België dwingt Nederland een gelijk spel (1-1) af. Julianadorp. Callantsoog Breezand. Anna Paulowna. Van Ewijcksluis Schagen Wieringen Texel N.H.VB. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 MEI nró Verrassend spel van de Beigen, die zich weer als Roode Duivels ontpoppen. Van Male, de held van den Heysel, - Braine in de Belgische voorhoede dé tnan. Succes lI-Zeemacht 1 3—5 OUDERAVOND O.L. SCHOOL. -zaterdagavond werd in de Openbare Lagere "T 0t te Julianadorp de plaatselijke Ouder- vond gehouden. De gymzaal was hiertoe weer een aardige feestzaal veranderd. Een groot mtal ouders heeft genoten van den zang en jr dansjes, die door de kinderen onder leiding mej. Rakker en den heer Schroevers wer den uitgevoerd. Het luid applaus bewees zeker, dat de kinderen uitstekend werk leverden. pe pauze werd benut tot het verkiezen van a0 oudercommissie voor de volgende twee laar Verkozen werden de heeren K. Hoorns man, C. J. Vroom, C. Purmer en C. Boot; als nieuw lid werd verkozen de heer K. Wynsma. Te, verhooging van de gezelligheid hadden inmiddels enkele dames thee geserveerd. Aan jjet slot van den avond dankte de heer Hoornsman de dames-medewerkers en het Hoofd der school, voor alle moeite die zij zich voor dezen moolen avond hadden getroost. De Oudercommissie wilde die, aldus spreker, deze keer niet zonder een oogenblik daarbij stil te staan laten voorbijgaan. Als blijk van waar deering en dank bood hy de dames een fraai bouquet bloemen en den heer Schroevers een keurige duimstok aan. Na den dank te hebben betuigd aan allen, sloot het Hoofd der school met een opwek kend woord dezen buitengewoon geslaagden avond. POLDER CALLANTSOOG, OPENBARE VERGADERING STEMGERECHTIGDE INGELANDEN. Bovengenoemde vergadering vond plaats Zaterdagmorgen ten huize van P. de Haan te Callantsoog. Voorzitter de heer H. Kruisveld, dijkgraaf. Secretaris de heer K, Roggeveen. Penningmeester de heer J. C, v. d. Plas. Naast het voltallige bestuur zijn aanwezig 11 stemgerechtigde ingelanden, Rekening en verantwoording over IBS. Het Bestuur heeft de rekening aangeboden, en is door de Commissie nagezien. De ont vangsten bedragen f 12.321,04, de uitgaven f 12.010.98, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van 310 96. Als rapporteurs van de Commisisc, welke uit de heeren D, Stam mes, J. Glas en P. Strooper bestaat, brengt de heer Stammes verslag uit Spr, adviseert de rekening goed te keuren. AUes is in goede orde bevonden en den penningmeester komt zeker een woord van dank toe voor de wijze van voorlegging. Het is de Commissie opge- vaien dat de Abbesteder- en Oosterweg zoo veel meer gekost heeft dan aanvankelijk ge noemd is. Spreker meende dat het 3800 was en nu blijkt het dat de kosten f 4400 waren. De Voorzitter merkt op dat het voor den heer Stammes misschien een tegenvaller is, doek Spreker wijst er op dat de verhooging der kosten in een vergadering is behandeld. Na aanvrage om goedkeuring is er een Ingenieur gekozen. Als gevolg hiervan moest het paar- denpad weggebroken worden. Door den heer Daalder zijn meerdere kosten hiervoor opge geven, hetgeen het bestuur was meegevallen, In een vergadering is tot uitgave van de mëerdero kosten besloten. Hierna wordt met algemeene stemmen de rekening 1935 goed gekeurd. Begroeting 1936. Het bestuur stelt poatgewyze behandeling voor. De begrooting vangt aan met een batig Slot 1935 van f 310.96. De lasten blijven gehandhaafd op de be staande bedragen d.i. voor capabel land f 8; niet capabel land 6; en voor nollentand f 4. Da begrooting is sluitend gemaakt met een kasgeld leening van f 2000 in rekening-courant by de Boerenleenbank te Schagenbrug. Het totaal der ontvangsten is begroot op f 14.969.01. Volgen besprekingen over de salariëering der bestuursleden, De heer van der Plas zegt dat er een voor stel geweest is om de salarissen met 25 te korten, Spreker heeft bij Ged, Staten hier tegen gereclameerd. Dit College heeft geant woord dat het salaris te laag was. De heer Rooger zegt destijds tegen het voorstel te hebBen gestemd. De geest van de vergadering heeft toen gesproken en er kwam een meer derheid. De heer van der Plas merkt op dat ei' toen nog veel meer los kwam o.a. het in één hand