Radio-programma GEMENGD NIEUWS De Ossche misdadigers in hooger beroep. HET.DERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 APRIL 1936 Oud-minister Henry Cheron. f De Engelsche politiek te Oenève. In een impasse? De oeconomische sancties tegen Italië* Een eerste statisch overzicht van net Volkenbondssecretariaat. De bombardementen met gifgas. China en Japan. De communisten in Sjansie. Binnenland Meisje op lafhartige wijze vermoord. Pijnenburg en Slaats achtervolgen een gevaarlijke smokkelaar. Trein ontspoort bij Woerden. De surséance van de firma Schaap te Wormerveer. Ontzettende vuurzee te Venlo. Oss Meisje uit den trein gevallen. Bij een autobotsing zes personen gewond. Gevaarlijke stroopers. De wijde wereld in... Meisje door auto gedood. De onbewaakte overweg bij Kethel, rikaanschen aanvaller. Deze sancties mogen In geen enkel verband staan tot de actie, die de Volkenbond tegen eiken Europeeschen aanvaller zou kunnen ondernemen; 3. het organlseeren op permanenten grond slag van een systeem tot verzekering van den Amerikaanschen vrede; 4. overeenstemming tot gemeenschappelijke pan-Amerlkaansche actie tot Inachtneming eener neutrale houding tegenover Europa, Oud-mlnlster van Frankrijk Henry Cheron, Is Dinsdag na een operatie aan een acute blindedarmontsteking met een begin van buik- vliesontsteking te Llsleux overleden. Henry Cheron is twaalf keer minister ge weest, den eersten keer in een ministerie- Clemenceau, waar hij de portefeuille van oorlog kreeg. Hy was voor het laatst minister in het kabinet-Doumergue, die hem de porte feuille van justitie toevertrouwde. Na den moord op Koning Alexander van Zuid-Slavië en bij het begin van het proces-Stawlsky nam hy zijn ontslag. De correspondent van de „N. Rott. Crt." te Londen telefoneerde gisterenochtend: De diplomatieke correspondent van de Times gaf vanochtend een bericht, dat wel zeer duidelijk den stempel van offlcieele inspi ratie draagt. De Engelsche politiek inzake het Italiaansch-Abessynsche geschil, zoo luidt het, biyft onveranderd. De regeering biyft vasthouden aan het standpunt, dat een indl- vidueele actie van Engeland ondenkbaar is, dat de Volkenbond als een geheel moet han delen en dat Engeland precies evenver zal gaan in de toepassing van de sancties als de andere leden van den Volkenbond. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat een „Brltlsh Lead" in Genève dus klaarbiykeiyk niet meer te verwachten is. Alles by elkaar bevestigt het bericht en de zwakke defensieve toon daarvan het vermoe den, dat de regeering niet meer weet hoe zy zich moet redden uit de Impasse, waarin zy zich op het oogenblik bevindt, en dat zy den uitweg zal zoeken in een zich verschuilen achter den Volkenbond, waar zy zelf door te weigeren de leiding op zich te nemen, zoo'n groote mate van verantwoordeiykheld voor draagt. Zyn Baldwin's dagen geteld? De Vasconcellos heeft gisteren aan de leden van de Coördinatiecommissie voor de sanctie- maatregelen tegen Italië een door het Volken- bondssecretarlaat opgesteld overzicht toege. zonden, omtrent den omvang van de handels betrekkingen tusschen Italië en de andere staten van de wereld, gedurende de maanden November, December, Januari en Februari jL, in vergeiyking met de overeenkomstige maan den van het vorig jaar. De cyfers vestigen den indruk, dat de oeco nomische sancties eerst in 1936 haar werking begonnen hebben. Belangwekkend ls ook, dat de uitvoeren uit de staten die niet aan de sancties deelnamen, na een groote styging in November en December, daarentegen in Januari en Febraari vrywel op hetzelfde peil bleven als in Januari en Februari 1935. Dit schynt erop te wyzen, dat de ltallaansche koopkracht doo de sancties wel belangryk was aaogetast, zoodat men datgene, wat men niet meer in de san^Cestaten kon koopen, ook niet uit de met-sanctiestaten kon laten komen. Nog eenige gegevens over het Ne- derlandsoh-It&liaansche handelsver keer. