VAN WILLIGEN J. van de WITTE GRATIS reizen naar AMSTERDAM Stadsnieuws. f po»,b^a Velthuys na 6 uur GESLOTEN Predikbeurten aai gaan m kmfl nFRPB BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG F0NGERS rijwielen van f 38 af. H. J. VAN GRÜNNINGEN, Zijn verloofde met een mes gestoken. ;Uit het politierapport Een étui ziluM-pleel Theelepels Juwelier 38emsteiboef. 0p Goeden Vrijdag is onze Zaak Visscherij Goede Vrijdag (10 April) MASSIEF GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Reeds v af 86.OO Graveeren gratis en direct kl.aar. Wij hebben geen cadeauzaak; onze prijzen zijn daar niet op berekend. KEIZERSTRAAT 103. Inlichtingen: KANAALWEG 120. Lichi op voor alle voertuigen. ponderdag 9 April Vrijdag 10 a 19.17 uur a 19.18 uur gij 't laatst gehouden examen slaagde te rravenhage voor 3e stuurman groote stoom vaart den heer J. van Bergen. Onze stadgenoot, de heer L. L. van der Vliet, slaagde te Amsterdam, voor gezag- erder bij de Rijn- en Binnenscheepvaart *°lCt aanteekening stoommachines en mo toren). Onze plaatsgenoot, de heer R. J. Wols, dezer dagen benoemd tot agent van politie te Hoorn. De heer Wols is oud-leerling van den politie-cursus alhier en is in het bezit van het politiediploma. ZATERDAG speldjesdag speeltuin- vereeniging „den helder Wij vestigen er gaarne de aandacht op, dat as Zaterdag, ten bate van het plaatselijk Speeltuinwerk (omvattende dus alle vier af- deelingen) een speldjesdag georganiseerd wordt, met, hetgeen trouwens vanzelfspre kend is, als bedoeling: stijving der niet zeer rooskleurige kasmiddelen. Het is een aardig speldje en er wordt ver wacht, dat de collectant of collectrice niet vergeefs een beroep zal doen. uitslag aanbesteding. Uitslag van de Dinsdag j.1. gehouden open bare aanbesteding, betreffende het leveren en aanleggen van een electrische installatie in de In aanbouw zijnde school voor Buitengewoon Lager Onderwijs aan de Hector Treubstraat Alhier: j Oortgijsen, DenHelder 718,50; J. M. portmundt, Den Helder 638,16; H. A. Tijde- man 598,—; Fa. J. F. SchelUnger, Den Hel der 595.1 c- J- Westerbaan, Den Helder, 581,—; G. J. de Jong 549,—; L. Borg Den Helder, 537,—; W. J. Annijas, Den Heb der, 496,—; A. Neehuis, Den Helder, 4i3ip. J. van Os, Den Helder, 399,99. brandstoffentoeslag. De Heldersche Bestuurdersbond heeft aan het College van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente het volgende verzoekschrift gzonden: In verband met de nog heerschende lage temperaturen hebben ongeteekenden de eer, namens bovengenoemde organisatie, uw Col lege beleefd te verzoeken, die maatregelen te willen overwegen, die er toe zouden kunnen leiden, dat de j.1. 2 April geëindigde uitkee- ring van den brandstoffen-toeslag nog eeni- gen tijd zou kunnen voortduren. theosofische vereeniging. Dinsdagavond werd in de W. B. Fricke Loge, Sluisdijkstraat alhier, voor een goed bezette zaal een lezing gehouden over het onderwerp: „Oostersche leeringen als basis voor het theosofisch denken". De spreekster was mevr. C. Keus, reeds gé- ruimen tijd bekend als iémand, die met groóte kennis van zaken dit Oostersche onderwerp weet te behandelen. Na een korte inleiding over het doel van de lezing, werd de aandacht gevestigd op het ontstaan van het theosofisch denken in ver band met de twee groote Indische leeringen Dhyan en Yogas. Om deze zeer moeilijke begrippen duidelijk te maken, gaf spreekster verscheidene voor beelden uit het dagelijksche leven, daardoor trachtend de kloof te overbruggen tusschen de Westersche en Oostersche wijze van denken. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat mevr. Keus daarin zeer goed is geslaagd, vooral in de treffende voorbeelden over het „ik"bewustzijn. Treffend vooral, omdat het Westersche denken over dit „ik"bewustzijn tegenwoordig steeds meer de aandacht vraagt (zie Künckel e.a.). Bij de meer theoretische Dhyan-leer werd uitvoerig verklaard, hoe Purusa en Prakriti op elkander inwerken en de evenwicht-ver- storingen door Rajas op Tamas en Sattva een resultante vertooneri in Mahat, die weer verder werkt door Ahank9.ras aan Manas en andere gebieden. Deze wisselwerking is weder- keerig. Een bordschets deed de geheele ver handeling duidelijker worden en gaf, na de verklaring van de moeilijke Sanskritische uit drukkingen, een' goed beknopt beeld van deze leer. Hierpa citeerde mevr. Keus een, door haar zelf in de Nederlandsche taal overgebracht, gedeelte uit de Bhagavad-gïta (het lied des Heere'n) daar waar Krishnas spreekt tot Arjunas. Met groote aandacht werden de oude wijsheden uit dit zeer schoone lied door de aanwezigen aangehoord. De meer praktische Yoga-leer werd nog even in het kort belicht,' doch over dit gedeelte van het onderwerp hoopt mevr. Keus binnenkort n°g een lezing te houden. Aan het einde van haar lezing gekomen, be antwoordde spreekster nog eenige haar ge stelde vragen en werd door den voorzitter <teze zeer leerzame bijéénkomst, die voor ieder elangstellende toegankelijk was, gesloten. bekendmaking. Aangezien blijkens door sommige vertegen woordigers van de Stichting „Nationale Hy potheek Onderlinge voor Bouwcredlet en Hy- Potheek-aflossing" (voorheen Nationale Cre- let Onderlinge) gevestigd te Apeldoorn, on- JUlste en wellicht onvolledige inlichtingen orstrekt zijn aan hen, die zj) als „spaarder" achtten te winnen of mogelijk reeds gewon- t.en hebben, geeft de Commissaris van Poli- 16 te Apeldoorn hun, die tot deelneming aan eze ..Bouwspaarkas" zouden willen beslui- j"' 'n overweging zich vóór zij zich bin- °n tot hem om inlichtingen te wenden. een aanrijdinkje. Dinsdagmiddag ca. 5 uur zijn een fietser h °en vrachtauto in botsing gekomen op de erkgracht. Door sterk remmen van den ^auffeur uep de aanrijding gelukkig goed Een der wielen van de auto liep los en h j11 een duik in het nat, dat ter plaatse be te 1° Zi"' °°k vrÜ vies is- De wagen kwam th"fevolg:e van dit mankement weinig aes- sta l3C*1 °P bet rijgedeelto vart dën weg te lan^f waa,b'j h|j zich in de welwillende be- eIllng van jeugd en voorbijgangers mocht verheugen. Vacantie-zeereizen naar Noor wegen, Madelra, Mfddellandsche Zee enz. Agentsch.St. Mij. „Nederland", Holl. Amerika Lijn, K. N. S. M„ Holl. Afrika Lijn enz. enz. Reisbureau lal openbare leeszaal en bibliotheek. Inleidend woord. Nu binnenkort de jaarlijksche leden-verga- dering dezer instelling plaats heeft, waarop de jaarverslagen, begrooting en de rekening over het afgeloopen jaar zullen worden vast gesteld, willen wij vooraf hieromtrent een en ander mededeelen teneinde de leden en ver dere belangstellenden van den toestand dezer instelling op de hoogte te brengen. Het is regel, dat dergelijke jaarvergaderingen maar op zeer matige belangstelling kunnen bogen; de leden lezen het verloop van zaken wel in de krant en vinden het niet noodig ter verga dering te komen. Dit is zeer te betreuren; eensdeels is het een bewijs van vertrouwen in de geste van het bestuur, dat zeer te apprecieeren valt. Anderzijds is het evenwel een bewijs van weinig interesse voor de in stelling; immers zoo'n jaarvergadering is be doeld om de leden eens tezamen te roepen en allerlei zaken in verband met de instelling waarover het gaat, te bespreken. Op het oogenblik is het met onze instel ling, bekend als Openbare Leeszaal en Biblio theek, allertreurigst gesteld. We zullen maar dadelijk zeggen, waar het op staat; In den regel wordt slecht nieuws eerst langs een omweg bekend gemaakt aan de betrokkenen, maar wij willen dadelijk de koe bij de horens pakken. Het is altijd een „minimum"- instelling