Wederom was onoplettendheid de oorzaak, De oud'burgemeester van Den Helder vertelt uit den zeiltijd van de marine, HLLDKRSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3o APRIL 1936 DEVENTER ';-9 April. Het koopend publiek begint steeds meer aandacht te schenken aan het euvel, dat er slechte nabootsingen van Origineele Auping-matrassen als de echte, Origi- neele Aupings worden verkocht. Later blijkt pas, hoezeer men bedrogen is uitgekomen. Gelukkig zijn er twee dingen waaraan men de gegarandeerde, echt-Origineele Auping-matrassen (Stroomlijntype zonder klinknagels) kan herkennen: in het netwerk moet de naam AUPING „ingeweven" zijn, ter wijl de officieele verkoops-prijskaart aan de matras dient te hangen. Zoo heeft ae oplettende kooper voldoende waarborg voor echt fabrikaat! Uit het politie-rapport wier Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Oude Bet, de zwarte negerin, doet een strategische zet en zegt dat iedereen die tegen de marine in opstand komt aan de ra van de Sommelsdijk wordt opgehangen. - Het privilege van oude Bet. - Hoe de heer Houwing de burgerwacht drilde. Verduistering van f 6000. Rondvraag. By Ue rondvraag wijst de heer Tronchet op een dagbladbericht betreffende een actie van de Vereeniging van houders van uitleen bibliotheken, die van de leeszalen onge- tvenschte concurrentie vreezen. De Voorzitter wflst er op, dat inder tijd de boekhandel ook bezwaren maakte tegen de stichting van de leeszalen, en een verminderd boekendebiet vreesde. Gebleken Js evenwel, dat het juist de leeszalen zijn, die het lezen en koopen van boeken bevorde ren en de leesbibliotheken zullen zeker van «ie leeszalen op den duur geen schade onder- Vinden. Hierna sluiting. EEN KRANIGE REDDING VAN DEN HEER VAN DOK. ZUu twintigste De ter plaatse welbekende heer J. van Dok vit de Basstraat ,de voorzitter van de ver- Kenlging ,Moed-Volharding-Zelf opoffering" lieeft Maandagmiddag een kranige redding Verricht. Omstreeks half vyf bevond de heer van Dok vlch toevallig op de Buitenhaven, toen onge veer voor de Marinekazerne het 7-Jarige Koontje van den heer de Wit uit de Visch- •traat in het water viel. De heer van Dok bedacht zich geen moment, •n na zijn bonker uitgesmeten te hebben sprong hy den Jongen na. H(j was zoo geluk kig deze direct vast te grijpen en met behulp van anderen op het vlot te helpen. Deze redding heeft haar byzondere ver diensten: teneerste is de heer van Dok reeds de 60 gepasseerd en ten tweedeis het zjjn twintigste redding; aldus een jubileum. wy hebben hem gisteren nog even opgezocht •n geïnformeerd of hij nadeelige gevolgen van ryn duik in het nog yakoude water heeft ondervonden. Dat was evenwel meegevallen. Een woord van hulde voor dezen kranigen redder is hier zeker op zyn plaats, een man, die tal van malen reeds bewees de plaats als Voorzitter van Moed-Volharding-Zelfopoffering Volkomen te verdienen. NED. VEREENIGING VAN HUIS VROUWEN. Op een zeer druk bezochte byeenkomst van bovengenoemde Vereeniging hield de verte genwoordiger van de firma Stokhuyzen een causerie over het onder dezen naam zoo zeer bekende en goed geoutilleerde jam- en vruch tensapbedrijf. Hierby werden o. afbeeldin gen getoond van enkele machines, die er een duideiyk beeld van gaven, dat in deze fabriek vol mechanisch gewerkt wordt en die het Aanraken der vruchten en de daaruit vervaar digde producten met menschenhanden totaal •verbodig maakt. Het consumeeren dezer prima artikelen, welke in verschillende prijzen verkrijgbaar rijn, biedt U naast een absoluut hygiënische bereiding de zekerheid, dat de levering ervan plaats heeft in verpakkingen, die het volle gewicht bevatten. Dit is in dezen tyd wel Iets waar eens met nadruk op moet worden gewezen. Van het voortreffeiyke „Rhena"-product der firma werd een glaasje tot proef aan geboden en hierby werd een heeriyk stuk cake gepresenteerd, door Koopmans' Meelfabrieken in Leeuwarden, wier vertegenwoordiger ons het een en ander vertelde over de fabricage van verschillende meelsoorten. We vernamen, dat graan voordat het als zuiver