t GRATIS reizen naar AMSTERDAM Stadsnieuws. Groot alarm! Velthuys Jlocfi Jfocft xot. 'UW* gaan m tweede blad heldersche courant van donderdag 16 april 1936 Het bezoek van Minister Colijn aan onze stad. Minister colijn inspecteert het korps adelborsten. Gemeenteraad Inlichtingen: KANAALWEG 120. Credietbrleven en Traveller-cheques van American Express De vertraagde Gorter-trein. Bloembollen-Zondag. Burgerlijke Stand Licht op voor alle voertuigen. ponderdag 10 April VrfldaK 17 19.29 uur 19.30 uur Van informeelen aard. Zooals reeds medegedeeld onder de „Laatste Berichten" in onze Courant van Dinsdag j.1. je Zijne Excellentie H. Colijn, minister-president en minister van Defensie ad int., Dinsdag morgen 11 uur per auto hier ter stede aange komen. Aanstonds werd naar het Paleis ge reden, waar de hooge gast en diens adjudant, luit. ter zee 1ste kl. J. E. A. Post Uiterweer ontvangen werden door Schout-bij-Nacht T. L. Kruys, commandant der marine, in wiens ge zelschap zich zijn adjudant, luit. ter zee 1ste kl. I. W. Reijnierse bevond. Het bezoek was van korten duur, want het gezelschap, bij hetwelk zich ook de comman dant van de Onderzeedienstkazerne, kap. luit. ter zee L. A. C. M. Doorman en diens adjudant voegde, vertrok naar de O 11 om op dezen on derzeeër te embargueeren. Spoedig koos deze O-boot, welke onder bevel stond van luit. ter zee 1ste kl. C. W. Slot, zee. Het was aan boord van dit schip, dat de Minister de lunch gebruikte. Even voor tweeën keerde de onderzeeboot In de haven terug en begaf Minister Colijn zich direct naar het „Vliegkampbootje" om zich naar het Vliegkamp „De Mok" te laten bren gen. Hier aangekomen werd Z.Exc. ontvangen door den Commandant van het kamp, kapi tein-luit. ter zee H. Pitlo. De Minister nam het geheele bedrijf in oogenschouw. Het was bij vijven toen de Minister in de Stelling terug keerde en nog een kort bezoek aan het Tor pedo-atelier bracht. Hier werd Z.Exc. rondge leid door den Commandant van dit atelier, luit. ter zee 1ste klasse J. N. Sluyter. De thee werd in hotel „Den Burg" gebruikt, waarna de Minister zich naar het Paleis be gaf, waar hij de gast was van schout-bij-nacht en mevrouw Kruys. Zooals men weet, woonde de Minister later in den avond van nabij 06 alarm-oefening bij, na afloop waarvan hij zich per auto naar Kornwerderzand begaf om de verdedigingswerken aldaar, die van Den Hel der uit door zoeklichten werden verlicht, in oogenschouw te nemen, evenals die nabij Den Oever. Om half één des nachts was het gezelschap in de stad terug, waarna Z.Exc. de nachtrust in hotel „Den Burg" genoot. Gisterenmorgen prompt half negen ver scheen de auto van Z.Exc. voor de poort van het Koninklijk Instituut aan de Buitenhaven, waar de Minister opgewacht werd door den Commandant van het Instituut, kapitein-luit. ter zee C. J. Baron van Asbeck, die vergezeld was van den eersten officier van het Instituut, kapitein van de mariniers M. R. de Bruyne. Vlak vóór het gebouw stond de compagnie adelborsten opgesteld onder commando van den kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen. Toen de Minister het terrein betrad, deed de Stafmuziek de eerste strophen van het „Wien Neêrlandsch bloed" hooren. Daarna nam Z.Exc. een inspectie af en begaf zich vervolgens in het gebouw. Hier heeft de Minister bijna den geheelen morgen vertoefd, zoo woonde hij alle lessen by. Kwart voor twaalf verliet Z.Exc. het Instituut, om zich nog even op de Rijkswerf te begeven. Om kwart voor één zat de heer Colyn aan «en lunch, hem in de Marineclub, aan de Hoofdgracht, aangeboden door de Marine- Officieren. Het vertrek van den minister. In onze krant was bekend gemaakt, dat Minister Colijn om twee uur onze stad zou Verlaten. Op dat uur hadden zich verschillende belangstellenden voor het gebouw verzameld om een glimp van den „grooten man" te zien, Wiens reputatie tot ver over de grenzen reikt. t>e Minister liet op zich wachten, want eerst tegen drieën verliet hij de Club, in gezelschap van den Commandant der Marine, schout-bjj- nacht T. L. Kruys. De beide adjudanten namen in de volgauto plaats. Intusschen was de belangstelling aan gegroeid tot eenige honderden menschen, Waarvan velen den premier eerbiedig groetten, Welke groet door Minister Colijn hartelijk be antwoord werd. De politie, onder leiding van adj.