II RUISWOORDRAADSEL PAG 2 Populaire Rubriek Een humoristisch verhaal van liefde en list! ZATERDAG 16 ME! 1936 T JUTTPrtic het voormalig bezit van Abdul Hamid. Geld stroomde toe uit kleine en groote brandkasten. Niemand wou deze kans voorbij laten gaan, aan den eenen kant om in deze romantische zaak voor weinig in leg mee te spelen, aan den anderen kant op een goeden dag misschien een groot lot in deze erfenisloterij van den Gouden Hoorn te trekken. Politieke achtergrond? Uit de stukken van den advocaat bleek, dat op dat oogenblik 82 directe verwanten van Abdul Hamid leven en meer dan 180 anderen, welke tot de onwettige verwant schap behoorden. Bij den „trust" hadden zich echter 1500 geldschieters of geld- schietersvereenigingen aangesloten. De „erfenistrust" had zich ontwikkeld tot een reuzenschim, tot een droombeeld dat aan allen de heerlijkste droomen voortooverde. Zonder zich om den „trust" te bekom meren, onderzocht de scheidscommissie te Istamboel de pro's en contra's. In gelijken getale zaten in de gerechtszaal Turksche en Fransche advocaten. Het is een onweer legbaar feit, dat de achtergrond van deze gelegenheid een zuiver politiek karakter droeg. Deze zaak speelde zich hoofdzake lijk af in die periode, toen de jonge Turk sche beweging het bewind te Stamboel in handen nam en beslag legde op alles wat voor den opbouw van het Turksche rijk noodig was, en daartoe behoorden na tuurlijk ook de millioen van Abdul Hamid. Voor vele prinsen en prinsessen was de beslissing van de rechtbank te Stamboel de laatste étappe, het laatste hoofdstuk van een grooten hoop die nu snel ineen stortte. Van het raadsel van vorige week valt weinig te zeggen. Er was één lastig woord: „usage" (29 verticaal) voor „gebruik". Sommige puzzelaars speelde bij het op lossen het meer gebruikelijke „usance" door het hoofd. Op verschillende atlassen staat voor Birma „Burma" aangegeven, een meer ouderwetsche benaming voor deze kolome. Door het laatste woord in te vullen, werd de naam van den koning van Tyrus foutief. De prijs werd gewonnen door: Mej. FROUKJE JOH. MULLER, v. Galenstraat 59. In de nieuwe puzzle worden vooral na men van bekende politici, generaals etc. gevraagd. Serieuze krantenlezers kunnen verschillende ervan dadelijk invullen, de andere woorden vindt u na eenig naden ken ongetwijfeld. In verband met Hemel vaartsdag is de termijn van inzending met één 'dag verlengd, zoodat de oplossingen tot Donderdagavond ingezonden kunnen worden. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE. Horizontaal: Klassiaan, Alpen, air, re, Erdal, Dou, leep, houw, eek, Birma, Sam, O.P„ - dar, imans, Koran, Sri, U.S., sen timenteelst, Poe, Sjah, airs, A.G.O., LI., Dean, E.O., Bahia, sermoenen. Ver ticaal: Kameleons, Aa slaap, spil, Ier, An, Nieuw Amsterdam, greep, Roumi, dek, dor, Hiran, Bari, S.S., misthoorn, dot, Are, nies, Nepal, usage, N.O.I., Soho, I03, Mie, br, An. Mej. A. K. Klassiaan was de naam van een militair, die bij de tuchtklasse te Vlissingen, wegens insubordinatie, of an derszins was ingedeeld. In later jaren is dit militair-paedagogisch instituut naar Hoorn overgebracht. Het woord zelf leeft voort in een volks lied, dat indertijd even populair was als de beroemde ballade van „De moord te Waal wijk", en dat aldus begint; Lieve moeder, wil niet weenen, Want uw zoon is klassiaan, Aan de krygtueht onderworpen En naar Vlissingen gegaan. >an de ouderen onder ons is dit lied vast en zeker nog wel bekend. HorizontaaL 1. scheldnaam voor 'n rijke boer (in de Sovjet-Unie). 5. Duitschland's grootste staatsman uit de vorige eeuw. 11. heldendicht van Homerus. 12. fascistische jeugdbeweging in Italië. 14. Phoenicische handelsstad in de Oud heid. 15. vrouwenfiguur uit Multatuli's „Max Havelaar" (zes letters). 16. beroemd schrijver van jongensboeken. 