Wat de kokospalm vertelde. Net op het ni ppertje PAG 6 ZATERDAG 18 APRIL 1q36 •T JUTTERT.IB Beste jongens en meisjes. Gelukkig, m'n wensen ten opzichte van het weer in jullie vacantie, zjjn tot op heden vrijwel in vervulling gegaan, 't Is waar, 't was geen weer om in je blote bol buiten te lopen en ook niet om je zwem pak al op te zoeken en een wedstrijd te houden met de bruinvissen in 't Marsdiep, maar toch de zon scheen bijna Iedere dag en de wolken bleven wel een beetje dreigen, maar verder dan dreigen kwamen ze ook niet Je kon fijn bulten spelen iedere dag en met de Paasdagen, tenminste de tweede Paasdag, was het zulk heerlijk weer om te wandelen, dat we met z*n viertjes, op de benenwagen, naar de Donkere Duinen ge tippeld zfln. En 't was er fijn, de pauwen riepen al van ver het welkom, als is het geluld dat ze voortbrengen dan ook niet in overeenstemming met het kleed dat ze dragen, maar dat komt ook wel bi) de mensen voor. Je kon zien dat ze echt blij waren dat er zoveel bezoek in hun park was. Ze pronkten met hun staarten en pik ten het brood uit je hand. Jaap, die eerst heel wat praatjes had en zo hard als hij kon riep: ,,Kom pauw", liep zo hard z"n benen hem konden dragen naar mij toe, als een van de pauwen gevolg gaf aan zijn vriendelijke uitnodiging en op hem af- Btevende. .Wat worden de Donkere duinen anders mooi, hé? Jullie komen er toch ook wel? Het is er zo fijn om stilletjes te wan delen en te genieten. En nu hebben jullie nog een paar dagen vacantie, als ik volgende week weer met Jullie m'n babbeltje maak, dan heeft de schoolbel al weer geroepen. Als je veel in de buitenlucht geweest bent, dan zal je dat merken. Je zal Je frisser voelen en opge wekter en al zal het niet meevallen zo'n eerste dag op school, begin meteen maar flink aan te pakken, zodat het rapport voor de "grote vacantie er goed uitziet Het boek is deze week gewonnen door: JOHAN v. d. POL, Artilleriestraat 22. De Kode Pimpernel. Heeft de schoon maakwoede je zo te pakken gekregen, Rode Pimpernel, dat je geen rustig uurtje meer kon vinden om aan mfl te schrijven. En dat was Juist zo nodig, want vooral als je werk Je zo te pakken heeft dat je er bijna niet los van kan komen, moet je een stil uurtje zoeken om eens wat anders te doen dat werken. Maar ik geloof dat de wil er wel was, hé? Anjer en de lelie, Den Burg (T.). Ja, dat vind ik goed dat jullie schuilnamen ge bruiken, maar denk er om, het geheim van je echte naam geldt niet voor mij. Dus voor de dag er mee wie je bent. Van een van Jullie weet ik het, dat heeft haar schrift verraden en van de ander vermoed ik de naam, maar volgende week krijg ik je doop namen, hoor, want anders zet ik Je portret in de krant Dus denk er maar om. Goed geraden dat ik op de Waal geweest ben, maar dat was ook al heel gemakkelijk, want dat had ik vorige week zelf verteld. Heidebloempje. Ik zie in de vacantie meer vreemde gezichten op m'n bureau, Heidebloempje, of eigenlijk zijn het geen vreemden, maar ontrouwe raadselvriendjes en vriendinnetjes, die in al die vrije dagen die ze hebben, de pen weer eens opgenomen hebben om htm oudere vriend van 't Jut- tertje eens wat te vertellen. Heb jij een fjjne vacantie gehad? Allda Koning. Jij dacht zeker dat Je net zo gelukkig was als Je nichtje. Alida, en meteen een boek zou winnen, maar dat is niet het geval. Je zal moeten tonen dat je geduld en volharding hebt, twee eigenschap pen die lang niet ieder kind bezit. Ik za ze bij jou eens toetsen aan de trouw waar mee je inzendt Je rijmpje was niet on aardig, hoor, maar toch niet geschikt om geplaatst te worden. Rika Bakker. Dat is een aardig veisje, Rika, en als je hetzelf gemaakt had, zou ik je echt een compliment geven, maar ik begrijp dat je het mooi vond en toen over geschreven hebt, omdat je t Juttertje wilde zien. Nu in zoverre is je wens vervuld, maar in 't vervolg de naam van den dichter of van de dichteres er bij vermelden, hoor. Natuurlijk mag Je vrien dinnetje ook meedoen. Wat een fijne ver rassing heb je uit Indië ontvangen. ZUSJE LEERT LOPEN. Mfln zusje leert lopen. Dat is me een grap! Eerst slingeren haar beentjes. En dan komt een stap. Zij trappelt en draait dan Eerst half in het rond. Probeert weer, maar rolt met Haar neus op de grond. Dan giert ze van 't lachen. En krijgt dan de hik. En moes zegt, dat