Breezand. Anna Paulowna. Wieringen Zijpe T exel van meurs, koningstraat 95. eigen werk, eens zoo sterk!! De staking in den Wieringermeer De toestand op Wieringen. De vereeniging van Zijpe en Callantsoog. Geen sprake van een staking op Texel. Land'" T uinbouwnieuws Verlaging van den melksteun. Burgerlijke Stand van Den Helder Marktberichten vertrekken zou. werd hem het geld ontstolen jn de Folies Bergères. pe Officier weer erop, dat vercL uit een goed arbeidersgezin kwam en het dank zij z'n o-aven tot mede-directeur van een conserven- fabriek te Krabbendjjk bracht, waar hij een geacht man was. pet verhaal van de berooving in Parijs ge looft ook spi. niet. Hij voelt niets voor een gecombineerde straf. In een geval als dit is geen reclasseeringsleiding noodig. Spr. eischt ^n jaar gevangenisstraf. Verd. betuigt z'n spijt en vraagt een gecom bineerde straf. Uitspraak 5 Mei, 7 Idnnenbankjes 1.35 j Serre-, Tuin- en Fietsmanden 2.80 I Terrasstoelen 2.75 VVascUm. m. st. 1.00 Bekleede Wiegen 4.20 AAMUJDING. Woensdagmiddag, bjj het uitgaan van de pchool met den bijbel aan de Zand vaart, had de heer B. het ongeluk het dochtertje van den heer Simons, dat juist schuin den weg over stak, toen hjj eenige fietsers passeerde, met z'n auto aan te rijden. Eigenlijk was van een aanrijding minder sprake, en liep het meisje meer tegen den auto op. Het kwam op het spatbord terecht en viel, na het krachtig rem men. op den weg. Het kind bekwam oogen- schijnlijk geen ander letsel dan een vleesch- wond aan de dij en dr. Olree, die spoedig ter plaatse was, en voorloopig ook geen andere gevolgen constateerde, bracht haar zelf naar het ouderlijk huis. Ook de Polder blijft niet buiten de beroe ring van de staking, die bij de werkverschaf fing in den Wieringermeer is ontstaan. Dins dagmorgen kwam hier een groep van onge veer 150 man, waaronder vele Wieringers, om degenen, die werkzaam zijn bij de ge meentelijke werkverschaffing in den Oost hoek en aan de wegenverbetering aan de Molenvaart, Schorweg, enz. over te halen het werk neer te leggen. In den Oosthoek gaven een zestal daar gevolg aan en ook bij de weg- verbetering legden sommigen het werk neer. Het juiste totale aantal konden we niet te weten komen, omdat ook verspreid hlootwerk wordt verricht en er tevens waren, die in eer ste opwelling zich aansloten bij de staking, maar later weer op hun besluit terugkwa men. We hoorden als totaal aantal 10 A 20 maar ook van 30 A 40 man noemen. Des middags kwamen weer een 100 A 150 man, die langs de Molenvaart naar den Schorweg togen. Burgemeester Lovink was daar echter met de politie per auto eerder gearriveerd en deze weg werd afgesloten. Toen trok men langs de Zandvaart om langs den Koningsweg in den Schorweg te komen, maar vond ook daar eveneens een afzetting. De politie was versterkt. Assistentie werl en wordt verleend uit de omgeving. Groepen fietsers trokken langs de verschillende we gen, verspreidden zich, maar verzamelden zich weer des avonds in de zaal van den heer Slikker, waar door stakenden en belangstel lenden een vergadering werd gehouden onder leiding van den heer Bruin. Naar schatting waren een 150 A 200 menschen aanwezig. Verschillende personen voerden het woord en opraken in denzelfden geest als dat op Wie- ringen is gebeurd. Uiteengezet werd hoe het conflict is ontstaan en hoe men de actie dacht voort te zetten. Mededeeling werd gedaan van toegezegden steun van het werkloozen comité uit Amsterdam en opgewekt vol te houden en door te zetten. De korte vergadering, waarbjj de politie aanwezig was, verliep rustig en hoewel na tuurlek de pogingen om het werk te doen neerleggen en het trekken van de groepen fietsers langs de wegen eenige beroering bracht, had de actie over 't geheel op dezen dag een vrjj kalm verloop. Er vallen klappen. Woensdagmorgen, 6 uur, verzamelden zich de stakers en met heu sympathiseerende Werkloozen, totaal een 60 man, bij de Drie- bruggen om de nog werkenden bij de werk verschaffing te bewegen zich bij de staking aan te sluiten. De politie was echter ook aan wezig en