Radio-programma BINNENLAND -SZZSL «p*T GEMENGD NIEUWS in föalrrwti Oost>Indië Drievoudige moord aan boord van een Nederlandsch schip. Amok van een krankzinnige. Industrie-financiering. Toelating tot de Koninklijke Militaire Academie. Nieuwe gouverneur van Curagao. Gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg. De doodslag op den Schiedamschen Dijk. KOFFERS De malversaties te Ambt Hardenberg. DE OLIJFOLIE Dr. v. Schelven op weg naar het Vaderland. Vraag naar bouwvak arbeiders in Zuid-Afrika. De zaak betreffende het voor Volksvlijt. Paleis Het vervangen van dienst plichtigen. Voetballen bij een overweg Zeldzaam jubileum. DE STAFBESPREKINGEN. Dinsdag is officieel bekend gemaakt, dat do stafbesprekingen op Woensdag 15 April zullen beginnen. FRANSCHE MILICIENS BLIJVEN ONDER DE WAPENEN. Op voorstel van den minister van oorlog, heeft de regeering besloten in toepassing van artikel 40 van de wet op de militie, de dienst plichtigen, die op 15 April a.s. hun oefenings tij d zouden hebben vervuld, tot nader order onder de wapenen te houden. Het effectief, dat hierdoor onder de wape nen wordt gehouden, komt niet overeen met het normale contingent, doch omvat vrijwel uitsluitend hen, die uitstel van dienst hadden gekregen of tijdelijk afgekeurden, die In April 1935 zijn opgekomen. DE SPAANSCHE PRESIDENT AFGETREDEN. Direct na de opening van de zitting van de Cortes hebben de leiders van de tot het volks front behoorende partijen een voorstel inge diend, waarin de Cortes verzocht wordt te verklaren, dat de op 7 Januari 1936 plaats gehad hebbende ontbinding van de Cortes niet noodzakelijk was. Indien dit voorstel met een absolute meerderheid van stemmen wordt aangenomen, brengt dit lpse facto mede, dat de president der republiek moet aftreden. De Cortes nam met 238 tegen 5 stemmen de resolutie van het volksfront aan, waardoor de president van de Republiek gedwongen werd af te treden. De vice-president en de voorzitter van de Cortes zullen voorloopig de functies van den president waarnemen, totdat er een opvolger voor Zamorra zal ztjn gekozen. Reuter meldt uit Singapore: Aan boord van het Nederlandsche schip „Thedens" van de K.P.M. werd Dinsdagoch tend op de deur van de stookruimte een doo- denlijst met negen namen van Chineesche leden van de bemanning gevonden. Drie van hen werden vermoord ln het ver blijf van de bemanning gevonden, een vierde wordt vermist. Uit nadere gegevens blijkt, dat bovenge noemde negen namen met krijt op de deur waren geschreven. Toen de scheepsofficieren tot deze ontdekking kwamen, zijn zij in de verblijven van de bemanning een onderzoek gaan instellen. Zij vonden daar Inderdaad tot hun schrik drie der genoemden vermoord op hun krib liggen. Vijf anderen van de gedood- verfden bleken ongedeerd te zfln; de negende wordt Medan. Een krankzinnige Batakker, die na een proeftijd uit het Doorgangshuis was ont slagen, heeft amok gemaakt in het plaatsje Arnhemia (een klein plaatsje, genoemd naar de gelijknamige ondernemirg, op den weg Medan-Brastagi); hij heeft een Batakker ge dood, een Europeeschen jongen en een inland- sche vrouw gewond. Hij werd overmeesterd toen hij aan den grooten weg den stoet van den landvoogd wilde opwachten, welke een uur later zou passeeren. De man had meer malen gezegd dat hij den gouverneur-gene raal wilde spreken voor het verkrijgen van eer-herstel als radjah. (Aneta.) De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp oprichting van een naarn- looze vennootschap n.v. maatschappij voor in dustrie-financiering is het