Buitenlandsch Overzicht. JlMftei a DE GOUDEN BRUG NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Natuurboter: Geurig - Smakelijk - Gezond Zomer sproeten SPRUTOL Oost-Indië No 7740 EERSTE BLAD ZATERDAG 18 APRIL 1036 64ste JAARGANG Mussolini wil den Volkenbond in het Abessinische conflict uitschakelen. Abessimê wijst de Italiaansche voorwaarden af. De antpEngelsche stemming in Italië neemt toe. De grootsche parade voor Hitier. Overtreft de keizerlijke parades. Japan en vlootconferentie. De Japansche vloot wordt uitgebreid. Ernstige botsingen te Lemberg. De besprekingen tusschen de generale staven. Geëindigd. Ras en familierecht in Duitschland. Vele problemen voor de rechtbank. Verlaat Chili den Volkenbond? Oe communisten in Sjanst De oeconomische verzwakking van Italië. De bezetting van Dessié. wiwkhbéiJiiiiimiwmi wmhwihhh ne"erlands zuivel voedt u goedibêbkbêbu FEUILLETON ROMAN VAN H HANNO PLESSEN verdwijnen spoedig door een pot Chineesch doodtomfutihteit twee menschen en verwondt er twee. COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet: Helders»oho Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.—, NederL Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 et. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 413 Post-Olrorekening No. 16066. ADVRRTENTIËNt 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct; bij nlet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Mussolini schakelt den Volkenbond. uit. De toestand voor den Volkenbond wordt pre cair. Het begint er waarlijk op te gelijken alsof alle duistere mach ten samenspannen om haar den doodsteek toe te brengen. We hebben de laatste weken beleefd dat niet één maar meermalen, door niet één, maar door verschil lende mogendheden werd gehandeld alsof er geen Volkenbond en geen verdragen heston den. De „heiligheid" van verdragen is een bespotting geworden en de Volkenbond zelf heeft zich de laatste weken in tal van boch ten gewrongen om haar totale onmacht niet te toonen. De laatste trap die hem toegebracht wordt komt van Italië, dat eigenlijk al maan den lang maling heeft aan Genève en pro forma nog wel zijn vertegenwoordigers naar de bijeenkomsten stuurt, maar practisch zich niets aantrekt van de besprekingen en be sluiten. Vooral het laatste besluit van Mus- solini, in verband met de vredesonderhande lingen met Abessinië. is prachtig. Mussollnl schijnt daartoe de volgende punten opgesteld te hebben: 1. De vredesonderhandelingen zullen rechtstreeks tusschen Italië en Abessinië ge voerd moeten worden. 2. De vredesonderhandelingen zullen niet plaats vinden te Genève. Desnoods zou het dicht bij Genève gelegen plaatje Ouchy tyj Lausanne als plaats der vredesonderhande lingen kunnen worden aangewezen. 3. De Italiaansche vredesvoorwaarden zullen uitsluitend aan Abessinië en niet aan den Volkenbond worden medegedeeld. 4. De vredesonderhandelingen zullen niet door een staking van de vijandelijkheden wor den voorafgegaan. Als reden van deze laatste voorwaarde schijnt Mussolini te hebben opgegeven, dat Italië niet kon toestemmen In een staking van den strijd zonder absolute zekerheid, dat de vrede inderdaad zou worden gesloten, daar Italië zoolang het Addis Abeba nog niet in bezit heeft en zoolang Italië niet de macht in handen heeft gekregen over de spoorwegen, nog niet voldoende veiligheid voor zijn troepen in Abessinië bezit. De Madariaga, de voorzitter van de Com missie van Dertien, heeft Donderdagavond mededeeling gedaan aan de commissie van de Italiaansche voorwaarden en daarbij meteen bekend gemaakt dat Abessinië deze voorwaar den reeds van de hand gewezen had. Het is geen wonder dat Abessinië de voor waarden oogenbükkelijk heeft afgewezen. Het heeft immers van Italië niets te verwachten en het zou dus al zeer dwaas zjjn den Volken bond nu uit te schakelen. Abessinië legt de verdere behandeling van het geschil dan ook geheel In handen van Genéve en het eischt van de commissie van dertien: 3 maal per dag Den Helder- Wierlngermeer - Medemblik - Hoorn- Amsterdam. Verbinding met geheel West-Friesland. 