deze poging om de actie uit te breiden mislukte. Toen trok men naar de Kleine Sluis en zocht contact met hen, die aan de Noorder Molenvaart werkzaam zijn. t>e politie verhinderde dat en in kleine groe pen gingen de stakers uiteen. Zoo tegen half hegen waren velen echter weer bijeen, maar de politie, die intusschen met 4 rijksveldwach ters en een brigadier versterkt was, verbood de samenscholing en toen aan het bevel uiteen te gaan niet direct voldaan werd, vielen ei Zelfs klappen. Veldwachter Hoexum en de brigadier-veldwachter zorgden daarbij per Inotor voor onderling contact. Den geheelen dag bleef het nu verder rustig. Men zag geen groote groepen fietsers meer langs de wegen, Slechts enkelingen of paren trokken langs. Van de 265 werkloozen, die er thans in den polder zijn, werken ongeveer 100 man bij de Werkverschaffing en daarvan hebben nu een kleine dertig het werk neergelegd. postduivensport. Le postduivenvereeniglng „Altijd ei dei hield haar eerste wedvlucht vanaf Ouden- hosch. Afstand 143 km. In concours waren 100 duiven, die om 9.45 werden gelost. Le eerste duif werd om 11 u. 58 m. 20 sec. geconstateerd en vloog 1063 m per minuut. De laatste prijswinnende duif werd om 12 u. min. ia sec. geconstateerd en vloog ^72 m per minuut. - Prijzen behaalden: G. de Boe 1; A. Lief hebber 2, 4, 9, 13 en 17; P. de Vries 3, 7, l0. 14 en 18; G. v. d. Berg 5 en 11; N. Spigt 6 «n 12; W. Blaauboer 15 en 19; J. Waalboer l8.' J. Peute 20. floralaa en middenstands tentoonstelling. In een vergadering van „Sportlust bij den heer Slikker, is besloten ook an Jaar wcer een Floralia- en Middenstand toonstelling te houden. Aan kinderen en volwassenen zullen daarw planten ter opkweeking worden verstrea en ook vrye inzendingen zjjn welkom. e succes, dat men het vorige jaar met de gonc elvaart had, gaf aanleiding ook nu weef een wedstrijd voor versierde bootjes uit te scinjien en bovendien besloot men nog een bloemencorso voor fietsers, enz. te organl- seeren. bouwvergunningen. i Br- verleeac'en bouwvergunning aan fi* eer"g8 voor twee graanschuren aan Zwmweg en aan de N.V. „B.E.M.A.P." \oor een bloembollenschuur aan den Kleiweg. gemeenteraad. Openbare vergadermg van den Raad der ?a™ee? An"a Paulowna OP Vrijdag 1 Mei 1936, des namiddags te twee uur ten Raad- huize. Punt ent 1. Notulen. 2. Mededeelingen, a. de rekening dezer gemeente over 1934 is door Ged. Staten gesloten dd. 1 April. b. Ingekomen is het verslag van het ver volgonderwijs gegeven aan de o.I. school in. c. De heer S. F. van Dijk heeft dank ge bracht voor het besluit tot zijn overplaat sing van school III naar school II. d. Z.E. de Minister van Financiën heeft bij beschikking van 14 April jl. een voorschot veileend van 2300,— ter uitbetaling aan den landarbeider D. Blaauboer. e. tot waarnemend hoofd van school III is benoemd de heer J. J. Zaadnoordijk, terwijl tot kweekeling met akte aan die school is toegelaten de heer Chr. van der Kolk. 3. Voorstel tot wijziging van het Ambte narenreglement. 4. Vaststelling suppletoire begrooting 1935. 5. Vaststelling van de begrooting dezer gemeente voor het jaar 1936. 6. Rondvraag. VERGADERING WITTE KRUIS. Nadat de voorzitter der afd., Burgemees ter Lovink, een kort welkomstwoord had ge sproken en de notulen waren goedgekeurd, werd er aan herinnerd, dat de afd. van Het Witte Krui3 den 20sten Augustus 40 jaar bestaat. De vergadering voelde er voor, dit feit te gedenken als dit tot propaganda voor het Witte Kruis kon leiden en financieel voordeel aan de afd, zou geven. Het bestuur zal nader overwegen in welken vorm de her denking met dit doel voor oogen, zal kunnen geschieden. De gemeente gaf tot heden 200 subsidie aan de vereenging. waarvoor deze haar Bad inrichting beschikbaar stelde voor het school zwemmen. Nu het verstrekken van de sub sidie niet meer mogelijk is, stelde het be stuur voor toch de gelegenheid tot school zwemmen te blijven geven. Aldus werd be sloten. Alleen het vervoer der kinderen vraagt nu nog een oplossing. Uit de goedgekeurde rekening en verant woording van den penningmeester