fohol Vrouwenhanden Julianadorp. Schagen HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 25 APRIL 1936 GEMENGD NIEUWS Binnenland Theewarmer vliegt in brand, waar door drie huizen in vlammen opgaan. Noodlottige vergissing. De aanvaring van het s.s. Batavier 2 met het s.s. Grietje. De aanvaring tusschen het m.s. Manoeran en het s.s. Algenib in het Noordzeekanaal. Buitenland Zachter weer te Londen. Op zoek naar vijand van het algemeen nummer één". Eenschilderij verkocht voor£ 10.000 Aanranders van Léon Blum veroordeeld. De Duitsche gezant gered. Relletjes tusschen Hindoes en Mohammedanen Inzameling voor de Duitsche joden. Koningin en Prinses op de „Nautilus". Rijkssteun aan de Amsterdamsche haven. Onze ambulance is alles kwijt. Suppletoire defensie-begrooting voor 1936. Wijziging in de opleiding van de reserveofficieren. Drie tankschepen voor één opdracht geefster worden tegelijk te water gelaten. Heeft een wachtmeester der marechaussee mishandeld? Klachten over de behandeling der dienstweigeraars te Veenhuizen. Wat voor weer vandaag? Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië |im Mollison over de K L.M. Instelling van een raad voor de luchtvaart. Plannen van Amelia Earhart voor een vlucht om de wereld. De Graf Zeppelin boven zuidelijk Nederland. Neemt de K.L.M. grootere Douglas-machines dienst? in wy meenen te weten, dat het zoeken nu allereerst is naar een harmonische combi natie van llcentlebouw met vruchtbaar ex perimenteeren. Dit laatste moet dan zoo mo gelijk een of meer nationale protypes opleve ren. welke kans bieden op verdere bestellin gen. 1 r PREDIKBEURTEN. Ned. Her*. Gemeente. Geen dienst Benillngsgebouw „Dn Ster der Hope". •s Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur, de heer 1. Kuiper van Bllthoven. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door SCHAAKDEMONSTRATIE. Donderdagavond gaf de schaakmeester Davidson uit Amsterdam, een schaakdemon- 8tratie In het lokaal van het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen. Door hem werden ver klaard een 8-tal eindstanden, een party Reti- Tartakower, welke ln 11 zetten door Reti werd gewonnen, benevens een destyds te Parys ge speelde party Em. LaskerJoenofskl, welke door Joenofskl werd gewonnen. Deze laatste party, waarin de meester aantoonde het ver schil tusschen aanvals- en positiespel, werd met zeer veel aandacht dcor een talrijk op gekomen schaakpubliek gevolgd. DE BANKBILJETTEN TERUG NAAR DEN EIGENAAR. Donderdagochtend zyn de zeven bankbil jetten. van 100. welke Dinsdagavond ln een blokbandtaxi gevonden waren, weer naar hun rechtmatige eigenaars teruggekeerd. De chauffeur herkende zyn vrooiyke pas- sag.ers dadeiyk en met eenige formaliteiten van handteekeningen zetten was de plechtig heid spoedig afgeloopen en waren de 700 minus een belooning van 35. naar den rechtmatigen eigenaar terugekeerd. Waarschgnlijk ten gevolge van het vlam vatten van een theewarmer. die over een pot op een theelichtje stond, is brand ontstaan in he woonhuis van den heer H. Kuyper, toe- bchoorende aan mej. Lich te Noordbroek. Het huis is tot den grond toe afgebrand; het naastgelegen dubbele woonhuis, toebehoo- rende aan de wed. Swiers vatte ook vlam. Van beide huizen is de bovenbouw verbrand; de bewoners kregen veel waterschade. Van den inboedel 'van den heer Kuyper kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Ten huize van den 34-jarigen grondwerker H. te Amsterdam is een jongetje van tien maanden oud op noodlottige wyze om het leven gekomen. De moeder wilde het kindje, dat ziek ln de wieg lag, het voorgeschreven drankje geven, maar by vergissing nam ze een flesch, inhoudende lisol, waaruit ze het kind een eetlepel Ingaf. De toestand van het kind verergerde dermate, dat de hulp van een medi cus werd ingeroepen. Dat mocht echter niet meer baten, want twee dagen later is het knaapje aan de gevolgen overleden. De raad meent, dat de aanvaring van het s.s. „Batavier" 2 met het h.s. „Grietje" ls veroorzaakt door het uit het roer loopen van de „Grietje", toen de „Batavier" 2 dit schip passeerde, en dat de „Batavier" 2 niet van haar koers behoudens dan door de s.b.