volgende ontleend: Het stemt de ministers van handel, nijver heid en scheepvaart en van financiën tot groote voldoening, dat de indiening van dit ontwerp van wet vrij algemeene instemming vond. Aangezien een doelbewuste welvaartspoli- tlek steeds gericht zal moeten zijn op een ver ruiming van de bestaansmogelijkheid der be volking, zullen de resultaten van de maat regelen met betrekking tot de industrialisatie als onderdeel van deze politiek ook in dezelfde richting moeten gaan. De ministers ontveinzen zich niet, dat in een crisisperiode, als zich thans voordoet, in dustrialisatie op velerlei bezwaren stuit. Dit neemt niet weg, dat men in een dergelijke periode de grondslagen kan leggen, opdat, wanneer ln het bedrijfsleven wederom een op gaande markt valt te constateeren, voor de ontwikkeling van de industrie verdere moge lijkheden kunnen worden geboden. In het algemeen gesproken is er van een gezonde internationale vrije prijsvorming geen sprake meer. Verschillende landen stellen ver koopprijzen voor het buitenland vast en letten bij de vaststelling daarvan vooral op de ar- beidsbalans. Naast economisch-technologische exploratie en naast een goede nijverheids- en handels- voorlichtingsdienst (waarvan de reorganisatie bijna gereed is) is vooral voor de klein- en midden-industrie, die geen beroep op de emissie-markt kan doen, een financierings lichaam noodig. Wat de waarborgen betreft, zullen deze in de eerste plaats bestaan uit eerste hypothe ken of andere zakelijke zekerheden, daarnaast kunnen ook persoonlijke borgstellingen of andere waarborgen, welke voldoende zeker heid voor het verstrekte credlet bevatten, dletverleenlng bestaande vaste schulden der betrokken onderneming bij het strekken crediet moeten worden achterges eW In het bijzonder zal het nieuwe credlet nim mer mogen dienen om andere schulden, door den gang van zaken niet liquide gom kunnen worden, af te losen. Wat betreft postendekking, welke aan deze Industrie-financiering verbonden zUn, oetrerr mag worden opgemerkt, dat, aangezien Credieten bij het geringe eigen kapitaal, da voor de financieringsmaatschappij is gedacht, practisch geheel door geldleeningen uit 's Rijks kas zullen worden gefinancierd en voor deze leeningen door de financieringsmaatschappij een normale rente moet worden betaald, voor de te verstrekken credieten steeds een iets hoogere rente, dan de maatschappij zelf moet betalen, zal worden berekend, zoodat het ver schil kan worden aangewend tot dekking van de kosten der maatschappij en zoo mogelijk voor het aanleggen van een reserve voor ver liezen. Bovendien ligt het in de bedoeling, daarvoor tevens bij het verleenen van een cre diet een zekere afsluitprovisie te berekenen. In de tweede plaats zal de op te richten maatschappij voor industrie-financiering zich niet begeven op het terrein, waarop het parti culiere bankwezen in Nederland werkzaam is; met name zal zij geen credieten op korten termijn verstrekken. Teneinde de indiening van het onderhavige wetsontwerp zooveel mogelijk te bespoedigen is, hoewel de ministers de adviezen van de ver schillende in het voorloopig verslag genoemde colleges zeer waardeeren, ditmaal het vragen van advies aan voornoemde colleges achter wege gelaten. De ministers staan niet op het standpunt, dat deskundigen alleen op het departement van handel, nijverheid en scheepvaart te vin den zijn. Zij zien er dan ook geen bezwaar in den raad van bestuur met enkele particulieren uit te breiden. De daarvoor noodzakelijke wij zigingen zijn in de statuten aangebracht. De minister van defensie a.i. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1936 voor toelating als cadet tot het eerste studiejaar der Koninklijke Militaire Academie worden opengesteld ten behoeve van jongelieden, be doeld in art. 26 der wet op het militair onder wijs bij de landmacht, enz. (wet van 21 Juli 1890, Staatsblad no. 126): le. voor het leger in Nederlandsch-Indië; 21 plaatsen voor de infanterie; 2 plaatsen voor de cavalerie; 7 plaatsen voor de artillerie; 3 plaatsen voor de genie; 3 plaatsen voor de militaire administratie; 2e. voor het leger in Nederland: 8 plaatsen voor de genie. In het bijzonder wordt onder de aan dacht gebracht, dat voor de overige wa pens en het dienstvak der militaire ad- nlstratie van het leger in Nederland voor jongelieden als hiervoren bedoeld voor het eerste studiejaar geen plaatsen wor den opengesteld. De toelating voor die wapens en dat dienstvak geschiedt uit sluitend tot het tweede studiejaar der K. M. A. en wordt alleen opengesteld voor leerlingen, die met gunstig gevolg bepaalde scholen voor reserve-officieren hebben doorloopen. Inlichtingen ter zake zullen begin Mei in druk verschijnen en zullen alsdan op schrifte lijke aanvraag verkrijgbaar zijn b(j het depar tement van defensie, He afdeeling B, bureau militaire onderwijs. Men zie verder de St.ct. van Dinsdagavond. De heer G. J. J. Wouters opvolger van den heer van Slobbe. Naar het A.N.P. meldt, is eervol ontslag verleend aan den heer B. W. T. van Slobbe als gouverneur van Curagao, onder dankbe tuiging voor de in dat ambt bewezen gewich tige diensten en is benoemd tot gouverneur van Curaqao de heer G. J. J. Wouters, thans burgemeester van Eibergen en reserve-hoofd officier. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verlenging van den geldig heidsduur en wijziging van de wet van 4 Maart 1935 (voorzieningen ter zake van ge meentelijke kosten van werkloosheidszorg). De regeering heeft gemeend, dat de gel digheidsduur der wet van 4 Maart 1935, zij het met handhaving van het tijdelijke karak ter dier wet, met eenige jaren hoopt te wor den verlengd. De regeering heeft gemeend, dat voors hands een verlenging van dezen geldigheids duur tot 1 Januari 1940 in elk geval nood zakelijk zal zijn. Het is vooral om de voor een goedgemeenteljjk beleid zoo noodzakelijke rust, voor zooveel dat in de huidige omstan digheden althans mogelijk is, te brengen, dat zij thans voorstelt, de aanvankelijk voor twee jaar geschapen regeling voor den tijd van drie jaar te verlengen. HERZIENING VAN HET ZEEHAVEN- EN SCHEEPVAART-REGIME IN NED.-INDIte. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend drie wetsontwerpen tot herziening van het zee- haven- en scheepvaart-regime in Neder landsch-Indië. De in de voorgestelde wetsontwerpen be lichaamde herziening van de bestaande Ne- derlandsch-Indische scheepvaartwetgeving be oogt in hoofdzaak: a. uitbreiding van het voor het recht streeks bestuurd gebied geldende zeehaven en scheepvaartregime tot het zelfbestuursge- bied ter verkrijging van een eenvormige scheepvaartwetgeving voor geheel Neder- Ifindsch-Indië; b. nadere regeling van de toelating van de scheepvaart onder vreemde vlag in beginsel tot de bij regeeringsverordening aan te wij zen, voor den buitenlandschen handel openge stelde „zeehavens"; c. voorbehoud, in principe, van de kustvaart aan de Nederlandsche vlag, ook tusschen de voor den buitenlandschen handel opengestelde zeehavens. Verwacht wordt, dat door de nieuwe wetge ving, opgebouwd op vaste beginselen en