1. Te constateeren, dat Italië zich niet bereid verklaard heeft, In het kader van den Volkenbond en in den geest van het pact te onderhandelen, en 2. Dat het oogenbllk thans gekomen is tegen den aanvaller alle sancties toe te passen, zooals voorzien in artikel 16 van het pact, en zoodoende de verplichting na te komen, die alle Volkenbondsleden op zich genomen hebben om onmiddellijk het slachtoffer van een aanval te hulp te komen. Met deze eischen, die volkomen gerecht vaardigd zjjn, stelt Abessinië den Volkenbond dus voor de volle consequentie van zjjn begin selen. Wat zal Genéve doen? En wat zullen de ge volgen van een eventueel krachtiger optreden tegen Italië zijn? Het zyn vragen die waar- scht)nl(jk spoedig een antwoord zullen hebben, want men kan nu de zaak toch niet lanjer ongestraft op de lange baan schuiven en even- tueele toeschietelijkheid van Italië kan niet anders beteekenen dan het militaire succes ia Abessinië nog grooter te doen worden en daar door den Volkenbond voor een nog meer vol dongen feit te stellen. Te lang reeds wachtte men Ieidelijk af. De toestand ziet er donker uit. De anti-Britsche stem ming ln Italië neemt toe naarmate de successen in Abessinië grooter wor den. Het Giornale d'Italia levert nu weer een feilen commentaar op een artikel van de Times, waarin gezegd werd, dat Italië in de Europee- sche aangelegenheden steeds minder meetelt, tengevolge va«n de krachtsinspanning, noodig voor de onderneming ln Oost-Afrika. Het doel van het Times-artikel is volgens het Italiaansche blad, om het Engelsche pu bliek, dat sedert zes maanden niet meer pre cies weet, wat er in Italië en ln de geheele wereld gebeurt, in den greep van een illusie te houden. Engeland zou den Invloed van Italië wei willen uitschakelen om scheidsrechter tusschen Frankrijk en Duitschland te zyn, en daardoor meester over Europa te blijven. Daarom maakt Engeland gebruik en misbruik van de Volkenbondspolitiek, maar daarom ook eischt Italië een radicale en definitieve oplos sing van het conflict met Abessinië, want een dergelijke oplossing zal de mogelijkheden voor Italië in Europa tot een maximum doen stijgen. Engeland heeft een misrekening gemaakt, toen het zyn vloot bj) w\jze van schrikaanja ging naar de Middellandsche Zee zond, een blok van aanctie-staten vormde en de Abes- srjnsche horden wapende. De laatste gebeur tenissen in Europa hebben bewezen, dat het prestige van Italië groot is. Engeland wil niet met den Volkenbond samenwerken maar hem beheerschen, het werkt niet voor den vrede maar voor den oorlog. Het blad zegt verder, dat de Italiaansche troepen in den succesrijken en thans bijna ge- ëindigden Abessjjnschen oorlog, krjjgszuchtiger dan ooit uit Oost-Afrika zullen terugkeeren en dat dit feit Europa alle reden zal geven om met Italië rekening te blijven houden. Wil Europa geen rekening met Italië houden, dan zal het eerst noodig zijn om Italië te vernieti gen. Hierby zou men echter het risico van een Europeeschen oorlog loopen ln welken oorlog 45 millloen Italianen hun beleedlgde vaderland tot het uiterste zouden verdedigen. Ten slotte brengt het Giornale dTtalia de besprekingen van de generale staven ter sprake.Italië neemt aan deze besprekingen niet deel, niet omdat het niet werd ultgenoodlgd, doch omdat het niet wilde, aldus eindigt het blad het artikel. Maandag 20 April zal voor het eerst sinds 1914 te Berlijn weer een militaire parade wor den gehouden naar den trant van de vroeger zoo bekende keizer-parade op het Tempel hof erfeld. De keizer placht dan van het paleis te