Radio-programma Abonneert II op tt blad GEMENGD NIEUWS Binnenland Onderwijzeres op het trottoir doodgereden. De Ossche misdadigers in hooger beroep. Eenige veroordeelingen. Zij wierp met zoutzuur. De „Martje" had het zwaar te verduren in het IJsselmeer, Opzienbarend ontslag van den directeur der Haagsche contrölewoningen. Dreigen honderdtwintig gezinnen gedupeerd te worden? HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2* APRIL Aardbeving in Kwantoeng. Verscheidene dorpen verwoest. Buitenland Na de terechtstelling van Hauptmann Meteoor en cycloon. Wardenier en Justitia. Het Binnenhof» De overval met roof te Westzaan. Weekkroniek Het plotseling overlijden van president Ruys de Beerenbrouck.- Iets uit zijn langdurige publieke loopbaan. - Mr. Ruys als Kamerpresident, - Wie zal hem opvolgen? - Vele zaken door de Eerste Kamer afgedaan. Te Tilburg. Donderdagmiddag ongeveer half vier is te Tilburg een doodelijk ongeluk gebeurd. De 30-jarige onderwijzeres, mej. C. van Odyk, bevond zich op het trottoir tegenover het gebouw van Roomscsh leven, toen vlak bij haar een autobotsing plaats had met het ge volg, dat een der wagens, bestuurd door den heer Zeebergs, plotseling uitweek en haar aanreed. In een huis in de buurt binnenge dragen overleed mej. O. eenige oogenblikken later. Donderdag heeft de rechtbank vonnis ge wezen tegen H. A. R., arbeider te Oss en J. A. van B., metselaar te Oss, ter zake van diefstal by den slager Jansen. De eisch was tegen R. 3 jaar, tegen van B. 1 jaar voorwaardelijk. De rechtbank heeft thans R. veroordeeld tot één jaar en 6 maan den met aftrek van de voorloopige hechtenis, v. B. tot 1 jaar voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht, heeft het O. M„ wegens poging tot zware mishandeling geëlscht tegen Pietertje v. d. L„ 43 jaar, gedetineerd, te Rotterdam, die 26 Februari voor een pand aan den Pa rallelweg aldaar zoutzuur heeft geworpen ln het gelaat van de vriendin van haar echtge noot. JONGETJE DOODGEREDEN DOOK EEN WAGEN. Woensdagmiddag is op de Voorstraat te Delft de 6-jarige jongen L. A. S. onder een bespannen voertuig geraakt. Een der wielen ging het kind over het lichaam. Hi) werd naar het St Hyppolltusgasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Toen de deklast over boord was, bleek het gevaar geweken. Woensdagavond te ongeveer elf uur ver trok uit Lemmer de sleepboot Eemshorn met «twee sleepschepen van ruim 200 ton. Het «chip Martje was geladen met hout en had een deklast In de val van Urk kreeg de Martje het met den houtlast zwaar te ver antwoorden. De zee was ruw en er stond veel wind. Spoedig begon de deklast te wer ken. Ongeveer veertig zware palen van pl.m. 25 m en ander hout, waaruit de deklast be stond sloegen over boord. Het schip dreigde te kapseizen. Aan boord bevonden zich de «chipper, zijn vrouw, een 8-jarig kind en de knecht. De vrouw en het kind werden door de sleepboot overgenomen. Toen de houtlast overboord was geslagen, was het gevaar voor kapseizen geweken. Het schip is zwaar beschadigd te Amster dam binnengeloopen; schip en lading waren verzekerd. Er is een conflict uitgebroken tusschen het bestuur der sUchtingen „Contröle-woningen" en „Nazorg", te Den Haag en den directeur den heer L. Gertenbach, ten gevolge waar van de directeur tegen 1 Juni a.s. wegens ongeschiktheid eervol is ontslagen. Bij dit ontslag staan echter de belangen van meer dan honderd gezinnen op het spel. Een honderdtal personen dreigt tot werk loosheid te worden gedoemd en de met veel moeite opgerichte stichtingen, die veel nut tig werk voor de