DE WEEK. Ze mogen er zijn En de prijs? Herman Nypeis' Bij de proeftochten van den nieuwen kruiser „De Ruyter Maaktfwtagmahkdijk herenmodemagazijnen Üe verjaardag van H.K.H. Prinses |uhana. De 30e April a.b. van Hr. Ms. Wachtschip-Willemsoord Het l Mei-feest van S.D.A.P. en H B B. Belangrijke aanwinst voor de Nederlandsche marine TO HELDF.RSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 MEI 1936 linze Hoeden Over hemden Dassen en Sport petten Keurige collectie Komt U maar eens kijken in Wij zien U gaarne Marsch door de stad. Het gaat er hoe langer hoe meer op ge lijken, dat onze stad voortaan ook haar „J'rincessedag" zal hebben. Althans elk jaar zien we, dat van den 30sten April meer werk gemaakt wordt. Zoo beleefden we dit jaar het novum, dat op den verjaardag van H.K.H. een compagnie marinetroepen van het Wacht schip, verdeeld in 4 secties en onder comman do van den luit ter zee der Iste klasse D. J. van Doorninck Azn.. voorafgegaan door 12 tamboers en pijpers en de Stafmuziek een m'arsch door de stad maakte. Op het bericht in onze courant waren talloozen in de vroege morgenuren naar de Buitenhaven getogen om van den afmarsch getuige te zijn, dan wel om de muziek en de troep op hun wandeling door de stad te vergezellen. Inspecteur Schip per zorgde met eenige mannetjes voor den goeden gang van zaken. Omstreeks half tien deden de tamboers een korten roffel hooren, het „Geeft acht", spoe dig gevolgd door het „Voorwaarts... marsch!" klonk door den nog killen morgen van dien laatsten April en de marsch was begonnen. In eerste instantie was de taak der tamboers en pijpers maar kort, want weldra hief kapel meester Leistikow de hand en het eerste Vaderlandsche lied, waarvan er gedurende deze marsch nog vele zouden volgen, weer klonk vroolijk en blij. Zooals bij taptoe's ge bruikelijk, ging een groote schare de mar- cheerende militairen vooraf, terwijl een nog grooter contingent de troepen op den voet volgde. Overal waar de optocht verscheen bracht hij vroolijke klanken en verkondigde aan ieder, die het maar hooren wilde, dat de Prinses heden 27 jaar geworden was. Het wasr een goed en geslaagd begin van dezen Prin- cessedag... De Kindermiddag van de Ghk, Oranje Vereeniglng. Ook des middags heeft het Oranje-zonnetje ons niet in den steek gelaten: integendeel, het heeft zich weer eens van zijn beste zijde leeren kennen, zoodat de kinderoptocht, welke de Christelijke Oranjevereeniging georgani seerd, een alleszins geslaagd verloop had. De Marine en de Werf hadden beide vrij-af gegeven, zoodat het na tweeën vanzelfspre kend op straat een drukte van belang was. Overal trok men er op uit, sommige sloegen zelfs reeds den weg in naar strand en duinen, om maar vast een voorproefje te nemen van den komenden zomer. Om kwart voor 3 arriveerde de optocht der Christelijke Oranjevereeniging, die een korten rondgang door de stad gemaakt had, voor Casino. Het was een lust te zien, hoe het voorjaarszonnetje, reeds ongekend warm, in het koper der trommels van de Oranje-gar disten speelde, het flonkerde en schitterde erin als met duizend zilveren pijltjes; achter de Oranje-Garde kwamen de jeugdigen feest gangers: netjes in rijen geschaard, allen ge tooid met sjerpen en vlaggetjes, bood het een alleraardigst schouwspel, voor de vele om standers die het gadesloegen. En zoo vanuit dat stralende lentezonnetje slokte de donkere muil van den Casino-Ingang zo allen op: binnen stonden prettige dingen te wachten; doch alvorens deze kwamen sprak de heer de Jong nog een kort woord; waarbij hij de jongelui, die de zaal goeddeels vulden, op de belangrijkheid van dezen dag wees. Daarna werd een kort gebed uitge sproken, waarna allen het Wilhelmus zongen. En toen... ja, toen was de beurt aan meneer Bos uit Amsterdam, die naar Den Helder was gekomen met een aantal prach tige films, die de jongens tot omstreeks 5 uur bezig hielden. Er ls veel en hard gelachen en volop genoten. Er was een aardig strijkje, dat leuke wijsjes speelde, zoodat we u zeker niet uitvoerig behoeven te vertellen hoe deze middag slaagde. De feestavond van de Oranje vereeniging. Als waardig besluit van de herdenking van den verjaardag van onze kroonprinses, had de Christelijke Oranjevereeniging voor leden en genoodigden een feestavond in Casino op het programma staan. En dat van