieren, tal van predikanten, hoofden van scholen en kerkbe- sturen., Serenade Sted. Muziekkorps. Nog vóór zevenen arriveerde voor het Raadhuis 't Stedelük Muziekkorps geflankeerd met de bekende flambouwen en welk ensem ble ondanks den reeds toen met Helderschen overdaad neergutsenden regen, een serenade bracht. Deze werd door den heer Ritmeester op het balcon aangehoord. Een aardige attentie was de uitvoering van den speciaal door den heer Pala gecompo- nerde „Burgemeester Ritmeester-marsch". Hiermede eindigde het officieele gedeelte van dezen voor Den Helder zoo belangrijken lsten April 1936. Reisbureau to. Postbrug Donderdag 2 April Vrüdag 8 i 10.04 uur i 19.08 uur WINKELWEEK-SPOORSTRAAT. Tot slot van de winkelweek wordt thans medegedeeld, dat de laatste 2 prijzen, n.1. de 2 bioscoop-abonnementen resp. van Tivoli- fen Rialto-bioscoop, voor degenen die de meeste kaarten (juist of onjuist) inzond, zün toegekend aan: J. Düt, Schagenstraat 72, abonnement TTvoli-bioscoop. W. de Baas, Anemonenstraat 31, Rialto- bioscoop. «REKKING STEUNBONS N.A.S.B. Uitslag trekking genummerde steunbons van den NA..S.B., die uitgereikt zün op den Filmavond van den Helderschen Bestuurders- bond. 5, 19, 36, 67, 106, 158, 209, 838, 841, 410, 527, 631, 616. De cadeaux zün af te halen bü Hubregt- sen, Kemphaanstraat 4, tot en met Zaterdag 4 April. KNIPDEMON STRATIE BIJ V. D. Wü hebben een kükje genomen bü boven genoemde demonstratie en wat wü daar ge zien hebben op het gebied van eenvoudig en practisch knippen was werkelük een ver rassing. Uit de verschillende opmerkingen, welke wü zoo hier en daar opvingen, bleek ons, dat ook de vele dames buitengewoon veel Interesse voor deze eenvoudige methode had den, en alles werd dan ook heel prettig en met voorbeelden door de demonstratie uitge legd. Wü waren getuige van het knippen van een Japon... maar weet u wat dames, gaat u zelf eens küken, heden en ook morgen (Vrü dag) heeft de demonstratie nog plaats. Wü verwüzen u ook nog naar de ln dit blad voorkomende advertentie. ONGEVAL BIJ AFBRAAK VAN HET OUDE NUTSSPAARBANKGEBOUW. Werkman van hoogte van 7 meter gevallen. Dinsdagmiddag heeft bü het afbreken van het oude Nutsspaarbankgebouw een vrij ern stig ongeluk plaatsgevonden. Een der werkmenschen, Teun Kuiper, wo nende in de Dahliastraat alhier, was, staande op een ladder, bezig met het afbreken van een dakspant, toen de ladder plotseling uit gleed. Kuiper sloeg eraf en maakte een val van circa 7 meter. Oogenblikkelük werd ge neeskundige hulp gerequireerd, waarbü ge constateerd moest worden, dat het slacht offer' irfjh reehterbeén én hoogstwaarschijn lijk eenige ribben gebroken heeft. i Per ziekenauto ls K. naar het Marine- Hospitaal getransporteerd. Op verzoek houden wij deze demonstratie ook nog Vrijdag 3 April van 10.30 tot 12 30 en van 3 tot 6 uur. BEÊEDIGING OFFICIEREN KON. MARINE-RESERVE. Gistermiddag half drie heeft aan boord van Hr. Ms. Wachtschip alhier de beëediging plaatsgevonden van een achttal pas aange stelde luitenants ter zee der 8e klasse voor de Koninküjke Marine-Reserve. De plechtigheid werd verricht voor den boeg, alwaar opgesteld stonden de officieren van Hr. Ms. Wachtschip, onderofficieren, manschappen, tamboers en püpers en de stafmuziek der Kon. Marine-kapel. Voorts, zooals gewoonlük, de ouders en familieleden der te beëedigen officieren. Precies half drie trad de commandant van Hr. Ms. Wachtschip, de kapitein-luitenant ter zee J. Lagaay, voor en hield een korte toespraak, waaraan wü het volgende ont- leenen: Officieren, Onderofficieren, manschappen, belangstellenden. Mü is de eervolle opdracht verstrekt zoo dadelijk de nieuw-benoemde officieren der Koninklüke Marine-Reserve te beëedigen. Al vorens daartoe over te gaan, wil ik eenige woorden zeggen: Wat houdt eigenlük de officierseed in, wat is het essentieele daarvan? Het is: De trouw aan Hare Majesteit onze Koningin. Wat wil dit zeggen, „trouw aan de Koningin"? Dan luidt daarop mijn antwoord: Trouw aan het beste, de ziel van Nederland. Nederland, dat is: de wil van ieder Nederlander zich zelf te zün. Het is het verlangen naar vrijheid in den besten zin: een vrijheid, die de vrijheid van anderen eerbiedigt, een vrijheid die slechts gebonden wil zijn door het hoogste en beste wat spreekt in ons hart, door hét zoeken naar harmonie met dit hoogste en beste. Spr. wüst er op, dat Nederland