MOEDERDAG? VERLAAGDE TAIIEVE* %e exeutóieó voot onze abonnee en de kindeten van onze abonné 'i. 1 Stadsnieuws Extra hulp aan werkloozen 1936. IIIIU, Salon de Coiffure Salon de Beauté MAISON GERRITS Predikbeurten taart 9HRDEBLAD HELDERSCHH COURANT VAN ZATERDAG 9 ivi-HI 1936 Op' cn ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel). Lichten op voor alle voertuigen. Verbetering van de brand alarminrichting. 5 s 3 s 3 Van Galenstraat 71. Tel. 399. SPOORSTRAAT 104/106 TELEFOON 457 Zondag 10 Mei 1936 U KIEKT Visscherij Uit het politierapport VS'e hebben van verschillende kanten al het j,et verzoek gehad om het bewijs van deelname voor onze excursie naar Amsterdam, toe te zenden, zelfs kregen we al standjes te incas- geeren. Wat is de mensch toch ongeduldig! Heusch er wordt aan gewerkt, maar wij heb ben voor onze nieuwe afdeeling „Excursies" geen nieuw personeel en dus moeten we het tusschen onzen redactioneelen arbeid door verzorgen. Ook is bij de toezending van de bewijzen van deelname nog geen haast, omdat de eerste tocht voor de ouderen pas 10 Juni gehouden wordt. In ieder geval ontvangt men deze maand bericht. Ook bij de kinderen is de animo groot voor het tochtje naar Texel. Het zal dan ook zeker de moeite loonen, mits het natuurlijk droog is, maar dat is altijd het risico bij dergelijke ondernemingen. Voor de jongens en meisjes zijn nog eenige plaatsen open. Wie dus nog mee wil haaste zich. Wij drukken hieronder nog een keer het Invulformulier af. Denk er vooral om het adres niet te vergeten. M (Deze bon in te vullen door de ouders). Ondergeteekende verklaart dat zijn zoontje (s), dochtertje (s) boven 9 jaar, gaarne gebruik zal (zullen) maken van de goedkoope excursie naar Texel, liefst op Woensdag Onderteekening, Den Helder1936 Wintertijd. Mei op: Zon oncf.r Hoogwater sm. nam. Z 10 4.15 20.09 10.45 11.10 M 11 4.13 20.11 11.21 11.49 D 12 4.12 20.12 00.00 0.03 W 13 4.10 20.14 0.33 0.54 D 14 4.08 20.15 1.35 1.55 V 15 5.07 21.17 3.43 4.11 Z 16 5.05 21.18 5.04 5.35 Zaterdag 9 Mei Zondag 10 Maandag 11 i 20.07 20.09 20.11 Aan de Handelsavondschool slaagde voor het diploma machineschrijven: de heer J. Hosing. Vorige maand slaagde voor bovenge noemd diploma de heer G. v. Rijssen. i 1 v SPREEKUREN WETHOUDERS. Wethouder P. A. Smits houdt Dinsdag middag spreekuur in plaats van Maandag middag. CARILLONBESPELING. Ter gelegenheid van den 80en verjaardag Van Janus Kuiper, zullen Maandag 11 Mei, 's avonds om half 10, zeemansliederen ge speeld worden op het carrillon van het Helden der Zee-monument. MUZIEKUITVOERING IN HET JULIAN AP ARK. Bij gunstig weer geeft de muziekvereeniging Harmoniekapel „Winnubst", onder leiding van den heer H. B. Schenkels, directeur, haar le zomerconcert op Dinsdag 12 Mei 1936, des avonds te half negen in het Julianapark. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL DEN HELDER. Geslaagd voor het einddiploma 5-jarige cur sus: H. W. Bouthoorn voor Nederl., Duitsch en Engelsch; P. Dekker voor Nederl., Duitsch, Engelsch en Boekhouden; P. Kootker voor Nederl., Duitsch en Engelsch; H. P. Kuiper Voor Nederl.; J .W. v. d. Kuyl voor Nederl. en Duitsch; P. Th. Minneboo voor Nederl., Huitsch, Engelsch en Boekhouden; M. J. Nijpels voor Nederl., Duitschen Engelsch en Boekhouden; Sj. L. van der Vaart voor Nederl., Duitsch, Engelsch en Boekhouden, en P. Veer man voor Nederl., Engelsch en Boekhouden. Bevorderd van klasse I naar II: W. Blokker, C. M. Heymann, W. D. J. Lafèber, C. M. Dondon, J. Oost, E. Oost, E. J. Postma, P. B. «k J. Sandkuyl, A. Thijssen, H. J. L. Wisse «n M. de Wit. Niet bevorderd: 6. Bevorderd van n naar