noteerden we: Beginnend met een saldo van 488,365, waren de ontvangsten van de afd. 1800,54* en de uitgaven 1009,68\ zoodat het batig saldo groeide tot 790,86. In deze rekening was verwerkt het nadeelig saldo van de bad inrichting, die 701,86 ontvangsten had en 1007,71* uitgaven, Het jaarverslag van den heer Liefhebber vermeldde een kleine stjjging van het leden tal, waardoor die thans 1084 bedraagt. De ijsverstrekking uit de eigen koelkast heeft aan de verwachtingen beantwoord. In Sept. Is het consultatiebureau voor zuigelin gen geopend. Er zijn 37 zuigelingen inge schreven. Ook met de zweminrichting gaat 't fortissimo. Nadat de heer C. Rezelman bij acclamatie was herbenoemd tot bestuurslid volgde de rondvraag. Hierbij werd nog meegedeeld, dat het magazijn ruim van materiaal is voorzien. Zoo konden in het afgeloopen jaar in de 366 gevallen, waarin een beroep op het magazijn werd gedaan, 614 artikelen worden verstrekt. De heer Liefhebber deelde ten slotte nog mede, dat de wijkverpleging een tekort heeft van f 200, waarin de afd. A. P. drie vierde deel zal moeten bijdragen. Volgt sluiting. Hippolytushoef. VERGADERING HOOFDBESTUUR NOORD-HOLL. ZANGERSBOND TEZAMEN MET HET BESTUUR VAN „ZANG EN VRIENDSCHAP Zooals bekend wordt dezen zomer te Wie- ringen een groot zang-concours gehouden. Daartoe was het noodzakelijk een gecombi neerde vergadering te beleggen, waarbij de details besproken zouden worden. De voor zitter van „Zang en Vriendschap" spreekt 't openingswoord uit en heet de leden van Hoofdbestuur van harte welkom. De verdere leiding dezer vergadering draagt hjj op aan den heer P. J. Mink, voorzitter van het Hoofdbestuur. Deze spreker uit zijn vreugde over de aan gename en prettige samenwerking tusschen hen en „Z. en V.", hetgeen uiteraard ten goede komt aan het welslagen der gemaakte ^Hoewel de verwachtingen grooter waren zijn 19 koren ingeschreven. Het ligt in de bedoeling aan den ingang van het concourst*rein een eere-poort op te richten, zoodat een en ander een feestelijk aspect zal krijgen. Een eere-comité werd gevormd uit de notabelen der gemeenten: n.1. de heeren Burgemeester L. C. Kolff, de wethouders O. Bosker en J. Tjjsen. de doktoren Beeker en de Groot, tevens Dr. Hoedemaker, de dierenarts, Ds. van Beek en Ds. Meihuizen, C. J. Bosker en P. Bruul, resp. voorzitter en oud-directeur van Harmonie, P_ Jongkind, directeur van O.K.K., P. Kaan, Pres. Kerk voogd. Van der Speek O'breen en de Gem.- Hecr C. van Duin. Tevens werd een punten-commissie ge- vonnd door de heeren M. Kooi], C P. Poel. Gem. opzichter en L. Noorden, Dir. Poste- Toor de concoursdagen werd het onder staande programma ingesteld: le dag, derde afd. gemengde koren, a Ons Genoegen, Heerhugowaard. F Zanglust, St. Pancras. o Ned. Herv. Kerkkoor, Schagen. i. Kunst na Arbeid, Schagerbmg. Eerste afd. dameskoren, a. Crescendo. N.-Scharwouds, Gemengde koren: a. Crescendo, N.-Scharwoude. b. Zandpoort c. Andijk-Oost. d. Warmenhuizen. 2e dag. Derde afd. dameskoren. a. S.O.V., Schagen. b. Dameskoor, Bergen. 2e afdeeiing. a. Eenigenbrug. b. Oostwoud. c. Stompetoren. d. N. Niedorp. e. Wieringen. f. Medemblik. Uitmuntendheid: Bergen en Zuid-Scharwoude. INDUSTRIEELE EN HANDELDRIJVENDE MIDDENSTANDSVER. „WIERINGEN". Woensdagavond vergaderde bovengen, ver- eeniging in de zaal „Concordia" te Hippo- lytushoef. Na het openingswoord door den voorzitter, den lieer C. J. Bosker, wordt het doel dezer bijeenkomst uiteengezet, n.1. in hoofdzaak de deelname in het borgstellingsfonds. Hierna leest de heer C. Duinker, secretaris, de notulen van vorige vergaderingen. Wat betreft de ingekomen stukken wordt medegedeeld, dat binnengekomen is een schrij ven van B. en W., dat in de verlichting aan de Zwinstraat inmiddels vverd voorzien. Ver der een schrijven over de ventvergunningen. Thans moeten de venters van buiten een be drag aan de gemeente betalen (ieges), willen zij hier tenminste willen venten. De Vereen, had oorspronkelijk verzocht 1.per dag te heffen, doch B .en W. stelden dit bedrag per week. Voorz. meent desondanks een