buitenland België dwingt Nederland een gelijk spel (1-1) af. Texel De uitslag der verkiezingen in Frankrijk. De Italianen in Addis Abeba. Nederlanders zoeken toevlucht op Duitsche Legatie. Belgische Legatie aangevallen. De negus naar Palestina. Een verklaring van Eden. Het algemeen appel in Italië. Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië Drie dagen in de woestijn Pech met de „Graf Zeppelin" Het vliegongeluk in Beieren. Het vermiste Zwitsersche postvliegtuig verongelukt. Nauwelijks op tijd. Britsch militair vliegtuig neergestort De steun aan de kleine visschers. De moord op den Chineeschert priester. De pest op Java. Haven van Nieuwediep. Visscherijberichten Stoomvaartberichten. Verrassend spel van de Belgen, die zich weer als Roode Duivels ontpoppen. Van Male, de held van den Heysel. - Braine in de Belgische voorhoede dé man. N.H.V.B. Succes li-Zeemacht I 3—5 De vooruitgang der communisten grooter dan verwacht werd. De laatste statistiek van het ministerie van van binnenlandsche zaken, welke 614 uitslagen van de 618 zetels van de Kamer bevat, luidde: Communisten (Cachin)72 +62 Dissidente communisten (Doriot) .10 1 Socialisten S.F.I.O. (Blum) 146 +49 Soc.-rep. Unie en onafh. socialisten (Paul Boncour)35 31 Soc. radicalen (Daladier) 115 —48 Onafh. radic. (Franklin-Bouillon) 31 —34 Links republikeinen (Flandln) 83 16 Volksdemocraten28 onver. Dem.-rcp. Unie (Marin) 88 +12 Conservatieven11 +5 De partijen van links kunnen nu dus theore tisch op 375 zetels rekenen. Dit cijfer wordt echter slechts bereikt, wanneer men de ge kozen socialistische radicalen en bloc neemt Het is echter vrijwel zeker, dat een gedeelte van hen, waarschijnlijk een stuk of veertig, die tegen de voorschriften van het Volksfront in gekozen zijn, moeilijk zullen kunnen instem men met de vorming van een regeering over eenkomstig de wenschen van de coalitie, die de overwinning aan de stembus behaald heeft De vorming van het nieuwe kabinet zal een uiterst delicate kwestie zijn. Sarraut zal tot 1 Juni in functie blijven, daar de volmachten van de oude Kamer eerst op 31 Mei ten einde loopen. Heden komt de ministerraad bijeen. Slechts in het geval, dat beslissingen van buitengewone beteekenis vereischt zouden worden, zou het zittende kabinet middelen overwegen om de nieuw gekozenen meer recht streeks daarbij te betrekken. Aanvallen op de buitenlandsche legaties. Hoewel gisteren te Rome bekend werd ge maakt, dat de Italianen Addis Abeba reeds be reikt hadden, zyn de Italiaansche troepen in werkelijkheid nog op eenige kilometers afstand van deze plaats. Te Addis Abeba zelf is men in de verschillende legaties in het geheel niet op de hoogte van de bewegingen van de Italianen. Men hoopt alleen, dat de troepen zoo spoedig mogelijk zuilen komen, opdat zij een einde zullen kunnen maken aan de vreeselijke toonee- ien die zich in de stad afspelen. De stad is nog Steeds in handen van roovers en muitende sol daten, Deze zijn door de Italiaansche troepen opgedreven en zij maken van de gelegenheid gebruik om te Addis Abeba te rooven en brand te stichten. Deze plunderingen, die Zaterdag reeds zijn begonnen en Zondag den geheelen dag hebben voortgeduurd, leverden gisteren niet veel buit meer op, reden waarom men zich tot de buitenlandsche legaties richtte. De Turksche legatie is daarbij met succes geplun derd en de menschen, die daar vertoefden, heb ben hun toevlucht gezocht op het terrein van de Britsche legatie. Ook de AmerikaansChe legatie heeft eenige ernstige aanvallen te door staan gehad en op een gegeven oogenblik dreig de de situatie zoo precair te worden, dat de Amerikaansche gezant via Washington, de hulp van de Britsche gezant moest inroepen, die via het Foreign Office verwittigd werd van het verzoek van zijn Amerikaanschen collega. De directe verbindingen tusschen de beide