-inspecteur Vrije zorgde voor het vrijhouden van het trot toir en voor het terughouden van al te opdrin gerige belangstellenden. Het publiek hield Zich echter voornaam en rustig. De motor brigade ging de auto's voor tot ver buiten de kom van onze stad. Nog werd een bezoek gebracht aan het Vliegkamp „De Kooy", waarna gereden werd haar de verdedigingswerken aan Den Oever en Kornwerderzand, die nu overdag door den Minister van Defensie a.i., In oogenschouw tverden genomen. Via „De Kooy" werd daarna de terugreis haar Den Haag aanvaard. Een geslaagde proefneming. Honderden burgers op de been. Hoe rustig 't was! Dinsdagavond half tien. Het is rustig in de binnenstad; of eigenlijk: er is bijna niemand meer op straat. De men schen zijn nog moe van de Paaschdagen en hebben zich reeds vroeg ter kooi begeven. Trouwens, het is buiten niet prettig: druile rig drupt een motregen neer, neerzoevend tusschen een opkomenden zeenevel. Nat en glimmend worden de straten; hier en daar vormen zich reeds plassen. In de Spoorstraat en Keizerstraat slenteren nog wat jongelui. Eenzaam is het in de binnenstad. Alarm!! Dan komt het, onverwachts, en fel de miezerigheid van den verregenden voorjaars avond verscheurend. Het komt: een schelle, alles opschrikkende trompetstoot. Nog één en de tonen klateren en weerkaatsen tegen de muren der natberegende huizen. Alarm Groot alarm! Het lijkt of de trompetters nu uit den grond rijzen. Of er honderden vanaf de schepen uit gezonden zijn om de Marinemenschen, waar van zulk een groot deel zich reeds in warme kamers gezellig teruggetrokken heeft, op te roepen. Om naar de schepen en af deelingen te komen. Men hoort ze overal: gezeten, fier op hun fietsen, de mariniers. Snel nemen ze de hoeken der nauwe straten en overal zyn ze: telkens schettert het signaal, sensationeel en „ge- heimnisvoll" door de in avondrust verzonken stad. De Marine komt op. Groot alarm! Dan vliegen deuren open. Ramen worden opgeschoven. Vrouwen en kinderen komen er voor te staan. Men bespreekt het alarm. Levert er critiek op en verdiept zich in be schouwingen van het hoe en waarom er van. Op de hoeken der straten hokt men teza&m. Ook déér debatteert men over het alarm, en ook daar staart men nog wat onthutst naar de mariniers, die, met de trompet heroiek omhoog gestoken, daar rijden. En steeds weer het signaal blazen. Dan komt de Marine. Eerst gaat het man-voor-man, maar na tien minuten komt er schot in. Dan knarsen vele sleutels in sloten, fietsen komen uit gangen gereden en lantaarns klikken aan. En dan eerst blijkt het hoe snel al die huis vaders, verloofden, gezette en uitgesproken corpulente marinemenschen gehoor geven aan het hun allen zoo welbekende sein: alarm. De een had al meer haast dan de ander, en dat was een gejaag en gerep in die regen achtige stad, zooals men 't maar zelden ziet. Hoe men ging. Er waren er, die zich den tijd gegund hadden zich te kleeden, zooals een marineman zich nu eenmaal kleeden moet: d.w.z. correct en... geheel. Doch daar waren anderen, en die gunden zich hiervoor niet den tijd: die spron gen op hun fietsen, en zetten er, met de braniekraag half-voor half-achter en met zwaaiende keepen de spurt in. Ook zagen we matrozen met witte pantalons. Doch die waren ongetwijfeld voor hun vrou wen aan het werk geweest en zullen derhalve dit Groot Alarm met verheugde ooren aan gehoord hebben (als afwisseling op het huis houdelijk Klein Alarm Zooals we zeiden: in een ommezien was het een drukte van je welste op straat. Natuurlijk concentreerde deze zich aanvankelijk in het centrum der stad. Tegen tienen verplaatste deze zich evenwel: men hoorde buiten de stoomfluiten van schepen gillen en zoeklichten