Radio-programma AKKERTJES Leon Blum's verklaring" China en Japan. BINNENLAND HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 12 MEI 1936 Verdaging van de besprekingen. Tot 15 Juni. Het Italiaansche Imperium De negus in ballingschap. De bezetting van Abessinië De oorlog gewonnen. Azana tot president van Spanje gekozen. Slechts 3 punten geven eenig houvast. Een nieuwe stoomvaartlijn op Mogadiscio. Drouillet op vrije voeten gesteld. Zoo'n Kiespijn om het uit te schreeuwen. De sancties duren voort. De Engelsche vragenlijst. Britsche mailbooten worden bewapend. Gehakt in blik voor de werkloozen De margarineprijs wordt nog niet verlaagd. Betere bescherming van Minderjarigen. Vrije dagen voor winkelpersoneel. Installatie van de Televisie-commissie. Reuter meldt nader uit Genève, dat de leden van den Volkenbondsraad gisteravond laat door Eden zjjn bgeengeroepen in het kabinet van Avenol. Men kwam tot overeenstemming over een uitstel van de verdere besprekingen over de Italiaansch-Abessijnsche kwestie. Er zal 15 Juni een buitengewone raadszitting worden byeengeroepen. Op de agenda van die zitting zullen twee punten van bespreking voorkomen, n.1. het Italiaansch-Abesstjnsche geschil en de schending van het verdrag van Locarno door het Duitsche Rijk. 101 kanonschoten hebben Zondag den eersten dag van het nieuwe ryk begroet. De Noord-Italiaansche bladen waren Zon dag volkomen gewijd aan de stichting van het nieuwe Italiaansche, fascistische impe rium. Met geweldige lettertypes drukken zij hun verslagen en beschouwingen over het ont staan van het nieuwe wereldrijk af. Het nieuwe fascistische rijk, zoo schrijft de Cor- riere della Sera, rust, evenals het eerste romeinsche rijk op de granieten zuilen van de eenheid en de kracht der Italiaansche ge voelens en van den Italiaanschen wil. Na 15 eeuwen wordt Rome weer het levenscentrum van een wereldorganisatie. Rome hervat zijn wereldzending. De andere bladen wijzen er o.m. op, dat de Italiaansche strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht de veiligste waarborg vormen voor de toekomst van het imperium, dat den kin deren van Italië het dagelijksch brood waar borgt. Zondagochtend 10 uur werden in de voor naamste garnizzoeusteden van Italië 100. kanonschoten gelost om den eersten dag van het nieuwe imperium te begroeten. Eugelsche critiek op de annexatie. De Morning Post schrgft: ,,De handelwijze van den Duce is eer de uiting van een over winnaar in zyn roes, dan de ingeving van een staatsman. Mussolini heeft de laatste kans om matiging te toonen laten glippen. Erger nog, hg speelt degenen in Engeland en elders, die luidkeels roepen om versterking van het verzet van den Volkenbond, in de kaart." De Daily Telegraph: „De Volkenbond kan zich niet door een enkel gebaar van Rome weg laten jagen; de Italiaansche souvereini- teit over Abessinië moet nog door de andere mogendheden erkend worden". De Times bevat vele brieven van bekende figuren, die waarschuwen tegen het zich bui gen voor de uitgemaakte zaken. Als men den duce zijn gang laat gaan, schrijft de News Chronicle, is het duidelijk, dat er voor geen enkelen kleinen staat meer Veiligheid zal bestaan. Wat Mussolini van daag mag, zal morgen Hitier mogen. Frausche persstemmen, Het Journal schrgft in verband met Genève: De Volkenbond heeft thans een goede gelegenheid om te toonen, dat deze het ver trouwen, dat velen in hem stellen, waardig is. Mevrouw Tabouis schrgft in 1'Oeuvre, dat men daar nooit had kunnen denken, dat deze ongelukkige oorlog in Abessinië op zoo'n nood lottige wijze voor de internationale orde zou kunnen eindigen. Men begon er Zondagavond al over te spreken, dat het beste maar zou zijn Italië althans voorloopig van den Volken bond uit te sluiten. De Europeesche kanse larijen waren gisteren van oordeel, dat zij voortaan rekening hadden te houden met een nieuwen factor in Europa, daar de geest van imperialisme, die Mussolini Zondag te Rome heeft laten toejuichen, thans zwaar op het lot van Europa drukt. Zyn gezondheidstoestand. Te