De oorlog in Abessinië. Anna Paulowna. Wieringen Texel Zijpe JtetduUwtëfuttt van meurs, koningstraat 95. eigen werk, eens zoo sterk ii De staking in den Wieringermeer De toestand op Wieringen. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 APRIL 1936 7 Geen sprake van een staking op Texel. De vereeniging van Zijpe en Callantsoog. BUITENLAND Na het overlijden van koning Foead.. De aartsbisschop van Canterbury over den oorlog. De troepenbewegingen in Tirol. Hardnekkige Abessijnsche tegenstand in het Zuiden. Vorderingen van de Italianen op weg van Dessié naar Addis Abeba. „Haile Selassie zal niet vluchten" Gebruik van mosterdgas aan het Zuidelijk front. De stemming in Italië. De nieuwe agitatie. De tien geboden voor den ltaiiaanschen soldaat. De onlusten in Palestina. China en Japan. Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië Decentralisatie in de luchtvaart. Oost-Indiè Maritieraad. De longpest in Jogja. Een schuilplaats, die een graf werd. Marktberichten Haven van Nieuwediep. Stoomvaartberichten. Burgerlijke Stand van Den Helder vertrekken zou, werd hein het geld ontstolen In de Folies Bergères. De Officier weer erop, dat verd. uit een goed arbeidersgezin kwam en het dank zH z'n gaven tot mede-directeur van een conserven- fabriek te Krabbendijk bracht, waar hij een geacht man was. Het verhaal van de berooving in Par^s ge looft ook spr. niet. Hjj voelt niets voor een gecombineerde straf. In een geval als dit is geen reclasseeringsleiding noodig. Spr. eischt één jaar gevangenisstraf. Verd. betuigt z'n spijt en vraagt een gecom bineerde straf. Uitspraak 5 Mei. Linnenfcankjes 1.35 I Serre-, Tuin- en Fietsmanden 2.80 I Terrasstoelen 275 Waschm. m. st. 1.90 Bekleede Wiegen Óo Ook de Polder blijft niet buiten de beroe ring van de staking, die bij de werkverschaf fing in den Wieringermeer is ontstaan. Dins dagmorgen kwam hier een groep van onge veer 150 man, waaronder vele Wieringers, om degenen, die werkzaam zijn bij de ge meentelijke werkverschaffing in den Oost hoek en aan de wegenverbetering aan de Molenvaart, Schorweg, enz. over te halen het werk neer te leggen. In den Oosthoek gaven een zestal daar gevolg aan en ook bij de weg- verbetering legden sommigen het werk neer. Het juiste totale aantal konden we niet te weten komen, omdat ook verspreid hlootwerk wordt verricht en er tevens waren, die in eer ste opwelling zich aansloten bij de staking, maar later weer op hun besluit terugkwa men. We hoorden als totaal aantal 10 k 20 maar ook van 30 k 40 man noemen. Des middags kwamen weer een 100 150 man, die langs de Molenvaart naar den Schorweg togen. Burgemeester Lovink was daar echter met de politie per auto eerder gearriveerd en deze weg werd afgesloten. Toen trok men langs de Zandvaart om langs den Koningsweg in den Schorweg te komen, maar vond ook daar eveneens een af zet tin?. De politie was versterkt. Assistentie weri en wordt verleend uit de omgeving. Groepen fietsers trokken langs de verschillende we gen, verspreidden zich, maar verzamelden zich weer des avonds in de zaal van den heer Slikker, waar door stakenden en belangstel lenden een Vergadering werd gehouden onder leiding van den heer Bruin. Naar schatting waren een 150 200 menschen aanwezig. Verschillende personen voerden het woord en spraken in denzelfden geest als dat op Wie- ringen is gebeurd. Uiteengezet werd hoe het conflict is ontstaan en hoe men de actie dacht voort te zetten. Mededeeling werd gedaan van toegezegden steun van het werkloozen- comité uit Amsterdam en opgewekt vol te houden en door te zetten. De korte vergadering, waarbij de politie aanwezig was, verliep rustig en hoewel na tuurlijk de pogingen om het werk te doen neerleggen en het trekken van de groepen fietsers langs de wegen eenige beroering bracht, had de actie over 't geheel op dezen dag een vrij kalm verloop. Er vallen klappen. Woensdagmorgen, 