consumptie artikel kan worden gebruikt, allerlei bewer kingen moet ondergaan, zooals borstelen, wasschen, poetsen en malen ,dat vooral boek- weitmeel een hooge voedingswaarde heeft en licht verteerbaar is, zoodat hiermede vlug een goede aanvulling van het menu te bereiden is. De verpakte artikelen geven ons de waar borg van zuiverheid. De presidente, Mevrouw Grunwald, zei, dat zonder reclame geen artikel kan worden ge lanceerd en geen zaken in stand kunnen biy- ven en het dus goed gezien was van boven genoemde firma's om de hulsvrouwen op deze zeer interessante wijze een goeden indruk van hun artikelen te geven FILMAVOND GEORGANISEERD DOOK DE HELDERSCHE ZWEMVEREENIGINO EN REDDINGBRIGADE. Op Dinsdag, 5 Mei organiseert de Helder- •che Zwemvereenging en Reddingbrigade in de Witte Bioscoop alhier een filmavond, ten einde propaganda te maken voor de zwèm- •port in het algemeen en in het bijzonder Voor het zwemmend redden. De filmavond kan worden georganiseerd, Öank zy de welwillende medewerking van het Bestuur van den Kon Ned. Zwembond en van het Bestuur van den Ned. Bond tot het red den van drenkelingen, welke besturen elk leen Zeer actueele film op zwemgebied ter be schikking hebben gesteld. De film van den Kon. Ned. Zwembond geeft antwoord op de vraag: „Waar, hoe en waarom zwemt Nederland?", terwijl de an dere film het werk der leden en brigades van Nederland toont. Hierby wordt o.m. weerge geven de vervoer- en bevrydingsgrepen, red- dingsgevallen, demonstraties aan zee, werken van kustbrigades, het zeer actueele gedeelte betreffende reddingswerk by te water ge taakte auto's e.d. Wie reeds dlkwyls de- verzuchting heeft ge- Slaakt: „Daar had ik nog wel meer van wil len zien", als by toeval by gewoon bioscoop bezoek eens in het Holandsch nieuws een.op name van Willy den Ouden of één onzer an dere zwemberoemdheden de revue passeerde, zal op Dinsdag a s. volledig tevreden gesteld worden door wat de K.N.Z.B.-film te zien geeft, Daar zyn b.v. de opnamen van diverse zwemslagen, snelzwemmen met daaraan ver bonden techniek, schoonspringen, alles gede monstreerd door de beste uit de besten van Nederlandsche zwemmers en zwemsters. Op namen van diverse zweminrichtingen, een ge deelte betreffende zwemonderwys aan school kinderen en veel meer. Kortom, deze film toont u waarom zwemmen nuttig, noodig en aangenaam is en de cultureele en sociale waarde van dit alles. In het nummer van Zaterdag a.s. komen wy nog even terug op het doel deze voorstel ling voor wat betreft de reddingbrigade. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Propagumla-Feostvergaderliig afd. Natuurvrienden. Het was de heer Roovers, die gisteravond voor een goed gevulde zaal in het Bondsge- bouw den natuurvrienden een woord van wel kom toeriep, en daarby wees op het min of meer fleurige cachet, dat men dezen avond gegeven had. In het byzonder had hy het ge noegen den heer Polderman, die een met lichtbeelden geïllustreerde lezing zou houden, het welkom toe te roepen. Door viool en piano werden vervolgens en kele nummertjes uitgevoerd, waarna direct de heer Polderman het woord nam. De heer Polderman: Nadat deze verzocht had om staande de nagedachtenis van den, des morgens over leden pionnier, Wibaut te herdenken, ving hy zyn betoog aan met het schilderen van de wordingsgeschiedenis der Natuurvrienden- organisatie. Zooals zoovele van de neven-organisaties stamt ook deze uit de laatste jaren van de voorgaande eeuw. Daarvoor toch had men voornameiyk gelet, hetgeen trouwens begrij- peiyk was, op de materieele nooden van het proletariaat, doch nu men dit op een belang rijk hooger niveau gebracht had. werd het tyd ook eens te gaan letten op de geesteiyke po sitie. Tenslotte, aldus spr., kan men van brood alleen niet leven. Het was de toenmalige hoofdstad van OostenrijkHongarije, Weenen, waar de eigeniyke geboorte van de thans zoo groote organisatie plaats vond. Het was daar, dat een aanvang werd gemaakt met de menschen vanuit de sloppen en stegen der groote stad naar bulten te brengen, hun een idee te ge ven van Gods