brengen van de functies. Dat zou een bezuiniging kunnen geven, Er is nu een nieuwe secretaris benoemd en er is hiermede geen rekening gehouden. Na diverse discussies wordt goedgevonden, dat het bestuur met een voorstel zal komen. De heer Stammes merkt bij de post vracht- loonen ad 40 op dat deze vrij hoog is tegen over de kosten van aanschaffing van olie ad f 300. De voorzitter zet een en ander uiteen. Het punt heeft wel de aandacht van het be stuur. Het totaal der gewone uitgaven is ge raamd op 14.707.90. De post onvoorzien is f 261,11. De heer Kooger vindt het bedrag voor onderhoud van ed wegen ad 350 aan den lagen kant. De voorzitter antwoordt, dat dit toch wel goed la. De weg kan dit jaar niet ge teerd worden, daar deze anders te yet zou tyorden, Het bedrag dat dit jaar aan grind iyordt uitgespaard zal nu wordenbesteed Voor aanschaffing van spilt en teer, waarmede straks de schrale plekken worden behandeld. Met algemeene stemmen wordt thans de grootlng 1936welke in ontvangsten en uit gaven sluit met een bedrag van 14.969.01 goed gekeurd en aangenomen. Huur safe, voorzitter vraagt of de vergadering coord kan gaan met het huren van een safe T°r opberging van diverse geldwaardige pieren. Wordt algemeen goedgekeurd. Grondverkoop. bestuur stelt voor een stukje grond te bij1 00ken Sün D. Vos te Callantsoog, hetwelk Va ^hrulken moet voor het in- en uitrijden i rijn garage, voor de som vaui f 5. Goedgevonden. Ni,.? /ert,a,l(t met het omleggen van den Str,;iV "n ^vpsweg is bij A. Thomasz een Verzr,'1 Vt'-1 gekomen. Thomasz heeft 20°w dit terrein te mogen koopen voor bestuur vindt dit te weinig en stelt *u voor. Wei'ij' Vo>rzitter noemt 20 als koopsom, voorstel met algemeene stemmen wordt """'genomen. Rondvraag. IHiaJIitutdoiutg Uittaadsch© weg. De heer van Honschooten vraagt of het extra-onderhoud van den Uitlandschen weg voor rekening komt van de zondnjdera. De voorzitter zegt dat de toestemming om van den weg gebruik te mogen maken is ge geven onder voorwaarde dat men den weg in den goeden toestand zou houden. Er moest grind ingebracht worden. Gebleken is dat hiervoor grind van den polder is gebruikt. Nu zal door den heer Baars zelf het grind weer aangevoerd moeten worden. De heer van Honschooten vraagt of Baars toestemming had oni het grind van den polder te gebruiken. De voorzitter antwoordt hierop ontkennend. De heer van Honschooten vindt dit zeer vrij postig. „Ze rasen maar raak" aldus spreker „en de weg wordt danig mishandeld." Spreker geeft In overweging dat vooral streng opge treden wordt. Er moest een voorschot ge vraagd worden, Da heer Stammes zou een borgstelling willen laten betalen. Hiervan moet bericht gezonden worden en per omgaande antwoord gevraagd. Het be stuur zal zyn maatregelen treffen. De heer J. Dekker vraagt opening van het waterschut bij de zgn. „Koetentutn". Zal geschieden. Hierna stuit de voorzitter de vergadering. UITVOERING „OONCORDIA". Het was. zóo&ls Concordia's voorzitter in z'n openingwoord opmerkte, droevig gesteld met de belangstelling voor het concert, dat de harmonie Zondag in de zaal van den heer Jb. Borst garf. 't Was jammer, Concocdla had werkelijk beter verdiend. Om de uitgaven zoo gering mogelijk te doen, had men zich de moeite ge troost met eigen krachten een tooneelstukje: „Z'n eerste spreekuur" in te studeeren, want men bood toch graag ook wat afwisseling tusschen de muziek aan. Die moeite was nu gedaan voor een handjevol toeschouwers. Maar vooral jammer was de geringe opkomst van het pubtlek omdat Concordia zulke goede muziek ten gehoor© bracht. Het corps was met een paar man aangevuld en had nu een mooie evenredige bezetting, waardoor alle partijen goed tot haar recht kwamen. „Früh- llngserwachen", de operafantasie „Faust", de „Ouverture Neptune" eu voorat „Le Khedive", het waren geen gemakkelijke nummertjes, maar ze werden zeer goed gespeeld. We hopen voor het muziekleven in Bree zand. dat er bij een volgende uitvoering van Concordia wat meer belangstelling zal zijn, Deze vereeniging heeft er recht op. MEIFEESTEN OER SOAP Da 350 A 400 aanwezigen, die Zaterdag avond ip yeerburg het Meifeest vierden, wer den door den heer, H, Raven, namens de be sturen van de afdeelingeu van partij- en vak beweging welkom geheeten, De vraag of er reden was feest te vieren, beantwoordde de heer Raven met ja en neen. Neen. moet het antwoord, luiden, als men let op den zwarten tijd, maar ja, als. men ziet dat niettegen staande de ongunst der tijden Mussert ca, zich hebben stuk gebeten op de moderne arbeidersbeweging en het aantal zetels door partijgenooten in gemeenteraden bezet na de laatste verkiezingen flink is gestegen. Er moesten 1307 s.d.