- roergeving, toen de aanvaring onmiddeliyk dreigde is afgeweken, en dat ook de „Grietje" niet naar de „Batavier" 2 is toege stuurd. De „Batavier" 2 had als oploopend schip te zorgen, dat zy met het opgeloopen schip niet in aanvaring zou komen, door by het passeeren een behoorlijken afstand in hcht te nemen. Dat die afstand te gering was, is vermoe delijk daaraan toe te schryven, dat de aan dacht op de brug van de „Batavier" 2 op het licht van Schouwenbank, aan stuurboord was geconcentreerd, en te weinig op den af stand van de „Grietje" is gelet De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaak van dB aanvaring tusschen het m.s. „Manoeran" en het s.s. „Algenib" in het Noordzeekanaal. De raad meent, dat deze aanvaring hieraan is toe te schryven, dat de „Algenib", misleid door de breede watervlakte by vernauwing van de niet door lichtbakens aangegeven vaar geul, iets te Zuidelijk is gekomen, waardoor het achterschip onder invloed van zuiging kwam, en het sohip, dat al eenigszins bak- boord uit werd gestuurd, naar bakboord ls overgeschoven, terwyi de „Manoeran" toen veods zoo dicht was genaderd, dat eene aan varing niet meer was te voorkomen. De raad cr niet van overutigd, dat de „Algenib" onder Invloed van den spuistroom gekomen ls. al acht hy dit niet uitgesloten. Verder acht 0 raad het niet onmogeiyk, dat de loods van ..Algenib" zich ln de breedte van de vaar geul dwars van zykanaal C heeft vergist. De 1BPe vaargeul is daar ter plaatse door niets kenbaar gemaakt, zoodat de loods een breed ater voor zich zag, waarvan slechts een be- D'kkcüjk smal gedeelte geschikt was voor de icpiiggpnde „Algenib". Dit alles is het gevolg an de werkzaamheden tot verbreeding van ...e kanaal, een gevolg, dat gelukkig van tijde- J °n aard ls. Een ongelukkige omstandigheid D]^3 noS. dat de plaats waar de trechter de aats waar de verbreede in de niet-verbreede rgeui overgaat zich bevindt, zeer ongun stig is gelegen, n.L juist by het begin van de bocht. De raad meent, dat, onder de gegeven omstandigheden, van het uit het roer loopen van het schip, aan de „Algenib" geen verwyt kan worden gemaakt. Wat de „Manoeran" betreft, is de raad van oordeel, dat ook aan dit schip ter zake van deze aanvaring geen verwyt kan worden ge maakt. Onder de gegeven omstandigheden kwam het uit het roer loopen van de „Alge nib" voor de „Manoeran" zoo onverwacht en op zoo korten afstand, dat de aanvaring niet meer kon worden voorkomen. Wel wil de raad opmerken, dat de „Manoe ran" een snelheid van zes, de „Algenib" een snelheid van vier myi had, tezamen dus 10 myi. Dit is een te groote vaart om elkaar te passeeren. Het is de raad opgevallen, dat aan boord van de „Manoeran" de order „vallen stuurboordsanker" niet onmiddellijk is uitge voerd, omdat de stuurman nog naar bak moest gaan. Hy had daar behooren te zyn. De ge dragingen van de beide schepen na de aan varing keurt de raad goed. Na een periode van een voor het Seizoen ongewone koude met hier en daar sneeuwval steeg gisteren te Londen de temperatuur on verwachts. In den namiddag wees de thermo meter 60 gr. F. aan, d.L twee graden boven het normale voor den tyd van het jaar. Voor de komende paar dagen wordt een zachte weersgesteldheid voorspeld. De regeering der Ver. Staten van Noord Amerika heeft 5.000 'dollars belooning op het hoofd gesteld van Alvin Karpis, „vijand van het algemeen, nr. 1", teneinde de op sporing van dezen gevaariyken gangster te bevorderen. De „Daily Telegraph" meldt uit New York, dat een van de beroemdste en grootste werken van Paul Gauguin, den Franschen schilder, die ln 1903 ln den ouderdom van 55 jaar is overleden, door het museum van Schoone Kunsten te Boston is aangekocht voor meer dan 10.000. Gauguin heeft dit werk in 1897 ln