III: J. Boutkan, N. V- 6. Goes, S. J. G. Groot, D. Hollestelle, C. E. Kok, A. Koole, A. Laan, E. Lastdrager, M. G. Muntjewerf, L. N. Onderwater, J. F. v. d. p'aat, J. c. v. d. Poll, W. Snijder, A. M. Stro- band, p, Tjjsen en C. Verbey., Niet bevor derd 3. Bevorderd van III naar IV: J. Bakker, C. Everhardus, M. Hollestelle, H. J. A. LUcker, W. Moorman en S. Wieren. Niet bevor derd: 1. Bevorderd van IV naar V: G. B. J. Barban- ®°n, A. G. Boerdijk, P. J. Grömmel, A. J. A. oe Haan, G. Helder, H. A. Herderschee, H. J. Hofman, K. de Jong, J. Koning, J. L. Meyer, J. Toes en C. de Vries. Niet bevor derd; i, dltkeiklng herinneringsmedailles aan de leden van het werkcomité Van het plaatselijk crisis-comité. Door Burgemeester Ritmeester. Vrijdagmiddag zijn door den Burgemeester, amens het Nationaal Crisis-Comité, herinne- ■ngsmedailiea uitgereikt aan de leden van e werkcomité van het plaatselijke crisis- °mité. Mevrouw H. G. Bandsma-Meijer en e Hoeren L. Bandsma, M. A. Grunwald, G. Hiessink en B. Fels. Ij. eze medailles dragen de beeltenis van •H. Prinses .TllTfoVta förnmt nnn He ar rijde Prinses Juliana, terwijl aan de achter- jsme vermeld staat dat zij zijn aangeboden ank ba re herinnering aan de medewerking Van ^Iovember !931 tot Mei 1936. De naam •taat aan wien <ic medaille is uitgereikt, daar mede in gegrafeerd. VERJAARDAG h.k.h. PRINSES JULIANA. Op den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana hebben Burgemeester en Wethouders de volgende telegrammen verzonden: 1. aan H.M. de Koningin: Het zij ons vergund Uwe Majesteit, mede namens de burgerij, onze eerbiedige geluk- wenschen aan te bieden ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana. Burgemeester en Wethouders van Den Helder, De Burgemeester, Ritmeester. De Secretaris, E. van Bolhuis. 2. aan H.K.H. Prinses Juliana: Het zij ons vergund Uwe Koninklijke Hoog heid, mede namens de burgerij, onze eerbie dige gelukwenschen aan te bieden ter gelegen heid van den verjaardag van Uwe Koninklijke Hoogheid. Burgemeester en Wethouders van Den Helder, De Burgemeester, Ritmeester. De Secretaris, E. van Bolhuis. Thnns zijn de volgende dankbetuigingen bij het gemeentebestuur binnen gekomen: 1. een telegrafische van H.M. de Koningin, luidende: H.M. de Koningin draagt mjj op gemeente bestuur en burgerij zeer dank te zeggen voor gelukwenschen op 30 April. Van Heemstra. Secretaris. 2. een schriftelijke van H.K.H. Prinses Juliana van den volgenden inhoud: In opdracht van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heb ik de eer Burgemeester en Wethouders, alsmede de Burgerij van Den Helder Haren dank over te brengen voor de gelukwenschen, Hare Koninklijke Hoogheid aangeboden ter gelegenheid van de herden king van Haren geboortedag. De Kamerheer van H.K.H. Prinses Juliana, get.: J. C. Baud. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 11 Mei tot 18 Mei wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. „HELDERSCHE SCHOOLVEREENIGING COMENIUSSCHOOL". Aangifte voor den nieuwen cursus. Wij vestigen de aandacht op een in dit blad opgenomen advertentie van de „Heldersche Schoolvereeniging Comeniusschool", Vlaming straat no. 3, waarin wordt aangekondigd de aangifte van leerlingen voor den nieuwen cur sus, welke 3 September a.s. aanvangt. De aangifte wordt in 't schoolgebouw ge houden en wel Woensdag 13 en Zaterdag 16 Mei a.s. van 3-4 uur. B. en W. schrijven aan den Raad. In Uw vergadering van 11 December 1935 werd besloten ons een crediet van f 2175. te verstrekken voor het maken van een brandalarminrichting. Van dit bedrag was 'f 2025.bestemd voor de fa. Heiligenberg, die