paard te vertrekken, gevolgd door de keizerlijke prinsen, eveneens te paard. Bij de parade stond hij dan bij den bekenden populier op het Tem- pelhoferfeld en na afloop van het militaire schouwspel reed hij, aan het hoofd van een schitterenden stoet, weer terug naar het paleis. v De parade, die Maandag ter gelegenheid van den verjaardag van Hitier zal worden gehouden, zal de vroegere keizersparade in glans en omvang verovertreffen. Niet, gelijk vroeger, de Berlijnsche eenheden alleen, maar eenheden uit alle deelen van het rijk, behoo- rend tot land-, lucht en zeemacht, tezamen naar schatting ongeveer 35.000 man, zullen aan de parade deelnemen. De nieuwste aquisities op het gebied van weerbaarheid: tanks, tanks&fweerbatte rijen, vliegerafweerbatterijen enz. zullen het feest byzonderen luister bijzetten. De bedoeling ls voortaan ieder jaar op 20 April zulk een parade te houden. Het Initia tief daartoe is niet uitgegaan van den leider, maar van de weermacht (generaal von Blom berg). De Daily Telegraph te Londen bericht, dat Japan zich blijkbaar niet houdt aan de beslui ten van de vlootconferentie te Londen, welke genomen zyn, nadat zijn vertegenwoordigers de conferentie hadden verlaten. De bouw van Japansche oorlogsschepen wordt in het ge heim voortgezet. Terwijl Engeland, Frankrijk en de Ver- eenigde Staten elkaar wederkeerig op de hoogte houden van hun vlootbouw, heeft Ja- pari zelfs de gewone mededeelingen inzake den vlootbouw aan de volksvertegenwoordi ging gestaakt. De Kamer kent alleen nog maar het tonnage en de categorie van de betrokken schepen, verdere bijzonderheden worden geheim gehouden. Ook de pers ver neemt niets omtrent dezen vlootbouw. Verscheidene dooden en gewonden. Te Lemberg hebben Donderdagmiddag ern stige botsingen plaats gehad tusschen de po litie en leden van vakvereenigingen. De on lusten ontstonden bij de begraFenis van een Dinsdag bij een werkloozendemonstratie neer geschoten demonstrant. De vakvereenigingen poogden tegen het bevel van de politie ln een protestoptocht te houden. De politie trachtte de demonstranten te verstrooien. Daarbij werd zij door de mentgte aangevallen en moest van de schietwapenen gebruik maken. Tot nog toe worden 10 dooden en 60 gewonden gemeld. De besprekingen te Londen tusschen de generale staven van Groot-Britanoië, Frank- ryk en België zyn Donderdagmiddag geëndlgd. Donderdagmorgen hadden de drie takken van defensie op de departementen van oorlog en luchtvaart en op de admiraliteit afzonderlijke bijeenkomsten gehouden. Donderdagmiddag is een voltallige zitting gehouden op de admi raliteit, gedurende welke de resultaten van de afzonderlijke bijeenkomsten de revue pas seerden. In offlcieele kringen te Londen noetnt men de resultateu bevredigend. Hoewel de besprekingen hiermede officieel ten einde zijn, zullen de gedelegeerden nog een of twee dagen te Londen blijven voor het verrichten van eenige formaliteiten. De Fransche delegatie zal Zaterdag te Parijs terugkeeren en by die gelegenheid een communiqué pubiiceerea. De Frankfurter Zeitung bevat een overzicht van de gevolgen, die het rasbeginsel der nat.- soc. politiek en in het bjjzonder de Neuren- bergsche wetten hebben teweeg gebracht voor de samenleving van menschen van ongelijk ras binnen het Duitsche Rijk. De rechtspraak brengt deze gevolgen het duidelijkst tot uit drukking. Ouders au kinderen. De vraagstukken, die worden opgeworpen <)oor het rasverschil tusschen ouders en pleeg ouders eenerzijds en kinderen anderzijds, heb ben een veel verder gaanden invloed op het gezinsleven. Want hierbij komt het er niet op aan, of de belanghebbenden het rasverschil ais Schadelijk gevoelen, doch of de voogdijraad het rasverschil voor het kind gevaarlijk acht en jn het belang van het kind ingrijpen tegen de wil der opvoeders en zelfs tegen den reeds ge- vórmden wil van het kind zelf noodzakelijk acht Zoo besliste het Ryksgerecht tot het ont trekken van een pleegkind aan zyn pleegouders en motiveerde dit besluit met de woorden, „dat bij de principieele beteekenis van het rasvraag- stuk in den nat.