lega ties zijn verbroken. Het aantal slachtoffers onder de Europeanen is niet zeer groot, doch er zijn velen van hen gewond. Vermoedelijk zal het aantal slachtoffers tot dusverre 20 be dragen. Of de hoep van de buitenlanders te Addis Abeba, dat de Italianen de stad zullen bezet ten vandaag reeds vervuld zal worden lijkt aan eenigen twijfel onderhevig, hoewel het in verband met het feit, dat de voorste Italiaan sche troepen niet verder dan 15 kilometer van Addis Abeba verwijderd zijn, niet onmogelijk is. Te Rome houdt men er echter rekening mede, dat eerst Woensdag de bezetting van Addis Abeba zijn beslag zal krijgen Naar het A.N.P. uit Addis Abeba verneemt rijden zonder ophouden Duitsche patrouilles door de straten der hoofdstad, op zoek naar landgenooten. Verscheidene Nederlandsche en Tsechische Inwoners van Addis Abeba hebben zich op het Duitsche legatiegebouw in veiligheid ge steld, omdat het hier, volgens hun zeggen, Veiliger is dan elders. Het gebouw is gemakkelijk te verdedigen. Volgens het A.N.P. is gister het Belgische gezantschapsgebouw door muiters aangeval len. Bijzonderheden waren nog niet bekend. Gistermiddag hoeft Eden in het Lagerhuis een uitvoerige verklaring afgelegd nopens de Vlucht van den negus. Deze had door zijn ®crctaris den Engelschen gezant, Sir Sydney rlon, doen weten, dat hij van plan was °en te gaan en het bewind in handen van Jh ministers over te geven. Het was zijn nsch nu voorloopig naar Jeruzalem te gaan, aaiheen hij de overbrenging door middel van 0Cvn Gngelsch oorlogsschip liet verzoeken. Na g e^le8 met de Fransche regeering had de gelsehe gezant dit verzoek toegestaan en n torPedobootjager „Enterprise" voor het rvoer beschikbaar gesteld naar Haifa. ler^ 'a a's eenige voorwaarde gesteld, die ged vanzelf spreekt, dat de negus zich hou!!?'nde z'-'n verblijf in Palestina zal ont man vat> welke soort van militaire actie ook. Vermoedelijk Woensdag. Te Rome verwacht men, dat het algemeen appel, waar Mussolini gisteren in de Kamer een toespeling op heeft gemaakt, Woensdag zal plaatsvinden. Het appel zal vermoedelijk op gelijke wijze gehouden worden als op 2 October van het vorige jaar het geval was. De rede van Mussolini zal worden uitgezon den en daarna in 4 talen herhaald worden. Het is te verwachten, dat Mussolini in zijn rede dan melding zal maken van den val van Addis Abeba. Heenreis. De „Sperwer" (heenreis) vertrok 4 Mei van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer, De Oever-zwaluw vertrok 2 Mei van Jodh poer en landde denzelfden dag te Rangoon. De Oever-zwaluw vertrok 3 Mei van Ran goon en landde denzelfden dag te Singapore. Vertrok 4 Mei van Singapore en landde den zelfden dag te Bandoeng. De Sperwer vertrok 3 Mei van Athene en landde denzelfden dag te Bagdad. Terugreis. De „Lijster" (terugreis) vertrok 4 Mei van Athene en arriveerde denzelfden dag te Am sterdam. De „Penkoetoet" (terugreis) vertrok 4 Mei van can Rangoon en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. De Fransche vliegster Vivianne Elders en haar Belgische metgezellen Hansez Hornet en Heirman, die tijdens de rallye van de luchtvaartclub van Tripolis een noodlanding in de Lybische woestijn moesten verrichten, hebben drie ontzettende dagen meegemaakt Tijdens de vlucht van Gadames naar Ghat zag Hansez, die als piloot fungeerde, zich wegens benzinegebrek genoodzaakt, op 40 km afstand van den Taloet-berg in de woestijn te dalen. Bij de landing liep de radiateur leeg, ter wijl ook zes flesschen met water braken. Vrijwel zonder levensmiddelen en met nog slechts acht liter water en een kleinen voor raad alcohol bleven de luchtreizigers wach ten op redders. De laatste twee dagen lang woei er een brandend heete Zuiderstorm, die den ongelukkigen de oogen en leden ver schroeide en hen wanhopig maakte van dorst Toen de wind eindelijk