minderbedeelden hebben gedaan, worden in haar voortbestaan be dreigd. De directeur, de heer Gertenbach, was er JARENLANG SLECHTE SPIJSVERTERING Nu voelt hij zich 10 jaar jonger. „Sinds einde 1918 tot twee jaar geleden, heb lk geleden aan een slechte spijsvertering. Ik heb alles geprobeerd waar ik maar van hoorde en toch leed ik steeds aan indigestie, pijnen in den rug en een gevoel van opgeblazenheid. Toen heb lk Kruschen Salts geprobeerd en nu zou ik er niet meer buiten willen. Ik vaar al 42 jaar en ik ben gewend aan het ruwste voed sel. Kryschen heeft mijn leven tot een plezier gemaakt. Ik kan U de verzekering geven, dat ik mjj hu 10 jaar jonger voel en veel frisscher. Voor die paar guldens per jaar, die Kruschen kost, zou ik het niet willen missen." J. F. B. te C. De oorzaak van Uw indigestie is, dat Uw inwendige organen hun werk niet naar be- hooren verrichten. Uw voedsel, in plaats van verteerd en door het lichaam opgenomen te worden, wordt in Uw maag en darmen opge hoopt en veroorzaakt daardoor schadelijke stoffen. Deze giftstoffen zijn niet alleen aan leiding: tot lastige indigestie, maar zij onder mijnen Uw gezondheid, infecteeren Uw ge wrichten met rheumatiek en jicht en maken den wég vrjj voor een menigte andere ziekte verschijnselen. Kruschen Salts heeft een on middellijke aansporende welking op de in wendige organen, waardoor alle schadelijke stoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en erkende drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam ïtowntree Handels Maatschappij Amsterdam, Voorkomt, (Adv.) in geslaagd voor de menschen, die in de con trölewoningen waren ondergebracht en allen werkloos waren, eenige particuliere diensten te organiseeren en hen tot vaklieden op te leiden, zonder dat de gemeente dit iets kostte. Circa honderdtwintig personen werden aan werk geholpen, met ophalen van huisvuil, verhuizingen, glazenwasschen, markiezen ma ken, schoenreparaties, waarbij de directeur er angstig voor waakte, dat de loonen niet beneden de gewone standaardloonen waren om geen oneeriyke concurrentie aan te doen. Deze werkverschaffing werd door den directeur persooniyk geleid, die daarvoor toe stemming had gekregen. Voor de gemeente bracht dit voordeel mee, daar men anders de honderdtwintig werklooze gezinnen zou moeten onderhouden, terwijl zy door het initiatief van den heer Gertenbach zichzelf konden redden. Het bestuur van de Stichtingen bleek van deze werkverschaffing niet gediend te zyn. Het droeg een te particulier karakter. Men wilde haar eenvoudig liquideeren en de ruim honderd betrokkenen weer aan het spitten zetten in de gemeentelyke plantsoe nen, hetgeen de gemeente minstens een 50 tot 60.000 per jaar zal kosten, dan ze in de diensten door den heer Gertenbach opge richt hun eigen boterham te laten verdienen, zonder dat de gemeente hier een cent behoeft bij te passen. Het bestuur heeft den heer Gertenbach voor de keus gesteld: de particuliere diensten zouden moeten verdwynen of de heer Gerten bach zou als directeur der Controle-wonin gen ontslagen worden. De heer Gertenbach was niet van plan tot liquidatie zyner diensten over te gaan. De heer Gertenbach heeft een voorstel by het bestuur ingediend om voor den tyd van tien jaar van de gemeente de 106 Contröle woningen te huren op zoodanige voorwaar den, dat het verlies dat de gemeente er thans aan heeft van circa 65.000 per jaar wordt gereduceerd tot 40.000 en voorts op de zelfde voorwaarden door te gaan met de ex ploitatie van de genoemde stichtingen. Op dit voorstel, 12 Maar ingediend, werd tot heden