Radio-programma De crematie van dr. Wibaut BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Iets over belastingen HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG MEI 103Ö De negus amper aan den dood ontkomen. DE OPMARSCH NAAR ADDIS ABEBA. DE VAL VAN HARRAR VERWACHT. Fransch-Britsche besprekingen over den toestand. De débade in Abessinië. Bestorming en verdediging der Legaties. Contra-spionnagedienst bij de Britsche-Marine. Verkade als St. Nicolaas zoo gul. Groot aantal schenkingen. Nieuwe Japansche lijn op Java. De particuliere weercorpsen in ons land. Eerste Kamer Indische begrooting. r Een kerk-diefstal. Dienstmeisje pleegt moord aanslag op haar mevrouw. Mislukte inbraak bij de Hoogovens te IJmuiden. Aanrijdingen met doodelijken afloop De misdadigers van Oss in hooger beroep. Arbeider onder vallend ijzer bedolven en gedood. Hollend paard botst tegen auto. Zijn voet werd afgekneld. V Door opstandelingen onder vuur genomen. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, heeft generaal Kornivaloff. die adviseur is ge weest van ras Kassa, bij den veldtocht van Maltallé, verteld, dat het weinig heeft ge scheeld, of de negus was enkele dagen gele den door opstandelingen vermoord. Bij Mag- dala is het keizerlijk gevolg door opstande lingen onder vuur genomen, 's Keizers kamer dienaar werd doodgeschoten, terwijl hij naast den keizer stond en ook 's keizers kamerheer sneuvelde, maar de keizer zelf bleef als door een wonder ongedeerd. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. seinde Zaterdag uit Asmara: De autocolonne, die zich op weg naar Addis Abeba bevindt, heeft Vrijdag haar op- marsch tijdelijk moeten staken, omdat de weg tengevolge van den voortdurenden regen on begaanbaar geworden was. Men begon direct met de reparatie van den weg en in den loop van den dag slaagde men er in den weg weer ln zooverre bruikbaar te maken, dat Vrijdagmiddag de opmarsch hervat kon wor den. De colonne Askari's, die den Westelijken weg volgt, heeft daar Egersa bereikt. De be volking van het gebied om deze plaats, die van den negus bevel gekregen had om tegen stand te organiseeren, heeft de Italianen ge holpen bg het herstellen van den weg. Het is thans bekend geworden, dat het hoofd van de provincie Wollo, die zich mei 10.000 man te Dessié aan de Italianen onder worpen heeft, btj die gelegenheid gezegd heeft, dat alle stamhoofden tusschen Dessié en Addis Abeba bereid waren hetzelfde te doen. In het Tsana meer wordt btj het eiland Gorgora een basis voor watervliegtuigen aangelegd. De overwinning van generaal Graztant over ras Nassiboe heeft te Asmara groote geestdrift gebracht. Men zou het in Italiaansche kringen niet vreemd vinden, als de val van Harrar gelijk tijdig met dien van Addis Abeba komt, Te Londen is bekend geworden, dat de negus voor zijn vertrek uit de hoofdstad den Brit schen gezant aldaar heeft gevraagd, of hem een Britsch oorlogsschip ter beschikking ge steld kon worden om hem van Dzjiboeti te ver voeren. De Britsche regeering heeft nog niet besloten, of zij gevolg zal geven aan dit ver zoek maar er zijn twee Britsche torpedojagers vertrokken van Aden naar Dzjiboeti. De diplomatieke correspondent van Reuter acht de geschapen situatie zeer delicaat. Het is geen gewoonte, dat een neutrale mogendheid een oorlogsschip ter beschikking stelt aan het hoofd van een oorlogvoerenden staat. Aan den anderen kant zijn er factoren, die het mogelijk zullen maken. De staat van oorlog is nooit ver klaard tusschen Italië en Abessinië. Boven dien is de Volkenbond partfl in het conflict en de Britsche regeering zou kunnen handelen voor den Volkenbond. Men is van meening, dat Italië geen bezwaar zal hebben, als men den negus een Britsch oorlogsschip zou zenden, aangezien deze regeering verlangend is om den negus te zien vertrekken. De negus heeft den Britschen gezant te Addis