]lu) huid 12 Radio-programma Op en om het Binnenhof. bedekt n HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 APRIL 1936 GEMENGD NIEUWS Binnenland Wederom een inbraak te Laren (N.-H.) Groote brand te Ammerzoden. Man door een tram aangereden en gedood. Verduistering door gemeente ontvanger. Vier jeugdige misdadigers. Diefstal van ruim f 650. Buitenland Zuster Waddingham terechtgesteld. Een nieuw geval van sabotage? Verscheurende dieren in Bengalen. Ten onrechte dood gewaand. Prauwen doorstorm stukgeslagen Tien man vermist;. De gemakkelijke echt scheiding in Rusland. Weekkroniek Allerlei nieuws rondom het Binnenhof... - Jhr. Ruys gaat een poosje rust nemen. Coming man <- De ontwapenings- kwestie. - De komende verkiezingen en de grondwetsherziening. In een villa aan den Houtweg te Laren (N.H.), bewoond do.or mevrouw L. Leven- bach-Schol, aldaar, is in den avond van Woensdag 1.1. ingebroken. Door verbreking van een ruitjè verschafte men zich toegang tot de villa, waarvan de bewoners sedert de Paaschdagen elders ver toefden. Zooals ook b(j de andere Gooische inbraken geschiedde, werd het geheele huis doorzocht en de kasten aan een grondig on derzoek onderworpen. Twee woningen en een manden- fabriek met pakhuis in de asch ge legd. Donderdagmiddag om vier uur is te Am merzoden brand uitgebroken in de woning van J. Pasnagel. Het vuur verspreidde zich snel en ook het aangrenzende woonhuis van W. van den Oord vatte weldra vlam. Spoe dig hierop stonden ook de mandenfabriek van G. van den Oord en het daarbij behoorende pakhuis met hun zeer brandbaren inhoud, in vlammen. De inmiddels gearriveerde motorspuit kon tegen de geweldige vuurzee niets uitrichten, zoodat de geheele inventaris der woningen benevens groote voorraden manden en teen hout door het vuur werden verteerd. Een 60-jarige man, die een handkar voort duwde, werd Woensdagmiddag te Amsterdam op de smalle brug in de Marnixstraat, tegen over de Lauriergracht, achterop gereden door een tramwagen van lijn 10. Waarschijnlijk heeft de bestuurder van de tram te laat vaart geminderd, hoe het ook zij, de tram reed op den man in, met het gevolg, dat hij door de kruk van de kar gedrukt werd. De kar ge raakte te water en de bestuurder van de kar werd zwaar gewond. Spoedig was een ambu lanceauto van den geneeskundigen dienst ter plaatse, die den gewone naar het Tesselschade- ziekenhuis vervoerde. Om zeven uur is hij daar aan zijn verwondingen overleden. De Bredasche rechtbank heeft Donderdag J. B., gewezen gemeente-ontvanger van Glize- Rijen, wegens verduisteringen van bedragen uit hem toevertrouwde kassen, tot een totaal bedrag van ongeveer 4000.welk bedrag intusschen grootendeels is aangezuiverd, ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, en aftrek van voorloopige hech tenis. De elsch was tien maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Het ls gebleken, dat de vier Amsterdamsche Jongens, de broertjes L. en I. de G., onderschei denlijk veertien en elf jaar oud, en de dertien en negenjarige broertjes L. en D. V., die er met drie gehuurde fietsen van door waren ge gaan en door de politie te Amersfoort aange houden zijn, zich voor hun zwerftocht schuldig hebben gemaakt aan een diefstal in een manu- facturenhandel In de Jodenbreestraat, waarbij zi) 660 bedrag van niet minder dan ruim 650 gestolen hebben. Van dezen buit hadden zij ongeveer 90 opgemaakt. Het grootste ge deelte heeft de politie te Amersfoort nog op hen gevonden. Zoo kwam uit een schoen van een der knapen in papiergeld een bedrag van 140 te voorschijn. Na veel moeite en een langdurig verhoor heeft de politie te Amersfoort er eindelijk de bekentenis uitgekregen, dat zij in het gebouw in de Jodenbreestraat te Amsterdam, waartoe zij zich door over een schutting te klimmen, toegang hadden weten