6 uur, verzamelden zich de stakers en met hen sympathiseerende Werkloozen, totaal een 60 man, bij de Drie- bruggen om de nog werkenden bij de werk verschaffing te bewegen zich bij de staking aan te sluiten. De politie was echter ook aan wezig en deze poging om de actie uit te breiden mislukte. Toen trok men naar de Kleine Sluis en zocht contact met hen, die aan de Noorder Molenvaart werkzaam zijn. De politie verhinderde dat en in kleine groe pen gingen de stakers uiteen. Zoo tegen half hegen waren velen echter weer bijeen, maar de politie, die intusschen met 4 rijksveldwach ters en een brigadier versterkt was, verbood de samenscholing en toen aan het bevel uiteen te gaan niet direct voldaan werd, vielen er Zelfs klappen. Veldwachter Hoexum en de brigadier-veldwachter zorgden daarbij per motor voor onderling contact. Den geheelen dag bleef het nu verder rustig. Men zag geen groote groepen fietsers meer langs de wegen, Slechts enkelingen of paren trokken langs. Van de 265 werkloozen, die er thans in den polder zijn, werken ongeveer 100 man bij de Werkverschaffing en daarvan hebben nu een kleine dertig het werk neergelegd. De overheid meester van het terrein. Het is thans rustig te Wieringen. Inwendig Smeult het nog wel en er zal dan ook weinig hoodig zijn om den strijd weer te doen oplaaien. De stakers nemen de voorschriften van de politie stipt in acht zoodat het hier nog niet tot botsing is gekomen. Voortdurend wordt getracht contact te krijgen met de arbeiders hit de omgeving. De toegang tot de Wieringer meer is hen ontzegd, alle toegangswegen zijn door de politie afgezet. Gisteren is het den Stakers gelukt uit te wijken naar A.-Paulowna met het bekende gevolg. Vandaag is het loon Uitbetaald van de vorige week, toen nog werd gewerkt. De uitbetaling geschiedde zeer ordelijk. Nader vernemen wij, dat het bedrag dat in den vervolge in bonnen zal worden uit gekeerd f 4.— voor man en vrouw en 40 cent voor ieder kind zal bedragen. Boven dien wordt een huurbon verstrekt. Aan alle arbeiders is bekend gemaakt, dat dit steunbedrag alléén zal worden uitgekeerd Indien door hen 2 maal per dag wordt ge stempeld. Zij die hieraan gevolg wenschen te geven moeten heden met stempelen beginnen. Zij die deze week niet hebben gestempeld zullen dan worden beschouwd wel gestempeld te nebben. Zoowel -te Anna Paulowna als Wierin- l>en en Medemblik zijn rijksveldwachters ge detacheerd, zoodat in al deze plaatsen een «orps van pl.m. 12 man aanwezig is. naai0 aanf6^ minister van Sociale Zaken "ern,eer ulng V£m de staking *n de Wierin- ^te'ik verzocht, aan de verlan- loeeiih -'i ers te voldoen en de werkge- irnmf a V°°r de werkl°ozen aldaar te ver- sei afsckaffing van het rouleerstel- !®1' °°k _ware dit slechts voor de zomer- intreuifn 'ens verzoekt de heer de Visser ,ln^ der genomen maatregelen, welke der<nl? oudea het terugbrengen van de on- n ng tot een „sobere hulp in natura". Naar aanleiding van een verslag van een vergadering der stakers op Wieringen e.o., voorkomend in ons blad van Dins dag 1.1, waarin de zinsnede voorkomt, dat ook op Texel 200 personen aan de staking zouden deelnemen, deelt de bur gemeester van Texel mede, dat hem van een staking onder de Texelaars niets bekend is. Ook van andere, bevoegde zijde vernemen wij, dat op Texel niet gestaakt zal worden. De Raad van Zjjpe spreekt zich vóór vereeniging uit. Dinsdagmiddag heeft de gemeenteraad van Zijpe vergaderd, waarbij a's voornaamste agendapunt de Vaststelling van het aan Gede puteerde Staten van Noord-Holland uit te brengen advies inzake een mogelijke vereeni ging van de gemeenten Zijpe en Callantsoog ter sprake kwam. Nadat verschillende raads leden uitvoerig het pro- en contra van de ver eeniging belicht hadden en deze verdedigd was door den voorzitter, mr. D. Breebaart, zijnde deze vereeniging zoowel in het belang van Zjjpe als van Callantsoog, werd