Modepraatje V;av PAG. 4 ZATERDAG 16 MEI 1936 tjuttertje Mode snufjes. Mode wenken. Waarom hebt ge „ja" gezegd Een rondvraag bij jonge echtparen. Nieuwe behandeling van brandwonden. De voorjaars- en zomerwecfsels wedijve ren om het hardst met de in bloei zijnde bloemen in weiden en tuinen. Is er wel ooit één mode geweest, die zoo „bloemrijk" was als die, welke thans hare scepter zwaait? Wij zien alle mogelijke soorten bloemen van de meest bescheidene soorten tot rozen en chrysanten toe, de laatste zóó groot, dat ze een'-theeschotel gemakkelijk bedekken. We zien zelfs gestyleerde takjes, o.a. zagen wij de lente in beeld gebracht door kleine zilverachtige takjes katjes op een zwart zijden fond. Het complet rechts heeft even- eens bladeren-motieven en heeft eèn vrij lange cape van effen zijde met bedrukte ran den. De japon zelf is met i plissé's gegarneerd. De middelste japon heeft banen, die geplisseerd zijn e,venals de pofmouwen, terwijl uit de hals een plissé te zien is; om het middel een breede ceintuur. De linker-japon is bij zonder aardig en vlot, heeft een garneering van licht met donkere motiefjes, terwijl de japon een donkere fond met licht figuren heeft, b.v. zwart wit metwit-zwart. Sluiting met knoopen en zesbaanrok. Wijde mouw, die om de arm in plooitjes wordt gestikt, waardoor de ruime kop zeer tot zijn recht komt. Op nagenoeg alle sportieve mantels en japonnen zijn zakken aangebracht, hetzij in- of opgezet. De voorjaarsmode brengt zeer veel bloemen-motieven. Men ziet overheerschend veel gebloemde weefsels zoowel voor middag- als avond-kleeding, terwijl corsages en ranken langs halsuit snijding en middel tot de nieuwste mode snufjes behooren, evenals bloemenarmban- den, die bij het avondtoilet zoowel van versche als van kunstbloemen gemaakt worden. Men kan duidelijk waarnemen, dat de mode-ontwerpers min of meer onder Chi- neesche invloed gestaan hebben, want de hoeden met spitse bollen zijn hieraan ont leend ovenals de letterteekens, die cipkeliSf vormig op japonnen en blouses worden aangebracht. Wij zagen trouwensook casaques, die ontleend waren aan oud Chineesche modellen en bedrukt waren met letterteekens. Mantels, japonnen, blouses hebben meermalen een halsafwer king van koord; dikke zijden snoeren wor den met pompoms afgewerkt en de dikke gouden snoeren staan zeer decoratief op donkere fluweelen japonnen. Ceintuurs ziet men tot zelfs 15 20 cM. breed in alle-mogelijke technieken uitge voerd. Tyroolsche en oud-Duitsche ceinfili- grainwèrk, terwijl andere met toutache of tres bestikt zijn. Ook kralen stiksels zijn zeer modern en worden in kleuren uitge voerd; Tyroolsche en oud-Duitsche cein tuurs in bonte kleuren met bijbehoorende tasschen zullen op witte zomerjaponnen gedragen worden en er een vroolijk iets aan geven. Kleine ronde hoeden van vilt, in den vorm van kapjes gewerkt, hebben soms een aangeknipte band, die bjj wind om de kin gedragen wordt, i Combinaties van stroo en leer zijn geen zeldzaamheid. Zwart 'stroo als grond- materiaal wordt met lichte strikken, rozetten of décoratieve ornamenten ge garneerd. DAMES NACHTJAPON. VKK 1863. Prijs 0.25 en 0.05 voor adm. en ver zendkosten. De mooie bedrukte weefsels, die wij zien voor onderkleeding, doen menige dame besluiten, zelf hare dessous en nachtklee- ding te maken. De verschillende weefsels, waaronder Bembergzijde een voorname plaats inneemt en plm. 90 cM. breed is, zjjn goed wasch- baar en de motieven en kleuren in groote verscheidenheid verkrijgbaar. De nachtjapon wordt gemaakt met punthals en afgewerkt met smal kantje, dat eveneens aan de mouwen gezet wordt. Opgestikte schouderstukjes, waaronder de ruimte verdeeld wordt. Patronen verkrijgbaar in de maten 42 4446 voor den prijs van 0.25 en "0.05 voor adm. en verzendkosten. - EENVOUDIGE JAPON VKK 1859. Prijs 0,25 en 0.05 voor adm. en ver zendkosten.. Van effen wollen bovenpas aan voor- en rugzijde; kleine postuurnaadjes aan zijnaad en figuurnaadjes vanaf de taille. Smalle kraag met revers die desgewenscht van afstekend materiaal of fluweel gemaakt kunnen worden, terwijl deze garneering dan eveneens wordt toegepast op de manchet van de mouw. De rok bestaat uit twee banen, waarvan de achterbaan twee uit- naadjes heeft. Smalle stofceintuur met gesp. Patronen in de maten 404244 en 46 voor 25 ct. en 5 ct. voor adm. en verzend kosten. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden- aan -,Het Practische Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. Maat zij dit vandaag nog doen. En wel aan dit adres: Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. Men sluit dan twaalf cent aan postzegels bij. Onze lezeressen zullen veel genoegen van deze premie beleven. Doe het dus spoedig. En veel succes. Op een danspartij. NAAM; STRAAT: PLAATS: Patroon No. Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te sluiten. ONZE VOORJAARSVERASSING. Een juist succes! Onze voorjaarsverrassing, waarover wq reeds meer dan eens schreven, heeft een enorm succes geoogst. Een ontelbaar aantal dames maakt van de gelegenheid gebruik kennis te. maken met deze premie, die bestaat uit een schit terend voorjaarsmodeblad. De premie is, wij behoeven het nauwe lijks te zeggen, bij een ieder in den smaak gevallen. Wij krijgen er zelfs enthousiaste .-brieven-.over!-.-»-• Er zijn nu natuurlijk nog dames, die de 1- premie nog niet hebben aangevraagd. Laten H?j: „Mag ik je eens opzoeken?" Zij: „Beslist niet." Hij: „Ik bedoel ook niet direct, maar op een regenachtigen,vervelenden avond, als ik niets anders te doen heb." „Moet ik eerlijk op Uw vraag antwoor den?" vraagt mij de 40-jarige vrouw die sinds drie jaar gelukkig getrouwd is. „Eer lijkheid is de voorwaarde antwoord ik" Mijn man kent en bemint mij hoewel hij wel weet dat ik toenmaals niet uitsluitend om zijnentwil „ja" heb gezegd. Ziet u, ik was bij de veertig, had een zeer goede positie die mij schitterend in mijn be hoeften voldeed. Maar ik was alleen. Wij waren thuis met zijp zessen. Ik, als oudste heb mijn jongere broers opgevoed, daar mijn moeder vroeg gestorven is. Ziet u, vandaar de liefde voor de kin deren, die mij bijgebleven is, en toen stil aan aan het einde van de dertig, dacht ik plots met schrik: nu ben je weldra te oud om nog moeder te zijn. Maar het was juist mijn hartewensch, een kind te hebben. En daarom heb ik „ja" gezegd toen mijn man mij ten huwe lijk vroeg. Ik kende hem reeds lang, vereerde en achtte hem maar een groote liefde was het niet. Nu leven wij zeer gelukkig met el kaar en onze jongen is ons gansche geluk. Menigmaal vraagt mij mijn man of ik niet terug verlang maar mijn ouden post ik verdiende namelijk toen meer geld dan ik nu heb. Maar dan kijk ik hem en den jongen aan en zeg: „Voor de heele wereld zou ik niet willen ruilen." e IU was te jaloersch. Waarom ik met mijn vrouw getrouwd ben Heel eenvoudig. Omdat ik te jaloersch was!. Mijn vrouw was toen 18 jaar en beeldschoon. Dat is ze heden ook nog, maar toenmaals veel meer. En ver wend was zij, heusch niet te beschrijven! Al haar wenschen werden vervuld en een zwerm bewonderaars onringden haar. Ik heb al de kwalen der jaloerschheid ge leden. Getoond heb ik het aan niemand. En op zekeren dag te midden van een receptie heb ik haar gevraagd of zij dat zoo aardig vond wanneer ze zoo door allen het hof werd gemaakt. Ze lachte en vroeg of ik jaloersch was. Ik antwoordde van ja en dat ik derhalve met haar trouwen wilde. Ze heeft gelachen en haar jawoord ge geven. U ziet, jaloerschheid is menigmaal zeer goed. Ik had zoo'n medelijden met. hem! „Mijn man boezemde mij zoo'n mede lijden in, hij had niemand die zich om hem bekommerde. Zijn knoopen waren niet ordentelijk genaaid, en steeds moest hij in