Tahiti geschilderd. Het is getiteld: „Vanwaar komen wij? Wat zyn wy? Waar gaan wy heen?" Hy hoopte, dat de schildery in het Paleis Luxembourg te Parys zou worden geplaatst, Tot resp. S maanden en 14 dagen hechtenis. De correctióneele rechtbank heeft de aanran ders van den socialistischen leider Léon Blum, Courtois en .Andurand, veroordeeld tot respec- tieveiyk drie maanden en veertien dagen ge vangenisstraf. Zooals bekend, hebben zij Blum, het Kamer lid Monnet en diens echtgenoote den 13en Februari j.1. mishandeld tydens de begrafenis van het lid van de Action Franyaise, Jacques Batnville. Courtois en Andurand zyn beiden eveneens Zooals wy Donderdag reeds meldden, zyn von Stohrer en zyn chauffeur veilig en wel weergevonden in den omtrek van Baharia. De gezant is dadelyk per vliegtuig naar Kaïro ver trokken, waar hy tegen twaalven zou aan komen. Een Engelsche vlieger was de eerste, die den auto van Stohrer opmerkte. De auto was be dekt met een wit laken en stond niet ver van de oase Baharia. De vlieger daalde bij den auto neer. De chauffeur was een beetje aan het ylen, maar Stohrer vertelde, dat zy in het leven gebleven waren op het water van de radiator van den auto, dat zy gekookt hadden. Toen zy gevonden werden, was dit op enkele drup pels na verbruikt De auto, zoo vertelde Stohrer verder, had op een gegeven oogenblik niet verder gewild. De banden waren gescheurd op den rotsigen grond. Reeds Zaterdag waren zy ln de buurt van Baharia verdwaald en hadden zy by 't zoeken naar den rechten weg al hun benzine ver bruikt. Zy hadden toen hun wagen op een uitstekenden rots getrokken om door zoekende vliegtuigen gemakkelijker ontdekt te worden. Naast den auto hadden zij witte lappen uitge spreid. zy hadden, even voordat zy gevonden werden, Juist hun laatste sardientjes gebruikt en hadden, zooals reeds gezegd is, nog eenige druppels water over, waarop zy het wel tot den nacht hadden kunnen uithouden. DE OPSPORING VAN BARON VON STOHRER HEEFT 20.000 POND GEKOST. De „Daily Telegraph" meldt uit Kaïro, dat 50 vliegtuigen van de Kon. Engelsche lucht macht drie dagen lang hebben deelgenomen aan de opsporing van den Duitschen gezant Ook hebben manschappen van het automo bielcorps gepatrouilleerd. De kosten van het zoeken bedragen naar schatting 20.000 pond. 85 gewonden. Naar Reuter uit Bombay meldt, zyn by de relletjes tusschen Hindoes en Mohammedanen te Poona 40 gewonden gevallen, van wie een inspecteur van politie er ernsüg aan toe is. De onlusten ontstonden doordat de Mohamme danen zich verzetten tegen de muziek, die speelde voor een Hindoe-tempel. Onmiddeliyk liepen beide partyen te hoop, zoodat er spoe dig een menigte van circa 5000 man slaags was. 300 agenten hadden groote moeite om de betoogers uiteen te dryven. Er zouden volgens een nader bericht 85 ge wonden in de ziekenhuizen zyn opgenomen. 470.000 pond sterling in twee weken. In het Britsche ryk wordt een inzameling gehouden om een millloen pond sterling by- een te brengen, teneinde voor 100.000 jonge Duitsche Joden een vestiging ln Palestina of elders bulten Duitschiand mogelijk te maken. De inzameling heeft in veertien dagen tyds reeds 470.000 pond sterling opgebracht Gisteravond te 8 uur 55 arriveerden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg per auto aan de Koningin Wilhelmina- haven te Vlaardingen, teneinde zich aan boord te begeven van Hr. Ms. politiekruiser „Nau tilus", die het gezelschap buiten om naar de Zuid-Hollandsche eilanden zou brengen we gens het voorgenomen bezoek aan Goeree en Overflakkee. Aan den valreep werden Zij. opgewacht door den commandant van de „Nautilus" overste Cikot en den eersten officier. Toen de gasten aan boord waren, werd de état majoor voor gesteld, waarna H. M. en H. K. H. door den commandant naar de voor Haar bestemde vertrekken werden geleid. Zij begaven zich daarna naiar de brug, waar Zij uitbundige toejuichingen van de saamgepakte menigte in ontvangst hadden te