hikje Komt vast van de schrik. Zus klauterde intusschen Weer op van de grond. Dan draagt moes haar lachend De kamer in 't rond. Loeki en Leon v. d. Wal, Den Haag. Vandaag is Leon jarig en dus spreekt het vanzelf dat ik eerst hem een hand kom geven en al begrijpt hfl niet veel van m'n felicitatie, omdat hij pas twee jaar wordt, ik wil hem toch heel veel goeds wensen en dat hij een grote jongen mag worden en heel veel plezier mag hebben vandaag en natuurlijk feliciteer ik ook jou, Leon en Je mama 't is voor jullie ook feest en voor Je vader in Indië. Wat fijn dat Jij je opa en Je ooms mag helpen en Je bent natuurlijk in je trainingspak al een grote Jongen. Annie Moor. Jij schrijft met Je „ver brande vinger", hu, wat klinkt dat grieze lig, nog beter dan menig vriendinnetje van me met gezonde vingers, Annie, dus die verontschuldiging was niet nodig. De nieuwelinge waarover je schreef kan in de vriendenkring worden opgenomen, hoor, en ze is er welkom ook. Marle v. Bergen van de Grijp. Goeie- morgen, ik wist niet dat ik die nieuwelinge waarover ik in het vorige briefje schreef, al zo gauw onder handen zou krijgen, Marie. Maar goed, je weet nu al uit het briefje van Annie, dat ik je niet wegstuur en als we straks naar Texel gaan zal er vast geen bezwaar zijn dat jij niet mee zou mogen, dus doe je best en... spaar. Lena v. Zandwijk. Dat is een goede methode, Lena, om als het donker buiten is, naar het zonnige in de natuur te kijken, want de bomen en planten lopen al zo prachtig uit, dat geen Noordenwind of regenbui ons meer uit het hoofd kan praten dat de lente in het land is. Toon Troost. Wat leuk, Toon, dat oome Piet van Texel, de oom van al m'n raad selvriendjes en vriendinnetjes, jou uit Heemstede, waar hij met z'n vrouw ge weest is met de Paasdagen, een kaart stuurde. Nu, hij vregeet jullie niet en jullie hem niet. Hij vertelde me tenminste de vorige week, toen ik bij hem was, dat hij zelfs uit Indië nog bericht gekregen had. Madeliefje. Als je deze week ook geen tijd had kunnen vinden om even met me te babbelen. Madeliefje, dan had ik er aan getwijfeld of ik ooit nog wel iets van jou zou horen. Als je tienmaal 24 uur vrij hebt, dan moet er toch wel een half uurtje voor mij af kunnen, hé? Jannie Roosendaal. Ja, 't leek heus eerste Paasdag wel een beetje op Kerst feest, tenminste wat de somberheid van het weer betreft, maar als je dezelfde methode toegepast had als Lena v. Zand wijk, dan had je direct gezien, dat het April en geen December was en toen de zon weer eenmaal overwonnen had, toen voelde je aan haar warme koestering, dat het voorjaar in het land was. Gelukkig! Maart je Staalman. Hoeveel de kosten voor het Texelse reisje zijn Maartje, kan ik je nog niet vertellen, maar natuurlijk worden die zo laag mogelijk gehouden, al zijn de bootkosten tamelijk hoog en moeten we ook op Texel autobussen ge bruiken, omdat de afstanden te groot zijn. Nu jongens en meisjes, ik moet eindigen, eenige briefjes moeten blijven Uggen tot volgende week, maar dan mogen jullie me toch allemaal schrijven, hoor. Kindervriend. door Carly Vos. Wat de kinderen droomden Marietje en Ben stonden samen hand aan hand onder een hoge kokospalm en keken naar boven. Daar hing onder tegen de stam aan, en eenigszins beschut door de bladeren een hele tros kokosnoten. Marietje zuchtte eens en zei tegen Ben: „Hé, ik zou best een kleine kokoknoot lusten en jg?" Ben wees toen met zijn vinger naar een der noten en antwoordde: „Nou, ik zou liever die hele grote hebben, zie je daar. inplaats van die kleine, die jij hebben wilt" En terwijl kwam de wind door de bladeren en heel zachtjes tikten de koksnoten tegen elkaar aan alsof zij elkaar wat vertelden. De kinderen gingen bij de boom zitten en door het warme weer vielen zij samen in slaap. En wat het vreemdste was, zij droomden allebei hetzelfde. De kokospalm begon eensklaps te spre ken en beiden konden dat in hun droom goed verstaan. De palm zei: „Kinderen, de zon staat op zijn hoogste punt, het is tijd, dat wfl ons dagelijks verhaal gaan vertel len. Wie mag er vandaag zeggen, waarover ik vertelllen zal?" „Klein Broertje, Moeder", riepen alle kokosnoten in koor. „En Klein Broertje, wat zal ik vandaag eens vertellen?" vroeg de palm met vriendelijke stem. „Vertel ons alsjeblieft eens wat met ons gebeurt als wij zo