uni form geldend voor geheel Nederlandsch-Indië, een stelsel verkregen wordt, hetwelk eener- zijds in staat stelt, in voldoende mate reke ning te kunnen houden met de belangen van het land en van de nationale scheepvaart, anderzijds genoegzaam ruimte Wedt om n e behoeften van handel en verkeer te allen tijde r— TOrt,.. kregen zekerheid en overrichtelbkheid od d scheepvaart en de kustvaart in den Indischen Archipel steeds een doelmatige controle en het noodige toezicht kan worden uitgeoefend. De Volksraad heeft in zijn vergadering van 4 September -935 besloten, te adviseeren tot aanneming van de onderhavige wetsontwer pen. Binnenland Twaalf jaar geëischt. Dinsdagmiddag heeft de varensgezel J. B., 36 jaar, zonder vaste woonplaats, thans ge detineerd, die 11 Januari j.1. in het pand Schiedamschedijk 106 te Rotterdam de 36- vrouw E. G. Brakxhoofde den hals heeft af gesneden, zich wegens doodslag te verant woorden gehad. Verdachte zeide, dat hij de vrouw lief had gehad en dat hij niet had gewild, dat zij het leven verder zou slijten als publieke vrouw ten gunste van zekere Mengelkamp. Dr. E. C. van Rijssel legde als getuige- deskundige technische verklaringen af om trent het letsel waaraan de vrouw is over leden. Verdachte zeide, dat Truda Brakxhoofde hem den avond tevoren niet in haar huis had willen laten overnachten; omdat hij geen geld had, was hij genoopt geweest in een nacht- asyl te logeeren. Den volgenden morgen was verdachte teruggekomen om zijn kleeren te halen. In een opwelling had hij toen de vrouw gedood. Getuige Rosa Frenkel verklaarde mej. B. reeds zeven jaar te hebben gekend. Den dag vóór haar dood had juffrouw B. tegen ge tuige gezegd: „Vandaag of morgen ga ik er toch aan". Vrijdagsavonds was zij zeer zenuw achtig geweest. Getuige geloofde niet, dat verdachte de thans overleden ooit had ge dreigd. Den volgenden morgen was verdachte te ruggekomen en had gevraagd, of hij zich in getuige's kamer mocht scheren. Getuige had gezegd, daar niet veel voor te voelen. Ver dachte was toen naar de achterkamer ge gaan en „Miel", zooals Emilie Gertruida B. werd genoemd, was daar ook heen gegaan, om een en ander van verdachte in te pakken. Getuige had haar toen „Roos, Roos" hooren roepen, was toegesneld en had gezien, dat haar vriendin hevig bloedde. Zij had nog een laken van het bed gehaald en dat om haar hals gebonden, en gezegd: ,,'t ia al te laat". Verdachte had zijn doorgesneden polsen laten zien. De verdediger vroeg, of getuige haar wilde terugkrijgen, omdat hij geen cent meer aan haar verdienen zou, indien verdachte met Miel ging samenwonen. Getuige antwoordde, dat hij van de vrouw hield. Het O.M. achtte het ten laste gelegde be wezen. Spreker merkte op, dat menschen, die een moord hebben gepleegd, dikwijls da delijk zelfmoord pogen te doen. Na o.a. Oscar Wilde en Shakespeare te hebben geciteerd, stelde mr. Meischke vast, dat iemand die zoo radicaal te werk gaat als verdachte, wel degelijk een gevaarlijk mensch moet worden geacht. Zoowel in Engeland als in Frankrijk zou verdachte hoogstwaarschijnlijk ter dood zijn veroordeeld. Het O.M. eischte twaalf jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. de Bie, betoogde ojii. dat wat de moorden uit hartstocht aangaat, de generale preventie door zware straffen niet wordt gediend en pleitte, wijzend op het verweer van verdachte, clementie. bij: H. J. VAN GRUNNliSGEN Tel. 265 - Keizerstraat 54-56 Voor de rechtbank is Dinsdag de strafzaak behandeld tegen den gewezen burgemeester HL H. W. en den gewezen gemeente-ontvanger H. B., van de gemeente Ambt Hordenburg. Aan het eind van het vorige jaar waren verscheidene feiten voor den dag gekomen, waaruit bleek, dat de ontvanger allerlei on regelmatigheden had gepleegd en dat de bur gemeester hierbij betrokken was. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. B. werd gearresteerd en is in voorloopige hech tenis gehouden. De gemeenteraad heeft hem oneervol ontslagen. Later is den burgemeester op zijn verzoek eervol ontslag verleend. De laatste stond vandaag terecht wegens heling en verduistering. B. wegens verduistering. De dagvaarding. De dagvaarding legt den 44-jarigen gewezen ontvanger ten laste, dat hij, tusschen 1 Jan. 1930 en 7 Dec. 1935 zich wederrechtelijk heeft toegeëigend in het geheel ongeveer 16.000, geld, toebehoorende deels aan de gemeente Ambt Hardenberg, deels aan het gem. electr. bedrijf, deels aan de woningstichting Beter wonen, deels aan de landarbeidersvereeniging Het belang van den arbeider en ten deele aan de vereeniging Nationaal onderwijs, welk geld hij respectievelijk als ontvanger in zijn be diening en als administrateur of penningmees ter van genoemde vereenigingen en bedrijf onder zich had. Den 66-jarigen oud-burgemeester, die begin 1937 met pensioen zou zijn gegaan wordt ten laste gelegd, dat hij: in of omstreeks 1932 zich wederrechtelijk heeft toegeëigend sommen van ongeveer 170 en 75 geld, behoorende aan de gemeente Ambt Hardenberg, welk geld hij als burgemeester in zijn bediening respectie velijk tot het doen van uitkeeringen aan vee houders krachtens de crisiszuivelwet 1932 onder zich had en van het rijk ter storting in de gemeentekas, als terugbetaling van die kas ten behoeve van de naleving der veewet ge dane voorschotten ontvangen had. Voorts: dat hij op vele dagen tusschen 1 Maart 1930 en 7 Dec. 1935 door misdrijf verkregen geld, in het geheel 16.000 als geschenk heeft aange nomen, terwijl hij redelijkerwijs had moeten vermoeden, dat het door misdrijf was ver kregen. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat verdachte, hoewel hij door zijn voorganger uitdrukkelijk was gewaar schuwd, toch aan den burgemeester geld had geleend. Uit de kassen nam hij het geld en het slot was, dat een groot tekort is gevonden. Verdachte was buitengewoon slordig en had weinig besef van zijn verantwoordelijkheid. n 4 i Lentelucht en hefdelach|es zie dat |ong geluk eens aan. Zwevend zijn ze „in de wolken' allebei op een Germaan. Geen rijwiel dat zoo licht loopt als een „Germaan" met koqellaqers. Prijzen vanaf f 37.- - Olyinpia vanaf f 29.75 :'N V.RIJ.WJELTNÓ.F.&y.vAhWERVEH MEPPEL VRIJDAG 10 APRIL 1936. Hilversum I, 1875 m. NCR V-uitzend ing. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 11.1512.00 Cello en piano. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 HOV-Kleinorkest. 2.15 Gramofoonplaten. 3.003.45 Orgelspel. 4.00 Zang en piano. 5.00 Kinderuur. 6.05 Amsterd. Solistenkwartet. 7.00 Berichten. 7.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 9.00 Berichten. Gramofoonplaten. 9.30 Zang, strijkkwartet en cembalo (Om 10,00 Berichten). 10.4511.30 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Orgelspel. 11.15 Voordracht. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 De Octophonikers. 1.00 Gramofoonplaten. 2.00 Voordracht. 2.30 Groninger Orkestvereeniglng. 4.00 Variatie-concert. 5.00 Kinderuur. 5.30 Variatie-concert. 6.05 Gramofoonplaten. 6.30 De Ramblers. 7.00 Lezing. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Berichten. 8.00 Wijdingsdienst. 