Stadsnieuws tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 APRIL 1036 De mailverzending naar Indië Tijdstippen van ter postbezorging gewijzigd. Ons nieuw telefoonnummer is P. B. SIEGERS, Koningstr. 112 Goud» en Zilverwerk. Horlogerie VKIUAAKDAG H.KJf. FK1NSE8 JULIANA. 1909 1939 Hoort, Naties! Hoort de Juchkreet!, aangeheven Door 't kleine Volk, dat zjjn Prinses begroet: Echoënd door Oud-Holland's schoone dreven, Oplaaiend telkens weêr met hellen gloed. De „driekleur" wappert fier, in dorpen, steden; Het held're rood, het reine wit, het eed'le blauw, Ontleend aan het blazoen des Grooten Zwügers! Symbool van moed, van vroomheid en van trouw. 30 April. Het is merkwaardig, hoe een achtjarig kind. door een onnoozele vraag een brandend probleem, dat je dag aan dag bezig houdt, in een handomdraaien tot oplossing kan brengen., „Vader, Waar staat de oorlog in Abessinië ook weer altijd in In het Nieuwsblad Je grinnikt. En je antwoordt: „Nee m'n jonkie, dat staat overal in." Maar ineens gaat je 'n lakkei op. lederen dag loop je als krantenman te piekeren, hoe je voor je kolommen eens beslag kunt leggen op iets, wat de andere bladen niet zullen hebben. Maar altijd draai je allemaal in het zelfde kringetje rond. Hebben de Italianen in Abessinië een nieuwe stad ingenomen, dan hebben de andere bladen het bericht ook. Zijn er verkiezingen in Frankrijk, alle kranten melden den uitslag. Is er een voetbalwedstrijd Nederland—België, overal staat een verslag. Dit is een o'ngezonde toestand! Een sigaren winkelier probeert vooral zijn eigen merken te pousseeren, opdat de klanten bij hem zul len moeten terugkomen. Een modezaak, een hoedenwinkel willen zooveel mogelijk exclusieve modellen hebben; een meubelzaak, een schoe nenwinkel leggen zich toe op een eigen genre. Maar de dagbladen? Hun ideaal is: volledig heid. Zij zijn niet tevreden, voor zij alles kun nen bieden. En het gevolg is, dat zij waren huizen worden. Die vraag van het achtjarige jog opent verre verschieten en is vol wjjsbeid. Als wij inderdaad het nieuws eeos onder ling contingenteerden Als we de sferen eens onder elkaar verdeelden? Dan dwongen wij den lezer minstens tien dagbladen te lezen in plaats van één! Een „ordening" om van te watertanden Wi) zouden bijvoorbeeld afspreken, dat de oorlog in Abessinië alleen door het „Nieuws blad" mocht worden afgedrukt en zoo zouden we heel Nederland dwingen het „Nieuwsblad" te lezen. Een reuzenidee j „Addis Abeba door de Italianen ingenomen. Copyright Nieuwsblad." „De Negus doet afstand van den troon. Do Kroonprins volgt hem op. Nadruk ver boden." En de berichten uit Duitschland zouden we bijvoorbeeld kunnen toewijzen aan „Tubantia", dat immers een half uur van Duitschland af verschijnt en er dus een koeriersdienst op na kan houden. Men zou dan bijvoorbeeld in de groote pers lezen: „Frankrijk heeft Hitler's voorstellen beant woord met een uitvoerige nota. waarvan wij den inhoud niet kunnen mededeelen, daar deze materie behoort tot het terrein van „Tubantia" in Enschede". Alles wat de marine betreft kon men het beste overlaten aan de „Heldersche Courant". Was er dus weer eens een Vloot conferentie, of een gewapend conflict tusschen twee marine- mogendheden, dan was heel Nederland voor de berichten daarover aangewezen op de „Hel dersche Courant", die, om in den marinestijl te blijven, er wèi bij zou varen. Malversaties kon men b.v. ter behandeling overlaten aan „De Telegraaf", moorden aan de „Ossche Courant", enzoovoort enzoovoort. Het gevolg zou zijn, dat men zóóveel kranten moest lezen om bij te blijven, dat men den avond doorbracht aan de leestafels van de cafés, waardoor er, als bijkomstig maar niet onbe langrijk gevolg, een gouden tijd zou aanbre ken voor de caféhouders. Een volkomen waanzinnig idee toegege ven. Maar van journalistiek