deze uit- noodiging graag gebruik was gemaakt bleek uit het feit, dat zoowel op balcon als in de zaal geen plaats meer onbezet was. De corri dor van Casino was feestelijk met guirlandes In onze nationale kleuren versierd en de stem ming van het publiek kon niet beter. Om even acht uur opende de heer de Jong, de voorzitter, deze feestelijke bijeenkomst mefe gebed, waarna hij de aanwezigen, in 't bij zonder de zangvereeniging „Hallelujah" en de „Oranje Harmoniekapel", die aan dezen avond hun medewerking verleenden, hartelijk wel kom heette. Bericht van verhindering was binnenge komen van de commandant der Marine. Schout bij Nacht T. L. Kruis en den stellingcomman dant overste Bentz van den Berg. Op dit oogenblik betrad de burgemeester met echtgenoote en dochter de zaaL De voor zitter heette hen hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat door dit eerste bijwonen van een feestavond van de Christelijke Oranje vereeniging een hechte band mocht ontstaan tusschen onzen burgervader en de vereeni- ging- Na een kort openingswoord stelt de voor zitter dan voor het volgende telegram aan Hare Koninklijke Hoogheid te richten: De Christelijke Oranjevereeniging te Den Helder, met hare leden en genoodigden ter viering van Uwen geboortedag in feestelijke vergadering in Casino bijeen, wenscht Uwe Koninklijke Hoogheid van harte geluk en wenscht U bjj den voortduur Gods zegen toe. Met applaus wordt dit voorstel begroet Door de Oranje Harmoniekapel wordt na dit openingswoord het Wilhelmus gespeeld, waarvan een tweetal coupletten door de aan wezigen staande wordt meegezongen. De afwerking van het rijkelijk van muziek en zang voorziene programma neemt daarna een aanvang. Het eerst komt de Oranje Harmoniekapel aan de beurt Vroeger meer becritlseerd dan gewaardeerd, heeft deze kapel onder de be kwame leiding van den heer Hertsworm, den tegenwoordigen dirigent zich opgewerkt tot een hooger niveau op muzikaal gebied. Vooral na het laatste der twee te spelen stukken „Fan tasie Opera Martha" oogstte het een dank baar applaus. Als afwisseling van de muzikale prestaties zijn in het programma een aantal kleine filmpjes ingelast, waarvan er nu een viertal volgen. Vooral de eerste film „De droom van een voetballertje" een geestige één-acter, wekt de lachtlust van het publiek herhaaldelijk op. De geweldige brand van het stadhuis te Leiden, in den strengen winter van 1929 op de celluloid band vastgelegd, wordt met de meeste interesse gevolgd. Na deze filmver- tooning is het de Gereformeerde Zangvereeiu, onder leiding van den heer Asma, die een viertal liederen ten gehoore brengt Liederen die een bede inhouden voor vorstenhuis en vaderland, en die den schoonheid van ons kleine Holland bezingen. Het is aan deze zangvereeniging wel toe vertrouwd om voor een goede vertolking zorg te dragen. Na een pauze vervolgt de Oranje Harmonie kapel met de dankbare compositie van Offen- bach's meesterwerk „Orpheus In der Unter- welt". Het is weer het witte doek dat een afwis seling brengt in de vertooning van een „Artis"-film en een geestige teekenfilm. „Pekbroek en de Zaagvisch." Tijdens de filmver tooning werd voor de be geleidende muziek gezorgd door de dames v. Reems en Wieringa, die zich goed van hun taak kweten. Na een tweetal liederen, waarvan als laat ste de Nationale Feestmarsch, door Halle lujah op uitstekende wjjze gezongen, dankt de voorzitter in een kort woord de aanwezigen voor hun medewerking om dezen avond tot een gezellig geheel te maken. Hjj spreekt de hoop uit, dat nóg menigmaal geprofiteerd mag worden van een feestavond naar aanlei ding van den verjaardag van Hare Konink lijke Hoogheid. In de portiek hangt een bus. Doe uw belichte rolfilm daar in en Morgenavond is ze klaar MET I AFDRUK Koningstraat 29. Telegrammen van gelukwensch. Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Het bestuur der Algemeene Oranjevereeni ging ie Den Helder biedt, mede namens hare leden, hierdoor uwe Koninklijke Hoogheid zijne eerbiedige gelukwenschen aan met de her denking van Haren geboortedag. Het bevestigt hiermede tevens zijne ge voelens van verknochtheid en aanhankelijk heid aan uwe Koninklijke Hoogheid. Namens het bestuur, A. J. J. M. van Gessel, Secretaris. Aan Hare Majesteit de Koningin. Het bestuur der Algemeene Oranjevereeni ging te Den Helder biedt, mede namens hare ieden, hierdoor uwe Majesteit zijne eerbiedige gelukwenschen aan met de herdenking van den geboortedag van Hare Koninklijke Hoog heid de PriDses. Het bevestigt hiermede tevens zijne ge voelens van verknochtheid en aanhankelijk heid aan uwe Majesteit en haar Koninklijk Huis. Namens het bestuur, de Secretaris, A. J. J. M. van GeaseL Hr. Ms. Wachtschip-Willemsoord was den 30en April wel bijzonder in het teeken van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana ge steld. Des morgens reeds, na de vlaggenparade, heeft de bemanning een marsch gemaakt door Den Helder, vooraf gegaan door de Staf muziek, tamboers en pijpers. Des middags was er voor de kinderen der bemanning een vroolijke middag aan boord georganiseerd, welke in alle opzichten geslaagd genoemd mag worden. Voor zoover ons bekend is, heeft zich zulk een gebeurtenis nog nimmer bij de Marine voorgedaan. De organisatoren hebben eer van hun werk en een woord van dank, voor dat gene wat aan onze kinderen werd gedaan, ia hier zeer zeker op zijn plaats. Alle lof. Tafreeltjes. die men niet alle dagen bij de Marine ziet, speelden zich daar aan boord af. De le Officier, terzijde gestaan door den Chef d'Equipage, deelde ijsco's uit, een sergeant- schrijver fungeerde als kindermeisje en tracht te een overstuur geraakt kindje tot bedaren te brengen. En meer dergelijke tooneeltjes zagen wij. Hoewel de kinderverzorging niet tot de dagelijksche taak van Janmaat behoort, kweten zij zich er best van. Ten 2 ure waren er, buiten een aantal oudera en andere belangstellden waaronder wij den Commandant, Kapt,-Luit. t. z. J. Lagaay opmerkten, een groot aantal kinderen, op het feestelijk met vlaggen versierde halfdek aan wezig. Nadat het volkslied gespeeld en mede gezongen was. hield de le Officier, de Luite nant ter zee der le klasse J. J. Wichers, een korte causerie over de verhoudingen van ons Vorstenhuis, alsmede over de reizen, door het Wachtschip „Koningin Emma der Nederlan den" in vroeger jaren gemaakt. Vervolgens was het woord aan een tweetal clowns, die de kinderen door hun grappen danig lieten lachen. Ook de goochelaar wist de kindeten te boeien, waarna de clowns weder ten tooneele verschenen. Vaderlandsche liederen, benevens de welbekende radioliederen van Jakob Hamel werden flink mede gezongen door de muziek, welke door een aantal leden der Stafmuziek. onder leiding van den heer Bijster, ten ge hoore werd gebracht. Ook werd een wandeling door het benedenschip gemaakt, waarna de kinderen limonade werd verstrekt. Ook andere versnaperingen werden hen aangeboden. Onge veer 4 uur verlieten de kinderen, na nog voor zien te zjjn geworden van een Nederlandsch vlaggetje, het Wachtschip en nog Jang zullen zij aan dezen genotvollen middag terug denken. Door het organiseeren van dergelijke feesten doet men niet alleen de jeugd een ge noegen, doch kweekt men tevens de genegen heid voor ons Vorstenhuis aan, de naam der Kon. Marine wordt meer naar bulten gedragen en.....i men bevordert de onderlinge saam- hoorigheid. Wij zien dan ook gaarne een her haling er van tegemoet en aan alle mede werkers onzen ouderlijken dank. H. MUSEUM-NIEUWS. De opening van het Museum heeft weer ge toond, hoe goed het ls, dat een dergelijke In richting geregeld en op regelmatige tijden opengesteld wordt Natuurlijk is de huisves ting nog niet van dien aard, dat zulks dage lijks' zal kunnen. Dat gebeurt trouwens met de meeste streek-musea niet. Maar om regel matig bezoekers in de gelegenheid te stellen de vondsten rustig te kunnen bekijken, is wel gewenscht En om die reden wordt het Na tuurhistorisch Museum dan ook lederen Zater dagavond toegankelijk gesteld voor het be langstellend publiek. Hedenavond zal het Mu seum, dat, zooals men weet, nog steeds onder gebracht is in de school Vischmarkt (no. 9) voor het eerst blijvend open zijn. We ver wachten vanavond vele belangstellenden. Tot dusver hebben we al vrij wat leerlingen- kaarten f 0.25 per jaar uitgegeven. Daar voor hebben deze doorloopend toegang: wat de belangstelling moet doen stijgen. Onze jon gens en meisjes, die een of andere Inrichting van onderwijs bezoeken, kunnen zich dus te gen betaling van den luttelen prijs van 25 cent een jaar lang op de openingsuren van het museum, toegang verschaffen. Mogen we er ook nog eens op wijzen, dat we heel gaarne nog meer natuurhistorische vondsten in ontvangst willen nemen. De goede tijd breekt weer aan. En onze oude en jonge zwervers in de vrije natuur zullen zeker ge,en moeite hebben nieuwen voorraad aan te brengen bij de bekende adressen. We hopen spoedig een lang lijstje te kunnen vermelden. COBBIE HOSSEN NAAR DE LAAN. Qorrie Kossen heeft haar bekenden winkel van de Trompstraat naar de Laan (no. 60) verplaatst. We mogen haar felicileeren met deze ver plaatsing want daarmee deed zij een grooten sprong voorwaarts. 