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cyfers heeft de Nederlandsche Invoer uit Italië ln Januari en Februari jl. 1742 ton bruto-gewicht ter waarde van f 317.000 bedragen tegen 20.687 ton ter waarde van f 2.108.000 in de eerste twee maan den van het vorige jaar. De uitvoer van ons land naar Italië beliep Januari/Februari 10 764 ton ter waarde van f 681.000 tegen 68.358 ton ter waarde van f 2.726.000 verleden jaar. Er zy» sinds 33 December 19 o|>- getoekend. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft een mededeellng ontvangen van de Abessynsche regeering, waarin gezegd wordt, dat er tusschen 22 December en 7 April 19 bombardementen met gas zyn geweest. Er zyn daarby elf steden gebombardeerd en by de laatste vier bombardementen van Kworam, dat zeven maal gebombardeerd ls, werd de 6tact in gas gedrenkt. JatKinsche consul protesteert tegen inbeslagneming smokkelschlp. De douane te Tlentsln heeft een schip ln beslag genomen, dat met 900 ton smokkel waar, o.a. suiker en zyde, was geladen. De Japansche consul heeft geprotesteerd, na verklaard te hebben dat het schip ln Mantsjoekwo thuisbehoort. Japansche versterkingen ln China. In Noord-Chlna begint men Japansche versterkingen te ontschepen. In Peiping zijn 300 soldaten en in Tsoengtsjau, de hoofdstad van Oosteiyk Hopei, eveneens 300 aange komen. Een nieuwe botsing. Het Kwantoeng-leger meldt, dat 20 Japan sche soldaten tydens een patrouilletocht schoten hebben gewisseld met ca. 50 sowjet- aoldaten ten Zuiden van de stad Halln in de provincie Plnkiang, op 11 dezer. Er wordt geen melding gemaakt van ver liezen. zy lijden een nederlaag. 2000 dooden. Te Sjanghai is het bericht ontvangen, dat de communistische troepen - waarschyniyk zyn het die in de provincie Sjansi een bloedige nederlaag hebben geleden, zy lieten 2000 dooden op het slagveld. De woningen en scholen van de Amerikaansche zendelingen liepen zware schade op. De dader gearresteerd. Dinsdagavond omstreeks 8 uur stond de 22-jarige juffrouw J. Siera, uit Zoeterwoude, met een vriendin de foto's te bekyken in de hal van het Luxor-theater, aan den Stations weg te Leiden, toen zy plotseling van achte ren werd aangevallen door een man, die haar met een broodmes verschillende diepe ste ken in den rug toebracht. Het meisje viel gil lende achterover. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse, doch voor en aleer het slachtoffer naar het Academisch Zieken huis kon worden overgebracht, was zy reeds overleden. De dader, de 28-jarige meester knecht M. C. B., kon worden gevat Hy werd naar het politiebureau overgebracht, waar hij een volledige bekentenis aflegde. Gebleken is, dat de meesterknecht het meisje, dat onder zyn toezicht op een fabriek werkzaam was, reeds langen tyd lastig had gevallen, doch het meisje wilde van zyn liefdesbetuigingen niets weten. De man heeft reeds eerder ge dreigd, het meisje van het leven te zullen berooven. Ten einde raad, heeft het meisje zich by de directie van de fabriek beklaagd. Of ontslag voor den man hierop reeds ge volgd was, kon ons nog niet worden medege deeld. De meesterknecht heeft in ieder geval op het meisje wraak geoefend, door haar laf hartig te vermoorden. Het lijk is door de po litie in beslag genomen. De dader, de 28-jarige M. C. B., was reeds 7 Jaar gehuwd en vader van een kind. Nadat Juffrouw S. zich by de directie van de fabriek had beklaagd, dat B. haar herhaaldelijk lastig viel, is de man uit de sajetfabriek ontslagen. Het slachtoffer is tydens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Zy had twee steken ln den rug gekregen, een in de lendestreek en een was zoo diep, dat de slagader van het hart werd afgesneden. De wielryders Pynenburg en Slaats, die belden per auto van een wielerwedstrijd uit Leeuwarden terugkeerden, reden vlak achter den auto van de C., toen een aanrydlng te Nuland geschiedde. De renners zagen, dat de met groote vaart rijdende auto over den weg zigzagde. Plotseling kwam deze auto op het rechts van den weg liggende fietspad in aan raking met het rywiel van den landbouwer van R. uit Nuland. De