woord van dank te moeten uitbrengen aan liet ge meentebestuur. Over dit punt verder gaande, wordt gezegd, dat de Minister op het standpunt staat, dat de venters niet te veel legesgelden moeten betalen .De heer Ab. Lont vindt een heffing van 3.per jaar (voor de jaar-overeenk.) veel te laag. Ook de heer Deijs (Den Oever) spreekt in dien geest. Komt men van hieruit in de omgeving van Medemblik te venten, dan moet men 26.per jaar betalen, ter- wijl omgekeerd hier 3.betaald wordt. Meerdere stemmen gaan hierover op. Het ge volg is, dat alsnog aan de gemeente gevraagd zal worden voor marskramers 25 ct. per dag te heffen, voor jaar-contractanten 25.per jaar en per week 1. Verder zijn de richting-wijzers op verzoek der Middenst.ver. aan den A.N.W.B. wederom op de oude plaatsen gesteld. De heer O. J. Bosker geeft in overweging om nogmaals te trachten bij het gemeente bestuur aan te dringen op boombeplanting langs de wegen Dan spreekt de voorz. over de borgstelling door het genoemde fonds. In verschillende streken is men daar toegetreden tot het borg stellingsfonds. De gemeente betaalt een zeker bedrag per inwoner, het Rijk draagt 40 en verder wordt er betaald door de leden der Vereeniging. De gemeente heeft bjj voorbaat al besloten hieraan bij te dragen met 20 ct. per inwoner. Een crediet-aanvrage kan max. 500 beloopen en wordt alvorens verstrekt te worden nauwkeurig door deskundige per sonen onderzocht. Een bank geeft dit geld dan tegen de borgstelling welke het Fonds verstrekt. De voorloopige commissie heeft besloten dat voor Wieringen deze bank even tueel de Boerenleenbank zal zjjn. De heer O. J. Bosker zegt dat deelneming aan dit fonds zeer zeker voor langeren duur moet zijn, daar groote kapitalen gefundeerd moeten worden. De voorz. antwoordt, dat juist als proefne ming wordt voorgesteld om 25 ct. te betalen van de contributie der Vereen., (dus geen verhooging). De vergadering geeft daarna het bestuur vrij mandaat voor de vergadering van 30 April in Alkmaar (de Alg. Vergadering) om daar de belangen ten opzichte van het fonds te behartigen. Er zal echter niet meer dan 25 ct. per jaar van de contributie van elk lid worden bijgedragen. Eveneens krijgt het be stuur vrij mandaat voor haar houding betref fende de rouleering in de werkverschaffing. Het bestuur stelt zich tegen de rouleering. Over de wijze, waarop echter werd gestaakt, wenscht men hier niet te spreken. Nadat nog eenige besprekingen van meer internen aard zijn gehouden, sluit de voorz. deze vergadering, waar ongeveer 45 personen Aanwezig waren VERGADERING HOLL MIJ. VAN LANDBOUW. Afdeeiing Wieringen. Dinsdagavond vergaderde deze afdeeiing in Hotel S. Kaan, te Hippolytushoef. Voorzitter de heer O. J. Bosker, opent deze druk bezochte bijeenkomst en heet in 't bij zonder welkom de veehouders en landbouwers uit den Wieringermeer. Deze vergadering is hoofdzakelijk belegd, aldus de voorzitter, om te bespreken op welke wijze werkloozen bjj landbouwers te werk gesteld kunnen worden met subsidie van de Regeering. Op 1 Mei a.s. zal de nieuwe regeling hier-, omtrent ingaan. De regeling is evenwel niet zoo gunstig als vorig jaar, integendeel, soberder gehouden. De oorzaak ervan is, dat de Regeering vorige jaar te veel geld moest bijleggen. De bepalingen zijn momenteel veel strenger geworden. Thans kunnen alleen die arbeiders in aanmerking komen, welke uitsluitend inge schreven staan bij de arbeidersbemiddeling en dan nog die d o o r 1 o o p e n d in de werkver schaffing werkzaam zijn. Men dien* voor een aanvraag op te geven hoeveel in 1935 werd verloond; daarnaast wat in normale omstandigheden in 't bedrijf had behooren te worden verloond. Het verschil tus schen deze bedragen zal voor de helft voor rekening van het Rjjk komen. Daarna geeft de voorzitter het woord aan den heer Kaayk, welke uitvoerig toelicht, hoe' men d>' lijst in moet vullen. Vele vragen zijn te beantwoorden als bedrijfs-oppervlakte, per- soneel-aantal, aantal gezinsleden, bouw-plan enz., enz. Ook dient het loon van thans en van vorig jaar te worden opgegeven. Het