17. lengtemaat (afk.). 18. zeer sterke man (Oude Testament). 20. half-militaire formatie in het Derde Rijk. 21. paardekracht (Eng.,afk.). 22. waardeloos papieren geld, dat tijdens de Fransche revolutie werd uitgege ven. 24. zangnoot. 25. heeft 'n harde schaal. 26. scheikundige afkorting voor „nikkel". 27. groente. 28. kloostervoogd. 30. plaats, waar Jezus een doode op wekte. 32. negende en vijfde letter van hét al fabet. 33. rijksminister van Binnenlandsche Za ken (Duitschland). 34. jongensnaam (afk.). 36. rivier in Portugal (vijf 1.). 37. landstreek ten Oosten van Palestina. 39. gymnastiekwerktuig. 41. een (Engelseh). 42. eiland in het Tobameer op Sumatra. 44. som geld, die men voor iets biedt 46. lengtemaat. 48. vleezige mondrand (3 letters). 49. boek van het Oude Testament (begin letter H). 51. voornaam van den door Alva terecht- gestelden graaf van Egmond (begin en eindletter zijn dezelfde). 54. waterkeering. 56. over (Latijn). 57. voornaam van Spanje's ex-koningin. 58. nieuw gestichte stad in de onder het fascistisch regiem drooggelegde Pon- tijnsche moerassen (beginletter 1), (laatste letter weglaten). 60. Italiaansche dichter en politicus (4? letter u). 61. voorzitter van den Russischen raad van volkscommissarissen. Verticaal. 1. Engelseh staatsman en generaal (t 1916). 2. groote internationale sportfeesten, die naar klassiek voorbeeld, om de 4 jaar gehouden worden. 3. Zwitsersche stad, waar dikwijls con ferenties gehouden worden. 4. geboorteplaats van St. Franciscus. 5. leider van de Italiaansche veldtocht in Abessinië. 6. zonde (Engelseh, 2e letter i).. 7. Marine Luchtvaart Dienst 8. kafferpokken. 9. plaats, waar dep rofeet Samuel be graven werd (1 Samuel 25). 10. leider van de A.R.-partij, stichter van de Vrije Universiteit. 12. grondslag. 13. beroemd Zweedsch plantkundige. 19. motorschip (afk.). 23. zelfst. naamw., dat gebruikt wordt in een synonieme uitdrukking voor: van z'n stuk raken; van z'n onder werp afdwalen. 24. het onderling verwisselen van k«u en kasteel in het schaakspel. 29. Russisch heiligenbeeld. 31. stad aan het Bodemneer, waar v Concilie bijeenkwam, dat Johanneafi!- ter dood veroordeelde. 33. afkorting voor de Fransche mnn^ heid. 35 dagverblijf voor kippen. 36. God (Latijn, tweede naamval). 38. Engelseh minister president. 40. Duitsch operette componist (oa Gr&fin Mariza, die Czardasfürstin, etc 43. mfin (in 't Spaansch en Italiaanseh) 44. koning van Bulgarije. 45. één van de verslagen Abessijnaehe rassen aan het Zuidelijk front. 47. Spaansch landvoogd tijdens den 80- jarigen oorlog. 50. koraaleiland. 52. zijrivier van de Rhone. 53. streelen (1ste persoon enkelv. van het gevraagde woord). 55. Zwitsersch kanton. 59. geheel de uwe. „Een stuiver als 't u blieft, „Wil je een gulden ver- Bedelaar: mijnheer." De mijnheer: dienen?" „Natuurlijk, mijnheer." „Breek dan in mijn huis vannacht in en steel de sigaren weg, die mijn vrouw mij op m'n verjaardag gegeven heeft." VETWORDINGSKUUR VOOR MAGERE MISDADIGERS OP STAATSKOSTEN Amerigo Bertolini stond voor het P' rechtshof te Chicago terecht onder be schuldiging voor roof, voor vijf verscha lende gevallen. De zaak scheen zonr'£' klaar. Weliswaar had Bertolini niet he kend, maar buiten in de gang van het ge rechtshof zaten de getuigen. Voor echter de zaak goed en wel °P gang kon komen, stelde de procureur zelf de verdaging voor. Hij steunde op ®e volgende beweringen. „Toen ik dezen muu liet aanhouden, woog hij juist 220 pon- In de gevangenis heeft het hem echter z slecht bevallen, dat hij juist 100 p°n^84 gewicht verloren heeft. Zjjn uiterlijk daardoor zoo zeer veranderd, dat enkele mijner getuigen nog in ataat hem te herkennen. De getuigenissen tegen hem aldus vervallen. Ik vraag derhalve verdediging om de vetmesting door