nemen. Hierna wer den de trossen losgegooid en stoomde de „Nautilus" de nieuwe haven uit Door de afdeeling Vlaardingen van de ver- eeniging de „Prince Vlag" was aan boord van de „Nautilus" een fraaie bouquet bezorgd, de bemanning had de longroom op eenvoudige wyze met bloemen versierd. De „Nautilus1 wordt begeleid door Hr. Ms. mijnenlegger „Hydra", commandant luit. ter zee le klasse Van Rinkhuizen. Destyds hebben wy bericht, dat er een nieuw voorstel van het gemeentebestuur van Amsterdam is te wachten, waarby wede:om een verlaging van verscheidene gemeenlekke heffingen in de naven zouden worden voor zien, zoodat de havenkosten op gelyk peil met die te Rotterdam, na de aldaar eveneens te ondernemen verlaging, zullen blyven. In de Donderdagmorgen gehouden vergadering van de commissie van advies inzake bestryding van de werkloosheid in de hoofdstad, heeft de heer Gottfried H. Crone, voorzitter van de K. v. K. en Fabrieken, medegedeeld, dat, indien zou blijken, dat de gemeentelijke financiën deze nieuwe offers niet kunnen dragen, het hem noodzakelijk en verantwoord voorkomt, dat de Ryksschatkist de gemeente daartoe in de gelegenheid stelt. De Nederlandsche ambulance verklaart vrywel haar geheele uitrusting, alsmede de persoonlijke bagage der leden te hebben ver loren. Een gedeelte is te Kworam verloren geraakt Het grootste deel is echter achtergebleven te Dessié, waar het is overhandigd aan de Fransche Franciscaner missie, die, naar ge meld wordt, nog steeds de werkzaamheden van het zich thans ln Italiaansche handen bevindende ziekenhuis voortzet. Veel bagage is ook verloren gegaan, toqn Óen der beide vrachtauto's van de ambulan($„ te Sjolameda in den modder bleef steken en. moest worden achtergelaten. De inzitteden! werden na een opwuiucnc-e:. ric per muildier door de Britsche ambulance in veiligheid gebracht. Blijkens het voorloopig verslag over dit wetsontwerp betreurden vele leden, van wié' verscheidene leden de noodzakelijkheid van de gedane uitgaven erkenden, dat de minister' tot een bedrag van 1.534.000 uitgaven hoeft gedaan ten laste van den gewonen dienst, zonder dat de Kamers daarvan te voren ken nis droegen. In het byzonder had deze grief betrekking op de voorgestelde verhooging van artikel 25. Deze aanvrage heeft immers zoo laat op 5 Maart 1936 de Kamer bereikt, dat het onderzoek in de afdeeling plaats had daags voor dat het gekochte materieel in dienst zou worden gesteld. Naar het oordeel dezer leden had de minister het voorstel tot ver hooging van dit artikel aan de aanschaffing van de pantserauto's moeten doen voorafgaan. De Kamer zou dan in de gelegenheid zyn ge weest, zich over de wenschelykheid van de aanschaffing van pantserwagens uit te spre ken, zonder daarby voor een feit te staan. Eenige leden vroegen, of niet bezuiniging., zou kunnen worden verkregen door een zoo danige wyziging van de dienstplichtwet, datw gedurende het geheele 'aar voldoend geoefen de dienstplichtigen aanwezig zyn, zoodat het korps politietroepen wederom zou kunnen worden ingekrompen. Tenslotte vroegen eenige leden, of het juist is, dat voor plaatsing bij dit corps alleen in aanmerking komen roomsch-katholieken en anti-revoiutionnairen. Zij zouden het betreu- ren, indien de minister op deze vraag een be vestigend antwoord zou moeten geven. De Provincaie Overyselsche en Zwolsche Courant verneemt, dat het in het voornemen ligt van den minister van defensie een belang- ryke wijziging te brengen in den eersten oefeningstyd en de bevordering van de dienst plichtigen, bestemd voor de opleiding tot reserve-officier der infanterie en voor het dienstvak der militaire administratie. Tot dusver werden de adspirant-reserve-offlcieren by het einde van den cursus aan de S.R.O.I, nadat aan de examens voor dien rang was voldaan, als vaandrig by het regiment infan terie geplaatst, waar in dien rang de eerste oefeningstyd werd voltooid, terwyl de benoe ming tot reserve-tweede-luitenant in