Jeruzalem hebben geruchten geloopen, dat de gezondheidstoestand van den negus ongunstig was. In zgn omgeving worden deze geruchten tegengesproken, maar toegegeven wordt, dat hg Zondagmorgen een lichten hartaanval gehad heeft. De gezondheidstoe- Stand van den keizer ls thans echter bevre digend. Een verklaring van den ntgij». De negus heeft gisteren in het Fransch een verklaring voor de sprekende film afgelegd, Waarna prinses Tsaha zgn woorden in het Éngelsch vertaalde: „Van deze Heilige Stad", aldus de negus, „richt ik tot de volkeren van de wereld mgn oprechte dankbetuiging voor de sympathie, waarmede zij de rechtvaardige zaak van Abessinië ondersteund hebben. Bin nen deze heilige stad van traditie en geloof yinden we ons in een te bitterder gevoeld leedwezen gedompeld, omdat de pogingen van den Volkenbond om de beginselen van collec tieve veiligheid ten aanzien van kleine landen nog niet met succes bekroond zgn. wg hopen, dat in de toekomst de vrede en het geluk van de wereld geheel zullen afhangen van de handhaving van den christelgken geest onder volkeren en individuen, opdat er eendracht en samenwerking kunnen zijn tusschen de men- Bcheti van goeden wil." Buiten Abessinië meent hg beter voor zgn onafhankeiyklieid te kun nen stryden. De negus, die Zaterdag een bezoek bracht kan den Britscheu hoogen commissaris te Jeruzalem, heeft Zondag een lang communiqué aAn den Volkenbond verzonden. De negus publiceerde verder een commu niqué waarin hg' mededeelde geen persoon- lyke interviews te kunnen toestaan. Hij wilde editer toch de redenen van zgn vertrek uit éénzetten. ',,Wij verlieten Addis Abeba, omdat het moreel van onze troepen was geschokt door hét gebruik van gifgas en het dus evident was, dat onze troepen dergelijke onmensche- lijke strydwijzen niet konden weerstaan", zefde de negus. „Onze tegenwoordigheid te Addis Abeba of éenlg ander deel van Abessinië werd een ware bedreiging, niet alleen voor onze eigen bevol king. doch ook voor de vreemdelingen, voor namelijk in de hoofdstad. We meenden de belangen van ons volk beter te kunnen dienen floór buiten het land onze pogingen voor het behoud van Abessinië voort te zetten". De troepen uit het Noorden en Zui den ontmoeten elkaar te Dlredawa. De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau seint, dat, zooals inmiddels reeds bekend is, de strategische punten langs den spoorweg naar Dzjiboetl bezet zgn. Ten noorden van Addis Abeba is Fisje en ten westen van Addis Abeba Aleatsj bezet. Het derde Italiaansche legercorps, dat tot dusverre in Sokota stond, is intusschen zuid waarts tot Lalibela opgerukt. Do Italiaansche troepen van noordelijk en zuideiyk front hebben elkaar Zaterdag ont moet te Diredawa. Toch lnlandsche troepen. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, zgn de Italianen begonnen met de inlijving van Abes- synen voor een inheemsch leger. Het keizerlyk paleis wordt Ingericht voor Badoglio. Naar Stefani uit Addis Abeba meldt, heeft gouverneur Bottai last gegeven het keizerlijk paleis te herstellen, dat zal worden betrokken door maarschalk Badoglio, zoodra hij zijn ambt van onderkoning zal hebben aanvaard. Harrar bezet. Zaterdag werd te Rome officieel medege deeld, dat Harrar door de Italiaansche troe pen ls bezet. Ook Diredawa bezet. Te Rome is Zaterdag officieel bekend ge maakt, dat op den morgen van den 9en Mei de Italianen, komende van Harrar, onder lei ding van generaal Navarra Diredawa bezet hebben aan de spooriyn Addis Abeba Dzjibouti. Thans 30.000 man te Addis Abeba. Het archief van den negus is in slechten toestand teruggevonden, vrijwel alles is door elkaar geworpen, terwijl vele documenten verscheurd of verbrand zijn. Op het oogenblik bevinden zich 30.000 man Italiaansche troepen in en om Addis Abeba. 