standpunt heeft het toch althans zooveel nut, dat er een halve kolom mee is te vullen... De tijd is bang en 't leven is vol zorgen! Als in de mist vaart nu het „Schip van Staat"! Maar wat de toekomst voor ons houdt verborgen: Door eendracht blijft ons Volk altijd paraat. Door leer gehard is Neêrland groot geworden! Door moeizaam werk, in oorlog en in vreê; Het staat nu in de rij van 's werelds Volk'ren Gelijk een „baken in de holle zee"! Heden viert Prinses Juiiana haar 27e gebooriedag. God hoede U, Wilhelmina van Nassaue! En de Prinses in dezen zwaren tijd; Wij blijven op d'Oranje-leuze bouwen: Die steeds ons Volk ten Zegen heeft geleid. Je MaintiendraiDe leuze Uwer Vaaaren! Sluit in zich: helden-moed naast menschen- min! Moog' deze dag opnieuw aan d'aard verkonden: Oranje en Neêrland zijn één Staats-gezln! Duitschland te gaan, maken enkele broeders van tijd tot t(jd een rondreis, en treden op in samenkomsten, door vrienden van Möttliogen in verschillende steden van ons land belegd. Ditmaal is ook onze stad in de tournee op- j genomen. De toespraak wordt ingeleid en vertaald door Ds. P. A. E. Sillevis Smitt uit Haarlem. Voor wie br. Gehring persoonlijk i wenschen te spreken, is er daartoe gelegen- heid na de avondsamenkomst, die Zonoag- avond 8 uur in het evangelisatiegebouw Palm straat wordt gehouden. De toegang is vrij. HET MOBILISATIEKRUIS. Maandag 27 April j.1. werd in het Tehuis voor Militairen aan den Kanaalweg een bij eenkomst gehouden om te komen tot het op richten van een afdeeling van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis". Ongeveer 80 personen hadden aan den in de „Heldersche Courant" van Zaterdag j.1. ge stelde oproep gehoor gegeven en waren op de bijeenkomst aanwezig. Nadat de waarnemend voorzitter, de heer J. de Jong met een woord van welkom de vergadering had geopend, zette spreker aan de hand der statuten, het doel en streven van den Bond uiteen. Nog meerdere sprekers voerden hierover het woord, zoodat ten slotte tot uiting kwam, dat het niet alleen in het voornemen ligt, de arbeid van de afdeeling Den Helder tot het zakelijke te bepalen, doch dat de in de toe komst te houden vergaderingen tevens zullen strekken tot een prettige, vriendschappelijke omgang der leden onderling, een opdiepen van oude herinneringen, een en ander en doel hebbende: het bevorderen der saamhoorig- heid ,het aanknoopen of versterken der vriendschapsbanden der oud-gemobiliseerden. Na een desbetreffende vraag van den voor zitter, gaven 70 der aanwezigen zich op als lid, zoodat de oprichting van de afdeeling Den Helder als zeer geslaagd mag worden beschouwd. Nadat de voorzitter zijn groote voldoening hierover had uitgesproken, werden candida- ten gevraagd voor een voorloopig bestuur. Hiervoor gaven zich op de heeren J. de Jong, S. de Böck, W. de Boer, H. van Urk en S. H. Boels. Genoemde heeren werden bij ac clamatie gekozen. De voorzitter zegde vervolgens de aanwe zigen hartelijk dank voor de groote opkomst, waarna de vergadering met het zingen van het Wilhelmus en het aanheffen van een drie werf hoezee voor Hr. Ms. de Koningin werd gesloten. Het voorloopig bestuur is als volgt: Voorzitter J. de Jong, Prins Hendriklaan 9; secretaris S. H. Boels, Ruijghweg 36; pen ningmeester H. van Urk, Koekoekstraat 20; commissarissen W. de Boer, Oooievaarstraat 48 en S. de Böck, Weststraat 2. Oud-gemobiliseerden, die tot deze afdeeling wenschen toe te treden, worden verzocht zich hiertoe te wenden tot den secretaris. - ;.i De maiiverzending zal met ingang van 16 Mei plaats hebben als volgt: a. Des Donderdags via Marseille of Genua met passagiersschepen. Laatste buslichting der bjjbussen 4 u. 40, bus postkantoor 6. u. 15. Aanbieding «ange- teekende stukken vóór 9 uur. b. Indien vanaf Marseille een mail-vracht schip