te verschaffen, op een tafel den sleutel van de brandkast gevonden hadden, deze dus gemakkelijk hebben kunnen openen en het geld er uit gehaald hebben. Een fietsenhandelaar te Amersfoort had de politie aldaar gewaarschuwd, toen de jeugdige dieven bij hem een fietszadel en verschillende andere rijwiel-onderdeelen kwamen koopen en over veel geld bleken te beschikken. Het zadel moest dienen voor het negenjarige jongetje die de reis naar Amersfoort had medegemaakt zit tend op de stang van een der fietsen. Te Hilversum hebben de jeugdige avontu riers overnacht in een logement, welke houder echter geen aanleiding had gevonden om de politie van de aanwezigheid in zijn inrichting van deze vier toch wel opvallende logeergas ten op de hoogte te stellen. De zaak is thans in handen van de politie te Amsterdam, bureau Jonas Daniël Meyerplein. Donderdagochtend heeft de Amsterdamsche politie nog twee jongens aangehouden, nJ. een dertien jarigen en een achttienjarigen. De eer ste wordt er van verdacht de vier kleine in sluipers behulpzaam te zyn geweest bij het klimmen over de schutting in de Jodenbree straat, waarover zij zich den toegang tot den manufacturenhandel voor het plegen van den diefstal verschaft hebben. Tevens zou hij als loon hiervoor een klein gedeelte van den buit hebben gekregen. De 18-jarige jongen is even eens aangehouden onder verdenking van schuldheling; van hem zouden de jeugdige die ven het stilzwijgen met eenige briefjes van tien gulden gekocht hebben. Gevonden vingerafdrukken ver raden nieuwe wandaden. Hoofdinspecteur P. A. Kater van het bureau J. D. Meyerplein te Amsterdam, heeft zoowel 's middags als 's avonds de vier te Amersfoort aangehouden jeugdige Amsterdamsche jongens zoomede den te Amsterdam aangehouden veer tienjarigen jongen, uit de Weesperpoort en den 18-jarigen broer van de twee jongens uit de Nieuwe Kerkstraat, afzonderlijk aan een ver hoor onderworpen en ofschoon nog verschei dene punten moeten worden uitgezocht, staat wel vast, dat eerstgenoemd viertal en ook de jongen uit de Weesperpoort betrokken zijn geweest bij andere in de stad gepleegde dief stallen. De Nw. Rott. Crt. verneemt s, dat dank sij het werk van den Dactyloscop.schen Dienst, de schuld van twee der te Amersfoort aange houden jongens vaststaat ten aanzien van dief stallen, welke eenigen tijd geleden gepleegd zijn in twee naast elkaar gelegen zaken in de St. Anthoniebreestraat. Gebleken is, dat de daar destijds gevonden vingerafdrukken van de toen onbekende daders overeenkomen met die van de twee vermelde jongens. Van de zes jongens bevinden vjjf zich aan het bureau J. D. Meyerplein in arrest, de jong ste is in verband met zijn leeftijd elders onder gebracht. Donderdagochtend is zuster Waddingham terechtgesteld. Zooals men weet, was deze vrouw veroordeeld wegens de vergiftiging van een invalide vrouw, die door haar verpleegd werd en die haar bezittingen aan de zuster had vermaakt. Ondanks het afschuwelijke van deze misdaad had de jury gemeend de ver pleegster voor gratie te moeten aanbevelen, zulks waarschijnlijk uit deernis voor haar vijf kindertjes, van wie de jongste amper den zui- gelingenstaat was ontwassen. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft echter geen aanleiding kunnen vinden om dit verzoek bij den koning te steunen. Voor de terechtstelling hadden zich onge veer drieduizend menschen voor de gevangenis verzameld, die godsdienstige liederen zongen. Mevrouw van der Eist, de bekende propa gandiste tegen de doodstraf, werd gearres teerd wegens haar felle demonstratie. De Daily Mail bevat het bericht, dat in de fabriek van Arthur Lee en Zonen, een bekende staaldraadfabrick te Sheffield, welke werkt aan de uitvoering van een order voor de Britsche defensie, een geval van sabotage zou zijn ont dekt Een