Abeba ook verklaard, dat hij volmach ten had gelegd in handen van de regeering. Dit beteekent niet, dat de negus afstand heeft ge daan, doch wel heeft opgehouden zich actief met de regeering te belasten. Gisteren heeft de Britsche gezant te Parijs een bezoek aan de Quay d'Orsay gebracht om den toestand te bespreken. In verband met den aanval op de Fransche legatie te Addis Abeba, waarbij drie Fransche onderdanen zijn gedood, heeft men gevraagd, welke de maatregelen zullen zijn, die genomen zullen worden na de bezetting van Addis Abeba door de Italianen om de Fransche legatie te beschermen. De N. R. Ort, zegt onder dat hoofd o.m.t De ontknooping van het Abessijnsche drama is van een ontstellende snelheid en felheid. De verdediging tegen den Italiaanschen over val is plotseling ineengezakt, keizer en regee ring hebben heil gezocht in de vlucht en in de hoofdstad Addis Abeba heerscht thans anarchie. Bandieten spelen er de baas en de buitenlanders, die er vertoeven verkeeren in groot gevaar, zoolang de Italianen de stad niet hebben bezet. Het was te verwachten en wy hebben dat bij herhaling te dezer plaatse betoogd dat de Abessrjnen het niet zouden kunnen Volhouden tegen de technische overmacht van den aanvaller, die geen middel heeft ontzien om nog voor den grooten regentijd zijn doel te bereiken. Dat is hem nu gelukt en als straks de Volkenbondsraad te Genève bijeen komt, zal hij rekening hebben te houden met het harde feit, dat de oeconomische en finan- cleele sancties niet bij machte zijn gebleken den aanval te stuiten. Dat het gezag van den Volkenbond onder het gebeurde te lijden heeft, Valt niet te ontkennen en dat een hervor ming noodig is evenmin. De vlucht van den negus is een eenigs- zlns pijnlijke verrassing. Hij was tot dusver z(jn volk moedig voorgegaan ln den ongelgken Strijd en men zou hem een beter lot hebben gegund dan dat van een koning in balling- Schap. Nadere bijzonderheden. De vreemdelingen zochten een toevlucht in de verschillende legaties. Volgens een mede- üeeling van den Franschen gezant, den heer JPaul Bodard, die ook de Nederlandsche belan gen in Abessinië waarneemt, bevinden zich in het versterkte legatiegebouw van Frankrijk meer dan 1500 vluchtelingen. Een zeer groote menigte, naar schatting ongeveer 3000 man Sterk, heeft vele malen geprobeerd het ge bouw te bestormen, dat onvervaard werd ver dedigd door veertig askari's onder bevel van een Fransch officier. Naar schatting zgn bij de talrijke gevech ten, welke de laatste dagen te Addis Abeba zijn geleverd, meer dan 200.000 schoten ge lost. Meer dan 100 personen zijn de Britsche legatie binnengevlucht. Hier heeft o.m. het Egyptische hoofd der Abessijnsche kerk een onderkomen gevonden. Duizenden vreemde lingen hebben de stad verlaten. De Amerikaansche gezant, Cornelius van Engert, heeft er bg den Britschen gezant op aangedrongen, hem hulp te willen verleenen, indien -het noodig mocht zijn de Amerikaan sche legatie, welke onvoldoende beschermd is, te verlaten. De bewakingsmanschappen der Britsche legatie zijn het talrijkst en het best bewapend. Zij hebben ook hulp geboden aan den Turkschen gezant, wiens ambtswoning door het gepeupel werd aangevallen. Bg de verschillende aanvallen van het grauw zijn zeer veel roovers neergeschoten. De Britsche ambulance heeft medegedeeld Zondag meer dan 300 gewonden verzorgd te hebben. Marine-officieren te Washington hebben in de zitting van de begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden als hun mee ning uitgesproken, dat voldoende middelen beschikbaar moeten worden gesteld voor een behoorlijken inlichtingendienst bij de zee macht, ten einde voor de vloot „onge- wenscht actie" tegen te kunnen gaan. De directie van Verkade's Fabrieken te Zaandam heeft ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan der firma, haar personeel en velen anderen een blijden dag bereid door een aantal belangrijke schenkingen te doen. De directie heeft namelijk geschonken: 5000 aan het fonds „Laan" (bevordering van het ambachtsonderwijs). 