trachtten door de dikke lucht te priemen. Op de Buitenhaven was het toen interessant. De heele haven lag vol schepen: tal van G-, Z- en O-booten lagen tegen de steigers gemeerd de meeste hiervan onder stoom en klaar tot vertrek. Met name by de Marinekazerne, met al de ramen hel verlicht, en meer naar het hoofd einde, waar de Z 15 lag, was het zwart van de menschen en de veronderstelling, dat de „halve burgerij" °P de been was, lijkt ons niet overdreven; althans, een groot deel er van was er zeker! Langy de valreepen der schepen klouterden ze op: al die vele honderden marinemenschen, zoo van hun bed of uit huis gehaald. Op de schepen werd appèl gehouden: scherp klonken de namen door het grauwe duister van den April-avond, en herhaaldelijk scheer den de mat-witte banen van een zoeklicht over de menigte en over de schepen. Officieren inspecteerden de booten. BootS- mansfluitjes snerpten overal en op alle bodems was bedrijvigheid en een nerveuze drukte. Doch niet alleen de Buitenkant was het, waar onze marine heen gedirigeerd was. Ook de bezetting van vliegkamp De Kooy be hoorde er bfl en ook hierheen zag men ze gaan. Niet uitvaren. De drukte bleef tot ongeveer half elf. Toen zakte zij af en werd het zienderoogen minder. Trouwens, er viel toen weinig of niets meer te beleven. Op de schepen was men m Wm!i Rechts van den Minister de commandant van het Kon. Instituut, overste baron C. J. v. Asbeck, links kapt. der Mar. W. J A. Roelofsen, compagniecomm. reeds weer aan het stoomafblazen, de Z 15 gooide nog steeds haar trossen niet los en ook wij, burgers, begrepen 't: er werd niet uit gevaren. Hetgeen we allen jammer vonden, aangezien de slachtoffers nu TOCH eenmaal in touw waren en het een kleine moeite was voor de vele toegestroomden een kleine demonstratie te geven hoe gauw zoo'n schip in zee zit Doch daar kwam jammer genoeg niets van. Zoodat de belangstelling verflauwde en men, zoo om en nabij elf uur, z'n kooi opzocht. Tal van marinemenschen gingen toen ook weer huistoe, al lang blij, dat het bij een simpelen oproep bleef. En we zijn via de stad, waar nog de resten van de drukte te bespeuren waren, terug gegaan. Het regende nog steeds en het was niet prettig op straat. Hier en daar stonden vrouwen aan de deur. Dat waren zij, die hun man wreedelijk dien avond moesten afstaan aan den onverwachten dienst, die, laat ons dat hier voorop stellen, geslaagd is. Groot Alarm. Dan merk je weer eens, dat je in een Marineplaats zit. Hoe dat alles je interesseert, zóó, dat je niet binnen KUNT blijven. Groot Alarm Ook voor de burgerij, die wederom bewees hoe zij meeleeft met de Marine en hoe zij zich Interesseert voor alles, wat hier gebeurt. Zelfs al is het een gróót alarm, van half tien tot elf uur 's avonds. VAN MEURS, KONINGSTRAAT 95. Linnenbankjes 1.35 Serre Stoelen 2.75 Fietsmanden 2.80 Serre Tafels 3.90 Waschm. m. st. 1.90 Bekleede Wiegen 4.20 EIGEN WERK, EENS ZOO STERK!! Geslaagd 14 April voor het diploma Costume-naaien, de dames Jenny Boon, Gré Rump en Rie van der Wal, leerlingen van W. C. H. WolsVerhoef, leerares Nijverheids onderwijs. Bij de d.d. gisteren te Amsterdam door de Federatie voor Stenografie „Groote" ge houden examens slaagde mevrouw T. Slort Sok als leerares Stenografie moderne talen. Voor dezelfde Federatie slaagde mej. B. Siliacus als kantoorstenograaf 100 Fransch, Duitsch en Engelsch. Mej. Siliacus is thans door deze diploma's, gevoegd bij de reeds in haar bezit zijnde voor kantoorstenograaf Nederlandsch en Machineschrijven, steno typiste moderne talen. ,Zy was leerlinge van het Instituut Mercurius, Loodsgracht, alhier. Eveneens slaagden voor bovengenoemde Federatie als kantoorstenograaf 130 Neder landsch de dames: I. van Alphen, A. C. Slort, G. Smit, C. ter Wal en de heer J. H. P. Ver hoeven, allen leerlingen van het Instituut Mercurius, Loodsgracht, alhier. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. van 7—14 April 1936. Nieuwe Zaken: Den Helder: J. J. Schnittfinck, Herzogstr. 