-soc. staat de opvoeding van den jongen mensch van arische afstamming tot een soort- en rasbewust volksgenoot een on schendbaar bestanddeel van het opvoedings werk vormt, en dat deze opvoeding niet is ge waarborgd, indien weliswaar de pleegmoeder, doch niet de pleegvader van arische afstam ming is". Door de Neurenbergsche wetten is eveneens de mogelijkheid van adoptie van kinderen be perkt. Op grond van deze wetten zal de goed keuring van den voogdijrechter worden gewei gerd, indien de vader en het te adopteeren kind van verschillend bloed zijn. Onttrekking van het verzorgingsrecht Verscheidene rechtbanken hebben het ver zorgingsrecht van kinderen aan de tot nu toe rechthebbenden onttrokken, indien door het sluiten van een nieuw huwelijk met Iemand van een ander ras het kind in aanraking zou komen met vreemde ras-invloeden. De rechtbank te Bremen heeft aan een moe der, die in November 1033 met een Jood trouwde, de verzorging van haar buitenechte lijk arisch kind onttrokken en bevolen, dit kind in een arisch gezin onder te brengen, omdat zjjn belang een opvoeding in nationaal-sociallstl- schen zin noodzakelijk maakt. KKN HUWELIJK IN VOK8TKLUKE KRINGEN. In de kerk van de minderbroeders te Wee lten heeft kardinaal-aartsbisschop Innltzer Donderdagochtend prins Alfons van Bourbon in het huwelijk verbonden met prinses AUce van Parma. De bruigom is een neef van ex- koning Alfons van Spanje, de bruid is een nicht van ex-keizerin Zita van Oostenrijk. De plechtigheid werd bijgewoond door ex- koning Alfons, die tevens presideerde aan het diner, waarbij 300 personen aanzaten. De bruidegom is 24 Jaar oud, de bruid 18 jaar. Voorstel lt>y het parlement ver wacht. Volgens „El Mercurio" heeft een groep parlementsleden, waarin de sterkste partijen zyn vertegenwoordigd, een wetsontwerp voor bereid. dat Chili'a uittreding uit den Volken bond' beoogt Omtrent het standpunt der regeering ls niets bekend. Het zegt echter, ■dat de Volkenbond niet heeft gedaan, wat men er van verwachtte. Zes districten geheel, 14 gedeelte lijk in handen van de communisten. Een hooggeplaatst Chineesch militair te Peking heeft verklaard, dat zes districten van de provincie Sjanst geheel in handen van de communisten zijn, terwijl veertien distric ten van deze provincie gedeeltelijk door hen zyn bezet. Het grootste deel van de bevol king is gesowjetiseerd. Verder werd medegedeeld, dat de gevechten tusschen de provinciale- en regeeringstroepen en de communisten nog voortduren. Engelsche persstemmen. In haar commentaar op de besprekingen te Genève schrijft de Daily Telegraph. dat niet tegenstaande de overwinningen van Mussolini, de oeconomische positie van Italië steeds zwak ker wordt. De sancties hebben het land hard getroffen en moeten eensgezind worden ge handhaafd tot het einde van de vijandelijk heden. De Daily Express schrijft, dat het Britsche volk niet bereid is tegen Italië te vechten om Abessinië te helpen. De regeering, die dit zou willen probeeren, zal zich niet kunnen hand haven. Maarschalk Badogiio seint: „De bezetting van Dessié is Woensdag uit gevoerd door het Eritreesche legercorps onder bevel van generaal Pirzio Biroli, dat 9 April van Kworam was vertrokken. Met een vuur en volharding de roemrijke overleveringen van de Eritreesche troepen waardig, rukte het in slechts zes dagen tyds meer dan 200 km voor waarts. Het legercorps werd geheel geravitail leerd door vLlegtuigescadrillea. Woensdag zjjn meteen onze eerste vliegtuigen op het vlieg veld van Dessié geland. „Op het Somalifront heerscht een opmerke lijke patrouillebedrijvigheid". 