ging liggen en nog altijd geen redders waren komen opdagen, besloten de ongelukkigen met den dood voor oogen een laatste wanhoopspoging te doen. Met het laatste restje alcohol, dat zij had den overgehouden, brachten zij den motor aan den gang en inderdaad verhief het toestel zich van den grond. Na eenigen tijd gevlogen te hebben, ontwaarden zij in de verte aan den voet van het gebergte een nomadentent. Tien minuten, nadat zij bij de tent gedaald waren, werden zij opgemerkt door den Italiaanschen kolonel Cagna, die te voren reeds vergeefs het door hooge duinen bedekte gebied had afgezocht. Scheur van 10 m in het omhulsel. Het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft Vrij dag bij aankomst te Rlo de Janeiro met te genslag te kampen gehad en den op het vlieg veld aanwezige personen eenige angstige oogenblikken bezorgd. Toen de Zeppelin wilde meren, brak als gevolg van hevige windvlagen een der stalen kabels, waarmede het luchtschip aan den lan- dingsmast bevestigd wordt De kabel sloeg tegen het ballonomhulsel, waardoor dit over een oppervlakte van 10 vierkante meter open gescheurd werd. Een der leden van de Zeppelin-bemanning bleef tot ontsteltenis der omstanders aan den kabel hangen. Slechts met groote moeite slaagde men er in den man binnenboord te halen. Na drie uren van ingespannen arbeid ge lukte het eindelijk, den luchtreus definitief aan den landingsmast te bevestigen. Met de reparatie van het gescheurde om hulsel is onmiddellijk een aanvang gemaakt. Het luchtschip „Graf Zeppelin", dat eenige beschadiging had opgeloopen, heeft Zaterdag avond om 10 uur uit Rlo de Janeiro de terug reis naar Europa aanvaard. Een fout in de bediening. Naar aanleiding van de berichten in de buitenlandsche bladen omtrent een vliegtuig ongeluk in Zuid-Duitschland verneemt het D.N.B. van goed ingelichte zijde uit Mun- chen: Een vliegtuig, dat deelnam aan een nach telijke manoeuvre in het district Schaben- Neuburg, is op 24 April bij Biberberg, district Neu Ulm, neergestort en vernield. Als oor zaak wordt een fout in de bediening aange nomen. De bemanning van het vliegtuig en de inzittende autoriteiten kwamen om het leven. Het wrak in de bergen gevonden. Het Zwitsersche postvliegtuig, dat sedert Donderdag werd vermist, is Zaterdagochtend gevonden in de rotsen aan den voet van den Rigi. Het toestel, dat den dienst Frankfort Bazel onderhield, is neergestort op een moei lijk te bereiken plaats. Naast het wrak lag het lijk van een der inzittenden: men vermoedt, dat het stoffelijk overschot van den ander onder den wrakhoop zal liggen. AMY MOLLISON. Amy Mollison is gisterenmorgen om 9 uur vertrokken om te trachten het record voor den vliegtocht van Engeland naar Kaapstad te verbeteren, Drie tuinders te Gosforth in Hampshire waren gisteren aan het planten van jonge hoornen, toen een een-man-persoons vliegtuig plotseling op geringe hoogte boven hun hoofden verscheen. De bestuurder gaf een teeken, dat hij een noodlanding moest maken en de mannen holden weg. Vijf Seconden later kwam het vliegtuig neer en vernielde de laatste vier jonge boompjes, die de manhen zoo juist geplant hadden. Het toestel werd volkomen vernield, maar de vlieger had een gelukkige landing gemaakt op de boompjes, die ln elk geval zjjn val nog zoodanig braken, dat hij er met en paar flinlke builen en een hoofdwonde is afgekomen. Twee dooden. Bij Rovan, in Egypte, is een Britsche mili tair vliegtuig neergestort. De piloot en een der passagiers werden gedood. De andere passa gier werd ernstig gewond. Men gelooft, dat de beide passagiers vertegenwoordigers van het luchtvaartministerie waren. OPENING VLIEGVELD GROENEN DAAL BIJ DOETINCHEM. Onder buitengewone belangstelling is Zater dagmiddag te Doetinchem de officieele opening geschied van het vliegveld Groenen- daal, geheel ingericht door de