3000 vrachtauto's en verscheidene pantser wagens zijn aangekomen. De ambtenaren te Addis Abeba hebben zich aan het Italiaan sche bestuur onderworpen en de middelen van de bank van Abessinië ten bedrage van 1% millioen thaler zijn ter beschikking van de Italianen gesteld. De toestand te Addis Abeba. Gisteren heeft men te Addis Abeba de ïyken van 600 Abessynen gevonden in de ruines van het afgebrande gedeelte van de stad. Men heeft een speciale afdeeling uitgerust om bepaalde gedeelten van de stad te desin- fecteereh. Vier militaire vrachtauto's hebben gisteren de eerste autobuslgn te Addis Abeba geopend. Verder heeft men de reorganisatie van de postergen en den telefoondienst ter hand ge nomen. Dit alles geschiedt onder leiding van militaire autoriteiten. Het radiostation van Addis Abeba is geheel vernield, men is echter reeds met het herstel begonnen. Onderwerpingen. Naar Stefani uit Addis Abeba meldt, heb ben tal van hof dignitarissen van den negus zich bij maarschalk Badoglio onderworpen en den eed van trouw aan Italia afgelegd. De Engelsche bestuurderen van de keizerlijke bank hebben zich bij Badoglio vervoegd en hem meegedeeld, dat het goud van de bank verborgen is in het sousterrain. De voorraad bedraagt enkele millioen lire en komt vol gens het recht van veroverering aan Italië toe. Zij verzochten machtiging de bank te heropenen. Dat zou vermoedelyk vandaag geschieden. De koers van den daalder werd vastgesteld op 6 lire. Plunderingen. Uit de berichten, die nog dagelijks te As- mara binnenkomen over de verwoestingen, die de plunderende benden te Addis Abeba hebben aangericht, blijkt, volgens het D.N.B., dat de schade buitengewoon groot is. In de afgelegen wyken der stad knallen 's nachts nog voortdurend schoten. De Ita liaansche ordedienst, waaraan gedeeltelijk ook de Europeanen, die te Addis Abeba wo nen, deelnemen, verricht snel werk en maakt met de bandieten, die met wapens in de hand worden aangetroffen korte metten. Vele plun deraars wachten in de gevangenissen hun veroordeeling af. Nog steed3 worden lijken gevonden, die voor een deel verschrikkelgk verminkt zijn. De Italiaansche karabiniers zorgen voor den politiedienst, de stad is in vier wijken verdeeld, ieder met 70 karabiniers. Zij door zoeken stelselmatig alle inlandsche hutten en nemen alles in beslag, wat hun voorkomt van plundering afkomstig te zijn, waarbij zij de plunderaars gevangen nemen. Onder de ge vangenen zgn vele vrouwen, die den buit verstopt hadden. De aldus opgehaalde goede ren worden tentoongesteld, opdat de recht matige eigenaars ze kunnen opeischen. De „Nw, Rott. Crt." schrgft: De oorlog is nu door Italië gewonnen, De overwinning zal altg'd een technische prestatie van beteekenis blijven, hoewel het voor latere Italiaansche geslachten toch altijd wat wrang zal bhjven, dat de beslissende overwinningen altijd behaald moesten worden met behulp van gifgassen, een ongeoorloofd wapen. Dat het verzet van de Abessijnsche bevolking gebro ken is door dit gas, is niet te verwonderen, het is ook alleen weer zeer jammer, dat dit gas een tegenstand heeft moeten breken, die tenslotte in beginsel zoo geniaal georgani seerd was, als men in het begin van den oor log moeilijk voor mogelijk gehouden zal heb ben. Dat de Abessijnen er bijvoorbeeld in geslaagd zgn de voedselvoorziening van de troepen gedurende zeven maanden in goede banen te leiden, is iets wat wel bewijst, hoe goed deze organisatie was. Dat er barbaarsche toestanden heerschen in Abessinië is bekend geworden, doch dat er een leiding was, die ten slotte in staat bleek in dit land een zoo grandiose organisatie op te bouwen, bewyst, dat het barbarendom ook op andere wijze te bestrijden was geweest. DE ITALIAANSCHE KONING EN DE DUCE NAAR OOST-AFRIKA? Te Rome gaat het gerucht, als zouden Ko ning Victor Emanuel en de Duce naar Abes sinië ga&n. Men voegt hier aan toe, dat de Koning in de heilige stad Aksoem tot Kei zer zal worden gekroond. Het is op het oogenblik evenwel nog niet mogelijk bevesti ging van dit bericht te verkrijgen. 