man werd tegen den grond geslagen en bleef bewusteloos liggen. Later bleek dat een hersenschudding had op- geloopen. Intusschen waren de wielrenners de achter volging van den automobilist begonnen, die met woeste vaart, zonder zich om zyn slacht offer te bekommeren, in de richting den Bosch was doorgereden. Met een vaart van 90 km slaagden zy er spoedig in den voort- vluchtigen automobilist te achterhalen en, door vervolgens vlak voor diens auto te blij ven ryden, wisten zy hem tot stoppen te dwingen. In den auto bleken twee personen te zit ten. die onder den Invloed van sterken drank verkeerden. Zy verklaarden niets van een on geluk te hebben gemerkt en waren onmiddel- lijk bereid mee terug te keeren. De terug tocht werd aanvaard, doch doordat de wiel renners voorop reden, zag de C. kans schoon de plaat te poetsen. Pynenburg had echter nog kans gezien het nummer van den auto, M. 43911, te noteeren. Toen zy bemerkten, dat de auto weg was, hebben zy den burge meester van Nuland gewaarschuwd. Uit zyn onderzoek ls gebleken, dat de voortvluchtige automobilist uit Nymegen afkomstig was en de beruchte smokkelaar de C. eigenaar van den auto moest zyn. Men veronderstelt, dat de C. de wyk naar het buitenland heeft genomen. De sneltrein GroningenRotter dam gederailleerd. Drie Ucht ge wonden. Veel materieele schade en vertraging ln de treindiensten. Gisterenmorgen om 10 minuten voor negen is vlak by het station Woerden een ernstige treinontsporing gebeurd, die in vele opzichten geiykt op de ontsporing by Barendrecht eenige weken geleden. Ook nu is dit spoorwegongeluk nog goed afgeloopen, dank zy de sterke stalen wagons, waaruit de trein hoofdzakeiyk was samengesteld. Een der gederailleerde wagons was een houten rytuig. Dit is het ergst ge havend en van de passagiers in dit rytuig zyn er drie gewond. Hun blessures zijn gelukkig van lichten aard. Van den trein zyn acht wagons ontspoord. De materieele schade is zeer aanzienlyk en er is veel vertraging in de treindiensten ontstaan. De wissel is wel de oorzaak van het dérail lement geworden. Vermoed werd, dat in het hart van den wissel een wielband is gespron gen, waardoor de wissel versprong, terwyi de trein er overheen reed. De trein had op dat oogenblik een snelheid van om en de by 90 km. De koppeling tus schen het eerste en tweede personenrijtuig brak, wat tengevolge had, dat de locomotief, een goederenwagen en het eerste personen rijtuig nog een paar honderd meter doorreden, na de ontsporing der andere wagons. Aan het breken van deze koppeling is overigens stellig te danken, dat het ongeluk niet veel ernstiger gevolgen heeft gehad. De naast de rails ge raakte wagons groeven zich, nu zy niet meer werden voortgesleurd, in het grind en den grond van de spoorbaan als het ware in; de wielen bleven er in steken en zoo kwamen de ontspoorde rijtuigen tot stilstand. Het eerste onderzoek wees uit, dat acht wagons zwaar gederailleerd waren. In den trein zaten naar schatting een kleine vier honderd menschen. zy werden, toen de ge moederen van deze hevig verschrikte reizigers wat waren gekalmeerd, naar het station Woerden geleid en vandaar hebben zij in den loop van den morgen hun reis voortgezet. Do Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht deelen mee, dat vandaag de versperring van de iyn WoerdenLeiden nog voort zal duren. De overval te Zevenbergen, Het hof heeft gister arrest gewezen ln de zaak van den op 2 November 1936 te Zeven bergen gepleegden overval in de woning van J. Kuypers. De 39-Jarige schilder W. A. B. en de 26-jarige arbeider J. den B. waren terzake ieder door de rechtbank tot vyf Jaar gevan genisstraf veroordeeld. De 31-jarige landbou wer F. de R. was tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. In hooger beroep eischte de advocaat-generaal tegen B. zeven jaar, tegen den B. zes jaar en tegen de R. drie jaar ge vangenisstraf. Het hof veroordeelde B. en den B. ieder tot zes jaar en de R. tot drie jaar gevangenis straf. De brandstichting in het