Uitgevers Mij. C. Misset, aldaar. DE FILM VAN K XVIII IN BATAVIA. De gala-première van de K XV lil, uitgaan de van „Onze Vloot", Is Zaterdag bijgewoond door den gouverneur-generaal, mevr. De Jonge en vele autoriteiten. Deze première had plaats in de Decapark- bioscoop. Na afloop van de voorstelling is de heek1 Wijtema door den gouverneur-generaal en vele anderen gecomplimenteerd. (Aneta). Naar de N. R. Crt. verneemt, zal de door de regeering toegezegde steunregeling voor de kleine visschers in den loop van deze maand afkomen. JEUGDWERKLOOZENKAMP TE OOSTEL- BEERS GEOPEND. Gistermorgen is op het landgoed De Baart te Oostelbeers, eigendom van den heer J. vi. d. Mortel, burgem. van Noordwgk, een jeugd- werkloozenkamp geopend, dat plaats biedt aan ongeveer 100 jongelui. Complot met meerdere Chiiieezen. Het onderzoek inzake den moord op den Chineeschen priester in de klenteng (tempel) te Malang is in een nieuw stadium gekomen. Het is n.L wel zeker, meent het Sor. Hbl., dat men hier niet te doen heeft met de daad van één man, maar met een complot, waarbij ver- soheidene Chineezen -ijn betrokken. De waar schijnlijkheid, dat wraakneming een der mo tieven was, wordt daarloor grooter. Aan te nemen valt, dat twee individuen de klenteng zijn blnengedrongen, welke theorie door dé voetsporen wordt bevestigd. De verdenking tegen een der arrestanten is thans nog versterkt, doordat zijn alibi hoogst ondeugdelijk is gebleken. Getuigenverklarin gen, o.a. van 's mans eigen vrouw, bezwaren hem sterk. Het feit dat er meerderen bQ den moord zijn betrokken maakt weliswaar de zaak gecompliceerder, doch aan den anderen kant wil het wel eens gemakkelijk zijn om bewijsmateriaal te verzamelen. Nog geen der arrestanten is door de mand gevallen, De longpest in het Jogjasche, Over de explosie van longpest in Wonosari (Jogja) meldt het Bat. Nbl. thans het voli gende: Wonosari ligt in een volkomen pestvrij gel bied, waar de ziekte ook vroeger nooit heeft geheeracht. Waar men hier met de zoo besmettelijke van mensch op mensch overgaande longpest te maken heeft, moet worden aangenomen, dat het eerste slachtoffer elders, in een berg streek, besmet is en de ziekte dus van buiten geïmporteerd heeft. Hij is, vóór dit kon wor den belet, met familieleden en vrienden in zijn woonplaats, Wonosari, in aanraking geweest, die op hun beurt met longpest besmet werden, Het eenige middel in zulke gevallen is de strengste isolatie van de zieken en van allen, die met hen in aanraking zijn geweest. Dit middel is afdoende om verbreiding tegen te gaan. Verwacht wordt dan ook, dat de ziekte spoedig tot het verleden zal behooren en Wonosari dan weer pestvrij zal zijn en blijven. Uit het laatste telegram blijkt deze ver wachting, nadat er nog eenige slachtoffers gevallen zijn, verwezenlijkt. Be toestand tn Pria.nga.ti, Wat de bestrijding der pest in de Preanger betreft, kan worden gezegd, dat de ziekte er verloopt, zooals sedert de Inenting in het groot met het nieuwe pest-vaccln van dr. Otten mocht worden verwacht. De ziektecijfers toonen aan, dat het vaccin uitnemend werkt. 2 Mei 1936. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Ned. m.s. „Hendrika". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Ned. m.s. -„Depo". 4 Mei 1936. Aangekomen van Huil en vertrokken naar Harlingen de Nederlandsche motorschoe ner „Rémy". 2 Mei. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.600.40 Slips 0.25—0.15 Schol p. kist 4.502.00 Schar 1.501.00 3t>oor haringvisschers: Versche haring p. tal 0.600.35 Geep 18.00-14.00 Door garnalenvlsschers: Gekookte garnalen p. kg 0.180.16 Levende garnalen p. lit 1.25 4 Mei. Aangebracht door haringvisschers: Versche haring p. tal 0.700.35 Geep 18.50-16.00 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 0.160.18 Levende garnalen p. lit 1.25 Stcomv Maat&cu N eder.and. Enggano, t„ 1 Mei v. Padang. Marnix, v. St. Aldegonde, u„ pass, 1 Mei Perim. Modoera, u„ pass. 3 Mei Dungeness. Poelau Roebiah, t„ 2 Mei v. Marseille. Salabangka, u„ 4 Mei te Havre. Saleier, 3 Mei te A'dam. Tajandoen, t., 3 Mei v. Sabang. Tarakan, 29 Mei te Batavia. Kon Holl l.toyd. Eemland, 3 Mei te A'dam. Salland, 1 Mei te A'dam. Waterland, u„ 4 Mei te Montevideo. Zaanland, u„ 1 Mei v. Dakar. Rotterdamsehe Lloyd. Blitar, 2 Mei v. Batavia. Dempo, t„ pass. 4 Mei Perim. Kedoe, 3 Mei te Hamburg. Kota Nopan, u., pass. 4 Mei Finisterre. Kota Tjandi, u„ pass. 2 Mei Point de Galle. Palembang, t„ pass. 1 Mei Perim. Soekaboemi, 4 Me. te Batavia. Tapanoeli, t„ 4 Mei v. Oran. Kon Paketv Maatschappij* Barentsz, 1 Mei v. Kohsichang. Bontekoe, 30 April v. Hongkong. Houtman, 1 Mei v. Port Natal. Nieuw Zeeland, pass. 2 Mei Thursday Isles. Rantaupandjang, 1 Mei v. Port Louis (Maur.) Roggeveen, 30 April v. Port Natal, DE GROOTE LAMMERENMAKKT. De zes groote Lammerenmarkten zullen dit jaar gehouden worden op Maandagen 18 en 25 Mei, Dinsdag 2 Juni, en Maandagen 8, 15 en 22 Juni a.s. RAADSVERGADERING. A.s. Vrijdag 8 Mei zal te Den Burg een raadsvergadering worden gehouden. MARKTO VERZICHT. Doordat er Maandag zoo weinig veehande laren present waren op de Texelsche markt (er was koemarkt te Purmerend), was de handel zeer stug. De aanvoer viel niet tegen, vooral kwamen er veel nuchtere kalveren aan de markt. Er stonden een viertal koeien en enkele pinken aan de lijn, de hoogste prijs was 135, die een flinke melkkoe opbracht. Pinken deden pl.m. 70. Graskalveren waren er niet veel: de beste ging voor ongeveer 25. Nuchtere kalveren waren niet best verkoopbaar, er gingen en kele voor 3 per stuk, gemiddeld werd 6.25 betaald, de duurste 8. De wolveeaanvoer was nog gering, hjj be stond in een viertal schapen van niet te beste kwaliteit; de prijs bedroeg gem. 11 p. stuk. Biggen brachten op de markt gem. 11 op. Slachtvarkens op de boerderij doen nog een slechten prijs, 15 ft 15% cent per pond. Aan de eierenveiling deden de kipeieren vrijwel dezelfde prijzen als vorige week, DE KOUDE HEEFT EEN NADEELIGEN INVLOED OP DEN GRASGROEL De weilanden in onze gemeente staan, ten gevolge van het schrale voorjaarsweder, nog zoo slecht, dat men nog bijna geen rundvee in de weiden ziet. 't Wachten is op zacht weer en een milden regen. Beter staan de granen er voor, de over vloedige regenval van den afgeloopen winter heeft daarop blijkbaar een gunstigen invloed gehad, vooral op de zwaardere gronden ln Eierland is men over den stand der gewassen zeer tevreden. Het was al half vier geweest, toen de muziek van de Tweka-fabrieken de militaire wandeling staakte en van Heel met zijn oranjeploeg het speelveld betrad, zrjn opwach ting maakte voor de eere-tribune en voor de tribune aan de overzijde en stram in de houding stond, toen het Wilhelmus gespeeld werd, door 30,000 landgenooten meegezongen. De Belgen, blijkbaar minder bedreven in community-singing, lieten bij het spelen van hun zoo prachtige volkslied één forsohe man nenstem de glorie van de Belgische vrijheid meejubelen, een ontroerend moment, want in ademlooze stilte stonden daar 70,U)0 menschen met ontbloot hoofd ln toegewijde aandacht, De opgooi volgde, zonder bloemen ditmaal en van Heel raadde goed, maar had niet veel te kiezen, want er was bijna geen wind en ook geen zon. De aanwezige Nederlanders zongen in zorgelooze voorbarigheid: „Wij zijn niet bang!" Sympathiek toch altijd, die gedistin geerde bescheidenheid. Toen kon de strijd beginnen. De opstelling der elftallen was zooals wij Zaterdag gepubliceerd hebben. Pas hebben de Belgen den bal aan het rollen gebracht of ze komen voor het Neder landsche doel. Van Male komt reeds in de eerste min. voor een moeilijk schot in actie. De bal komt terug, weer redt van Male, daarna krijgen de