21) •Vaardig en ernstig, met kalme beslistheid Verscheurt Johanna de vellen papier, waarop et leven van een mensch is uiteen gerafeld. aar houding is als die van een middeleeuw- schen rechter, die een staf breekt over den v' oordeelden delinquent. •Van scheurt zjj het papier in kleine snip- (j;e m jn holte van haar hand bergt, opent het raam en leunt naar bulten zon- er acht te slaan op de koude winterlucht. angzaam ontspannen zich de vingers van aar' tot een vuist gebalde linkerhand. Een d°rt 00aenblik dwarrelen de snippers door 0 lucht, als groote sneeuwvlokken. Dan cemt ze de wind mee. e trein raast verder.., Zeer geachte directeur, tiet spyt my U te moeten meedeelen, dat nan het eind ben van mijn middelen en Voorloopig geen kans zie deze aan te vullen. aar ik echter noch U, noch Uw hotel hch.uie wil berokkenen, heb ik er de voor- e,'r aan gegeven met stille trom te ver dekken. Tot dit doel heb ik uitsluitend m'n VhBzak gepakt. Myn ander, helaas niet be paald waardevolle eigendommen, welke U in de kasten en laden van kamer nr. 65 zult vinden, kunt U behouden ter dekking van de nog uitstaande rekening. Mocht evenwel, gelet op Uw gepeperde prijzen, deze dekking niet voldoende blijken te zijn, dan zal dat voor Uw etablissement slechts een geringe schade beteekenen, on- beteekenend klein zelfs vergeleken bij die, welke u berokkend zou worden, wanneer het ruchtbaar werd, dat zich onder de gasten van Iglerhof oplichters en avonturiers be vinden. Vertrouwende, dat U, deze meening ten volle deelend, myn onverwacht vertrek niet al te kwalijk zult nemen en my deswegen verder geen moeilijkheden in den weg zult leggen, verblijf ik, Hoogachtend, SYLVESTER VONBERG. 31 December 1935. „Verdraaid", ontglipt het den directeur van Iglerhof na de lectuur van deze vluchtige potloodkrabbels. Zóóiets is hem in zyn ge heele, veeljarige practyk nog nooit overkomen. Een zeldzaam brutale vlegel, die Vonberg. Een door de wol gewassen sujet! Wie had dat gedacht van den algemeen geachten jongeman, die zich zoo correct wist voor te doen. Dan laat de directeur Gustl Stettner komen en deze moet nog eens herhalen hoe hy meneer Vonberg op den weg naar Matrei heeft ont moet. 't Zal een uur of vier geweest zijn Ik kwam juist met den bierwagen mee „En heeft meneer Vonberg den brief pas geschreven, toen hij jou zag?" wil de direc teur weten. „Needien had hy kant en klaar in z'n zak. Hy was van plan hem ergens in een brievenbus te doen, maar dan zou u hem pas morgen hebben gekregen, misschien zelfs pas overmorgen, want het ia morgen immers ZondagEn toen meneer Vonberg my zag, leek hem dat een gelukkig toeval en vroeg hij mij u den brief persoonlijk ter hand te willen stellen „En wat heeft meneer Vonberg verder nog gezegd?" „Alleen nog, dat hij een grooten tocht wilde makennaar Stubai voor een dag of twee, drieEen beetje zonderling vond ik het wel net zoo op Sylvestermaar ja, die stadsmenschen hebben nu eenmaal meer van die eigenaardige gewoonten. Daar kan Je toch niks tegen doen." Zonder op de diepzinnige opmerkingen van zijn koetsier te reageeren, laat de directeur hem gaan. ,,'t Is goed, Gustl, je kunt wel uitgaan van avond Dat laat hij zich geen tweemaal zeggen, want hy heeft met zijn nicht Therese afge sproken Oudejaarsavond ln Innsbruck te vieren en daarvoor moet hy eerst zyn tollet nog maken. Renate moet er daarentegen by Therese danig op aandringen den avond in Innsbruck door te brengen. De trouwe gedienstige kan het namelijk niet over haar hart verkrijgen haar meesteres alleen te laten op Sylvester, als de geheele wereld zich amuseert en men zooveel mogelijk eikaars gezelschap zoekt. „Maar ik ben toch Immers niet alleen. Bella ls toch by me", tracht Renate het meisje te overreden. „Bovendien is het noodzakelijk, dat je dezen brief