i Anna Paulowna. Geweldige brand te Gouda. Callanisoog Breezand. Wieringen Schagen Texel GEMENGD NIEUWS Land- _T uinbouwnieuws 6 HELDERSCHB COURANT'VAN DINSDAG 12 MËI 1936 Een kaarsenfabriek door het vuur vernield. Uttspraken tegen de Ossche misdadigers. Ook Urk gekweld door muggenplaag Jongeman doodelijk gewond bij het voetballen. het gevaar van een petroleumkachel. De kindermishandeling te Megen 2-jarig jongetje verbrand. Buitenland Moordaanslag, Vierlingen met subsidie van staatswege. Oude stiijdrossen geëerd. Bloedig gevecht met rebellen in Mexico. Familie wel en wee. Hittegolf en sneeuwstormen. De onlusten in Saloniki. Een gangster tot 60 jaar gevangenis veroordeeld. De staking in de Wieringermeer is geëindigd. Bezoek van den Bisschop van Haarlem aan onze gemeente. O Verlaging van den toeslag op verwerkte melk. Gisteravond heeft te Gouda een ontzag lijke brand gewoed in de fabrieksgebouwen van de Vereenigde kaarsenfabrieken, welke een concentratie zgn van de Koninklijke Stearine-kaarsenfabriek Gouda en de kaar senfabriek Apöllo te Schiedam. De plaatse lijke brandweer heeft assistentie ingeroe pen van de brandweer te Rotterdam, Den Haag, Hillegersberg en Waddimcveen. On danks het vele bluschmateriaat en de vele waterstralen, welke in de vlammenzee wer den geworpen was eenige uren na het ont dekken van den brand er nog geen sprake van, dat men het vuur onder de knie had, Omstreeks acht uur is de brand uitgebro ken en om half elf breidde de brand zich nog steeds uit. De oorzaak ligt voorname lijk in broeiing in een partij glycerine. Het fabriekscomplex van de Vereenigde fa brieken van stearine-, kaars- en chemische fabrieken te Gouda, beslaat een zeer groot terrein aan de Westzijde van de stad, welk terrein, dat, naar schatting, vierhonderd meter in het vierkant groot is. Omstreeks acht uur, terwijl de tweede dag- ploeg, die om tien uur plaats zou maken voor de nachtploeg op de kaarsenfabriek wordt Continue gewerkt aan den arbeid was, is eensklaps de zoogenaamde Grynnal-water- sproei-inrichting in werking getreden. Dit is een automatisch bluschapparaat, waarvan de zekeringen bij een bepaalde temperatuur door- smelten, ten gevolge waarvan zich een water- gordijn vormt, rond de plaats waar de abnor maal hooge temperatuur is opgetreden. Het in werking treden van dit apparaat alarmeerde het in de andere gedeelten van de fabriek werk zaam zijnde personeel, dat er iets bijzonders aan de hand was. Inderdaad bleek in de opslagplaats van stearine brand te zijn uitgebroken. In het licht brandbare materiaal vond het vuur zulk een gemakkelijke prooi, dat ondanks het water- gordijn in zeer korten tijd de geheele opslag plaats in lichte laaie stond. Onmiddellijk is het fabriekspersoneel, met een aantal slangen op de eigen leiding met de blussching begonnen, maar tegen de felle flammenzee was men bij lange na niet opgewassen, zoodat men zoo spoe dig mogelijk de Goudsche brandweer waar schuwde. Deze arriveerde weldra met de beide autospuiten. Hoewel deze ook dadelijk op volle kracht aan het werk werden gezet en tezamen een watermassa van drieduizend liter per mi nuut in den vuurgloed wierpen, bleek dat er feen houden aan was, zooals men al vrjj spoe- ig de assistentie van de brandweeren van an dere gemeenten moest inroepen. Inmiddels was het vuur overgeslagen op het gebouw, waarvan de bovenverdieping als pit- fabriek is ingericht. Ook dit pand stond weldra in lichtelaaie, de vloeren brandden door en de brand deelde zich mee aan de lager gelegen stearinefabriek. Nog geen uur na de ontdek king van den brand stortte dit gebouw met donderend geraas in, waarna het vuur de kis tenfabriek aantastte. In allerijl liet men de stoom ontsnappen uit de ketels van het aangrenzend ketelgebouw, terwijl men aan alle kanten druk bezig was, de reeds ingepakte voorraden en de zich nog in emballage bevindende grondstoffen zooveel mo gelijk uit de ernstig bedreigde pakhuisruimten weg te halen, Anderen onder wie een aantal padvinders, maakten zich zeer verdienstelijk, door de administratie en het archief uit de kantoorgebouwen zoo veel