stalen kabel, verbonden aan het vliegwiel van een groote machine, was draad voor draad gedeeltelijk doorgesneden. De sabo teurs zouden hun werk in den nacht hebben verricht. Nog voordat de machine op vollen gang was, ontdekte de machinist 's ochtends dat dé kabel defect was, waardoor hij een ern stig ongeluk voorkwam. In Bengalen wordt bijna iedere week een man, vrouw of kind door een tijger verscheurd. Volgens een rapport van de regeering van Ben galen, over het jaar dat 31 Maart 1935 geëin digd is, zijn in dien tijd 43 menschen door tijgers verscheurd. Luipaarden hebben drie mannen en een vrouw verscheurd. Voorts zijn vier mannen en een vrouw door wilde olifan ten omgebracht. Daar staat tegenover, dat de jagers in dezen tijd 37 tijgers en drie welpen hebben geschoten. „Ik heb Je begraven „Toch ben ik hier Dit gesprek tusschen een man en zijn vrouw, die hij dood had gewaagd en op wier graf hfl tweemaal bloemen had gelegd, is, naar het A.N.P. aan de Daily Mail onUeent, Dinsdag gevoerd in het plaatsje Eccles, bij Manchester. Sinds eenige dagen werd de vrouw van een 23-jarigen werkloozen chauffeur vermist. Haar man zocht naar haar en vernam van de politie dat er een lijk gevonden was in een naburige rivier. Het lijk was moeilijk te herkennen, doch afgaande op twee herkenningsteekenen, stelde men vast, dat men te doen had met het lijk van de chauffeursvrouw. Dit was echter niet zoo. De vrouw verbleef in Huil. Toen zij te Manchester terugkeerde en een vriendin bezocht, hoorde zi), dat zfl „begra ven" was. Zoo kwam het, dat zij op zoek ging naar haar echtgenoot. Zij trof hem op straat. Als in een droom hoorde de man zijn vrouw zeggen: „Hallo Frank", en niet voordat zij hem aanraakte, geloofde hij niet met een geest te doen te hebben. Intusschen ondervindt het echtpaar op het oogenblik moeilijkheden met de ambtenaren van den burgerlijken stand. Er zal een heele procedure noodig zijn om de acte van over lijden te vernietigen. Tjilatjap: Een prauw met negen visschers is in de Schlldpaddenbaai door den storm stugeslagen. Vier van de opvarenden konden zwemmende de kust bereiken, terwijl de vijf overige leden van de bemanning, die zich op de ruwe zee op het wrak drijvende wisten te houden, gered zijn door den assistent-resident, die in gezelschap was van een loods en an dere ambtenaren van het binnenlandsch be stuur. Dit gezelschap was met een motorboot van den havendienst uitgevaren. Een tweede prauw kreeg zware averij. Negen visschers, die ter hoogte van Tjimiring dobberden, werden door een loods binnen gesleept. Een derde prauw, waarin zich tien man bevonden is spoorloos verdwenen. Het ergste wordt gevreesd. (Aneta.) Slechts drie dollar noodig. „Maar toch dolt men met echtscheidingen boven alle maat", schrijft Michall Kolstof in de Prawda, in een feuilleton, waarin hij de werkwijze van het bureau van bevolking be schrijft, na zooeven het geval te hebben ver meld van een meisje, dat drie dagen, nadat haar huwelijk ingeschreven was, kwam ver zoeken het ongedaan te maken, daar de man, met wien zij getrouwd was, nog voordat de samenwoning begonnen was, zich zoo gedragen had, dat zij zich gehaast had om weg te loopen en dat nu zonder eenigen rompsloep haar fout had kunnen herstellen, daar de Sowjetwct- wetgeving de echtscheiding op eenzijdig gedaan verzoek registeert. „Natuurlijk schijnen thans voor niemand de huwelijken in den hemel gesloten en kunnen het ook niet schijnen. Deze toestand zal nooit terugkeeren. Niemand zal colt meer een vrijen Sowjctmensch dwingen om tegen zijn vrijen wil gehuwd te blijven. Maar in haar huldigen rechtsvorm is de scheiding dikwijls een voorwendsel voor onbè- hoorlijkheid of, wat nog erger is, voor alle mogelijke machinaties, die niets met de ge zinsbetrekkingen te maken hebben. Een scheiding