54, garagebedrijf. F. J. Claessen, Sluisdijkstr. 137, manufacturen. J. Bontes Jnr., Bonselaars- weg 22, schilder en behanger. P. J. A. Arts, v. Galenstr. 55, banket- en koekbakkerij. J. M. P. J. Verstegen, Soembastr. 12, makelaardij in onroerende goederen. M. Groenendijk, Nar cisstraat 61, schildersbedrijf. „Moderne", Kei zerstraat 67, winkel in heerenconfectie. N.V. Mij. tot exploitatie van bioscooptheaters „Lu- mière", Spoorstr. 32-34, exploitatie v. bios copen, enz. Wijzigingen: Anna Paulowna: Gebr. Waag, Stoomweg 66, vrachtautodienstvennootschap ontbonden. Bedrijf voortgezet door de vennootschap „fa. voorheen Gebr. Waag". Opheffingen: Den Helder: H. J. Bastiaanse, Spoorstraat 87, schoen- en lederhandel. Hedenavond komt de Raad dezer gemeente, voor het eerst onder presidium van den heer G. Ritmeester, in openbare vergadering in het Raadhuis bijeen. De agenda voor deze vergadering, welke om 8 uur aanvangt, na men wij reeds in ons Zaterdag-nummer op. Aanwijzing gedelegeerde in het bestuur der N.V. Zeebad Huisduinen. B. en W. schrijven aan den Raad: De aanwijzing van een gedelegeerde van het gemeentebestuur in het bestuur van de N. V. Zeebad Huisduinen moet door den Raad geschieden. Laatstelijk werd door den Raad als zoodanig benoemd de thans over leden burgemeester, de heer Driessen. B. en W. stellen voor in de opengevallen plaats te voorzien, door daarvoor aan te wijzen den nieuw benoemden burgemeester, den heer G. Ritmeester. Benoeming van een lid der Commissie van beheer van den districtsschoolartsendienst. B. en W. schrijven aan den Raad. Ingevolge artikel 3 der gemeenschappelijke regeling betreffende den districts-schoolart- sendienst, moeten drie leden van het College van B. en W„ te benoemen door den Raad, deel uitmaken van de commissie van beheer van dien dienst. Nu tengevolge van het over lijden van den heer Driessen een plaats is opengevallen, stellen B. en W. voor daarin te voorzien door als zoodanig aan te wijzen den nieuw benoemden burgemeester, den heer G. Ritmeester. MUSEUM-NIEUWS. Velen zullen zich zeker nog de vorige open stelling van het Natuurhistorisch Museum, dat tijdelijk ondergebracht is in de O. L. School, Vischmarkt, herinneren. Een vrij groot aantal zéér belangstellende bezoekers hebben er menig uurtje in doorgebracht. Thans zal die gelegenheid weer bestaan, want van 18 April tot en met 25 April en verder lederen Zaterdagavond wordt het Museum opengesteld tusschen 7 en 9 uur. Onze donateurs, ook degenen die het pas geworden zijn, of het zullen worden, hebben vrijen toegang. Van a.s. Zaterdag af verwachten wij dus vele natuurliefhebbers. per luxe Touringcar. LAATSTE ABONNEMENTSVOOKSTELLING. Louis DavidsJan Musch Dora Gerson. A.s. Dinsdagavond, 21 April, vindt in Casino, zooals wij reeds in het kort vermeldden, de laatste der serie abonnementsvoorstellingen plaats, en zooals men dit reeds enkele jaren gewoon geworden is; het besluit staat in 't teeken van 't cabaret. Het zijn niemand minder dan Louis Davids, een der beste representanten van onze heden- daagsche cabaret-blihne en Jan Musch, de bekende tooneelspeler, die het grootste deel van den avond zullen verzorgen. Daarnaast treedt op een ster van Euro- peesch formaat, n.1. Dora Gerson, de ver maarde Duitsche voordrachtskunstenaresse. Voorts behooren tot het ensemble: Mevr. Mary Smithuizen, Han Beuker en een gezelschap eerste langs artisten van Louis Davids' Kurhaus Cabaret te Scheve- ningen. Het programma bestaat uit: liedjes, schet sen, revuescènes en verrassingen. Alles op hoog artistiek peil. Een dergelijke gelegenheid, drie groote kunstenaars in één programma te zien op treden, zal zich niet zoo spoedig herhalen. NEDERLANDSCIIE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. Maandagavond hield de Heldersche afdee- ling van bovengenoemden Bond een feest avond in Café Centraal, onder meer om het één-jarig bestaan te herdenken, zooals de voorzitter Piet Spits in zijn openingsspeech uiteenzette. Een jaar is niet lang, voor