het restaurant gaan eten. wat hem heele- maal niet beviel. Zekeren Zondag zegde hij een uitstapje af, omdat hij geen heele sokken had om aan te trekken. Zijn huis houdster had weer eens vergeten ze te stoppen. Dat ging nu toch wel wat ver." „Ik ontfermde mij over zijn kapotte sok ken, en daarbij hebben we ons verloofd. Overigens heeft-mijn" man mij later bekend dat hij nog wel een paar goede sokken had bezeten, maar anders zou hij mij niet voor het kousen- en sokkenstoppen en trouwen hebben gekregen, daar hij, naar hij mij later meedeelde, mijn medelijdend hart kende. Zeer eenvoudig. U vraagt mij, waarom ik, indertijd toen mijn man mij vroeg, „ja" geantwoord heb? Wel, het antwoord is zeer eenvoudig: Omdat wij jong waren, elkaar liefhad den. omdat het Lente was. Zeer eenvoudig niet?" Brandwonden! Welk een pijn en smart zijn hiermede vaak ten nauwste verbonden. Hoe radeloos zijn velen bij het zien van op laaiende vlammen en handelen hierdoor ten eenen male verkeerd. Dikwijls leest men van vrouwen, wier kleeding in aan raking kwam met vuur en die de straat opholden, inplaats van zich onmiddellijk op den grond te werpen, waardoor de vlammen uitdooven. Is iemand in de om geving, dan haalt men vlug eenige dekens, die men op de betrokkene werpt en rolt hem (haar) over den grond heen en weer. Wanneer men iemand, die ernstige brandwonden heeft, ontkleedt, moet dit met de uiterste zorg geschieden, opdat de huid niet meegaat. Men heeft bij brandwonden verschillende graden; in den eersten graad is de huid slechts rood, in den tweeden graad heeft men reeds pijn en vormen zich blaren, terwijl in den derden graat het lichaam verkoolt. Verbrandingen in den eersten graad ge neest men met omslagen van lijnolie en kalkwater, vaseline of zalf. Heeft men blaren, dan moeten deze niet door den leek doorgeknipt worden, daar dan meestal infecties ontstaan met etter achtige afscheiding, waardoor meestal leelijke roode plekken, soms zelfs littee- kens ontstaan. Men denke er steeds aan, dat bij brand wonden van eenige beteekenis niet alleen de huid wordt aangetast, doch dat ook het organisme er mede in betrokken wordt. De huid is niet alleen dekorgaan, doch heeft vele kleine kliertjes, die bepaal de stoffen aan het lichaam toedienen. Zijn groote gedeelten van het lichaam verbrand, dan is hiermede meermalen het leven der betrokkenen gemoeid. Zelfs, indien de patiënt geneest, kan de behandelende geneesheer menigmaal niet voorkomen, dat zich litteekens vormen, zóó zelfs dat het gelaat, handen of welk lichaamdeel ook meermalen misvormd worden. Bij lichte brandwonden is het be ter om een dokter te raadplegen, dan zelf allerlei middeltjes toe te gaan passen. In Amerika, Montreal, heeft Dr. Kessler een nieuwe therapie toegepast bjj brand wonden en wel door een gecombineerde bestraling met Quartzlicht en warmte. De behandeling" van "brandwonden met zalf, omslagen, baden, e.d. gaven de pa tiënten veel pijn, terwijl rust juist zoo noodig is, evenals verzachting der veelal ondragelijke pijnen. Wat toch doet het dier in dergelijke ge vallen? Het zoekt de zon op, laat warmte en ultra-violette stralen op de wonden in werken, waardoor zij snel genezen. Hoe eenvoudig lijkt dan een behandeling van brandwonden door lichte therapie, niet waar? De patiënt wordt ontkleed en on der de warme stralen van een Salluxlamp gelegd, waardoor de pijn vermindert en om de aangrenzende, niet gebrande huid ste' riel te houden, gebruikt men het ultra-vio lette licht der Quarzlamp. Deze behandeling wordt dagelijks herhaald, waardoor nieuwe huid wordt gevormd, en men de ziekto kiemen dood. Men heeft niet steeds ver- Zij„Houdt toch eens op met te gen, dat ik je geruïneerd heb Je niets toen we trouwden." Hfl: „Welzeker: crediet Maar nu niemand me zelfs een stuiver leenen-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 16