groot zijn dat wij de wereld Ingaan, dat vind ik altijd zo'n mooi verhaal." „Dat is goed", antwoordde de palm, wuifde eens met al haar bladeren en schikte ze zo over de kokosnoten heen, dat de felle zonnestralen haar kinderen geen kwaad konden doen. Zij begon toen: „Onze familie is al heel oud en wij hebben altijd een zeer voorname plaats in de wereld ingenomen. Een ieder die ons kent spreekt dan ook steeds met lof over ons. De familie, waar wij vandaan komen, leefde vele eeuwen geleden op de Philippijnen en de naam van het eiland, waar wjj het meest voorkwamen is Luzon. Zoals ik jullie al eens heb verteld liggen de Philippijnen in het midden van de Stille Oceaan." „Ja, ja, dat weten wij nog", riepen de kokosnoten in koor. „Ik ben blij, dat jullie zo goed knnn^ onthouden", zei de palm. „Wij zijn heel gelukkig samen geweest, maar- de tijd is nabij waarop de oudsten van jullie de wijde wereld in moeten gaan. Sommigen vaa jullie zullen hier worden geplant en worden dan net zulke mooie palmen als ik ben, maar de meesten van jullie worden in manden gedaan en naar een groot schip gebracht, dat jullie over de zee naar verre landen brengt. Sommigen van jullie gaan zoals je nu bent in je mooie bruine jas weg en anderen worden opengemaakt en het witte sappige vlees dat binnen in jullie zit, wordt in de zon gedroogd. Dan geeft men je een nieuwe naam en noemt je „copra", maar jullie moeten altijd goed onthouden, dat jullie mijn kokoskindereti zijn. Dan gaan jullie naar grote molens, waarin het witte vleesch wordt gep»< totdat de dure olie die er in zit, er uit komt. Deze olie wordt gebruikt voor voedsel voor de mensen en ook wel om er lampen mee te branden, soms maken zj van die olie heerlijke zeep, waarmee ie gezichtjes en handjes van de kleine kin deren worden gewassen. De kokosnoten riepen nu allen door elkaar: „Ik wil graag olie worden en ik zeep, en ik voedsel, en zo voort." Alleen klein Broertje zweeg. Moeder Palm vroeg hem wat hij het liefst wilde, waarop hij fluisterde: „Ik blijf het liefst hier bij U om ook zo'n mooie palm te worden als U bent!" Hoe goedheid altijd beloond wordt- Het wandelende telefoontoestel- De telefoon rinkelde en nog eens en nog eens, maar de dokter was laat thuis ge komen en had waarschijnlijk zo'n drukke dag gehad, dat hij zelfs de telefoon ne hoorde. Hij woonde alleen, ver buiten de bewoonde wereld en bezocht alle boeren eo dagloners in de omtrek. Eindelijk zweeg het toestel en ongesto«ra sliep de dokter verder. Doch zijn rust zou niet van te lange duur zijn ,want er was een ongeluk gebeur Toen een van de dagloners 's morgens S!n melkemmer wilde schoonmaken en de koe wilde gaan melken, sneed hfl zijn pols op?n aan een scherpe kant van de emmer en het bloed stroomde er uit Zijn vrou«' probeerde wat zij kon om het bloed te stelpen, maar al spoedig zag zij, dat machteloos was. Zg belde nu naar de winkel dicht in de buurt, waar een telefo0" was en belde .den dokter op, met !>e bekende resultaat. O, wat moest zij doen- haar man zou wel kunnen sterven van het bloedverlies. En zij jammerde: telefoontje, telefoontje, toe bel nog eent extra hard, misschien hoort de dokter W wel. O, wat moet ik doen?" Opeens hoorde zij het telefoontoesK zeggen: „Ga gerust naar huls, maak alleen even van de muur los, dan zal lk d dokter wel even gaan waarschuwen." v vrouw was zo blij, da-t zij het niet baar de vreemd vond, dat het toestel tegen sprak. Zij maakte vlug de draad van muur los en zette het toestel, dat 11 Ineens over armen en benen beschikte de grond. En met een grote sprong het al buiten en holde en holde, zo har" als een mens lopen kan. Ja, maar wat W&5 er nu gebeurd De vrouw van den dagWne' was altijd erg goed geweest voor a' dieren en planten, die hulpbehoevend waf en eens had zQ een kabouter, die ln f klem was geraakt, voorzichtig bevrijd- ï1 die kabouter was toevallig in de hyU' geweest en omdat hij niet sterk g<*°e[ was om hard op de deur te kloppen. hfl in het telefoontoestel gekropen en n het huis van den dokter gehold. HÜ P^.j de klopper beet, waar hij maar juist f kon, en klopte op de deur, dat het W het hele huis klonk. Eindelijk hoorde dokter dit geluid, h'j SDrong vlug u" bed en ging kijken," wie daar aan straatdeur stond. Stel je de verbazing v

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 16