voor levering en aanleg zorg draagt. De voor deze som te maken brandalarminrichting zou uit een eenvoudig wekker-systeem be staan, waarmede het alleen mogelijk is de betrokkenen te waarschuwen. Nadere orders moeten zij dan echter eerst op het Hoofd bureau van Politie gaan halen. Het spreekt vanzelf, dat hier nadeel aan is verbonden. Bij schrijven van 1 April j.1. deelde de fa. Heij- ligenberg mede, dat het met een geringe kostenverhooging mogelijk is de inrichting in zooverre te vervolmaken, dat vanaf het Hoofdbureau van Politie tevens de noodige instructies zullen worden gegeven, hetgeen een groote tijdsbesparing zal geven. Daarvoor is noodig de schellen te vervangen door een voudige luidsprekers, terwijl bovendien op het Hoofdbureau een microfoon-installatie móet worden geplaatst. De meerdere kosten, tenge volge dezer voorgestelde wijziging, zullen f 500.bedragen. Aangezien het aanbrengen van genoemde wijziging in de brandalarminrichting door B. en W. van groot belang wordt geacht, ver zoeken B. en W. het toegekende crediet met f 500.te verhoogen. In verband met de opheffing van het Natio naal Crisiscomité zal de subsidieering in Ue kosten van den zoogenaamden B-steun (extfa hulp aan werkloozen voor aanschaffing van kleeding, dekking en schoeisel) voor het jaar 1936 rechtstreeks vanwege het departement van Sociale Zaken geschieden. Voor deze steunverleeuing komen alleen in aanmerking werkloozen, die hetzij uit- keering ontvangen ingevolge een gesub sidieerde steunregeling, hetzij bjj een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaf fing zjjn geplaatst. Werkloozen, die uit een werkloozenkas trekken, kunnen, indien en voorzoover zjj daaraan behoefte hebben, eveneens voor de hierbedoelde extra hulp In aanmerking komen. In het algemeen' zullen slechts die kastrekkers voor extra hulp in aanmerking komen, die kastoeslag ontvangen of steun zouden genieten, in dien zij geen kasuitkeering ontvingen. Do steun is in de eerste plaats bedoeld voor de grootste gezinnen, waar tengevolge j van langdurige werkloosheid met betrek- king tot het aanschaffen van klceding, dekking en schoeisel zoodanige achter stand is ontstaan, dat verstrekking van extra hulp noodzakelijk blijkt. De hulp mag uitsluitend in den vorm van genoem de goederen (levensmiddelen en brand stoffen mogen namelijk niet worden ver strekt), worden toegekend. Wat schenk ik op Een bijdrage kan slechts worden toegekend aan gemeenten, waar een van Rijkswege ge subsidieerde steunregeling en/of werkverscha- 1 fing toepassing vindt. Over het kalenderjaar 1936 mag per gemeente ten hoogste wordep besteed een bedrag, berekend door vermenig vuldiging van het aantal werkloozen ter plaatse met 4.20, met dien verstande, dat van het hiervoor genoemde bedrag ad 4.20 per werklooze 2 ten laste der gemeente komt en 2.20 voor rekening van het de partement van Sociale Zaken. Ter bepaling van het aantal werkloozen eener gemeente wordt aangenomen het gé- midelde cijfer over de eerste 10 maanden van 1935 van de als werkzoekenden bij de plaatse lijke organen der arbeidsbemiddeling inge schrevenen. Dit gemiddelde bedraagt voor, dez£ gemeente 1147. Indien de Raad dus besluit om aan deze regeling deel te nemen hetgeen B. en W. wenschelijk achten zal hiermede voor deze gemeente een bedrag van 1147 X 2 2294, komende ten laste der gemeentekas, gemoeid zijn. Evenals het vorig jaar kan de uitvoering der regeling worden opgedragen aan het des tijds ingestelde, zoogenaamde B-comité. B. en W. stellen den Raad voor als boven te besluiten. Huur noodslachtplaats Koegra; Daar de plannen tot stichting van een