't ls een keurig winkelpand dat zij betrok ken heeft en dat onder architectuur van den heer Sok, en onder uilvoering van den heer A. Mulder, uit het vroegere woonhuis gegroeid is. Een frisch, vroolijk pul trekt de aandacht, mede door den gehaakten kant! welke langs de deur en het winkelraam, waarboven de firmanaam in vroolijke letters prijkt, gehan gen is. Binnen vinden we een gezellige ver. koopruimte, waar mej. Kossen naasL baar oude getrouwen, vele nieuwe klanten hoopt te winnen voor haar baby-artikelen (welke afdeeling een uitbreiding heeft ondergaan), haar charmeuse zijde, naar dames-lingerie, haar gerenommeerde Nomotto-wol (waarvan circa 3000 knotten in een speciaal vak zijn geborgen), haar badpakken. Uw speciale aan dacht zal zij vragen voor de linnen Beiersche blouses, welke even modern zijn als de winkel waarin zjj verkocht worden. De winkel is in een stemmige lint gehouden (uitvoeriDg van den heer H, Schoneveld). üe koopsters zullen in de Laan geen last hebben van het één .richting verkeer van de Trompstraat (een voorname reden waarom de firmante verhuisd is», terwijl toch dit stads, gedeelte zijn eigen winkel, waar men gewend is voor de bovengenoemde artikelen goed te slagen, behoudt. Hedenmiddag 3 uur gaat de zaak voor het publiek open. •l.'lV' .'.IV. i DE NIEUWE MELKZAAK VAN DEN j HEER KRAMER. L- ïueu Nareisstraat 47 A. Gisteren heeft de heer H. W. .Kramer een iuwe melkzaak geopend in het perceel Nar cisstraat 47 A; de lezer zal natuurlijk begrij pen dat het echter niet alléén melk is, die aan de(n) man (vrouw!) gebracht wordt. Even eens zal de Tuindorpsche huismoeder zich hier in de toekomst eieren, kaas, boter, verpakte levenmiddelen en andere ingrediënten voor „op-het-brood" kunnen aanschaffen. Het is een nieuwe zaak en derhalve voldoet deze winkel aan de laatste eischen, die de wet aan dergelijke bedrijven stelt, en deze zgn niet gering. Van buiten valt de winkel op door haar aardigen bouw, doch ook het interieur komt ons als geslaagd voor: het zijn hier tegels en AMERIKA AnSE W A S M A C W I HE VAMAF H.n P.Mtl» COtlTANT Ft. iio ELECTR01UX EM VOLTA STOFZUIGERS VAMAF FL. 1- F. Week ZOETELIEF- KAnAAlWCJ IIS.lTti. '43 de wit-crême afwerking, die het geheel een zeer properen Indruk geven. Wij twijfelen er niet aan of de heer Kramer zal met een dergelijk keurig ingericht bedrijf een ctiëntèle weten te vormen. GECOMMITTEERDEN EXAMEN B.HJB.S. De mondelinge eindexamens van de R.H. B.S. alhier worden 6, 7 -en 8 Juli gehouden. Tot gecommitteerden zijn aangewezen Deskundigen: dr. H. C. van Os, hoogl. a. d. Techn. Hoogesch. te Delft, won. te 's-Graven- hage; dr. J. Overhoff, hoofdassist a. d. Gem. Universiteit te Amsterdam: dr. G. Besselaar, hoogl. a. d. Gem. Universiteit te Amsterdam, won. te 's-Gravenhage. Moge het dan gisteren eenige malen ernstig naar regen gedreigd hebben, tot vreugde van hen, voor wie dezen eersten dag van Mei van zulk een bijzondere beteekenis is, is er geen druppel gevallen, zoodat het geheele program, dat om des ochtends 7 uur aanving, om eerst te half twaalf 's avonds besloten te worden, een alleszins geslaagd verloop had. Om 7 uur werd de traditioneele reveille door Helders Fanfare Korps gehouden, waarna om half tien een Wijdingssamenkomst in het Marine Bondsgebouw plaats vond. Vervolgens bracht men een bezoek aan de begraafplaats, ter nagedachtenis van de overleden kame raden. Wat den middag betreft, hiervoor had men een kinderfeest georganiseerd, hetwelk onder leiding stond van de A.J.C., den Sportbond en de S.D. Vrouwen Club. Dit heeft een buiten gewoon geslaagd verloop gehad. De Avond-demonstratie. Een der hoogtepunten van dezen dag even wel is steeds de demonstratie, welke, alvorens men naar Casino voor de feestvergadertng gaat, door een