Vrouw en Techniek T JUTTERTJE ZATERDAG 16 MEI 1936 PAG. 3 Waarom vele vrouwen zoo onhandig zijn. Eenzijdige op' voeding is door' gaans de schuld. Lucht- en Zonnebaden op de juiste wijze toegepast. door Mevr. G. C. Meyer-Schwencke. Mannen verwijten ons meermalen, dat wjj geen verstand hebben van technische dingen. Deze opvatting wordt zelfs niet prijs gegeven met het feit voor oogen, dat er verscheidene vrouwelijke ingenieurs zijn, zelfs vliegeniersters, die in geen enkel opzicht voor mannen onderdoen. Toch moeten wij toegeven, dat vele vrouwen in verschillende gevallen te veel op haar man steunen, zelfs waar het géén zuiver tech nische dingen betreft. Denken wij slechts toe weinig huisvrouwen er toe komen om zelfstandig een spoorboekje te raadplegen of belastingbiljetten in te vullen. Vele huisvrouwen zitten met de handen in het haar, indien b.v. een stop van net eiectrische licht doorslaat of een electrisch apparaat weigert, terwijl later blijkt, dat met een kleine reparatie aan het snoer het euvel verholpen had kunnen worden. Zij denken er echter niet aan zelf de fout op te zoeken. Toch zal ieder moeten toegeven, dat er eveneens veel onhandige mannen zijn, die geen stuk gereedschap weten te hanteeren, wier handen totaal verkeerd staan, waar het een of andere techniek betreft. Het onhandig zjjn van vrouwen "wordt echter wel eens wat overdreven, want vele vrouwen hebben een aangeboren handigheid, die echter niet altijd tot uiting komt Veelal is de opvoeding aan een minder handig zijn schuld, want reeds in de jeugd jaren wordt voor meisjes een andere maat staf aangelegd dan voor jongens. Wanneer Meisjes b.v. een meccano of trein voor haar verjaardag vragen, dan zal de verwonderde moeder haar onmiddellijk antwoorden, dat dit geen „meisjesspeelgoed" is en zal zij een pop, een winkel of wieg krijgen. Alle technische vaardigheid, die ontwikkeld zou kunnen worden, wordt omgezet in haken, hrelen, naaien, e.d. „vrouwelijke handwer ken", alhoewel meer mannelijk knutselwerk geene deele zou schaden. Zeer vele dingen kunnen zoowel meisjes 1's jongens al spelende leeren, waar ze in hun later leven veel practisch nut van heb ben. Naast het gebrek aan belangstelling of een al te eenzijdige opvoeding hebben meis jes meermalen een al te theoretische vorming op school, die er in hooge mate toe bijdraagt, de vrouwen, waar het Practische dingen betreft, minder handig e doen schijnen. Zelfs wanneer men het Ptinclpe van een stoommachine heeft ooren uitleggen op school, dan wordt Men later geenszins handiger om een of &uder technisch werk uit te voeren. kennen allen conservatieve huis vrouwen, die de moderne technische hulp- Middelen in hare huishouding niet wen- schen toe te passen. Meermalen treft men vrouwelijk dienstpersoneel aan, dat van al 16 eiectrische apparaten niets wil weten eu zich liever bij het oude houdt. Inplaats vsn de stofzuiger te gebruiken, vinden zjj et veel gemakkelijker het karpet „even" y te vegen, trwijl voor hen niets bovrn et ouderwetsche gas-strtJktjzer gaat. Het j ®Ze wellicht ongelooflijk klinken, doch Jiderdaad zijn er dergelijke gevallen. Als orzaak hiervan kan men aangeven, dat e verband tusschen vrouw en techniek ontbreekt, meestal door gebrek aan erva- ring en door het zich niet vertrouwd maken Met de moderne hulpmiddelen, die het leven er huisvrouw inderdaad kunnen vereen- voudlgen. tegenwoordige jeugd zal geheel anr3ers hier tegenover staan, omdat zij er Mede opgegroeid is en alle technische ulpmiddelen als iets gewoons heeft leeren beschouwen. heelal is het „technische onverstand" van huisvrouwen te wijten aan gebrek aan lichamelijke kracht of aan een zekere geaffecteerdheid, welke men zooveel kan aantreffen bjj vrouwen, die zich boven dergelijke werkjes verheven gevoelen. De practijk heeft echter wel degelijk bewezen, dat vrouwen inderdaad bevatte lijk kunnen zijn voor technische problemen. Wij denken slechts aan de vele chauffee- rende vrouwen en zooals wij reeds zeiden het steeds stijgende aantal vliegerniersters. Waarom zou het dan onmogelijk zjjn, dat vrouwen haar stofzuiger, radiotoestel, strijkijzer en dergelijke veel minder inge wikkelde toestellen repareeren? Een feit is, dat vele vrouwen niet gaarne breken met de oude sleur en zich