5000 aan het fonds „Honing" (cultureel werk voor jonge werkloozen). 10.000 aan de vereeniging „Armenzorg". 10.000 aan de Kamer van Koophandel in de Zaanstreek voor een door haar aan te ge ven doel. 500 aan de tennisclub Verkade. 1000 aan de voetbalclub Verkade. f 1000 aan het muziekcorps Verkade. Verder is aan elk der leden van het 1050 personen tellende personeel een ju- bileumgave verstrekt, n.1. aan de vaste arbeiders 40 en aan de losse 30. Jon gens en meisjes van 1416 jaar krijgen 10, van 1719 jaar 15 en zij, die bo ven de 20 jaar zijn, 20. Diegenen van hen, die langer dan tien jaar ln dienst zijn, krijgen 25, In het geheel zgn 20.000 taarten uitgedeeld aan alle afnemers in Nederland en aan het personeel; 2000 banketbakkers kregen hier voor een order. Mevrouw VerkadeVan Gelder te Delft, weduwe van den heer E. G. Verkade, oud directeur der N.V., die later directeur van de Ned, Gist- en Spiritusfabriek werd, schonk aan het Weduwen- en Weezenfonds een gift van 2000 en verrastte de weduwen van per soneelleden met een jubileumgift van 50, De procuratiehouders E, Veen en N. Hoog- wout ztjn tot onderdirecteur benoemd. Lang vóór de trein met het stoffelijk over schot te Driehuis-Westerveld was aangeko men, waren duizenden menschen op de be graafplaats aangekomen om een laatsten groet te brengen aan den hooggeschatten mensch, die in zoo vele dingen hun tot een steun was geweest. Met bussen, auto's, fietsen, loopende en per trein waren zij daar gearriveerd. Het uitge- gebreide parkeerterrein stond vol auto's en fietsen. De politie zorgde voor uitstekende orde en wees het publiek aan waar het zich kon op stellen, waardoor men een goed gezicht op den stoet zou kunnen hebben. Vier, vijf rijen dik stonden de menschen langs het lange pad opgesteld, wachtende, in groote stilte op het moment, dat de begrafenisstoet zou arri- veeren. Een bejaarde vrouw, met een bosje bloe men in de hand, dat ze als laatste hulde, aan den vereerden man wilde schenken, kreeg van de politie toestemming dit voornemen uit te voeren en wachtte geduldig dit juiste mo ment af. Wij anderen daarentegen werden geleld in den grooten stroom van toeschou wers». Daartusschen dwaalden we rond en luister den naar de gesprekken, die weerspiegelden welke plaats de doode ln hun leven innam. Toen de stoet voorbijtrok op de begraaf plaats, bleef er geen mannelijk hoofd bedekt; eerbiedig stond de menigte roerloos. Door de megafoons, die in enkele hoornen waren aangebracht, klonk het orgelspel: het lied „Aan de strijders". Daarna klonk een diepe, ontroerde stem. Wethouder Rustige, uit Amsterdam, sprak een dankend woord voor hetgeen Dr. Wibaut voor de stad Amsterdam was geweest. Maar het woord van Koos Vorrink bracht ontroering onder de menigte en het leek ons de juiste vertolking van hetgeen er leefde in de harten van die toegewijde menigte. Vele sprekers en spreeksters voerden nog het woord en van hetgeen een dezer spreek sters zeide, bleef dit ons het meeste bij, dat Dr. Wibaut eens tegen deze spreekster had gezegd: Jelui vrouwen hebben te veel haast; het komt, want het Recht zal altijd zegevieren! Na het slot- en dankwoord van den oudsten zoon van den overledene, hetwelk diep de h&rtesnaar van de menigte trof, stroomde het publiek, zeer onder den Indruk, de begraaf plaats af. Eeti hunner grootsten hadden ze de laatste eer bewezen, Aan het laatst ontvangen nummer van de Japan Weekly Chronicle ontleent het Bat, Nbl. nog de volgende bijzonderheden over den nieuwen scheepvaartdienst die de Isjihara Sangyo Kaisja op Java gaat openen. De nieuwe maatschappij zal Nanyo Lijn heeten. Het kapitaal zal 2 millloen yen bedragen. De nieuwe maatschappij zal vier schepen in eigendom