vrije natuur, hen de oogen te openen voor de schoonheid van hun land bui ten de enge stadsbegrenzing. Enhet groeide. Van het samengaan van enkelen in het jaar 1895 (slechts 37), groeide men in slechts 10 jaar uit tot een or ganisatie van niet minder dan 8.000. In 1930 beleefde men het hoogtepunt: over alle lan den verdeeld waren in totaal ingeschreven 250 èi 300.000 leden. Evenwel, na 1930 kwamen de slagen: in Italië was het met de Natuurvrienden, in ver band met de dictatuur, gedaan, evenals later in Duitschland, terwyi men ook in Oostenrijk met het regime van Dolfusz voor groote moeliykheden kwam te staan. Hoe 't ook zy, thans is de beweging weer groeiende, niet in het minst in Nederland en men mag zonder overdrijving spreken van een wereldbeweging. Wat ons land betreft, dit sloot zich aan in 1923 en telt momenteel 10.000 leden. Vervolgens vangt de met lichtbeelden (door den heer Maas geprojecteerde) geïllustreerde lezing aan. Wy zien de vele groepshuizen in tal van landen: in België, in Frankrijk, in Zwitserland, in Engeland en Amerika. Nadat men tal van zeer aantrekkeiyke kiekjes gezien heeft vraagt de heer Polder man of het wel verantwoord is den arbeiders dit alles te laten zien, of het niet het opwek ken van een begeerte is, die voor de meesten toch nimmer in vervulling zal gaan. Hy ont kent dit en dringt er in dit verband op aan, dat men nóg meer propaganda zal voeren, dat men nóg meer moet offeren, opdat eens de tyd zal komen dat allen het vele schoons van eigen land en daarbuiten zullen kunnen genieten. Men heeft er recht op, en daarom is het wekken van deze begeerte volledig ver antwoord. Belangrijker dan dit alles van het interna tionale „Reisbureau" is evenwel volgens spr. het werk in 't eigen land, de arbeid in ge meenschapszin verricht. Het tweede gedeelte van de rede staat dan ook in het teeken van Nederland: tal van steden en mooie plekjes worden bezocht en by elk hiervan heeft de heer Polderman wel iets interessants te ver tellen. Na de pauze bezoeken wy de 9 huizen en de 2 kampplaat sen die de Nederlandsché Natuurvrienden be zitten. Deze 11 centra zyn het x-esultaat van heel veel werk en nog meer offervaardigheid. We krygen uitstekende opnamen uit de Voomsche duinen, van de Reewijksche plas sen, van de huizen bij Loenen, van de Lage Vuursche en in Twente. De heer Polderman besluit zyn bespre king met het aantoonen van de vereisclite, dat men dan alleen volledig zal kunnen sla gen als bij allen de wensch naar een waar- achtigen gemeenschapszin uitgaat, hetgeen by lederen Natuurvriend een diepere overtuiging behoort te zyn. Hij verzoekt nogmaals den steun van allen, ter bereiking van het ideaal, dat men zich reeds vele jaren geleden gesteld heeft en waarvan reeds een belangrijk ge deelte in vervulling ging. Na nog een enkel nummertje muziek is het de heer Marinus, die onder aandrang van de aanwezigen (het is dan reeds by elven!) een fragment voorleest uit het boek van A. M. de Jong: Frank van Wezels Roemruchte jaren, hetgeen natuuriyk in den smaak viel. De heer Roovers sluit daarna deze propa- ganda-feestvergadering. BIJ DE OPVOERING VAN „PARCIVAL". Zondagavond a.s. in den Volksbond door do KuUi. Vrouwelijke Jeugdbewe ging „De Graai". In verband met den Zondagavond op te voeren Parcival-iegende ïykt het ons nuttig eenige bijzonderheden te geven betreffetiie deze oeroude sage, welke steeds weer in de middeleeuwen opduikt en die men in ontel bare vormen terugvindt. Het begint met de proloog, waarin de reien vertellen van den herkomst der graal en van de latere bewakers en Koning der wondere kelk. in het dan volgend eerste tafreel zien we Parcival als knaap, hoe hy leeft en hoe het onbestemde hem naar het avontuur trekt. in 1 dit gedeelte ontdekt hy ook de 3 myseries: licht-donker, levend-dood en God-Vyand. In het tweede tafreel trekt Parcival de wereld in en doodt ridder Ither om in het 3e op den burcht Graharz opgevoed te worden tot ridder. Hy wordt Koning, doch vertrekt om z'n moeder te zoeken. Dan vindt Parcival de Graalburcht. Het 4e en 5e tafreel