voor meneer Szartossy vóór 7 uur in Hotel Iglerhof bezorgt Maak je dus maar gauw kiaar en zorg er voor, dat je op tyd komt." Zoo raakt Renate Therese gelukkig kwijt, want zy wil alleen van het oude jaar afscheid nemen en alleen het nieuwe afwachten. Slechts daarom ook heeft zy Szartossy, die haar van daag een mand vol bloeiende hyacinthen, tulpen en viooltjes heeft gezonden met de vraag, wanneer hy haar mag komen bezoeken, afgeschreven. Het epistel, dat zy Therese ter bezorging heeft gegeven, luidt: Zeer geachte Heer Szartossy, Gun my s.v.p. een der eerste dagen van het nieuwe jaar, dat U alles goeds moge brengen, Uw zeer gewaardeerd bezoek en ontvang intusschen myn hartettjken dank voor de mooie bloemen. Met vriendeiyke groeten, RENATE LIEN. Met Wolfgang Lien heeft zy elk jaar een allergenoeglijksten Oudejaarsavond in uitge laten vroolijkheid gekend. Zonder hem bestaat er voor Renate niets anders meer dan de jaarlyksche balans. Een diepe weemoed, die langzamerhand haar innige smart om den doode heeft vervangen, beheerscht haar denken. En een droeve resignatie dekt hem met haar zachten mantel toe. Sylvester Vonberg weet al lang niet meer waar hy zich bevindt en hoe lang hy reeds doelloos door het wintersche landschap dwaalt zonder op den weg te letten. Mechanisch en zonder bepaald overleg was zyn handelen geweest van het oogenblik af, waarop hy Hotel Iglerhof verliet en den direc teur de paar regels deed toekomen, welker geforceerd cynisme ten doel had alle even- tueeie ophef over zyn plotselinge verdwijning reeu3 by voorbaat in de kiem te smoren. Nu kan hy er zeker van zyn, dat men van daaruit niet naar een verongelukte zal zoe ken, noch een oplichter zai vervolgen, maar dat eenvoudig meneer Vonberg van Kamer 65 als vertrokken zal worden afgeschreven en daarmee tot de orde van den dag zal wor den overgegaan. Vragen zal wel niemand naar hem, noch ln het hotel, waar hy den laatsten. korten, zalig-onzaligen tyd heeft doorgebraoht en evenmin elders ln het leven. In de heele. wyde wereld is geen sterveling, die zich voor zyn verbiyf Interesseert. Nergens ontstaat een hiaat, als hy verdwynt. Bitter, wel zeer bitter is deze erkenning voor een drie-en- dertigjarig, zeer begaafd mensch, die voor het eerst in zyn veelbewogen leven tegenover zichzelf eeriyk rekenschaj aflegt van zyn daden en daarmee zyn eigen doodvonnis velt. Zooals men zich in belangrijke oogenbllk- ken van het leven plotseling een of andere kleir-gheid uit vroegere dagen herinnert, zoo komt Sylvester ,»u een avond uit zyn ver lovingstijd voor den geest. Een avond, welke hy ln gezelschap van eenige vrienden en ken nissen in Monika's salon heeft doorgebracht. Aki een film rolt de scène voor hem af; dul- deiyk openbaart zy zlcih in dc duisternis van het bosch... Hy ziet het blonde poppengezicht van zyn verloofde en de scherpe gelaatstrekken van haar oom, den beroemden musicus. Hy hoort de warm getimbreerde stem van de vrouwe lijke medicus, dr. Agnes Schirmer in een levendig dispuut met den officier van Justi tie, von Lingen. Hy voelt den onderzoekenden blik van Dettenborn, den bekenden tooneel- schrijver, ja, hij ruikt zelfs het sterke parfum, een mengsel van Chypre en Peau d'Espagne, dat Blandine Steeg, Monika's excentrieke vriendin placht te gebruiken. Men filosofeerde over den zelfmoord in het algemeen. Levensmoeheid was het thema, waarover dezen zorgeloos tevreden na een Bij alle drogisten. Van anderen kant meldt Stefani. dat de Italianen te Dessié groote hoeveelheden wapens, munitie en levensmiddelen hebben buitgemaakt Het Eritreesche legercorps is thans in zijn geheel met zyn volledlgen tros te Dessié aan gekomen. Er berinden zich daar nu ongeveer 18.000 askaris met 0000 rijdieren. Een Chinees te Medan heeft om een futiliteit een bloedbad aangericht Het tooneel vond