de af- deeling echter een aanleiding om even terug te zien op wat gedaan en bereikt is. De plan nen voor het volgend jaar worden in het kort nagegaan, voor een buitenstaander mis schien fantastische plannen, doch waar de be trekkelijk kleine afdeeling geheel zelf een eigen maandblad verzorgt, en uitgeeft, kun nen we het beste verwachten. Fred Wilmink, de secretaris van de N.J.N., die hierna het woord krijgt om zijn lezing „Vlinders en Torren" te beginnen, bespreekt aan de hand van lantaarnplaatjes de in- en uitwendige bouw van een insect eerst, daarna de gedaanteverwisseling. Op vlotte wijze ver telt hij daarna vele interessante bijzonder heden van de meest-algemeene inlandsche vlindersoorten. Voor dit soort lezingen is een groot gebrek aan goede foto's van vlinders en kevers in hun natuurlijke omgeving, dus niet van opgeprikte collectie-exemplaren. Het is zeer moeilijk om een goede vlinderfoto te maken en des te meer is het te waardeeren, dat hier vele foto's vertoond werden, die, fötografisch, meermalen juweeltjes waren en ook biologisch van belang. Micro-foto's lieten zien, hoe de vleugelschubben bij vlinders elkaar dakpansgewijze bedekken en hoe het gamma-teeken bij de gamma-uiltjes op de vleugels ontstaat. Enkele torren worden be sproken, bij foto's van verzamelingexempla ren. Hierbij waren vooral interessant de proe ven van den Franschman Fabre met dood- graafkevers. In de pauze worden enkele kunstfoto's gra tis verloot, gramofoonplaten gedraaid, terwijl een enthousiast niet-lid bekende jazz-thema's op de piano ten gehoore brengt, wat zeer in de smaak viel. De fiimprojector is in gereedheid gebracht en als de voorzitter enkele felicitaties heeft voorgelezen, worden films gedraaid, eerst een film van het Wintercongres, daarna de films over Schouwen en het welbekende Kotten. Ze geven vooral een beeld van wat er in zoo'n N.J.N.-kamp omgaat en Ben van Noordwijk, die ze opnam, komt daarvoor alle lof toe. Het natuurhistorisch gedeelte wordt niet vergeten en uit filmisch oogpunt ook waren deze films goed. Vooral denken we hierbij aan opnamen van de foto-excursie naar de Verklikkerdui nen op Schouwen, toen boven de gele stuif zanden van Schouwen blonde luchten trokken en alles, wat een fototoestel had, knipte. Daarvan maakte Van Noordwijk prachtige geel-, zelfs enkele rood-filter opnamen. En de echte N.J.N.-kamp-sfeer, die uit de films sprak, doet ons begrijpen, dat het niet mee valt, om dan weer in de „grijze" werkelijk heid terug te keeren, al is het dan ook met een K.L.M.-kist, zooals in de Schouwen-film. Om elf uur sluit de voorzitter deze alles zins geslaagde vergadering, na eerst Fred Wilmink bedankt te hebben voor zijn interes sante lezing en zijn vlotte explicatie bij de films. JACOB HAMEL EN DE HELDERSCHE LUISTERVINKJES. Een leuke middag in Tivoli. Middels haar Radiobode had de A.V.R.O. de Heldersche luistervinkjes opgeroepen om zich Woensdagmiddag, 15 dezer, naar de Tivoli te begeven, alwaar zij persoonlijk kennis zouden kunnen maken met den voor hen tot nu toe onzichtbaar gebleven vriend Jacob Hamel. Moeten wij bij onze lezers en lezeressen deze bekende „aether-figuur" nog introduceeren Wy veronderstellen zoo, dat ieder die radio heeft wel eens naar hem en zyn zangertjes geluisterd heeft. Wij weten uit ervaring, dat het uurtje Kinderzang, door hem en zyn Hil- versumsche schare verzorgd, tot de meest be luisterde programma-punten van ons omroep- menu behoort. Geen wonder, want die uurtjes zijn alleraardigst, niet alleen om de lieflijke kinderstemmen, die via den luidspreker den weg naar een Ieders hart vinden, maar ook door de leuke, geestige liedjes, die én wat tekst én wat toonzetting betreft verschillende kleine juweeltjes onder hun uitgebreide gele deren tellen. Liedjes die het kind gemakkelijk zingt en die de ouders zoo gaarne beluisteren en... meezingen! Aan A.V.R.O.'s oproep hadden begrijpclijker- heel wat radiovriendjes en vriendinnetjes ge volg gegeven. En we waren heelemaal niet verwonderd