geweest; d.w.z. de Heldersche Leeszaal heeft het steeds, in tegenstelling met vele zuster-leeszalen in het land, moeten doen met een tot op het uiterste afgepaste begrooting; zij zetelt In een gebouw, dat aan de allereerste eischen van comfort en prak tische inrichting niet kan voldoen. Zij móet zich voor het grootste deel redden met de haar verstrekte subsidies, waar rijker instel lingen nog wel eens het fortuintje hebben van een of andere particuliere subsidie óf een veel grooter ledental, en vooral... van een legaat of een geschenk. Het publiek zelf heeft steeds genoegzaam belangstelling getoond in onze instelling door geregelde boekgeschen ken, en het bestuur is daar natuurlijk zeer dankbaar voor. Maar dit neemt niet weg, dat onze Leeszaal het steeds moest doen met een uiterst minieme begrooting, die precies was afgepast en geen enkele speling toeliet. Men begrijpt wel, dat een instelling als een Lees zaal staat of valt met haar boeken- en tijd- schriftenbudget; zooals een modemagazijn de nieuwste snufjes op het gebied van japonnen e. d. voorhanden moet hebben, zoo dient een Leeszaal in het bezit te zijn van het belang rijkste dat op geestelijk gebied verschijnt. Het is natuurlijk ten eenenmale onmogelijk, dat men in onzen tijd, waarin zoo ontzaglijk veel uitkomt op het gebied van lectuur, hier van een volledig overzicht zou kunnen geven. Dat behoeft ook niet, maar als een Leeszaal voor een stad van 35.000 inwoners in totaal slechts nauwelijks 900.per jaar aan boekaankoop besteedt, dan zal niemand ons wel tegenspreken als wij constateeren, dat zulks veel te weinig is. Welnu, op de a.s. jaarvergadering zal blij ken, dat feitelijk dit bedrag van 900.nog te groot is voor onze Leeszaal. Evenals dat het geval is metalle rijks- en gemeentelijke subsidiëeringen, zijn ook die van onze Lees zaal in ernstige mate beknot. De gemeente zag zich genoodzaakt haar subsidie van 3900.voor het jaar 1935, terug te bren gen op 2800.het rijk had al eerder een vermindering toegepast. Ook de contributies van particulieren (de leden dus) liepen aan zienlijk terug; dé begrootingspost 1935 van 2765.bracht in werkelijkheid slechts 2546.73 in kas. Zoodat; alles tezamen, deze belangrijke post, het voornaamste Inkomen van onze 'Leeszaal, terugliep van de raming van 10.161.op 9898.03 en voor 1936 nog weer moest worden verminderd, n.1. tot 8806.—. Is dit al een treurige toestand de zaak wordt nog tragischer. Wij weten allemaal in welk een deplorabelen toestand het gebouw in de Breewaterstraat verkeert, er zou over Gedipl. Mr. Rijwielhersteller (V.,V. A.). Telefoon 265- Keizerstraat 54-53. dit gebouw een gansche roman zijn te schrij ven zonder happy ending voorloopig. Maar eerst moeten we 't nog hebben over een tekort, een nadeelig saldo over 1935 van 500.ontstaan tengevolge van het terug- loopen der geraamde inkomsten. Het bestuur, dat tot taak heeft aan de leden-vergadering deze begrooting ter goedkeuring voor te leg gen, wilde begrijpelijkerwijze liever niet komen met een begrooting die niet sluit. Maar doordat alle posten al zoo krap ge raamd zijn, zat er niets anders op dan de salarissen aan te tasten en hierop, zooals tegenwoordig op vrijwel alle loonen ge schiedt, korting toe te passen. Op de salaris sen, van 500.af, een korting van 7 toe te passen. Bovendien zijn dan nog andere posten tot het uiterste besnoeid. Dan het gebouw, 't staat er allemaal zoo sober In het jaarverslag, maar het ls, we zeiden het al, een drama Laten wij hopen, dat het gebouw niet is ingestort vóór de ge meenteraad een beslissing heeft genomen. Men vergeve ons deze uitweiding, die mo gelijk voor velen al te lang en al te zeer in mineur is. Maar was het niet Vondel, die zeide: „wat me op 's herten grond leydt, dat Tracht dezen