mogelijk in veilig heid te brengen. Omstreeks half tien woedde er op het com plex een brandende vuurzee, welke een opper vlakte van ongeveer honderdvjjftig bij zestig meter besloeg. Telkens klonken er doffe knal len, wanneer vaten met glycerine tot exploisie kwamen, en dan laaide het vuur weer nog fel ler op. De brand is een ware catastrophe Ongeveer 250 menschen zullen zonder werk komen. Alle In dienst zijnde arbeiders hebben zich taj het uitbreken van den brand uit de fabriek kunnen redden, Vrees voor uitbreiding. Men begon omstreeks half twaalf ernstige vrees te koesteren, dat het onbedwingbare ele ment zich eveneens aan de aangrenzende fa brieksgebouwen van de stoomzeepziederij De Hamer, van de Vereenigde Zeepfabrieken te Rotterdam, zou meedeelen. Het gerechtshof heeft gisteren de volgende uitspraken gedaan: H. A. v. d. P. en A, ,T. H. (de jonge Toon de Soep) uit Oss, resp, door de rechtbank veroordeeld tot 4 en 3 jaar gevangenisstraf ter zake van diefstal met ge weldpleging te Oyen in den nacht van 15 op 16 Mei 1935 bij de gebr. Verhoeven werden veroordeeld: v. d. P. tot 2 jaar gevangenis straf met aftrek van voorioopige hechtenis fen H. tot S jaar gevangenisstraf met aftrek van voorioopige hechtenis. De advocaat- generaal had bevestiging van het vonnis ge biecht. F. J. van O., arbeider en W. de B., bei den te Oss, waren door de rechtbank ver- 'oordeeld, van O. tot 15 jaar gevangenisstraf 'en de B. ter beschikking gesteld van de re geering en 7 jaar en zes maanden gevan genisstraf, ter zake van diefstal met geweld, 'Öen dood tengevolge hebbende te Oyen in den nacht van 15 op 16 Mei 1035. Van O. werd door het hof veroordeeld tot 10 jaar en de B. tot 7 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorioopige hechtenis. P. W. de B., fabrieksarbeider te Oss en A, 3. H. (de jonge Toon de Soep) te Oss, waren door de rechtbank veroordeeld, de B. tot 1 jaar <jn 6 maanden gevangenisstraf, H. tot 7 Jaar gevangenisstraf ter zake van diefstal in 'den nacht van 20 Februari te Uden bij W. Bonman, De B. werd door het Hof veroor deeld tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf en H. tot 7 jaar gevangenisstraf. M. P. de B., te Oss, was door de rechtbank veioordeeld tot 10 jaar gevangensstraf ter zake van medeplichtigheid aan den diefstal in Öen nacht van 15 op 16 Mei 1934 te Oyen iiet H. v. d. P., A. J. H. en W. de B. en P. kgn O. De advocaat-generaal bij het Hof had tien jaar geëischt. Het Hof deed uitspraak conform den eisch met aftrek van voorioo pige hechtenis. Verdachte verklaarde uog- maals onschuldig te zijn. Het Boscshe gerechtshof heeft gisteren in hooger beroep vonnis gewezen tegen G. J. v. G. en tegen Th. J. van B., die beiden tot 8 jaar gevangenisstraf waren veroordeeld ter zake van brandstichting te Oss in 1926. Het betreft hier het gruwelijke misdrijf, waarbij door de schuld van verdachten een vrouw en drie kinderen zijn verbrand. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Van G. werd tot 8 jaar veroordeeld met aftrek van voorioopige hechtenis. Het vonnis in de zaak tegen van B. werd beves tigd, de voorioopige hechtenis werd in min dering gebracht. H. L. van El. was tot 4 jaar gevangenis straf veroordeeld ter zake van uitlokking van voornoemd misdrijf. De eisch luidde bevesti ging van het vonnis De zaak werd gisteren aangehouden, de verdere behandeling werd bepaald op 18 Mei. Decorr. van „De Telegraaf" te Urk schrijft: De plaag heeft een aanvang genomen. Milhardeu muggen vormen een wolk boven het eiland, de lucht vervullende met een geluid als van een naderend vliegtuig. Het bericht, dat de afsluitdijk door de muggen was bezet, veroorzaakte reeds een groote opwinding onder de bevolking. Vorig jaar heeft men hier de ervaring opgedaan, dat de Westenwind de muggen aanvoert uit de richting Wieringen, maar toen begon de plaag eerst in Augustus. Zaterdagavond draaide de wind naar het Westen en als gold het een naderend onheil, hoorde men overal waar men kwam „de mug gen komen". De voorspelling is Zondagmiddag bewaarheid. Met een gezoem, dat uit de verte reeds hoorbaar was, kwamen de zwarte wol ken over het IJselmeer en in minder dan een uur was elke vierkante decimeter van het eiland bezet met muggen. De huizen zijn er mede gevuld en in de nauwe straatjes dansen ontelbare zwermen op en neer. Bij den voetbalwedstrijd te Hengelo, tus- schen Achilles 4 (aldaar) en Vostra 3, uit Enschede, heeft een der spelers, de 26-jarige ongehuwde E, bij een botsing een rib ge broken, die vermoedelijk in de nieren is ge drongen. Hy is op medisch advies naar het r.