&.p.-era aftreden, er kwamen er 1498 terug. Met de verzekering dat. hoewel de groote actie voor het Plan van den Arbeid eerst In den komenden winter gevoerd wordt, men toch ook van den zomer ntet stil zal zit ten, besloot de heer Raven z'n inleidend woord. „De Stem des Volks" zong nu een viertal liederen, waarvan „Op naar het licht", niet tot z'n recht kwam, doordat men 't niet vol doende onder de knie had, (was 't misschien nog maar korten tjjd in studie?) Maar „Vrij- helda-Mei" en „Van de verre broeders" wer den door het kleine koor, dank zij de goede stemverhouding, mooi, zuiver en beschaafd ten gehoore gebracht. Het „Modern Amsterdamsch Kleinkunst Ensemble" -vulde een groot deel van den avond en, geven we dtreot onzen algemeenen indruk, dan zouden we zeggen, het heeft het hier de vorige keeren beter gedaan Moderner vinden wij het pogen van de SDAP Vrouwenclub, die een tableau, bestaan de uit 8 tafreelen, voor het voetlicht bracht nadat de heer Meulenveld eerst de beteekenis had toegelicht. De spreker, de heer Reinalda, wethouder van Haarlem, bouwde z'n rede op een aan haling uit het boek van Prof. Huuzinga: „In de schaduwen van morgen", waarin hy n.1. zegt; „Wij leven in een bezeten wereld en wij weten het". Weet de massa het werkelijk, vraagt spr. zich erf. Hoe kam dan gebeuren, wat plaats grijpt in Dulfcschland, Rusland en Italië? Het volgend jaar, als men 't lot, dank zy 't stembiljet, in eigen hand heeft, zal bla ken of de massa het hier weet Spr. wekte op de menschen wakker te maken en na het ver scheiden van Wlbaut te hebben herdacht, aan sporend in zijn geest voort te werken, eindigde spr. met: „ieder.die ons ontvalt zal vervangen worden door duizenden anderen, die zullen strijdeu tot het licht van het Socialisme zat zijn opgegaan. Vermelden we tenslotte nog, dat de band van den Sportbond den avond met muziek op luisterde en de heer Raven te twaalf uur 3loot met dank te brengen aan alle mede werkenden en met de aansporing lid te wor den van de partij-af deeling, de vrouwenclub. de zang- of een der andere onderafdeelingen van de moderne arbeidersbeweging. UITZETTING MONTÉE IN HET AMSTELMEER, In de afgeloopen week, Donderdag 30 April JA, heeft in het Amstelmeer een belangrijke visqhuitzetting plaats gehad, die voor de toe komst van groote beteekenis kan zyn. Toen werd n.t. een party van niet minder dan 175 K.G. montée (jonge aal, van tweejarigen leef tijd, die de periode van glasaal bijna of reeds geheel heeft doortoopen), In dit water haat- vrijheid hergeven. Dat een viscliuitzetting als deze van groot belang is, kan worden nagegaan, zoodat de thans te water gelaten party veilig op 350.000 100.000 stuks jonge aai kan worden ge schat Weliswaar zijn deze aaltjes nog be trekkelijk teer en zullen er hiervan dus nog wel een flink aantal aan andere grootere vtS3chen ten prooi valen, doch met vrij groote zekerheid mag worden verwacht, dat hiervan een flink percentage tot marktwaardige visch zal kunnea opgroeien. Temeer mag dit worden verwacht, omdat deze montée het gevaar van sterfte wegens ongunstige weersinvloeden wel reeds te boven is. Zou er nu slechts een vierde gedeelte tot volledige ontwikkeling komen, dan beteekent dit altijd nog een aanwinst van ongeveer 100 000 stuks, een respectabel hoe veelheid dus. Met het oog op het gewennen aan den tem peratuur van het water geschiedde de tewater lating op eene ondiepe plaats, vlak bij- den afsluitdijk naby het Amsteldiep. Deze plaats had bovendien dit voor, dat met de auto, waarmee het vervoer plaats vond, tot vlak bij do plaats van tewaterlating kon worden ge reden en de uitzetting dus vlug kon verloopen, Dat zulks van belang is om sterfte te voor komen, is begrijpelijk. De tewaterlating werd