avond nu eens te reserveeren volgend nummer het voornaamste uit de jaarverslagen vermelden; de leden-vergade- ring is vastgesteld op Maandag 27 April. Tracht in dezen avond nu eens te reser- lezer! POSTKANTOOR, TELEGRAAF EN TELEFOON. De directeur van het Postkantoor maakt bekend, dat het postkantoor en de postagent schappen op Goeden Vrijdag om 14 uur ge sloten zijn voor den postdienst. Voor telegraaf- en telefoondienst is de openstelling gewoon. PAASCHFEESTEN IN CASINO. De a.s. Paaschdagen beloven weer uiterst gezellig te worden in Casino. Na Eddy Meenk komt thans de bekende Avro-musicüs, n). de ex-saxafonist van Kovacs Lajos Eddy Carelsen die met zijn 9 boys uitmuntende dansmuziek zal brengen. Ter afwisseling komen verschillen de attractie's nl. de Amerikaansche neger Tap-dancer Fred Williams, terwijl de Revue zanger Jos Burns tusschen de dansnummers zijn schlagers zal doen hooren. Jos Burns trad ook reeds op in één der laatste Holl. films. De Casinozaal krijgt een speciale Paasch- versiering en een fantastische verlichting, waardoor het geheel ook voor de niet-dansers zeer aantrekkelijk zal zijn. Eddy Caréisen's Band speelt in de bezetting;yap;ii saxen, 2 koper en 3 riptons, waardoor een zeer melo dieus ensemble ontstaat. Ook voor Tango-be zetting heeft de Band, een prima combinatie, VOOR ONZE SLECHTHOORENDE STADGENOOTEN. Ongeveer anderhalf jaar geleden ïs hier ter plaatse opgericht een afdeeling van de „Ver- eeniging ter bevordering der belangen van Slechthoorenden". Ongetwijfeld herinneren velen zich nog de tweedaagsche tentoonstel ling van gehoorinstrumenten in Musis, die de zeer groote belangstelling had van talloos velen, wier gehoor niet meer is wat een nor maal gehoor behoort te zijn. De afdeeling werd opgericht, maar allerlei omstandigheden waren oorzaak, dat zij niét veel activiteit kon ont wikkelen. Nochtans slaagde men er in een cursus in liplezen in het leven te roepen, die tot den huidigen dag nog geregeld gegeven wordt tot groote voldoening van hen, die hen bezoeken. Het is echter te vreezen, dat, als de zaak aldus blijft kwijnen, deze cursus, die voor den doove van zoo ontzaglijk veel belang is, niet zal kunnen blijven bestaan. Nu is voor eenige weken terug het bestuur der afdeeling bijeengekomen om te trachten hierin verbetering te brengen. Het stelt zich voor nog deze maand, zoo mogelijk, een propaganda-avond te beleggen. Het Hoofdbestuur, dat gezeteld is in Den Haag, heeft zijn medewerking toegezegd en zal aan onze afdeeling de film, die gemaakt is over de School voor Slechthoorenden, komen vertoonen, waarbij een lid van dat H. B. toelich ting zal geven. Het spreekt vanzelf, dat, naarmate de af deeling actief is en sterk, ook meer kan wor den gedaan. W(j noemden reeds den cursus in liplezen, die de Heldersche afdeeling, hoe klein ook nog, toch reeds kan financieren. Die cursus kan echter nog aanzienlijk grooter worden. Verder kan, om maar eens iets te noemen, zop'n afdeeling in het bezit komen van micro foons, die het mogelijk maken, dat slechthoo- renden in de kerk een preek kunnen volgen of eefi lezing die gegeven wordt. En zoo is er nog veel meer, maar het zou ons te ver voeren daar thans -nader op in te gaan. Zoodra de datum bekend is waarop de hier boven genoemde propaganda-vergadering kan plaats hebben, komen wij daarop nader terug. Wie omtrent een en ander nader wil worden ingelicht, wende zich tot de adressen; Singel 34 of le S.chagendwarsstraat io. gistermiddag omstreeks half zes bevond ziéh een 24-jarig meisje op de Fabrieksgracht alhier, toen zij aangehouden werd door haar vóormaligen verloofde, die haar, zooals reeds verscheidene malen daarvoor, verzocht de verhouding weer goed te maken. jEr vielen van weerszijden onaangename w<j>orden, totdat op