keur- lokaal nog in een zoodanig stadium van voor bereiding zijn, dat niet binnen korten tijd eep voorstel daaromtrent kan worden tegemoejt gezien, geven B. en W. den Raad in overweging om te rekenen met ingang van 1 April '36 d 3 noodslachtplaats te Koegras wederom voor den tijd van 1 jaar van de Weduwe Va:i Stipriaan te huren tegen een huurbedrag van 300 per jaar en verder op de voorwaarden, vervat in de huurovereenkomst van 18 Sep tember 1930. KINDER OPERETTE- EN ORKESTVER. „ONS GENOEGEN". Uitslag verloting. Lotno. d f CU d Prijsno. d d ■"E1 CU Lotno. Prijsno. 1497 46 127 38 766 43 1096 50 1275 39 1148 24 1761 28 54 20 1704 48 806 42 788 16 1447 36 1099 3 1484 17 1899 40 1950 37 68 31 1297 9 1053 49 1739 6 1921 22 1774 34 1368 11 1481 29 441 19 13 8 37 30 642 33 1141 10 1180 1 1052 15 819 32 492 47 413 7 472 12 444 4 6 45 799 14 603 44 1312 41 644 25 1336 23 203 26 146 5 1476 2 106 18 331 27 608 13 1935 21 1319 35 Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigéé.. eenigst adres voor Gemberbrood Prijzen kunnen worden afgehaald bjj den secretaris, Wilhelminastraat 46. Prijzen na 25 Mes niet, afgehaald, vervallen aan de ver- eeniging. OOK DE SPOORSTRAAT MORGEN VAN ELECTRICITEITSLEVERING VERSTOKEN. In ons nummer van Donderdag komt eenj advertentie voor van den Directeur der Wa ter- en Lichtbedrijven, waarin bekendge-: maakt wordt, dat morgen de electriciteits- j levering van 4 uur v.m. tot ongeveer 3 u,ur' n.m. in een aantal straten onderbroken zat worden. Wij vestigen er thans de aandacht op, datj ook de Spoorstraat op die uren van electri- citeitslevering verstoken zal zijn. ELECTRO TECHNISCH BUREAU J. REVIER. Hedenmiddag 4 uur opening. De heer J. Revier, die, zooals bekend, reeds gedurende eenige jaren een electriciteitsbedrijf in de Soembastraat bezat, opent hedenmiddag 4 uur een Electro Technisch Bureau in het pand Koningstraat 64. Hoewel de heer Revier gisterenmiddag nog niet geheel en al klaar was met de inrichting der zaak, mochten wij toch constateeren, dat het een winkel is geworden met een o.i. zeer geslaagd interieur, en dat zoowel wat betreft de afwerking als de inrichting. Het zou ons te ver voeren ook maar een eenigszins complete opsomming te geven van wat dit Bureau U levert: allereerst is de heer Revier specialiteit in het leveren van allerlei soorten lampekappen, voorts de bekende luxe kappen en natuurlijk bezit hij een uitgezochte sorteering lampen. In het bijzonder noemen wij de z.g. transformatorlampjes, een laatste snuf je op het gebied van zuinig branden. En dan is daar de afdeeling sanitair, daar zijn de gasfornuizen, stofzuigers, er is een groote collectie Etna-artikelen enz. enz. Nog niet aanwezig zjjn de haarden en kachels, doch Natuurlijk een wmi van Banketbakker, Koningstr. 113, tel. 376. die komen over een half jaartje,' als het weer gaat winteren. De heer Revier, die zijn werkplaats in de Bothastraat 73 voorloopig aanhoudt, heeft zich in enkele jaren een behoorlijke cliëntèle weten te verwerven en wij zijn er zeker van, dat deze uitbreiding van zijn bedrijf een vergrooting hiervan nog zal stimuleeren. Vermelden wij tenslotte, dat het schilderwerk en de betimmering respectievelijk werden uit gevoerd door Gebrs. van der Kuyl, Cornelis Ditostraat en den heer J. Schut, Van Galen- Straat. „WIENER SANGERKNABEN." Zondagavond voor de Hilversumsche microfoon (K.R.O.). In vervolg op datgene wat wij reeds in het nummer van Donderdag over bovengenoemd vocaal keurkorps opnamen, laten wij nog enke le bijzonderheden volgen: De vertooning van een opera van Haydn, „de Apotheker" leidde tot een aantal uitnoodigin- gen