bezitten en daarenboven nog twee schepen charteren voor het instellen van een veertiendaagschen dienst op Java. Volgens de directie van het Isjihara-con- cern beoogt de oprichting van de nieuwe maatschappij de positie van Japan bij de a.s, onderhandelingen over de scheepvaart tus schen Japan en Nederland te versterken. De hoop wordt uitgesproken, dat hierdoor de N ederlandsch-Indische scheepvaart belangen de huidige situatie nog eens ernstig zullen overwegen. Hoe het ook zij, het is duidelijk, dat de nieuwe maatschappij nadeelig zal zijn voor de Nanyo Kaioen Kaisja. Met spanning wacht men nu op de maatregelen, die het de partement van verkeer zal nemen, dat tot dusver de Nanyo Kaloen Kaisja heeft be schermd. De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende voorzienin gen omtrent weercorpsen. Het was de vraag, of de particuliere machtsvorming, door het verbod ongetwij feld bemoeilijkt, geheel zou worden gestaakt, of dat zij zich nader, thans zonder de nu on der het verbod vallende hulpmiddelen, zou organiseeren. Het laatste schijnt, tot het leed wezen van de regeering, het geval te zijn. De regeering meent, dat deze bestrijding in etappes, zooals de omstandigheden ln ons land in de jaren 1933 en volgende lagen, de beste bestrijdingswijze vormde. De regeering volgt de ontwikkeling van de bestaande organisties. met aandacht. Zij heeft op het oogenbltk nog geen aanleiding aan de ontbinding van de z.g. weerafdeelingen van de Nationaal-Socialistische beweging te twij felen. Intusschen houdt de regeering het oog ge richt op de liquidatie van deze vroegere «weer afdeelingen. Dringend noodzakelijk in dezen zin, dat an ders een onmiddellijke verstoring van de openbare orde zou zijn te vreezen, acht ook de regeering het ontwerp niet. Zjj acht het ontwerp echter noodzakelijk om te voorko men, dat de ontwikkeling in de toekomst in verkeerde richting zou kunnen gaan. Memorie van antwoord. Aan de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer over de begrooting van Neder- landsch-ïndlë voor 1936 is het volgende ont leend: De minister kan allerminst toegeven, dat gedurende het bewind van den huidigen land voogd het recht op vrije meeningsuiting en dat van vereeniging en vergadering noode- loos streng zouden zijn beperkt. Indië mag, wat de „aanpassing" betreft, aan Nederland ten voorbeeld worden gesteld. Betrekkingen met andere mogend heden. Uitingen van buitenlandsche zijde ln woord en geschrift met betrekking tot ons gezag in Nederiandsch-Indië, hebben steeds de aan dacht der regeering. Dit geldt ook voor het boek van den Japanschen zee-officier Tota Ishbnaroe, dat onder den titel van „Japan must fight Britain" ln het Engelsch is ver- taald en waarin wordt geschreven, dat Japan zich meester moet maken van de Nederland sche gebied3deelen ln Azië, over welk boek in het voorloopig verslag een opmerking is gemaakt. In voorkomende gevallen is door Hr. Ms. gezant te Tokio de aaydacht van de Japan sche regeering op min toelaatbare uitingen gevestigd. Defensie. j Het leger heeft door een betere materieele uitrusting aan innerlijke kracht gewonnen, terwijl de bescherming van de belangrijkste kwetsbare punten thans haar voltooiing na dert. De marine heeft thans de in de grond- slagen vastgestelde sterkte en heeft nog nim- i mer op zoo'n hoog peil gestaan als thans, al 1 is versterking van de zeemacht onvermijde- lijk. De personeelsvoorziening biedt hier echter groote moeilijkheden. Ten aanzien van j het luchtwapen en de verdere vlootplannen, ook in verband met het rapport der commis sie-Kan vertrouwt de minister nog voor het einde van het zittingsjaar zijn plannen te j kunnen kenbaar maken. Pensioenen. De op de begrooting drukkende pensioen last bedraagt netto niet 63% mililoen maar rond 49 millioen, welk bedrag beslag legt op 17 pet. van de huidige middelen. Ook naar het oordeel van den minister kan deze ver houding op den duur niet gehandhaafd blijven. Ten aanzien van een belasting op het aard- oliebedrijf handhaaft de minister zijn stand punt. Voor de jaren na 1936 worden andere maatregelen overwogen, Hierover is nog iovérleg met de Indische regeering gaande. De algemeene oeconomische toe stand. Pe algemeene oeconomische toestand in Ned.