een gegeven moment de man een mes te voorschijn haalde en hier- mèdé het meisje in de linkerschouder een steek toebracht. |Hét slachtoffer was nog in staat zich naar haar in de nabijheid bevindende woning te sppéden, alwaar direct geneeskundige hulp onjtbopèn werd. ^tét' bleek, dat ernstig bloedverlies geleden was, doch dat er geen aanleiding tot onge rustheid bestond. i)e dader is even na den aanslag door de pojhtT|' gearresteerd en in feèwaring gesteld. jiafe vi r-- Mishandeling. Door een bewoner van den Polderweg werd aangifte gedaan, dat hij is mishandeld door iemand uit de Wilhelminastraat. b Pech. Door een bewoner van Wieringen werd aan gifte gedaan, dat hij, terwijl hij zich met een auto op de Binnenhaven bevond, zag, dat een driewielige bakfiets, welke met bloemen ge laden was, door den wind naar het water wérd gereden. Hoewel hij nog trachtte de bak fiets tegen te houden, kon hij dit niet ver hinderen. De eigenaar van de bakfiets kende hij! niet en had hij niet gezien. I Aanrijding. Dóór een bewoonster van den Polderweg wepd aangifte gedaan, dat zij op het kruis punt' Binnenhaven-Nieuwe Brugstraat is aan getegen. Een onderzoek wordt ingesteld. Het zooveelste. Door een bewoner van de Van der Duijn van Maasdamstraat werd aangifte gedaan, dat hij zijn rijwiel, hetwelk hij voor een per- ceél in het Julianapark had geplaatst, ver- miit. Zwerfster aangehouden. 'Oor de recherche werd een minderjarige, wohénde te Wieringen, alhier zwervende aan getroffen. Zij is aan het Hoofdbureau van Politie ondergebracht. ontvangt U als 3Aaócfl-geschenk bij aankoop van een paar *iQkiavin$bringen. i. a De steeds terugkeerendeopvoeringen voor Paschen van Bach's Matthaus Passion in de Germaansche' landen hebben mij aanleiding gegeven nogmaals op dit meesterwerk de aandacht te vestigen. In ons land zijn - verschillende toonkunst- organisaties die vooral in dezen tijd Bach- concerten organiseeren. Op deze uitvoeringen hoort men dan de Johannes Passion, de min der bewogen en wat betreft haar bezetting, telt zij belangrijk weinig mede. In den volksmond ls het een en al de Matth&us Passion en zelfs ons muzikaal Den Helder heeft zich niet ontzien de moeilijk heden van een instudeering en uitvoering te trotseeren. Hulde! Voor het eerst op Goeden Vrijdag in het jaar 1729 werd déze uitgevoerd In de Tho- maskepk te Lfnpsjig. Honderd jaar raakte.he,t werk ip 't vergeetboek, maar door Felix Mendeïssohn Bartholdy werd het op den elfden Maart 1829 In de Singakadcmie te Berlijn ten gehoore gebracht, de beschaafde wereld was hiermede opnieuw de oogen en ooren geopend, want het succes was zoo overweldigend, dat 10 dagen later (Bach's verjaardag, 21 Maart) een herhaling moest volgen. De Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst ln Den Helder heeft de kloeke daad ondernomen onder de energieke leiding van den heer A. J. Leewens. Zou dit „stoute waagstuk" piet aan, kri tiek worden onderworpen. „Zeer zeker", maar laten wij hopen dat het gezonde kritiek is en blijft in den volksmond. Wie onder verschillende dirigenten uitvoe ringen van Bach's Matthaus Passion hoorde, zal zich zeker hebben afgevraagd, wat zijn toch de redenen dat de opvattingen over dit werk zoo uiteenloopen en welke gedachte is de beste? ->4 Het antwoord op de eerste vraag is mak kelijker dan de tweede. Bach had geen ge woonte en het was ln dien tijd namelijk geen gewoonte tempo en nuanceering aan te geven, En zeer zeker niet bij een werk als de Matthaus Passion, die Bach voor eigen ge bruik schreef. Latén wij echter positiever zijn. Wij weten, door verschillende documenten uit de tweede helft der achttiende eeuw, dat na Bach's dood, eenigen tijd later pas effecten als crescendo en decrescendo in het leven wer den geroepen en 4e opgetogenheid