-k. ziekenhuis in Enschede vervoerd, waar dr. van Dam operatief heeft ingegrepen, E. Ui echter aan de gevolgen overleden. Dienstbode loopt doodeljjke brand wonden op. Toen de 23 jarige dienstbode van den heer von Henning te Wézep Zaterdag bezig was met een brandend petroleumstel, vatten haar kleeren vlam. Met ernstige brandwonden over dekt Is het meisje naar het ziekenhuis te Zwolle gebracht. Zondag ls ztj aan haar ver wondingen overleden. In hooger beroep wordt 4 maanden gevangenisstraf geëischt. Voor het gerechtshof heeft gisteren in hooger beroep terecht gestaan de 61-jarige mej. M. W. uit Megen, die er van verdacht werd twee voogdykinderen, die aan haar waren toevertrouwd, te hebben mishandeld. Zij was door den politierechter te 's-Hertogenbosch tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat-generaal eischte vier maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. In het gezin M. v. d. Bas aan den Wet houder Venteweg te Gouda onder de gemeente Reeuwyk zat Zondagochtend een bijna twee jarig jongetje op een stoef bij de tafel. In een onbewaakt oogenblik kreeg het éen doosje met lucifers in handen en schrapte er eenige aan. De kleeren van de kleine, die het eenig kind van het echtpaar was, raakten daarbij in brand. Toen de moeder in de kamer kwam, trof zy haar zoontje in deerniswekkenden toe stand aan. Zij wist spoedig de vlammen te dooven doch het kind had reeds ernstige brandwonden gekregen. Het is naar het r.k. ziekenhuis te Gouda gebracht, waar het gis terennacht is overleden. DOODGEVALLEN. De 61-jarige landbouwer J. Strijd te Eke- haar, gemeente Rolde, was gisterochtend bezig met de voorjaarsschoonmaak van zijn schuur. Hjj viel van den zolder en brak zijn nek. De man was onmiddellijk dood. Naar uit Havannah gemeld wordt, is de commandant van het vierde vlootdistrict van de Cubaansche marine, majoor Gonzalez, te Cienfuegos het slachtoffer geworden van een aanslag. Toen hij een pakje opende, dat hem was gezonden, bleek dit een bom te zyn, welke ontplofte en hem een deel van het hoofd en de beide handen afrukte. De hem behandelende geneesheeren hebben de hoop opgegeven majoor Gonzalez in het leven te houden. De politie verdenkt de, Cubaansche jeugd organisatie ervan de hand in dc zaak te heb ben gehad Honderd personen zijn gearresteerd. Benjamin P, Turner, de burgemeester van Passaio (New Jersey), heeft medegedeeld een beroep op den staat te hebben gedaan voor den vierling der familie Kasper. Kasper ver dient slechts 20 dollar in de week en het ge zin telt nog meer kinderen. Zeventien paarden, die deelnamen aan den dienst van het Oostenryksche leger in den grooten oorlog een van de paarden is thans 28 jaar oud werden Zondag gedecoreerd in tegenwoordigheid van een vertegenwoor diger van het departement van oorlog, een aantal oude officieren, en een groot publiek! De paaiden kregen eeu plaat met het woord „Oorlogskameraad" om, werden gefotogra feerd en kregen toen een maaltje van de beste haver die te krijgen is. In een bergachtige streek van den staat Jalisco, zijn rebellen slaags geraakt met troe pen, waarbij 13 rebellen werden gedood, De verliezen der troepeu bedragen 8 gewonden, o.w. een luitenant. De Times meldt uit Bagdad tiet overigden van den senator Noor Vasii op 8O-jarigen leeftijd. Hij was verscheidene malen gehuwd geweest en vader van 22 zoons en 25 doch ters. Ook met stoffelijke goederen was Noor Yasrï rijk bedeeld en de verdeeling ervan heeft aanleiding gegeven tot ongeregeldheden bij zijn begrafenis. Vele zoons, bloedverwanten en vrienden verzamelden zich in het sterfhuis, waar een geschil ontstond