vertellen respectieve- lyk hoe hy zyn roeping mist en God-loos door de wereld zwerft om in het 6e te laten zien de bekeering: hoe hy tot het weten komt dat het niet de trotsche stryder is die het Graal mysterie zal weten op te lossen, doch de door ïyden gelouterde alleen. Het laatste tafreel brengt de volkomen verlossing van Parclfal en zyn Koningschap over de Graal-ridders. Het verhaal wordt dan besloten niet het „Laudate Doniinum". Er zal ongeiwyfeld voor deze byzondere opvoering belangstelling bestaan. TILLY KALKHOVEN'» JOKDAAN CABARET. Men schrijft ons: Een avond by Tilly Kalkhoven in haar bont gekleurd Jordaan-Cabaret is geen verloren avond. De „Mistlnguet van Holland" verstaat de kunst als by tooverslag een zaal vol men schen tot een vrooiyke gemeenschap te maken. zy is een vrouw, die in haar cabaret programma, aan den gullen humor uit de onsterfeiyke Amsterdamsche Jordaan alle recht laat wedervaren. De eerste groote attracUe op Zaterdag en Zondag a.s. in Casino is het bekyken der muurschilderingen, die de groote zaal omge- tooverd hebben tot een vrooiyken feest- tempeL Een attractie op zich zelf vormen de zin gende kellners. Het zyn Jordaansche jongens die gemoedeiyk in een truitje rondloopen en een roode das om hun hals dragen. Zy brengen niet alleen de potten bier rond. maar hebben ook hun aandeel in het cabaretprogramma. RIJWIELDIEFSTAL. Door een bewoner van de Spechtstraat werd aangifte gedaan van vermissing van zyn rijwiel, hetwelk in een garage achter de Keizerstraat was geplaatst. Schoorsteenbrand je. Maandag werd kennisgegeven dat er een schoorsteenbrandje in de Emmastraat was. Door het werpen van zout in den schoor steen werd de brand gebluscht. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. Een heethoofdig jochie. Door de politie te Alkmaar werd kennis gegeven, dat aldaar aan het Hoofdbureau van Politie een jongen verbleef, die na een twist met zyn moeder alhier, was weggeloopen. In overleg met den vader van den jongen ia hy per autobus naar Den Helder teruggebracht. Aan het hoofdbureau van Politie bevindt zich een onbekend persoon, vermoedeiyk van Duitsche nationaliteit. De Commissaris van Politie te Den Helder verzoekt hun, die meenen eenige inlichtingen te kunnen verstrekken omtrent zyn identiteit, de plaats, waar hy voor zyn aanhouding ver- biyf hield of eenige andere inlichtingen, welke voor de vaststelling van zyn identiteit moge lijk van belang kunnen zyn, dringend hiervan zoo spoedig mogelyk mededeeling te doen aan het Hoofdbureau van Politie alhier. Het signalement van bedoelden persoon luidt als volgt: Lengte 1.82 M„ rechte houding, slank figuur, ongeveer 22 23 jaar oud, langwer pig gezicht, hoog voorhoofd, naar achteren gekamd blond haar, gezonde kleur, grijze oogen, rechte neus, geen baard of knevel, dikke bovenlip, zeer grove handen, welke aan de binnenzyde geheel met eelt zijn be dekt, op den linkerduim heeft hy een ver dikking. Hij is gekleed in een zwart colbert-costuum (mee streepje) zwarte lage schoenen, donker gryze sokken, wit overhemd, witte slappe boord, zwart met rood en grys gestreepte das, donkerblauwe sjaal met witte stippen, grijzen slappen hoed, waarin de letters V. d. G. voorkomen en de firma-naam C. Troost, Den Helder (De naam Den Helder is onlees baar gemaakt). VISSCHERM. Op de zuid was er weinig garnalenaahvoer. Er werd slechts twee dagen gevlscht en toch was het vastgestelde kwantum, dat mocht worden aangevoerd, slechts 50 kilo per zeil- en 100 kilo voor motorvaartuigen. Het besommingsresultaat kon dus slechts zeer laag zyn. De Noordzeevisschery had ook te lyden onder liet stormachtige weer der vorige week, zoodat er een schaarsche besomming het ge volg was was. De prijzen varleerden zeen Maandag waren de prijzen aan deri afslag te IJmuiden nogal goed, zoodat enkele trawlers een tameiyic behoorlijke besomming koiideti maken, In Scheveningen wordt geklaagd, dat er den laatsten tyd zoo weinig aanvoer is van tarbot, terwyi er verleden jaar om dezen tyd zoo byzonder veel tarbot werd aangebracht. Ook dit ichryft men toe