vele ouders, vooral moeders, aan wezig te zien. De vroolijke en luidruchtige vergadering werd geopend doorBetty Boop, de getee- kende filmster, die met enthousiasme door haar favorieten ontvangen werd. Betty heeft de jeugd weer niet teleurgesteld, want haar film van den vogelwinkel ging er in „als koek". Toen ging het doek voor de tweede maal open en... stond de man, van wien men tot nu toe alleen de stem kende, voor de heftig ap- plaudiseerende kinderschare. Vriendelijk glim lachte de sympathieke zang-paedagoog het volkje toe, even hief hij de hand en dan was het doodstil. De heer Hamel sprak... ja, dat was 'm precies, net zooals hy door de radio klonk! Een sympathiek en warm geluid, elk woord gearticuleerd en rustig uitgesproken. Direct was er contact, waartoe trouwens de geheele verschijning, die het jonge volkje ver trouwen inboezemde, mede aanleiding was. Elven was er een terrein verkennen... even luisteren of de Heldersche meisjes en jongens Reisbureau t.o Postbrug zijn liedjes wel kende. Nu dat viel best mee, want uit honderden kelen klonk het weldra van „Jarig Jetje" en „Mijn Kipje". Alleraar digste liedekens zijn dat toch! Een groote ver rassing was wel het optreden van een tiental meisjes en jongens van de Speeltuinvereni ging, nog geen 2 turven hoog, die Jacob Hamel eens wilden verrassen met twee van zijn eigen liedjes. Parmantig kwamen de peu ters in grappige Volendammercostuums het tooneel opgewandeld en zongen het „Houten klompen van Volendam". Zoowel den man wien deze attentie gold als het auditorium hul digden deze Heldersche Volendammertjcs, die tot aller vroolykheid om beurten, al buigend, hun gehoor dankzegden. Een alleraardigst moment! Vervolgens kwamen de „debutantjes aan de beurt. Vele kinderen hadden van de gelegen heid om hun naam in te sturen gebruik ge maakt en de papiertjes, waarop die namen vermeld waren, verschenen, in een trommel verborgen, ten tooneele... Een vijftal werden er uitgehaald, in spanning luisterde het heele koor, welke namen er afgeroepen zouden wor den. De gelukkigen hadden absoluut geen plankenkoorts, want zonder uitzondering stap ten alle vijf onbevangen het groote tooneel op en wachtten hun beurt af. Eerst zong Adriana v. d. Belt van het kleine „Ijdeltuitje", die voor het spiegelglas stond en dan volgde Maupie van Straten, die heel mooi het eerste vers van het „Angelus" liet hooren. Op haar volgde de eenige „heer" van het quintet, n.1. Max v. d. Wal, die iets te zacht voor zoo'n stevigen jon gen het liedje van de „Autoped" zong. Annie Abbinga en Thea Qu zongen op hun beurt en hun lieve stemmetjes deden het maar al te goed... Het behoeft zeker geen betoog, dat elke „solist(e)" een dankbaar applaus in ontvangst had te nemen plus een pop van den heer Hamel. (Max koos natuurlijk een voetbal). Na ai dit leuks kwam er nog veel meer. Zoo was er de poppenkast van den heer Nollens, die de avonturen van Slimmen Hans op suggestieve en voor de kinderen zeer getapte wijze ten beste gaf. Wat waren de kinderen kwaad op die slechte koopvrouw, die Hans eerst een haan in plaats van een kip in de handen wilde stoppen en later de Chanteclair wegstal. En hoe juichten en lachten ze toen die zelfde slechte vrouw door Hans duchtig afgestraft werd! En na de pauze was het eerst Jacob Hamel weer die de aandacht van de kinderen boeide. „Ik geef nu enkele melodietjes en Jullie moeten maar zingen wat er bjj hoort." Nu, dat was aan geen doovemansooren gezegd en een paar accoorden waren voldoende om heel het jeugdig auditorium mee te doen zingen. En toen kwam nog een vijftal namen van debu tantjes uit de bus en vier meisjes en een Jon gen kwamen voor het voetlicht. Annie, opende met „Mijn schat", dat ze zóó lief zong, dat de leider beweerde dat een meisje dat zoo zingen kon zelf ook een schat moest zijn. Ze kreeg een fijne pop, de laatste. Toen kwam het Joch en natuuriyk zong ook hij „De autoped", waarna hij verblijd werd met een vrachtauto met aanhangwagen. Hij straalde van blijdschap. Alle meisjescadeautjes waren toen ai weggeven en dus moest het drietal dat nog zingen moest zich met een Jongenscadeau tevreden stellen. „Geeft niks", zei een van hen, „want ik heb toch een broer tje. „Of dat broertje dus bofte dat hij zoo'n zusje had. Meneer van Hamel vond dat ook „erg lief" van het zusje en streek haar eens langs haar kin. 