8.30 Gramofoonmuzlek. 0012.00 Gramofoonplaten. ZATERDAG 11 APRIL 1936. Hilversum I. 1875 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. H.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-melodisten en Gramofoonplaten. 6.20 Lezingen, gram.pl. 7.35 Voordracht en gram.platen. 8.00 Berichten. 8.05 Reportage. 8.20 KRO-orkest en soliste. 9.00 Voordracht. 9.15 KRO-orkest. 10.00 Voordracht. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. 103512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Zang, orgel en gramofoonplaten. 12.oo1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Lezing. 2.15 Gramofoonplaten 3.35 Schaakpraatje. 3.50 Gramofoonplaten. 4.40 Esperanto-ultzending. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Literaire lezing. 6.05 Orgelspel. 6.30 „Film Theater". 7.00 Gramofoonplaten. 7.15 Friesch uurtje. 8.00 Berichten. 8.03 Operette-uitzending, m.m.v. solisten, koor en orkest. 9.00 Gramofoonplaten. 9.10 A'damsch Inst. Solistenkwartet. 9.25 Voordracht. 9.45 Vervolg concert. 10.00 Berichten, gramofoonplaten. 11.00 Variatieconcert. 11.4512.00 Gramofoonplaten. verwerkt, charme geeft aan Uw teint 7 Omdat deze verjongende olie het beste natuurlijke schoonheids middel is, dat op lichaamstempera tuur „smelt" en zonder irritatie diep in de poriën doordringt. Gebruik daarom regelmatig Palmolive zeep voor Uw teint..., in voor Uw bad! Dit blijkt wel uit de manier waarop alles aan- geteekend werd. Schuldbekentenissen gaf de burgemeester niet en de ontvanger heeft fei telijk ln het wilde weg gegeven. Spr. zegt, dat verdachte het aan zichzelf te wijten heeft, dat hij thans hier staat. Hij ls zwak aan den eenen kant en aan den anderen kant zijn personen door hem behandeld op een wijze, die niet door den beugel kan. Resumeerende meent de officier een zware straf te moeten eischen. Geen bijzondere pun ten in het voordeel van verdachte heeft hij kunnen ontdekken en hij eischt dus een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Ook tegen den burgemeester werd 2 Jaar gevangenisstraf geëischt. De reis te Port Said onderbroken om rust te houden. Naar men weet, bevond dr. van Schelven, het lid van de Ned. ambulance in Abessinië, dat aldaar ernstig gewond is, zich m|L zijn echtgenoote aan boord van de Athos 2 óp de terugreis naar Nederland. Het plan was, om tot Marseille aan boord te blijven. Thans heeft het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis een luchtpostbrief van mevrouw van Schelven ontvangen, waar in zij mededeelt, dat zij de reis te Port-Said hebben moeten onderbreken, omdat de ge zondheidstoestand van haar man het nood zakelijk maakte, eenige dagen rust te ne men. Thans hebben dr. en mevrouw van Schel ven passage besproken op de Christiaan Huy- gens, die op 21 April te Amsterdam zal aan komen. De toestand van dr. van Schelven is echter van dien aard, dat hij zeker nog eenige maanden, na zijn terugkomst, volsterkte rust zal moeten houden. De overige leden van de ambulance. Naar de N. R. Crt. bij informatie bij het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage bleek, weet men tot op heden niets betreffende de faits et gestes van de andere leden van de ambulance. Er is reeds 8 dagen geleden een telegram afgezonden, maar antwoord hierop is er nog niet. De laatste maanden heerscht in Zuid-Afrika Johannesburg en omgeving een groote be drijvigheid in het bouwbedrijf, met als gevolg ruime vraag naar geschoolde bouwvakarbei ders. De groote werkloosheid in Nederland doet begrijpelijkerwijze bij vele werklooze bouw