11 AZANA de nieuwe Spaansche president. De vereenigde zitting van de Spaansche Kamer en de voor de presidentsverkiezing gekozen compromisarios heeft vandaag met 754 van de 864 stemmen Azana, den huidigen minister-president, tot president van de Spaansche-republiek gekozen. Azana heeft de benoeming reeds aanvaard. Voor een debuut van een nieuwe regeering voor het Huis van Afgevaardigden had by publiek en pers moeiiyk meer belangstelling kunnen bestaan dan voor de rede, welke Léon Blum Zondag voor den Nationalen Bond van de Socialistische Party moest houden. Inderdaad kon deze rede met een soort van regeeringsverklaring op één lijn gesteld woe den. Iedereen wist immers, dat de socialisti sche leider uiterlijk begin Juni de teugels vqn het bewind uit de handen van den heer Albert Sarraut zou overnemen. Nieuw beroep op de communiste^. De programrede van Blum, een oogenblijc buiten beschouwing latend, kunnen de rede voeringen, door de verschillende afgevaardig den gehouden, in het kort als volgt worden samengevat: Eensgezindheid bestond over de wenschelyk- heid, dat het volksfront, onder leiding van de sociliasten, de nieuwe regeering zal vormen. Van vrijwel alle zijden werd een dringend be roep gedaan op de communisten, de regee- ringsverantwoordelijkheid mede te aanvaarden. Zelfs werden enkele niet van scherpte ont- bloote woorden tot de communistische geal lieerden gericht; met name werd er op ge wezen, dat deze zich nog in October j.1., by monde van de heeren Thorez en Duclos, uit- drukkelyk voor deelneming aan een volks- frontregeering hadden uitgesproken en dat een weigering, om deze belofte gestand te doen, nu de verkiezingen deze mogelijkheid bereik baar hebben gemaakt, wel zeer zonderling aan deed. Anderzyds werd in het licht gesteld, dat de communisten, die naar de vorming van één groote arbeidersparty streven, dan ook bereid moesten zgn van stonde af aan de regeerings- verantwoordelijkheid te deelen, omdat zij an ders van een zekere dubbelzinnigheid niet vry te pleiten zouden zgn. De sprekers deden echter niet minder dui- delgk uitkomen, dat zelfs wanneer de commu nisten hun tot dusver aangenomen afwgzende houding niet mochten wijzigen, hetgeen overi gens uitermate waarschijnlijk is, de socialis tische party in ieder geval het bewind zal aan vaarden. Blum's rede. De groote lijnen van de rede van den socia- listischen leider Leon Blum bestonden óf uit gemeenplaatsen, óf verrieden maar al te duide lijk den wensch den burger gerust te stellen. De rede bevatte slechts drie punten, waar aan men eenig houvast heeft: •1% Strijd tegen het „fascisme" in het bin- t. nenland en zuivering der hoogere ambtenarenkaders van alle de repu bliek vijandig gezinde elementen. 2". Herstel van het vertrouwen in den Volkenbond en terugkeer naar een rustiger atmosfeer in Europa door algemeene ontwapening. 3". Uitvoering van groote openbare wer ken tot bestrgding van de werkloos heid. Hieraan moet dan nog worden toegevoegd, dat de socialistische leider geen nadere aan duidingen heeft gegeven aangaande de wijze, waarop deze punten ten uitvoer zullen worden gebracht. Eén vraag zweefde de laatste dagen op ieders lippen: „Hoe staan de socialisten tegen over devaluatie?" De socialistische leider heeft begrepen, dat hij een antwoord schuldig was, maar hij heeft dit uitermate belangrijke vraagstuk niet meer dan goed geteld vyf woorden in zijn lange rede waardig gekeurd. De eenige zin, waarin het woord devaluatie voorkwam, was de volgende: „Reeds lang wachten de speculanten op het oogenblik van de devaluatie, waarvan wg tegenstanders blijven". Tot slot werd een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de socialistische partij bereid is met alle andere partijen van het volksfront samen te werken, ten einde te komen tot de vorming eener regeering en dat zg de verklaringen van Blum, in wien zij haar volle vertrouwen uitspreekt, goedkeurt. „De Courant". Koffie uit Abessinië op de Ita liaansche markt. Naar het A. N. P. uit Rome meldt, zal de Lloyd Triestino de volgende week een gere- gelden dienst tusschen Triest en Mogadiscio openen. De eerste lading Abessijnsche koffie. 