over het testament. Men raakte slaags, waarby gebruik werd gemaakt van messen en vervolgens ook van vuur? wapenen. Zeven personen werden in den slag gedood en 17 gewond. Tot de slachtoffers behooren drie zoons van Yasri, die tegelijk met hun vader ter aarde zijn besteld. In sommige deelen van de Oostelijke sta-; ten van Amerika zyn de temperaturen tot een voor dezen tijd van het jaar abnormale hoogte gestegen. In New York is de tempe ratuur gestegen tot 30.50 gr. C., In Phila- delphia tot 33.33 gr. C. en te Gaston in Penn- sylvanië tot 33.88 gr. C. Aan den anderen kant worden deelen van Colorado door zware sneeuwstormen geteis terd, die elk verkeer onderbreken. In het ge bied van Hannah, in Oklahama, hebben wer velstormen groote verwoestingen aangericht. Tal van gebouwen werden vernield. Eén per soon werd gedood en ongeveer 25 gewond, waarvan verscheidenen zwaar. Tot nog toe 12 dooden, De onlusten te Saloniki Zaterdagochtend Cischten 6 dooden, waaronder 2 vrouwen, en 30 gewonden, In de straten van Egnetia is een ware veldslag geleverd; de stakers had den barricaden opgeworpen, welk door de po litie werden bestormd. Ook in de havenwijk hebben ernstige ongeregeldheden plaats ge had. Het leger zorgt thans voor handhaving van. de orde; op verschillende punten In de stad zijn snelvuurkanonnen opgesteld. Des mid dags om een uur was de orde hersteld. Te Athene heèft de opstand te Saloniki ernstigen indruk gemaakt. De minister van verkeer deeldemede, dat vele stakers het werk hebben hervat. Nader wordt gemeld, dat het aantal doo den 2 bedraagt en het aantal zwaargewon den 32. De rechtbank van Tacoma in den staat Washington heeft den gangster William Mahon veroordeeld tot 60 jaar gevangenis straf. Mahon was betrokken bij de ontvoering van den kleinen George Weyerhauser, den negenjarigen eigenaar van vele mUXioenea. Mahon vroeg een losprijs van 200.000 dollar voor het knaapje. Na de arrestatie van Alyin Karpis werd Mahon publieke vijand nummer 1 genoemd. Hg heeft dezen titel dus een week gedragen. Hij werd Donderdag te San Francisco ge arresteerd en bekende schuld, waarna de ver oordeeling onmiddellijk volgde. Dit is een voorbeeld van de poging van de autoriteiten, het recht sneller toe te passen, teneinde het land van de „gangsters" te verlossen. Op het oogenblik bevindt zich nog één lid van de bende van Karpis op vrije voeten en het hoofd van de federale politie deelt mede, dat hij binnenkort zal worden gearresteerd. l MEIFEEST. Het Meifeest, georganiseerd door de af- deeling „Callantsoog" der S.D.A.P., tezamen met de afdeelingen der diverse arbeiders bonden, vond plaats op Zaterdag 9 Mei, in Hotel De Haan. Dè opkomst van het publiek was zeer groot. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld. De heer S. Kooger, voorzitter der S.D.A.P-afdeeling, opende de feestver- gadering. Tot opvroolrjking van dezen avond is uit- genoodigd het gezelschap „Jasper en Meraike", In zijn opening deelde Jasper mede, dat Meraike helaas op doktersadvies niet mocht optreden. In haar plaats zal optreden de tenor Marcel Stelle. Jasper vulde het programma voor de pauze met „een liedje en een praatje", hetgeen hem goéd afging. Marcel Stelle liet ons genieten van zijn prachtige stem. Het was een lust hem te hooren. Vervolgens was het woord aan den spreker van dezen avond, den heer Van der Vaart, wethouder van Den Helder. In zijn rede wees spreker op het oorlogsgevaar, dat momenteel in de wereld dreigt. Ieder zegt „den vrede te organiseeren", maar dit is slechts een pas kwil Slechts indien de volken zelf de leiding nemen is de vrede te organiseeren, en dit kan. door zich achter de arbeidersbeweging te scharen Verder sprak de heer v. d. Vaart over het Plan van den Arbeid. De bezittende klasse zal liler goedschiks geen genoegen mee ne men. Slechts als liet overgroote deel van het volk zijn wenschen kenbaar maakt, zal het Plan tn daden kunnen worden overgezet. Met eenige waardeerende woorden herdacht spreker den onlangs overleden Dr. Wibaut, Door het voorbeeld van dezen grooten strijder voor oogen te houden èti hem te trachten