niets vernomen. Tot zoover het conflict bezien van het standpunt van den heer Gertenbach. De voorzitter van de stichting „Contröle woningen", de wethouder van Stadsontwik keling en Volkshuisvesting, wien om een uit eenzetting van het standpunt van het bestuur verzocht werd, bleek hiertoe niet bereid te zyn. Intusschen staat wel vast, dat dit gerucht makende ontslag een nasleep zal hebben. gaan en toen hy terugkeerde zeide hii: nu moeten wy opschieten. Daarna greep hy ln zyn zak en vestigde den indruk dat htj een pistool in de hand had. Dicht by haar gekomen zeide B, handen omhoog, zy is naar de gang gevlucht en begon te schreeuwen B liep haar achter na en hield zyn hand voor haar mond om te verhinderen dat zij gehoord zou worden. Ook kreeg zy een slag op het hoofd waardoor zy eenige oogenblikken bewusteloos bleef. Toen zy weer by kennis kwam heeft zij opnieuw geschreeuwd. B. maande haar aan stil te zyn en vroeg waar het geld van den predikant lag. Dan zou hy niets met haar beginnen. De huishoudster heeft alleen gezegd dat het geld boven lag, men moest het zelf maar gaan zoeken. H. heeft zich naar boven begeven, maar keerde tot drie maal toe terug. Intusschen had B. verschillende malen ge vraagd waar het geld was, maar zy had alleen gezegd dat men boven moest zoeken. B. heeft H vervolgens een beitel gegeven en daar heeft H. een deur mee geforceerd. Inmiddels bleef de huishoudster zich ver zetten en bleef zy schreeuwen. B. heeft toen een laken genomen en haar dat om den mond gebonden. Vervolgens is zy op een bed vast gebonden met een koord. Daarop zijn de mannen op de vlucht geslagen. In zyn requisitoir merkte de officier van justitie op, dat het feit zeer ernstig is. Spr. eischte tegen ieder der verdachten, die reeds eerder veroordeeld zijn, een gevangenis straf van 4 jaar. Uitspraak 7 Mei. wortelde en steenen van groote afmeting over grooten afstand ln het rond slingerde. Uit Kanton wordt gemeld, dat het Zuid-Westen der provincie Kwantoeng Donderdag door een ernstige aardbeving is geteisterd. Verscheidene dorpen zijn volkomen verwoest. Het aantal dooden zou zeer groot zyn, Duizenden bewoners zyn dakloos, De vrouw van Hauptman heeft verklaard, aan de verdedigers, het onderzoek, enz. in het proces tegen Bruno Richard Hauptmann 40.000 te hebben uitgegeven ,welk bedrag byeen was gebracht door de in de Ver. St. wonende Duitschers. In het dorpje Vlllarrejo de Fuentes in de provincie Cuenca (Spanje) is een meteoor steen gevallen, die een verblindend licht ver spreidde. Enkele seconden daarna ontstond een wervelwind, die meer dan 200 eiken ont- De uitvinder van den brandstofloozen motor staat terecht wegens diefstal van auto's en motorrywielen. De rechtbank heeft Donderdag de strafzaak tegen J. W. te Steenwykerwold behandeld. Den 23-jarigen verdachte waren drie feiten van diefstal ten laste gelegd, n.1. van een motorrywiel en twee auto's, alsmede ver duistering van een auto, gepleegd ln Septem ber, October en November. De voorgeschiedenis van de zaak is vry algemeen bekend. Nadat W. het land in be roering had gebracht door de mededeellng, dat hy een brandstofloozen motor had uitge vonden, werd hy eenigen tyd in een inrichting te Groningen verpleegd. Enkele maanden later werd hy door de Zwolsche politie wegens diefstal gearresteerd. Het bewysmateriaal tegen W. was spoedig zoo overstelpend, dat hy, na aanvankeiyk te hebben ontkend, bekende. Toen hy eenmaal gevangen zat, kwam aan het licht, dat hy nog verscheidene andere diefstallen had gepleegd, en o.a. te Meppel een kleermaker had opgelicht voor