kost thans drie roebel. En ver der geen formaliteiten, 'geen papieren, geen oproeping, zelfs geen voorafgaande kennis geving aan dengeen, van wien men scheidt. Het is soms zelfs moeilijker om je opeen krant te aborineerertWaarom zou je voor drie roebel niet dollen! Men scheidt, om vrouw of man te dreigen, bang te maken. Men scheidt fictief, om min der te betalen Voor een kind op de bewaar school. Of zelfs om een geringe boete te ont- loopen. Bijv.: als bjj de Inschrijving van hêt huwelijk een gemeenschappelijke naam wordt aangenomen, moet de vrouw binnen tien dagen haar paspoort laten wijzigen. Als men te lang wacht, legt de militie een boete van vijftig roe- bel op. Om de boete niet te betalen, scheiden de echtgenooten en laten zich opnieuw registreeren. Dat kost bij elkaar zes roebel en vierenveertig roebel blijven in den zak Maar er zijn erger dingen. De mogelijkheid om achteraf te berichten geeft aanleiding tot de meest vrijmoedige, vlegelachtige vormen van bedrog en bespotting. Hier een vrouw met een kennisgeving in de hand: Wie is hier kameraad Mesjtsjakowa? Ik heb bericht ontvangen, dat ik van mijn man ge scheiden zou zijn. Dat moet een vergissing zijn. Mijn man is er niet van door. We zijn acht jaar bij elkaar en zijn niet van plan om te scheiden. Op het bureau van bevolking controleert men het boek. Alles is in orde. Men onderzoekt ver der en het blijkt, dat de man niet alleen zonder eenige voorkennis van zijn vrouw gescheiden is, maar reeds een huwelijk met een ander ge registreerd is, die in dezelfde wijk woont. Vele gevallen van oogenblikkelijke echtschei ding doen zich voor zoodra „hij" merkt, dat „zij" een kind verwacht. Elke zeven minuten wordt te Moskou een huwelijk gesloten, vertelt Moltsof nog, en elke vijftien minuten wordt een huwelijk ontbonden. Het aantal echtscheidingen is dus bijna half zoo groot als het aantal huwelijken. Daarbij geldt het meeste aantal echtscheidingen pas gesloten, zelfs kersversche huwelijken. Van de 366 huwelijken, welke dit jaar in een bepaald rayon ontbonden zijn, waren er slechts 38 ouder dan drie jaar, 90 waren in 1935 gesloten, 15 eerst in dit jaar. De oorzaak schuilt in de uiterste lichtzinnigheid, waarmee men trouwt en deze weer in het uiterste gemak van de echtscheiding. Met dit artikel van Moltsof wordt in de groote pers een discussie hernieuwd, die zeker reeds twee jaar gaande is, mede in verband met andere kwesties, welke op het huwelijk be trekking hebben, o.a. ook met de kwestie van den geoorloofden abortus. Binnen afzienbaren tijd mag men wettelijke herzieningen verwach ten, die aan het bovengeschetste euvel paal en perk stellen. In den loop van de discussie is al eerder bepaald, dat voortaan geen echt scheiding zal worden ingeschreven, zonder dat de wederpartij van tevoren daarvan verwittigd ls. Uit een van de genoemde voorbeelden valt op te maken, dat de practijk van deze nieuwe bepaling nog te wenschen laat. Uit het boven staande valt verder af te leiden, dat de echt scheiding wellicht op nog meer manieren be moeilijkt zal worden, maar tevens, dat het beginsel van de eenzijdige wilsverklaring daar bij onaangetast blijft. Den Haag, 16 April '36. Ondanks de nog gesloten deuren van de Staten-Generaal waarvan de Senaat a.s. Dinsdagavond weer bijeenkomt heeft het op politiek terrein in de afgeloopen week niet aan belangrijke feiten ontbroken. In den boe zem van verschillende politieke partijen ia het roerig geweest; de S.D.A.P. hield haar traditioneel Paasch-congres en de Christ.