sportpark te Oss. De 44-jarige Ossche arbeider N. H. S„ die door de rechtbank tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf was veroordeeld terzake van de brandstichting in het sportpark te Oss in Juli 1938, werd overeenkomstig den eisch tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 40-jarige gewezen directeur van de Ossche wielerbaan J. F. V. werd wegens uitlokking van die brandstichting, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Hij was door de rechtbank tot twee jaar veroordeeld en de advocaat-generaal had drie Jaar tegen hem geëischt. Oplichting van een verzekerlng- maatschappy. Den 47-jarigen koopman J. T. uit Heesch, die ln eerste Instantie wegens oplichting van een verzekeringmaatschappy en valsche aan gifte van een inbraak was veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, werd dezelfde straf opgelegd. De elsch was bevesti ging van het vonnis. De overval te Geffen. De advocaat-generaal had in hooger beroep drie jaar en zes maanden gevangenisstraf ge- elscht tegen den 32-jarigen J. W. L., die tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld was door de rechtbank. Het gerechtshof legde hem twee jaar en zes maanden gevangenisstraf op. By alle straffen werd voorloopige hechtenis ln mindering gebracht. Bevestiging of verzwaring van de opgelegde straffen geëischt. Toon de Soep en Bys de Syp staan terecht. A. J. H., landbouwer te Oss, bygenaamd Dikke Toon de Soep, en L. V. voerman te Oss, bygenaamd Bys de Syp, waren door de recht bank te 's-Hertogenbosch veroordeeld leder tot tien Jaar gevangenisstraf terzake van diefstal van 1000.in de woning van A. v. Galen te Langenboom en verder omdat zy ln Augus tus 1933 te Reutum in de woning van A. Men- siqjt een geldsbedrag van ruim 100.heb ben weggenomen en in Februari 1935 te Loon op Zand eveneens een geldsbedrag van ruim 100.—. Verdachten, die gisteren voor het hof in Den Bosch terecht hebben gestaan, zeggen in appèl te zyn gekomen, omdat zy de straf te zwaar vonden. Zij bekennen evenwel de ten laste ge legde feiten. De inbraak te Reutum hadden zy gepleegd op aanwijzingen van den assuradeur S. By den nachtelijken diefstal te Loon op Zand kwamen zy door opschuiving van een raam binnen en troffen een man aan op bed, dien zy onder een stapel kussens bedolven. De B. en V. dwongen hem de plaats te wijzen waar zyn geld lag. Verdachten bevestigen de verklaringen, door den president voorgelezen. Er worden geen ge tuigen gehoord. De eisch luidt bevestiging van het vonnis der rechtbank. Hamieke van Mattekes. Vervolgens wordt voorgeleid J. M. V., byge naamd H&nneke van Matiekes, huisvrouw van M. v. B. te Oss, die door de rechtbank was veroordeeld tot vyf jaar gevangenisstraf, ter zake dat zy in 1933 te Oss van het opzetteiyk koopen, inruilen en verbergen van voorwer pen, door misdrijf verkregen, een gewoonte heeft gemaakt. Wachtmeester de Gier, als getuige gehoord, bevestigde, dat zy een stille kroeg hield. Alle Ossche misdadigers, die de laatste maanden zyn vervolgd, hebben elkaar in Hanneke's kroeg ontmoet. Heftig sprong verdachte toen op: Gy hebt nooit iets bij my gezien of gevonden dan dat de jongens daar zaten te kaarten of te praten. De verhooren worden meermalen door hef tige reacties van verdachte onderbroken. De vrouw, die telkens opnieuw woedend wordt, moet herhaaldeiyk krachtig tot kalmte worden aangemaand. In zijn requisitoir acht de advocaat-generaal de opgelegde straffen ruimschoots verdiend en elscht bevestiging van het door de rechtbank gewezen vonnis. Inbraak te Oss. Aan de orde komt dan na Hanneke Mattekus de zaak van de arbeiders T. van B. en P. van G., die door de rechtbank tot twee en drie jaren gevangenisstraf zijn veroordeeld. Van G. komt thans op zyn bekentenis terug, zy hadden by Timmermans in Oss ingebroken en 400. buit gemaakt. Zy waren dronken. Van G., die ook mee naar binnen was geweest, zegt, dat hy daarby niet de bedoeling had om te stelen, maar wel had hy 133.van den buit ge kregen. Van G. stond zoo maar