Belgen een hoekschop te nemen. De bal wordt goed geplaatst en door van Male weggestompt. Dat waren een paar be nauwde minuten! Het blijft bij enkele sporadische Nederland sche uitvallen. Het harde, stevige spel der Belgen blijft de baas. Van Nellen gaat er enkele malen gevaarlijk van door. Dan plotse ling weer een overrompelende aanval der Belgen, besloten met een prachtig schot van Fiévez, dat schitterend door van Male wordt gestopt. Hij maakt er een hoekschop van. Eerst hierna komen staaltjes van goed spel der onzen, :.oofdzakelijk door onze vleugel spelers. Handig passeert van Nellen op het goede oogenblik naar Bakhuys, die onmiddel lijk schiet dooh... tegen Badjou! Weer komt van Male voor moeilijk werk te staan. Een hard schot van Bakhuys vliegt naast en dan wordt even gestopt, omdat Anderiesen een harden duw in de maagstreek krijgt. Er volgen dan enkele goed Nederlandsche aan vallen. Van Nellen schiet, doch de bal vliegt voor langs het doel. Schitterend weet Wels echter den bal nog te stoppen en voor het doel te zetten, waar Bakhuys opduikt en den bal ln het net trapt. Nederland leidt Na 28 minuten heeft Nederland dus de leiding. Zij, die dachten, dat het thans verder van een leien dakje zou gaan, hebben het mis. Wel speelt onze ploeg nu veel beter dan in het begin, dooh de Belgen zijn weer de oude Roode Duivels. Ze spelen uitstekend. Het lijkt er op dat Braine gelijk zal maken, doch van Male denkt er anders over. Hij maakt er een hoekschop van. Een onverwachts gelost schot van Smit, dat merkwaardig hard Is, wordt door Badjou mooi gestopt. Bakhuys verricht een goochelstukje door den bal over zijn hoofd heen op het doel te schieten, waar echter Badjou op zijn post is. Even later lost Bak huys een van zyn befaamde schoten, doch de bal gaat juist iets te hoog. Ook een fraai schot van Braine wordt gestopt, doordat van Male op het allerlaatste oogenblik den bal via den paal tot hoekschop verwerkt. Dan krijgt Smit de kans van den dag. Bakhuys geeft plotseling een zoo zuive afgemeten through- pass, dat Smit in hetzelfde oogenblik met den bal voor de voeten op Badjou afrent. Het leek een zeker doelpunt, doch helaas schiet bij naast, wat den Haarlemmer wanhopig naar zijn haren doet grijpen. Het was van Bakhuys overigens een staaltje van schitte rend voetbal. Onmiddellijk hierna wordt de pauze aangekondigd. De tweede helft Bakhuys krijgt al dadelijk een vrijen schop bjj het Belgische strafschop gebied te nemen. De scheidsrechter laat hem onder hevig gefluit van het publiek overnemen, daar de Belgen niet op den vereisohten afstand stonden. Nu schite hij den bal in handen van den doelman. De scheidsrechter krijgt af en toe een fluitconcert voor beslissingen, die o.l. Juist waren. Maar het overwioht der Oranjeploeg Iaat intusschen op zich wachten. Wel wordt er vaak zeer goed gespeeld, doch de Belgen heb ben thans het juiste tegenspel gevonden en bovendien ls hun aanval zoo gevaarlijk, dat onze backs vrijwel voortdurend in actie zijn. Vooral komt er veel gevaar van den door Braine goed gevoeden linksbuiten Isenborghs, die overigens ook wel wat vrijheid geniet. Maar af en toe denkt men toch, dat het tweede Nederlandsche doelpunt in de lucht zit. O.a. als Wels een voorzet van van Nellen te pakken krijgt. Hij mikt evenwel te hoog. Krachtig bestormen de Belgische aanvallers dan onze achterhoede, die zich evenwel prach tig weert. Van Male sluit zich waardig aan bij onze backs; hij speelt prachtig en stpot een paar gevaarlijke kogels vlak onder de lat. VAN MALB Heviger wordt de strijd. Nog 10 minuten! Smit kogelt in, doch Badpou stopt. Van Nellen jaagt den bal midden in een kluwen spelers vlak voor het Belgische doel. De bal springt terug, Braine gaat er in buitenspelpositie van door, dooh het fluitje zwijgt. Gelukkig is van Male op zijn hoede. Hij werpt zich