het voorstel in stemming gebracht. Het werd aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegenstemmers waren de heeren Bruin, Doedens, De Boer en Doorn. Zooals men weet, heeft de Raad van Cal lantsoog zich nog niet uitgesproken over deze kwestie. Koning Faroek 5 Mei in Egypte. De regentschapsraad nog niet be kend. In een communiqué wordt verklaard, „dat de ministerraad na prins Faroek tot koning te hebben uitgeroepen, met ingang van gis teren onder verantwoordelijkheid en in naam van het Egyptische volk, de constitutioneele macht van den koning uitoefent, tot op het oogenblik, waarop de bevoegdheden aan den regentschapsraad zullen moeten worden over gedragen." Minister-president Ali Maher pasja heeft in een boodschap aan koning Faroek zjjn vreugde over diens troonsvestiging uitge sproken en hem de verzekering gegeven van de toewijding der regeering. De premier maakte verder bekend, dat koning Faroek 5 Mei te Egypte zal aankomen. De datum der verkiezingen blijft vastge steld op 2 Mei. Volgens de grondwet moet de regentschapsraad ten overstaan van de Kamer worden gevormd binnen tien dagen na den dood van den koning. Binnen deze tien dagen zal het meerendeel der afgevaar digden zijn verkozen en zal het de Kamer mogelijk zijn zich over den regentschapsraad uit te spreken. De mogelijkheid is echter, dat de senaat voor dien datum nog niet bijeen zal zijn. De enveloppe, die de namen door wijlen ko ning Foead voor den regentschapsraad ge noemd bevat, mag slechts ten overstaan van het parlement worden geopend. Het Suez-kanaai. Naar verluidt, aldus meldt Reuter uit Lon den, heeft foead als een van zijn laatste da den een accoord tot stand gebracht tusschen de Egyptische regeering en de Suez-kanaal- Maatschappij. Door dit accoord zou een rege ling tot stand zijn gekomen ten aanzien van belangrijke, hangende kwesties. Het accoord zou hierin bestaan, dat Egypte jaarlijks 200.000 Egyptische ponden zou ontvangen. Verder zou Egypte het recht verkrijgen twee vertegenwoordigers te hebben in het bestuur en zal verder op alle vacante plaatsen een Egyptenaar worden benoemd totdat het Egyptisch personeel 25 pet. zal bedragen. °P 't moment is hier alles rustig. De politie 3 'wet 6 Rijksveldwachters versterkt. Het Lou de Viseer bemoeit zich ermee. lid der Tweede Kamer, L. H. H, de De levensloop van koning Faroek. De Times meldt over den nieuwen koning het volgende: Prins Faroek is op 11 Februari 1920 te Kairo geboren en is de eenige zoon en het oudste kind van koning Foead uit zijn tweede huwelijk met prinses Nazli. Van zijn geboorte af was hij onder de hoede van Engelsche gou vernantes, die hem Engelsch leerden spre ken. In den herfst van het vorig jaar is hij naar Engeland gegaan om college te loopen aan de Royal Military Academy te Woolwich. Voordien werkte hij en oefende hij zich in alle sporten onder direct toezicht van den koning. Hij is knap van uiterlijk, geniet een goede gezondheid en is goed gebouwd. Ver der is hij vol tact in zijn optreden en heeft een zekere charme. Op zijn 12e jaar vertegen woordigde hij voor het eerst zijn vader bij een vliegdemonstratie te Heliopolis en maakte in druk op alle toeschouwers door zijn be- heerscht optreden. Sindsdien is hij dikwijls in het openbaar opgetreden. Rouw in Italië. Naar Stefani uit Rome meldt, heeft de Koning van Italië een rouw van tien dagen afgekondigd in verband met het overlijden van koning Foead, Waar blijft het protest van de kerken? In een bijeenkomst van de vereeniging tot verspreiding van het Christelijk geloof, heeft de aartsbisschop van Canterbury gisteravond gezegd: „Ik heb nog nooit zooveel moeite gehad om mij te beheerschen in de beoor deeling van de daden van mede-christenen tegenover de negers in Oost-Afrika. Wat moeten deze wel van het Christelijk Europa denken en waar blijft de medewerking en het protest van de Christelijke