vertrekt, gsechiedt de verzending reeds des Dinsdagavonds. Laatste buslichting van de hjj bussen om 19 u. 10, van de bus aan het postkantoor 21 u. 10. Aanbieding aangetee- kende stukken voor 20 u. 30. Op Dinsdag 5 Mei verzending als sub b voor de „Kota Repan". PHILIP B. POLAK. De heer L. Grunwald, als eerelid van „Moed, j Volharding en Zelfopoffering" het woord ne- j mende, feliciteerde niet alleen het bruidspaar, j maar ook „Jan de Waterrot" (de eerenaam van den voorzitter van „Moed, Volharding en Zelfopoffering", Jan van Dok), dat hij levend en gezond weer hier stond, nadat hij even te voren in de Buitenhaven als een dapper zeeridder een kind het leven had gered. Het is een dubbele eer voor je, Rensmaag, door zoo'n collega-zeeridder gehuldigd en toe gesproken te worden. Schetterend viel het „Stedelijk" in met „Sari Marais" en alle mannen en vrouwen, en meisjes en jongens begonnen te dansen en te draaien als wervelwinden Ze dansten op de teenen van de feestcommissie en ze zwaaiden zelfs tegen de ruggen der agenten, die pro beerden de afzetting te handhaven Maar gezellig en vroolrjk en typisch oud- Heldersch was 't. Het was de Oude Helder op zyn best. VEREENIGING „ALGEMEENE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK". Ledenvergadering. Maandagavond werd in het leeszaalgébouw in de Breewaterstraat, de jaarljjksche leden vergadering dezer instelling gehouden. Als gewoonlijk was deze vergadering weer slecht bezocht, slechts enkele leden buiten die van alg, en dagelijksoh bestuur, waren hierbij tegenwoordig. De voorzitter, dr. C. H. K e t- n e r, drukt in zijn openingswoord leedwezen uit over het feit, dat de het voirg jaar uitge sproken verwachting inzake een nieuw ge bouw helaas niet is verwezenlijkt. Nochtans zegt de secretaris in zijn verslag, dat het „daghet in het oosten": we zijn wel iets na der gekomen tot het doel; het gemeentebe stuur heeft schriftelijk toegegeven, dat de toestand onhoudbaar is. De Voorzitter deelt verder een en ander mede omtrent het werk fonds en drukt tenslotte den wensch uit, dat de openbaar gemaakte besprekingen betref fende een en ander de zaak mogen bespoe digen. Wij verwijzen hiervoor naar de bi ons blad opgenomen artikelen. Jaarverslagen en begroetingen. Na alles, wat wij ook hierover uitvoerig in ons blad vermeld hebben, kunnen wij verder kort zijn. De heer Timmer, plaatsvervan gend lid van de fin. commissie, rapporteerde dat de rekening in goede orde was bevonden en bracht den penningmeester hulde voor dienst keurig beheer. De Voorzitter deelt alsnog mede, dat wegens de zeer wisselvallige toekomst dit maal geen voorloopige begrooting voor het volgend jaar (in casu 1937) kon worden op gemaakt en dat de verminderde gemeentelijke subsidie aanleiding is geweest, teneinde een sluitende begrooting te krijgen, om op de sala rissen boven de 500,een korting toe te pas sen van 7% (Ook reeds in onze vóórbe schouwing vermeld.) De diverse rekeningen en begrooting wer den zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. Bestuursverkiezing. Van het Algemeen Bestuur treden in 1936 NED. HERV. ZONDAGSSCHOOL. Voor den aanvang der lessen in de scholen Oostslootstraat, Parallelweg en Oude Helder, Zondagmiddag om 12.30 u., zie men de adver tentie in dit nummer. Deze advertentie werd door een fout onzerzijds Zaterdag j.1. niet geplaatst. Oud-directeur van de Marinewerf. Gisteren is Ir. A. L. Bjjl, oud-directeur van de Marinewerf, op 54-jarigen leeftijd overleden. MÖTUNGEN IN DEN HELDER. Zooals wij reeds in ons blad van 18 April mededeelden, zal er a.s. Zondag een Möttlingen samenkomst in het Evangelisatiegebouw Palmstraat plaats vinden, in verband daarmee verzoekt men om opname van het volgende: Möttlingen is de naam van een klein Würt- tembergsch plaatsje, tegen de noordelijke helling van het Zwarte