-Indië is, blgkens de telegrafische be richtgeving van de hoofden van gewestelijk bestuur, in het eerste kwartaal 1936 constant gebleven en hier en daar iets gunstigr ge worden. De afgekomen oogsten waren bijna overal gunstig tot overvloedig. De voedseltoe- stayd was over het algemeen gunstig tot goed, zoodat de voedselverstrekking zich tot jVijf streken kon beperken, Binnenland Zondagnacht is in de R.K, kerk van den H.Sebastianus te Haarle (gemeente Hellen- doorn) ingebroken. Uit een kluis zg'n drie gouden misbekers, ter gezamenlijke waarde van ongeveer 750, gestolen. Uit de offer bussen wordt een bedrag van ongeveer 30 vermist. Voorts hebben de dieven een bezoek gebracht aan de pastorie, waar uit de keuken èen bedrag van 7 is gestolen. De toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. Zondagmiddag heeft te Meppel de 26-jarige dienstbode IJke Vink haar meesteres, mevr. B. Stern, vermoedelijk in een aanval van drift, met een hamer aangevallen en haar daarmede een tiental slagen op het hoofd toegebracht, met het gevolg, dat het slachtoffer badend in haar bloed en levensgevaarlijk gewond ineen zakte. Mevrouw Stern werd eerst des avond door haar man gevonden. Deze was naar Amster dam geweest en keerde 's avonds in zijn woning terug. Toen h(j zijn vrouw ernstig ge- WOENSDAG 6 MEI. Hilversum I. 1875 ju. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Orgelspel, 12.15 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoonplaten, 2.30 Postzegelpraatje. 3-003.45 en 4.00 Zang. cello en piano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landböuwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage 7.30 Liefdadige causerie. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.15 Cantate-uitzending, m.m.v. jeugdkoren, solisten en het Bach-orkest. 9.30 Causerie over solliciteeren, 9.50 Berichten. 9.5511.30 Gramofoonplaten. Hilversum n, 301 m. V.A.R.A.-uitzending, 8.00 Gramofoonplaten, 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO, 10.15 De Notenkrakers en gramofoonplaten, 12.001.45 E. Walis en zijn orkest en gra mofoonplaten. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 Klarinet en piano, 2.25 Gramofoonplaten. 2.30 Viola en piano, 2.40 Gramofoonplaten. 2.45 Saxofoon en piano. 2.55 Gramofoonplaien. 8.00 Voor de kinderen. 5.30 „Orvitropia", m.m.v. zangsolist, 6.30 RVU. Medische lezing. 7.05 Sport-intervlew, 7.20 „De Roodborstjes". 7.40 Lezing over de NOZEMA. 8.00 Berichten. 8.15 Residentie-orkest, m.m.v cellist. 9.00 Radiotooneel. 9.45 Gramofoonplaten, 10.00 Berichten. 10.05 Zomerfeest-propaganda. 10.10 De Flierefluiters, m.m.v. orgel en zang. 10.5012.00 Gramofoonplaten. DONDERDAG 7 Mei. Hilversum I, 1875 m. 1 I 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV. 8.00—9.15 en lo.OO Gramofoonplaten, 10.30 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. Ï2.15 Gramofoonplaten eu KRO-orkest. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonplaten. t 3.153.45 Vooi de Vrouw, 4 00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Gramofoonplaten. 6.45 Causerie vanwege het Chr. Nat. Vak verbond. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht, 8.00 Berichten. 8.15 Chr. Zangvereen. „Excelsior", solisten en 4e Haarl, Orkestvereen. (Van 9.25—9.40 Gramofoonplaten. 10.40 Berichten. 10.4511.30 Gramofoonplaten. Hilversum n, 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble T. Kroon. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Cantabilé-orkest en gramofoonplaten. 