onder leiding van den Inspecteur der Visscheryen. den heer L, N. van der Heijden, door een zestal leden van de vereeniging „Visschersbelangen" verricht, terwjjl deze zending werd verkregen door be middeling van het Hoofd der Afdeeling Kust-, Rivier- en Blnnenvisscherij-onderzoek van het Rijks-Instituut voor Biologisch Vtsscherij- onderzoek, den heer Dr. Havlnga. Deze partjj montée was enkele dagen tevoren b(j SL Nazalro (Frankrijk) in de Loire. een ten Zuiden van Bretagne op do Atlantische Oceaan uitmondende rivier, in daarvoor speciaal vervaardigde netten van zeer fijn weefsel gevangen, MARKT" SCHAGEN. De aanvoer van vee was weer heel belang rijk, pl.m. 600 stuks. De handel in vette koeien was matig. De hoogste noteering van f 195.- kwam op naam van den heer P. Snijder, slager te Den Hel der, afkomstig van den heer Waalboer, uit den Groetpolder. De handel in kalfkoeien was goed. Notee- rtng was tot f 230. Maar later zyn er nog verkocht voor f 250. Geldekoeien stug en duur. De handel in pinken was vlug. De handel in nuchtere kal veren niet beter. Oude slachtschapen f 18—24 met een matigen handel. In overhouders was de handel kalm. Naar vette varkens was niet veel vraag, voor handel stug, lage prijzen, hoogste notee ring 151/, ct. De handel in biggen was tamelijk. In bokken en gelten aardige handel, vooral in melkgeiten. Kippen enz. goede handel; er komen er van week tot week meer aan de markt. Paarden handel goed. Het was een mooie, levendige drukte op de markt, met veel bezoek. Hippoiytushoef UITVOERING „ZANG EN VRIENDSCHAP". De gemengde zangvereenlging „Zang en Vriendschap" alhier.gaf Zondagavond in „Concordia" haar tweede en tevens laatste zaaluitvoering in dit seizoen. De zaal was vrij wel geheel bezet. Ruim 8 uur opent de voor zitter, de heer J. C. de Haan, deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. In het bijzonder werd welkom geheeten de heer P. Jongkind, directeur van O.K.K., die met zijn echtgenoote dezen avond bijwoonde, en wien hij nogmaals complimen teerde met de door zyn vereeniging behaalde resultaten op het concours in Den Haag. Hierna zong de vereeniging o.l.v. den heer Hovenier twee mooie nummers, n.1. „Domlne salvam fac" en „Het onuitgezongen lied". Hierna werd bijzondere aandacht gevraagd voor de beide, voor het a.s. concours Ingestu deerde nummers, n.1. „Salve Regina" en „Af scheid" Belde nummers werden prachtig ge zongen. Hierna volgde solo-zang door de dames M AsjesMaars en T. Bruul Pdr.. beiden begeleid door den heer P. Bruut Sr., waarmede veel succes werd geoogst. De dames BromBlaauboer en Tr. Geuze- broek gaven daarop een aardige voordracht ten beste. Het stukje werd bijzonder aardig gespeeld. „Zang en Vriendschap" zingt dan nog twee mooie nummers, t.'vr. „Liederen Leeft" en „O Peptta". Hierna wordt gepauseerd. Na de pauze wordt door den kinderzang een aardige operette opgevoerd, welke door den heer Hovenier met medewerking van mej. A, Geuzebroek is ingestudeerd. Het stuk is genaamd: „Als de kinderen slapen", De aan wezigen hebben intens genoten, want de kin deren deden het bijzonder aardig. Allen hebben hun beste beentje voorgezet, maar een extra pluimpje verdienen toch wel de meisjes P, de Vries Cdr. en Bep. Geuzebroek, die hierin de hoofdrollen hadden Tot slot dankte de heer de Haan de aan wezigen voor hun opkomst en riep hen oen hartdyk tot weerzien toe. Allen modewerkers werd dank gebracht. Het bal, dat hierop volgde, had een prettig verloop. In den vooravond werden nog een paar opgeschoten knapen, die zich niet rustig gedroegen, door den heer Bergsma uit de zaal verwijderd. OPENBARE VERKOOP. Zaterdag 2 Mei 1936 had in 't hotel van den heer S. Kaan te Hippoiytushoef ten overstaan van Notaris Obreen de openbare verkoop plaats van een woon- en winkelhuis en banket bakkerij, erf en aanbehooren, staande aan de Elftstraat te Hhoef, groot 1.97 aren. Eigen dom van den heer M. Oden alhier. Kooper werd de heer C. Bakker Cz. voor f 7000 ONDEKHANDHCHE VERKOOPING. Naar wy vernemen heeft de heer S. Cz. Veerdig zijn nog nieuwe boerderij met 5 ha land. gelegen te Oosterklief, uit de hand ver kocht aan den heer Jan Jacobusz. Doves, alhier. OPVOERING VAN HET ST, CAECIUA ZANG- EN TOONEELSPHL Door het Breezander Meisjeskoor. J.l. Zondagavond gaf voornoemd koor in het lokaal van den heer S. A. Veerdig, hetwelk tot in alle hoeken bezet was, een opvoering van t(ovengenoemd zang- en tooneelspel. Met volle aandacht werd het stuk met zyn prach tige costuines gevolgd, de opvoering was schitterend, zoodat 't koor een groot succes had tc boeken en den aanwezigen een recht genot vollen avond had bezorgd. Van de op voering ging slechts één roep uit en wel: het was een buitengewoon mooie avond. 