zelfj! dwarê- dat de beklaagde zjjn vorig gewichtje de 200 resp. 220 pond zal terugge hebben." door L. M. A. EILERS. In weerwil van haar terneergeslagen stemming werd Letty toch getroffen door het ellendige uiterlijk van den jongeman, die voor haar keukenvenster was blijven stilstaan, als gebiologeerd. Zij zelf zat aan de keukentafel en vanwaar hij stond kon hij haar niet zien. Ze zat er, in die vertwij felde stemming, waarin zij verkeerd had, sind3 dien morgen haar berekeningen on barmhartig duidelijk hadden aangetoond, dat zrj genoodzaakt zou zijn haar ouderlijk huis te verkoopen, wilde zij er niet van den honger in omkomen. Toen haar ouders nog leefden had Letty geen zorgen gekend. Haar vader had za ken In de stad, doch daar de gezondheid van haar moeder zwak was, woonden zij in.dit dorp, een half uur ryden met den auto van de stad af. Ze hadden er dit aardige huis met den mooien tuin en Letty had een heerlijke jeugd. Doch toen stierf haar vader onverwacht, haar moeder kwijnde weg, Letty, twee-en-twintig jaar oud, bleef achter. Ze bezat geen bijzondere talenten, had nooit een studie-hoofd ge had, doch haar ouders meenden, dat zij ook nooit voor haar brood behoefde te werken. Ze lieten haar dus slechts een huishoudschool bezoeken. Twee jaar lang ging alles ook goed. Het kapitaal, dat Letty geërfd had, was solide belegd en wierp genoeg rente voor haar af om zor geloos te leven. Toen kwam de wereld-crisis. Papieren daalden met angstwekkende snelheid. Letty, die geen verstand van zaken had, werd meegesleurd, als zoovele duizenden anderen. Haar kapitaaltje verdween Op een dag vond zij zichzelf terug als een doodarm meisje, met geen ander bezit dan dat van een huisje, dat haar geld kostte aan belastingen. Ze trachtte iets te verdienen door hand werken en dergelijke dingen. Een hache lijke onderneming in deze tijden. Daarna probeerde ze het door een keuken te gaan houden. Maar in dit dorp was daarvoor weinig interesse. De huisvrouwen hier, kookten meest zélf, slechts enkele namen nu en dan des Zondags iets van haar of uit medelijden. En nu had zij vanmorgen vastgesteld, dat zij onmogelijk kon doorgaan met dit eigen huis te bewonen, belasting er voor te betalenze moest weg. Na heete tranen te hebben geschreid ging ze aan het werk, want ze was van nature energiek en ze had vandaag twee diners af te leveren. Zoo kwam het, dat ze, nog met betraande oogen, aan de keu kentafel zat en den jammerlijk uitzienden jongeman gadesloeg, die verstard van extase staarde naar een pan met bradend vleesch, waaruit heerlijke geuren stegen. Letty had een goed hart en haar eigen zorgen maakten haar gevoelig voor die van anderen. Arme kerel, wat zag hij er uit! Een soort padvinders-pakje aan, met een korte broek en bloote knieën, zeker gekregen en een gezicht, zwart van hon ger Ze ging naar het venster en vroeg vriendelijk: Heb je zoo'n honger? De Jongeman kreeg een schok, staarde haar aan, werd vuurrood, slikte een paar malen en bracht er toen moeizaa® it „Janeendat wil zeggen Kom maar binnen, zei Letty, opende de keukendeur, ik zal je v/a ven. De jongeman keek haar aan, ke€ schichtig om zich heen en gleed langs haar naar binnen. et Ze schepte op een bord wat 30®P keek medelijdend toe, hoe hU die oplepelde. Toen gaf ze hem een stuk lijk gebraden vleesch met groenten^ aardappelen. Ik heb toch geen dacht ze en voor de twee was er ge^.er De jongeman at, alsof hij in drie niets had gehad. Zy ging tegenover zitten en voelde zich minder eenzaam ellendig, terwijl ze hem gadesloeg- Hoe lang is het wel geleden, zooiets hebt gehad? vroeg ze, je niet te geneeren voor mij, hoor Hij had nu alles op en keek haar met nieuwen levensmoed in de oogen- Hoelang, zei hij, wel, weken. (Wordt vervolg'

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14