het daar opvolgende Jaar kon worden tegemoetgezien. Te beginnen met de dienstplichtigen, welke op 20 April j.1. onder de wapenen zyn go- komen, zal van dezen regel worden afgeweken, waardoor de adspiranten niet meer ln den rang van vaandrig hun eersten oefeningstyd zullen voltooien, doch ln den rang van dienst plichtig sergeant by de korpsen hun verdere practische opleiding zullen krygen. Zy zullen daarbij worden gedetacheerd tot de eerste oefening is volbracht. De bevordering tot vaandrig zou dan volgen op 1 Januari van het daaropvolgende kalenderjaar. In dat jaar en in het daaropvolgende jaar zal de adspirant officier telkens nog twintig dagen voor her halingsoefeningen moeten opkomen, om op 1 Januari van het weer daaropvolgende Jaar te worden benoemd tot reserve-officier. Ten gevolge van deze regeling zullen zy, die op 20 April j.1. onder de wapenen kwamen, dus eerst op 1 Januari 1940 voor de benoeming tot reserve-tweede-luitenant in aanmerking komen. t PROF. AALBERSE OPVOLGER VAN WIJLEN JHR. RUYS DE BEERENBROUOK? r Naar „De Tijd" verneemt, bestaat er in de R.K. Fractie der Tweede Kamer een ernstige strooming, om prof. Aalberse te verzoeken zich beschikbaar te stellen als opvolger van wyien jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer. Mocht dit het geval worden, dan schynt het voornemen te bestaan voorloopig het voorzit terschap van de fractie en van de partij te vereenigen in den persoon van mr. C. M. J. F. Goseling. MINISTER COLIJN BEZOEKT HR. MS. ,JOE RUYTER" EN DE MARINEKAZERNE. Donderdagmorgen om half elf heeft minis ter Colijn een bezoek gebracht aan den krui ser De Ruyter op de werf Wilton-Feyenoord. De commandant, kapitein ter zee A. C. van de Sande Lacoste heeft dr. Coiyn rondgeleid. Om kwart voor twee arriveerde de minister per auto, vergezeld van schout by nacht Vos en zyn adjudant by de Marinekazerne, waar het gezelschap door den commandant, kolo nel Dorren werd verwelkcmt. Het gold hier een niet-officieel bezoek van den minister. DE S.D.A.P. EN N.S.B. De heer Koos Vornink, voorzitter van het hoofdbestuur van de S.D.A.P., heeft Donder dagavond voor een stampvolle zaal te Noord- wijk-Bhmen de verklaring afgelegd, dat de party als zoodanig niet zal debatteeren met de N.S.B., gelijk door deze laatste was ver zocht, voor en aleer Mussert de uitdaging van Albarda heeft aangenomen van 1933 tot het voeren van een onderling debat met gelyken spreek tyd, geen zoogenaamd driehoeksdebat, gelbk door den laatste was aangeboden. De L.U.A.P. zal de redevoeringen op haar kosten Stenografisch laten vastleggen en in een brochure verkrijgbaar stellen. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER. Woensdagmiddag heeft de Kamer van Koophandel voor Holland's Noorderkwartier haar leden en de leiders van groote bedrijven Uit haar district en eenige andere genoodig- den, aan een lunch vereenigd. Het ."ezelschap Werd welkom geheeten door mr. Ledeboer, voorzitter van de sociëteit „De Unie", welke haar gebouw welwillend voor deze byeen- komst had afgestaan. Aan deze lunch heeft de heer F. H. Fen- tener van Vlissingen, voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Utrecht, tevens voor- ziter van de Internationale Kamer te Parijs, een rede gehouden over het Internationale handelsverkeer. Hedenmiddag zullen voor rekening van de Koninklijke Shell 3 tankschepen tegelijk te water worden gelaten en wel de „Miralda" by de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, de „Elusa' by Wilton Fyen- oord te Schiedam en de „Erinna" by de Schelde te Vlissingen. Het is nog nimmer ge beurd, dat voor rekening van één opdracht geefster drie schepen tegelijkertijd te water worden gelaten. WERKKAMP DE KEMPERBERG GEOPEND. Donderdagmiddag heeft de officieele ope ning plaats gehad van het werkkamp De Kemperberg te Schaarsbergen nabij Arnhem, welk werkkamp is gesticht op initiatief van den diocesanen bond De jonge werkman in het aartsbisdom. Namens de jeugdige deelnemers aan het kamp sprak de heer Spal woorden van er kentelijkheid voor het feit, dat 100 Jonge werkloozen hier gedurende zes weken hun arbeidslust kunnen bevredigen. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft den minister van justitie de volgende vragen ge steld: 1. Is de minister bereid te doen onderzoe ken. of het waar is, dat door den wachtmees ter der marechaussee te Hardenberg op 19 April j.1. te omstreeks 19 uur in de kazerne aldaar een arbeider is ontboden, ten einde gehoord te worden naar aanleiding van een plaats gehad hebbend relletje, en dat deze arbeider op zyn verklaring, dat hy daarom trent geen mededeeling kon doen, aangezien hy by het bedoelde geval niet aanwezig was, door genoemden dienstdoenden wachtmeester op ergerüjke wyze is mishandeld? 2. Indien het in de eerste vraag genoemde geval zich inderdaad heeft voorgedaan, is de minister dan bereid de noodige maatregelen te nemen .opdat dergelyke feiten zich niet meer mogen voordoen? HANDEL IN GROENTEN EN FRUIT. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt bekend, dat bij een aanvraag om erkenning als handelaar in gewassen van den tuinbouw ,het overleggen van een verklaring, waarby een derde afstand doet van zyn er kenning als zoodanig .voortaan geen waar- borg geeft, dat het verzoek zal worden in gewilligd. Ter voorkoming van teleurstelling, wordt dezen aanvragers tn hun eigen belang aan geraden. .geen groentenwinkel, ventwyk of anderen handel in tuinbouwgewassen over te nemen, alvorens zy zich by de Centrale ervan hebben vergewist, dat deze hen als handelaar in gewassen van den tuinbouw zal erkennen. Een aantal ouders van dienstweigeraars, die in de rykswerkinrichting te Veenhuizen werden of worden gevangen gehouden, heb ben een request gezonden aan den minister van JustiUe, waarin zy uitvoerig de h. i. al daar heerschende verkeerde toestanden onder de aandacht van dezen bewindsman brengen. Gewezen wordt o. a. op het ontoereikende broodrantsoen, het eenvormige en op den duur geestdoodende van de opgedragen werk- Naar waarneming verricht tn den morgen van 25 April. Medegedeeld door net Komnkiyk Meteorologisch Instituut. Hoogste barometerstand 771.8 te Rocheford. Laagste barometerstand 136.5 'te Toshaven. Verwachting: MaUge tot zwakke Z.W. tot W. wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen rogen. Zacher, vooral des nachts. Barometerstand te Den Helder 763.9. zaamheden en het opleggen van disciplinaire straffen zonder redeiyken grond. De mede werking van den minister wordt gevraagd om deze misstanden uit den weg te ruimen opdat de jonge mannen, na beëindiging van hun straftyd, naar lichaam en geest onbe schadigd in de maatschappy terugkeeren. BEDRIJFSVERLIES-LEERDAM NEEMT REGEERING NIET VOOR HAAR REKENING. Fabricage de volgende week nog voortgezet. De Regeeringspersdienst meldt: De Minister van Sociale Zaken heeft op hun verzoek een onderhoud toegestaan aan de bewindvoerders van de N.V. Glasfabriek „Leerdam". Deze verzochten gedurende en kele maanden het bedrijfsverlies voor reke ning van het Rijk te willen nemen, waardoor de onderneming zou kunnen blyven door werken. Op dit verzoek is afwijzend beslist, met het oog op de consequenties tegenover andere bedryven. De minister voegde hieraan toe, dat de Re geering het laatste voorstel tot saneering van „Leerdam", dat minister Gelissen heeft ge daan, volledig hadhaaft. Nader telefoneert de correspondent van het Alg. Hbl. te Leerdam, dat de directie gister avond heeft besloten he' bedrijf de volgende week op gang te houden; ln den loop dier week wordt ook beslist over het eventueel verder voortzetten van het bedryf. Voorloopige surséance van betaling. De rechtbank te Dordrecht heeft voorloo pige surséance van betaling verleend aan de N.V. Glasfabriek Leerdam. ONVERANDERDE BOTERACCIJNS. De boter-accyns is wederom vastgesteld op een gulden per kilo (de marktprys werd on- gewyzigd vastgesteld op 44 cents per