aan de koude, maar w&arschyniyk zal het wel een geheel andere oorzaak hebben. Men is geneigd een oorzaak aan te wyzen, die oogenschynlyk het meest voor de hand ligt, maar welke waar- schynlyk niet is na te speuren. Zoo kwam er verleden jaar veel tong voor op onze kust, meer dan ervaren vis- schers zich konden heugen, dat dit het geval was geweest. Men tastte toen naar de oor zaak er van, maar kon er geen verklaring van geven. Liet de ansjovis zich dit jaar al heel vroeg in het zuiden zien en kwam er zelfs al een exemplaar voor in de Waddenzee, thans wacht men vergeefs op de groote scholen; ze laten zioh nog niet zien. Uit het zuiden wordt zelfs gemeld, dat er zelfs geen enkel exemplaar meer wordt waargenomen. Zou ook hiervan de koude de oorzaak kunnen zyn? VAN ONZE ADVERTEERDERS. Een gevelsteen uit den Kembrandt- tyd inspireert een moderde handels organisatie. Men schryft ons: Toen het nieuwe fabrieksgebouw van de Koffie Hag Maatschappy in Amsterdam tus- schen de Laurier- en Rozenstraat, met uitgang naar de Prinsengracht, werd opgetrokken, vond men in een regenput een gevelsteen. Deze steen, die thans aan den gevel van het nieuwe gebouw pry kt, stelt een„Lindt-Winckel" voor. Er was gedurende ruim 25 jaren maar één coffeïnevrye koffie, n.1. Hag. Toen de gevel steen van „De Lindt-Winckel" gevonden was en men zag, dat deze winkelier uit den Rem- brandt-tyd door de voorstelling op diens gevelsteen reeds wilde aantoonen, dat zyn artikelen niet alleen door den deftigen stand gebruikt konden worden, maar dat ook de middenstand en de arbeidersvrouw daar konden koopen, stond het voor de Koffie Hag Maatschappy vast, dat de gegarandeerd coef- fïnevrye koffie, die beter voor de gezondheid is, ook in goedkoopere soorten beschikbaar moest worden gesteld, zoodat deze onschade- lyke koffie binnen het bereik van iedereen kon komen. Laboranten ec technici gingen aan den slag en het resultaat was in 2 opzichten belangrijk. Thans is er niet alleen een gegarandeerd coffeïnevrye koffie biDnen ieders bereik, maar ook op het gebied der conserveering van het heeriyke koffie-aroma zyn geweldige vorde ringen gemaakt. In het nieuwe bedrijfsgebouw staan de meest geperfectionneerde machines, waarmede deze vindingen worden toegepast. Het standaardmerk Hag, de van ouds be kende superieure kwaliteit, wordt thans onder super-vacuum verpakt, dus in luchtledige bussen, die de koffie tegen geur- en smaak- bedervende invloeden beschermen. Zelfs in de meest veraf gelegen streken krygt de huis vrouw dus thans de Hag-koffie kersversch uit de brandery in haar provisiekast. Zitting van 28 ApriL Joh. B„ Wervershoofd, diefstal in kaas- fabriek; eisch 50 of 25 dg.; uitspraak: 25, of 15 dagen. Erwin K., Wervershoofd, diverse diefstal len, eisch 10 mnd gev.; uitspraak: 6 maan den gevangenisstraf. L. Z., bolienkweeker te Castricum. Hooger beroep van vonnis kantonrechter van 50 of 25 dg.; eisch bevestiging; uitspraak 40 of 20 dagen. Jan I., Egmond Binnen, bolienkweeker. Hooger beroep vonnis kantonrechter van 30 of 20 dagen; eisch bevestiging; uit spraak conform. A. A„ bloemenventer, Linimen, hooger be roep vonnis kantonrechter van 10 of 6 dg.; eisch 5 of 3 dg. uitspraak: vrijspraak. Deze drie gevallen betrof teelen van bollen zonder vergunning van de Sierteeltcentrale. H. v. G„ garagehouder te Zeist, dood door schuld, (aanrijding te Wieringen op 7 December JA) eisch: vrijspraak. Uitspraak conform. Zitting van Dinsdag 28 April, ,11 Heethoofdig jongmenwh. De 22-jarige Joh. A. S. uit Wieringen stond terecht wegens smaadschrift. Hy had in December 1935 blykens de dagvaarding de eer en goeden naam aangerand van de heeren C. P. Ooms en J. W. Lucas, resp. directeur en gedelegeerd Commissaris van de N.V. Drukkery ..De Spaarnestad", uitgevers van het Panorama, door een pamflet in een oplaag van 250 exemplaren te verspreiden, waarin hy had geschreven, dat genoemde heeren N. K. hadden belasterd en dat deze N. K. niet het Panorama had opgelicht, maar dat het Pano rama N. K. hadden op De invulling van dit hiaat liet hy aan de