twee costuums en een overjas. In Assen had hy voorts een auto gehuurd en niet teruggebracht. De behandeling geschiedde onder groote belangstelling. Tot aller verrassing ont kende W. categorisch eiken diefstal. Hy preciseerde thans nader, dat zekere Nyholt de dader van de drie diefstallen was. Wel had hy, W., met motorfiets en auto's gereden, nadat zy waren gestolen, en ook was hy by de diefstallen aanwezig geweest, doch N. zou deze gestolen hebben. De president wees verdachte op het on- waarschynlyke van zyn verklaring, doch deze volhardde hierby en gaf als reden voor zyn gewijzigde houding op, dat hy destyds in een deplorabelen toestand verkeerde. Ook was hy na zyn arrestatie door de politie zeer ruw behandeld en daardoor had hij toen bekend. De president deelde mee, dat in het doktersrapport over verdachte is uitgebracht, hij een fantast werd genoemd. De officier van justitie ving zyn requisitoir aan met het citaat Sic transit gloria mundi. Spr. wenscht rekening te houden met het feit dat verdachte psychopaat is, en niet voldoen de toerekenbaar is te achten. Ten slotte requlreerde spr. een gevangenis straf van een jaar, waarvan de helft voorw. zou zyn, met drie jaren proeftyd. Uitspraak over 14 dagen. Tegen de daders wordt vier jaar geëischt. Op Zondag 15 Maart hebben de 22-jarige loodgieter P. H. en de 28-jarige losse werk man H. D. B., beiden wonende te Amsterdam, een bezoek gebracht aan de woning van ds. van Dokkum te Westzaan en aldaar een overval met roof gepleegd. Zy hebben de huishoudster, mej. T. S., die hen in de woning had binnengelaten, met geweld vastgegrepen, haar mond en keel dichtgehouden om haar het schreeuwen te beletten, en vervolgens haar handen en beenen gebonden en een stuk laken om haar keel en hoofd gesnoerd. Daarna hebben de mannen een horloge en een porte- monnaie met zilvergeld gestolen. Donderdagochtend hebben de daders terecht gestaan. De 27-jarige huishoudster verklaarde dat zy alleen thuis was op Zondagmorgen toen er gebeld werd. Zij was nog niet geheel gekleed maar deed toch open. Er waren 2 mannen, die verzochten den predikant te spreken over geldzaken. zy zeide, dat de predikant naar de kerk was, liet hen binnen en gaf hen zelfs sigaren en (koffie. B. vroeg naar de W.C. te mogen Den Haag. 23 April 1936. Wie had kunnen denken dat, toen ik in my overzicht van 16 dezer melding maakte van de ziekte van jhr. Ruys de Beerenbrouck-, den voorzitter der Tweede Kamer,, en ik daaraan enkele beschouwingen vastknoopte aangaande de mogelykheden, welke voor den staasman in de naaste toekomst niet uitge sloten mochten worden geacht, by het ver- schynen van die regelen reeds gesproken werd over een doode! Ongewild werd het dus een soort „necrologie", welke echter maar 'n enkel gegeven uit het ryke openbare leven van den overledene aanstipte. Het Vrijdagavond laat nog door de radio verspreide droeve bericht wekte in breeden kring echter een diepgaande ontroering. Dat de leden der Tweede Kamer en allen, die daarmee te maken hebben, wei in 't bijzon der getroffen werden buiten de intimi van wyien den staatsman spreekt vanzelf. J.L Maandag had in ons Lagrhuis dan ook een speciale rouwzitting plaats, waarin de vice- voorzitter, de heer Van Dyk, lang en tref fend sprak over de eminente gaven van den ontslapene. De premier, dr. Colyn gesecon deerd door Alle ministers sloot zich van harte by de herdenkingsrede aan. Ook de Senaat liet zich niet onbetuigd, waar president De Vos in de avondvergade ring van 21 dezer o.a. verklaarde, dat de Senaat het overlydensbericht met ontroering