- Historische Unie kwam in Amsterdam in .Jaarvergadering bijeen. Van de zijde van den Vrijheidsbond die dezer dagen zijn vijf tien-jarig bestaan her dacht o.a. door middel van een kranslegging bij het Dresselhuys-monument aan de Car- negielaan hier in Den Haag verscheen het rapport, door de commissie uit dien Bond over het vraagstuk der Grondwetsherziening opgesteld. In de pers circuleerde een bericht, over genomen uit het Indische blad „Mataram", waarin het vermoeden wordt uitgesproken, dat jhr. De Jonge na zijn aftreden als Gou verneur-Generaal aangezocht zal worden om het beheer van het departement van Kolo niën over te nemen, in welk geval dr. Colijn zeer vermoedelijk definitief Defensie voor zijn rekening zou nemen. En voorts verscheen een kort bericht, mel dend, dat jhr. Ruys de Beerenbrouck, de kra nige speaker van ons Lagerhuis, zich genoopt voelt, een wijle rust te nemen. Ziehier enkele „nieuwtjes" uit de achter ons liggende dagen! Het tijdelijk achteraf-treden van den heer Ruys zullen velen niet hebben verwacht; de oud-minister leek onvermoeibaar. Zelfs werd in sommige kringen gedacht aan een nieuwe regeeringsperiode-Ruys, welke binnen niet al te langen tijd kon worden verwacht Toen het Kabinet-Ruys in '33 aftrad, had het veel aan populariteit verloren, wat niet verwonderlijk was, daar de eerste crisisslagen door dat Ka binet moesten worden opgevangen. Hoe heeft minister Verschuur niet moeten „vechten" met de Kamer; hoe kreeg de premier-zelf het niet steeds te kwaad met nijdige inter- pellanten, die over de werkloozen-regelingen steen en been kwamen klagen. Men zag toen nog lang niet algemeen in, dat de wereld hard ziek begon te worden en dat onze re geerders gedwongen werden, harde maat regelen te treffen. Nu men zooveel jaren verder is, beziet men de regeeringsdaden van toen met heel andere oogen. Ei) de naam „Ruys" heeft den goeden klank uit de gulden na-oorlogsche jaren eenigermate behouden. En zooals reeds gezegd: sommigen zagen in den ex-premier, als de verkiezingen van '37 daartoe aanlei ding geven zullen opnieuw den „coming man". Dat mr. Ruys de Beerenbrouck thans wat rust moet nemen, valt waarlijk niet te ver wonderen van een man, die tal van Jaren achtereen zware en verantwoordelijke leiden de functies heeft verricht. Van 1918 af „be- heerscht" hij min of meer volledig het Bin nenhof. Tot '25 bewaakt hrj het Regeerings- kasteel, dan troont hij tot '29 op het (toen nog oude, wankele!) voorzittersgestoelte der Tweede Kamer, om dan weer tot Mei '33 de landszaken te bestieren. Onmiddellijk na die hoogst-inspannende periode wordt hij bereid bevonden, wederom de leiding van zaken van ons Lagerhuis op zich te nemen. Dat beteekent dus, dat jhr. Ruys niet min der dan 18 lange jaren dag aan dag in touw is geweest om zich te wijden aan de hoogste belangen van den Staat. De oud-premier onderging een zware operatie; na eenige maanden hervatte hij zij taak en niemand heeft ooit gemerkt, dat de zoo vitale werker gedurende zijn ziekte wel eens tusschen leven en dood gezweefd heeft. Met hetzelfde élan, met de opgewektheid en frischheid van al tyd ging Z.Exc. zijn gang en het berust dus zeker niet op overdrijving als men zegt, dat jhr. Ruys tot de „onver- moeibaren" werd gerekend. De president gaat nu dus een wijle rust ne men. Niemand meer dan hij heeft daar recht op, en het belang van het Nederlandsche volk is ten nauwste met zijn spoedig algeheel her stel gemoeid, Mannen als hij hebben wij maar weinig, en in de komende dagen van politieke bewogenheid kunnen wij het actief leiding-geven door mannen met enorme er varing, werkkracht en kunde minder dan ooit missen, temeer niet, als het figuren betreft, die de hoogachting genieten van alle lagen der bevolking. Of de verwachtingen betreffen- grond bezitten, valt niet zoo dadelijk met eenige zekerheid te constateeren, doch wel staat vast, dat de geopperde denkbeelden verre van fantastisch zijn. Zeker niet, als jhr. Ruys na een periode van herstel van krachten weer frisch en veerkrachtig in de politieke arena binnenstapt! De verkiezingen van '37 en alles, wat daar mee verband houdt, werpen nu reeds hun schaduwen vooruit. Het congres der 8.D.A.P. gaf daarvan mede blijk, hoewel het niet kwam tot beslissingen van bijzonder gewicht, van algemeen standpunt bezien. De kwestie (aangaande de bewapening van ons land, 'waaromtrent men in socialistische kringen lang niet eensgezind denkt, zullen nader com missoriaal bekeken worden. Dat minister Colyn laatst in den Senaat verklaarde, moei lijk op het resultaat van dergelyke langdu rige besprekingen te kunnen wachten, was begrijpelijk. Doch voordat de verkiezings campagne zal worden ingezet, zal het rap port wel verschenen zyn en mag men hopen, dat omtrent deze zaken in de party wat meer eensgezindheid is bereikt. Wat evenzeer op de Vryzinnig-Democraten van toepassing is. Het rapport van de commissie-Kranenburg, dat in meerderheid adviseerde tot schrapping van het ontwapenings-standpunt uit het partijprogram, heeft nog verre van overeen stemming in de gelederen der Vrijz.-Demo craten bereikt. Een sterke categorie voelt voor het standpunt van de minderheid der commissie, namelijk voor het handhaven van de nationale ontwapening. Waar dat naar toe moet, als men het ten slotte met elkaar niet eens is kunnen worden, weet nog niemand. Men spreekt al van een scheuring in de partij. Maar wat kan daarvan worden verwacht? Juist in deze dagen, nu de burgerlijk-demo cratische partijen van links het hard te ver duren hebben (behalve dan de oppositioneele kleine partijtjes) mag men zich de luxe van een breuk zeker niet veroorloven. Van het Hoofdbestuur van den V.D.B. wordt thans wel byzonder veel stuurmans kunst vereischt bij de pogingen tot het naar elkaar toebuigen van twee lijnrecht met elkaar in strijd zijnde opvattingen. Ook in deze zal men het spoedig met elkaar eens dienen te worden, wil men eensgezind den verkiezingsstrijd kunnen voeren. Het rapport van de Vrijheidsbondsche com missie bevat zeker goede elementen. Het geeft allerlei zeer nuttige wenken, zoo wat betreft de instelling van een Centralen Raad van Advies, die in zich colleges als den Raad van State, den Economischen Raad, enz. in zich zou opnemen. En niet minder aangaande het lidmaatschap van de Tweede en Eerste Kamer, waaromtrent men allerlei beperkingen wil, om te bevorderen, dat zooveel mogelijk onafhankelijke figuren als volksvertegenwoor diger worden aangewezen, met uitsluiting van degenen, die in strijd handelen met de gedachte, neergelegd in den eed als volks vertegenwoordiger. Men wil voorts het alge meen kiesrecht en de evenredige vertegen woordiging gehandhaafd zien, alsook het ver bod voor preventieve censuur. Intusschen zal moeten worden afgewacht, wat de Staatscommissie, die thans immers bezig is, plannen tot herziening uit te wer ken, wrochten zal. Men neemt aan, dat om streeks Juni het rapport tegemoet kan wor den gezien. Zal men erin slagen, ontwerpen op papier te zetten, welke door de groote partijen goeddeels kunnen worden aanvaard? Want het zal noodzakelijk zijn, de herzie ningsprocedure te doen samenvallen met de periodieke verkiezingen van '37, wil men niet genoodzaakt zijn, kort na elkaar alge- meene verkiezingen te houden. Naar men weet vereischt Grondwetsherziening ontbin ding van de beide Kamers der Staten-Gene raal. De nieuwe Kamers moeten met 2/3 meerderheid te ontwerpen tot herziening steunen. In het verleden en hiermee bedoel ik eigenlijk slechts de herzieningen van '17 en '22 leverde het samenvallen met de periodieke verkiezingen geen moeilijkheden op, wijl de in het geding zynde materie reeds bij voorbaat op een groote meerderheid kon rekenen. Men gesteld eens, dat men nu tot invoering van een preventieve perscensuur wenschte over te gaan, dan staat vast, dat daartegen een belangrijke oppositie zou los breken. De verkiezingen