'tWas jammer dat het uit was, of eigenlijk was het nog lang niet uit, want toen meneer van Hamel onder hartelijk applaus en gejuich van de kinderen van het tooneel verdween, met de belofte dat hij misschien volgend jaar nog eens terugkwam, toen kwam de gooche laar en die vermaakte zijn jeugdige audito rium met zyn leuke grappen en met de pret tige wijze waarop hij met de kinderen wist om te springen. Het was een fijne middag en het „tot ziens" van meneer van Hamel, zullen de jongens en meisjes en... de moeders zeker niet vergeten. EEN NIEUWE RECLAME VAN „DE BIJENKORF". De „Bijenkorf", het bekende damesconfectie en manufacturenmagazjjn, Spoorstraat hoek Koningstraat, geeft thans bij aankoop van een damesmantel, mantelpakje of mantelcostuum een modernen dameshoed naar keuze cadeau. Er zijn vertraagde films, waarin je ziet, hoe plots een dolzinnige race, op een concours hippique, vertraagd wordt en tergend langzaam buigen zich dan de paardenpooten op 't witte doek. Zoo was 't ook mét de Woensdag Gorter- trein van gisteravond gesteld anders, om 5.17 suizen de meeste Heldersche dagjesmen- schen met Amerikaansche snelheid weer naar het „Bittere Einde". Gisteravond leek het nood lot de Nederlandsche sporen wel te achter volgen. Door het ongeluk by Woerden was de dienst reeds zoo gedesorganiseerd, dat van Amster dam af, onze Heldersche Express een dood gewoon bommeltreintje werd. Alle stations raak en de vrouwelijke Gorter-reizigsters maakten zich reeds ongerust dat de rotmok, vast wel aangebrand zou zyn. By Alkmaar stoof een dikke conducteur op ons toe. „Er zit copie, reuze copie tussschen de wielen „We gaan nog niet naar huis We kenne d'r niet doorIn Ouwe Sluis is de boel versperd een locomotief met stukkende stang verspert den weg Even verbijstering onder de Gortermenschen, Een spoorwegongeluk. Dat wordt intressant. We komme niet thuis voor van nacht! Langzaam zette de trein zich in beweging. Overal halt alle stations, en vele blok. huizen raakDe weg was versperd In Noordscharwoude stond een trein richting Amsterdam, De Gortermenschen vragen in lichtingen. Jullie kenne d'r niet door bij Ouwe Sluis is de boel versperd door een zand- trein met een gebroken drijfstang. Hijgend en puffend, geduwd door een andere locomotief, werd het vehikel met de gebroken stang, voortgedreven. De baan was nu weer vrij en terwijl uit de coupé een luid gezang van „We gaan nog niet naar huis, „Nog lange niet", opsteeg, gingen we met een reuzen vaartje het Noorden in, waar we wel Iaat maar veilig aankwamen, 't Was al met al een sensationeele Gortertrein, die 't goedkoope kaartje best waard was. 16 April. Hoe ziet een kind zyn moe der? Dankbaar onderwerp voor een referen dum! Maar een referendum onder kinderen heeft eigenaardige bezwaren. Bijvoorbeeld de mogelijkheid, dat moeder-zelf de antwoorden inspireert... En als zij nu iemand is, die geen gevoel voor humor heeft, of die geen slechte recensie kan verdragen, dan wordt de waarde van zoo'n referendum 'n beetje twijfelachtig... In een Engelsche Zondagsschool is men deze bezwaren ontgaan. De kinderen kregen kortweg een schrift onder hun neus en opdracht, te vertellen, waarom ze hun moeder liefhadden. Nou, en daar kreeg je wat te hooren: „Mammie maakt de bedden op, wascht de vaten, stookt de kachel, poetst de vloer en kleedt me lederen dag aan, om naar school te gaan. Ze is dus heel nuttig". „Ik heb 'n heeleboel vrienden en vriendin nen, maar Moeder is mijn beste. Ze werkt lederen dag als 'n negerin. Ze is erg lief voor mij, en ik mag haar graag, omdat ze my centjes geeft". „Moeder is een vrouw, op wie men zich verlaten kan. Thuis is altijd alles