Woud gelegen. Dat dit primitieve boerendorp een zoo groote be kendheid, als dit de laatste jaren ook in ons land het geval is, geniet, heeft het niet aan z'n prachtige ligging of buitengewone beziens waardigheden te danken, maar aan. z'n „Ket- tungs Arche". Deze reddingsark is een her stellingsoord, waar vele gasten, uit Duitsch land vooral, maar ook uit Zwitserland en Holland, komen om herstel van lichaam en ziel te vinden. De stichter van deze Ark was Friedrich Stanger, een arm kind, dat meer slaag dan eten kreeg en in een dronkemans gezin opgroeiend, zelf in zware drinkgewoon ten verviel en als door een wonder uit zjjn zondenleven werd gered. Na deze gebeurtenis openbaarde zich een bizondere genezingskracht bij dezen man; en al spoedig kwamen de menschen van heinde en ver met hun lichamelijke en geestelijke nooden tot hem. Door zijn eenvoudig en kin derlijk geloof en het vaste vertrouwen, dat Jezus gisteren en heden dezelfde is, werden talloozen geholpen. Na zjjn dood in Maart '34 wordt het werk in Möttlingen voortgezet door reeds tijdens Stanger's leven aangewezen opvolgers, eenvoudige, onopvallende Zwabische boeren en houthakkers, waarvan echter een merkwaar dige kracht uitgaat. Daar niet iedereen in staat is zelf naar Bioscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht. Bialt o-Theater, aanvang half acht. Donderdag S0 April. Casino, 8 uur: Cbr. Oranjevereeniging Film voorstelling, enz. M«sis Bacrum, 8 uur: Cursusbal. Vrijdag 1 Mei. Kegelhuis,: Orkest Christl. Osenegg. Casino, 8 uur: Feestavond S.DA.P., (1 Mei feest). af de heeren P. C. de Boer, P. J. N. van Doorne, Dr. C. H. Ketner (lid dag. bestuur, voorzitter), Th. Moleman (lid dag. bestuur) en ir. A. Slingervoet Ramond, die met resp. 10, 14, 14, 13 en 14 stemmen werden her kozen. Ook de Financieele Commissie en haar plaats vervangende leden werden herkozen. heid mee te nemen munitie en brandstof ten goede komt. Men heeft op dit schip waar mogelijk, klinkwerk vervangen door autogeen lasschen; alleen op de waterdichte schotten reeds is daarmede 15 gewichtsbesparing verkregen. De hersenen zitten in den „mast", Wjj noemden reeds het een en ander, maar nog niet het allermarkantste op dit schip, namelijkden mast! Dat is hier een wonderlijk ding en zal wel zoo heeten omdat h(j 25 M. boven het schip uitsteekt en de zeeman voor traditie voelt en een schip zonder mast niet als zoodanig zou willen erkennen. Hier echter Is de mast een zeven verdiepingen hooge éénkamers-étage woning, van alle moderne gemakken voorzien ten bate van het gevecht, wel te verstaan. Hjj is de voelhoorn van dit nijdige insect, één bonk fijne zenuwen, hjj bevat het oog, het oor en de hersens van den kruiser en daar mede bedoel ik niet alleen deze vitale deelen van den commandant, die „in de mast" zit tijdens het gevecht, maar ook de talrjjke instrumenten, die van hier uit bediend worden en die zjjn orders distrlbueeren naar alle afdeelingen van het schip, de kanonnen doen afvuren, het schip den juisten koers geven. Een dergelijke voelhoorn is voor den vijand natuurljjk wel het meest gewenschte doelwit, maar op een 10, 12 K.M. afstand is hij toch slechts een streep voor den vuurleider van den tegenstander en daarom de veiligste berg plaats voor de leiding van het schip. De bovenste twee verdiepingen vormen den commandotoren, een pantserkoepel, welke op een pantserkoker rust, die tot op het pant- serdek doorloopt, en toegang geeft tot de sein- centrale onder in het schip. De zolderkamer bevat den afstandmeter en de z.g. vuurleiding. Wat is de vuurleiding eigenlijk Dat is de kunst, om in den kortst mogelijken tijd zijn projectielen in het doel te schieten en bjj voortduring daarin te houden. (Wordt vervolgd.) dikte op de goede plaatsen, dat wil niet zeggen, dat er nooit een treffer binnendrin