minimum-loonbedrag dient te worden opgegeven, d.w.z. het bedrag, waarmee men op bescheiden wijze zijn bedrijf in stand kan houden, m.a.w. dus het minimum loon dat in normale tijden wordt betaald. De heer v. d. Welle vraagt hierop wat mini mum- of maximum-loon is. De heer Kaayk kan hierop geen positief antwoord geven, doch merkt op, dat het loon bedrag gelijk moet zijn aan een bedrag dat men anders aan landbouwers zou betalen. Een zeer vage grondslag dus. Vorig Jaar was 't pijn. 16 gld per week. Hoe meer men verloont, hoe grooter de kans is op hooger subsidie. De heer Nan Bakker vraagt of ook een ar beider uit de werkverschaffing mag worden genomen, die 3 weken werkt en dan weer 3 weken stempelt. De heer Kaayk antwoordt ontkennend. Men moet, zooals gezegd, doorloopend in de werk verschaffing zgn. Er gaan klachten uit de vergadering op, dat de steun-bijdragen zoo langzaam bij de boeren binnenkomen. Enkelen hebben de subsidie van vorig jaar nog niet ontvangen. Men moet dit maar kun nen uitzingen. De voorzitter deelt mede, dat dit ontstaan is uit een misverstand. Het Rijk meende, dat de Gemeente 't zou betalen en omgekeerd. Dit is thans veranderd. Voorzitter wil verder gaan en zelfs trachten in den loop van het werk jaar subsidie-voorschotten te krijgen. De heer Hoogschagen vraagt of de bedrijfs leider zelf ook z'n loon op het formulier moet plaatsen. Tegelijkertijd vraagt hij, of hjj per 1 Mei een man kan krijgen. De voorzitter antwoordt, dat wanneer ver leden jaar een bedrag voor den bedrijfsleider werd opgegeven ook nu weer dit bedrag dient te worden aangegeven. Om nu met 1 Mei al een man te krjjgen zal moeilijk gaan. daar de betrokken lijsten ver schillende bureaux moeten passeeren. Doch in elk geval toch zoo spoedig mogelijk. Indien men per aé een man noodig heeft, zal getracht worden de subsidie van terug werkende kracht te krijgen. Hierna wordt de agenda der Alg. Vergade ring te houden in Amsterdam onder de loiipe genomen. Over de motie-Putten, dat leden van het hoofdbestuur geen crisis-baantjes mogen be- kleeden en anders moeten bedanken, wordt heftig gediscussieerd. De heef J. Kooy heeft veel grieven tegen de crisis-maatregelen; hij spreekt uit ondervin ding en somt feiten op. Na voorbeelden gege ven te hebben, roept spr. uit:-„Wij worden nog slechter behandeld dan de Joden in Duitsch- land." De heer P. Veerdig vindt het ook een schan daal over die verschillen bjj de gerst-steun. Die crisisbaantjes moeten niet in handen van het hoofdbestuur zitten. De voorzitter, de heer Hoogschagen en de heer N. Mulder Dzn., bestrijden zulks. In elk geval zijn dergelijke personen deskundig; zou men anderen aan het roer zetten, zou het dan beter worden? Met 18 tegen 16 stemmen" wordt besloten vóór de niotie-Putten te stemmen. Hiej-na slui ting. Als afgevaardigde voor de Algemeene ver gadering te Amsterdam, wordt benoemd, de heer O. J. Bosker (plaatsverv. P. Veerdig). Er is nog een schrijven binnengekomen van Dr. Schey. voor het houden van een nielk- cursus met subsidie van de regeering. Hier voor bestaat geen interesse. Dr. Schey adviseert tevens, op Wieringen geen zoetfabriek op te richten, daar de Wie ringermeer een twijfelachtige factor vormt. In de rondvraag bespreekt de heer S. Kaan een voorstel tot het maken van een weegbrug alhier. Een subsidie-aanvrage zal daartoe bij de gemeente worden ingediend. Hierna volgt sluiting. De overheid meester van het terrein. Het is thans rustig te Wieringen. Inwendig smeult het nog wel en er zal dan ook weinig noodig zjjn om den strijd weer te doen oplaaien. De stakers nemen de voorschriften van de politie stipt in acht zoodat het hier nog niet tot botsing is gekomen. Voortdurend wordt getracht contact te krjjgen met de arbeiders uit de omgeving. De toegang tot de Wieringer meer is hen ontzegd, alle toegangswegen zijn door de politie afgezet. Gisteren is het den stakers gelukt uit te wijken naar A.-Paulowna met het bekende gevolg. Vandaag is het loon uitbetaald van de vorige week, toen nog werd gewerkt. De uitbetaling geschiedde zeer ordelijk. Nader vernemen wij, dat het bedrag dat in den vervolge in bonnen zal worden uit gekeerd f 4.