in orde. Ik hoop, dat ik later ook een vrouw krijg op wie je zoo vertrouwen kan als op Moeder". En een jongetje, dat oog had voor vrouwen schoon, verraste zijn onderwijzeres met het volgende proza: „Zij is vier voet groot, heeft donker, krullend haar en een vroolijk gezicht. Ze heeft twee oogen, twee armen, twee ooren, twee beenen en tien vingers. Ze heeft blauwe oogen en mooie witte valsche tanden". Zouden deze jongetjes later voor hun vrouwtjes dezelfde aandoenlijke waardeering hebben? Het is te hopen. Maar zouden ze zich zelfs indien dit zoo ware op dezelfde simpele, naïeve wijze over haar uitlaten? Nee dat is niet te verwachten. Jammer! Men zou zoo graag een man op dezelfde kinderlijk-oprechte wijze over z'n eega willen hooren oordeelen, als deze kinderen over hun moeder, zoo zonder opsmuk en overleg en groote woorden. Bijv.: „Ik heb 'n heeleboel goede vrienden, maar m'n vrouw is een van mijn beste. Ze houdt de eindjes bij elkaar en zorgt keurig voor ons huisje: ze wil niet dat ik sigaren rook, omdat het de gordijnen vuil maakt. Wat sigaretten betreft, die rookt ze zelf en ze heeft een goeie smaak". „Ik hou zoo van mijn vrouwtje, omdat ze waakt voor de zuiverheid van mijn karakter. Ze geeft mtj niet vaak gelijk en bereikt daar door dat ik niet ingebeeld word. Ze zorgt er ook voor, dat ik n'et verblind raak in mijn vrienden, door mij steeds weer hun fouten en tekortkomingen te wijzen. Ik heb alle reden om haar dankbaar te zijn". „Mijn vrouwtje zet al mijn knoopen aan, perst mijn broeken, ontvet mijn dassen en ontvlekt mijn costuums. Ze zorgt daardoor, dat ik er altijd keurig uitzie en erg in den smaak val bjj haar vriendinnen"... „Had ik niet mijn vrouw, ik sliep veel te weinig. Ze verbiedt mi) 's avonds uit te gaan en waakt daardoor voor mijn nachtrust. Ze maakt zich dus héél nuttig"... Ja, maar hoeveel mannen zien die dingen zóó verstandig in als 'n kind! Bioscopen. Tivoli-Theateraanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht. Rialto-Theater, aanvang half acht. Baterdag 18 April. Musis Sacrum: Feestavond Bond van Oud- Onderofficieren. Alg. Mil. Tehuis, Spoorstraat, 8 uur: Feestavond „Gysbert Japicx". Optreden van Barend en Martsje. Dennenheuvel, 8 uur: Tooneelultvoering Ver. „Noorderlicht". Casino, 8 uur: Ontwikkeling en Ontspan ningsavond Mil. Belangenver. van Onder officieren b. d. Zeeemacht. Zondag 19 April. Musis Sacrum, 8 uur: Populaire Soirée. Casino, 8 uur: Revue. R.K. Volksbond, 8 uur: Tooneeluitvoering. NIEUWE KAPPERSZAAK IN DE VAN HOGENDORPSTRAAT „MAISON GEER". Reeds eenige dagen geleden heeft de heer Geer in het perceel van Hogendorpstraat no. 05 een nieuwe kapperszaak „Maison Geer" genoemd, geopend. Wat de interieurinrichting betreft, aan de straatzijde bevindt zich de heerenafdeeling, en achter die der dames. Een 4-tal cabines zijn hier aangebracht, alwaar zij, die 't leven niet permanent-loos door willen gaan, behandeld worden volgens het Wella-systeem. Beide appartementen zien er frisch uit en werden uitgevoerd in lichtgroene en grijze teint. De door den heer Geer in gebruik genomen toestellen voor de haarbehandeling zyn de modernste die er op dit gebied te verkrijgen zijn en uitermate practisch. A.s. Zondag kan het „de" Bloembollen-Zon dag worden, als het weer ten minste zijn medewerking verleent. In de omgeving van onze stad zijn de tulpen, hyacinthen en nar cissen dan zoover, dat zij vrijwel op hun mooist zijn. Zij, die van de kleurenpracht wil len genieten, kunnen Zondag hun hart op halen. van Den Helder van 14 en 15 April. BEVALLEN: A. List—Slikker, d.; H. BezuijenHooimeijer, d.; H. v. Heukelomde Vries, z.; N. BronsaerOosthuizen, d.; M. BylWalboom, d.; C. Visser—Hendriks, z.; A. W. de BestVerstrepen, z.; A. F. Balyon Sackbroek, d.; E. J. StamGuijken, 2.; C. C. v. d. LaanBakker, z.; Th. G. Rietveld Ran, z.; A. GeriingJongman, d.; S. v. Til v. Hanegem, z.; M. DoelemanMiddelkoop, z. OVERLEDEN: W. de Groot, 61 jaar.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9