plaats om vyf uur in den ochtend. De Chlneesche dader, die alleen woon de, verscheen op dat tydstip, een bjjl van groote afmetingen medevoerende, op straat en begaf zich naar de woning van den verslagen®. Deze lag nog te bed en heeft zich, waar hy op niets bedacht was en vermoedelijk geen oogen blik heeft begrepen wat de ander kwam doen, niet in het minst kunnen verweren. Voordat iemand het voornemen van den bezoeker had kunnen doorzien, had hy de byi opgeheven en begon zyn vreeseiyke werk Hy bracht zyn eerste slachtoffer diepe houwen toe ln rug en hals en in minder dan geen tyd waren de levensgeesten geweken. De verwondingen van den verslagene waren vreeseiyk; dit bloedbad scheen den onverlaat echter nog niet genoeg te zyn en hy zette zyn onmenscheltjk bedrijf voort by een kindje van twee jaar dat, arge loos te midden van het tumult, nog rustig lag te slapen. Met twee houwen van zyn geduchte wape* maakte hy ook aan dit jonge leven een einde. Toen was een meisje, dat eveneens nog lag te slapen aan de beurt. De moordenaar bracht haar een slag op den schedel toe, doch voordat hy zyn daad had kunnen voltooien, sag het meisje, ondanks haar zware verwondingen, kans om te vluchten. Zy sleepte zich in den meest letterlijken zta van het woord naar buiten. Intusschen waren de gruweldaden van den beestmensch nog niet ten einde gekomen. Na dat het meisje zich aan zyn moordlust had weten te onttrekken, wilde hy zijn woede ver der koelen op de vrouw van het eerste slacht offer. Ook zy werd door twee bijlslagen op afzichtelijke wijze gewond, maar zy heeft er toch nog het leven af weten te brengen. De dader is hierna gevlucht, doch de inmid dels gealarmeerde politie is er spoedig in mogen slagen hem op te sporen. Op den Kapi teins weg werd hy aangehouden en gear resteerd. Hy heeft reeds een volledige bekentenis af gelegd. Hy was volkomen kalm en legde rustig en duldelyk zyn verklaringen af. Alleen toe* men hem met zyn slachtoffers confronteerde, toonde hij eenige ontroering. De oorzaak is een futiliteit geweest. De ver slagene had den vorigen avond geweigerd hem de beteekenis van een liedje, dat hy zong, te vertellen. Plagery dus. Volgens een later bericht was de toestand van de beide gewonden ernstig. voortreffelijk diner van gedachten wisselden. Er hadden zich twee partyen gevormd, welke twee geheel verschillende meeningen vertegen woordigden. Een uitvloeisel van jammertyke lafheid noemde de eene groep het, een bewijs van bovenmenscheljjken moed, zei de andere, Zy spraken erover ais de blinde over een kleur, de miilionair over honger.., en zy bed den toch allen ongeiyk. Dat wordt Sylvester Vonberg op dit oogen blik volkomen duidelijk. Uit bittere ervaring en door eigen gevoelens weet hy het nu beter. Eerst nu beseft hy, dat het niet meer wille* leven voortkomt uit de diepste moedeloos heid. Maar moedeloosheid is niet hetzelfde als lafheid. Moedeloosheid is een gebroken moed. een oneindige vermoeidheid, die allen weerstand verlamt Zy getuigt van een diepe teleurstelling in het bewustzijn van den een zame, die zich door niemand bemind voelt Want de oorsprong van alle bestaan is liefde en slechts beantwoorde liefde geeft de kracht het leven, dat tot een last is geworden, te verdragen. Evenzoo plotseling als de scène in Monika's salon voor Sylvesteris geestesoog is opgedo ken, zoo snel ls zy ook weer verdwenen om plaats te maken voor andere herinneringen uit het verleden. De beelden veranderen als in een kaleidoscoop, zy ryen zich aaneen in bonte afwisseling, maar, zonder innerljjke waarde, vermogen zy op dit oogenbllk zijn gewond gemoed niet te heelen. Traag sleept hy zich voort, zich geleideiyk overgevend aan een snel opkomende vermoeid heid, tot hy eensklaps een lichtschijnsel ont waart. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1