kerkgenoot schappen tegen de wreedheden van dezen on- gelijken strijd begaan? Ik hoop nog maar één ding: dat de Volkenbond uit dezen strijd 200 versterkt zal te voorschijn treden, dat in de toekomst een oorlog als thans in Abessinië wordt gevoerd tot de onmogelijkheden zal behooren. „Niets bijzonders" zegt de Wilhelm- strasse. Een hooggeplaatst ambtenaar van de Wil- helmstrasse heeft aan den Reuter-correspon- dent te Berlijn gezegd, dat de troepenbewe gingen langs de Oostenrijksche grens niets bijzonders beteekenen. Ook geruchten, nopens oefeningen van Oostenrijksche troepen langs de Duitsche grens zijn onjuist. Een officieele verklaring van de Wilhelm- strasse zegt: het is volkomen natuurlijk dat onze troepen oefeningen houden langs de Beiersche grenzen, want dat zijn regimenten die in de Alpen moeten manoeuvreeren. Vol gens mededeeling van het departement van oorlog is er geen enkele verandering ge bracht in de dispositie der Beiersche regimen ten en garnizoenen, maar het is duidelijk en spreekt vanzelf dat er aan de Oostenrijksche zijde eenige nieuwe regelingen zijn gemaakt nu Oostenrijk den algemeenen dienstplicht weer gedeeltelijk heeft ingevoerd. Reuter meldt nader uit München: De inlichtingen die de correspondent van Reuter te München ingewonnen heeft, leveren geenerlei bevestiging van de te Weenen in omloop gebrachte geruchten nopens ver hoogde militaire activiteit aan den Duitschen kant der grenzen. Het Oostenrijksche gezantschap te Londen verzekert, dat het officieel ingelicht is, dat de huidige troepenverplaatsingen in Oostenrijk van zuiver technischen aard zijn en de Oos tenrijksche regeering ontkent met kracht, dat de militaire activiteit iets te maken heeft met het gerucht over Duitsche troepenconcentra ties aan de grens. de Het staat wel vast, dat de verdediging van generaal Nassiboe in het Zuiden krachtiger is, dan men na de eerste successen van de drie colonnes van generaal Graziani kon vermoe den. Dat Sasa Baneh nog niet gevallen is, is niet het belangrijkste feit, dat dit zou bevesti gen, belangrijker is nog, dat generaal Graziani genoodzaakt is geweest in snelle marschen zijn reserves uit Gorrahei en Warandab naar het Noorden te sturen. Dit wijst op een bijzonder heftigen strijd, waarbij blijkbaar ook aan Ita- liaanschen kant gevoelige verliezen worden geleden. Tevens is het opmerkelijk, dat van Italiaan- sche zijde nu weer de nadruk wordt gelegd op de actie ten Zuiden van Dessié, die Addis Abeba in Italiaansche handen moet helpen, van welke stad uit men Nassiboe in den rug zou kunnen aanvallen, wat dan de beslissing aan het Zuidelijk front met zich mede zou brengen. Dit alles beteekent vermoedelijk, dat de tegenstand, die generaal Nassiboe met Wehib pasja heeft kunnen organiseeren, aller minst te onderschatten is. Bovendien moet na Sasa Baneh, Dagaboer nog vallen en ook deze stad schijnt een uitgebreide verdedigingslinie te bezitten. Inmiddels maken de Italianen op weg naar Addis Abeba weer nieuwe vorderingen. De nieuwe weg van het Asjangimeer naar Dessié, die inderdaad in fabelactig korten tjjd voor zware transporten in gereedheid is gebracht, heeft het den Italianen mogelqk gemaakt, om in korten tijd een enorme hoeveelheid mate rialen naar Dessié te brengen, welke mate rialen een groot opgezet offensief langs de beide wegen, die naar Dessié voeren, mogelijk maken. Zoowel langs den keizerlijken weg als langs den langeren en ook moeilijker begaan- baren weg naar Addis Abeba maken de Ita lianen goede vorderingen. Zoo snel zelfs weer de laatste dagen, dat het onwaarschijnlijk lijkt, dat zij de Sjolameda-pas en de andere in allerijl versterkte punten langs de beide wegen al gepasseerd zouden z\jn. Volgens de berich ten vinden de Italianen tot dusver nog maar weinig tegenstanders op hun weg. Een van de beide oprukkende colonnes bestaat uit 3000 vrachtauto's. De entrée