na te volgen zal men hem het best eeren. Na de pauze opende het ensemble met een satyre op de leuze „Voedt u goed", waarna de tenor Marcel Stelle achtereenvolgens ten gehoore bracht een aria uit de opera „Mar- tha, „Ninon", uit de gelijknamige film van Jan Kiepura en een romance uit „Het jolige weeuwtje*. van Frans Lehar. Eeu storm achtig applaus was de belooning voor zijn schitterende vertolking. Vervolgens hield Jasper het publiek een tijdlang bezig met zgn West-Prieschen humor, hetgeen zeer in den smaak viel Tegen half twaalf sprak de heer Kooger een slotwoord. Hij bracht alle medewerkenden een woord van dank. Hij noemde den avond uitstekend geslaagd, hetgeen wij volkomen kunnen onderstrepen Een gezellig bal hield de aanwezigtot laat In den nacht byeen, BEZOEK VAN DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. Morgen, Woensdag, wordt hier om onge veer twee uur de bisschop van Haarlem ver wacht, die in de paroclue-kerk het vormsel zal toedienen. Vermoedelijk om drie uur, half vier, zal de bisschop zich daarna voor het zelfde doel naar de kerk in de Spoorbuurt begeven, BEËINDIGING VAN DE STAKING, I Een deputatie uit de stakers heeft den bur gemeester meegedeeld, dat ook hier de actie bij de werkverschaffing is beëindigd. Zij, die bij 'de actie betrokken waren, ontvangen nog yoorloopig stakers-steun. Hoelang de uit sluiting van het werk zal duren is nog niet bekend. DOOPSGEZINDE GEMEENTEDAG. Zondag 17 Mei a.s. wordt alhier een Doops gezinde Gemeentedag gehouden, waaraan vele doopsgezinden uit andere plaatsen zullen deel nemen. Ds. Meihuizen alhier zat *s morgens 10% ijiur' den dienst in de Doopsgezinde Kerk leiden, vervolgens wordt een autotocht gemaakt naar het momument op den afsluitdijk en daarna «ioor den Wieringermeerpoider. waar in de Ned. Herv. Kerk te Middenmeer Da. J. P. Ömidts van Den Helder des namiddags het woord zal voeren. Na afloop gaat men weer haar Hippolytushoef terug waar des avonds bs. J. M. Leendertz van Haarlem in de Doops gezinde Iferk zal spreken en Ds. Meihuizen cleh' dag met een slotwoord zat beëindigen. Gelyk wg in ons blad van Zaterdag j.t. reed3 vermeldden, was het aspect van de staking in ieWieringermeer door het tewerkstellen van ;eÜ 80-tai arbeiders, geheel veranderd. W(j voorspelden reeds, dat de geest van verzet wel ipoedig zou worden gebroken, nu men het ïuttelooze van deze actie ging inzien, Het linde is echter nog spoediger gekomen dan verd verwaeht. Zaterdag morgen deed men iet Gemeentebestuur weten, dat het verzet was opgeheven. Van de zijde der stakers onge twijfeld een verstandig besluit. Men moest ook wel inzien, dat op deze wijze niets was te be reiken. Intusschen houdt meu zich nu naturulyk pe zig met de vraag: wat gaat er nu gebeuren T het is duidelijk, dat men nu niet voetstoots za'l overgaan tot herplaatsing der geschorste arbeiders. Voorloopig blijven zy geschorst. Wy vernamen, dat deze schorsing b.v. in Hoorn hen- half jaar zal duren. Hoe dit in Wieringen pal worden geregeld is nog niet bekend. Ver moedelijk echter zal hier wel eeu soortgelijke regeling komen. Van bevoegde zijde vernamen wg, dat heden reeds ongeveer 150 arbeiders met stempelen zijn begonnen. Men wist ons niet mede te deelen of de 30 nalatigen nog in het verzet blijven volharden, dan. wel dat zij door om standigheden verhinderd waren te komen,, j De Minister heeft doen weten, dat hij van jeder der stakers persoonlijk een schrijven wenscht te ontvangen. Hierin zullen de stakers ö.m. moeten schrijven om welke redenen zy tot deze staking zijn overgegeaan. Voorts boeten zij meedeelen, dat zy.heel graag weer in de werkverschaffing zullen worden ge plaatst onder dezelfde voorwaarden welke vócir de staking golden (dus met rouleering) en dat zij zich, geheel aan de leiding zuilen willen onderwerpen en alle verplichtingen, ook die der Rijkssteunregeling, zullen nakomen, Wij mogen de ex-stakers wel in ernstige Overweging geven dit verzoek in te willigen, want het komt ons voor, dat dit een ver betering van hun thans zoo droevig lot slechts pal kunnen bespoedigen. Men zou uit de