had vernomen. Het is in deze eeuw voor de tweede maal, dat ons Lagerhuis zyn „speaker" aan den dood moest afstaan. In 1916 was het presi dent Goeman Borgesius, die door een dooda- lyk ziekbed aan de Kamer ontviel, thans werd voorzitter Ruys plotseling tot hooger leven opgeroepen. Beiden zyn mannen van groote beteekenis geweest, hoewel dan figu ren van geheel verschillende structuur. Doch hun streven ging goeddeels parallel; de stu wing van een warm sociaal hart dreef beide staatslieden naar het behartigen en dienen van de hoogste belangen des volks, naar ver betering van het levenspeil der economisch zwakkeren en zwaksten... Toen Borgesius het Kamervoorzitterschap bekleedde, was hy kennelyk in zijn „nadagen". Ruys echter, nog heel wat jonger dan Borge sius destyds, maar eveneens met een hoogst- ïespectabelen staat van dienst, is in de fleur van zyn openbaar optreden heengegaan. Met recht: „In het harrenas gestorven"! Reeds aan het begin dezer week werd „jonker Charles", zooals wyien de president in zijn 1 ieveiingsoord, genaamd Limburg, in zyn lievelingsoord, genaamd Limburg gedragen. De kranige, altyd vaardige, vaak gemoedelijk-schertsende, maar toch (als het moest!) echt-stevige Kamerpresident is voor immer heengegaan. Wie had kunnen vermoe den op 1 dezer, toen de Kamer enkele uren bijeen kwam, dat men voor het laatst samen was met den man, die bijna twee decenniën lang een ondeelbaar geheel met de parlemen taire werkzaamheden heeft gevormd?... Geen enkel Nederlandsch staatsman kon het bren gen tot den overrijken staat van dienst van wyien Ruys de Beerenbrouck! In '18 trad de Limburgsche Commissaris der Koningin eensklaps voor het volle staatkundige voet licht. De parlementariërs dier- dagen hadden van het gedurende een aantal jaren zitting gehad hebbende ex-Kamerlid herinneringen als aan een bescheiden figuur, maar ernstig werker, waarvan men echter niet vermoed had, dat hij op den voorgrond zou treden. Doch degenen, die hem niet goed kenden, hadden zich in hem vergist. Zooals zelfs na derhand en ook voor kort nog diezelfden niet heelemaal beseften, dat jhr. Ruys tot de grooten van het land gerekend moest worden. Maar... daaraan had de ex-premier-zèlf zeer veel „schuld"! Zyn eenvoud, zijn hem nooit verlatende bonhommie. welke hem de dingen liet verrichten op een wyze, alsof het de ge woonste zaken ter wereld betrof, terwijl de allerhoogste landsbelangen in het spel waren, door mr. Ruys met zelden falende juistheid geobserveerd, dat alles was in 't minst niet berekend op het maken van zekeren „indruk" op de massa. Als een ware vader, nobel, gaarne met vriendelyk-zachte hand, doch indien onvermydeiyk met rechtvaardige gestrengheid heeft de thans ontslapene in zyn lang staatkundig leven de leiding van 's lands zaken bestierd en helpen bestieren. De parlementaire democratie vond in jhr. Ruys een machtig paladyn. Hij bleef steeds rasecht democraat, wars van elke dictato riale neiging (wat wel eens leidde tot voor velen te sterke toegevelykheid). Sprak mr. Ruys als minister-president in de Eerste Ka mer niet eens het even mooie als juiste woord: „Kracht zonder beleid maakt stuk ken"? Ook als Kamervoorzitter toonde de over ledene zijn zeer byzondere gaven. Dr. Colyn verklaarde in zijn antwoord op de gedachte nisrede van vice-president Van Dijk, dat wij len Ruys als bemiddelaar in zake gerezen meeningsverschillende de onbetwiste „pri mus inter pares" mocht worden genoemd. Dat is evenzeer ondubbelzining gebleken tijdens het presidentschap van den overledene. Daarom is het heengaan van zijn