vakarbeiders het verlangen opkomen, in plaats van ondersteuning hier te lande in Zuid-Afrika arbeid en loon te krijgen. Het is gemeenlijk voor de werkloozen niet gemakkelijk, aan dezen wensch gevolg te ge ven, omdat zij daartoe financieel niet in staat zijn. Voor reiskosten naar Johannesburg en eenige verblijfkosten heeft men 250 per vol wassene noodig. De Zuid-Afrikaansche Ver eeniging stelt verder den eisch, dat elke emi grant-werkzoekende de beschikking heeft over een bedrag aan contanten van 300 k 350, ten einde de eerste periode van het zoe ken naar werk te kunnen financieren en als reserve voor tegenslagen enz. Noch deze con tanten, noch de reiskosten mogen van over heidswege worden verstrekt. Bovendien eischt de Zuid-Afrikaansche regeering van eiken Ne derlander, die zich in de Unie wil vestigen, een borgstelling van 100 per volwassene en 50 voor kinderen van 316 jaar. Ook te Amsterdam bestaat b(j vele werk loozen het verlangen, naar Zuid-Afrika te gaan. Verscheidene personen, die de beschik king hadden over een som van ongeveer 600 of daaraan van particuliere zijde zijn gehol pen, zijn door het gemeentebestuur in staat gesteld te vertrekken, doordat de gemeente de borgstelling voor haar rekening heeft ge nomen. En nog tal van aanvragen om een borgstelling zijn bij het gemeentebestuur, in eerste instantie bij de gemeente-arbeidsbeurs, in behandeling. Uiteraard helpt het gemeentebestuur eerst na deugdelijk onderzoek, waarbij °°k wordt nagegaan, of de kansen voor slagen goed deels verzekerd zijn. De gewezen directeur en commis saris in hooger beroep voor het hof te Amsterdam. Dinsdagmorgen is voor het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep de behandeling begonnen van de strafzaak tegen den gewe- wezen directeur van het Paleis voor Volks vlijt, den 62-jarigen L. M., en den 58-jarigen J. PI., leeraar voor lichamelijke opvoeding, gewezen commissaris van bovengenoemde naamlooze vennootschap. Bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank te Amsterdam had het O.M. te gen L. M„ den gewezen directeur, drie jaar, en tegen Pi., den gewezen commissaris, 2 jaar gevangenisstraf geëischt, wat den laatste be treft met aftrek van de helft van den tgd in voorloopige hechtenis doorgebracht; een en ander wegens de bekende knoeierijen, waar door de vennootschap voor een bedrag van ongeveer 123.000 benadeeld is. De recht bank heeft toen L. M. veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden. Pl. tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf. Op vragen van het Tweede Kamerlid K. ter Laan: 1. Is het juist, dat een dienstplichtige, die volgens besluit van de regeering langer onder de wapenen zou moeten blijven, van de ver dere vervulling van zijn dienstplicht kan wor den ontheven, indien hij een anderen dienst plichtige in zjjn plaats kan stellen? 2. Zoo ja, ls de minister dan bereid onver wijld aan deze mogelijkheid een einde te ma ken, daar deze in strijd is met het beginsel van de Dienstplichtwet, die geen plaatsver vanging kent? heeft de minister van defensie a.i. geant woord: 1. De eerste vraag wordt ontkennend be antwoord. Wel is bij een in de legerorders op genomen beschikking van 23 Maart J.L, waar. van de burgemeesters een afdruk hebben ont vangen, bepaald, dat de commandant, bfl wiens korps dienstplichtigen om de bekende reden langer in werkelijken dienst worden ge houden, aan grootverlofgangers van zijn korps kan vergunnen vrijwillig in werkelijken dienst te komen voor den tjjd, dien de ver lengde werkelijke dienst nog zal