1 MEI-FEE3T S.D.A.P. .1. De Afd. Wieringen van de S.D.A.P. vierde Zaterdagavond in „Concordia" het 1 Mei feest E>e aanwezigen, pl.m. 175, werden welkom geheeten door den heer L. Klaver, die de aanwezige vrouwen, die hadden medegewerkt om het kinderfeest te doen slagen, hartelyk dank bracht voor hun hulp. Dank werd voorts gebracht aan de Coöp. „De Tijdgeest", welke voor het kinderfeest gratis versnaperingen 'tiad beschikbaar gesteld. Spreker wijdde enkele woorden aan het heengaan van den heer Wlbaut. Als spreker trad daarna op Mr. A, de Roos uit Amsterdam. Deze gaf een utteenzetting van de beteekenis van den 1 Mei-dag, tot welker viering in 1889 op het congres in Parijs was besloten, n.1. 1 dag in het jaar, in ternationaal, door de geheete arbeidersklasse te doen demonatreeren. Spreker schetste den internationalen toe- Stand en besprak het Plan van den Arbeid en zijne propageering. Ten aanzien van de stak rag in de Wlerin- germeer legde spreker er vooral den nadruk op, dat de menschen, die nu het werk hebben ■neergelegd, blijk geven geheel in de kaart te spelen van de aanpassingspolitiek der regee ring, omdat deze zich op het standpunt stelt, dat> de steunuitkeeringen zoo laag mogelijk moeten zijn. Door de staking immers zijn de menschen aangewezen op steun in natura. Na de rede van Mr, de Roos, die met een krachtig applaus werd begroet, trad op de bekende radiogoochelaar Prof. Ben Aliltbt. die de aanwezigen met zyn hoogst interessante toeren in vervoering bracht. Hierna werd op gevoerd het tooneelstuk „De twee zusters", hetwelk een propaganda inhield voor liet Plan van den Arbeid. Het stuk werd verdienstelijk gespeeld. Met een heroptreden veui Prof. Ben Aiilibl werd deze avond besloten. Ter afwis seling had de Concordia-band voor een stukje muziek gezorgd, terwjjl men zich tevens bezighield met het zingen van strijdliederen. de groote lammeren markt. De zes groote L&mmerenmarkten zullen dit jaar gehouden worden op Maandagen 18 en 25 Mei, Dinsdag 2 Juni, en Maandagen 8, 15 en 22 Juni &.s. raadsvergadering. A.8. Vrjjdag 8 Mei zal te Den Burg een raadsvergadering worden gehouden, MARKTOVERZICHT. Doordat er Maandag zoo weinig veehande laren present waren op de Texelsche markt (er was koemarkt te Purmerend), was de handel zeer stug. De aanvoer viel niet tegen, vooral kwamen er veel nuchtere kalveren aan de markt. Er stonden een viertal koeien en enkele pinken aan de lijn, de hoogste prijs was 135, die een flinke melkkoe opbracht. Pinken deden pl.m. 70. Graskalveren waren er niet veel; de beste ging voor ongeveer 25. Nuchtere kalveren waren niet best verkoopbaar, er gingen en kele voor f 3 per stuk, gemiddeld werd 6.25 betaald, de duurste 8. De wolveeaanvoer was nog gering, hjj be stond in een viertal schapen van niet te beste kwaliteit; de prijs bedroeg gem. 11 p. stuk. Biggen brachten op de markt gem. 11 op. Slachtvarkens op de boerderij doen nog een slechten pril". 15 A 15 V& cent per pond. Aan de eierenveillng deden de kipeieren vrijwel dezelfde prijzen als vorige week. DE KOUDE HEEFT KEN NADEELIGEN INVLOED OP DEN GRASGROEI, De weilanden in onze gemeente staan, ten gevolge van het schrale voorjaarsweder, nog zoo slecht, dat men nog bijna geen rundvee in de weiden ziet. 't Wachten is op zacht weer en een milden regen. Beter staan de granen er voor, de over vloedige regenval van den afgeloopen winter heeft daarop blijkbaar een gunstigen invloed gehad, vooral op de zwaardere gronden in Elerland is men over den stand der gewassen zeer tevreden. 