gedeelte van de stad gehouden wordt. Wij schatten het aantal deelnemers op een kleine 500, die, voorafgegaan door het Fanfare Korps, hun rondgang maakten. Voor het eerst werden dit jaar de bekende Plan-vlaggen meegevoerd. De I Mei-vergadering in Casino. Casino was, zooais trouwens meestal op deze feestvergaderingen, tot de laatste plaats bezet met een publiek, dat in een zeer opgewekte stemming de dingen, die komen gingen, af wachtte. Het Fanfare Korps, dat thans weer met een niet gering aantal leden aanwezig was, stimuleerde de stemming met wat pittige muziek. Dan dooven de lichten en vangt het pro gramma van dezen avond, dat onder de leuze Voor Plan en Vrede" gegeven werd. aan met een symbolische voorstelling van het „Plan van den Arbeid": langzaam in het duister rijst achter het tooneel een scherm, voorstel lende een opgaande zon. Rede P. S. v. d. Vaart. Dan treedt de heer P. S. v. d. Vaart voor het voetlicht en houdt als voorzitter der af deeling een rede: Spreker vangt aan met op het zoo geslaagde karakter van den dag te wjjzen en spreekt hierover zijn groote vreugde uit. Temeer, daar men aanvankelijk gevreesd had, dat er een schaduw over dezen eersten Mei van het jaar 1936 zou hangen; namelijk de aanvankelijk niet vaststaande medewerking van het Fan fare-Korps, dat, zooals bekend, een critlek stadium doorgemaakt heeft. Nieuwe leden evenwel hebben hun schouders onder het korps gezet en thans kan men zich wederom ge lukkig prijzen in het bezit van een eigen partij-ensemble. Het Meifeest, aldus de heer Van der Vaart, is een feest van groote vreugde, doch men is tevens niet blind voor de ellende, die er momenteel in de wereld heerscht. Achter dit feest staat dan ook de idee: het ideaal van het verbeteren der maatschappelijke toestan den, het schenken aan de menschheid van meer levensvreugde. Ditmaal gaat het feest onder de leuze: „Voor het Plan en den Vrede", en inderdaad dient het „Plan van den Arbeid" ook thans het middelpunt te blijven. Het is noodzakelijk, dat men zijn schouders er onder zet, om bi) het Nederlandsch volk die belangstelling te wekken, waarop het recht heeft, om dit te overtuigen dat het werkt voor een betere economische orde, Op dezen eersten Mei heeft men de Plan- vlaggen naar buiten gedemonstreerd voor dit groote doel en dit is noodzakelijk. Want wil men dit doel verwezenlijkt zien. dan zal het IN FESTEN E|\j fantasieën We hebben het al eens meer op deze plaats gezegd: Den Helder wordt rustig en netjes en waarachtig, het is waar. Waar is de tijd gebleven, dat men Zater dagsavonds met goed tatsoen niet over uea Kaoaalweg kan spazieren als het na elven was. waar is de tijd gebleven dat er iedeie week een moordaanslag (ot poging tot moord aanslag) op het beruchte „Zwaï te Pad" plaats vond (thans meer verheven genoemd Ruygtj. weg de Gouden Gordel van Den Helder., t en waar de tijd, dat de scholen veldslagen tegen elkaar leverden, jongens uit den pok.er met de jongens uit de stad om amoureuze redenen kreupel ranselden enzoovoort. Dat was een tijd, waarlegen zich ons hoogfatsoen van zelfsprekend verzei en we zijn blij, dat deze dagen zich kenmerken door een meer in getogener, een meer bezadigder levensopvat ting: En dat zoowel bü de jeugd als bjj ons ouderen. Waarom we dit alles neerschrijven?? Wel. toevallig bladerden we deze week in een der oude jaargangen van de „Heldersche Courant" en mochten constateeren, dat het nog niet zoo héél lang geleden ln Nieuwediep lang niet altijd pais en vrêe was. Zoo iazen wjj iets over een spiritistische séance van een zekeren Berghuis, een kleedermaker, die ook zoo nebenbei wat amateurde met het occultisme. Zoo werd op zekeren dag een openbare séance in het aloude Casino gegeven (als DIE muren eens spreken kondenen het einu van het liedje was, dat men Berghuis wilde steenigen, althans zwaar veiminken De heele zaai en masse voelde zich bekocht en het was maar gelukkig, dat Berghuis mèt zijn experimenten via het achterdeurtje Casino verliet en ge- convoyeerd van eenige thuisgebracht werd, anders ware het nooulot z'c psychometrische ziel oiet genadig geweesi..,. Veei later viel iels dergelijks voor, alleen meer op politiek terrein. Toen was het de (er plaatse bekende heer Uithol, die ais Nationaal-Hersteller op het Casino-tooneel stond, temidden van zjjn razende roode