speaker voor on3 Lagerhuis zoo'n zwaren slag. Ook de meest-ongemakkelyke leden schikten zich èeer gaarne naar de rechtvaardige leiding van den vaak lachenden, door een vroohjk- opwekkend of geestig-sussend woord zich overal bemind makenden president. Onder Ruys' leiding is het in de Tweede Kamer nimmer tot „ongeregeldheden" gekomen. Nog zie ik zoo scherp-duidelyk voor mij het moment, waarop nu ook wyien vice-presi- dent Schaper op den middag van begin Juni '33 den voorzittershamer aan den pas be noemden mr. Ruys overhandigde. Met fris- schen moed begon de praeses zijn taak. De nieuw samengestelde Kamer was er niet be paald „gemakkelyker" op geworden. Er wa ren eenlingen-opposanten in den kring van honderd opgenomen, zooals de heeren Snee vliet, Van Houten en Westerman, waardoor de politieke strijd allicht een woeliger karak ter zou verkrijgen. Van den leider 3er oospre- kingen moest wel zeer-byzondere tact wor den gevergd. Sommigen vreesden, dat van een president, die als het ware zóó was ge stapt uit het actieve regeeringsbestuur, en die in deze Kamer nog kort geleden bloot had gestaan aan felle critiek van diverse kanten, niet die onaantastbare invloed kon uitgaan, welke van een speaker verlangd mocht worden. Maar jhr. Ruys speelde met moeilijkheden. Als president bestond voor hem geen „poli tiek". En het is by geen der overigen niet zoo byzonder goed van vertrouwen zijnde in poli- ticis fel-oppositioneele leden ooit opgekomen om voorzitter Ruys de Beerenbrouck van „partijdigheid" te beschuldigen. Om een klein voorbeeld te geven: 1 Gebeurde wel eens, dat jhr. Ruys een communistische interpellatie- aanvrage, of iets van dien aard m°enc!e te moeten afwijzen. De heer De Visser liet dan niet na tegen die gestie te protesteeren. Praeses verduidelykte nog eens extra zyn inzicht. En de Kamer kreeg over een en an der te beslissen. Naderhand zag men dan den heer De Visser het trapje van het presidiaal bureau beklimmen, zich achter de stoelen van de commiezen-griffier doorwerkend naar den zetel, waar mr. Ruys „troonde". De commu nist kwam biykbaar even „napleiten" over hetgeen daareven geschiedde. En de heer Ruys zat dan, schuin achterover geleund, met kin-in-de hand, te luisteren naar de woorden van den ander. Om dan, met levendige ge baren, voorhoofd gefrousd, weer explicatie te geven. Veelal brak ten slotte een zonnigen glimlach door op het gelaat des voorzitters En kreeg men den Indruk, dat belde mannen elkaar beter waren gaan begrypen. „Loutje" slenterde terug, met handen ln den zak en neuspunt in den wind, en de strakke trekken om zijn oogen waren vergleden in die van een tevredengesteld mensch... Ook nadat om eventualiteiten te voor komen het Reglement van Orde was verscherpt, kan mr. Ruys zijn gemoedelijk- stevig regime handhaven. Niet éénmaal heeft hy van de strengste bevoegdheden gebruik behoeven te maken. Beter, meer algemeen gewaardeerd en bemind voorzitter zal de Tweede Kamer wel nooit op het monumentale gestoelte zien. Wie den zoo ontydig aan de bij uitstek-kundige hand ontglipten voorzit tershamer weder zal opvatten staat nog niet Nvast. Zeer sterk wordt aan de mogelijkheid gedacht, om vice-president Van Dyk, die toch reeds herhaaldelijk inviel en de avondzittin gen byna steeds leidde, en dat alles op zeer vertrouwenwekkende, rustig-vaste wijze, in elk geval gedurende de loopende zittings periode aan het bewind te laten. Men kan dan altyd in September nader zien. Het aan- wyzen van een nieuwen voorzitter uit de Katholieke fractie zal niet zoo heel gemak- kelyk gaan. Veel „keuze" heeft