in Concertzalen buiten het Convict en in 1926 tot een eerste optreden te Innsbrück en in Zwitserland. De eerste stap buiten Weenen was gedaan. Het volgende jaar vond een op treden plaats in Duitschland, vervolgens we derom Zwitserland, waaraan zich aansloten Joego Slavië, Polen, Rumenië, Italië, (een con cert in het Vaticaan vond eveneens plaats), Parps, Spanje, Scandinavië, Budapest, Athene en de overige Balkanlanden. Op de tweede reis door Scandinavië, waar gedebuteerd werd in Kopenhagen, vond de eerste voorstelling plaats van Humperdinck's Haensel und Gretel, dat later, ook in de Koninklijke Schouwburg te Stockholm vertoond werd. In het vorige seizoen trad men op in Neder land en eenige plaatsen in Frankrijk en onder nam men wederom reizen naar Scandinavië, Polen en de Baltische landen. "Waar nog steeds het aanvankelijk gestelde doel n.1. de jongens, uit alle rangen en standen voortgekomen, geheel kosteloos deze algemeene en in het bijzonder muzikale opvoeding te geven, betracht wordt, is het noodzakelijk door npddel van kunstreizen het budget sluitend te maken. Men is zich ten zeerste bewust dat het reizen den kinderen een zware taak oplegd; maar de unieke gelegenheid de wereld te leeren kennen, zich te bewegen en reeds op jeugdige leeftijd zoo groote ervaring op te doen, zal hun zeer zeker in hun verdere leven te stade komen. Zoowel bij hun optreden van het vorig jaar als bij dat van deze week zijn de beoordeelin- gjfe'n der pers unaniem: iets buitengewoons. Zoo schrijft o.a. „De Telegraaf": Zelden zullen concertbezoekers op één avond op zooveel afwisseling, zoowel in artis tiek als in ander opzicht onthaald zijn. Er werd bijzonder aardig en vlot gespeeld; die paar kinderen wistij de enorme opper vlakte te vullen en de toehoorders door dit alles te boeien. De capaciteit van de kinderstemmen hun zuiver intoneeren en samenzingen liet niet na het talrijke publiek tot geestdrift te brengen. Het „Handelsblad": Met uitbundige geestdrift heeft men het Weensche koor begroet en uiting gegeven aan zijn bewondering voor het gepresteerde. Dat was weer een manifestatie van verruk kelijke muzikaliteit, van aangeboren uitbeel dingsvermogen, dat tintelde weer van humor en leven. Zonder een zweem van nauwkeurigheid of stijfheid bewegen de jonge opera-zangers zich over het podium, zingend en spelend alsof men alle benoodigde requisieten mitsgaders een echt operatooneel ter beschikking had. En ook nu genoot men weer van dezen zang, met zijn prachtig, transparant timbre, met zjjn innig-muzikale dictie en wonderbaarlijke homo geniteit. En de „Nijeuwe Rotterdammer": Voor de jonge zangers uit Weenen was de Doelenzaal weer stampvol geloopen. Natuurlijk is het succes van deze verwonderlijk mooi zin gende kinderen weer groot en kostelijk ge- wees'.. Men hoorde verrukkelijke stemmen het sopraantje is van zeldzame schoonheid en men zag hier kinderen, die het pittigste, het koddigste tooneelspel te bewonderen gaven. Ge boren acteurs. Zoo is deze avond weer een volledige over winning geworden voor de Weensche jongens, wier prachtig zingen wij niet genoeg prijzen kunnen. Klankschooner, reiner en technisch betere samenzang van kinderen is volkomen ondenkbaar. EEN NIEUWE LAMP. Veel licht met weinig kaarssterkte. De firma Roozekrans, Koningstraat 117, brengt een lamp in den handel, die een be langrijke besparing zal geven in het stroom verbruik. Het is een z.g. „Sol-lamp", een Nederlandsch product, die inwendig verspie- geld is en daardoor bij minder kaarssterkte dan de in den handel zjjnde lampen, belang rijk meer licht geeft. De lamp is breed ge bouwd en, zooals