broeders, die den eenzaam ia de woestijn roependen Uithol wenschten te villen. Ook dai ging, dank zij ons politiekorps, niet door, doch het waren hachelijke momen- tenten uit 's-Heeren Ulthol's leven.... Nog wat later was het de radio-distributie, die heeien woordstrijd ontketende en waar je vroolijke oogenblikken kon meemaken. Daarna werd het alles anders. Een apart woord nog voor onzen voorzitter van „Moed, Volharding, Zelfopoffering", den heer van Dok, die Maandag het zoontje vaa de Wit uit de Buitenhaven opvischte en Dins dagavond een prijs van zeven-en-een-halve pop, zijnde voor de goede oplossing onzer Winter- puzzle, mocht incasseeren. Mooier kon bet toch niet vallen en hieruit blijkt weer eens, dat de wegen van Fortuna toch nog niet zoo heel wonderbaar zijn. Tenminstesoms. alleen kimden, indien het Nederlandse!» volk dit wenscht. En wil het dat, dan moet er een regeering komen, die dit eveneens wiL Het volgend jaar zijn daar de Kamerverkiezingen en men moet begrijpen, dat ieder stukje strijd van nti eea stuk verkiezingsstrijd beteekent, dat het Plan dichter bij zijn verwerkelijking brengt. Spr. wijst er op. dat steeds meer het besef (ook by tegenstanders) doorbreekt, dat dit Plan maar niet zoo een ontwerp is, dat op het een of ander bureau samengesteld werd, integendeel, dat men hier te doen heeft met een stuk positieven arbeid. Veel, zeer veel werk dient er echter nog verzet te worden, alvorens men zoo ver zat zijn dat de uitvoering van het Plan geheel of gedeeltelijk een feit is en daarvoor, voor het komen tot meerdere levensvreugde en betera levensomstandigheden, is aller medewerking gewenscht. Ook houdt het naderbrengen van het Plan automatisch in zich het naderbrengen tot het groote ideaal: het socialisme. Vervolgens ontzenuwt de heer Van der Vaart de bewering, dat het Plan van den Arbeid alieen maar een stuk materieel werk zou zijn: inderdaad zjjn vele punten er van materialistisch, maar men vergete niet, dat deze automatisch een cultureele waarde hebben; daar is de werkloosheid, met al haar geeste lijke verwarring, welke zij voor de jeugd met zich brengt en die het opgroeiend volksdeel niet de plaats geeft die haar rechtens toe komt Bereikt kan echter alleen d&n iets worden, indien de geest blijft ovcrheerschen, die hier noodig is: de geest, die staat achter een nuch- teren blik en een warm hart. Dan zal men zeker slagen! Nadat spr. een beroep gedaan heeft op allen om propaganda te voeren voor het Plan, komt hg tot het tweede punt van zjjn betoog: de vrede. Nederlandsch fabrikaat 1 •- Hoe de kruiser er uitziet, hoe hij bemand en bewapend ts en welke zijn taak is. HL Een granaat is tegenwoordig geen kogel meer, uit een glad kanon geschoten. Zoo'n bal had trefkans tot op eenige honderden meters, meer niet. De moderne granaat is een cylinder met scherpe punt, die, door een getrokken kanonloop afgevuurd, als een snel- draaiende tol voortvliegt en daardoor goed koers houdt. Vuurleiding is het vooruit be palen van dien juisten koers. Dit is moeilijk, want talrjjke factoren hebben er invloed op. Het eigen schip beweegt zich vooruit, slin gert en stampt. De vijand beweegt met an dere vaart in een richting, welke kan afwij ken van de onze. de luchtdichtheid, de wind, de temperatuur leveren deviaties en tenslotte is het eigenlijke afstandmeten een werk op zichzelf. Verder moei men rekening houden met het feit, dat een granaat, die b.v. 10, 12 K.M. afleggen moet daar 11 seconden voor noodig heeft, in welken tijd het doel zich wei een paar honderd meter verplaatst heeft. Niet alleen kan de vuurleiding met behulp van allerlei vernuftige instrumenten al deze cor recties in een minimum van Ujd vinden, maar bovendien beschikt zij over, wat wjj rekenmachines zouden willen noemen, in een station, diep onder in het schip gelegen, waar deze gegevens gecombineerd worden tot twee getallen: de elevatie- en baksrlch- tingen der kanonnen. Die getallen leest men in de torens af, daarop richt men en uit den commandotoren vuurt de heele batterg in salvo's af. Aan de vuurleiding is het dan, om de aanslagen der granaten op te nemen, het- zij vóór of achter het doel, en het volgende salvo te corrigeeren, net zoo lang tot de gra naten „zitten". Dat alles ls secondenwerk; in minuten kan een kruiserstrjjd zjjn beslecht en als iets