gen zal; integendeel, het schip is er geheel op ingericht, om de gevolgen daarvan het hoofd te kunnen bieden. De ernstige gevolgen van treffers, projec tielen, mijnen en torpedo's zijn de lekken, welke zij veroorzaken. Een gat onder de waterlijn behoeft niet groot te zjjn om een schip tot den ondergang te brengen, al zjjn de 2 lenspompinstallaties in staat elk 400 M3 per uur uit het schip te werken. Het streven is dan ook elk lek te begrenzen door een waterdichte omgeving, wat bereikt wordt door de verdeeling van het schip onder waterljjn in waterdichte compartimenten. Heelemaal onder in het schip vormt de dubbele bodem een raat van waterdichte cellen; onder het pantserdek is het schip door 23 waterdichte schotten in 24 compartimenten verdeeld. Men kan daaruit door schachten naar dek ont snappen, als een afdeeling vol loopt; niet door de waterdichte deuren, die onmiddeljjk ge sloten worden. Dat sluiten, het aansluiten der lekke afdeelingen op de lenspompen, trouwens het nemen van allerlei veiligheids maatregelen, wanneer in afdeelingen van het I schip rampen optreden, is te verzorgen van allerlei punten uit, gelegen buiten de zóne van het opgetreden gevaar, zoowel van dek, als van bepaalde centrales uit. Wjj kunnen nog niet van het staal afstap pen, want staal is sohering en inslag op een modern oorlogsschip. Hout en al wat brand baar is, is zooveel doenlijk geweerd; ter be kleeding van het opperdek kan het echter niet ontbeerd worden, want een stalen dek, bespoeld door overkomende zeetjes, biedt geen houvast, zelfs voor de beste zeebeenen niet. Meubels, kasten, beschietingen zjjn van staal of van het in de metaaltechniek meer en meer veldwinnend duraluminium, dat aan sterkte groote lichtheid paart. De laatste factor is van enorm belang op een oorlogs schip, waar gewichtsbesparing de hocvcel- onderschat en ons schip in een stevig pantser pakje gestoken. Vroeger beschermde men kruisers van dit charter slechts met een gebogen pantserdek, dat in het midden boven de waterljjn uitstak, doch aan de kanten vrjj diep daaronder afliep. Onder water namelijk dringt een granaat niet door, maar recoche- teert, zoodat het water wel de beste pantsering tegen artillerievuur is. Het pant serdek vormt dus als het ware het deksel op de veilige doos onder water. Slagschepen en Slagkruisers hadden bovendien een gordel pantser, want zij leveren den eigenlijken zee slag en hebben meer kans op directe treffers van zwaar kaliber. De moderne kruiser kan het echter door de ontzaglijke verbetering van de trefkans ook niet meer zonder pant servelletje stellen Een groot deel van ons schip heeft dan ook een gepantserden gordel boven water en een eind daaronder. Pantserdwars- schotten sluiten dit voor en achter af, het pantserdek vormt het deksel van de pantser doos, waarin de meest vitale deelen van het schip zijn ondergebracht. Er zjjn natuurlijk ook vitale deelen buiten die doos opgesteld, bjjvoorbeeld de commandotoren en de geschut- torens; zjj vormen verticale pantserdooz^n op zichzelf. Dat alles heeft vele honderden ton nen pantsermateriaal voor dezen kruiser noodig gemaakt. De pantsertechniek is een uiterst gecompli ceerde; diep zullen we er niet op ingaan, maar de lezer zal het wel merkwaardig vinden, dat men spreekt van zeer harde, harde en zachte pantsering. Dat begrip „zacht" geniete de lezer overigens met een korreltje zout; het is even relatief als het begrip „klein" in de sterrekunde voor een afstand van een paar lichtjaren. Waar en hoe de verschillende bovengenoemde pantsersoorten worden gebruikt, hangt af van de omstan digheden, waaronder eventueele treffers op de versohilende plaatsen verwacht kunnen worden. Maar al zit het zeer harde en het harde en het zachte pantser in voldoende

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5