eischen vau den Minister misschien concludeeren, dat Z.E, toch wel overweegt om tot herplaatsing over te gaan, dóch gezien het voorbeeld Hoorn mogen wij hierop helaas niet rekenen, j Wij vernemen, dat de stakers hebben ver zocht om allen gezamenlijk een brief aan den Minister te mogen schrijven, doch aan dit verzoek kon niet worden voldaan. Antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Sneevliet. j Op vragen van den heer Sneevliet in verband met de toepassing van het rouleeringsstelsel voor de tewerkstelling van werklooze arbei ders in de werkverschaffing, de staking van tewerkgestelden in de Wieringermeer en in houdingen op de loonen van tewerkgestelden, heeft de minister van sociale zaken geant woord: Het is den ondergeteekende bekend, dat de invoering van het rouleeringsstelsel bij de te werkstelling van werklooze arbeiders op enkele plaatsen eenige ontevredenheid heeft gewekt, vooral bij hen, die voorheen continu in werk verschaffing waren geplaatst eu nu ten be hoeve van hun mede-werkloozen periodiek jmpeten terugtreden in de steunverleening, De zoogenaamde „staking" in den Wieringermeer- ppldcr ls naar de meening van den onder geteekende mede een gevelg van deze ge moedsstemming, die deer enkele onverant woordelijke elementen in verkeerde banen ge leid, wordt. Ten aanzien van de hierbedeelde gemeenten teijn geen voorzieningen getroffen, welke af wijken van die, welke voor tewerkgestelden uit andere gemeenten in het leven zgn ge roepen. Alleen in Wieringen en Enkhuizen heeft het loon by de werkverschaffing eenige maanden geleden een verandering ondergaan. Vanwege den ondergeteekende geschieden geen inhoudingen op het loon, dat bij de wet lc- verschaffing wordt verdiend. Indien er niet temin inhoudingeu plaats vinden, zal zulk3 alleen geschieden krachtens daarvoor geldende wettelijke bepalingen, waarop de onderge teekende geen invloed kan uitoefenen. Schorsingsmaatregelen tegen tewerkgestel den in een werkverschaffing zijn zeer onge- wenscht. Zij worden dan ook alleen toegepast bij zeer ernstige gebeurtenissen. Ondergeteekende hoopt van harte, dat hg hiertoe slechts uiterst zelden zal behoeven over te gaan. De ondergeteekende kan het systeem van rouleering niet laten varen. Hy is echter be reid om, indien hem aannemelijk wordt ge maakt, dat de toepassing niet juist zou ge schieden, hiernaar een onderzoek in te stellen. Zoolang de „staking" in den Wieringermeer poider niet volkomen beëindigd is, kan de ondergeteekende er niet aan denken, eenigen maatregel in te trekken. Het financieele nadeel, dat de stakers onder vinden, hebben zij uitsluitend aan zich zetf te wijten. DE REVUE „HOE KAN DAT NÖUÏ" Een groot aucoea. Zoowel Zaterdag als Zondag gaf ons plaat selijke revue-gezelschap met groot succes een uitvoering In Cinema de Haan. Zaterdagavond was de zaai en het balcon geheel bezet, doch de Zondagavond spande de kroon: een 200-tal bezoekers moesten teruggezonden worden, daar er geen „kop" meer in de Cinema kon. De revue werd keurig opgevoerd. Er waren ook sketches welke wellicht meer door de ouderen geapprecieerd werden dan door de jeugd, doch het gehalte der meeste nummers was goed te noemen. De scène van den A.N.W.B. was de mooiste, zoowel wat ensceneering be treft dan wel de decors. Inderdaad een pracht stukje. Ook de scene „bij ons op het platte land" droeg zeer veel bij tot het succes. Het ballet, we wisten het al, was een onmisbare schakel in deze revue. Tusschen de akten door werden eenige „hul digingen" verricht n.l. onze kampioene op Gymnastiek-gebied Mej. Snooy en Mevr. Kooy— van Savoye. De eerste werd toegesproken door den heer M. J. Bosker en M, Kooy be nevens door Mevr. Tysen; terwijl de laatste door den heer Bosker werd dankgezegd voor het vele werk dat zij thuis heeft verricht om de meisjes keurig in de kleeren te krijgen. Beide dames kregen een mooie bloemenmand. En mej. Snooy deed op verzoek haar vrije oefening, waarbij wg genoten van haarathle- tische gaven. Een donderend applaus was haar verdiende belooning. De costumes waren verder allemaal prachtig en ook de verlichting