één der weinige landen is dat nog zuiver democra tisch wordt geregeerd, dat men temidden van de stormachtige tijden steeds een eigen volksvertegenwoordiging kon kiezen, en dat er geen wet tot stand kan komen zonder dat de Volksvertegenwoordiging haar toestem ming heeft verleend. Boven de Regeering staat Hare Majesteit de Koningin. Om de wetten ten uitvoer te kunnen brengen zün Haar: Marine, Leger, Politie en vele andere instanties ter beschikking gesteld. Ook gü, aldus spr., vormt een voorname schakel bü het tot uitvoering brengen dier wetten, dus bü het doen uitvoeren van den wil van de meer derheid van het Nederlandsche Volk. Dan klinken de eerste maten van het Wil helmus, waarna de commandant den eed af neemt van de volgende 8 officieren: M. R. J. H. van der Wal, J. W. van Buren Lensinek, H. P. Siegers, H. de Jager, J. P. D. Visser, J. Alenson, W. P. Coolhaas en J. H. v. Ginkel. Nadat vervolgens de ban weder gesloten wordt, het „Wilhelmus" gespeeld is en de ministerieele resolutie voorgelezen, zegt de heer Lagaay nogmaals eenige woorden tot de Jonge officieren: Als iemand, die aan het eind staat van het Marineleven, wil ik tot U, nieuwbenoemden, het woord richten. Tusschen Marine en Koop vaardij bestaat een broederlükheid. Ik denk hierbü terug aan de mobilisatie-jaren: hoe Marine en Koopvaardij samenwerkten, en daardoor ons land voor ernstiger rampen be hoedden, hoe o.a. de Koopvaarcüj torpedo's en mijnenvelden trotseerde en hoe de Marine het toejuichte wanneer zij münen onschadeüjk kon maken. Gü züt van een zelfde slag Nederlanders als wij. Ook U was ons land te klein, en het leven dwong U om de zeeën op te gaan, daar door eenigszins bevredigend het ongedurige ln Uw hart, daardoor tegemoetkomend aan het zoekende, dat is in Uw wezen. Meer nog dan wü züt gü bekend met den harden levensstrijd, die over de geheele wereld, daar waar men- schen zün, wordt gevoerd. En wanneer gü dan in andere landen züt zal het U vele ma len overkomen, dat gü met een gevoel van dankbaarheid en trots op Uw eigen schip ons rood wit en blauw ziet waaien en ook zal het U vele malen treffen, dat vele buitenlanders respect hebben voor onze vlag. Op dezen dag gaan onze gedachten terug naar het Jaar 1572, hoe daar onze voorvade ren, de Geuzen, in strijd voor vrijheid en recht, Den Briel stormenderhand innamen onder be vel van Lumey, Graaf van der Mark en hoe daar voor het eerst de Prlncevlag omhoog ging op de torens van die vesting. En dank baar gedenken wü hoe toen reeds bü onzen strijd Oranje de leiding had, hoe die In neming geschiedde „ln naam van Oranje". Moge ik dan hier de wensch uitspreken, dat ook gü op Uw post naar beste vermogen mee moogt werken een krachtige steun te zün ln de moeizame tüden die voor ons staan. Moge het U gegeven zün mede te helpen handhaven, het in vrüheid zoeken naar vrij heid en gerechtigheid, naar harmonie met het Hoogste, dienende daardoor onze Konin gin. Nadat de officieren en de ouders gecom plimenteerd zün en de Stafmuziek nog eenige vroolüke marschen ten gehoore heeft ge bracht is de plechtigheid geëindigd. NONSTOP CABARETAVOND TEN BATE VAN HET M.8T. Het Bestuur van het Marine-Sanatorium fonds verzoekt ons mede te deelen, dat Zater dag a.s. in Casino een Nonstop Cabaret avond zal worden gegeven ten bate van het M.S.F. Voor dezen avond, welke tevens de laatste in dit seizoen is, is een mooi gevarieerd pro gramma samengesteld, terwül op veelvuldig verzoek nogmaals het met zooveel succes ge geven „Hulde aan de K 18" zal worden her haald. De avonden van het M.S.F. worden steeds druk bezocht. Dit is geen wonder, want men zegt: „Een avond van het M.S.F. is tooh ge zelliger." Voorziet u dus tijdig van plaatsbewüzen en leest voor nadero bijzonderheden de adverten tie ln dit blad. 2 April. Ieder mensch heeft één beroep, en zoo moet het ook zün, want de ervaring van hen die zich daarmee niet tevreden stel den, ls, dat twaalf ambachten altüd zijn uit- geloopen op dertien ongelukken. Oude gezeg den hebben hun ontstaan te danken aan bit tere ervaringen en als het spreekwoord zegt, dat de schoenmaker zich bü zijn leest moet houden, dan is het gebleken, dat lüj als ad vocaat een mislukking wordt. Een loodgieter is onbetwistbaar een slecht accountant, een dienstbode een kansloos ingenieur, een stra tenmaker een talentloos astronoom, een cor rector een zwak architect, en salva