zouden dan worden „Vertroebeld" door de Grondwetskwestie, en dat moet vermeden kunnen worden als het slechts eeniszins kan. Het preventieve op treden tegen sommige persexcessen in i—in gelaat en hals I Ook van ar men, rug en schouders kan groote charme uitgaan. Gebruik dus Palmollve, de schoonheids-zeep waarin groote hoeveelheden ver zachtende olijfolie zijn verwerkt zoowel voor Uw gelaat als lichaam! cr RIBSTUK; laatsten tyd heeft echter wel geholpen, en daarom mag het niet onwaarschijnlijk wor den genoemd, dat de Staatscommissie de on vermijdelijkheid van een preventieve censuur nog niet ziet. En ik geloof niet, dat de meer derheid van ons volk daar rouwig om zou zyn! De algemeene vergadering der C.H.U. bracht vele interessante vraagstukken naar voren, doch van algemeen-politiek stand punt bezien baarde dit bijeenkomen geen nieuws, hetgeen ook moeilijk kon worden verwacht. Alleen mag wel iets worden geci teerd uit de openingsrede van oud-minister De Geer, de partijvoorzitter, die, een boeiend betoog hield over de positie van ons land te midden der Europeesche- en wereldgevaren. En de volgende woorden van den heer De Geer zijn stellig waard, ook buiten den kring zijner geestverwanten te worden vernomen, waar hij het heeft over het huidige Regee- ringsbeleid: „Dat de resultaten nog weinig hoopgevend zyn, en zelfs ongunstiger dan in menig ander land, is bekend. Dat de oorzaak daarvan in het hier te lande gevolgde beleid moet wor den gezocht, wordt door sommigen beweerd, door anderen betwist. Ik zal u op het oogen blik niet vermoeien met een toetsing van de wederzjjdsche beweringen. Alleen wil ik in dit verband waarschuwen tegen de tacktiek ven hen, die, zelf geen enkel constructief denkbeeld aangevende, al het leed van dezen tijd benutten tot roekelooze aanvallen op het huidig Staatsbestel en de fungeerende be windslieden. Zoo vaak ernstige middelen tot verbetering concreet en positief worden ge noemd, kunnen wij dankbaar luisteren, ook al worden wij niet overtuigd. Maar wanneer menschen, die niets tastbaars in hun mars blijken te hebben, hun kracht zoeken in ijle negatie, oeverloos afbreken, onwaardige spe culatie op den nood waarin thans velen ver- keeren, dan wenden wij ons met weerzin af. Eén der moeilijkheden, waarmee de Ree ring in dezen tijd te worstelen heeft, i8 nog steeds niet tot ieders besef ia doóre drongen de situatie waarin wij verkeer Ook goedwillende en bekwame mannen ver! toonen in dit opzicht meermalen een tekort Een sterk voorbeeld hebben wjj daarvan dezer dagen gezien, toen een hoogleeraar in de bedrijfswetenschappen schreef, dat wij 0n dit oogenblik best 500 millioen voor de de- fensie zouden kunnen leenen, omdat in 1914 zonder slag of stoot daarvoor 275 millioen geleend is en omdat dit bedrag, indien men de toeneming van de bevolking en de stij ging van het indexcijfer in rekening brengt, overeenkomt met 500 millioen thans. Voor eerst moet al opgemerkt, dat dit „zonder slag of stoot" van 1914 beteekent: met den stok achter de deur van een gedwongen leening' tegen een rente, die voor dien tyd abnormaal hoog was; en onder speciale mogelijkheden van beleening van de nieuwe stukken bjj de Nederlandsche Bank. Maar veel belangrijker nog is het volgende: De laatste jaren is ons nationaal vermogen met 4 milliard gedaald, ondanks het bevolkingsaccres. Indien het be volkingsaccres in aanmerking wordt geno- men, is het dus nog veel sterker gedaald! Onder die omstandigheden het bevolkings- acres, over alle jaren na 1914, in rekening te brengen als een factor van stijgende lee- ningscapaciteit, toont al zeer weinig werke lijkheidsgezin. En dit kwam dan nog van het groene hout!" Vóór het huidige Kabinet de „eindpaal van '37" bereikt zal hebben, moet nog heel wat werk worden afgedaan. Dr. Colijn heeft slechts kort kunnen profiteeren van zijn Paaschvacantie; reeds gaf hrj van zijn actieve belangstelling blijk door zijn bezoek aan Den Helder. De „ruk" tot de zomervacantie ls dus ook voor hem weer aangebroken! Parlementariër. ZONDAG 19 APRIL. Hilversum I, 1875 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.50 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 10.20 Doopsgez. Kerkdienst. 