blijven vastklemmen aan een eenmaal aangehomen gewoonte. Wanneer echter de noodzakelijkheid haar dwingt zich met technische hulpmid delen vertrouwd te maken en deze te be- heerschen, dan zal zij ook weten aan te pakken. Wellicht zal de opvatting, dat vrouwen voor technische dingen ongeschikt zijn allen grond verliezen, want de geschie denis heeft door de eeuwen heen bewezen, wat vrouwen kunnen bereiken, indien zij zich tot een of ander zetten. Zondag. Groentensoep. Biefstuk. Bloemkool. Aardappelen. Ananas met roompudding. Maandag Asperges. Harde eieren. Boterjus. Aardappelenkoekjes. Appel- custardpudding. Dinsdag Aspergesoep. Carbonade. Capucijners (blik). Aardappelen. Sinaasappelen. Woensdag Runder bief stuk. Stoofsla. Aardappelen. Pannekoeken met sinaasappelsaus. Donderdag c Gevulde tomaten. Koud vleesch. Postelein. Aardappelen. Vrijdag Schotel van rauwe groenten. Gekookte visch. Spinazie. Aardappelland. Vruchten taart. Zaterdag Runderlapjes met tomaten. Stoofsla. Aardappelen. Roompudding met ananas. 6 dl melk, 5 dl room, 150 gr suiker, 1 dl marasquin, schijven ananas en geconfjjte kersjes, 10 bladen witte gelatine. De melk met suiker wordt aan de kook gebracht en hierin de vooraf in koud wa ter geweekte en goed uitgeknepen gelatine opgelost, waarna wij de vloeistof laten af koelen en van tijd tot tijd roeren om het zakken te voorkomen. Begint de massa drillerig te worden, dan roeren we de stijf geklopte room er door en brengen alles over in een lagen platten vorm, die vooraf vochtig is gemaakt Is het geheel vol komen stijf, dan wordt de pudding gegar neerd met de schijven ananas en de kers jes. De eerste worden gehalveerd en langs den rand gelegd, in het midden komt een heele plak met een kersje in het midden, terwijl wij de overgebleven ruimte met roode en groene vruchtjes versieren. Aspergesoep. Xbi 1 kookwater asperges, 50 gr boter, 75 gr bloem, 1 dl room, desgewenscht 1/8 blikjes champignons. Het water, waarin de asperges gekookt zijn is bewaard en wellicht ook nog enkele koppen. Boter verwarmen en er de bloem bij strooien, daarna met elkander vermengen en langzaam het verwarmde kookwater toevoegen, oppassen, dat er geen klontjes inkomen en de soep nog een minuut of vijf laten doorkomen, daarna zeven en in de soepterrine gieten, vermengen met room. Wil men er champignons bij doen, dan worden deze na het zeven nog even ver warmd, nadat ze eerst door midden ge sneden zijn. Op dezelfde wijze als aspergesoep be reidt men o.a. bloemkoolsoep. Vruchten taart. 300 gr bloem, 125 gr basterdsuiker (lichte), 225 gr boter, 2 eierdooiers, een mespunt zout. We kneden van de gezeefde bloem, bo ter, suiker, eierdooiers en zout een goed samenhangende bal deeg, die we daarna uitrollen met de deegrol, die, evenals de aanrecht of de tafel, met bloem bestrooid is en bedekken daarna bodem en opstaan- den rand van een ingevetten springvorm met ongeveer 1/3 van het deeg. Het deel, dat we overhouden rollen we aan 8 smalle dunne reepjes, waardoor de bodem in acht gelijke deelen verdeeld wordt; deze reepjes laten we zooveel mo gelijk opstaan en vullen de ruimten tus schen de vakjes met vloeipapier aan, daarna wordt de taart in een vrij warmen oven gebakken en na bekoeling op een platten schotel overgebracht en de ruimte der vakjes naar verkiezing gevuld met vruchten, die,met wat ..slagroom gegar neerd kunnen worden of met room, waar voor hieronder het recept volgt; Gele room. 3 dl melk, 1 pakje vanillesuiker, 75 gr. suiker, 3 eierdooiers, 10 gr bloem. We kloppen de eierdooiers met de sui ker en voegen hierbij de bloem en een scheutje melk, zorgen er vooral voor, dat we een gelijke massa krijgen, zonder klon tjes. De overige melk brengen we aan de kook en voegen deze scheutje voor scheutje bij de eieren, doen alles terug in de pan en laten de massa onder voortdu rend kloppen even doorkoken, op een kleine pit; nemen de pan van het vuur en bijven kloppen tot de vla nagenoeg koud is. Runderlapjes met tomaten. 