300 ton groot, is hier aangekomen. Het betreft liter koffie, die geteeld is in dé omgeving van Negelli. De koffie zal verkocht worden op de markten te Triëst, Venetië en Genua. Laat op den avond van Zaterdag is de vlieger Drouillet, die, zooals gemeld, in Ver- sailles in hechtenis was genomen, door tus- schenkomst van zijn verdediger, mr. Legrand, op vrije voeten gesteld. Het is waarschijnlijk, dat de terechtzitting, waarin de zaak behandeld zal worden, pas over eenige weken zal plaats vinden. Inmiddels is het vliegtuig te Vlllacoublay opegborgen. Olie- en benzinetanks zijn geledigd, zoodat in geen geval verrassingen kunnen gebeuren. WOENSDAG 13 MEI. Hilversum I. 1875 m, NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten, 10.30 Morgendienst. 11.00—12.00 Vergadering Neder. Chr. Vrou wenbond. 12.15 De Gooilandera en Gramofoonplaten, 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Chr. lectuur. 3.303.45 en 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 Zang en piano. 5,00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.00 Berichten. 8.15 Chr. Orat, Vereen. Arnhem m.m.v, solis ten en strgkensemble. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten. 10.0511.30 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 tu. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Gramofoonplaten en Redig.-Socialisti sche Causerie. 11.00 RVU. Causerie „Arbeid en studie der vrouw". 11.30 Gramofoonplaten. 12.00—1.45 VARA-orkest en gramofoonpL 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 Gramofoonplaten. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.30 RVU. Causerie over Middelb, Onderwys. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Kinderkoor „De Krekeltjes". 7.40 Causerie over Willem van Oranje", 8.00 Berichten. 8.10 VARA-orkest, VARA-tooneelen solisten, 9.30 VARA-Varia. 9.35 Orgelspel. 10.00 Berichten. 10.05 Gevar. programma 11.00—12.00 Gramofoonplaten. DONDERDAG 14 MEI. Hilversum I, 1875 m, 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 3.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10,15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gramofoonplaten, 2.15 KRO-Boys. 3.003.45 Orgelspel. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Piano-recital. 6.30 Leger des Heils-causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Cursus psychologie. 8.00 Berichten. 8.15 Gevar. koor- en orke3tconcert. 9.05 Causerie „De crisis en wy". 9.35 Vervolg koor- en orkestconcert (Om 10.00 Berichten). 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum II. 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten, iO.30 Viool en piano. J 11.00 Knipcursus. ;- 11.30 Lyra-Trio. ■12.15 Omroeporkest en gramofoonplaten, 2.15 Declamatie, zang en piano. 3.0Ó Aeolian-orkest. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor de zieken. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Voor de meisjes. 5.15 Bezoek aan Orkestralië. 5.45 Kovacs Lajos' orke3t. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Pianoduetten. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9.30 Gramfooonplaten. 9.40 Modepraatje voor heeren. 10.00 Omroeporkest. 11.00 Berichten. Gramofoonplaten. 11.4512.00 Kovacs Lajos'. orkest. Fa P li: Natuurlijk kan alleen de tandarts Uw zieke kies beter maken. Maar 's nachts, als de rijn door de warmte van Uw bed hoe anger hoe heftiger wordt, of als Ge door Uw werk niet naar hem toe kunt gaam Neem dan één of twee van die onmiddellijk werkende "AKKERTJES", die U van Uw rijn verlossen. Ze nemen de zenuwprikke- ing weg, die de oorzaak van Uw lijden is. Heb dus steeds een buisje "AKKERTJES" bij de hand. In ontelbare gevallen zullen ze U en Uw huisgenoolen onschatbare diensten bewijzen. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle pijnstillende werking bij allerlei aandoeningen alsi Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Lenden pijn, Rheumatische pijnen, Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid, Migraine en „Kater". Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept vort Apotheker Dumont AKKER.CACHETS De bevoegde commissies niet bg eengeroepen. Op het oogenblik bestaat nog geenerlei plan tot bijeenroeping hetzij van de commissie van achttien, hetzij van de coördinatiecommissie. Dit wil dus zeggen, dat de oeconomische en financieele sancties voorloopig althans ge woon blijven doorgaan. Geruchten in Volkenbondskringen luiden, dat de Italiaansche regeering besloten zou hebben nog een maand af te wachten of de Volkenbondsstaten niet de sancties tegen Italië zullen ophouden. Mochten over een maand de sancties nog steeds in stand ge houden worden, dan zou Mussolini besloten zijn het lidmaatschap van den Volkenbond op te zeggen. DE ITALIAANSCHE SENAAT 18 MEI BIJEEN. De buitengewone zitting van den Senaat zal 16 Mei gehouden worden. De prinsen van het Huis van Savoye zullen deze zitting, die in het verband met de jongere gebeurtenis sen van groot belang geacht wordt bijwonen. Men verwacht, dat de Senaat de decreten van 9 Mei zal aannemen. Geen gunstig antwoord verwacht. Naar Reuter uit Genève verneemt, heeft Eden van sir Eric Phipps een telegram ont vangen over de ontvangst te Berlijn van de Engelsche vragenlyst. Deze ontvangst is niet van dien aard, dat men een gunstig antwoord mag verwachten op de vragen, die Engeland uit naam van de Locarnostaten heeft ge steld. Met name zal, naar sir Eric hoorde, Hitier weigeren Duitschlands standpunt t.a.v, de Sowjet-unie nader te definieeren, daar deze kwestie, naar Hitler's meening, alleen de Duitsche regeering aangaat. DR. SAHM WORDT DUITSCH GEZANT TE OSLO. Het staat thans vast, dat dr. Sahm, de vroegere burgemeester van Berlyn, benoemd zal worden tot Duitsch gezant te Oslo. Zooals bekend, geraakte dr. Sahm eenige maanden geleden In conflict met nationaal- socialistische party-instanties, die hem er van beschuldigden, relaties met Joodsche zakenlui te onderhouden. Zullen op kosten der admiraliteit van kanonnen worden voorzien. Uit een gepubliceerd Witboek blijkt, dat de schepen van de Cunard—White Star-iyn, die de post vervoeren op kosten van de admira liteit zullen worden ingericht om kanonnen van 6 inch te voeren. In het Witboek worden verschillende an dere maatregelen genoemd, om een grootere coördinatie te verzekeren tusschen de oor logsvloot en de koopvaardyvloot wat betreft seinen, verspreiding van berichten met be trekking tot de oorlogsvloot en het bezigen van ex-marinemannen voor de bemanning der koopvaarg-schepen. DE AMERIKAANSCHE SENAAT NEEMT DE MAKINEBEGROOTING AAN. De senaat heeft de marinebegrooting aan genomen en deze is met de amendementen naar het huis van afgevaardigden terugge zonden. Tevoren had de senaat met 40 tegea 12 stemmen het amendement verworpeD waar- by werd voorgesteld de clausule te doen ver vallen, waarin een crediet van 115 millioen dollar wordt goedgekeurd voor den bouw van twee kruisers, zes duikbooteu en twaalf tor pedojagers. De Daily Herald publiceert een interview aan een correspondent toegestaan, door maar schalk Feng Ju-slang, de vlce-presldent van de militaire commissie der regeering te Nan- king en rechterhand van maarschalk Tsjian~ Kai-sjek, waarin Feng verklaarde, dat ,igd, wapend verzet tegen de Japansche agressie onvermydelgk is geworden". Hij ontwikkelde een program met als punt 1 het sluiten van een Chineesch-Russisch verbond; 2. bevorde. ring van de patriottistische beweging in ciii. na; 3. Waarborging van de burgerrechten in heel China; 4. Wapening en masse van het Chineesche volk; 5. Onmiddellijke staking van den oorlog der regeering te Nanking te- gen de Chineesche communisten, die de vast beraden vijanden zgn van Japan. Feng voegde er nog aan toe, voorstander te zijn van een samenwerking in het Verre Oosten van Engeland, Rusland en de Ver. Staten. Een verbond tus-schen du drie ryken zoy elke nieuwe verovering door Japan In het Verre Oosten voorkomen. Voorloopig 60 ton per week niet 50 man personeel. Over de fabrikatie van gehakt in blik voor „Sociale Zaken" ter distributie aan werkloo zen, verneemt het Alg. Hbld. nog, dat de tq IJmuiden Ingerichte fabriek, waarschijnlijk reeds over