0 Het was al Kalf vier geweest, toen de muziek van de Tweka-fabrieken de militaire wandeling staakte en van Heel met zijn oranjeploeg het speelveld betrad, zjjn opwach ting maakte voor de eere-tribune en voor de tribune aan de overzijde en stram in de houding stond, toen het Wilhelmus gespeeld werd, door 30,000 landgenooten meegezongen. De Belgen, blijkbaar minder bedreven in community-singing, lieten bij het spelen van hud zoo prachtige volkslied één foraohe man nenstem de glorie van deBelgische vryheid meejubelen, een ontroerend moment. Want In ademlooze stilte stonden daar 70,000 menschen met ontbloot hoofd ln toegewijde aandacht. De opgooi volgde, zonder bloemen ditmaal en van Heel raadde goed, maar had niet veel te kiezen, want er was bijna geen wind en ook geen zon. De aanwezige Nederlanders zongen in zorgelooze voorbarigheid: „Wij zijn niet bang!" Sympathiek toch altijd, die gedistin geerde bescheidenheid. Toen kon de strijd beginnen. De opstelling der elftallen was zooals wij Zaterdag gepubliceerd hebben. Pas hebben de Belgen den bal aan het rollen gebracht of ze komen voor het Neder- landsche doel. Van Male komt reeds ln de eerste min. voor een moeilijk schot in actie. De bal komt terug, weer redt van Male. daarna krijgen de Belgen een hoekschop te nemen. De bal wordt goed geplaatst en door van Male weggestompt. Dat waren een paar be nauwde minuten! Het blyft by enkele sporadische Nederland- ache uitvallen. Het harde, stevige spel der Belgen blijft de baas. Van Nellen gaat er enkele malen gevaarlijk van door. Dan plotse ling weer een overrompelende aanval der Belgen, besloten met een prachtig schot van Flévez, dat schitterend door van Male wordt gestopt. Hij maakt er een hoekschop van. Eerst hierna komen staaltjes van góed spel der onzen, hoofdzakelijk door onze vleugel spelers. Handig passeert van Nellen op het goede oogenblik naar Bakhuya, die onmiddel lijk schiet doóh... tegen Badjou! Weer komt yan Male voor moeilijk werk te staan, Een hard schot van Bakhuya vliegt naast en dan wordt even gestopt, omdat Andenesen een harden duw in de maagstreek krygt,Er volgen dan enkele goed Nederlandsche aan vallen. Van Nellen schiet, doch de bal vliegt voor langs het doel. Schitterend weet Weis echter den bal nog te stoppen en voor het doel te zetten, waar Bakhuys opduikt en den bal ln het net trapt. i.' ..- Nederland lekR Na 28 minuten heeft Nederland, dus de teiding. zij, die dachten, dat het thans verder van een leien dakje zou gaan, hebben het mis. Wel speelt onze ploeg nu veel beter dan in het begin, dooh de Belgen zyn weer de oude Roode Duivels. Ze spelen uitstekénd. Het lijkt er, op dat Braine gelijk zal maken, doch van M&lp denkt er anders over. Hij maakt er een hoekschop van. Een onverwachts gelost schot van Smit, dat merkwaardig hard is, wordt door Badjou mooi gestopt, Bakhuys verricht een goochelstukje door den bal over zijn hoofd heen op het doel te schieten, waar echter Rad jou op zjjn post is. Even later lost Bak huys een van zijn befaamde schoten, doch de bal gaat juist iets te hoog. Ook een fraai schot van Braine wordt gestopt, doordat van Male op het allerlaatste oogenblik den bal via den paal tot hoekschop verwerkt. Dan krijgt Smit de kans van den dag. Bakhuys geeft plotseling een zoo zuive. afgemeten through- pass, dat Smit in hetzelfde oogenblik met den bal voor de voeten op Badjou afrent. Het 'ijek een zeiker doelpunt, doch helaas schiet hij naast, werf den Haarlemmer wanhopig riaar zyn haren dóet grijpen. Het was van Bakhuys overigens een staaltje van sehitte- rend voetbal. Onmiddellijk hierna, wordt de pauze aangekondigd De tweede iheHift Bakhuys krijgt al dadelijk een vrijen schop bij het Belgische strafschop gebied te nemen. De scheidsrechter iaat hem onder hevig gefluit van het publiek overnemen, daar de Belgen niet op den verwachten afstand i atoddeu. j Nu schite hy den i>a.l ai liaudeu van den doelman. De scheidsrechter krijgt af on toe een fluitconcert voor beslissingen, die o.i. juist waren. Maar het overwioht der Oranjeploeg laat uitusachen. op zich wachten. Wel wordt er vaak zeer goed gespeeld, doch de Belgen heb ben thans het juiste tegenspel gevonden en bovendien is hun aanval zoo gevaarlijk, dat onze backs vrijwel voortdurend in actie zyn. Vooral komt er veel gevaar van den door Braine goed gevoedea linksbuiten Isenborghs, die overigens