geldt van zulk een kamp is het, dat de eerste klap een daalder waard is.. Men beseft zulks volkomen, als men ziet, hoe het schip is volgepropt met instrumen ten, waarvan de meeste onmisbaar zjjn voor den strjjd, en al zjjn ze ln duplo of meer voud aanwezig, toch zoovele kwetsbare pun ten beteekenen, dat men zich afvraagt, wat de kruiser nog waard ls, zoodra ook maar één granaat zjjn verwoestend werk binnen de pantserdoos heeft kunnen doen. Denkt eens aan de 299 electromotoren, welke het schip rijk ls, en aan de 70 K.M. electrische kabel, die kwetsbare zenuwen van den kruiser. - Wjj dalen nu één verdieping af naar den commandotoren, waar de commandant met eenige officieren en helpers het gevecht leidt. Weer lager volgt de gevechtscomman- dobrug. Daaronder is een étage, waar, op bordesjes, de 3 vóórzoeklichten gemonteerd zjjn; daar onder huizen de bedieningsmanschappen der projecteurs, die hun taak niet vlak bjj de lichten vervullen kunnen. De benedenkamer van den mast vormt ten slotte de navigatie- brug, de kaartenkanier in tjjd van vrede. Hot schip van binnen bekeken. Het zou een onbegonnen werk zjjn, het innerlijk van den kruiser in een couranten artikel nauwkeurig te beschrjjven. Wij zijn overtuigd, dat ieder Nederlander, die zien uit hoofde van zijn mede-eigenaar3Chap van het schip t.g.t. zal aanmelden om het te bekjj- ken. gul welkom geheeten zal worden, want belangstelling in de zeemacht is zoo bitter gewenscht en zoo innig verlangd. Men krjjgt dan elk wat wils en men bekijkt grondig wat den grootsten indruk maakt en loopt voorbjj wat ons minder zegt. Wjj hebben echter te zoe ken naar den grootsten gemeenen deeler, doch moeten bovendien oppassen, niet vervelend te worden en dus niet ln detailbeschrijvingen vervallen. Als wjj onze lezers dan ook uitnoodigen met ons het schip te bekijken, zullen wjj doen als een huizenagent, die u vluchtig een woning laat zien, verdieping na verdieping, maar wjj be ginnen op het dak. Het tentdek ls eigenlijk het dak van de op het opperdek gebouwde verbljjven van den commandant en eenige officieren, en compar timenten, zooals kombuizen, bottelarjj en dek- bergplaatsen. Daar bovenop liggen de sloe pen: 3 motorbooten en 3 roeisloepen. Met 2 groote kranen van duraluminium worden deze sloepen buiten boord gezet. Op het op perdek staan de reeds genoemde dekhuizen; ook kjjken daar bovenuit een vóór- en een achterpantsertoren, elk met twee kanonnen. Op het kuildek achter den tweeden achter toren de iongroom der officieren, bun hut ten, toiletgelegenheden en gamelle-inrichtlng, bureaux, de verblijven en hutten der onder officieren en vooruit vol verb'jjveu en werk plaatsen, en verder geheel vooruit de zieken boeg, operatiekamer, spreekkamer en tal rjjke accomoüaties voor de schepelingen. Op het pantserdek staan achter, de hutten voor de jongere officieren; de voorkant is benut voor volks verblijven, werk- en waach- plaatsen en bergruimten. De koebrugdekkeB vormen vloer en zoldering van allerlei af dee lingen, die veilig onder het pantserdek moe ten liggen. Het behoeft geen betoog, dat een schip, in zoo ontzettend veel compartimenten verdeeld en met meer dan 400 koppen bemand, over goede communicatie-middelen beschikken moet. Er is dan ook een huistelefoon met 45 aansluitingen, gezwegen nog van de talrijke seinverbindingen der compartimenten met commandotorens, brug, centraalMation, ke- telruimen, machinekamers, enz., terwijl van de radio-afdeeling zelfs per drukluchtbuizen- post telegrammen naar den commandotoren kunnen worden geblazen. Wij zullen nu een kijkje nemen in de goed onder het pantserdek verstopte ruimten, die de vitale deelen van den kruiser bevatten. Zjj zjjn behalve bergplaatsen, van achter ge rekend: munitiebergplaatsen, de achterste electrische centrale, de achterste machineka mer, de tandwielkamer, de voorste machine kamer, het achter ketelruim, het midden- en yóór ketelruim, de voorste electrische cen trale, de radiohut en voormunltiebergplaat- sen; dan volgen weer allerlei bergplaatsen, de ankerkettingbak en een z.g. trtmbak. Deze qompartimenten beslaan ten deele de geheele ruimte tusschen pantserdek en dubbelen bo dem, de rest ts in 2 étages, gevormd door de niveaux der twee koebrugdekken, verdeeld; uit de namen der compartimenten ziet de lezer wel, welke de groote