op den uitkyk. De advocaat-generaal vraagt tegen van B. be vestiging van bet vonnis, tegen van G. eischte hjy 3*4 Jaar gevangenisstraf. Diefstal met geweldpleging te Lith. Dan komt een diefstal met geweldpleging te Lith aan de orde en daarvoor verschynen ln de verdachtenbank opnieuw J. J. van G., arbeider te Oss en J. A. v. d. A., arbeider te Oss. Van Q. werd veroordeeld tot 6 jaar en van den A. tot drie jaar gevangenisstraf, daar zy in den nacht van 30 op 31 Mei 1932 te Lith in de woning van de gezusters van Eldyk zouden hebben weggenomen een bedrag van 10. met medailles, sigaren en sigaretten en drank. De diefstal was voorafgegaan, vergezeld en ge volgd van geweldpleging tegen deze gezusters, die krachtdadig werden vastgegrepen, ge stompt en geslagen. Van G. was in appèl gekomen omdat hy hoopte een lichtere straf te krygen en nu vraagt van den A. dat ook. Beiden bekennen de hun ten laste gelegde feiten. Een der dames uit Lith wordt dan als ge tuige voorgebracht. Zy verklaart hoe zy en haar zuster midden in den nacht werden aan gevallen. zy werden by de deur aangegrepen, terug naar het bed geduwd, zoodat haar klee ding scheurde. Men greep haar ln den nek en zoo lang drukte men haar hoofd sterk omlaag tot zy wel werd gedwongen de plaats aan te wijzen waar het weinige geld was geborgen. Een der bandieten trok zyn revolver en dreig de haar er mede. Houd je mond of ik schiet. Tenslotte had een der gemaskerde kerels ge roepen: Pas op, het wordt tyd. Toen waren allen plotseling zeer snel vertrokken. Laden en khsten waren overhoop gehaald. Ruiten waren vernield. !Dan wordt gehoord A. J. H., algemeen be kend als de Dikke Toon de Soep, leider van de bëweging, die verklaringen komt afleggen over deze gebeurtenis en het een en ander moet bevestigen. Hy vertelt daarby van het ver schrikkelijke „kreien" van de vrouwen. Daar om'had hy een van haar ln een hoek moeten drukken en met zyn revolver bedwingen. V. d. A. beweert, dat daar het geld zat. De VRIJDAG 17 APRIL. Hilversum I. 1875 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Voor de zieken. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest, 2.00 Orgel en zang. In de pauze: Gramofoon platen. 3.30 Operamuziek. 4.30 De KRO-Boys. 5.00 Causerie. 5.15 De KRO-Boys. 6.00 Causerie. 6.20 KRO-Melodisten. 7.00 Berichten. Lezingen en gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.10 KRO-orkest en „Comedian Harmonlsts". 9.30 Causerie. 9.45 Rotterd. Philh. orkest m.m.v. koor en solisten. 10.20 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. 10.3512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwyding VPRO. 10.15 Causerie. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Voordracht. 11.20 Gramofoonplaten. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpL 2.10 Causerie. 2.30 Omroeporkest en soliste. 4.00 Variatie concert. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Orgelspel. 6.00 Jack de Vries' Internationals. 6.50 Gramofoonplaten. 7.00 Lezing. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Berichten. 8.05 Causerie. 8.30 Zang en piano. 9.00 Lezing. 9.30 Vervolg concert, 10.00 Tooneelkroniek, 10.45 Berichten. 11.00 Jazzmuziek. 11.3012.00 Gramofoonplaten, ZATERDAG 18 APRIL 1936. Hilversum L 1875 m. KRO-Uitzending. gloo9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Voor de Jeugd. 2.30 Gramofoonplaten, 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten en KRO-boys. 5.30 Esperanto. 5.45 Gramofoonplaten. 6.20 Lezingen en gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8il0 Reportage. 8.25 Gramofoonplaten. 8,30 KRO-orkest, KRO-Boys, conférence, en gramofoonplaten. (Om 9.30 Sportoverzlcht) 10.30 Berichten. 10.3512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. VARA-Uitzendtng. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwyding VPRO. 10.15 Trio de Gorter, VARA-Tooneel en voor dracht. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Variatieconcert. I,3 01.45 Gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Lezing. 