— voor man en vrouw en 40 cent voor ieder kind zal bedragen. Boven dien wordt een huurbon verstrekt. Aan alle arbeiders is bekend gemaakt, dat dit steunbedrag alléén zal worden uitgekeerd indien door hen 2 maal per dag wordt ge stempeld. Zjj die hieraan gevolg wenschen te geven moeten heden met stempelen beginnen. Zjj die deze week niet hebben gestempeld zullen dan worden beschouwd wel gestempeld te hebben. Zoowel te Anna Paulowna als Wierin gen en Medemblik zjjn rijksveldwachters ge detacheerd, zoodat in al deze plaatsen een korps van pl.m. 12 man aanwezig is. Op 't moment is hier alles rustig. De politie is met 6 Rijksveldwachters versterkt. Lou de Visser bemoeit zich ermee. Het lid der Tweede Kamer, L. H. H. de Visser, heeft den minister van Sociale Zaken naar aanleiding van de staking in de Wierin germeer schriftelijk verzocht, aan de verlan gens der arbeiders te voldoen en de werkge legenheid voor de werkloozen aldaar te ver ruimen door afschaffing van het rouleerstel- sei, ook al ware dit slechts voor de zomer maanden. Tevens verzoekt de heer de Visser intrekking der genomen maatregelen, welke p.a. inhouden het terugbrengen van de on dersteuning tot een „sobere hulp in natura". RECTIFICATIE. Naar thans bljjkt komen in de rede van Burgemeester, Kolff, afgedrukt in ons verslag van de vergadering van stakers op Vrjjdag- avond j.1. in café Scheltus, enkele passages voor die mogeljjk tot misverstand aanlei ding zouden kunnen geven. Waar spreker vertelt van zjjn conferentie met den Inspecteur van de werkverschaffing, die bereid werd gevonden mede te werken om te probeeren het rouleeringssysteem op te heffen, wordt o.a. gezegd: „De Inspecteur ver wachtte dan ook geen moeiljjkheden, daar dit de zaak geen goed zou doen." Het is duideljjk dat dit niet geheel juist is. Tjjdens deze conferentie die ongeveer 14 dagen vóór de staking werd gehouden, was immers nog geen sprake van moeiljjkheden. Spreker zal hiermede hebben bedoeld dat het voor den Inspecteur die een willig oor aan de verlan gens van de arbeiders verleende, een teleur stelling zal zijn geweest thans te vernemen dat zich moeiljjkheden zjjn gaan voordoen. Voorts was het de heer Bugel en dus niet de Burgemeester die zeide: „Het gaat niet zoozeer oni het rouleeringssysteem, er moet lag enieene verbetering komen," EEN BALLON GEVONDEN. Door den heer B. ten Brinke werd j.1. Dins dag voormiddag te den Oever een roode ballon G. 26 gevonden. Uit een aan de ballon gevestigde kaart bleek deze afkomstig te zijn van een op 26 April j.1. gehouden Concours de Ballons du Majestic Cinema Wasmes. Den vinder wordt verzocht de kaart te willen opzenden aan C. Lomas-Rgoul Wasmes- Belgique, aan welk verzoek is voldaan. UITVOERING GEM. ZAXGVEREEXIGING „ZANG EN VRIENDSCHAP". (Dir. de heer J. I. Hovenier, van Bergen.) Zondagavond 3 Mei geeft de voornoemde zangvereeniging een uitvoering in Concordia, waarbjj het groote kinderkoor zal meewerken met de opvoering van een gecostumeerd zangspel. Voor liefhebbers van zang staat een mooie avond te wachten. TERUGGETROKKEN. Ds. H. W. Meihuizen predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, die voorkwam op het zestal voor predikant te Drachten (Fr.) deelde ons mede, dat hjj zicli als ge gadigde had teruggetrokken. DE VIERING VAN HET MEIFEEST DER S.D.A.P. EN NW.V. In „Concordia", van den heer S. Halfweeg te H.Hoef zal bovenstaande viering a.s. Za terdag, nam. 2 uur voor de jeugd en 's avonds 8 uur voor de ouderen plaats hebben. Me dewerking verleenen prof. Ben Ali Libi, de tooneelver. V.I.O.S. en een spreker. POLITIE. Gevonden: een manchester werkjas en een hulssleutel. Verloren: een belastingplaatje. Inlichtingen bij den gemeentebode. V e r m i s t uit de garderobe van „Concor dia" twee overjassen. De Raad van Zjjpe spreekt zich vóór vereeniging uit. Dinsdagmiddag heeft de gemeenteraad van Zijpe vergaderd, waarbjj als voornaamste agendapunt de Vaststelling van het aan Gede puteerde Staten van