men niet. Men dient natuurlyk een figuur te nemen, die niet tot de „kemphanen" der partij behoort, wil hij met het bontgeschakeerde gezelschap kunnen „opschieten". En toch zal de nieuwe dignitaris iemand van grooten invloed moe ten zijn. Natuurlijk denkt men aan prof. Aalberse en mr. Goseling. Maar hoe dan ook, vast staat, dat er momen teel niemand in de Kamer is, die het gemis van den uitnemenden president ook maar eenigermate kan doen vergeten! Dat ons Lagerhuis op 5 Mei zooals wy ien mr. Ruys op 1 dezer aankondigde by een zal komen om ongestoord de zaken ver der af te doen is niet waarschyniyk. De no minatie van het presidium dient toch vooraf te gaan. Binnen enkele dagen zullen wij hier omtrent wel nader vernemen. 0e Eerste Kamer kwam deze week een dagje byeen om een flinke agenda af te doen. En gestemd behoefde er zelfs heelemaal te worden, hoewel belangryke zaken ai, '!'et Werkloosheidssubsidiefonds, het ontwer pens koop op afbetaling, de gewy*^ r°' geeringsreglementen voor Suriname en r rayao, de regelingen in verband met besch ming der burgerbevolking tegen luchtaanval* len. By deze laatste materie bleek, dat n f Van Embden (V.D.) ondanks bezwaren ont leend aan het z.l. door de regeling wókkei" van een soort „oorlogspsychose", een gelat aanvaarding van conflictsmogelijkheden to6h vóór het ontwerp was, waarschyniyk tot mi noegen van een aantal op de gereserveerd» tribune aanwezige dames van vredesorgant saties, die immers by de behandeling van h t ontwerp in de Tweede Kamer eveneens aan- wezig waren, en dan in veel grooter aantal Minister De Wilde zette nog eens uiteen dat men hier te maken had met een eenvou- digen veiligheidsmaatregel, aangezien wij -J die natuurlijk door en door vredelievend ziin nooit kunnen weten, welke onheilen ons nog boven het hoofd hangen, om een eenigs- zins toepasselyke beeldspraak te gebruiken' Prof. Van Embden sprak over hen, die tegen de materie gewetensbezwaren hebben, en be greep niet, hoe dat kan bestaan. Maar als hem blijkt, dat inderdaad concentieuze beden kingen mogelijk zij in dit verband, dan zal hy daar rekening mee houden. Bij het ontwerp aangaande het afbetallngs, bedryf was mr. Van Vessem (N.S.B.), me oppositie kwam aanteekenen, wyl hy tegen de geheele gestie van het op afbetaling koo- pen" een dryven van geslepen woekeraars die onverantwoordelijke lieden trachten uit te zuigen, meende te moeten zien. Minister Van Schaik kon deze houding niet begrijpen. Het ontwerp wil juist misbruiken op het onderhavige gebied tegengaan. En Z.Exc kon niet toegeven, dat alle afbetalings- bedryven uit den booze zyn. Integendeel, de bewindsman vond, dat de minder draagkraeh- tigen zich op die manier dingen kunnen aan schaffen, welke anders slechts voor de wet- gestelden bereikbaar zijn. Maar men mag na. tuuriyk nooit boven zijn draagkracht gaan. Mr. Van Schaik kwam er tegen op, om allen, die op afbetaling koopen, een minderwaar- digheidsstempel op te drukken. De heer Van Vessem werd echter niet overtuigd. Hij en zyn fractiegenoot d'Ansem- bourg lieten hun tegenstem aanteekenen. De Kamer zal wel spoedig weer byeen ko men voor het afdoen van weer een serie be langryke ontwerpen. Parlementariër, ZONDAG 26 APRIL, Hilversum I, 1875 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV. 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwyding. 9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Hoogmis. 12.00 Gramofoonplaten, KRO-orkest en lezing 2.00 KRO-Melodisten. 2.30 Muzikale causerie. 2.45 Concertgebouw-strykkwartet en gramo foonplaten. 4.30 Ziekenlof. 