lezers van het pamflet over. Tevens had hy sprekende van de directie van het Panorama geschreven: de ,,heren(?)". Verdachte erkende dit pamflet geschreven te hebben; met het hiaat ...op had hy niet bedoeld „opgelicht", maar; op laten draaien voor de kosten, welke verkalring natuuriyk niet geaccepteerd werd door de rechtbank. De heeren Ooms en Lucas, als getuige gehoord, verklaarden zich door den inhoud van het pamflet beleedigd te gevoelen. Briga dier Bergsma had ook de eer gehad een der- gelyk pamflet te mogen ontvangen, verd. aldus deze getuige, bewoog zich nogal op politiek terrein, doch stond overigens goed bekend. Get. décharge N. K„ verklaarde ontslag genomen te hebben als colporteur van het Panorama, waarna hy trachtte een ander periodiek „Stad en Land" ingang te doen vinden; hy ontkende echter dit te doen by de Panorama-abonnees. In het pamflet heeft get. niet de hand gehad; wel wist hy van de ver spreiding af. Toen ook get. verklaarde even als verdachte, dat hy achter de woorden: Niet Kat heeft het Panorana opgelicht, maar het Panorama heeft Kat opmeende te moeten lezen: ...laten opdraaien voor de kosten", moest de rechtbank toch wel be- grijpeiyk lachen over deze veelzeggende soli dariteit van verd. en deze getuige. De Officier achtte het volkomen begrijpelijk (door YVEL DLAWNURG). I XIII. Het gevolg van de besprekingen met den Gouverneur van Suriname was, aldus ver volgde de oude burgemeester van Den Helder, zyn verhaal, dat er een driemanschap in Paramaribo werd ingesteld. Er werd besloten, dat de troepen onmiddeliyk zouden uitrukken. Het oproer grondig te kunnen onderdrukken, was echter geen gemakkeiyke taak, Paramaribo was zeer uitgebreid, zooals in al die tropische steden waren er huizen met groote erven. En waren heel breede straten, die beplant warea met tamarinde- en pom- pelmoesboomen. Vele dier straten waren niet geplaveid, maar met fijn schelpzand bedekt. Het is te begrijpen, dat het garnizoen het niet alleen af kon. Ze konden tenslotte niet overal tegeiyk zyn. En dus werd van de „Sommelsdyk" hulp verleend. Aan het hoofd van een sectie matrozen en gewapende ma riniers rukte ik uit... De oud-burgemeester van Den Helder scha tert plotseling van het lachen. „Waarom lacht u, kolonel?" zeg ik ver wonderd. „Vond u het zoo komisch, dat op roert" De oud-burgemeester schudt nog steeds lachend het hoofd. „Neen, dat niet", zegt hy. „Maar een van onze voornaamste hulptroepen, een, die het leeuwenaandeel gehad heeft, om het oproer te dempen, was een oude negerin, Bet van de Keet. Die ouwe zwarte Bet dan. was met hart en ziel verknocht aan de marine. Bet was nameiyk kadraalster en hield de wacht op den steiger. Ze was een zeer in vloedrijke persoon onder de negerbevolking. Ieder commandant van een oorlogsschip, die voor den tweeden keer in Suriname kwam, mocht volgens de traditie niet aan wal komen, voor hy door Bet gezoend was. Overste van Steyn, die in de periode van den negeropstand in Suriname lag, had als commandant van de „Sommelsdyk" riolens volens, zich aan de kuische kus van de oude negerin moeten onderwerpen. Je kunt dus denken, dat de Nederlandsche marine door Bet aanbeden werd! En vóór de troepen aan wal kwamen, had die oude negerihg bij de inboorlingen rondgestrooid, dat ze uit vaste bron wist, dat iedere neger, die het waagde zich tegen de marine te verzetten, en niet aan de eerste sommatie zou gehoorzamen, met een sloep onder gewapend geleide naar de „Sommelsdyk" zou worden gebracht, en daar aan de nok van de ra zou worden opgehan gen. De schrik zat er dus danig in. En toen ik met myn sectie matrozen en mariniers voet aan wal zette, onderstreepte ik de bedreiging van Bet, de oude negerin, en ik commandeer de lulde: „Sabel op?" en toen... al wat neger was stoof weg. De marine marcheerde langs de rivier naar de Zwarte Hoven Brugstraat, en daar betrok ik het hoofdbureau van politie. Van hier uit patrouilleerde de marine door de straten. Een bevel dat samenscholingen van meerdere personen verboden waren, werd uitgevaardigd. Dat was voor de negers wel een