was goed gekozen. Tot slot zij opgemerkt dat Mevr. en Burge meester Kolft" dezeu avond met hun aanwe zigheid vereerden. Ook Wethouder Tijseu was aanwezig. Een druk bal besloot deze feestdagen. SCHAKEN, De schaakclub „Wieringen" hield in Con- cordia haar jaarvergadering waarin voor het a.s. winterseizoen een nieuwe competitie- regeling werd gemaakt. Men besloot voort3 ook in de zomermaanden te blijven schaken. - tn de plaats van den heer J. de Ruijter die als secretaris der vereeniglmg bedankte werd, gekozen de heer H. J. Hommes. De heer J, Navis uam als bestuurslid de plaats in van den heer S. K. Minnes die naar elders ls ver trokken, BEVORDERD. De heer D. P, Rezelman, vroeger alhier, thans te Amsterdam, ls aan de Universiteit te Am sterdam bevorderd tot arts. HET CONCOURS OP HEMELVAARTSDAG. Zooals we reeds mededeelden wordt het concours van den Bond van Chr. Harmonie ën Fanfarecorpsen dit jaar in het Park te Den Burg gehouden .De deelname hieraan is groot, Voor den Concertwedstrijd staan niet minder dan 19 corpsen ingeschreven, waar onder 9 Harmoniegezelschappen. Onder de deelnemende corpsen treffen we ook aan Texelsoh Fanfarecorps, in de afd. Uitmun tendheid; Excelsior van Oosterend, in de 2e afdeeling en V.I.O.S. van Oost, in de Sde afd. Aan den Marschwedstrijd nemen 11 corp sen deel, waarbij oolc Tex, Fanfarecorps en Excelsior van Oosterend, Juryleden zijn de heeren Jao. ter Halt, ex- kapelmeester Staf, te Rijswijk; Jos. de Klerk, toonkunstenaar, Haarlem; J. B. Peters, toon kunstenaar te Amsterdam. Het eere-comité bestaat uit 89 personen uit deze gemeente. Voorzitter ls Mr. A. F, Kamp, burgemeester van Texel. Door een zeventaltal personen en ver- eenlgingen zijn lauwertakken, kransen en me dailles beschikbaar gesteld. Woensdag aan den vooravond van het con cours geeft Tex, Fanfarecorps, met medewer king van Excelsior van Oosterend een con cert in het Park te Den Burg. Dit concert zal tegen toegangsprijs toegankelijk zijn. Op Hemelvaartsdag te 10.45 zal de opstel ling op de Groeneplaats plaats hebben, waar na een rondgang door Den Burg wordt ge houden door de deelnemende vereenigingeu. Hierna heeft de officteete ontvangst ten ge meentehuize plaats, waarna een aubade aan het gemeentebestuur en eere-comlté zal ge bracht worden. Daarna begint de Concert- wedstrijd in liet Park. Ook deze wedstrijd is tegen entreé toegankelijk. Van 5 tot 6 uur zal gepauseerd worden. Te omstreeks 9 uur heeft de sluiting door den Bondsvoorzitter plaats. Z.D.H. de bisschop van Haarlem zal deze week een bezoek brengen aan deze gemeente om het H. Vormsel toe te dienen. Woensdag avond arriveert Z D.H. met de laatste boot op Texel, en zal dan op de hier gebruikelijke wyze. door een eerewacht van ruiters vanaf Oudeschild worden afgehaald. Donderdagmorgen zal te 9.30 uur te Den Burg het H. Vormsel worden toegediend Dit maal zal de bisschop ook naar de andere paroch.es van Texel gaan. zoodat niet zooais voorheen de parochianen van Oudeschild naar Den Burg behoeven te komen. Te elf uur zai te Oudeschild en te een uur te De Cocksdo dit sacrament worden toegediend. rp Met de laatste boot vertrekt de hooge b zoeker weer van Texel, weer begeleid doo" dezelfde eerewacht van ruiters, die den Bi* schop Woensdagavond zullen Inhalen. stoet zal van Den Burg vertrekken te 4.39 u en uit de Haven vertrekt de hooge bezoeker weer te 5.35. MARKTOVERZICHT. Als voorloopers van de groote lammeren- markten, die volgende week aanvangen, WêJ ren Maandag 18 lammeren aangevoerd, een paar ongeregelde partijtjes. Voor de beste werd 11.