Noord-Holland uit te brengen advies inzake een mogelijke vereeni ging van de gemeenten Zjjpe en Callantsoog ter sprake kwam. Nadat verschillende raads leden uitvoerig het pro- en contra van de ver eeniging belicht hadden en deze verdedigd was door den voorzitter, mr. D. Breebaart, zijnde deze vereeniging zoowel in het belang van Zijpe als van Callantsoog, werd het voorstel in stemming gebracht. Het werd aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegenstemmers waren de heeren Bruin, Doedens, De Boer en Doorn. Zooals men weet, heeft de Raad van Cal lantsoog zich nog niet uitgesproken over deze kwestie. Naar aanleiding van een verslag van een vergadering der stakers op Wieringen e.o., voorkomend in ons blad van Dins dag 1.1., waarin de zinsnede voorkomt, dat ook op Texel 200 personen aan de staking zouden deelnemen, deelt de bur gemeester van Texel mede, dat hem van een staking onder de Texelaars niets bekend is. Ook van andere, bevoegde zijde vernemen wjj, dat op Texel niet gestaakt zal worden. raad voor de luchtvaart te noemen, in het leven te roepen, waarvan de voornaam ste taak het onderzoeken van luchtvaart ongelukken zal zjjn. Waarschjjnljjk zal zjj ongeveer 4.3 bedragen. Naar het Hbl. verneemt, is het waarschjjn ljjk, dat de melksteunverlaging, welke met ingang van den weidetijd zal worden inge voerd, bedragen 0.11 cent per kg melk van 3.20 vetgehalte; de steun zal dan dus wor den 2.45 cent in plaats van 2.54 cent, een verlaging dus met 4.3 CENTRALE STIERENKEURING NOORD-HOLLAND. Vrijdag is te Alkmaar weer de jaarljjksche centrale stierenkeuring voor Noord-Holland gehouden, vanwege de Provinciale Commissie tot bevordering van de rundveefokkerij in Noord-Holland. De oudere stieren. Van de oudste stieren kwam bovenaan de reserve-kampioen van de Utrechtsohe ten toonstelling Constantjjn Frans 11881 S. van F. A. F. Groneman, Wieringerwaard, die thans weer beter ter been was dan in Utrecht. Toch zjjn de aohterbeenen niet oversterk. Fraaie stier, diep. ruim en vlak. Tweede werd Thompson 11958 S van P. Spaan e.a. te Oterleek, eveneens een diepe stier, goed grof, iets heupig. Van de driejarige stieren kwam welver diend bovenaan Egbert 13110 S van N. Ruy- ter, Beemster. Mooi type, het geheel zeer diep, iets hakkig. Tweede werd Fran3 Max 102-13163 S. van C. Pool, Barsingerhorn. Zeer goede romp; kan eventjes vlakker. Bjj de keuring der oudere stieren wprd ter opluistering voorgebracht de pas aangekoch te Drentsche stier Adriaan, een stier die in het Drentsche AlidusFrans bloed voert, van Laan. Donker en Koeman te Berkhout. Deze stier wijkt in type iets af van de Noord-Hol landers: iets groot, goed massief en sterk. De tweejarige stieren. De tweejarigen telden een zeer goed zeven tal als aanvoerders. Over den smaak valt niet te twisten, maar wij zouden de volgorde van deze zeven anders hebben genomen. Vooral het type van Constantjjn Frans 5 14159 S van K. Metselaar e.a. te Twisk kon ons be koren. Fraai type, diepe borst, mooie kleur. Vooral bij het rondleiden frappeerde dit type. Aan de lijn iets week. Het krui3 kan nog iets vlakker. Bovenaan kwam Athleet 2 13199 S van H. C. Kooy, Harenkarspel, een Friesche stleri zwaar en diep en sterk, achter iets stug. Dan volgde Nelly's Meine 14220 S van Firma Dopper te Schoorl, een iets ander type: kan geslotener, achter goed ruim. Emma's Prins 14129 S f. e. W. P. Koning, Beemster, is een solide geljjnde en evenredig gebouwde stier. Vervolgens kwamen: Wodan 14133 S f. a> P. Waal, Beemster, een vlakke stier, de bo vengenoemde Constantjjn Frians, dien we bo venaan hadden willen zien, Prins Jan 13197 S van Gebr. Hoornsman te Koegras, een vrjj breede en vlakke sier, die naar achteren iets minder wordt en Frans 1414138 S van A. Brak e. a. te St. Maarten: mooi type met veel adel. Dan volgden nog een zevental anderen. De jonge tweejarigen waren niet zoo goed en zoo talrijk (drie stuks). De éénjarige stierenk De éénjarigen waren, naar gelang van de leeftjjd, verdeeld in drie groepen, waarvan da middelste groep, geboren 15 Januari31 Maart 