De oorlog in Abessinië. SPIERPIJNEN in zijn arm genezen KLOOSTERBALSEM *U)ao% gaan we BUITENLAND BINNENLAND SP00RGRACHT 1 De postvluchten van en naar Indië GEMENGD NIEUWS Mantel- en Costuumstoften TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 MEI 3000 man blijven in België onder de wapenenen. De extra uitgaven voor de Britsche vloot. Tegenstrijdige berichten uit Addis Abeba. De situatie op het oogenblik. !2£ Een bedevaart naar Kussnacht Japan zal China van wapens voorzien. De onlusten in Palestina. Het bezoek van de Koningin aan Amsterdam Een nieuw voorstel inzake de Kon. Holl. Lloyd. Ook Rotterdam krijgt 1 October een luchtvaartgarnizoen. Nederland>ch grootste vrachtschip naar Italië? De zee-wiervisschers op Texel en de Zuiderzee-steunwet. 74 rijtuigen voor de spoorwegen. De nieuwe loonregeling bij de haringvisscherij. Snelle vrachtdienst van Rotterdam naar Japan. Tweede Kamer Wijziging van de defensie- begrooting 1935. VAKKUNDIGE UITVOERING FIRMA TEL. 249 De staking in de Wieringermeer. Het verzet duurt voort. DANK ZIJ KL00STERBALSEN 'n Pijn om razend te worden bij 't bewegen van den arm flKKER'S Binnenland Oud vrouwtje verliest haar geheele bezit. Zij dacht een onoezorgden ouden dag te hebben. Zijn verloofde voor f 1000 bestolen Vier jaar gevangenisstraf geëischt. tegen drie onverlaten. Zware straf wegens dieren mishandeling. Politieagent doodgereden door de tram. Vader van zeven kinderen verdronken Jioch bfiot Jlacfr zot, Twee personen door een auto overreden. Een doode, een zwaar gewond. De regeering heeft Donderdag besloten ongeveer 3000 man, die op 28 Mei met groot verlof zouden gaan, onder de wapenen te bouden. De eerste uitvoering van hot vloot- bouw programma van dit jaar. 88 nieuwe oorlogsbodems. Donderdag heeft de admiraliteit een witboek gepubliceerd met de nieuwe voorstellen voor oe landsverdediging ten aanzien van de marine. Daarbij wordt een suppletoir crediet aange vraagd van 10.300.000 pond sterling, waarin begrepen is een som van bijna 3 millioen voor de eerste kosten van de uitvoering van het nieuwe vlootprogramma van dit jaar, welk bedrag ten deele vereischt is voor uitbreiding van bet oorspronkelijke programma en voorts voor een vervroegd op stapel zetten van enkele bodems. In het crediet zijn ook uitgaven be grepen voor de uitrusting van de reserve en voor maatregelen ter verdediging, voor de marine vereischt, alles overeenkomstig de poli tiek, uiteengezet in het witboek van 3 Maart, en voorts voor de verdere behoeften, door den oorlog in Abessinië geschapen Men voorziet een aanzienlijke verbetering jn de uitrusting van den vliegdienst van de marine door invoering van een nieuw type vliegtuig. Men heeft besloten de uitrusting mei nieuwe anti-luchtvaartkanonnen van de bestaande schepen te bespoedigen. De raming voor de werken en de vlootbasis te Singapore is van 8.693.000 op 10.661.000 pond gebracht. Er is een millioen pond uitgetrokken voor de uitbreiding van de havens te Devonport en Gibraltar, waar de dokgelegenheid voorde grootste schepen geschikt zal worden gemaakt. Voorts zal het aantal leerling-matrozen en mariniers in den loop van het begrootings- jaar met 6 5 7000 man worden uitgebreid. Het vlootprogram bevat 38 oorlogsbodems en een aantal kleinere vaartuigen. De 38 zjjn verdeeld over 2 linieschepen, 6 kruisers, 9 torpedojagers, 1 vliegtuigschip, 4 duikbooten, 6 adviesjachten (sloops), 1 rivierkanonneer boot, 2 politievaartuigen, 2 vaartuigen voor speciale diensten en 6 motortorpedobooten. De verwarring, die er in het Abessijnsche hoofdkwartier heerscht, wordt het duidelijkst gedemonstreerd door de tegenstrijdige be richten, die er uit