ruimten innemen. In de étage onder het koebrugdek liggen, geerkend van achteren: de stuurmachineka- mer, de handstuurmachinekamer, welke ge bruikt wordt, als aan dek de stuurinrichting kort en klein geschoien is, een trim tank. mu nitiebergplaatsen, de achterste pompkamer, het seinstation, de voorste pompkamer. de lekcentrale, de koelmachinekamcr, de luis- tprhut, de koel ruimen, de omvormerruimte, provisiebergplaatsen, drinkwater- en wasch- iVatertanks en trim tanken- Het trimmen dient om, ais het schip door een treffer lek geworden is en slagzij-, kop- of stuurlast krijgt, den kruiser weer geljjk- lastig te maken, want bjj slagzij b.v. komt de onderkant van het huidpantser aan één zjjde boven water en de bovenkant aan de andere zijde onder de waterljjn en is men dus het fraaiste pantser tegen volgende treffers kwijt. De mannen van den tekdienst ln de lekhut zorgen dan voor het vullen der trim- tanks, waardoor het schip weer gerecht wordt In de beide pomp kamers staan de machtige lenspompen, die elk 4000 M» water per uur uit het schip kunnen zuigen en zelfs onder water staand, doorpompen kunnen, benevens allerlei hulpwerktuigen, die niet voor de voortstuwing dienen. Voor het bjjvullen der zoetwatertanks beschikt de kruiser over twee distllleermachines, die elk 60 ton zoet water per dag afleveren kunnen. In de koelmachinekamer staan de Instal laties, welke de victalieruimen koud houden. Op dit schip behoeft men dus geen levend vee mede te nemen. In de luisterhut staan de apparaten, die dienen om alle onderwatergeluiden op te vangen en de richting, waaruit deze komen, nauwkeurig vast te stellen. Onderwater-klok- signalen van lichtschepen, maar ook naderen de onderzeebooten kunnen op deze wijze bijtijds verkend worden. Wjj zullen nu iets dieper ingaan op de voortstuwingsinstallatie van den kruiser. In de achterste machinekamer is de turbine- machine voor stuurboordsschroef in do voorste een dergelijke voor bakboordsschroef opgesteld. Tot een niet-technlscl. menscb spreekt zoo'n turbo-machine eigenljjk niet. Hij hoort des te meer, want de tandwielover brengingen maken, als volle kracht geloopen wordt, een geraas, dat hooren en zien ver gaat Maar de als dollen draaiende schoe pen wielen der hooge- en lagedruk turbo's, waartegen de stoom blaast, zijn met hun assen opgesloten ln doozen, en de rondsels, welke in de tusschen de belde machinekamers geiegen tandwielkamer in tandwielen grjjpea welke op de schroefassen zjjn gemonteerd, zjjn ook verstopt in jjzeren hulsels, zoodat men niet anders ziet bewegen dan de schroef assen. Voor machines, die geconstrueerd zjjn om 66.000 P.K te leveren, bjj forceeren misschien wel 75.000 P.K. is het werken op halve kracht oneconomisch Voor de gewone dienstvaart» welke de kruiser loopen zal. In den regel ongeveer 12 mijl, schakelt men dan ook in de machinekamera een kleine aparte turbine in. welker afgewerkte stoom de belde groote turbines in die afdeeling doorloopt en vol doende is voor de z.g. kruisvaart. Wanneer het schip ter reede ligt, heeft men de voort- stuwingsmachines niet noodig, maar de tal rjjke werkzaamheden en het leven aan boord gaan door en eischen kracht Om dit te ver krijgen bezit de kruiser een aparte dieselcen trale met generatoren. Maar dit zij slechts terloops opgemerkt. Voor de stoomlevering aan de turbines zorgen 6 Yarrow hooge druk waterpijpketels, met olie gestookt. Van die 6 ketels ln die ruimen opgesteld, zjjn twee klein. Die ketelruimen zien er wel heel anders uit dan „de plaat" op een met steenkolen ge* stookte installaties. Daar, één vuile stofboel» halfnaakte stokers aan het rieken, slakkeu* stooten, kolen opgooien en aschwippen. ett tremmers. zwart als negers, zwoegend achter de kolenwagentjes uit de bunkers. Vuurdeu- ren slaan, de gloed uit een open vuur verlicht spookachtig de in radeloos tempo werkend® stokers, hun oog half op hun werk en half op de stoommeters gericht, want het kolenstokes is een groote kunst, en als het schoonmaken der vuren te lang duurt, de vuren niet dun ett gelijkmatig gespreid zjjn, zakt de wijzer e gromt de officier van de wacht, en spoedig van de brug door de spreekbuis. slagen minderen, wat heeft daar voor e0 „z'eke-beenen-kwartler" de wacht?" Maar hier op de De Ruyter? (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10