1935, verreweg de beste en grootsta was. Hiervan kwam bovenaan Constantjjn Frans 1414914 f. e. F. A. F. Groneman te Wierin gerwaard. Een diepe en vrij vlakke stier, voldoende breed, met iets steile horens en niet overbeste onderdanen. Dan volgde Frans A 23—14865 van A. v. d. Sluis te St. Maar- tensvlotbrug, een evenredige, voldoend diepe stier, met witten rug. De derde, Nero 14203 van G. Koster te Schellinkhout, heeft goedo grove beenen, dooh is iets te groot. Van de oudste entersieren werd eerst® Koh-I-Noor 14202 van R. L. Waiboer, Wierin gerwaard. Diepe en zware stier met goeden gang. De staartinplanting is iets te zwaar. Tweede werd Bêan, een Friesche import van G. Bijvoet te Callantsoog. De derde, Cullinan, (wat een edelgesteenten in deze rubriek) 14201 f.e. R. L. Waiboer te Anna Paulowna heeft een goeden romp, opzij goed diep, het kruis kan vlakker. De jongste éénjarigen konden ons niet on verdeeld bekoren. Bovenaan kwam Columbus 14908, f.e. Gm. Dekker te Ooster-Blokker. Van 28—29 April '36. ONDERTROUWD: C. Smit en M. Th. Commandeur; J. C. Th. Kwak en H. M. Koo- men; P. B. Siegers en J. Houben, C. Krap ea D. H. Lemmens. BEVALLEN: A. C. v. Schejjen—Kuut, z.J H. Kok—Koopman, d.; F. de Wjjn—Muller, z.; A. Schouten—Andringa, z.; L. Franzen— Schenk, z. OVERLEDEN: Wed. P. Bommel, 72 j.; 3, de Waal, 44 J.; Wed. D. Rob, 76 jaar. Paardenmarkt. ALKMAAR, 29 April 1936. Op de heden gehouden Paardenmarkt waren in totaal 183 paarden (vorig jaar 214) en geen veulens aangevoerd (vorig jaar 1), waarvan de prijzen als volgt: rijpaarden 150350, werkpaarden xoo175, slachtpaarden 130—210, hitten 100200. Handel matig. Amsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM, 29 April 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 276 Vette kalveren, le kw. 5258 cent, enkele boven noteering, 2e kw. 40—50 cent en 3e kw. 3239 cent per Kg. levend gewicht; 107 Nuchtere kalveren 3.50—6.50J 229 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90100 Kg. 3940 cent,zware varkens 38 39 cent en vette varkens 3738 cent per Kg. slachtgewicht, Amsterdamsche aardapjielprjjzeii. AMSTERDAM, 29 April 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prjjzen onveranderd. Aanvoer 136600 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 29 April 1936. 375 Kg. Uien: gele drieling 70 cent, gele uien 3.20 en grove 3.30 per 100 Kg. en 325 i)Oi Rabarber 5.50. NOORDSCHARWOUDE, 29 April 1936. Noordermarktbond. 4500 Kg. Uien: uien 2.90—3.20, drielingen 0.70 en grove 3.30 —3.40 per 100 Kg. PURMEREND, 28 AprU. Gem. kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegendf 35,00 kg. Hoogste prijs 18.50. Han del goea. Kaas: 7 stapels kleine boeren 18, hand at matig en volvette 20, per 50 kg; 898 kg boter 1.381.45 en weiboter 1.30. SCHAGEN, 30 April. 7 paarden 150350; 467 geldekoeien (magere) 80135; 30 geldekoeien (vette) 140195; 80 kalfkoeien 140230; 20 pin ken 6095; 276 nuchtere kalveren f 4—10J 25 schapen (vette) 1824; 157 overhouderS 1217; 9 bokken en geiten 610; 24 varkens (vette) per kg 0.30—0.31; 100 biggen 715; konijnen 0.25—1.50; kippea 0.50. 3o*tduwmjiMt HOLLANDS NOORDPUNT. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 26 April haar eerste wedvlucht niet oudé duiven van Oudenbosch, 153 K.M. De 120 aan dit oncours deelnemende vogels gingen met Z.W. wind om 9.45 uur het lucht ruim in. In verband met het regenachtigs weer langs de vliegroute, werd de eerste duif, die een snelheid maakte van 1049 meter per minuut, eerst om 12ul0m47s geconstateerd. De laatste of 24e prijsvlieger bereikte haaf hok om 12u57m43 s. De prjjzen en punten werden behaald doof de heeren: A. Felkers le en 7e met 44 punten; F. Scholten 2e, 5e, 10e, 16e en 23e met 58 punten; H. Prins 3e, 17e en 20e met 41 punten; J. Nebbeling 4e, 8e en 15e met 50 punten; P. van 't Hert 6e, 11e, "2e, 13e, 14e met 46 punten; R. F. Mulder 9e en 21e met 26 p.J H. J. Bok 18e en ""9e met 19 punten; J. Rie- mers 22e en 24e met 15 punten. A.s. Zondag wedvlucht van Vilvoorde: 22j K.M,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 15