2.15 Voordracht over Landverhuizing, 2.35 Cello en piano. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Voor de kinderen. 5.15 Gramofoonplaten. 5.30 De Octophonifters. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Gramofoonplaten. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.25 Radio-tooneel. 10.00 Omroeporkest. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Dansmuziek, wond zag liggen, snelde de man vol ontze""J; naar de buren, die de politie en doktei Christiaanse waarschhuwden. Deze laatste constateerde een ernstige schedelbreuk. Hy achtte overbrenging naar het Sophia-zieken- huis te Zwolle noodzakelijk. In de woning van mevrouw Stern werd een dienstbodenschortje gevonden, waarop eenige bloedvlekken zaten. Dit was aanleiding om de dienstbode van haar bed te lichten. Na een verhoor bekende het meisje den aanslag te hebben gepleegd. Zij had daarna de woning verlaten en was naar huis gegaan. Ook in haar schoenen werden bloedvlekken gevonden. Het meisje is naar het Huis van Bewaring te Assen overgebracht. Vermoedelijk heeft zij de daad in zeer overspannen toestand ge pleegd. De toestand van mevrouw Stern was gister morgen zeer ernstig. De nachtwaker schoot. Vrijdagnacht is ingebroken in het kantoor van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, het welk gelegen is op het fabrieksterrein. De in brekers waren bezig met een zuurstofappa raat de brandkast te openen, waarin een be drag van ongeveer tienduizend gulden was ge borgen, toen zij ontdekt werden door een van de wakers van het bedrijf. De waker riep de hulp in van eenige arbeiders, maar de inbre kers hadden onraad bemerkt en sloegen op de vlucht. De waker loste eenige revolverschoten op hen, doch blijkbaar zonder ze te treffen. In het duister wisten de inbrekers, die het uitgestrekte terrein goed gekend moeten heb ben, te ontkomen. Bij het onderzoek door de politie bleek, dat de inbrekers waren binnen gekomen door een raampje van een toilet. Zij hebben blijkbaar geweten, dat de' brandkast geld zóu bevat ten. Het zuurstofapparaat was van een stoom- treiler in de visschershaven ontvreemd. Dit apparaat en andere inbrekerswerktuigen zijn door de politie in beslag genomen. Bg het oversteken van den rijweg, komen de van achter een stilstaande tram, is Zon dagmiddag de 12-jarige D. op den Amster- damschestraatweg te Utrecht, ter hoogte van de Voltastraat (gemeente Zuilen), door een uit de richting Amsterdam komenden luxe auto, bestuurd door den heer C. F. M„ ge-, grepen en tegen den grond geworpen. Het ventje was onmiddellijk dood. De 5-jarige M. Holland is óp den Boergoen- sche Vliet, waar zg ook woonachtig is, spe lenderwijs onder een auto geraakt. De G.G.D. heeft het meisje naar het ziekenhuis Cool- slngel vervoerd, waar zij aan de gevolgen van dit ongeval is overleden. Arresten van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, De moord op Van der Pas. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de zaak van J. P. C., wiel renner, die door de rechtbank was veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstra ter zake van den moord op v. d. Pas op 9 November 1932 onder Berghem. De eisch van den advocaat-generaal luidde 11 jaar en zes maanden. Hg is thans veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De diefstallen te Heescli en Oss. C. J. v. B. uit Amsterdam, H. v. L. en C. L. U. uit Oss, waren door de rechtbank ver oordeeld tot resp. 1 jaar gevangenisstraf voor waardelijk, 6 maanden en een jaar, wegens in braken te Heesch en Oss. De advocaat-generaal had tegen v. B. een jaar, tegen v. L. een jaar en 6 maanden, tegen U. 2 jaar gevangenisstraf geëischt. Het hof heeft thans v. B. tot een jaar, v. L. tot 9 maan den, U. tot een jaar en zes maanden, alles met aftrek, veroordeeld. Het Hof heeft ten aanzien van G. J. V., airbeider te Aalst, die door de rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens uitlokking van bovenvermelde diefstal len, het vonnis van de rechtbank bevestigd, met aftrek. De eisch van den advocaat-gene raal was 3 jaar en 6 maanden. De inbraak te Maren. M. v. O. te Oss was door de rechtbank tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld, M. J. d. R. uit Oss tot 5 jaar, J. J. v. B. uit Oss tot 5 jaar, wegens de inbraak te Maren in September 1930. De advocaat-generaal had tegen van O. bevestiging van het vonnis en tegen d. B. en v. B. ieder 6 jaar geëischt. De uitspraak van het hof luidde ten aanzien van van O. 4 jaar, de R. 5 jaar, tegen v. B. 5 jaar en zes maanden, voor beide laatste straffen met aftrek van de voorloopige hech tenis. L. L. d. R„ arbeider te Oss, was door de rechtbank wegens medeplichtigheid aan ge noemde inbraak tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De eisch in hooger beroep luidde 3 jaar gevangenisstraf. De uitspraak was twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. L. v. O., koopman te Oss, was tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld terzake van mede plichtigheid aan heling gepleegd te Oss in Sep tember 1930. De eisch van den advocaat-gene raal was een jaar gevangenisstraf. De uit spraak luidde conform den eisch, met aftrek van de voorloopige hechtenis. In de oude Ned. Herv. kerk te Haarlem die men thans bezig is tot gemeentearchief te verbouwen, was een aannemer bezig proe ven te nemen om het draagvermogen te be- pa en van een betonnen vloer van gewapend beton op een betonnen paal. Op een gewa pend betonnen paal werd een gewicht van dertig ton ijzer gestapeld, bestaande uit oude tramrails en ijzeren balken. Op een gegeven oogenblik liet de aannemer de z.g, slopping wegnemend, waardoor de balanceerde vracht in een labiel evenwicht kwam. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak viel de vracht om met het gevolg, dat de 33-jarige arbeider W. r. l. Castricum eronder bedolven werd. Korten tijd na het ongeval is de man ten- Uien 6en rugr8:egraat fr»ctuur over- IETS OVER DE INVULLING VAN HET AANGIFTEBILJET DEK INKOMSTEN. BELASTING. Nu de aangiftebiljetten voor het met ingang van 1 Mei J.l. aangevangen nieuw belasting, jaar voor de inkomsten- en vermogensbelas, ting weer ter invulling zgn uitgereikt, heeft het wellicht zijn bijzonder belang, dat w\j nog eens, zooveel doenlijk met een voorbeeld, de aandacht van den lezer vestigen op datgene wat de doorsnee-belastingplichtige moet we ten, wil hij zgn biljet naar behooren invullen. Allereerst zij evenwel nog eens nadrukkelijk herinnerd aan de verplichting tot invulling en onderteekenlng en wel speciaal hierom, omdat de gevolgen aan dit verzuim verbonden, voor de betrokkene naderhand hoogst onaangenaam kunnen zgn. Wij moeten hiertoe slechts herinneren aan het gevolg dat de alsdan ambtshalve door den in specteur op te leggen aanslag voorshands al# juist wordt aangemerkt, dat alzoo op den be lastingplichtige de bewijslast rust, in zijn vollen omvang, om aan te toonen hoe de aan slag dan wèl had moeten zijn. Bovendien is het niet inleveren van een ingevuld biljet strafbaar met geldboete. Kortom, men doet verstandig met zijn biljet volledig in te vullen endit ver- zuime men vooral nietook te ondertee kenen. Als eerste puzzle in dezen crisistijd zal zich dan wel bij veien de vraag opdringen hoe de ondervonden sa la ris vermin deringen tot uitdrukking gebracht moeten worden. Deze vraagt houdt ten nauwste verband met een tweede, n.1. over welk tijdvak het in komen moet worden aangegeven. Wij zullen trachten op populaire wijze te vertolken wat hieromtrent op de tweede bladzijde, onderste helft van het aangiftebiljet wordt meegedeeld. Men moet dan nagaan hoelang men elk der bronnen van inkomen, welke men op 1 Mei 1936 heeft, in zijn bezit gehad heeft. Het komt er dan vooral op aan of men een bron al gedurende het