ook wel wat vrijheid, geniet. Maar af en toe denkt men toch, dat het tweede Nederlandsohe doelpunt in de tucht zit. O.a. als Wels èen voorzet van van Nellen te pakken krygt. Hij mikt evenwel te hoog. Krachtig bestormen de Belgische aanvallers dan onze achterhoede, die zioh evenwel prach tig weert. Van Male sluit zich waardig aan bij onze backs; hij speelt prachtig en stpot een paar gevaarlijke kogels vlak onder de lat. VAN MAL8 Heviger wordt de strijd. Nog 10 minuten! Smit kogelt in, doch Badpou stopt. Van Nellen jaagt den bal midden in een kluwen spelers vlak voor het Belgische doel. De bal springt terug. Braine gaat er in buitenspelpoaitie van door, dooh het fluitje zwijgt. Gelukkig is van Male op zjjn hoede. Hy werpt zich naar voren naar den bal en graait hem van den voet van Braine weg. Een gedurfd stukje voetbal. Wels plaatst den bal voor, doch de toereruiende van Nellen schiet naast. Kort achter elkaar schieten van Nellen en Smit nog eens naast en stopt Badjou een lastig .schot van van Nellen. Nog 8 minuten. Een hoekschop tegen de Belgen mislukt. Een hevige worsteling voor ons doel volgt waar Weber zich met kracht en geweld doorheen werkt onder hevig gefluit der Belgen. Een vrije .schop wordt door van Male gestopt. Nog 5 minuten. Het wordt angstig. Plotseling weer een Belgische aanval. Braine krygt den bal in opgelegde buitenspelposlUe, waarvoor geen twijfel mogeljjk was. De grens rechter vlagt dan ook, maar er klinkt geen fluitje. Braine had even geaarzeld, doch toen hij niets hoorde, schoot hy van een paar meter afstand den bed in het net. Onder gejuich der Belgen kende de scheids rechter het doelpunt toe, Einde 11. De „Courant" schtyft; Wedergeboorte doe Belgen. „Welk een wedergeboorte beleefden de Bel gische voetballers dezen middag, Een elftal met ruggegraat stond hier in het veW, een elftal en dit mag nieu zeker niet uit het oog verliezen dat technisch noch tactisch die hoogte van het Nederlandsohe team kon bereiken, maar dat in letterlijken zin snakte naar rehabilitatie, een drang, die groot ge noeg was om het oude feu secré van weleer weer in de gelederen te doen varen. De Roode Duivels herboren energiek en geestdriftig en daardoor gelijkwaardig aan hen die in hun gewone doen tot de beste ama teurs van Europa gerekend mogen worden. Het heeft geen zin dit gelijke spel, dat ons in de laatste minuut van een enerveerenden wedstrijd werd opgediend, te gaan goed pra ten, zoo min als het oirbaar zou zgn de Oranje-spelers thans hard te vallen over hun prestaties, zjj mogen dan beneden de ver wachtingen gebleven zijn. Men heeft nu een maal luet zunneu oproeien tegen een brui- seuden stroom, die ontketend werd door den geheet belangrijken psyohologische factor fifj de Belgen: wij, wij arme verguisde Belgische voetballers, die net goed genoeg zijn om on der elkaar- ivat te twisten, wy hebben niets by dezen wedstrijd te verliezen zelfs niet onze eer, want die is ons in Amsterdam reeds ont nomen... wy hebben niet te verliezen, maar alles te winnen". De „Gazette" van Antwerpen schrijft in haar verslag: Weldra volgde het einde met een verdiende draw voor België. Zonder Van Male zou Nederland met twee doelpunten verschil zijn geklopt. Flink tempOt „La Dernière Heure": De wedstrijd werd in een flink tempo gespeeld en goede spelmo menten waren talrijk. De ijverigste Belgische speler was ontegeneggelyk Raymond Braine. Ofschoon het resultaat buiten verwachting Is, beteekent dit geenszins, dat het geiyke spel niet verdiend is. Wanneer men rekening houdt met het apelverloop van den wedstrijd zal niemand betwisten, dat de uitslag een waardige belooning vormt voor de flinke krachtsinspanning der Belgen. Het is waar, dat er nog veel te verbeteren valt, maar de strijdlust der onzen deed onvolmaaktheid ver geten. „La Metropole" van Antwerpen" schrijft, dat het gelijke spel beide elftallen moet be vredigen. De uitslag verwekte by de Belgen een buitengewoon groot enthousiasme en be teekent een mooie belooning voor het comité, dat sinds eenige weken aan scherpe critiek was overgeleverd. In het Heyssel-stadion is een eind gekomen aan de zoo geroemde superioriteit der Nederlandsche ploeg. Eed wedstrijd is nimmer bij voorbaat