kilo) MINISTER SLINGERBERG NAAR NOORD-HOLLAND. Bezoek aan werkverschaffingen. Gelijk reeds is medegedeeld, zal de minister van sociale zaken, mr. Slingenberg, met de provinciale commissie voor werkverschaffing in Noord-Holland en den hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, Maandag 27 dezer ver schillende werkverschaffingen in Noord-Hol land bezoeken. Des morgens, omstreeks 10 uur, zal de minister te Beverwyk den nieuwen weg, welke aansluiting geeft met de haven en welke beide werken in werkverschaffing zijn uitge voerd, officieel openen. Daarna zal onder leiding van den hoofd opzichter der Ned. Heide Maatschappy, een gedeelte van de werkverschaffing, welke wordt georganiseerd door de N.V. Ontgin- nings-maatschappij Noord-Holland, onder Cas- tricum worden bezocht. De tocht gaat daarna naar Egmond aan Zee, waar verschillende gemeentelyke werk verschaffing zullen worden bezichtigd. In den namiddag bezoekt de minister de rijkswerkverschaffing in de boschwachtery Camperduin te Schoort. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL VOOR BOUWKUNDE TE AMSTERDAM. Jaarverslag 1935. Het 6de jaarverslag van de Middelbare Tech nische Schooi voor Bouwkunde te Amsterdam Dongestraat 12) maakt melding van het vyf- jarig bestaan der school. De nieuwe afdeeling Weg- en Waterbouw kunde. die geopend is met ingang van 1 Sep tember 1935, bleek reeds by de lnschryving van leerlingen een succes. Thans wordt de school bezocht door 158 leerlingen, onder wel.ie 1 meisje, waarvan 37 In het praktisch leerjaar werkzaam zyn, welk leerjaar tusschen het 2e en het 4e studiejaar gevoegd is. Aan het eindexamen werd deelgenomen door 22 candidaten, van welke 18 slaagden. Van alle afgestudeerden der school (83) hadden op 3t December 193566 een werkkring, 6 studeerden door, 2 waren in militairen dienst en van 3 waren geen gegevens te verkrygen; 6 waren werkloos. Een prospectus van de hierboven genoemde scholen is op aanvrage gratis verkrygbaar. DE LANGEDIJKER GROENTEN- CENTRALE. Algemeene vergadering. De Langendijker Groentencentrale heeft dezer dagen haar algemeene vergadering te Stompetoren-Schermeer gehouden onder voor zitterschap van den heer S. de Boer te Zuld- Scharwoude. Na uitvoerige bespreking ls het bestuurs voorstel, om de toegezegde 600 's jaars ge durende 40 jaar te verstrekken als bydrage in de kosten van de kanalisatie van West- Friesland .aangenomen. Getracht zal worden het bedrag te verminderen. Verscheidene voorstellen werden daarna behandeld, betrekking hebbende op verplicht veilen. Aangenomen ls een bestuursvoorstel, dat het noodzakeiyk acht, dat de aangesloten leden hun groenten ook werkeiyk over hun eigen veiling verkoopen, behoudens enkele uitzonderingen, Onder het verplicht veilen Is ook de andyvie gebracht, evenals goedge keurde pootaardappelen. Ten aanzien van het cultuurvraagstuk zal men zich, in verband met de ziekte onder de kool, tot den directeur van den landbouw wenden «te ledera automobiliit ken u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur rijn wagen haalt, maar slechts weinigen welen, hoeveel meter re wel noodlq hebben om me' die vaart te stoppen I - Lijster (heenreis) vertrokken van Medan en aangekomen te Bandoeng 24 April. Sperwer (terugreis) vertrokken van Rome en aangekomen te Schiphol 24 April. Tusschenlanding te Parys. Een gunstig getuigenis. Aneta meldt uit Medan: Een vertegenwoordiger van de Deli Cou rant had een interview met den bekenden vlieger Jlm Mollison. De vlieger zeide o. m.: „Het is niet prettig dit te moeten erkennen, maar wy worden door de K.L.M. over alle linies geslagen'. Hy achtte verder de Britsche luchtvaart te langzaam, in vergeiyking met de K.L.M., welke steeds een open oog heeft voor alles en steeds tydig maatregelen treft om sneller en beter te zijn. Op de opmerking van den interviewer, dat zyn critlek in Brit sche kringen onaangename reacties zou ver oorzaken, antwoordde hy eenvoudig: „Ik heb