penetentle. Ze waren gewend om 's avonds altyd uit hun huizen te komen om te luchten. De woningen in Paramaribo worden 's avonds n.1. veel met luiken gesloten om het binnendringen der muskieten te verhinderen. Maar geen neger die het waagde 's avonds buiten een frissche neus te halen. In gedach ten rilden ze van angst, dat aan de nok van de ra van de „Sommelsdijk" zouden komen te bungelen. Bet van de keet, de oude negerin, had enorm succes. Alles was rustig! Na twee dagen werd er een burgerwacht gevormd uit de inwoners van Paramaribo. Die burgewacht was 70 man sterk, terwyi de marine dienst deed met 60 man. Nacht en dag was dit niet vol te houden geweest we gens de uitgebreidheid van Paramaribo. De burgewacht viel dus in om de marine af tg lossen. Joncheere, luitenant ter zee 2e klasse h opdracht die burgerwacht te leiden. Maar iT vond het geen baantje om met zoo'n on<V dende troep burgers op te rukken. Zoo'n tro sjappies is beneden de waardigheid van marineofficier vond hy. Toen moest ik w zaak ie opknappen. Het was me het stelieti wel. Ze hadden van militaire opvattingen eet snars verstand, maar overste Van Stein had alle vertrouwen in mij gesteld en gezeed „Houwing, jy knapt dat zaakie wel op!" „Ik zeg tegen den sergeant." aldus ver- volgt de oude kolonel: „Leer die landrotten links- en rechtsom maken met verdubbelde rotten, dat ze niet als een stelletje zoutzak ken staan, maar dat als ik commandeer „Geef a-a-acht!" dat ze dan derlui voeten bti mekaar moeten trekken, en dat ze doen wat ik zeg. De sergeant nam ze een half uur onder handen, en het was reusachtig, wat we voor elkaar boksten. Een tamboer van de marine stond erby. Ik liet de roffel slaan en dat stel letje trok z'n voeten by elkaar als grenadiers. Met verdubbelde rotten rechtsom voorwaarts; man het was alsof ze de paradepas liepen! Het was zoo voor elkaar, dat ik definitief commandant van die burgerwacht werd. ik moest echter streng de miltalre tucht hand haven, want op een gegeven oogenblik had den ze allemaal een hevig verlangen naar moeder de vrouw te komen. „Luit, we zouden graag even naar huis willen." Maar ik liet me niet beduvelen. Jul lie hebben je vrijwillig gemeld als burger, wacht, thuis kunnen jullie nog lang genoeg zitten. Patrouilleeren! Als de drommel! Ig had zes groepen en ik stuurde lederen keer voor één uur een groep uit om wachtdienst te doen. Op deze wyze is het oproer van de negers in de klem gesmoord. Lohman werd naar Nederland teruggeroe pen en Tltus Asch van Wyk is hem opge volgd. Die was, evenals Lohman, Anti-Revo- lutlonnair, maar een groot vriend van de Jo den in Suriname. Onder hem liep 't op rol letjes. Alles te zamen genomen, heb ik heel pret tige herinneringen aan niyn verbiyf in West- Indië. De bevolking droeg de marine op da handen, voordat de „Sommelsdyk" wegging, kregen we een fuif? Er werd een soort caba ret voor ons gegeven. Of de Jannen een ple zier hadden! Die stonden te zingen en potsen te maken van jewelste. Eén trok een heel treurig gezicht toen de „Sommelsdijk" wegging, en dat was de oud» negerin. Bet van de Keet, de kadraalster. Tot weerziens, riep ze, en ze wuifde zoo lang tot de „Sommelsdyk" uit het gezicht verdwenen was. Tot weerziens, dacht ik met galgenhumor, maar ik kreeg toch klppeval van angst. Mis schien dacht ik, als ik hier weer kom, zal ik als commandant van een oorlogsschip de ha ven binnenloopen, en dan moet ik, net als nu Overste van Steyn, de traditioneele zoen aan Bet van de Keet geven." „En... burgemeester, bént u later in Su riname teruggeweest als commandant?" De oude kolonel knikte. „Het was in 1914, dat ik weer in Suriname aankwam. Ik had, dat wil ik je eerlijk vertellen, de stuipen op myn lyf. O wee, dacht ik, en het vervolgde mil als een nachtmerrie: Nu moet ik door ouu» Bet gezoend worden! ...Gelukkig voor my, maar jamnier voor de oude negfrin was Bet eenige weken voor aankomst van ons schip gestorven. Maar toch, de oude zwarte was een vrouw, die d« Nederlandsche marine een goed hart toe droeg, aldus besloot de oude burgemeester van Den