Addis Abeba over de ver dediging van die stad bekend worden. Moge lijk is ook, dat er een scheuring is ontstaan in de kringen van het Abessijnsche hoofd kwartier, waarvan dan de beide partijen zelf standig berichten bekend maken. Immers, van den eenen kant wordt gemeld, dat alles ln gereedheid ia gebracht om de Italianen te ontvangen en dat er geen verdere pogingen meer tot verdediging van de stad gedaan zul len worden .terwijl berichten van den anderen kant melden, dat troepen onder leiding van ras Getatsjoe naar Debra Brehan zijn ver trokken, terwijl een andere af deeling onder hevel van dedzjazmatsj Foekra Mariam langs den Westelijken weg is vertrokken, om de Italianen, die van Worra Hailoe uit operee- ren, tegemoet te trekken. Deze berichten zijn bovendien in tegenspraak met de verslagen van de journalisten, die met de Italiaansche legers meetrekken en die den toestand in het gebied waar de Italianen doortrekken be schrijven, als een van de grootste vreedzaam heid. De negus heeft gisteren verklaard, dat de Italiaansche overwinning nog niet compleet Was. Inderdaad is het Italiaansche front thans wel zeer diep, maar niet erg breed. Of dit den Abessijnen nog eenig voordeel zal kunnen opleveren valt echter te betwijfelen. Als de Abessijnen in het Noorden nog be langrijke troepencontingenten tot hun be- Bchikking hadden, dan zou nu zoo langzamer hand hun actie toch wel gekomen zijn. Van deze acUe is echter niets bekend geworden. Wel is Debra Tabor, de vroegere residentie van ras Kassa, welke stad door ras Ayele verdedigd heette te zijn, naar het schijnt zon der veel tegenstand gevallen, waarmede Iedere Abessijnsche tegenstand ook in het gebied tusscjien het Tsana- en het Asjiangi- meer uitgeschakeld lijkt te zijn. Dit alles maakt den toestand in het Noor den nog uitermate duister. Licht zullen thans vermoedelijk alleen de Italiaansche berichten over den datum waarop men Addis Abeba denkt te bezetten kunnen verschaffen. Ook de Italianen moeten door de Jongste gebeur tenissen te Addis Abeba verrast zijn geweest, want de vorige week heette het in officieele kringen nog, dat niet voor half Mei de bezet ting van Addis Abeba tegemoet kon worden gezien, terwijl men dit thans voor de eerste dagen van de komende week verwacht. in het Zuiden schijnen de Italianen een oogenblik adem te halen voor hun laatste offensief, dat gericht is tegen de laatste ver kerkte linie van Nassiboe, die van Harrar naar Dzjidzjiga met versterkingen nog in de richting van Berbera loopt. Bij dit offensief zullen de Abessijnen dan hun toevoer uit Dritsch Somaliland kwijt raken, waarmede rij tegehjk ai hun verbindingswegen aan de Italianen kwijt zuilen zijn. De Italianen naderen. De oorlogscorrespondent van het Duitsche nieuwsbureau te Asmara deelt mede, dat de Italiaansche troepen halverwege Dessië Addis Abeba zijn aangekomen. Donderdag ochtend is de opmarsch voortgezet. Het ter rein is 0p sommige punten zoo moeilijk, dat auto-kolonne een weg heeft gekozen, welke langer is dan de karavaanweg, doch beter be gaanbaar. De Askaris marcheeren verder over den gewonen weg. Het is evenwel niet waarschijnlijk, dat de aüanen nog deze week de hoofdstad zullen reiken, vermoedelijk zal dit eerst de vol gende week het geval zijn. Naar Reuter uit Makfoed meldt, verzekert men daar, dat drie afgevaardigden van de hoofdstad reeds vertrokken zijn om de Ita liaansche troepen tegemoet te gaan en de stad aan den vijand uit te leveren. Dit is een gevolg van het besuit der Abessiniëra om hun hoofdstad niet te verdedigen. Het schijnt, dat het Abessijnsche leger, waarvan men nog tegenstand verwachtte, ch verspreid heeft en dat de oprukkende Italianen geen verder verzet meer zullen ont moeten op hun weg naar de hoofdstad. De volgende maand. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus sel meldt: Door het „Werk der automobielen voor oor logsinvaliden dat bij den dood van koning Albert verscheidene honderden oorlogsver minkten en invaliden in de gelegenheid stelde een bezoek te brengen aan de tragische rots te Marcheles-Dames, is thans besloten, de vol gende maand een groote groep Belgische oor logsverminkten naar Kussnacht te brengen, op de plek waar koningin Astrid het vorig jaar einde Augustus zoo jammerlijk omkwam. Deze bedevaart zal samenvallen met de inwij ding van de aldaar opgerichte kapel en van een gedenksteen, geschonken door de Federa tie van Belgische oorlogsinvaliden. In een interview heeft de militaire attaché van Japan in China verklaard, dat de Japan ners het 29ste Chineesche leger zullen voor zien van wapenen, munitie en vliegtuigen. Brandstichtingen en andere ge weldplegingen. Een ultimatum van den Oppersten Nationalen Arabische» Raad? Te Hadera is brand uitgebroken in een fa briek van een Joodschen eigenaar. De aange richte schade beloopt tienduizend pond. Door kwaadwilligheid van de zijde der Ara bieren zijn in de vlakte van Israël en te Tel Josef branden uitgebroken, die de oogsten en den aanplant van jonge boomen hebben ver nield. MORGENTHAU VOORSPELT EEN TEKORT VAN 6966 MILLIOEN. In de financieele commissie uit den Senaat voorspelde Morgenthau een tekort van 5966 millioen dollar voor het belastingjaar, dat einde Juni ten einde loopt. Dit tekort is voornamelijk een gevolg van de bonus van oud-strijders. Morgenthau schatte het tekort over het volgende belastingjaar op 2575 millioen dollar. Van 22 tot 28 Mei. Omtrent het bezoek, dat de Koningin aan Amsterdam zal brengen, kan worden gemeld, dat Hare Majesteit op 22 Mei des middags te Amsterdam zal aankomen en tot 28 Mei te Amsterdam zal blijven. Naar het Loo. De Koningin is voornemens, aanstaanden Maandag des ochtends per auto naar het Loo te vertrekken. Op weg naar het Loo zal Hare Majesteit te Baarn een kort bezoek brengen aan de tentoonstelling van kunstwerken ten bate van de vereeniging Kunst in Nood. Hare Majesteit zal omstreeks 12 uur van Baarn naar het Loo doorrijden. HOFROUW. Wegens het overlijden van Koning Foead van Egypte zal het hof den rouw aannemen. Deze rouw gaat in den 2den Mei en zal be staan in een week halve rouw en een week lichte rouw. Naar De Standaard uit goede bron ver neemt, zrjn de besprekingen inzake de reor ganisatie van den Kon. Hollandschen Lloyd weder in een nieuw stadium gekomen. Op het oogenblik moet bij de regeering een voorstel aanhangig zjjn, waarbij de Kon. Hol- landsche Lloyd voor Amsterdam behouden blijft en wel in dier voege, dat de firma Müller de commercieele leiding van het bedrijf zal behouden, doch het technische gedeelte (schepen, scheepspersoneel), laden, lossen, enz.) in handen zal komen van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. In bevoegde kringen verwacht men, dat de reorganisatie van den K. H. L. thans op deze wijze haar beslag zal krijgen. Naar „De Tel." verneemt, ligt het in de bedoeling om met ingang van 1 October 1936 de tweede vliegtuiggroep der Luchtvaartaf- deeling over te plaatsen naar het vliegveld Waalhaven. Het personeel is reeds aangezegd met deze overplaatsing rekening te houden. Deze afdeeling, welke staat onder com mando van den kapitein-vlieger F. Raland, telt ongeveer vijftien vliegtuigen, en vijf en twintig man personeel. De vliegtuigen zijn van het type C 5, voorzien van Rolls Royce motoren en hoofdzakelijk bestemd voor ver kenningsdoeleinden, hoewel zij