naar voren naar den bal en graait hem van den voet van Braine weg. Een gedurfd stukje voetbal. Wels plaatst den bal voor, doch de toerennende van Nellen schiet naast. Kort achter elkaar schieten van Nellen en Smit nog eens naast en stopt Badjou een lastig schot van van Nellen. Nog 8 minuten. Een hoekschop tegen de Belgen mislukt. Een hevige worsteling voor ons doel volgt waar Weber zich met kracht en geweld doorheen werkt onder hevig gefluit der Belgen. Een vrije schop wordt door van Male gestopt. Nog 5 minuten. Het wordt angstig. Plotseling weer een Belgische aanval. Braine krijgt den bal in opgelegde buitenspelpositie, waarvoor geen twijfel mogelijk was. De grens- reohter vlagt dan ook, maar er klinkt geen fluitje. Braine had even geaarzeld, doch toen hij niets hoorde, schoot hij van een paar meter afstand den bal ln het net. Onder gejuich der Belgen kende de scheids rechter het doelpunt toe. Einde 11. De „Courant" schrijft: Wedergeboorte der Belgen, „Welk een wedergeboorte beleefden de Bel gische voetballers dezen middag. Een elftal met ruggegraat stond hier in h'èt veld, een elftal en dit mag men zeker niet uit het oog verliezen dat technisch noch tactisch die hoogte "an het Nederlandsche team kon bereiken, maar dat in letterlijken zin snakte naar rehabilitatie, een drang, die groot ge noeg was om het oude feu secré van weleer weer in de gelederen te doen varen. De Roode Duivels herboren, energiek en geestdriftig en daardoor gelijkwaardig aan hen die in hun gewone doen tot de beste ama teurs van Europa gerekend mogen worden. Het heeft geen zin dit gelijke spel, dat ons in de laatste minuut van een enerveerenden wedstrijd werd opgediend, te gaan goed pra ten, zoo min als het oirbaar zou zijn de Oranje-spelers thans hard te vallen over hun prestaties, zij mogen dan beneden de ver wachtingen gebleven zijn. Men heeft nu een maal niet .tunnen oproeien tegen een brui senden stroom, die ontketend werd door den geheel belangrijken psychologische factor bij de Belgen: wij, wij arme verguisde Belgische voetballers, die net goed genoeg zijn om on der elkaar wat te twisten; 'wij hebben niets bij dezen wedstrijd te verliezen zelfs niet onze eer, want die is ons in Amsterdam reeds ont nomen... wfe hebben niet te verliezen, maar alles te winnen". De „Gazette" van Antwerpen schrijft in haar verslag: Weldra volgde het einde met een verdiende draw voor België. Zonder Van Male zou Nederland met twee doelpunten verschil zjjn geklopt. Flink tempo. „La Dernière Heure": De wedstrijd werd in een flinl. tempo gespeel: en goede spelmo menten waren talrijk. De ijverigste Belgische speler was ontegeneggeljjk Raymond Braine. Ofschoon het resultaat buiten verwachting is, beteekent dit geenszins, dat het gelijke spel niet verdiend is. Wanneer men rekening houdt met het spelverloop van den wedstrijd zal niemand betwisten, dat de uitslag een waardige belooning vormt voor de flinke krachtsinspanning der Belgen. Het is waar, dat er nog veel te verbeteren valt, maar de strjjdlust der onzen deed onvolmaaktheid ver geten. „La Metropole" van Antwerpen" schrijft, dat het gelijke spel belde elftallen moet be vredigen. De uitslag verwekte bjj de Belgen een buitengewoon groot enthousiasme en be teekent een mooie belooning voor het comité, dat sinds eenige weken aan scherpe critiek was overgeleverd. In het Heyssel-stadion is een eind gekomen aan de zoo geroemde superioriteit der Nederlandsche ploeg. Een wedstrijd is nimmer bjj voorbaat gewonnen. Het wonder Bakhuys, waarop zich het grootste aantal aanvallen concentreerde, wachtte tevergeefs op de gelegenheid om Badjou te verslaan. Steynen beschaduwde hem regelmatig en het was een verkeerde methode van de Oranje-spelers om steeds weer op dezelfde wijze een doorbraak te wil- yen forceeren. Dit is de voornaamste oorzaak van het halve