Helder zyn interessante vertelling. Het twaalfde artikel werd opgenomen in het nummer van Dinsdag 14 April JA dat een klacht was ingediend: het pamflet was beleedigend; eerstens door de uitdruk king: de ,,heren(?)" van het Panorama: ver der door het ten laste leggen van het straf bare feit: belasteren en ten derde door de in sinuatie van oplichting. Verd. is een heethoofd en warhoofdig jonge man, aldus de Officier die aan politiek wil doen, zonder nog te weten wat politiek is; in de wereld van groote "menschen wordt zyn handelswijze niet geslikt. Hy moet nog 'n hoop leeren; hy moet zelfs een harde les hebben daar kan hy dan het zyne mee doen. Spr. achtte hier het primair tenlaste gelegde, over treding van art. 261 wettig en overtuigend bewezen. Waar verdachte getoond heeft niet voldoende inzicht te hebben in wat hy gedaan heeft, is een gevoelige straf noodig; gezien zyn blanco strafregister wil spr. geen vry- heidsstraf vragen, doch een flinke boete, n.L 50 of 30 dagen. Uitspraak 5 Mei. In Parijs goede sier gemaakt. Voor de derde maal in kort tydsbestek kreeg de rechtbank een belangrijke verduisterings zaak te berechten. Ditmaal betrof het de ver duistering by de fa. Erven P. Verburg. Noord Hollandsche Conservenfabriek te Noord Scharwoude, gepleegd onlangs door haar reiziger, de 35-jarige Anthonle van H„ ge durende de jaren 1934 en 1935 tot een bedrag van circa 6000, zooals destyds werd gemeld. Verdachte had by zyn verduistering het systeem gevolgd, dat hy gelden die hy van A. ontving gedeeltelyk verantwoordde als van B. of C. te hebben ontvangen, welke afnemers gewooniyk niet vlot betaalden en gevaar liepen geen goederen meer van de fa. te zullen ontvangen. Hierdoor werd dit gevaar afge wend. doch tenslotte moest het toch uitkomen Op deze wyze zou verd. ten gunste van slechte betalers een bedrag van 3600 ten nadeele van zijn firma hebben verduisterd. Doordat de fa. de gewoonte had per 1 Jan. een rekening cou rant aan de afnemers te zenden, bestond de kans, dat een en ander zou uitkomen. Toen hy op zekeren dag naar het Zuiden des lands was gereisd en na 2 dagen nog niet was teruggekeerd, rees het vermoeden, dat hfl naar het buitenland was uitgeweken. Dit ver moeden bleek juist te zyn, want aan een doniiné in Broek op Langedyk had hy vanui Parys een brief gestuurd, waarin hij mede» deelde een fout te hebben begaan en daarom was gevlucht In het vreemde land wilde hij trachten g°e te maken, wat hy had misdaan. Hy scare den dominé, dat hy een dubbel leven had ge leld en verzocht hem zyn vrouw met een e ander in kennis te stellen en haar notaben 100 van het verduisterde geld, in den brtf ingesloten, te overhandigen. De dornlné ste zich echter in verbinding met de fa. Ver''1"» en de familie van H. in Zeeland. De fa- e burg, die inmiddels ook een brief van had ontvangen wendde zich echter tot burgemeester, die de veldwachters Leuring Rood een onderzoek liet Instellen. Het bleek vervolgens, dat verd. een pa8 aangevraagd voor Noord-Afrlka, welke zelf uit Haarlem had gehaald. hlj In Parys had hy van de 1900, die WJ zich had mooi weer gespeeld; hy was in den gevallen van een Duitscher. die me naar de Follles Bergères was gegaan. hy verdween en verd. v. H. in handen van vrooHjke vrouwtjes, die hem zijn ge 25 na afhandig maakten. Toen zond vrouw een telegram, met het verzoek Roosendaal te komen. Dit telegram was zaak, dat hy op het station in de va Justitie liep. Hy werd gearresteerd a'1 naar het Huis van Bewaring te A overgebracht. Hy bekende f 2400 ten bate te hebben aangewend. prej, Verd. ontleende op 'n vraag van den (J met z'n Amsterdamsche relatie naar a zyn gevlucht, de President geloofde n e(l van het verhaal van de Folies ®er^ 'Ld##1 veronderstelde, dat de vrouw uit Am' hem van dat geld had afgeholpen, verd. ontkende. yerd- Over zyn vlucht naar Parys verte!- 0 fcet dat hy het plan had om in Algiers m geld, dat hy over had 'n zaak te begin'1 had het vliegtuig van Marseille nam al besteld. Voordat hy niet den trein ui

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14