van een dergelijken stoet in Addis Abeba moet den Italianen al wel bijzonder gunstig voorkomen en het ziet' er naar uit, dat de Italianen van meening zijn, dat zij vooral langs den langeren weg, aan welken zij gisteren Mac Foed bezet hebben, weinig te vreezen hebben. Er is niets meer bekend geworden over de eventueele bewegingen van het leger van den Negus, waarvan de positie nog altijd tot de geheimen behoort. De Abessijnsche legatie te Londen spreekt met klem het gerucht tegen, dat keizer Haile Selassie uit zijn land zou willen vluchten. Volgens de bedoelde geruchten zou hij voor zijn vlucht gebruik willen maken van het vliegtuig, waarmede de Fransche vlieger Drouillet naar hem onderweg is. Naar men weet, is Drouillet van het vliegveld Villacou- blay opgestegen, hoewel door de Fransche autoriteiten beslag op het toestel gelegd is; sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. „De keizer en de keizerin zouden den dood verkiezen boven de nederlaag", aldus verklaring der Abessinische legatie. Men zal zich herinneren, dat in de vorige eeuw ook keizer Theodore stierf met de woorden: „Liever dan in de handen van menschen te vallen, val ik in Gods handen." Naar uit Khartoem gemeld wordt, bleven te Moegta-el-Khor, dat tegenover Gallabat aan de grens tusschen Abessinië en den Soe dan gelegen is, voortdurend nieuwe Italiaan sche troepen aankomen. (Reuter). Naar Reuter uit Diredawa meldt, zegt men daar, dat de Italianen thans groote hoeveel heden mosterdgas gebruiken op het Zuidelijk front naar aanleiding van de herhaaldelijke mislukking om met infanterie-aanvallen de Abessijnsche linie, die „Hindenburglinie" ge noemd wordt, te doorboren. De Times meldt uit Rome: Het voortgezette aandringen in Engeland op verscherping van de sancties tegen Italië, zelfs, zoo wordt hier erbq gezegd, „indien dat ten koste van een kleinen oorlog zou moeten geschieden", heeft hier een nieuwen storm doen opsteken. Een oorlog tegen Italië, zoo wordt hier gezegd, zou de vernietiging van Europa met zich meebrengen. Niet alleen de pers herhaalt dat in alle toonaarden. Sinds Mussolini in zijn redevoering van 23 Maart heeft verklaard dat de sleutelindustrieën van Italië georganiseerd werden op de hypothese van de onvermijdelijkheid van een oorlog, is de verwezenlijking van deze mogelijkneid meer en meer op den voorgrond gekomen. De alge- rheene meening is hier dat Italië niet langer bevreesd behoeft te zijn voor de Britsche vloot, en dat het, met uitzondering van Japan thans de machtigste mogendheid ter wereld is. Men moet deze woorden natuurlijk met een korreltje zout nemen, maar men kan ze toch niet geheel schouderophalend voorbijgaan. Alle Italiaansche jongemannen zullen een boekje ontvangen betreffende den militairen dienst, de para-militaire voorbereiding en de lichamelijke opvoeding. Dit boekje zal de volgende tien geboden bevatten: 1. Laat al uw daden in de eerste plaats geleid worden door uw plichtsgevoel. 2. Leert voor alles uw land beminnen en te eeren. 3. Weest zoo zuiver als een rozenstruik, zoo betrouwbaar als een rots en zoo vurig als de zon. 4. Vraagt aan God u de kracht en den moed te geven iederen Jag een beter scholier, een beter soldaat en een beter burger te worden. 5. Draagt zorg, dat uw "gedachten en uw daden altijd het vertrouwen, dat men in u stelt, waardig zijn. 6. Offert uw leven voor uw vaderland, uw koning en uw Duce. 7. Uw toekomst ligt in uw handen, alle hoop is gevestigd op uw jeugd. 8. Moge datgene, wat goed in u is, opwegen' tegen het slechte van de overtuiging, dat gij goed hebt gehandeld. 