ook als lichte bommenwerpers dienst kunnen doen. Na Amsterdam, dat, gelijk bekend, zijn luchtvaartgarnizoen krijgt doordat de over plaatsing van de „lava" naar Schiphol, krijgt dus ook Rotterdam op 1 October zijn lucht- vaartgam i zoe n Naar de N. R. Crt verneemt is het groot ste vrachtschip van ons land, de ruim 14,500 bruto register-ton metende Amsterdam van de Kon. Ned. Stoombootmij., onder voorbe houd van inspectie, verkocht aan een Ita liaansche reederjj,, welke te Napels geves tigd is. EEN GIFT VAN PRINSES JULIA NA. Het verblijf voor den oud-Indisch militair, huize Insulinde, te Hees( bij Nijmegen, heeft van Prinses Juliana op Haar verjaardag een gift ontvangen. Vragen van het Kamerlid Drop. De heer Drop heeft tot den minister van Waterstaat de volgende vraag gericht: Kan de minister nog geen gevolg geven aan de op 27 Februari 1936 gedane toezeg ging, het op 20 Februari 1936 ontvangen ver slag eener bijzondere commissie, omtrent de vraag of zeewier- zoegras-visschcrs op Texel als belanghebbenden in den zin der Zuider zee-steunwet behooren te worden erkend, ter kennis van de Kamer te brengen, zoodat deze aangelegenheid thans verder kan worden be oordeeld en eventueel behandeld? De Nederlandsche spoorwegen hebben aan de Kon. fabriek van rijtuigen der spoorwegen J. J. Beynes N.V., Haarlem, definitief de leve ring opgedragen van 74 motorrijtuigen, be stemd voor de nieuw te electrificeeren trajec ten, welke uitbreiding de minister van water staat thans heeft goedgekeurd. Deze opdracht, waarvan de aanneemkosten ongeveer 3% mil lioen gulden bedragen, is de grootste, welke ooit als één bestelling aan deze onderneming is verstrekt, hij verschaft aan het bedrijf voor 2 jaar werk. Hoewel op 11 dezer ongeveer 77 schepen ter haringvisscherij moeten vertrekken (on geveer 37 van Katwijk, 20 van IJmuiden, 20 van Vlaardingen en Maassluis) is tusschen de reedersvereenlging voor de Nederlandsche haringvisscherij en de organisatie voor de zeelieden nog geen volledige overeenstemming bereikt omtrent de loonsvoorwaarden der op varenden. Verwacht mag worden, dat de par- partjjen het spoedig eens zullen worden, het geen zal lelden tot het aangaan van een nieuwe collectieve overeenkomst. De nieuwe loonvoorwaarden zullen weinig afwijken van die vervat in de oude overeenkomst; ten aan zien van de versch-haringvisscherjj en het jaagloon (het overnemen van haring op zee) zijn kleine verbeteringen. De Nippon Yusen Kaisha is met de Kokusai Kisen Kaisha tot overeenstemming gekomen omtrent een gemeenschappelijken vracht- dienst tusschen Japan en Europa, onder de directie van de Nippon Yusen Kaisha. De N.Y.K. en de Kokusai zullen 5 nieuwe motorschepen, welke in Japan gebouwd zijn, in de vaart brengen. Deze schepen hebben een maximum snelheid van 20 knoopen. De dienst zal worden gebaseerd op een behouden vaart van 16% mijl. De nieuwe dienst zal worden geopend metr' de „Kashii Maru", 9600 tons, welk motor schip 13 Juli van Rotterdam als laatste haven zal vertrekken en den afstand Rotterdam Singapore in 22 dagen, en RoterdamKobe in 33 dagen zal afleggen. Het ligt in de bedoeling van de reederij, met de 5 nieuwe schepen een maandelijkschen sneldienst naar het Verre Oosten te ander- houden, naast de thans bestaande passagier en vrachtdiensten. Voor Rotterdam als laat ste Europeesche aanloophaven zal deze uit breiding van groot belang zijn door de snelle en directe verbinding, welke met China en Japan tot stand komt en die een belangrijke attractie voor het achterland biedt om meer via Rotterdam te verschepen CRISIS-BOTERMERK. De heffing op boter en de prijs van de in voervergunning voor huitenlandsche boter is voor de week van 49 Mei vastgesteld op 1.per kilogram. Memorie van antwoord. In de verschenen memorie van antwoord be treffende het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de defensie-begrooting voor 1935 wordt bij art. 25 opgemerkt, dat hoewel de behoefte aan pantserwagens reed lang was gevoeld, eerst besloten werd tot aanschaffing over te gaan op een oogenblik, waarop de regeering meende niet langer hier mede te mogen wachten. BEVORDERING TOT OFFICIER. In den schele bis. 