10.20 Doopsgez. Kerkdienst. Hierna orgelspel. 12.15 KRO-orkest en lezing. 2.10 Causerie. 2.30 KRO-Symphonie-orkest en soliste. 3.30 Causerie. 3.45 Vervolg concert, 4.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Ned. Her.v Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Sport. 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. 8.20 KRO-orkest, KRO-Boys en Zangsextet. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto. Hilversum H. 801 m. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Berichten. Causerie. 9.30 Berichten. Orgelspel. 9.45 Veiligheidskwartiertje. 10.00 Berichten. Gramofoonplaten. 10.25 Damles. 10.45 Hollandsch strijkkwartet. 11.05 Gramofoonplaten. 11.10 Lezing. 11.25 Vervolg kwartetconcert. 12.00 Gramofoonplaten. 12.50 Cantabilé-orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Opera-concert m.m.v. solisten, koor en orkest. 4.00 Sportreportage. 4.30 Olympisch nieuws. 4.45 Sportberichten. Gramofoonplaten. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Sportnieuws. Gramofoonplaten. 6.00 Lezing. 6.30 Causerie. 6.45 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.00 Berichten. 8.15 Concertgebouw-orkest en solist. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Radio-Journaal. 9.15 Gevar. programma. 10.30 Dialoog. 10.50 Gramofoonplaten. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Kovacs Lajos' orkest. MAANDAG 20 APRH,. Hilversum I, 1875 m. N CRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30—12.00 en 12.15 Gramofoonplaten. 12.45 A'damsch Salonorkest. 2.20 Gramofoonplaten. 2.45 Voor de keuken. 3.153.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Bas-bariton, viool en piano. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.15 Leger des Heils-samenkomst. 9.15 Stichtsch Salonorkest (Om 10.00 Be richten). 11.0011.30 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg ensembleconcert. 11.00 Orgel en zang. 12.00 Aeolian-orkest. 12.30 De Octophonikers. I.30 Omroeporkest en voordracht. 4.00 Pianorecital. i 4.30 Micha Novy's orkest en solist. 5.00 Lyra-Trio. 5.45 Aeolian-orkest. 6.30 Muzikale causerie. 7.30 De Staalmeesters. 8.00 Berichten. 8.10 Gramofoonplaten. 8.20 BBC-Dansorkest. 8.50 Radiotooneel. 9.25 Oratorium-concert mjm.v. solisten, ko ren en orkest. II.00 Berichten. 11.1012.00 De orkesten Veres Lajos en Freddy Hoffmann. DINSDAG 21 APRIL. Hilversum 1, 1875 m. KRO-uitzending. 4.006.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 HIRO. 5.10 Gramofoonplaten en KRO-Melodlsten, 6.40 Lezingen. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.15 Sted. Orkest Maastricht, m.m.v. solist 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 KRO-orkest. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. 10.35 Populair concert. 11.1512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Gron. Orkestvereeniging. 11.00 Kniples. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonplaten. I.30 De Minstreels. 3.00 Huish. wenken. 3.30 Gramofoonplaten. 4.00 Zang en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Omroeporkest en gramofoonplaten. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianorecital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Gramofoonplaten. 8.55 Radiotooneel. en 9.30 Omroeporkest, Ensemble „Koetjitja Gramofoonplaten. II.00 Berichten. 11.1012.00 Gramofoonplaten.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2