2.45 De Wielewaal. 3.15 Gramofoonplaten. 3.30 R'damsch Philh. Orkest, mannenkoor ..Orpheus", en soliste. 4.30 Lezing. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Causerie. 6.05 Orgelspel. 6.30 Film Theater. 7.00 Gramofoonplaten. 7.15 Terschellingsche uitzending, 8.00 Berichten. 8.10 VARA-orkest. en sopraan. 8.55 Xylofoonduetten. 9.10 VARA-Maandrevue, m.m.v. de Fliere fluiters, en solisten. 9.40 VARA-Varia. 9.45 The Jungle Serenaders. 10.00 Berichten. 10.45 VARA-orkest. II.00 Gramofoonplaten. 11.15 VARA-orkest, tooneelspelers, en solis ten. 11.4012.00 Gramofoonplaten, verdediger vraagt dan aan Hendriks wat en deze antwoordt, dat allen nuchter waren, maai van G. komt hiertegen op en beweert, dat hij flink dronken was. De advocaat-generaal meent, dat hier nogal wat meer voor den dag is gekomen dan in de dagvaarding wordt ten laste gelegd. Er biykt wel, dat er grof geweld is gebruikt. Spr. zal echter geen verhooging van straf eischen; dat acht hy nog niet noodig, daar er nog meer vervolgingen tegen verdachten wachten. Hy eischt daarom bevestiging van het vonnis, op nieuw 6 jaar gevangenisstraf, voor van G. en 3 jaar voor v. d. A. De overval te Nistelrode. Na de pauze wërden behandeld de zaken tegen M. J. de B., arbeider te Oss, die door de rechtbank was veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf; A. W. van B., eveneens arbei der te Oss, die tot twee jaar en zes maanden was veroordeeld en W. H. T., landbouwer te Oss, wien zes jaar gevangenisstraf was opge legd terzake van het feit, dat zy in den nacht van 28 op 29 April 1930 te Nistelrode hadden ingebroken by J. van Grinsven, waar hy 15. een horloge met ketting, spek en eieren had den weggenomen. By deze diefstal was geweld gepleegd tegen genoemden van Grinsven. De advocaat-generaal kwalificeerde de in braak als een misdaad van echt Osch kaliber. De straf voor T., die zyn heele leven nog niets gedaan heeft dan stelen, vond spr. te laag; hy eischte zeven jaar. Tegen de beide anderen eischte hy vier Jaar gevangenisstraf. De inbraken te Heesch. Hierna had zich te verantwoorden de arbei der J. J. van G., uit Oss, die door de rechtbank te 's-Hertogenbosch tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf was veroordeeld omdat hy in den nacht van 23 op 24 November te Heesch tezamen en in vereeniging met anderen ln de woning van G. Pijnappel een bedrag van 700 heeft gestolen. Verdachte zelde, dat hy wél wat minder straf wilde hebben, omdat hy nu al drie en een half jaar in de gevangenis zit. Hy verklaarde be kend te hebben, omdat hy zyn leven wilde bete ren. „Anders had ik het wel gelaten", voegde hy er aan toe. „Ik heb nog nooit bekend!" Hy deelde nog mee in 37 zaken betrokken te zyn. De advocaat-generaal requireerde tot beves tiging van het vonnis. De laatste zaak op deze zitting was die tegen J. de B., een 34-Jarlge arbeider uit Oss, door de rechtbank tot acht Jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hy had meegedaan aan de inbraak by de boerenleenbank te Heesch. De brandkast was daar naar buiten gesleept; met een voor hamer en ander gereedschap, dat by een smid gehaald was, werd de kast geforceerd. Voorts was hy van de partij geweest by een inbraak te Dinther. By Van Sleeuwen aldaar was toen 500.gestolen. Van Sleeuwen had de indrin gers opgewacht met een knuppel, maar hy was spoedig bulten gevecht gesteld. Th. van B. getuigde tegen zyn vroegeren kameraad. Verdachte verklaarde, dat hy, als hy even slecht was als de moordenaars, die thans tegen hem getuigen, zich meteen zou ophangen. In zyn requisitoir merkte de advocaat-gene raal op, dat deze verdachte een van de weinige Ossenaren is, die biyven ontkennen. Er zyn nog tien andere feiten tegen hem gebleken. Spreker eischte bevestiging van het vonnis. Eerste ultkeering minstens 18%. Naar de Tel. van de zyde der bewindvoer ders verneemt, heeft de afwikkeling van de zaken der bankiersfirma Schaap te Wormer veer niet zulk een ongunstig verloop als ge ruchten, die in de Zaanstreek