we zeiden, inwendig ver- spiegeld, ter voorkoming van oxidatie. De lamp geef! minstens 25 procent meer licht dan een andere lamp van dezelfde sterkte. De levensduur is dezelfde als bg de beste lamp en het prijsverschil is zeer miniem, zoodat we er niet aan twijfelen, of deze lamp zal zeker haar weg naar de afnem ers vinden. In haar korte bestaan heeft ze haar levensvatbaarheid reeds meer dan bewezen. De lampen worden gemat teerd en ongematteerd geleverd. De heer Roozekrans heeft den alleenverkoop voor onze stad. ONGELUK BIJ HINKELEN. Gisternamiddag half zes was het 9-jarig dochtertje van de fam. Sch. uit de Stakman- bosschestraat in die straat aan het hinkelen. Het kind kwam daarbij te vallen en brak haar enkel. Zij werd per auto naar het Marine-hospitaal vervoerd. robert de kers cabaret kings in „casino". Na een tijdsverloop van anderhalf jaar treden deze fameuze musici weer op in „Casino". Wat de „Ramblers" voor Holland zijn, dat is Robert de Kers voor België. Talloozé uit muntende kritieken werden reeds geschreven. Hieronder volgt nog de recensie, welke in de „Held. Courant" verscheen, na hun succes vol optreden alhier: „Robert de Kers en zijn zeven mede-Band leden hebben de harten der Heldersche Jazz- minnaars gestolen na hun succesvol optreden in „Casino" op-Zaterdag en Zondag j.1. Het loeide toejuichingen na elk num mer, soms aanzwellend tot een ovatie, dwong men het ensemble over te gaan, tot het beste wat zij in haar mars had." Tenslotte deelen wij nog mede, dat zoowel morgenmiddag als 's avonds eenige bijzondere shownummers ten beste gegeven worden, welke ook voor niet-dansers alleszins de moeite waard zijn. TIV OLI-THE ATER. „Modern Times" is een bij zondere film. De filmwereld heeft af en toe oogenblikken, waarop er een schok door hare geledingen gaat, en schok, die soms dagen, maar ook wel eens jaren natrilt. Een schok van het laatste kaliber was het, toen in het vorige jaar het bericht uit Hollywood kwam: Charlie Chaplin is gereed gekomen met zijn nieuwste film, getiteld „Modern Times". Maanden lang heeft toen de vakpers en de andere pers volgde gedwee de loftrompet over deze Moderne Tijden geblazen, steeds dichter kwam de rolprent bij Europa, de première in Londen verwekte een geheele consternatie, Amsterdam draaide hem in 3 theaters ette lijke weken tegelijkEn dezer dagen is de film in Den Helder. Zeer velen zullen haar gaan bezien, zich het als een verzuim aan rekenend als zij dit Chaplin-product zouden moeten missen. „Modern Times" i s een bijzondere film. En wel om verschillende redenen. Ten eerste om dat het werk is van Chaplin alleen, hij schreef het scenario, hij belastte zich met de regie, schreef de muziek en leidde de productie. Dat alleen al is een wonderlijke prestatie, vooral als men ziet wat hand en verstand hiér voort gebracht hebben. Ten tweede omdat we hier eindelijk eens een film hebben, welke geheel afwijkt van hare ontelbare zusteren. Chaplin is ook thans weer de lach-verwekker, hij paradeert weer over het witte doek in zijn beroemde make-up: het kaashoedje, het ruime jasje, de fladderende broek en de schoen schuiten, die door de voeten naar Oost en West gewezen worden. Hij zou voorts niet ge kleed zijn als daar het rottinkje niet door hem moeizaam voortgeplant werd. Voortdu rend krult de lach uw lippen, om plotseling, als Charlie weer eens heel dwaas doet, wijd open te gaan om een doortocht te laten voor een explosie van uitbundige vroolijkheid. Toch heeft de glimlach neiging over te gaan in een grimlach, als men bedenkt waarom hier ge lachen wordt. Omdat Charlie de „moderne tijden" in een belachelijk