9. Vergeet niet, dat de tucht de eerste deugd van den burger en soldaat is. 10. Moge u roem beschoren zijn, indien gij dien waardig zijt. De burgemeester van Jeruzalem aan het woord. De Arabische burgemeester van Jeruzalem, dr. Chaldi, heeft in zijn kwaliteit van voorzit ter der hervormingspartij, aan een verslag gever van Havas verklaard, dat naar de meening der Arabieren, Palestina een Arabisch land is en het tot eiken prijs moet blijven. De Arabieren zullen de staking volhouden. Indien zij werkloos zijn, keeren zij naar hun dorpen terug. Daarentegen zullen de Joden, indien de Joodsche industrieën getroffen worden, tot machteloosheid gedoemd zijn. Daarom zullen wq blijven strijden tot aan onze eischen is voldaan. Een bondgenootschap met ons is onmogelijk. Wij vragen van Engeland de vervulling van beloften, die ouder zijn dan de verklaring van Balfour. Wij staan niet vijandig tegenover het handhaven van een Nationaal Joodsch tehuis, doch wij willen de ontwikkeling ervan beperken en wij vragen niets anders dan niet in ons land te worden bedreigd. Pro test bijeen komst der Zionistenver- eeniging te Londen. De Zionistenvereeniging te Londen heeft Maandagavond in Whitechapel een protestbij eenkomst gehouden tegen de jongste aanvallen op de Joden in Palestina. De voorzitter der Nieuwe Zionistische organisatie verlangde de vorming eener gewapende Joodsche macht in Palestina, met goedkeuring der regeering, die belast zou worden met de verdediging der Joodsche gemeenschap tegen eiken aanval van de zijde der Arabieren. De vergadering nam een motie aan, waarin werd verlangd, dat de tienduizenden Arabie ren, die op onwettige wijze uit de omringende landen Palestina waren binnengekomen, uit het land zouden worden gezet. Volgens een nader bericht uit Sjanghai heeft de tijding, dat Japan het semi-militaire verdrag met den politieken raad van Hopei en Tsjahar had gesloten, in Chineesche politieke kringen groot bezorgdheid verwekt, want het pact zou Japan belangrijke nieuwe militaire rechten in Noord-China verleenen. Intusschen Is het Japansche garnizoen te Tientsin volgens te Sjanghai ontvangen berichten van 2000 tot 10.000 man versterkt, De regeering te Nanking heeft het nieuwe pact nog niet goedgekeurd. Het nieuwe semi-militaire pact. Ht semi-militaire pact, dat Japan met den Politieken Raad van Hopei en Tsjahar tegen het communisme heeft gesloten, houdt, naar men gelooft in, dat aan de grenzen der beide provincies Japansche troepen kun nen worden gelegerd, evenals op alle strate gische punten der spoorwegen, De „Nachtegaal" (heenreis) vertrok 29 April van Rangoon en arriveerde denzelden dag te Singapore. De „Oeverzwaluw" (heenreis) vertrok 29 April van Schiphol en arriveerde denzelfden dag te Athene. De „Kievit" (terugreis) vertrok 29 April van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Athene. De „Lijster" (terugreis) vertrok 29 April van Bandoeng en arriveerde denzelfden dag te Medan. Van Soesterberg naar Schiphol. Voor de overplaatsing van een gedeelte van de luchtvaartafdeeling naar Schiphol zijn twee belangrijke redenen, aldus vertelt de kapitein vlieger H. van Weerden Poelman in de Tel. In de eerste plaats het militaire belang: decentralisatie. In de ons omringende landen is deze maatregel reeds genomen, België b.v. heeft zes militaire kampen. De moderne wijze van oorlogvoering en speciaal de aanvallen maken het noodig de doelen te verspreiden. Men ziet dat ook bij andere wapenen. Om dezelfde reden b.v. worden ook de troepen verspreid. In geval van oorlog is het immers van groot belang, dat bjj plotse linge aanvallen de militaire vliegvelden over verschillende deelen van het land verspreid zijn. In de tweede plaats was het op Soesterberg te vol geworden. Als de leerlingen in de lucht zijn en ook de andere vliegers is inderdaad de lucht te klein. Men zou zeggen de lucht is ruim genoeg, maar als op een zeker moment de vliegtuigen van verschil lende richtingen komen en dan gelijktijdig willen landen, is er inderdaad ruimte te weinig. Batavia. Ind. Staatsblad no. 180 maakt melding van de instelling van een Marine- raad, welke ongevallen aan boord van oor logsschepen en met oorlogsschepen