gewonnen. Het wonder Bakhuys. waarop zich het grootste aantal aanvallen concentreerde, wachtte tevergeefs op de gelegenheid om Badjou te verslaan. Steyneu beschaduwde hem regelmatig en het was een verkeerde methode van de Oranje-spelers om steeds weer op dezelfde wijze een doorbraak te wil- yen forceeren. Dit is de voornaamste oorzaak van het halve succes der Nederlanders. Aan den anderen kant waren de Belgen ia de meeste gevallen ten aanvat geleld door Braine, die nimmer te voren zoo schitterend speelde. Wy hebben in ons Zaterdag-overzicht ge wezen op ééne factor, welke ©en Hollandsch© overwinning zou kunnen voorkomen: de on berekenbaarheid van voetbal. Die ééne fac tor heeft zich doen gelden en geducht ook. In den beginnen konden de Belgen een meer derheid forceeren, waarbij onze ploeg zóó ld het nauw werd gebracht, dat zij er den ge- heelen wedstrijd niet meer „in" gekomen is. Zoo is het resultaat een 11 gelijk spel ge worden, waarmede we nog biy mogen zyn, Had Van Male n.1. niet in zoo onverwacht goede vorm geweest, gewis zou het een neder laag voor de onzen geworden zyn! Dit is wei een heele teleurstelling, vooral voor hen, die de Oranje-witte ploeg als „onoverwnueUi k" gekwalificeerd hadden. Wy vinden dit gelijke spel echter een goede ies, wamt opnieuw Is tot uiting gekomen, dat de Nederlandsche geen wonder-ploeg Is en dat men voor elk ander elftal, ook voor het oogenschynlijk zwakke, steeds op zyn qui« vlve moet zyn. De verschillende bladen heb ben natuurlijk weer vele kolommen aam dezen wedstrijd gewijd, wy ontleenen ditmaal aan het verslag van de Nieuwe Rott, Courant de volgende bijzonderheden: IvouioUe-ooiujietiGe 10. Succes 2—Zeemacht 1 Vierde klasse 4. Petten 2Callantsoog 2 3-5 13-1 GOUDEN KRUIS. Den Helder tweede groep: BKO 2—Succes 3—2; Watervogels 2Wieringerwaard 2 (niet ontvangen Eerste groep: JVOHelder 8 14;_ DOSKOWieringerwaard 27. VrieodsehappeMfk. KennemersHRC Promotie-degradatie. Om 10 uur speelde Succes 2 haar eersten degradatiewedstrijd tegen Zeemacht I, o.l.v. den heer Geervliet. Succes trapt tegen wind in af. Zeemacht neemt spoedig het initiatief. Over het alge meen sluit de ploeg beter. Het samenspel MJ Succes iaat nog wel wat te wenschen over. Als S. nog eens voor doel komt, wordt steeds jain- meriyk naast of over geschoten. Na 20 minuten scoort Z. haar eerste doel« punt. Jn. Posthumus krygt dan de kans van den dag om geiyk te maken. Zijn schot gaat echter over. Succes komt er wel wat beter ln, maar ztj weet het doel ntet te vinden. Na keurig samenspel maakt Zeemacht haar 2e doelpunt (2—0). Keeper Theo had blijkbaar zyn dag niet, wanfc dit doelpunt en ook het voorgaande leek ons houdbaar. Belde doelen komen beurtelings in gevaar, hetzy door strafschoppen of we1 door corners, Door een oogenblik yan onoplettendheid krygt Zeemacht een kans die zy benut (03). Luttele oogenbllkken voor het einde van de eerste helft waagt de Z.-keeper zich te ver uit z'n doel. Jn, Lont krygt den bal toegespeeld en schiet ln het verlaten doel (13). Na rust gaat het spel meer gelyk op. Ten slotte Is S. licht ln de meerderheid. Herhaal delijk zit zy voor het Z.-doel. Een paar maal kroop Z. door het oog van een naald. Vrij on verwacht komt dan een doelpunt aan de andere zyde. Peters maakt er 1—4 van. Uit een op- gooibai weten de marinemenschen nogmaals te doelpunten (15). Succes geeft zich nog met gewonnen. Oe heeren werken hard en Rotgans weet nog t doelpunten te maken w.o. een uit een penalty (35). Hiermede kwam het einde. Vóór de match werd den Zeeiuacht-iueti- ach en wegens het behaalde kampioenschap eed bloemenhulde gebracht. ANDERE WEDSTRIJDEN. Diverse elftallen uit Nederland hebben Za terdag wedstrijden ln België gespeeld. De re sultaten zijn: Brussel: BrusselAmsterdam 43; Bel gische veteranen—Nederlandsche veteranen 31. Antwerpen: AntwerpenRotterdam 20; Antwerpsche advocatenRotterdam- sche advocaten 51; Nederlandsohe politie— Belgische politie 4—1; Antwerpsche scheids rechtersNederlandsche scheidsrechters 2—0. HET PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Promotie-degradatie tweede klasse, Kinheim—D.W.V. 8 Voorts: Helder 2—Z.F.C, 3.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11