waarmee deze begroet werden, bewijst, dat men daar voor deze uitdrukkingsmiddelen niet aan vaardde. Een deskundig onderzoek van deze muziek heeft aan het licht gebracht dat de componisten vanzelfsprekend rekenden op zoogenaamde „terugklank-effecten", dat wil zeggen de herhaling van bepaalde maatgroe- pen was voor de musici van dien tijd een af doende aanwijsing, dat men de eerste groep sterk en de tweede groep zacht moest voor dragen. Van hoe groot belang de kwestie van tiet al of niet crescendo ls, merkt men in de „Matthaus Passion": o.a. in het kleine doch dramatisch zoo belangrijke koor: „Wahrlich, dieser lst Gottes Sohn gewesen". Nadat Jezus gestorven is, scheurt het voor hangsel van dentempel en komt zelfs de na tuur ,in opstand, blijks de aardbevingen en de splijtende rotsen. Daardoor worden de hoofd man -en zijn gezellen overtuigd: „Waarlijk, deze is Gods zoon geweest". Meestal hoort meli dit aangrijpende koor voordragen in een grolob crescendo, van het allergrootste pianis- simjo tot het allersterkste f orte, om daarna weer geleidelijk te verstillen tot een fluiste ring. Volgens romantische begrippen ls dit eenl zeer groot treffend effect, even onheil spellend als een zonsverduistering. Maar wij wetjen heel 'zeker, dat men in Bach's tijd een geraffineerde koorzang niet kende. Het is ook: te veel „effect" voor de natuur van Baahls muziek. De beste oplossing zou zijn, hetj heele koor zacht te laten voordragen, daair dit niet strijdt met de hedendaagsche eisahen van psychologische uitwerking. je volgende kwestie is wel het tempo. Uit theoretische verhandelingen van dien tijd is bekbnd dat men toen niet deed aan zulke excessen van j traagheid en snelheid, als in de negentiende eeuw gebruikelijk werden, Deze uitersten zijn vooral in een uitvoering van) de „Matthüus Passion" te verwerpen. Met name het begin is daarvan vaak de dupe geweest. Er zijn dirigenten van naam ge wéést, die zelfs zoo ver zijn gegaan in dit openingsstuk een woelig straattooneeltje te herkennen. Een te traag tempo is echter evejimin wenschelijk. H|et werk te laten klinken zooals het onder Bacjh's leiding geschiedde ls echter om vele redènen ondoenlijk. De grootste moeilijkheid levért, wel en zeker ln ons land het feit, dat j opder Bach niet vrouwen, maar jongens de jiopge partij zongen, zoowel in de sol! als bij pe koren. Wat de soli betreft: Wie het in zijn, soort volmaakte zingen kent van Mas- ter jLpugh zal er sterk aan twijfelen of dit ln «jen werk als de Matthaus Passion wel zou Wie kocht de stofzuigers. Door een persoon, die mank liep, werd om streeks 1 April j.1, in deze gemeente een tweetal complete Excelsior-stofzuigers, ge nummerd 201120 en 250233, verkocht. De Commissaris van Politie te Den Helder ver zoekt den koopers van deze stofzuigers zich tot het verstrekken van inlichtingen te dezer zake wel aan het Hoofdbureau van Politie al hier te willen vervoegen. Aanrijding. Door een bewoner van de Binnenhaven werd aangifte gedaan, dat hij nabij den Spoorwegoverweg is aangereden. Een onder zoek wordt ingesteld. Aangehouden. Door de politie werd een persoon, tegen wien een arrestatiebevel van den Officier van Justitie te Alkmaar was ingekomen, aange houden en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar tot het ondergaan van drie maanden gevangenisstraf. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Gedurende de maand Maart werd de Lees zaal bezocht door 1244 mannen en 83 vrou wen, totaal 1327 personen. Uitgeleend werden 2323 romans, 1651 kin derboeken en 1131 studieboeken, totaal 5105 banden. Aangekopht werden de volgende werken: Aemstei, v. d.: Het groote avontuur; Brom- field: The strange case of Miss Annie Spragg; Claes: Pastoor Campers zaliger; Deeping: Kitty (Eng.).; Diers: In eigen kluisters; Fok- Verrink: Kinder-handenarbeid; Hugo: La fin de satan; Hugo: Ruy Bias. Les burgraves; id.: Les quatre vents de 1'esprit; Ivans: De dame in het zwart; Knaurs: Weltatlas; Leo- poid: Verzamelde verzen; Maltha: Handleid. voor accumulatoren; Michaëlis: Het paarl- snoer; Naamboek Koninklijke Marine 1936; Oppenheim: The game of liberty; Redeke: De Noordzeevisserij; Roelvink: Lentewolken; Schirokauer: Acht im Urwald; Sjolochow: Nieuw land onder den ploeg; Smulders: Pe riodieke onthouding in het huwelijk; Stati stiek van den loop der bevolking in Neder land over het jaar 1934; v. Suchtelen: Oorlog; Tazelaar: Het proza der nieuwe zakelijkheid. Ten geschenke werden ontvangen: Bruggeman Elastizitatskonstanten von Kristallagregaten; De Corneille Zola: Het- tema: Beknopte meetkunde; Huil: The Sheik; Ingerman en Koning: Onderwerpen uit de warenkennis, 2 dln. Jansen: Beknopt leerboek van het handelsrekenen: Kramers: Leerboek der algemeene scheikunde; idem: Leerboek der bijzondere scheikunde (dl. 1); Laotse: Spreuken: Limburg: Propaganda- uitgave; Ortega Munilla: Arm Spanje; Paas- sen en Ruigrok. Beknopte scheikunde en warenkennis, 2 dln.; Quint: Natuurkundige vraagstukken; Rijnstreek en hare naaste om geving; Verslag van de Commissie tot voor lichting bij de beroepskeuze te Den Helder over het jaar 1934; Wallace: The keepers of the king's peace; Wijdenes: Algebra voor Mulo, 2 dln.; ld. Algebra voor Middelbare Handels dagscholen, 2 dln.; id.: Meetkunde voor Mulo, 2 dln.; id.: Algebra voor examens in handels- rekenen; ld.: Voorlooper op de rekenboeken voor de H.B.S. en voor Mulo; Wijdenes en de Lange: Vraagstukken uit rekenboek I. In Zeeland is met 1 April de kreeftvisscherij weer begonnen. Volgens de N. Rt. Ct. werd in de eerste week reeds een duizendtal aan gebracht, die voor 1.40 per kilo van de hand gingen. Te Scheveningen kwam Maandag een log ger binnen met een vangst van 1000 kilo ton gen. De tongpr(ja was zeer bevredigend in i verband met den uitvoer naar Frankrijk. De logger besomde ruim 1100 voor de geheele lading visch, waaraan de tongen dan ruim schoots hébben bijgedragen het besommings bedrag op te voeren. bevredigen. Voor de koren zou het zingen van jongens veel beter voldoen. Doch wij hebben helaas niet als ln Duitschland een koorcultuur, die dit in staat stelt. Wan neer men echter van de jongensstemmen af stand doet, behoort men daarin radicaal te zijn en niet de koralen „O Lamm Gottes" en „O, Mensch bewein", wel door knapen uit te laten voeren, daar de tegenstelling tus schen jongens- en vrouwenstemmen een effect geeft, geheel tegen den geest van Bach. Öe grootste móelijkheld echter ls de vraag; Verkort of onverkort? Het ls bekend, dat Bach het werk aanvankelijk niet zóó grootsch heeft opgezet, als het later werd. Zoo stond bijv. in plaats van het definitieve slot van het eerste deel de groote koorfantaisie „O, Mensch bewein' dein' Sünde grosz" slechts heteenvoudige koraal „Jesum- lasz IcK nicht von mlr". Wanneer men beseft het groote afsluitend vermogen van het definitieve koor, bestaat de mogelijkheid, dat Bach later de voordracht van het voltooide werk over twee dagen verdeeld heeftén daarom het simpele koraal, verving door, het slotkoor van het eerste deel. Want dat tijdens den vesperdienst tusschen de twee deelen een pauze is gehou den de consequentie van deze verandering lijkt zeer onwaarschijnlijk. Maar wanneer een pauze uitgroeit tot een gezellige eetpartij dan is men geneigd lie ver een verkorte uitvoering te beluisteren, die niet op zulk een triviale manier onder broken wordt. De beste oplossing voor het geheele werk uit te voeren zou zijn: het eerste deel op den avond van Groenen Donderdag; het tweede in den middag van Goeden Vrij dag. De kapelmeester der Kon. Marinekapel L. H. F. LEISTIKOW. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Bevestiging van nieuwe leden. 's Avonds 7 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel Bediening van het H. Avondmaal. Geref. Kerk (Julianapark). 's Avonds 8 uur, Ds. Meijnen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). Geen dienst Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). J 's Avonds 8 uur, de heer J. Rebel Herst. Evaug. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Avonds 7 uur, Ds. J. C. Schröder, van Amsterdam. Voorbereiding en bediening H. Avondmaal Doopsgez. Gem. 's Avonds 7 uur. Ds. P. J. Smldts Bediening H. Avondmaal. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). Geen opgaaf ontvangen. Evangeiisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur. Zangkoor 's middags van 3—5 uur openL samenk. Leger des Heils. Geen opgaaf ontvangen HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Bioscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoopaanvang half acht. Rialto-Theateraanvang half acht. Donderdag 9 April. Casino8 uur: Vara, afd. Den Helder, Kees Pruis-avond. Musis Sacrum, 8 uur: Cursusbal. Zondag IS April. Musis Sacrum, 8 uur: Populairé Solrée. Casino, 's middags 3y26 uur en 's avonds 8 uur: Eddy Carelsen and his 9 boys. A. Kossen, Café Prins Hendrik, Julianadorp, Gymnastiekuitvoering, bal na. Maandag IS April. Musis Sacrum, 8 uur: Populaire Soirée. Casino, 's middags en 's avonds: Eddy Carel sen and his 9 boys. per luxe Touringcar. Was men in het Noordelijke gedeelte b(j Enkhuizen en Lemmer nu niet zoo bijzonder tevreden over de vangst van aal in het Ussel- meer, in het zuidelijke deel daarentegen toon de men zich over de eerste uitkomsten wel tevreden. De vangsten voor de schuiten vielen nogal mee. De prijzen zijn niet bijster hoog. Ook klaagt men over veel klein goed. De ingevallen koude bevordert niet het uit den grond komen vém de aal, maar ook hier aan zal een einde komen. De kwestie van de collectieve contracten in het vischerjjbedrijf te IJmuiden komt wel haast in het kritieke stadium te staan. Vol gens mededeeling in het Dagblad voor IJmui den hefet een nadere bespreking op 31 Maart tusschen organisaties en reederij plaats ge had, waarin de organisaties hebben te kennen gegeven, dat verlaging van het inkomen der opvarenden, na al de verlagingen die reeds hebben plaats gehad, niet wel mogelijk ls. De reedersvereeniging heeft daarop later schriftelijk medegedeeld, dat harerzijds geen andere voorstellen waren te wachten. Van 15 April af, deélde deze vereeniging mede, zullen de oude Voorwaarden rilët meer worden gehandhaafd. De vakorganisaties zullen hun houding nader bepalen in overleg voor zoover dit in het korte tijdsbestek dat nu nog rest mogelijk Is met de leden. Er heerscht zoodoende te IJmuiden een gespannen sfeer. Naar aanleiding van minder juiste en onvol ledige berichten in andere bladen kunnen wij mede.deelen, aldus de N. R. Ct. dat het ln do bedoeling van dé reederijen en den haring- handel ligt, op 11 Mei a.s. deel van de Nederlandsche haringvloot zee te doen kie zen, uitgerust met een vleet van 40 netten, zulks behoudens goedkeuring van den minis ter van landbouw en visscherij. Verder ligt het in de bedoeling, (4 deel van de vloot uit te zenden begin Juni, het derde kwart ge deelte eind Juni en het laatst kwart in de tweede helft van Juli, telkens uitgerust met een beperkt aantal netten. Daar het stelsel van beperking over den duur der teelt, zooals dat vorige jaar is vast gesteld, groote ontevredenheid heeft gewekt ln de betrokken bedrijfskringen (reederijen en handel), zal zeer vermoedelijk een dergelijk stelsel van beperking dit jaar niet worden toegepast.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9