zal behan delen, in gelijken trant als de Raad van Scheepvaart. (Aneta). In Logandeng afgeloopen. In een andere dessa overgebracht. Semarang. Te Logandeng zijn nog zes per sonen aan pest overleden. De dienst der Volks gezondheid hoopt thans, den voortgang van de ziekte gestuit te hebben. Alles is ontsmet. Er zqn thans geen zieken meer. Jogja. De contactpersonen, die uit de be smette desa Logandeng waren gevlucht, doch later door de politie gevonden, hebben in een tot dusver niet besmette desa Bandoeng twee personen besmet. Door den bliksem getroffen. Tijdens een hevig onweer, dat boven Ba tavia woedde, is aan de Asemka, in de be nedenstad, een ernstig ongeluk gebeurd. Achter de benzinepomp van de Socony, al dus het Bat. N.bld., staat een groote regen boom. waaraan een Inlandsche barbier een af dakje bevestigd heeft, uit plat geslagen pe- troleumblikken. Daaronder knipt en scheert hij dagelijks zijn klanten, maar of hij zich dien morgen verslapen heeft, dan wel wegens het slechte weer maar thuis gebleven was, dien dag was hq er niet. Zijn „salon" bleef dus leeg en vier Inland sche autolette-chauffeurs meenden er nu een goede schuilplaats tegen den hevigen regen en het onweer in te ontdekken en zij achtten er zich zelfs veiliger tegen het onweer dan in hun autolette, ondanks het feit, dat die te gen den regen een veel betere bescherming bood. Twee Chineesche schooljongens van een jaar of twaalf voegden zich bij hen. Op een rampzalig oogenblik sloeg de blik sem in den regenboom, waardoor ook de zes lieden onder het afdakje getroffen werden. Twee van de chauffeurs werden op slag ge dood, twee raakten bewusteloos en de belde schooljongens liepen enkele lichte verwondin gen op. Vier van hen werden weggeslingerd en kwamen in een goot terecht. Nadat de verschrikte ooggetuigen de eerste consternatie te boven waren, werd de ge meentelijke gezondheidsdienst opgebeld, die er spoedig voor zorgden, dat de slachtoffers naar het ziekenhuis vervoerd werden.. Daar bleek gelukkig, dat de toestand van geen der gewonden de bewusteloozen wa ren intusschen weer bijgekomen van dien aard was, dat zij opgenomen behoefden te worden. Zij konden alle vier, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren en kwamen dus zoo goed als met den schrik vrij. De boom scheurde op verschillende plaat sen in, maar hield overigens stand. Paardenmarkt. ALKMAAR, 29 April 1936. Op de heden gehouden Paardenmarkt waren in totaal 183 paarden (vorig jaar 214) en geen veulens aangevoerd (vorig jaar 1), waarvan de prijzen als volgt: rijpaarden 150350, werkpaarden 100175, slachtpaarden 130210. hitten 100200. Handel matig. Amsterdamsclie veemarkt. AMSTERDAM, 29 April 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 276 Vette kalveren, le kw. 52—58 cent, enkele boven noteering, 2e kw. 4050 cent en 3e kw. 3239 cent per Kg. levend gewicht; 107 Nuchtere kalveren 3.506.50; 229 Varkens, vleeschvarkens. wegende van 90—100 Kg. 39—40 cent, zware varkens 38 39 cent en vette varkens 3738 cent per Kg. slachtgewicht, A msterdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 29 April 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de priizeu onveranderd. Aanvoer 136600 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 29 April 1936. 375 Kg. Uien: gele drieling 70 cent, gele uien 3.20 en grove 3.30 per 100 Kg. en 325 bos Rabarber 5.50. NOORDSCHARWOUDE, 29 April 1936. Noordermarktbond. 4500 Kg. Uien: uien 2.903.20, drielingen 0.70 en grove 3.30 —3.40 per 100 Fr. PURMEREND, 28 April. Gem. kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegend' 35,00 kg. Hoogste prijs 18.50. Han del goeci. Kaas: 7 stapels kleine boeren 18, handel matig en volvette 20, per 50 kg; 898 kg boter 1.381.45 en welboter 1.30. SCHAGEN, 30 April. 