succes der Nederlanders. Aan den anderen kant waren de Belgen in de meeste gevallen ten aanval geleld door Braine, die nimmer te voren zoo schitterend speelde. Wij hebben in ons Zaterdag-overzicht ge wezen op één factor, welke een Hollandsche overwinning zou kunnen voorkomen: de on berekenbaarheid van voetbal. Die ééne fac tor heeft zich doen gelden en geducht ook. In den beginne konden de Belgen een meer derheid forceeren, waarbij onze ploeg zóó in het nauw werd gebracht, dat zjj er den ge heelen wedstrijd niet meer „in" gekomen is. Zoo is het resultaat een 11 gelijk spel ge worden, waarmede we nog blij mogen zijn. Had Van Male n.1. niet in zoo onverwacht goeden vorm geweest, gewis zou het 'n neder laag voor de onzen geworden zjjn! Dit is wel een heele teleurstelling, vooral voor hen, die de Oranje-witte ploeg als onoverwinnelijk" gekwalificeerd hadden. Wjj vinden dit gelijke spel echter een goede les, want opnieuw is tot uiting gekomen, dat de Nederlandsche geen wonder-ploeg is en dat men voor elk ander elftal, ook voor het oogenschijnlijk zwakke, steeds op zijn qul- vive moet zijn. De verschillende bladen heb ben natuurlijk weer vele kolommen aan dezen wedstrijd gewijd, wij ontleenen ditmaal aan het verslag van de Nieuwe Rott. Courant ds volgende bijzonderheden: Promotie-competitie LD, Succes 2Zeemacht 1 Vierde klasse J. Petten 2—CaUantsoog 2 3-3 13—1 GOUDEN KRUIS. Den Helder tweede groep: BKC 2Succes 3 32; Watervogels 2Wieringerwaard 2 (niet ontvangen). Eerste groep: JVCHelder 3 14) DOSKOWieringerwaard 27. V riendschappelük. KennemersHRC Promotie-degradatie. 8-3 Om 10 uur speelde Succes 2 haar eersten degradatiewedstrijd tegen Zeemacht I, o.l.v. den heer Geervliet. Succes trapt tegen wind in af. Zeemacht neemt spoedig het initiatief. Over het alge meen sluit de ploeg beter. Het samenspel bil Succes laat nog wel wat te wenschen over. Als S. nog eens voor doel komt, wordt steeds jam merlijk naast of over geschoten. Na 20 minuten scoort Z. haar eerste doel punt, Jn. Posthumus krijgt dan de kans van den dag om gelijk te maken. Zijn schot gaat echter over. Succes komt er wel wat beter in, maar zij weet het doel niet te vinden. Na keurig samenspel maakt Zeemacht haar 2è doelpunt (20). Keeper Theo had blijkbaar zijn dag niet, want dit doelpunt en ook het voorgaande .leek ons houdbaar. Beide doelen komen beurtelings in gevaar, hetzij door strafschoppen of wel door cornwra. Door een oogenblik van onoplettendheid krijgt Zeemacht een kans die zij benut (03). Luttele oogenblikken voor het einde van de eerste helft waagt de Z.-keeper zich te ver uit z'n doel. Jn. Lont krijgt den bal toegespeeld en schiet iu het verlaten doel (13). Na rust gaat het spel meer gelijk op. Ten slotte is S. licht in de meerderheid. Herhaal delijk zit zij voor het Z.-doel. Een paar maai kroop Z. door het oog van een naald. Vrij on verwacht komt dan een doelpunt aan de andere zijde. Peters maakt er 14 van. Uit een op- gooibal weten de marinemenschen nogmaals te doelpunten (15). Succes geeft zich nog niet gewonnen. De heeren werken hard en Rotgans weet nog 2 doelpunten te maken w.o. een uit een penalty (35). Hiermede kwam het einde, Vóór de match werd den Zeemacht-men- schen wegens het behaalde kampioenschap een bloemenhulde gebracht. ANDERE WEDSTRIJDEN. Diverse elftallen uit Nederland hebben Za terdag wedstrijden in België gespeeld. De re sultaten zijn: Brussel: BrusselAmsterdam 43; Bel gische veteranenNederlandsche veteranen 31. Antwerpen: AntwerpenRotterdam 20; Antwerpsche advocatenRotterdam- sche advocaten 51; Nederlandsche politie— Belgische politie 4—1; Antwerpsche scheids rechtersNederlandsche scheidsrechters 2—0. HET PROGRAMMA VOOR A.S, ZONDAG. Promotie-degradatie tweede klasse. Kinheim—D.W.V. Voorts: Helder 2—Z.F.C. 3,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7