de ronde doen, zouden doen vermoeden Van den aanvang af is er rekening mee gehouden, dat er op de door de firma verleende credieten zeer aan- zienlyke verliezen zullen worden geleden en tot heden is de gang van zaken ongeveer zoo als men verwacht had. De eerste voorloopige uitkeering, die in den loop van den zomer kan worden tegemoet- gezien, zal dan ook niet slechts één procent bedragen, zooals beweerd wordt, doch min stens 18 procent. De bewindvoerders achten het zelfs niet uitgesloten, dat ongeveer 20 procent zal kunnen worden betaald, doch hier omtrent bestaat nog geen zekerheid. Een uit keering van 18 procent is echter verzekerd. Hoe groot de totaaluitkeering zal zijn, is op het oogenblik nog niet te zéggen. De gebouwen van de Venlosche voilingsvereeniging verbrand. Dinsdagmorgen tegen elf uur is brand uit gebroken in de loodsen en opslagplaatsen der coöperatieve Venlosche veilingvereeniging. In deze opslagplaatsen lagen groote voor raden van duizenden veilingkisten opgesla gen, welke hoofdzakeiyk bestemd waren voor verpakking van sla en eieren. De felle Zuid oosten wind dreef het vuur dwars door de loodsen, van de achterzyde van het gebou wencomplex naar het front. Het vond gretig voedsel in den grooten houtvooraad, bestemd voor het vervaardigen van kisten en de reeds gereed zynde kisten. De brandweer van Venlo was vry spoedig ter plaatse; onmiddeliyk bleek dat men assistentie noodig had van de omliggende plaatsen, welke werd ingeroe pen. Een zware, dikke rookwolk werd door den wind over de stad gedreven. De brand had om 12 uur zoodanigen omvang aangeno men, dat men vreesde, dat alle gebouwen van de Venlosche veiling eraan zouden gaan. Om half twaalf sloegen de vlammen boven de fabriek van de Nedlnsco (Nederlandsche Instrumenten compagnie) uit, wat beteekent da zy een hoogte van pl.m. 30 meter be reikten. Om half een, dus anderhalf uur nadat de brand was uitgebroken, waren de drie groote loodsen, welke onmiddeliyk achter de nieuwe veilingslokalen gelegen zyn, tot den grond afgebrand. Er waren hierin ongeveer drie duizend houten kisten geborgen, waaruit men kan opmaken dat het vuur buitengewoon fel. woedde. De brandweren van Venlo Tege- len en Elerik tastten het vuur va.i drie kan ten met tien stralen aan. Politie, padvinders en burgers sleepten ln alleryi groote voorraden opgeslagen materia len weg, die nog niet waren aangetast, om het vuur, dat zich met zeer groote snelheid uitbreidde, voor te zijn. De aangevoerde voorraad groenten en eieren werd snel op vrachtauto's geladen en weggevoerd. Tegen een uur vatte een nieuwe steenen loods van twee verdiepingen en ongeveer 12 meter lengte vlam. Ook hierin waren duizen. den houten kisten opgeslagen. Voor de brand weer was deze nieuwe vuurhaard uiterst moeiiyk te bereiken, omdat do houten loodsen in de richting van het brandende gebouw ?.<|n ingestort. Eenige duizenden verduisterd. Het bestuur van de afd. Oss van de r.-k, fabrleksarbeidersbond St. WUlebrordus heeft er by de gemeentepolitie aldaar aangifte van gedaan, dat de penningmeester van die af- deeling een belangryk bedrag aan vereenl- glngsgelden zou hebben verduisterd. De boe ken zijn in beslag genomen en naar den om vang van het verduisterde bedrag wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Naar ver luidt zouden eenige duizenden guldens spoor loos zyn verdwenen. Het politieonderzoek in deze zank duurt nog voort. Ernstig gewond. Dinsdagmiddag is even voor het station Haren by den overweg naar Ommen het 8-jarige meisje B. Leutscher uit Utrecht uit den sneltrein gevallen, die te 17.28 te Gronin gen moet aankomen. Het kind was met haar vader en haar 6-jarig zusje op weg naar familie te Groningen; terwjjl de vader met eenige passagiers zat te praten teunde hst kind tegen iet portier aan de andere zijd» van de coupé. Eensklaps schoot de deur los en stortte het kind uit den trein. De vader sprong op en zou in zyn schrik het kind zijn nagesprongen, als nien hem niet had tegen gehouden. Een der mede-passagiers trok aan de noodrem. Toen de trein stilstond sprongen de vader en eenige passagiers uit den trein en liepen naar het kind, dat ongeveer een kilometer verder op de spoorbaan lag. Het bleek gewond aan hoofd en ledematen en schreide hevig. Dr. Vink uit Haren, telefonisch ontboden, was weldra ter plaatse en liet het meisje overbrengen naar het Diaconessenhuls te Groningen. Dinsdagmorgen omstreeks kwart over vyf heeft tusschen Utrecht en Hilversum op den Utrechtschen weg onder Maarteosdyk een ernstige auto-botsing plaats gehad, waarby zes personen zyn gewond. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen, is niet te zeg gen, daar het, op het uur, waarop het ge- geschiedde, niet druk op den weg was. Het was vry mistig, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de beide auto's tengevolge van het slechte zich tegen elkaar rijn gebotst. In den eenen auto, die uit de richting Utrecht kwam, zaten twee heeren, W. uit Utrecht en K. uit Amsterdam. In den ande ren auto, die uit de richting Hilversum kwam, zaten vier personen, n.1. het echtpaar V. W. T. uit Dordrecht en de heeren B. en N. uit Hil versum. Alle zes personen werden by de botsing bloedend gékwetst Eenige van hen bleken zeer ernstig aan hoofd en handen ge wond te zyn. zy zyn allen overgebracht naaf de rijksklinieken te Utrecht, waar zij zyn op genomen. Voor de rechtbank hebben 14 dagen geleden terechtgestaan de 32-jarige F. T. F. en da 30-jarige S. F., werklooze arbeiders. Op oude jaarsavond waren zy er met een jachtgeweer op uitgegaan om in de bosschen by de Hol- landsche Rading te gaan jagen. Zy werden al heel spoedig ontdekt door den jachtopziener J. v. K., op wlen zy toen een schot zouden hebben gelost, dat echter zijn doel miste. Beide verdachten hadden oDtkend zich aan het ten laste gelegde te hebben schuldig ge maakt. De officier van justitie had wegens pogiDg tot doodslag tegen ieder eengevange. nisstraf van anderhalf jaar geëischt. De recht bank, uitspraak doende, veroordeelde ieder tot een gevangenisstraf van 3 jaar. Vier jeugdige avonturiers. Fer fiets naar Amersfoort. Twee kinderen uit het groote gezin De Groot, te Amsterdam, de 14-jarige Leendert en de 11-jarige Izaftk, van wie eerstgenoemde reeds verscheidene malen van huis is weg- geioopen, hebben Maandagmiddag, ln gezel schap van twee kameraadjes, de 13-jarlge Leendert Vleeschhouwer en zyn 9-jarig broer tje Daniël by een rywielhandelaar op Rapen burg drie kinderfietsen gehuurd. Naar de oudste De Groot mededeelde, had den zy de karretjes maar voor een uurtje noodig, doch toen de kinderen in den namid dag niet waren teruggekeerd en de ouders in hevige ongerustheid verkeerden, was het ver moeden gewettigd, dat de vier jongens op avontuur waren uitgetrokken. De kinderpolitie werd van de vermissing der jongens op de hoogte gesteld en nam onmiddeliyk het onderzoek ter hand. Dit heeft tot gevolg gehad, dat in den vooravond alle vier in Amersfoort zyn aangehouden, van waar zy op transport naar de hoofdstad zullen worden gesteld. De auto daarna ln botsing met een boom. Drie gewonden. Maandagmiddag omstreeks 5 uur is op den rijksstraatweg tusschen Doornspyk en Elburg een vyfjarig meisje, dat by haar grootmoeder mej. H. Land logeerde, toen zy ter plaatse den weg wilde oversteken, door een auto, komende uit de richting Nunspeet, gegrepen en op slag gedood. Doordat de bestuurder, de heer J. uit Ermelo, tengevolge daarvan zijn macht over het stuur verloor, reed de auto tegen een boom. De drie passagiers werden allen min of meer gewond. De auto werd in elkaar gedrukt. Fietser doodgereden. Gistermorgen is de 67-jarige melkboer J. Kerklaan, toen hy op zyn flets van Kethel naar Schiedam reed, op den onbewaakten overweg te Kethel door een Dieseltrein, die om 10.04 van Vlaardingen was vertrokken, overreden en gedood. Het stoffelijk overschot ls naar het gemeente-ziekenhuis te Schiedam vervoerd. Het slachtoffer was gehuwd en woonde te Schiedam.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2