7 paarden 150—350; 467 geldekoeien (magere) 80—135; 30 geldekoeien (vette) 140—195; 80 kalfkoeien 140—230; 20 pin ken 6095; 276 nuchtere kalveren 410; 25 schapen f vette) 18—24; 157 overhouder» 1217; 9 bokken en geiten 610; 24 varkens (vette) per kg 0.30—0.31; 10# biggen 7—15; konijnen 0.25—1.50; kippen 0.50. 29 April 1936. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Falcon". Aangekomen van Gravelines het Ned. m.s, „Hendrika". Voor uitklaring hier met be stemming Harlingen. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Ned. m.s. „Depa". Stcomv. Maatsca. Neder .and. Poelau Tello, t„ 28 April te Londen. Marnix v. St. Aldegonde, u., 28 Apjril te Port Said. Johan van Oldenbarnevelt, t., pass. 27 April Perim. Salabangka, u., 29 April te Antwerpen. Saleier, t.. pass. 27 April Gibraltar. Simaloer, t„ 28 April te Suez. Tawali. 28 April v. Hamburg. Rotterdamsc.be Lloyd. Baloeran, u., 28 Aprü v. Tanger. Indrapoera, u„ 28 April te Singapore. Kedoe, 28 April te R'dam. Kota Nopan, 28 April te R'dam. Kota Tjandi, u., 27 April v. Makalla. Sibajak, 28 April te R'dam Tapanoeli, t„ pass. 28 April Kaap del Armt Kon Hoil Lloyd. Eemland, 26 April te Hamburg. Kon Paketv Maatschappij. Barentsz, 25 April v. Hongkong. Bontekoe, 25 April v. Singapore. Lematong, 25 April v. Batavia. Nieuw Holland, pass. 27 April Thursday Islea, Nieuw Zeeland, 24 April v. Batavia, Roggeveen. 26 April v. Kaapstad. Sawahloento, 27 April v. Port Natal Tasman, 26 Aprü v. Singapore. Kon Ned. Stoomboot Maatschappij. Astrea, 26 April te New-York. Agamemnon, pass. 29 April Gibraltar. Aurora, 29 April te Fiume. Berenice, 27 April te Kopenhagen, Barneveld, 26 April v. Curagao. Deucalion, 28 April te Burriana. Hercules, pass. 27 April Finisterre, Nereus, 28 April te Stettin. Odysseus, 28 Arpil te A'dam. Oranje Nassau. 28 April te A'dam. Orpheus, 28 April te A'dam. Perseus, 29 April v. Bibao. Pluto, 28 April te Gothenburg. Rhea, 29 April te Kopenhagen. Stuyvesant, 26 April v. Curagao. Triton, 29 April te Duinkerken. Theseus, 29 April v. A'dam. Tiberius, 27 April v. Cadiz. Titus, pass 28 '.pril Ouessant. Triton, par 26 April Lydd. Vesta, 29 April te Malaga. Ulysses, 28 April v. Piraeus. Venus. 28 April te Barcelona. Van 28—29 April '36. ONDERTROUWD: C. Smit en M. Th. Commandeur; J. C. Th. Kwak en H. M. Koo- men; P. B. Siegers en J. Houben, C. Krap en D. H. Lemmens. BEVALLEN: A. C. v. ScheijenKuut, z.f H. KokKoopman, d.; F. de WijnMuller, z.; A. SchoutenAndringa, z.; L. Franzen— Schenk, z. OVERLEDEN: Wed. P. Bommel, 72 j.; J. de Waal, 44 j.; Wed. D. Rob, 76 jaar. HOLLANDS NOORDPUNT. Bovengenoemde vereeniging hield Zoniag 26 Aprü haar eer3te wedvlucht met oude duiven van Oudenbosch, 153 K.M. De 120 aan dit oncours deelnemende vogels gingen met Z.W. wind om 9.45 uur het lucht ruim in. In verband met het regenachtig» weer langs de vliegroute, werd de eerste duif, die een snelheid maakte van 1049 meter pef minuut, eerst om 12ul0m47s geconstateerd. De laatste of 24e prijsvlieger bereikte haar hok om 12u57m43 s. De prijzen en punten werden behaald doof. de heeren: A. Felkers le en 7e met 44 punten; F. Scholten 2e, 5e, 10e, 16e en 23e met 58 punten; H. Prins 3e, 17e en 20e met 41 punten; J. Nebbeling 4e, 8e en 15e met 50 punten; P. van 't Hert 6e, 11e, '2e, 13e, 14e met 46 punten; R. F. Mulde' 9e en 21e met 26 p.j H. J. Bok 18e en "9e met 19 punten; J. P.ie- mers 22e en 24e met 15 punten. A.s. Zondag wedvlucht van Vilvoorde: 22T K.M. HollandAmerika Lijn. Binnendijk. 25 April v. New York. Burgerdijk. 29 Aprii te R'dam. Drechtdijk, 25 April v. Los Angele3. Leerdam, 26 April t Norfolk. Statendam, 27 April te New York. JavaNey Vork Lfln. City of Lyons, 28 April v. Belawan. Taniambar, 27 April v. üt. Vincent. Silver JavaPacific Lijn. Mapia, 27 April v. Rangoon. Bengalen, 28 April v. Manilla. Silverbelle, 25 April v. Beira. Silverpalm, 25 April v. Manilla. Silverwillow, 26 April te New Orleana,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7