geheele kalenderjaar 1935 in zijn bezit gehad heeft. (Het kalenderjaar 1935 is aan 1 Mei 1936 voorafgaande, geheel verstreken, kalenderjaar; voor hen, die in hun boekhouding met van het kalenderjaar af wijkende boekjaren rekenen, geldt het aan 1 Mei 1936 voorafgaande, geheel verstreken boekjaar, b.v. 1/7 '341/7 '35, gemakshalve zullen wg hieronder telkens spreken van „kalenderjaar", waarvoor lezers met daarvan afwijkende boekjaren dus telkens mutatis mu- tandis hun op 1 Mei 1836 laatstverloopen boekjaar in de plaats moeten stellen). Als men nu een bron van inkomen heeft, welke men gedurende dat geheele kalenderjaar 1935 gehad heeft, dan moet thans worden aange geven hoeveel de opbrengst daarvan over dat jaar 1935 geweest is. Heeft men daarentegen op 1 Mei 1935 een bron van inkomen, welke men nog niet gedurende het gehééle jaar 1935 gehad heeft, welke men m.a.w. verkreeg n 1 Januari 1935, dan moet daarvan wor den aangegeven de te begrooten opbrengst, welke men denkt dat deze bron over het ko mende belastingjaar zal opleveren, daarbij uitsluitend lettend op de op 1 Mei 1936 daar omtrent bekende omstandigheden; men moet dan dus de opbrengst over het tijdvak 1 Mei 19361 Mei 1937 schatten. Eenige voorbeelden omtrent de toepassing van deze belangrijke regel kunnen wellicht nog tot verduidelijking dienen speciaal Inzake inkomstenvermindering van gelykgebleven bron. A. is kantoorbediende bij B. reeds vanaf 1930. Hij genoot over 1935 het geheele jaar door een salaris van 80 per maand; dit sa laris werd ingaande 1 April 1936 terug gebracht tot 70 en ingaande 1 Juli 1936 tod 60 per maand. Op 1 Mei 1936 moet nu A. het over 1935 genoten salaris aangeven, n.1. 12 x 80 of 960. De salarisverminderingen in 1936 komen pas aan de orde op 1 Mei 1937, als wanneer 't over 't kalenderjaar 1936 ge noten salaris moet worden aangegeven, n.I« 3 x 80 plus 3 x 70 plus 6 x 60 of iil totaal 810. Was het salaris reeds ingaande 1 Nov. 1935 verminderd tot 70, dan moest lig thans dus aangeven 10 x 80 plus 2 x 70 of 940, zgnde het over het afgeloopen kalenderjaar 1935 genoten salaris. Zou het salaris in den loop van 1935 vei'- hoogd zijn geworden, bjjv. ingaande 1 Juli 1935 tot 100, dan moet A., hoewel hij dus op 1 Mei 1936 een salaris van 100 in de maand heeft, alsdan aangeven wat zjjn betrekking hem over 1935 heeft opgeleverd, n.1. 6 x 80 plus 6 x 100 of 1080. Alzoo, wij herhalen het nog even, voor bronnen welke men gedurende het geheele jaar 1935 gehad heeft, moet thans worden aangegeven wat over dat jaar de opbrengst was, onverschillig of deze hooger of lager ia dan wat ten tijde der aangifte het geval ia» (Wordt vervolgd.) jOp den Sloter straatweg te Amsterdam, op het punt waar de nieuwe verkeersweg naar Schiphol begint, is Zaterdagavond een paard uit een weiland over de sloot gespron gen en op hol geslagen. Het dier liep tegen een met tamelijk flinke snelheid rijdenden aüto op, die naderde uit de richting Sloten. De botsing was zeer herig, de slag was op grooten afstand te hooren. Het paard is met den kop door de voorruit van den auto gesla gen en daarna eenige meters terug tegen da straat gesmakt. Het dier had den nek gebro ken en was onmiddellijk dood. De chauffeur van den auto is er met eenige niet ernstige sny-,vonden afgekomen. Het voorste gedeelte van den auto is zwaar be schadigd, de motorkap was geheel vernield* evenals de lampen. 1 Zaterdagochtend om half zeven was men in den Waalhaven bezig het Nederlandsche rynschtp Heta te verhalen. Aan boord bevond zich de 21-jarige matroos D. S. uit Middel- harnis. De man geraakte met zgn linkervoet verward in een stalen tros, die daar in den vorm van een lus lag, zonder dat de anderen daar erg in hadden. Eenige oogenblikken later werd de lus vaat aangetrokken, waar door de linkervoet finaal afgeknepen werd»

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2