daglicht heeft willen stellen, waarin hij volkomen geslaagd is. Het is een persiflage op dezen tijd en op dien, welke nog geboren moet worden. De machi nerieën moeten het vooral ontgelden en Cha plin laat ons zien hoe de man dreigt te wor den, die niets anders te doen heeft, den hee- len dag door, zijn heele leven lang, dan moe ren aandraaien, steeds maar weer moeren aandraaienNatuurlijk overdrijft Chaplin hier, maar dat neemt niet weg, dat op sug gestieve wijze aangetoond wordt, dat de arbei der een machine is (wordt) en niet anders. De film telt tal van origineele vondsten, te veel om op te noemen. Wist u dat Charlie een uitstekend rolschaatsenrijder was? Speciaal gemeld moet ook worden het tempo, waarin de geheele film gehouden is. Geheel in den geest van den tijd is dat tempo snel en van een rhythme als dat van een cavalcade, de handelingen zijn kort tot afgebroken. Zelfs die in het lyrische...... Tenslotte heeft zich bij ons de overtuiging post gevat, dat alleen een vertolking door Charlie Chaplin een film als deze, de zijne, kan doen slagen. Daarnaast verdient deze nog hulde voor het vinden van een zoo ge schikte tegenspeelster als Paulette Goddard (de 4e Mevr. Chaplin??) in deze Moderne Tijden is. Van het overige programme noemen we speciaal het alleraardigste gekleurde filmpje, dat in muziek en beeld de „Geschiedenis uit het Weensche Woud" (de bekende Strauss- wals) geeft. Voorts is daar de detective Charlie Chan (Warner Oland), die ons voert in de Catacomben van Parijs en daar een moord- en zwendelaffaire op de van hem be kende wijze aan het licht brengt. WITTE BIOSCOOP. „Tusschen twee werelden". De filmindustrie, 's werelds „great business", is er een van superlatieven en zonder deze kan men zich dat heele wondere spel van zwart op wit eigenlijk moeilijk meer voorstellen. Tenslotte zijn we al zóó eigen geraakt, met de ons week-in-week-uit ingegoten portie overweldigends, die ons de filmbladen en andere semi-filmorganen opdisschen, dat we het op den koop toenemen. Maar het is niet alleen deze, voor den waren filmliefhebber eenigszins onaangename zelfkant dezer in dustrie, die ons tracht te overdonderen. Het is ook de film zelf en met name in Amerika tracht men Iedere productie, ook al wordt hij dan aan den loopenden band vervaardigd, het cachet te geven van een verbijsterend iets. Wij moeten bekennen, dat de Amerikanen een aparte feeling heeft voor zakendoen en dat er bjj de groote ondernemingen in de staf knappe psychologen schuilen! Tot deze en dergelijke overpeinzingen ge raakt men licht bij het aanschouwen van „Tus schen twee Werelden" de ongetwijfeld belang rijkste der beide films, die deze week in de „Witte" afgedraaid worden. Het is een film, die men niet bijster belang rijk kan noemen en het is ook een film, die men spoedig vergeet. Tenslotte kunnen we ons in deze dagen niet meer onttrekken aan een perio dieke portie cinematografie en alleen het heel bijzondere blijft eenigen tijd in de herinnering zweven. „Twee Werelden" is een film, waarin Paul Muni, zelf een Mexicaan pur sang, de rol krijgt te spelen van den armen zoon van zijn arm volk, doch ondanks deze positie door geld tot een persoonlijkheid weet uit te groeien. Juanito is zoo gemaakt door de omstandig heden. Toen hij poogde een eerlijk mensch te zjjn die met eerlijke manieren aan de kost trachtte te komen, trapte het noodlot hem al z'n idealen aan stukken en aangezien Juanito het heete bloed en de taaie spieren van z'n ras Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat)" Geen dienst Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderw.„O tijd, die komt!" (Hozea 14:5) Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Meijnen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.30 uuf Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur4 de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgez. Gem. 's Avonds 7 uur. Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. P. Visser, van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur, samenkomsten. Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen. wij doen de rest en. wij doen het goed. Leg iedere andere afdruk naast de onzen o o k U ziet hët verschil. Ga naar den vakman Koningstraat 29. heeft, gooit hij over een andere boeg. Wordt materialist in het kwadraat en weet in een lut tele spanne tijds een fortuin bijeen te garen. Dan komt de liefde er bij en moet Juanito voor de tweede maal erkennen, dat er ook in het verlichte Amerika nog zoo iets is als stands verschil. Een Mexicaan is geen Amerikaan. De film werd geregisseerd door den bekenden Archie Mayo en wij kunnen niet anders den erkennen, dat hij een wondergoed filmisch oog heeft. Hg weet zijn camera daar te brengen waar deze moet zijn en demonstreert op ver schillende plaatsen een opvallende mate van fantasie. Het werk boeit en met name de eerste acten bezitten tal van waarlijk kostelijk geslaagde details. De tweede hoofdfilm is getiteld „De Uitge- worpene" (The outcast Lady), waarin liefheb bers van een „tragedie" (en deze garde is nog altijd zeer groot) hun hart kunnen ophalen, Constance Bennet en Herbert Marshall vervul len de hoofdrollen. Het is weer mis met de tongprijzen. Deze zijn buitengewoon laag en is natuurlijk oor zaak, dat de besomming der vaartuigen sterk wordt gedrukt, want in den regel gaan dan ook de prijzen der andere vischsoorten naar omlaag. Vermoedelijk vindt het zijn oorzaak hierin, dat er weinig vraag in Frankrijk is of dat de contingenten van de kleinere exporteurs zijn uitgeput. De visscher is er weer de dupe van. Her haaldelijk heeft men aangedrongen op een andere regeling der contingenten. Verleden jaar was er ook wijziging in gekomen, maar in het begin van het jaar werden de kleinere exporteurs weer uitgeschakeld en toen vreesde men, dat dadelijk de prijzen zouden vallen. Echter handhaafden deze zich tot dusverre vrijwel, maar sinds eenige dagen is de prijs er glad af. De juiste oorzaak hebben we nog niet kun nen opsporen. Hoe dit ook zij, het feit zelf wordt er niet anders door, maar hopen, dat de inzinking van zeer korte., duur zal mogen zqn. Er zijn wederom twee trawlers voor den sloop uit IJmuiden vertrokken. Er komt dus een kleine opruiming. Van nieuwbouw wordt niet vernomen; ver moedelijk zal daarvan den eersten tijd niet komen, want er zjjn nog valide vaartuigen genoeg om aan de Visscherij deel te nemen. De lage tongprijzen zijn niet bevorderlijk onq het aantal varende schepen uit te breiden. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie van den just. dienst B te 's-Gravenhage raadt belanghebben den aan voorzichtigheid te betrachten met hét aangaan van relaties met de zoogenaamde „Onderlinge Vereeniging van werklooze tüin- lieden" te 's-Gravenhage, die, ten einde te trachten pakjes bloemzaad te verkoopen, cir culaires verspreidt, welker inhoud misleidend is, omdat het publiek daardoor in den Waan wordt gebracht, dat het te doen heeft mét werklooze tuinlieden, terwijl in feite de „vet- eeniging" slechts bestaat uit twee personen, die zelf van het tuindersvak geen vefstind hebben. Deze lieden trachten te verköópèn door op het gemoed van de menschen' t6 werken.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 17