5.00 Kerkdienst (Vry Evang.). Graniofoonpl. 7.45 Sport. 7.50 Medische causerie. 8.10 Berichten. 8.20 KRO-orkest en solisten. 9.00 Twinkling Three. 9.10 Vervolg concert. 9.50 Twinkling Three. 10.00 KRO-orkest. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.40—11.00 Epiloog. Hilversum H, 301 m. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Postduivenberichten. Tuinbouwpraatje. 9.30 Berichten. Orgelspel. 9.45 Lezing. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Vryz. Herv. Kerkdienst, 12.00 Filmpraatje. 12.30 Cantabilé-orkest. Reportage uit Indië. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en solist, 4.10 Baarnsch meisjeskoor. 4.30 Olympisch nieuws. 4.45 Sport. Gramofoonplaten. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Sport. 5.50 Orgelspel. 6.30 Radiotooneel. 7.00 De Flierefluiters en solisten, 8.00 Berichten. 8.15 Kovacs Lajos' orkest, AVRO-Giris en soliste. 9.00 Radio-journaal. 9.15 Gramofoonplaten. 9.50 Radio-hoorkrant. 10.30 Aeolian orkest. 11.00 Berichtent. 11.10 Aeolian-orkest. 11.3012.00 Dansmuziek. MAANDAG 27 APRIL. Hilversum I, 1875 m. N CRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst, 11.00 Chr. lectuur 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie. 3.153.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Stichtsch Salon-orkest en Gramofoonpl, 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur, 8.00 Berichten. 8.15 Avond van de Vereeniging „Zoek het Verlorene". 9.15 Orgelspel. 9.30 Chr. Orat. Vereen. „Hallelujah". 10.05 Berichten. 10.10 Orgelspel. 10.4511.30 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door da VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Viool, piano en gramofoonplaten. 11.00 Voordracht. 11.20 Gramofoonplaten, 12.00 E. Walis' orkest. 12.45 Gramofoonplaten. I.001.45 De Notenkrakers. 2.00 Orgelspel. 2.30 Gramofooonplaten, 3.00 Voor de Vrouw. 3.30 Hobo en piano. 3.40 Gramofoonplaten. 3.45 Viool en piano. 4.00 Piano-recital. 4.35 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonplaten, 6.30 Paedagogisch concert, 7.10 Lezing. 7.30 Concert. 8.00 Berichten, Gramofoonplaten. 8.15 PTT-kwartiertje, 8.30 VARA-orkest. 9.00 Radlo-tooneel. 9.50 Orkestconcert. 10.30 Gramofoonplaten.' 10.45 Orgelspel. II.1512.000 Gramofoonplaten en pianospel, DINSDAG 28 APRIL. Hilversum I. 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Voor zieken en ouden van dagen, 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonplaten. I.20 KRO-Boys. 2.00 Gramofoonplaten. 3.10 KRO-orkest, pianorecital en gramO* foonplaten. 6.05 Lezing. 6.25 KRO-Boys. 7.00 Berichten. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonplaten, 8.00 Berichten. 8.10 Muzik. causerie. 8.25 KRO-Symphonie-orkest, 9.30 Gramofoonplaten. 9.45 KRO-Melodisten. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.45 KRO-Melodisten. II.1512.00 Gramofoonplaten, Hilversum II. 301 ni. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwyding. Gramofoonplaten, 10.30 Ensemble Jetty Cantor, 11.00 Knipcursus. 11.30 Ensemble Jetty Cantor. 12.30 De Minstreels. 2.00 Orgelconcert en Cello-recital. 3.00 Huisd. wenken. 3.30 Gramofoonplaten. 4.00 Piano-recital 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 6.30 Gramofoonplaten. 6.45 Voor de kinderen. 6.50 Dansmuziek. 7.20 Zang en piano. 7.45 Dialoog. 8.00 Berichten. 8.10 Omroeporkest. 8.55 Radio-tooneel. 9.30 Operetteconcert, m.m.v. solisten, kool! en orkest. 10.25 Schaakles. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Dansmuziek.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2