duren, voor zoover zij anderen, voor wie de werkelijke dienst is verlengd en die spoedig met groot verlof zouden willen vertrekken, kunnen ver vangen. Echter is daarbij bepaald, dat de korpscommandant beslist, in welke volgorde degenen, die zouden willen vertrekken, voor vervanging in aanmerking komen. Dit is een van de maatregelen, welke ge nomen zgn om althans in de dringendste ge vallen tegemoet te kunnen komen aan de be zwaren, die voor de langer gebleven dienst plichtigen of voor hun verwanten uit het ver lengd verblijf in werkelijken dienst voort vloeien. 2. De getroffen regeling is dus geheel iets anders dan het in 1898 afgeschafte stelsel van plaatsvervanging; mitsdien bestaat er geen aanleiding om aan den geschapen mogelijk heid een einde te maken. PROEFVAART S.S. „RAMONA". Een nieuwe tanker voor de Konink lijke Shell. Dinsdag heeft op de Noordzee de proef vaart plaats gehad van het s.s. „Ramona", dat voor rekening der Koninklijke Shell bij de n.v. Machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam is gebouwd. De „Ramona", een dubbelschroef-stoom- schip van 4000 ton, is ontworpen door de reederij en geheel volgens haar bestekken en plannen gebouwd. Het is uitgerust met twee triple-expansie machines, eveneens gebouwd door de n.v. Machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr., welke machines tezamen 2200 i.p.k. kunnen ontwikkelen en het schip een snelheid geven van 11 knoopen. Het schip is verdeeld in 14 lading-tanks en de beide pompen hebben een totale capaciteit van 800 ton per uur. De proefvaart had een vlot verloop en het schip bleek daarbD volkomen aan de door de Koninklijke Shell gestelde eischen te beant woorden, zoodat de overdracht van dezen tan ker aan de reederij kon plaats vinden. De „Ramona", die voor de vaart in Curagao is bestemd, is het eerste van de twaalf voor de Koninklijke Shell in ons land in aanbouw zijnde tankschepen, dat aan de reederij i« overgedragen. Jongen door een trein overreden en gedood. Dinsdagmiddag omstreeks zes uur waren enkele Jongens met een bal aan het trappen nabU den overweg aan den Wolfsberg te Groesbeek, ln de spoorbaan NijmegenKleef. Op een gegeven oogenblik kwam de bal op de spoorbaan terecht. De 'tien-jarige zoon van den voerman L. rende den bal na. Juist pas seerde de D-trein BazelAmsterdam, welke den jongen greep en een eind meesleurde. Dr. Beynes, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Woensdag werd, naar het Hdbl. meldt, in Abcoude-Baanbrugge een zeldzaam jubileum gevierd. Een der oudste inwoners, de heer J. G. Th. Grevenstuk, was 45 jaren lid van den gemeenteraad. De laatste 5 jaar is hij wethouder van deze gemeente. Toevallig is, dat zijn voorganger ook zeer lang lid van den raad is geweest, namelijk veertig jaren. De heer Grevenstuk, ls, behalve een beken Abcoudenaar, ook een bekend Nederlander. Vier-en-zestig jaar ls hij reeds calllgraaf. VAZ DIAS' OMROEP VOOR PARTICULIEREN. Via Scheveningen-Haven. Met ingang van Dinsdag ls door het Pers bureau Vaz Dias te Amsterdam (afd. finan ciën en economie) een aanvang gemaakt me den omroep ten behoeve van de particuliere aangeslotenen bij net Persbureau Vaz Dias. De spreektijden zUn: 10.35 uur 11.50 uur 13.25 uur 15.15 uur Er wordt uitgezonden via Schevenlngen-^* Haven op een golflengte van 1204 meter. CUISIS-STEUNBESCHIKKINO 1938 (Tarwebloem B) L chert) De minister van landbouw en vissen heeft de crisis-steunbeschikking 1935 webloem B) I, te rekenen van 5 April af getrokken.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2