4 runderlapjes a 1 ons of 2 van 2 ons, zout en peper, 50 gr rundvet, 1 dessert lepel gehakte peterselie, 1 theelepel ge mengde kruiden, 1 desertlepel bloem, 4 dl water, 4 tomaten, 50 gr boter, 1 ui. Het vet wordt in de braadpan heet ge maakt en de runderlapjes, die met peper en zout bestrooid zijn aan beide kanten bruin, doch niet te donker gefruit, de bloem op een bord gelegd en de uien in het vet bruin, doch niet te donker geruit, de bloem er over gestrooid, evenals de peterselie en kruiden en daarna giet met het water er bij, doet het vleesch terug in de pan, en laat het 1 1 lü uur in de saus smoren (deksel op de pan). De tomaten worden even voor het vleesch opgedaan wordt, óf heel óf in plakjes gesneden in de 50 gr. boter gebakken en over de runderlapjes verdeeld, die op een verwarmden schotel gelegd worden, terwijl de gezeefde jus apart wordt opgediend. LEZEN IN BED. Lezen in bed is over het algemeen niet aan te bevelen, daar men de oogen door de ongewone houding en door 't feit, dat men 't boek te dicht bij de oogen houdt onnoodig inspant. Vooral voor degenen, wier oogen reeds niet al te sterk zijn, wordt bijziend heid bevorderd. Wellicht zijn voor som mige menschen in dit opzicht verzachten de omstandigheden aan te voeren, ingeval slapeloosheid hen verhinderd de zoo noo- dlge rust te vinden en deze verkregen wordt door het lezen van lichte lectuur. Bij kinderen moet men echter de ge woonte om vóór het slapen gaan te lezen niet aanmoedigen of oogluikend toestaan. Hun fantasie wordt geprikkeld en hun ge dachten houden zich teveel met het ge- lezene bezig; hetgeen geen rustige slaap bevordert. Heer des huizes: „Heeft mijn vrouw veel last van je?" Zwerver: „xk heb juist een klein kar weitje in den tuin voor haar opgeknapt en nu wacht ze op u om een verklaring te vragen van al de leege flesschen, die ik opgegraven heb." De zon kan reeds heerlijk warm zijn in den middag en verlokt velen er volop van te genieten. Reeds te lang zijn zij de matte winter-teint en het vaak voor komende gevoel van loomheid moe en ver langen naar een gebruinde gelaatskleur en nieuwe levenskracht. Maar... niets is leelijker dan de blaren van zonnebrand, ontstaan door het onoordeelkundig nemen van lucht- en zonnebaden. Niet genoeg kan er tegen gewaarschuwd worden het aan licht en zon ontwende lichaam aan de directe inwerking van zonnestralen bloot te stellen. Slechts langzaam moet men te werk gaan en wanneer men de huid aan de eer ste zonnestralen wil gewennen, moet men zich warm kleeden en wollen ondergoed dragen. De voeten moeten, evenals het onderlijf goed warm toegedekt zijn als men zich op de ligstoel uitstrekt en be gonnen wordt met gezicht en handen, die vooraf goed ingevet moeten worden met speciale crème, vóór men er de zonne stralen op laat inwerken om te begin nen slechts voor 5 tot 10 minuten. Men gevoelt zich daarna inderdaad verkwikt en de gelaatshuid bruint zich langzaam. Later kan men beginnen met lucht- baden in de kamer te nemen of op een afgedekt windvrjj balcon; deze moeten steeds aan en zonnebad voorafgaan. De werkelijke zonnebaden mogen nim mer meer dan 5 minuten duren in den aanvang althans niet, en mogen later tot 15 of 20 min. hoogsten opgevoerd wor den. Langer blootstellen aan de zon kan ern stige gevolgen met zich brengen, waar van een rimpelige huid nog slechts van het minste belang is in vergelijking met andere bezwaren. Bij ieder zonnebad moeten hoofd en oogen door een lichten hoed en donkere bril beschermd worden en het lichaam ge heel ingevet zijn. Het meest gunstig wer ken zonnebaden, waarbij tevens lichaams oefeningen worden gedaan. Niet genoeg kunnen wij waarschuwen tegen slapen in de zon, dat evenveel gevaren biedt als zonnen met een nat lichaam. Ieder jaar opnieuw ziet men in de va- cantieweken op de zeebadplaatsen volwaa senen „profiteeren" van de zon door lang uit op het strand of tegen de duinen op te liggen, liefst urenlang, niettegenstaan de de medici herhaaldelijk waarschuwen voor het gevaar van zonnebrand. Voelt men zich na het liggen in de zon min of meer onbehagelijk, duizelig, met bloedaan- drang naar het hoofd, hartkloppingen of andere verschijnselen, dan moet onmiddel lijk naar een schaduwrijke plek worden uitgezien en moet men de eerste dagen ophouden met het nemen van zonnebaden. Met passé zonnebaden met overleg toe en nimmer zonder de huid voor zoover deze aan het licht en de zon is blootge steld, goed met goede crème te hebben in gevet. o

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 15