reverentia een hoogleeraar moet een slecht figuur slaan als verkeersagent. We hebben nu eenmaal ieder een bepaalden kron kel in onze hersens, en als we dien kronkel niet trouw volgen, raken we in een doolhof. We kunnen ons dan ook de woede voor stellen van de Deensche kellners. Denen zün vroolüke Fransen en in hun amusementsloka len heerscht een phantasie, die Kopenhagen den naam: Parijs van het Noorden deed ver werven. Het gevolg hiervan is, dat aan een Deenschen kellner voor onze begrippen heel rare eischen worden gesteld. Dat hij netjes en beleefd serveert, dat hij zijn cliënten kan wegwüs maken in de geheimen van het menu, dat hü voortreffelük kan optellen en hoffelijk kan blüven bü een schriele fooi, dat alles is voor hun patroons niet voldoende. Zü moeten méér dan hun beroep kennen. Ze moeten zich kunnen aanpassen aan het buitenissige karak ter van het etablissement, waarin zü zün ver zeild geraakt. Er zün kellners die zich moeten vermommen als stierenvechters, als smidsge zellen, ridders enz. Eén patroon had den gru- welüken inval voor zün personeel de mon nikspij als ambtsdracht voor te schrijven. Maar dat ging toch over de schreef, en is geweigerd. In een vergadering van den vak bond hebben ze hun gal gelucht. Een van de slachtoffers klaagde, dat zün patroon, een restaurateur, elschte, dat al zün kellners mu zikaal zün om, als er liederen werden aan geheven, deze te kunnen meezingen...... Nu willen ze terug naar het plastron. Ze willen geen carnavalspakjes dragen. Ze wil len geen acteurs en zangers zün. En ze hebben gelük. Heeft ooit iemand den directeur van een tooneelgezelschap aan zün acteurs den eisch hooren stellen, dat ze in de pauze koffie kunnen ronddienen? Neen en ziet u een verschil? Heeft men ooit gehoord, dat van onder- wüzers, die hun klasse sprookjes vertelden, verwacht werd, dat zü zich vermomden als Moeder de Gans, of dat zü, als de jongens plezier hadden in belletje-trekken, daarin vóórgingen? Welke aardrijkskundeleeraar, die zün jongens moest vertellen van de verove ring van de macht door Mussolini, zag zich ooit genoodzaakt, daartoe op school te ver- schünen in een zwart hemd? Integendeel, hü zou er een boete door riskeeren! Een agent, die een dronken man arresteert, hoeft niet mee te zwaaien en een reiziger in corsetten hoeft ze niet zelf te dragen. Daarom voelen wü mee met de Deensche kellners. De krant verwacht ten slotte van haar abonné's ook niet, dat zü daarin het hoofdartikel schrijven. De ingezonden stukken zün soms al erg ge noeg Bioscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoopaanvang half acht. Rialto-Theateraanvang half acht. Donderdag 2 April. Nieuwe Kerk8.15 uur: Muziekuitvoering Maatschappü tot Bevordering der Toon kunst „Matthftus Passion" van J. S. Bach, Ambachtsschool8 uur: Lezing American Petr. Cy. Spr. de heer Bakker-Schut. Vrijdag 3 April. Nieuwe Kerk8.15 uur: Muziekuitvoering Maatschappü tot Bevordering der Toon kunst „Matthëus Passion" van J. S. Bach, Zaterdag 4 April. Casino, 8.15 uur: Non-stop Cabaret-avond Marine Sanatorium Fonds. Zondag 6 April. Musis Baorum, 8 uur: Populaire Solrée. per luxe Touringcar. 2 POPULAIRE SOIRÊE'S IN „MUSIS SAORUM".? De bezoekers (sters) van de eerstvolgend^ Populaire Solrée (Zondag a.s.) ln „Musis Sacrum", wacht een verrassing. De introduc ties zullen dan ook geldig zün voor een extra Solrée. Tüdens een nieuw gezelschapsspel „Bridge and Dance" kunnen zü ook prijzen veroveren. Men leze de desbetreffende annonce in dit blacU CLAESSEN, DE NIEUWE MANUFAC TURENZAAK IN DE SLUISDIJKSTRAAT. Een aardige surprise bü aankoop van minstens 50 cent. In het perceel Sluisdükstraat 137 opent morgenmiddag 4 uur de heer Claessen een nieuwe zaak in manufacturen. De hulsmoeder kan zich hier van diverso, dagelüks voorkomende artikelen voorzieni Claessen levert zoowel allerlei soorten trico tages en kousen, er is een zeer uitgebreide sorteering lingerie, daar is een babygoed-afd., tafelgoed, enz. enz. Wü twüfelcn er niet aan, of de heer Claessen, die in deze branche over een jarenlange ervaring beschikt, zal met deze zaak, die zoowel wat exterieur als interieur betreft een alleszins smaakvollen indruk maakt, succes hebben. Vermelden wü nóg, 'dat iedere kooper als reclame dezer dagen bij aankoop van minstens 50 cent een aardige Surprise ontvangt.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9