een week zou kunnen gaan wer- ken. De Inrichting is ondergebracht in de leegstaande gebouwen van de zeevisscherymij. „Oceaan" en met 50 menschen zal de fabri katie van het gehakt in blik beginnen. Er wordt met zóóveel spoed gewerkt, dat in elk geval per 1 Juni de distributie kan beginnen. Op de schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid dr. L. G. Kortenhorst aan de mi nisters van Landbouw en Visschery en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, of zy in verband met de reeds ingevoerde verlaging van den accyns op boter bereid zgn, ook den prijs der margarine aan te passen aan de verminderde koopkracht van breede groepen der bevolking, hebben deze ministers geant woord, niet in staat te zijn, zich reeds op dit oogenblik hierover uit te spreken. Wel kun nen zij mededeelen, dat deze aangelegenheid onlangs op korten termijn in studie is geno men, zoodat binnenkort een beslissing dien aangaande verwacht kan worden. Meeniiig der Eerste Kanier. Bij het afdeelingsonderzoek, der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de zeden in het wetboek van strafrecht te? betere bescherming van minderjarigen, be tuigden verscheidene leden hun instemming met dit wetsontwerp. Deszelfs strekking* krachtiger en ruimer bescherming van min derjarigen tegen verleiding en ontucht, vooral tegen die gepleegd door personen, onder wier gezag of psychisch overwicht de minder jarigen staan, juichten zy in het byzonder toe, al hadden sommigen van deze leden er da voorkeur aan gegeven, indien de bescherming der minderjarigen tot boven den achttien- jarigen leeftijd was uitgebreid. De minister van sociale zaken heeft de vol gende regeling getroffen voor het inhouden van halve vrije dagen voor het winkelperso. neel gedurende het tydvak der vacanties, Daarbij zijn de districtshoofden der arbeids inspecties gemachtigd om gedurende het jaaf 1936 aan hoofden of bestuurders van binnen hun ressort gelegen winkel, die het daarin werkzame personeel aan vacantie van een week of langer achtereen met behoud van loon geven, gedurende ten hoogste 14 weken te vergunnen, dat in die winkels arbeide:u van 16 jaren of ouder arbeid verrichten in afwyking van het bepaalde bg de artikelen 3, eerste lid van 5 van het Werktijdenbesluit voor winkels 1932, met dien verstande, dat behoudens in gevallen, waarin krachtens dit werktgdenbesluit een langere arbeidsduur W toegestaan, niet langer arbeid mag verricht worden dan: a) door mannen en vrouwen gedurende teq hoogste 9*4 uur per dag en 58 Vé uur week; b) door jeugdige personen van 10 jaar of ouder gedurende ten hoogste 9'4 uur per dag en 55 uren per week. j Zaterdagochtend is de televisie-commisfli® in het gebouw van het hoofdbestuur der PA. T., in Den Haag geïnstalleerd. Minister De Wilde heeft een rede uitg?" sproken, waarin hij herinnerde aan de oiit< wikkeling van den radio-omroep tot het b*' langrgke instituut, hetwelk het heden teB dage in onze samenleving is. Ontwikkelde de Nederlandsche omroep zie 1 geleidelijk, waabg steeds verder gaande ve? volmaking werd bereikt en nog steeds WO? nagestreefd op technisch en organisatorisc gebied, thans staan wy voor de vraag. 0 deze ontwikkeling ook nog op andere WUZ bevorderd dient te worden, door n.1. mogeW te maken, dat naast het gesproken woord eI^ de muzikale uitzendingen, tevens ma's met beeldinhoud worden uit gezonde Aan u wordt nu, ter nadere bestudeert!'^ voorgelegd de vraag, of invoering van de «j levisie in Nederland reeds thans inderr" op de'* in overweging moet worden genomen en welke wijze dit nieuwe onderdeel van omroep eventueel georganiseerd zou moe worden. DE „SLAMAT" KOMT WEER TIJDE1,1' IN DE VAART. Het dubbelschroefturbtne mailschip van den Rotterdamschen Lloyd, dat sedei maatschappg haar mailbooten-dienst op via onderhoudt met vier passagierss^ reserveschip is geworden, komt dezen weer tydelyk in de vaart. Het schip zal in last naar Indië vertrekken, om vandaat passaglersdienst terug te komen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2