'GISTER lijke prijs, aat 31. loop van 1936 zullen bij de onder- CyfflfWl ^nstyakken_waars,rijf- machina Weeg stoel, enz. Adres; DANIËL GROOT, Kanaalweg 122. Te koop voor zelfbouwers compleet, goed spelend RADIO TOESTEL, en een pracht LUI0- SPREKER, (Philips) ook afzon derlijk. Adres: Koningdwarsstr. 27. Te koop een licht Motor rijwiel, een Bakfiets met dichten bak. Adres: Garage M. KOORN, Wilhelminastr. 63—67. LHUt KilIJltN C. KIESEWETTER Hoewel de staking ln deze gemeente tot op heden een rustig verloop heeft, valt er nog steeds een hardnekkig verzet te constateeren. Ieder contact met gezag en overheid wordt echter zorgvuldig vermeden, maar de stakers blijven in hun houding t.o.v. het stempelen volharden. Het stempelen toch zou deze menschen noodzaken den geheelen dag binnen de ge meente te blijven. Dit is niet alleen onwil, mara zij kunnen nu ook naar elders gaan om daar te trachten de werkwilligen tot verzet over te halen. Door het verscherpte politie-toezicht kan men echter niet gezamenlijk gaan, zoodat slechts enkelen er op uit trekken. Het zou voor de anderen nu zeer gemak kelijk zijn te stempelen, doch zij weigeren dit om hiermede tevens hun kornuiten, die er op uit zijn, te dekken. Gehjk bekend, zijn allen in de gelegenheid gesteld, Donderdag met stempelen te begin nen, daar anders geen steun in natura zou worden verstrekt. Thans deelt men ons mede, dat gisteren en vandaag slechts een twintigtal der geschors ten (oorspronkelijke stakers) heeft gestem peld, zoodat men vrijwel unaniem in de wei gering büjft volharden. Het is nog niet bekend, welke houding het gemeentebestuur tegen deze nieuwe weigering zal aannemen. Met zekerheid mag echter wor den aangenomen, dat thans niet zal worden gesteund. Men heeft aan allen doen weten, dat alsnog met stempelen kan worden begonnen, hetgeen als een laatste waarschuwing aan de goedwillenden (de z.g. meeloopers) mag wor den beschouwd. Omtrent den omvang der staking loo pen de geruchten nogal uiteen. Wij' vernemen echter, dat van de pl.m. 120 arbeiders die vorige week Vrijdag het werk hebben neergelegd, nog 70 man aan het werk is. Van de overigen zijn er slechts 20, die met stempelen zijn begon nen, zij mogen echter niet aan het werk gaan omdat de Minister allen heeft ge schorst. De staking omvat dus 130 man. Door het rouieeringssysteem waren er echter nog pijn. 120 arbeiders, tijdelijk van plaatsing uitgesloten. Deze waren op het mo ment der staking op de steunregeling aange wezen en zij moesten als zoodanig ook stem pelen. Van deze arbeiders nu zijn er pl.m. 70 door blijven gaan met stempelen, terwijl de rest zich bij de stakenden heeft aangesloten, pl.m. 50 man. Het aantal kwaadwilligen bedraagt dus thans totaal 180. Het is mogelijk, dat dit aantal straks nog vermeerdert. De arbeiders n.1. die tijdelijk van plaatsing waren uitgesloten en die in de steunregeling zijn, hebben voorzoover zij hun verplichtingen nakomen tot nu toe niets met de staking uitstaande. Als zij vier weken in de steunregeling zijn mogen zij weer 8 weken werken en hen moet dan (hun aantal bedraagt zooals gezegd pl.m. 120) meer gelegenheid tot plaatsing in de werkverschaffing worden