geiyk". Wetsontwerp spoedig verwacht. Zeer binnenkort kan de indiening van het wetsontwerp tot instelling van een Raad voor de Luchtvaart tegemoet worden gezien. Naar wy vernemen zal deze raad. waarvan de organisatie analoog is aan die van den Raad voor de Scheepsvaart, uit vyf leden be staan en te 's-Gravenhage gevestigd werden. Verwacht wordt, dat te zyner tyd staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien tot voorzitter zal worden benoemd. Amelia Earbart (mevr. G. P. Putnam) overweegt een vlucht om de wereld in de richting Oost West Vrienden van de be roemde vliegster zeggen, dat zy reeds een geheel metalen toestel met twee motoren voor deze vlucht heeft gekocht, een Lockhead Electra, die van alle moderne hulpmiddelen, o. a. voor blindvliegen. is voorzien. Alvorens haar wereldvlucht te beginnen, zal de vlieg ster met dit toestel verscheidene proefvluch ten maken over 't Amerikaansche continent Het luchtschip Graf Zeppelin is gistermid dag om 12 u. 20. komende uit westeiyke en naar oosteiyke richting gaande, Vlissingen gepasseerd. Gistermiddag om kwart voor een werden de inwoners van Bergen-op-Zoom verrast door de komst van de Graf Zeppelin. Waarschijnlijk tengevolge van het mistige weer vloog het luchtschip zeer laag en lang zaam, zoodat het langen tyd en buitengewoon duideiyk was te zien. De Graf Zeppelin vloog in de richting Roo sendaalBreda. Een en ander trok zeer veel belangstelling. Ongeveer 8 minuten voor half twee pas seerde het luchtschip Eindhoven. Het lucht schip kwam uit noord-westeiyke richting om, na een groote boog beschreven te hebben, in zuid-oosteiyke richting te verdwijnen. Het hoogte van ongeveer 400 meter. Vermoedeiytc volgde het de spoorlyn EindhovenWeert om dan vandaar over Limburg naar Duitschiand te koersen. Het vervoer op de iyn AmsterdamBata via neemt doorloopend ln die mate toe, dat reeds geregeld passagiers moeten worden ge weigerd en de K.L.M.-leiding reeds plannen heeft ontworpen voor het bevliegen van deze iyn met grootere toestellen. De heer Ples- man kondigde aan, dat de keuze reeds ge vallen was op de Douglas D.S.T., welk toe stel twaalf passagiers kan vervoeren tegen acht op het oogenblik ln de D.C. 2. Deze keuze werd o.m. aldus gemotiveerd, dat de F. 36 voor Indlë niet geschikt ls ea dat langdurig overleg met Fokker over een ander, sneller en grooter type nog altyd niet tot een resultaat heeft geleld. Daar de K.L.M. begin 1937 de vervoercapaclteit van de Indiö- Ujn wil vergrooten, kan zy met haar keuze moeliyk langer wachten. Het ls echter nog slechts een beginsel besluit, want de goedkeuring der regeering hierop ls nog niet verkregen, hoewei de be sprekingen met de technische adviseerende instanties gaande zyn. Het spreekt vanzelf dat de regeering het liefst zou zien, dat een dergelyke belangrijke bestelling voor Nederland behouden kon bly ven. doch hier raken wy het nog niet opge loste vraagstuk der nationale vliegtuig industrie. De regeering heeft den wensch van pre ferentie voor de Nederlandsche industrie ze ker niet losgelaten, hetgeen evenwel iets an ders is dan een gemonopoliseerde eenheids- fabriek. Als opdrachtgevers komen uiteraard aller eerst tn aanmerking eenerzyds de K.L.M., voor wellicht twee types, en anderzyds de militaire luchtvaartafdeeling en de marine- luchtvaartdienst, zoowel hier te lande als in Indië. Vooral voor deze tweede groep is de diffe rentiatie groot. Het is dan ook niet gemak- keiyk, by voorbaat alle elschen vast te leg gen. Daarby komt nog, dat sommige mili taire bestellingen Juist ln dezen tyd spoed- eischend zyn, zoodat wellicht de binnenland- sche ontwikkeling niet zal kunnen worden afgewacht. Onze indruk is, dat voorloopig geen actief ingrypen van de regeering ls te verwachten; dat deze aangelegenheid In meer dan een opzicht haar volle aandacht heeft, staat wel vast, aldus schrijft de TeL, aan welk blad wy dit bericht ontleenen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11