— gevraagd, en 8 A 9 gulden ge- boden, verkocht zijn ze echter nog niet, zoo- dat men nog geen conclusie kau trekken. Verder werd een drietal schapen aange voerd. waarvan de prjjzeu ongeveer 14% 0)4, per stuk waren. De rundaanvoer bestond uit 49 nuchtere kalveren, die gemiddeld 6.50 doen; 6 fok- kalveren, waarvan de duurste 8.opbracht, Een pink bracht 60 op. Een koe werd go- taxeerd op 135. De varkensprtjzen zgn weder iets gestegenj op de boerderij wordt 17% A 18 cent p. p, betaald. Biggen op de markt deden ongeveer 10.per stuk, Schrammen brachten 14 tot 16.op. Aan de Eierenveillng bleven de prijzen dor eieren gelijk vorige week. e n ELEOTRISCHE GRONDVERWARMINO VOOR JONGE PLANTEN. Verscheidene bloemisten in Aalsmeer zy® er toe overgegaan by grondverwarmlng teil dienste der cultuur van jonge planten elee» trioiteit aan te wenden. De praktijk heeft n.I, bewezen, dat stekplanten in door electriciteifc verwarmden grond beter en spoediger worte len dan wanneer deze met water- of stoom- geleidingen verwarmd wordt. Mede een zeef belangrijke factor, welke voor grondverwar mlng door middel van electriciteit pleit, ia, dat de temperatuur constant, ook gedurendè den nacht, kan gehandhaafd worden, hetgeen een gezonden groet van de Jonge planten zee* ten goede komt, LOONWEEK IN DE WERK VERSCHAFFING, In opdracht van den minister van soclal® zaken is aan de gemeentebesturen medego» deeld, dat voortaan alle werkverschaffingen een loonweek moeten hebben, welke samen» valt met de kalenderweek. Thans liep da loonweek gewoonlijk van Donderdag tot en met Woensdag. In verband met een en ander zullen Zaterdag a.s. na werktyd alle loopend® loonweken worden afgesloten, zoodat Zondag overal de nieuwe loonweek aanvangt e4 voortaan samenvalt met de kalenderweek. Teneinde de aldus ten opzichte van de loon* week bij de werkverschaffing verkregen utti» formiteit zooveel mogelijk tot haar recht t® doen komen, acht de minister het gewenscht voortaan ook ten opzichte van de z.g. dri® pendagen uniformiteit te betrachten. Daar 8 pendagen voor alle administraties voldoend® 'is te achten, is den gemeentebesturen en uit» voerders in overweging gegeven voortaan d® uitbetaling van het werkverschaffingsloon op Woensdag te doen geschieden. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft) de Minister van Landbouw en Vlsschery ba- sloten met ingang van 17 Mei a.s, voor <1® komende zomermaanden den toeslag over d® tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk te verlagen van 2,56 cent tot 2,40 cent per kg melk met 3,2 pet. vetgehalte. Overwogen zal worden om, wanneer de be schikbare fondsen zulks toelaten, den toeslag tn de wintermaanden wederom op een hooge* peil te brengen. Door een zoodanige regeling zal ook door middel van de uitkeering het veri> schil tusschen den zomerprijs en den winter» prjjs der melk worden geconcentreerd. Immer® ook vóór het intreden van de crisis werden lil het algemeen ln het zomerhalfjaar lagere melk» prijzen aan de veehouders uitbetaald dan tn hei winterhalfjaar. VER. TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDER KWARTIER. Te Hoorn heeft de Vereenigitig tot ontwik keling van den landbouw ln Hollands Noor» derkwartier vergaderd. Omtrent den vee-export naar Rusland deelde de heer Go vers uit Alkmaar mee, da« een vertegenwoordiger van Sowjet-Rusland met de regeering heeft onderhandeld. Hét bleek, dat voor een grooten export naar Rus land een verplichte levering van vee w>" moeten worden vastgesteld. De minister ver klaarde zich hiertoe niet bereid, zelfs niet zoo'n export mogelijk was. De heter P. Stapel uit Hoogkarspel, voor zitter van de HollandSche Mjj van landbouw betreurde het ten zeerste, dat in een serieuw Russische aanbieding niet is getreden. Besloten is een brief omtrent deze via het Koninklijk Nederlandsch landbouw* comité aan den minister te zenden. Als plaats voor de najaarsvergadering Schagen aangewezen. In het bestuur zijn gekozen de heeren zeiman, Kramer, Gleynis en Stapel. Namens de Noordhollandsche melkoo' missie bracht dr. L. T. C. Schey rapport De melkcommlssle is tevreden over den g van zaken. Vermoedelijk komen er 25 ou sussen met 130 melkers en melksters teg een deelneming van 20 in het voorgaan|®J jaar. Het rijk subsidieert dit ju*1 n 1060. Do heer Jn. Blaauboer van de werk gencommlssie deelde mee, dat het m° j zeer voldoet. Verschillende demonstra zijn gehouden, voornamelijk in de Wien" meer. Namens de bieten-alcohol -commissie ir. G. J. Lienesch mee, dat zl) eau Sd7j0 slaap sliep, dank zy de slaapmiddelen het rijk toegediend.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10