gegeven. Of allen hiervan gebruik zullen maken trekken wij in twijfel. Wellicht zullen enkelen zich dan bij de stakenden voegen. De 50 personen, die nu reeds niet stempelen en kunnen worden be schouwd, als werk te hebben gevonden in het vrije bedrijf, zullen wel op hun ingenomen standpunt blijven staan. Woensdag a.s. zullen de eerste steun bonnen worden uitgereikt 4.en 40 cent per kind en huur bon, bedragende 80 van de huur. Men krijgt van de 4.2.in geld. Door het niet stempelen zullen, zooals gezegd, velen vermoedelijk niets krijgen, zeer in het nadeel ook van den Middenstand. De bevolking maakt zich eenigszins on gerust, veroorzaakt door geuite dreige menten van de stakers. Men vreest nog ernstige ongeregeld heden. Wij gelooven, dat voor ongerustheid vooralsnog geen aanleiding bestaat. Het politietoezicht is inmiddels weer met 3 rijksveldwachters uitgebreid, zoodat thans 16 agenten in deze gemeente ter beschik king staan. Met nadruk willen wij ook de burgerij ln overweging geven, de officieele waarschuwing van den burgemeester in acht te nemen, n.1., zich, met het oog op de daaraan verbonden risico's, verre te houden van onwettige volks bijeenkomsten, optochten e.d. Moge aan den gespannen toestand spoedig een einde komen. NIEUWE INSPECTEUR-GENERAAL VOOR DE SCHEEPVAART. Tot opvolger van gep. vice-admiraal C. Fock, die als inspecteur-generaal voor de scheepvaart heeft aangevraagd, is benoemd de heer P. S. van 't Haaff. VRIJWILLIGE OUDERDOMS- VERZEKERING. Verhooging van de premies. Bij Kon. besluit ls het Tariefsbesluit vrij willige ouderdomsverzekering gewijzigd. Het betreft een niet onaanzienlijke verhoo ging van de premies, in verband met de ver andering in de sterftekansen en door daling van den rentevoet. Heenreis. De Oever-zwaluw vertrok 30 April van Athene en landde denzelfden dag te Bagdad. Terugreis. De Kievit vertrok 30 April van Athene en landde denzelfden dag op Schiphol. müe pijn begon in mijn bovenarm en lette zich zoo voort lot in mijn nek, soms zóó hevig, dat hel huilen mij nader stond dan het lachen. Gewone spierpgn, zeide men mg, maar ik kon niets vinden om die gewone pjjn te genezen Ten einde raad ben ih met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm qeweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezel gebruik zgn al mgn pijnen verdwenen, dank zg Klooster balsem, den grooten pfjndooder." E. o. C. te A. ORIGINEEL TER INZAGE Geen goud zoo goed' Onovertroffen b(j brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wr(jfmiddel bi) Rheumatiek, spit en pi)nij)ke spieren Bchroetdoos at ct Potten: ct. en J 1 04 Een oude vrouw raakte gistermiddag in een levensmiddelenwinkel te Rotterdam haar tasch kwijt, waarin een zakje met zeventienhonderd gulden geborgen was. Terwijl zij in den winkel een boodschap deed, legde de vrouw haar tasch op de toonbank en vergat die bij het weggaan mede te nemen. Buiten gekomen be merkte zjj al spoedig, dat zij haar tasch ver geten had. Zij ging terug naar den winkel, doch de tasch was spoorloos verdwenen. Met het kapitaaltje had de vrouw zich in een gesticht willen inkoopen, om zich aldus een rustigen ouden dag te verzekeren. Het verlies is voor haar dus wel heel groot Als zooveel oude menschen had zij de gewoonte om haar heele kapitaaltje steeds hij zich te dragen, wat haar nu dus noodlottig geworden is. Een 29-jarige Haarlemmer, V. d. V., heeft Donderdag terechtgestaan, omdat hij de spaarduitjes van zjjn verloofde, ongeveer 1000, had gestolen. Nadat een psychiater had verklaard, dat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar was, doch dat een gevangenisstraf geen be zwaar zou zijn, eischte de Officier van Jus titie twee jaar gevangenisstraf. Verdachte stond vervolgens terecht wegens verduistering van een reservewiel van een auto. De officier, rekening houdend met zijn vo- rigen eisch, vroeg in deze zaak een maand gevangenisstraf. Uitspraak 14 Mei. In den nacht van 27 op 28 Juli werd het eenzaam gelegen boerderijtje van Boerstoel bjj Zutphen, waar een vader met zijn twee zoons woonden .door Inbrekers bezocht. De zoon, C. Boerstoel, die door het blaffen van den hond werd gewekt, werd toen hij de keukendeur opende door drie inbrekers over vallen en bloedend verwond. Ook de vader was door het gerucht wakker geworden. Hij zag zijn zoon, die hevig uit een hoofdwond bloedde, voor het bed staan. In het flauwe schijnsel van het licht zag hij een hem onbekende gedaante, die de vlucht nam, toen de zoon den vader om een revolver vroeg. Gisteren hadden zich voor dezen nachtelij ken overval voor de rechtbank te Zutphen, de drie thans te Arnhem gedetineerde arbei ders J. G. van de H., N. G. van de H. en W. F., allen uit Deventer afkomstig, te verant woorden. De officier van justitie eischte tegen ieder der verdachten vier jaar gevangenisstraf. De Haarlemsche politierechter heeft giste ren een 26-jarigen landarbeider uit Haarlem tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld, wegens dierenmishandeling. De man had op een plaatsje achter zijn woning een hondje van een kennis zoolang met een ijzeren staaf op den kop geslagen, dat het dier tenslotte stierf. Gistermiddag omstreeks kwart over twee is op de Dierenschelaan in Den Haag de agent van politie de V. door een tramwagen van lijn 6 aangereden en op slag gedood. De geneeskundige dienst heeft het stoffelijk overschot van het slachtoffer naar het ge meenteziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht. Vermoedelijk is het ongeluk aan onoplet- tijdheid van het slachtoffer te wijten. Donderdagochtend werd in de werkver schaffing nabij de haven van Steenbergen de arbeider H. van Terheyden vermist. Aanvan kelijk schonk men aan het geval niet veel aandacht, en men meende, dat de man zich naar zijn woning had begeven. Toen echter bleek, dat dit niet zoo was, werd begonnen met een onderzoek in te stellen. Hij bleek echter nergens te vinden te zijn, zoodat men er toe overging in de haven te dreggen. Gis terenochtend omstreeks tien uur is het lijk van v. T. opgehaald. Van T. klaagde de laat ste dagen over hevige hoofdpijn en het ver moeden ligt voor de hand, dat hij aan den waterkant zijn hoofd heeft willen bevochtigen en daardoor in het water ir gestort. De man was 50 jaar oud en laat een vrouw en zeven kinderen achter. 2 Mei. Gisteren de „Spionne van Stam boel" gezien. Mooie vrouw. Pracht-vrouw. Een perzik. Zijn niet alle vrouwelijke spionnen schoonheden? Men zegt het... Deze film herinnerde mij aan een van de zonderlingste episoden in mijn leven, een episode, waarvan ik u nog nooit verteld heb. Het was nacht in Belgrado. Gesluierde gedaanten slopen langs de huizenrijen. In de lounge van het Grand Hotel zaten of stonden geheime agenten van bijna ieder land van de wereld. Want het was uitgelekt, aat dien nacht de schranderste spionne van Europa zou trachten, de teekeningen van een nieuwe vesting te overhandigen aan den afgezant van een groote mogendheid. Alle aanwezige agenten waren vermomd, maar ze kenden elkaar allemaal, doordat deze lounge een geliefkoosde vezamelplaats was. Terwijl ze heen en weer ijsbeerden, vroegen zij zich in spanning af, hoe de vrouw er uit zou zien. Daar ze een spionne was, moest ze wel buitengewoon knap wezen; leder van de aanwezigen nam zich voor, indruk op haar te maken. Ergens sloeg een Klok. De afgezant van de groote mogendheid trad binnen. Hij deed alsof er niets bijzonders aan de hand was, stapte nonchalant op mij toe. toondt- zich niet in het minst verbaasd mij daar aan te treffen en vroeg hoe het stond met den veestapel in Uithuizermeeden. (Ter verklaring dlene, dat lk in die dagen Balkancorrespondent van de Uithuizermeeder Express; niet de busonder neming, maar het vermaarde dagblad van dien naam. Het was een charmante trek van dezen diplomaat, dat hij altijd „couleur locale" ln zijn gesprekken wist te brengen). Terwijl wij ons onderhielden over het vee en andere onschuldige onderwerpen, zag ik, N»e de spanning onder de geheime agenten toenam. Zij hielden hun adem in, vastbesloten toe te springen, zoodra de teekeningen over handigd werden. Toen trad een zeer leelijke vrouw de lounge binnen. Een vrouw, met onwaarschijnlijk lange en dunne beenen, voeten als zolder schuiten, een huid als een augurk, een haar- knoedeltje in den nek en oogen van een koe. „Hier zrjn ze", sprak de spionne, en wilde de teekeningen overhandigen. Maar de afgezant van de groote mogend heid deed onthutst een stap achteruit. En de geheime agenten stonden versteend, als aan den grond genageld. Een leelijke spionne!... Onmogelijk! Fantastisch! Wie had zóó ieta voor mogelijk gehouden? „Hoe zit het? Wil niemand die lorren hebben?" vroeg zij. Daar stonden ze de slimste, sluwste, geslepenste mannen van alle landen van de wereld! Niemand kon een woord uitbrengen. Niemand van hen had zich nog ooit voor zulk een situatie geplaatst gezien... Zij verwensch- ten fiun lastgevers, die hen tn zulk een moei lijk parket brachten. Het meisje stond be sluiteloos deze béte schare aan te kijken. Tenslotte zei ze: „Allright, ik zal ze in de portiersloge af geven. Wie ze hebben wil, kan ze daar krij gen". Toen pas ontwaakte de bende. Er had een run op de portiesloge plaats. Den volgenden dag waren de teekeningen getelegrafeerd naar Honduras, Somaliland en Purtala. Maar een leelijke spionne... nee, ik ben er nog niet overheen! Bioscopen. TivoU-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht Rialto-Theater, aanvang half acht Zaterdag S Mei. Casino, 8 uur: Jordaan-cabaret. Zondag S Mei. Tivoli, 's morgens 10.30 u.: Intellectvoorstel ling. Casino, van 47 en 8 uur: Jordaan-cabaret Musis Sacrum, 8 uur: Soirée. R. K. Volksbond, 8.15 uur: Propaganda- avond, De Graal, opvoering van: Parceval. Musis Sacrum, 8 uur: Populaire Soirée. Maandag 4 klei. Musis Sacrum: Soirée R. K. Dansclub. Dinsdag 5 Mei. Witte Bioscoop (en niet Tivoli, zooals was opgegeven): Filmvoorstelling H.Z.V. WIST U, dat wij wollen verkoopen in prijzen van f 1.60, f 1.75, f 2.15 per el, enz. en daarbij Uw mantel gratis knippen Ons nieuw adres is: KONINGSTRAAT 93 J. J. H. KOOPMAN, Dames-kleedermaker Donderdagavond omstreeks kwart voor elf is op den rijksstraatweg te Doorn een ernstig ongeluk geschied. Daar liepen twee personen met de fiets aan de hand, die beiden aange reden werden door een uit de richting Drie bergen komenden auto. De 23-jarige M. de R. uit Driebergen werd op slag gedood, zijn ver loofde, de 18-jarige mej. M. S. uit Doorn, is met een ernstige hersenschudding in bcwus- teloozen toestand naar huis vervoerd. De bestuurder van den auto, de dertig jarige G. L. uit Doorn, reed met gedoofde lichten door en heeft getracht onbekend te bljjven Donderdagnacht is hij evenwel door de po litie aangehouden. De auto is ln beslag geno men evenals het ljjk van De R. Het meisje is nog steeds bewusteloos. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag; drankmisbruik schijnt de hoofd oorzaak te zijn.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5